Πιάδα 24/9/2017

ΜΟΥΡΙΚΗΣ

Μέλος
Περιοχή
ΚΡΑΝΙΔΙ ΑΡΓΟΛΙΔΑΣ. ΚΑΙ ΦΩΚΙΑΝΟ ΑΡΚΑΔΙΑΣ.
Όνομα
Γιώργος Μουρίκης.
Μοτό
ΚΤΜ 640 Adventure R (07)
YAMAHA YZF 600R (97) Thundercat
Μπράβο σε όσους ήταν παρέα με τον Παναγιώτη !!
Εγώ φίλε μου θα σε λέω.... Χρυσό Οδηγό :brv:
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Καλημέρα και καλή εβδομάδα να έχουμε άπαντες! Επειδή δεν μπορέσαμε εχθές μέσα στη ζέστη να πούμε κανά δυό πράγματα και για όσους ενδιαφέρονται:

Η Πιάδα ονομάστηκε Νέα Επίδαυρος, στο τέλος της Εθνοσυνέλευσης, με το σκεπτικό ότι, όπως ο Φοίνικας αναγεννιέται από τις στάχτες του, έτσι θα αναγεννιόταν και το έθνος. Και επειδή η αρχαία Επίδαυρος ήταν το κέντρο του πολιτισμού στη περιοχή, έτσι και η Νέα Επίδαυρος, θα ήταν η απαρχή της αναγένννησης με την θέσπιση του συντάγματος (εξού και ο Φοίνικας στην στήλη στην πλατεία).

Στη συνέλευση καθορίστηκε και ενιαία σημαία, μιάς που μέχρι τότε, ο κάθε οπλαρχηγός και σώμα στρατού είχε την δική του , με αποτέλεσμα να μην μπορείς να ξεχωρίσεις, ποιός είναι ποιός.
Κατά την κατάληψη (άλωση)της Τριπολιτσάς τον Σεπτέμβρη του 1821, ο Παπαφλέσσας, έσκισε το κάτω μέρος του μπλέ ράσου του και ο φίλος και πρωτοπαλίκαρο του, ο Παναγιώτης ο Κεφάλας, έκοψε δύο λωρίδες από την άσπρη φουστανέλα του, φτιάχνοντας μία πρόχειρη σημαία με μπλέ φόντο και άσπρο σταυρό, την οποία και ύψωσαν στο Τουρκικό Διοικητήριο.

Αυτό άρεσε στου συμμετέχοντες της συνέλευσης αργότερα και υιοθέτησαν την ιδέα. Οι ρίγες του μπλέ και άσπρου προήλθαν από την σημαία του τελευταίου Βυζαντινού άρχοντα της περιοχής, του Λέοντα Σγουρού, τις οποίες είχε και στο οικόσημο του και προστέθηκαν ώς "συνδετικός κρίκος" του έθνους και της παλιάς αυτοκρατορίας.

Σάς ζάλισα, το ξέρω. Καλημέρες :)
Χάρη σε σένα Πάνο μαθαίνουμε και της ιστορία της κάθε περιοχής που περνάτε...!!!:ok:
'Ευγε...!!!:hlb:
 

YianPep

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
Africa twin 750
Όπως συνήθως, είχα την GoPro μαζί μου. Δυστυχώς ξέχασα να την κλείσω όταν καθίσαμε για καφέ και έγραφα για 45 λεπτά μια καρέκλα. Προφανώς τέλειωσε η μπαταρία και έχω ελάχιστα πλάνα, από την αρχή της ημέρας, πριν τον καφέ, που δεν ήμουν ιδιαίτερα "ζεστός" (ή ξύπνιος), αλλά δε βαριέσαι... Ορίστε ένα πρόχειρο βιντεάκι που έφτιαξα, λοιπόν:


Αυτά συνέβησαν όσο Eversman και λοιπή παρέα ήταν πολύ μπροστά (αδύνατο να τους φτάσω!) ή έκαναν τουρισμό, οπότε δεν εμφανίζονται ποτέ στο βίντεο. Εγώ, αφού έφτασα Ν. Επίδαυρο (σόλο ως εκεί, όπως φαίνεται), ακολουθούσα ένα φιλαράκι, με την κάμερα, κάνοντας άλλου είδους τουρισμό.

