Πίτσα Ναπολιτάνα με Πάπια Πεκίνου

CubMan

Μέλος
Όνομα
Darth Pleguis
Μοτό
Imperial Speeder
Συνέχεια λοιπόν...

Η επόμενη μέρα είχε επίσκεψη στον επόμενο σκοπό του ταξιδιού, στον κρατήρα του Βεζούβιου.

Μερικές πληροφορίες πριν τις φωτογραφίες. Το ηφαίστειο έχει περίπου 1200 μέτρα ύψος και
βρίσκεται 15 χιλιόμετρα από την Νάπολι και 10 από την Πομπηία. Η περίμετρος της βάσης του
είναι 45 χιλιόμετρα και είναι προσβάσιμη από κυκλικό δρόμο με τη μηχανή και έχει ωραίο ηφαιστειογενές
τοπίο και όμορφα χωριουδάκια, για καφέ και φαγητό πολύ πιο φθηνά απ' ότι στα τουριστικά μέρη.
Ακριβώς έξω από τον αρχαιολογικό χώρο ξεκινούν αστικά λεωφορεία που με 12 ευρώ σε πάνε στο
Βεζούβιο...προσοχή όμως εδώ είναι η Ιταλιάνικη μπαγαποντιά...Τα λεωφορεία σε πάνε σε ένα πάρκινγκ
στη Βάση του ηφαιστείου όπου από εκεί ξεκινούν άλλα ειδικά λεωφορεία Unimog που σε πάνε στην κορυφή
και πρέπει να δώσεις άλλα 30 ευρώ (μαζί με την ξενάγηση). Οπότε με το καλημέρα σου έχει φύγει ένα
42άρι το άτομο :sneaky: ...

Εμείς όμως είμαστε γνήσιοι Ελληνες μηχανόβιοι:D και όχι τίποτα Νορβηγοί τουρίστες, πάτε λοιπόν
με τη μηχανούλα σας μέχρι το δωρεάν και φυλασόμενο πάρκινγκ του ηφαιστείου απλά ακολουθόντας
τις πινακίδες προς Ercolano και Vesuvio που είναι πολύ εύκολο και πολύ κοντά, και μετά με το Unimog
στην κορυφή του ηφαιστείου. Δυστυχώς η πρόσβαση οδικά με τη μηχανή δεν είναι εφικτή, αν και θα
ήταν πολύ εύκολο ακόμα και με Goldwing που λέει ο λόγος γιατί είναι εθνικός δρυμός και η μεγάλη
σιδερένια ηλεκτρική πόρτα ανοίγει μόνο από τους υπαλλήλους για τα Unimog.


Αφού τελειώσαμε με τα διαδικαστικά πάμε και στις φώτο, η πρόσβαση προς το πάρκινγκ της
βάσης είναι πλακόστρωτη για 5-6 χιλιόμετρα και εκατέρωθεν του δρόμου υπάρχουν πολλά κέντρα
διασκέδασης όπου γίνονται γάμοι κλπ, την μέρα που πήγα είχε όλο γάμους στα κέντρα και πολλές
Ιταλίδες υπερπαραγωγή φωτιά και λάβρα :yew: ...




Λίγο πριν το πάρκινγκ.

 

CubMan

Μέλος
Όνομα
Darth Pleguis
Μοτό
Imperial Speeder
Στον κρατήρα κοιτάνε και το εισιτήριο που έχεις, σε ρωτάνε τι γλώσσα μιλάς και σε στέλνουν
στον κατάλληλο ξεναγό, εγώ διάλεξα τα αγγλικά, και επί 20 λεπτά ο ξεναγός σε βομβαρδίζει
με πολύ ενδιαφέρουσες πληροφορίες ! Υπάρχει και μπαρ για νερό και σουβενίρ αλλά όπως είπα και
πριν καλύτερα να έχουμε τα δικά μας γιατί 3 ευρώ το μισό λίτρο νερό δεν λέει.



 

moyrlos

Μέλος
Όνομα
βασιλης
Μοτό
vfr 800 x
Στον κρατήρα κοιτάνε και το εισιτήριο που έχεις, σε ρωτάνε τι γλώσσα μιλάς και σε στέλνουν
στον κατάλληλο ξεναγό, εγώ διάλεξα τα αγγλικά, και επί 20 λεπτά ο ξεναγός σε βομβαρδίζει
με πολύ ενδιαφέρουσες πληροφορίες ! Υπάρχει και μπαρ για νερό και σουβενίρ αλλά όπως είπα και
πριν καλύτερα να έχουμε τα δικά μας γιατί 3 ευρώ το μισό λίτρο νερό δεν λέει.