Ναι, η θέση της κάμερας δεν είναι ιδανική. Κάποτε θα βρω καλύτερη...

Το είδα 3 φορές και θα το ξαναδώ,άψογος ευγε και μπράβο!

Η θέση της κάμερας ιδανικότατη,δλδ αν ήσουνα "ζεστος" πως θα πηγαινες:tk:

Να βγάζεις πάντα γούστα Γιώργαρε και να απολαμβάνεις τις βόλτες σου!
 

BLiTzER

Χορχόδειλας
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
ST
Έχω κάνει ένα λαθάκι κάπου, για τους παρατηρητικούς, αλλά βαρέθηκα να διορθώνω και να ξανανεβάζω. :p

Η κάμερα είναι πολύ χαμηλά, η μισή οθόνη δείχνει το ντεπόζιτο και, σε υψηλότερες ταχύτητες (δε φαίνεται σε αυτό το βίντεο), σκύβω ελαφρώς και φαίνεται μόνο το ντεπόζιτο, ίσως και τα όργανα. Δυστυχώς το ΜΤ έχει πολύ μικρό τιμόνι και δεν υπάρχει χώρος πουθενά για κάποια βάση. Επίσης δε βρίσκω βάση για την τάπα βενζίνης του ΜΤ (ιδανική θέση για street μηχανάκια, κατά τη γνώμη μου). Για όσους αναρωτιούνται, χρησιμοποιώ το strap στήθους.

Ε, κοίτα, γενικά η βόλτα ήταν σχετικά σβέλτη μεν, αλλά και χαλαρή ταυτόχρονα. Αυτό εννοούσα. Δεν πήγαμε για να ξύσουμε. Φυσικά, μιλάω για τον δικό μου ρυθμό. Ο Πάνος προτιμά πάντα καθαρά τουριστικούς ρυθμούς και όσοι γουστάρουν κάτι τέτοιο, τον ακολουθούν. Για τους υπόλοιπους, υπάρχουν πάντα τα σημεία ανασυγκρότησης. Αυτό, επειδή πρόκειται για δική του βόλτα, για να το ξεκαθαρίζουμε και να μην αποθαρρύνονται κάποιοι από το βιντεάκι μου. Δεν ήταν αυτός ο σκοπός.
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Έχω κάνει ένα λαθάκι κάπου, για τους παρατηρητικούς, αλλά βαρέθηκα να διορθώνω και να ξανανεβάζω. :p

Η κάμερα είναι πολύ χαμηλά, η μισή οθόνη δείχνει το ντεπόζιτο και, σε υψηλότερες ταχύτητες (δε φαίνεται σε αυτό το βίντεο), σκύβω ελαφρώς και φαίνεται μόνο το ντεπόζιτο, ίσως και τα όργανα. Δυστυχώς το ΜΤ έχει πολύ μικρό τιμόνι και δεν υπάρχει χώρος πουθενά για κάποια βάση. Επίσης δε βρίσκω βάση για την τάπα βενζίνης του ΜΤ (ιδανική θέση για street μηχανάκια, κατά τη γνώμη μου). Για όσους αναρωτιούνται, χρησιμοποιώ το strap στήθους.

Ε, κοίτα, γενικά η βόλτα ήταν σχετικά σβέλτη μεν, αλλά και χαλαρή ταυτόχρονα. Αυτό εννοούσα. Δεν πήγαμε για να ξύσουμε. Φυσικά, μιλάω για τον δικό μου ρυθμό. Ο Πάνος προτιμά πάντα καθαρά τουριστικούς ρυθμούς και όσοι γουστάρουν κάτι τέτοιο, τον ακολουθούν. Για τους υπόλοιπους, υπάρχουν πάντα τα σημεία ανασυγκρότησης. Αυτό, επειδή πρόκειται για δική του βόλτα, για να το ξεκαθαρίζουμε και να μην αποθαρρύνονται κάποιοι από το βιντεάκι μου. Δεν ήταν αυτός ο σκοπός.
Στο πλάι του κράνους θα είναι καλύτερα.
Κι εκεί καλά είναι, όσο δε σκύβεις.
 