Δεν θέλει κόπο, θέλει τρόπο θέληση να υπάρχει.Μπράβο και πάλι μπράβο,κάτι πρέπει να κάνεις με τις......λάθος φωτογραφίες εμένα πάντως μου αρέσουν δώσεεεεεεεεεεε.,
 

CubMan

Μέλος
Όνομα
Darth Pleguis
Μοτό
Imperial Speeder
Ο φίλος μας ο Βεζούβιος, κοιμάται, αλλά ροχαλίζει βαριά και φτύνει θειάφι. Συγκατελέγεται στα 5 πιο επικίνδυνα
και ύπουλα ηφαίστεια του κόσμου, τα 2 από αυτά βρίσκονται στην Ιταλία. Είναι τύπου Strombolian και η διαφορά
αυτών των ηφαιστείων είναι ότι έχουν ένα διαμέρισμα στη βάση του κρατήρα όπου συσσωρεύεται το μάγμα,
ανεβάζει τρομερές πιέσεις και κάνει βίαιες και απρόβλεπτες εκρήξεις. Με την σημερινή τεχνολογία οι ηφαιστειολόγοι
μπορούν να προβλέψουν την έκρηξη με 3-4 εβδομάδες πριν γίνει...το πρόβλημα είναι ότι σήμερα πρέπει να εκκενώσουν
4 εκατομμύρια ανθρώπους που ζουν στις παρυφές του ηφαιστείου!

Ενα βίντεο από την τελευταία έκρηξη το 1944.










H Νάπολη από το ηφαίστειο.

 

CubMan

Μέλος
Όνομα
Darth Pleguis
Μοτό
Imperial Speeder
...κάτι πρέπει να κάνεις με τις......λάθος φωτογραφίες εμένα πάντως μου αρέσουν δώσεεεεεεεεεεε.,
:roflmao::roflmao:

Μάριο Σαλιέρι και Ρόκο Σιφρέντι το κατάντησα το θέμα :pointu:


Ουπς...πως μπήκε αυτό εδώ; Σόρρυ...είχε πάντως την καλοσύνη να με τραβήξει μερικές φώτο στον κρατήρα
η συμπαθέστατη κοπέλα...δεν θα τις δείτε βέβαια γιατί είμαι τρομακτικός :(


 

CubMan

Μέλος
Όνομα
Darth Pleguis
Μοτό
Imperial Speeder
Η επίσκεψη στο Βεζούβιο πήρε 4-5 ώρες, ξεκουράστηκα λίγο στο κάμπινγκ και το απογευματάκι
βγήκα μια βόλτα στην Πομπηϊα για φαγητό και να ψωνίσω σουβενίρ και κρασί, αφού την επόμενη
το πρωί θα αποχαιρετούσα την περιοχή.

Αν και θα μπορούσα να πάω με τα πόδια από το κάμπινγκ προτίμησα το μηχανάκι γιατί αισθανόμουν καταπονημένος.
Το άφησα σε μέρος που επιτρέπεται το πάρκινγκ μηχανών ακριβώς έξω από την Αστυνομία :D ...εδώ να πω, πως
δεν αισθάνθηκα να κινδυνεύει το μηχανάκι όπου το άφηνα, το κλείδωνα βέβαια με λουκέτο και πέταλο, το μόνο που
ήταν διασκεδαστικό ήταν το πως το κοιτούσαν οι Ιταλοί και έξιναν το κεφάλι τους να καταλάβουν τι είναι :laugh:



Μνημείο στα θύματα της 11ης Σεπτεμβρίου, στην περιοχή δραστηριοποιούνται χιλιάδες Αμερικανοί αφού στη Νάπολη
είναι το Ανώτατο Συμμαχικό Στρατηγείο της Ευρώπης του ΝΑΤΟ.



Το δημαρχείο της πόλης.



Η Ελληνική σημαία μαζί με τις υπόλοιπες, αφού η Πομπηϊα μαζί με το Paestum το Ercolanum και τη Scavia είχα ιδρυθεί από
Έλληνες και αποτελούσαν μέρος της Magna Grecia.




Ο καθεδρικός ναός με το επιβλητικό καμπαναριό ύψους 50 μέτρων που περιέχει 10 καμπάνες των 8 τόνων η κάθε μια.







Ο κεντρικός δρόμος, πλακόστρωτος.
 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
Ουπς...πως μπήκε αυτό εδώ; ..είχε πάντως την καλοσύνη να με τραβήξει μερικές
η συμπαθέστατη κοπέλα..
Τι κω.........ριτσι ειναι αυτο!!!o_OΠωωω ωραιο ηφαιστειο ο Βεζουβιος!:DΜπραβο ωραια βολτα συνεχισε να ποσταρεις κι ας τραβας λαθος φωτο σε αλλη αφηγηση...:pμπερδευεις τον αφηγητη...με ντεπον θα τελειωσουμε την αναγνωση...:geek:θα μας βαρεσει στο κεφαλι!:hungover::p
 

Rizzla+

Μέλος
Όνομα
non
Μοτό
Ducati Monster S4
Πολυ ωραιος ρε φιλε!!!
Εισαι παραδειγμα για το τι μπορεις να κανεις εφοσον το θελεις πραγματικα.
Τα χιλιαρια, τα θερμαινομενα γκριπ κλπ ειναι μονο για τον καταναλωτισμο.
Μου τα γκρεμισες ολα!!!
 