YianPep

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
Africa twin 750
Έχω κάνει ένα λαθάκι κάπου, για τους παρατηρητικούς, αλλά βαρέθηκα να διορθώνω και να ξανανεβάζω. :p

Η κάμερα είναι πολύ χαμηλά, η μισή οθόνη δείχνει το ντεπόζιτο και, σε υψηλότερες ταχύτητες (δε φαίνεται σε αυτό το βίντεο), σκύβω ελαφρώς και φαίνεται μόνο το ντεπόζιτο, ίσως και τα όργανα. Δυστυχώς το ΜΤ έχει πολύ μικρό τιμόνι και δεν υπάρχει χώρος πουθενά για κάποια βάση. Επίσης δε βρίσκω βάση για την τάπα βενζίνης του ΜΤ (ιδανική θέση για street μηχανάκια, κατά τη γνώμη μου). Για όσους αναρωτιούνται, χρησιμοποιώ το strap στήθους.

Ε, κοίτα, γενικά η βόλτα ήταν σχετικά σβέλτη μεν, αλλά και χαλαρή ταυτόχρονα. Αυτό εννοούσα. Δεν πήγαμε για να ξύσουμε. Φυσικά, μιλάω για τον δικό μου ρυθμό. Ο Πάνος προτιμά πάντα καθαρά τουριστικούς ρυθμούς και όσοι γουστάρουν κάτι τέτοιο, τον ακολουθούν. Για τους υπόλοιπους, υπάρχουν πάντα τα σημεία ανασυγκρότησης. Αυτό, επειδή πρόκειται για δική του βόλτα, για να το ξεκαθαρίζουμε και να μην αποθαρρύνονται κάποιοι από το βιντεάκι μου. Δεν ήταν αυτός ο σκοπός.

Δε κρινω το ρυθμό κανενός,απλά λέω οτι μου άρεσε το βιντεάκι,εξάλου κι εγώ τους τουριστικούς ρυθμούς προτιμώ στις βόλτες μου

Η γωνία επιμένω οτι μου άρεσει βαζει στο πλάνο το τιμόνι και τις κινήσεις των χεριών πχ. το απότομο χούφτωμα στη γκαζιέρα και το τίναγμα που κάνει το μηχανάκι στις εξόδους των στροφών γράφει ωραία στο βιντεάκι
 

BLiTzER

Χορχόδειλας
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
ST
Ναι, η αλήθεια είναι ότι θέλω να φαίνονται τιμόνι, χέρια και όργανα, αλλά χωρίς να πιάνει τόσο ντεπόζιτο, ειδικά όταν σκύβω ή βγάζω σώμα. Καλώς ή κακώς, αυτό γίνεται μόνο αν στηθεί η κάμερα στο ντεπόζιτο (αυτό που προτιμώ) ή στο κράνος (αυτό στο οποίο μάλλον θα καταλήξω). Αλλά όχι στο πλάι του κράνους, δεν είναι καλή ιδέα για street μηχανάκια, χωρίς ανεμοκάλυψη. Μάλλον στο σαγόνι.

Χαίρομαι ιδιαίτερα που αρέσει το βιντεάκι. :) Κάθε φορά γίνομαι και καλύτερος (στο editing, εννοώ).

Παναή, σου "φάγαμε" το θέμα! Με συγχωρείς. :p
 

surikenjim

Μέλος
Περιοχή
Ν.ΚΟΣΜΟΣ
Όνομα
ΔΗΜΗΤΡΗΣ
Μοτό
kawasaki KLX250S
Τηλέφωνο πρωί, πρωί και είναι ο κολλητός: " Σήμερα δεν έχω δουλειά, τα παιδιά εντάξει, η γυναίκα ΟΚ. Πάμε βόλτα, μεγάλη όμως. Απαντώ θετικά, και έπειτα από πολύ σύντομη σύσκεψη αποφασίζουμε για Πιάδα, κοινώς Νέα Επίδαυρο. Να σημειώσω εδώ ότι ο Νίκος (ο κολλητός δηλ.) διαθέτει μόνο ένα ταπεινό innova καρμπυρατεράτο. Παίρνω λοιπόν και εγώ το δικό μου, και από παλιά εθνική φτάνουμε Ισθμια, στην περίφημη βυθιζόμενη γέφυρα




Περνάμε απέναντι, και συνεχίζουμε για τον προορισμό μας με έναν καιρό τέλειο και τα πτηνά όλο προθυμία


Φτάνουμε Πιάδα, περιδιαβαίνουμε το χωριό και κλασικά φωτό στο μνημείο της Α' Εθνοσυνέλευσης


Στην συνέχεια καφεδάκι, ξεκούραση και κουβέντα στην παραλία της Νέας Επιδαύρου


Στην επιστροφή μία στάση στην παλιά γέφυρα του Ισθμού κρίθηκε απαραίτητη για να τιμήσουμε δεόντως τα τοπικά σουβλάκια συνοδευόμενα από τις απαραίτητες μπύρες. Το απογευματάκι ήμασταν αισίως στην βάση μας χορτασμένοι από εικόνες φαγητό και οδήγηση. Τα δε παπιά, άψογα, δεν κατάλαβαν τίποτε από τα μαζεμένα χιλιόμετρα.

Καλές βόλτες σε όλους με ότι κι αν έχετε, να θυμάστε η διάθεση και η θέληση είναι που κάνει την διαφορά:friendship:
 

mitch

Μέλος
Περιοχή
Πιτσουνι Σιτυ
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
BMW R1150GS ADV
Suzuki drz400s
Honda VT250Z
Καλές βόλτες σε όλους με ότι κι αν έχετε, να θυμάστε η διάθεση και η θέληση είναι που κάνει την διαφορά:friendship:

Τσσσσσσ...... μαχήμια. Παντα τετοια Δημητρη. Το βασικο συστατικο μιας πετυχημενης εκδρομης ειναι η καλη παρεα. Το μεσον και ο προορισμος ειναι δευτερεύουσας σημασίας
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Δημήτρη @surikenjim ωραία βόλτα κάνατε και είχατε και το καιρό σύμμαχο. το ζήλεψα το καφεδάκι σας καθώς σήμερα έκανα μερεμέτια στο σπίτι!

Να περνάτε πάντα έτσι καλά! :friendship:
 

XLGeorge

Μέλος
Όνομα
George
Μοτό
αργά τζαμπανέζικα
@surikenjim: Ωραιοι Δημητρη, και το καλυτερο μετα απο τετοια μακρινη βολτα με τα "πτηνα" (sic) ειναι οτι υπαρχει και η βαθια αισθηση ικανοποιησης οτι κανατε κατι "περαν την πεπατημενης" :ok: :cool:
 

konkost

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
transalp 650
crf 300l
Όπως συνήθως, είχα την GoPro μαζί μου. Δυστυχώς ξέχασα να την κλείσω όταν καθίσαμε για καφέ και έγραφα για 45 λεπτά μια καρέκλα. Προφανώς τέλειωσε η μπαταρία και έχω ελάχιστα πλάνα, από την αρχή της ημέρας, πριν τον καφέ, που δεν ήμουν ιδιαίτερα "ζεστός" (ή ξύπνιος), αλλά δε βαριέσαι... Ορίστε ένα πρόχειρο βιντεάκι που έφτιαξα, λοιπόν:


Αυτά συνέβησαν όσο Eversman και λοιπή παρέα ήταν πολύ μπροστά (αδύνατο να τους φτάσω!) ή έκαναν τουρισμό, οπότε δεν εμφανίζονται ποτέ στο βίντεο. Εγώ, αφού έφτασα Ν. Επίδαυρο (σόλο ως εκεί, όπως φαίνεται), ακολουθούσα ένα φιλαράκι, με την κάμερα, κάνοντας άλλου είδους τουρισμό.

Ναι, η θέση της κάμερας δεν είναι ιδανική. Κάποτε θα βρω καλύτερη...
Ωραιο το βιντεακι Και με τις αλλαγες στα πλανα να ακολουθουν το μουσικο "χαλι"
Κατι που φυσικα για να γινει απαιτει χρονο Επιλογη μουσικης, επιλογη σκηνων ,κοψε ραψε

(Στα λιγα βιντεακια που εχω δημιουργησει και εγω αυτο κανω)
 