CubMan

Μέλος
Όνομα
Darth Pleguis
Μοτό
Imperial Speeder
Μάζεψα το τσαντήρι μου πρωί πρωί και φόρτωσα το μηχανάκι, πλήρωσα το κάμπινγκ
με το τρελό ποσό των 22 ευρώ :laugh: και χαιρετηθήκαμε με τον Enzo που δούλευε στο κάμπινγκ
ο οποίος στο παρελθόν δούλευε σε τουριστικό πλοίο στην Κρήτη το παλιό Minoan Prince και μόλις είχε δει την
πινακίδα από το παπί με πλησίασε και άρχισε να μου μιλάει ελληνικά, ήταν αυτός που μου είχε δώσει
όλες τις πληροφορίες για μέρη με φθηνό και καλό φαγητό στην περιοχή.

Αυτή τη φορά θα έπαιρνα την άλλη διαδρομή που είχα δει από Νάπολι προς Potenza-Matera-Bari-Alberobello
και η οποία ήταν 40 χιλιόμετρα περισσότερα.
Στην Α3 λοιπόν με 2 ευρώ στην είσοδο, που μετά το Salerno γίνεται Ε845 και μετά την Potenza μετονομάζεται σε SS96.

Με το εμπορικό λιμάνι της Νάπολης στα δεξιά μου βγήκα γρήγορα από την κίνηση στον ανοιχτό δρόμο.





Όχι ευχαριστώ δεν θα χρειαστώ τις υπηρεσίας σας παιδιά :laugh:



Ο Ε845 τελειώνει και αρχίζει ο SS96, πολύ όμορφος δρόμος και τζάμπα.



 

CubMan

Μέλος
Όνομα
Darth Pleguis
Μοτό
Imperial Speeder
Προς την Matera, σε αυτό το σημείο ένας μέγιστος παπάρας Ιταλός φορτηγατζής είχε κολλήσει πίσω μου
και τον παρατηρούσα από τον καθρέφτη να κάνει συνέχεια κίνηση για προσπέραση και να
ξαναμπαίνει στη λωρίδα, ενώ βαρούσε συνέχεια την μπουρού. Μόλις βρήκα λίγο χώρο έκανα
λίγο πιο δεξιά και με πέρασε με όσα και φίλερ το ρεμάλι. Δεν φοβήθηκα συνηθισμένος στην Ελλάδα
και 5-6 χιλιόμετρα πιο κάτω τον είχαν κάνει στην άκρη καραμπινιέροι, τους χαιρετούσα περνώντας.
Προφανώς κάποιο αυτοκίνητο από πίσω τον είχε δώσει στεγνά τον παπάρα και καλά του έκανε...



Μπαίνοντας στη Matera άφησα την πάπια στο χώρο για μηχανές δίπλα από το μουσείο, δίπλα σε ένα GS και ένα CBF 1000
θα μου την κατασπάραζαν την πάπια τα άτιμα :laugh::roflmao:


Το μουσείο της Matera και ο κεντρικός δρόμος της παλιάς πόλης.




Μatera, μνημείο παγκόσμιας κληρονομιάς της Ουνέσκο, σκηνικό της ταινίας The Passion Of The Christ του Mel Gibson,
υπάρχει πλήθος πληροφοριών στο ιντερνετ, αφήνω τις φώτο να μιλήσουν από μόνες τους.










Προς την έξοδο από την νέα πόλη της Matera.
 

CubMan

Μέλος
Όνομα
Darth Pleguis
Μοτό
Imperial Speeder
Πολυ ωραιος ρε φιλε!!!
Εισαι παραδειγμα για το τι μπορεις να κανεις εφοσον το θελεις πραγματικα.
Τα χιλιαρια, τα θερμαινομενα γκριπ κλπ ειναι μονο για τον καταναλωτισμο.
Μου τα γκρεμισες ολα!!!
Άκουσε τη συμβουλή μου, κάνε τα γούστα σου με τη μηχανή σου, αγόρασε
ότι τραβάει η ψυχή σου και καβάλα το τώρα που μπορείς και ταξίδεψε όπου
τραβάει η όρεξή σου...δεν ξέρεις πως θα σου τα φέρει αύριο το λούνα παρκ
της ζωής. Ζήσε το κέφι σου !

Tη βόλτα σου στα πάσα την ευχαριστήθηκα σαν να την έκανα εγώ...

:friendship:
 
Top Bottom