Eversman

Μέλος
Όνομα
Παναγιώτης
Μοτό
XRV 750
Τηλέφωνο πρωί, πρωί και είναι ο κολλητός: " Σήμερα δεν έχω δουλειά, τα παιδιά εντάξει, η γυναίκα ΟΚ. Πάμε βόλτα, μεγάλη όμως. Απαντώ θετικά, και έπειτα από πολύ σύντομη σύσκεψη αποφασίζουμε για Πιάδα, κοινώς Νέα Επίδαυρο. Να σημειώσω εδώ ότι ο Νίκος (ο κολλητός δηλ.) διαθέτει μόνο ένα ταπεινό innova καρμπυρατεράτο. Παίρνω λοιπόν και εγώ το δικό μου, και από παλιά εθνική φτάνουμε Ισθμια, στην περίφημη βυθιζόμενη γέφυρα




Περνάμε απέναντι, και συνεχίζουμε για τον προορισμό μας με έναν καιρό τέλειο και τα πτηνά όλο προθυμία


Φτάνουμε Πιάδα, περιδιαβαίνουμε το χωριό και κλασικά φωτό στο μνημείο της Α' Εθνοσυνέλευσης


Στην συνέχεια καφεδάκι, ξεκούραση και κουβέντα στην παραλία της Νέας Επιδαύρου


Στην επιστροφή μία στάση στην παλιά γέφυρα του Ισθμού κρίθηκε απαραίτητη για να τιμήσουμε δεόντως τα τοπικά σουβλάκια συνοδευόμενα από τις απαραίτητες μπύρες. Το απογευματάκι ήμασταν αισίως στην βάση μας χορτασμένοι από εικόνες φαγητό και οδήγηση. Τα δε παπιά, άψογα, δεν κατάλαβαν τίποτε από τα μαζεμένα χιλιόμετρα.

Καλές βόλτες σε όλους με ότι κι αν έχετε, να θυμάστε η διάθεση και η θέληση είναι που κάνει την διαφορά:friendship:

Άψογοι οι φίλοι! Τα μικρά μηχανάκια και η γλυκιά "ταλαιπωρία" που τα συνοδεύει, μας ταξιδεύουν πίσω σε εκείνα τα χρόνια μας, που τα πολλά κυβικά ήταν άπιαστο όνειρο και κάναμε τα πάντα με ένα παπί. Γιατί όχι και τώρα?
"Ζήλεψα" ομολογουμένως (μιάς που έκατσα και ένδον, λόγω τραυματισμού αυτό το ΣΚ)! Πάντα όρθιοι παιδιά :friendship:
 

Savvas62

Μοτοβόλτα = ΙΕΡΗ - ΑΠΑΡΑΒΙΑΣΤΗ και ΑΙΤΙΑ ΠΟΛΕΜΟΥ
Όνομα
Σάββας
Μοτό
HONDA RC 90, HONDA HF-05, HONDA PCX 125+150, YAMAHA CYGNUS
Άψογοι ! Δύο τροχοί, ένα μοτεράκι ότι νάναι και κέφι για βόλτα είναι τα μόνα που χρειάζονται!:like:
Τα πάντα πάνε παντού αν θέλουν οι αναβάτες τους.
Και σε άλλα τέτοια ωραία με υγεία ! :brv:
 

Savvas62

Μοτοβόλτα = ΙΕΡΗ - ΑΠΑΡΑΒΙΑΣΤΗ και ΑΙΤΙΑ ΠΟΛΕΜΟΥ
Όνομα
Σάββας
Μοτό
HONDA RC 90, HONDA HF-05, HONDA PCX 125+150, YAMAHA CYGNUS
Άψογοι οι φίλοι! Τα μικρά μηχανάκια και η γλυκιά "ταλαιπωρία" που τα συνοδεύει, μας ταξιδεύουν πίσω σε εκείνα τα χρόνια μας, που τα πολλά κυβικά ήταν άπιαστο όνειρο και κάναμε τα πάντα με ένα παπί. Γιατί όχι και τώρα?
"Ζήλεψα" ομολογουμένως (μιάς που έκατσα και ένδον, λόγω τραυματισμού αυτό το ΣΚ)! Πάντα όρθιοι παιδιά :friendship:
Περαστικά και αγύριστα Παναγιώτη, ελπίζω να μην είναι κάτι σοβαρό.
 
Top Bottom