Στον δρόμο του Αννίβα...a lelos love story...

MOYTPO

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονικη
Όνομα
Παυλος
Μοτό
BMW
Μα τις χίλιες πιπες....
Συμμαζεμο δεν έχετε. Την μακρυμαλλουσα τι την ποτισατε και ήρθε σε οιστρο η συγγραφευς;;
Χάλι μαύρο αυτή η Ανδορα. Και η διαδρομή το ίδιο. Τον τσολια το είδα λίγο κομμένο.
Λυσσαξατε λυσσαρες.....


Well Done Mates!!!
;)
 

paschalis

gone4riding
Περιοχή
Thessaloniki
Όνομα
Πασχάλης
Μοτό
R 1200 GS 'O4
Καλημέρα σας
Έφτασε η ώρα, πέρα απο την αφήγηση του πουλιού μας και της φωτό του μαρμαρά μας να απολαύσετε και τα video μας
Πάρτε μια πρώτη γεύση από την πρώτη μέρα μας.
Έρχεται και συνέχεια……
Οταν βρεθούμε πρεπει να το χορέψουμε το κομμάτι,εχεις ανεβει πολυ...:happy:
Στο 4.30 φαινεται καθαρα οτι και η Ευρωπη παραπαιει:p... εχουν αλλαξει οδοστρωμα μονο στη μια λωριδα και η αλλη ειναι με το περσινο.
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
O ΔΡΟΜΟΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΙΜΟΛΑ
κλασικο πλεον και αναποσπαστο κομματι καθε ταξιδιου που εχει μεσα ιταλια ειναι η ΙΜΟΛΑ και παντα στον γυριζμο!
και ετσι εγινε απο την πολη της φεραρι ορμηξαμε προς την τελευταια μας διανυκτερευση σε ιταλικο στερεο κομματι
και φτασαμε !!
και προσπαθησαμε να βρουμε το χοτελι!!
μεσα απο μια συνεργασια μεταξυ εμενα και του νικου εξελιχθηκε ενα πλουσιο παλμαρε απο φρασεις του στυλ -βρε νικο απο εδω οχι απο εκει!! ο νικος να με κοιταει παραξενα και λοξα και να μου λεει -οχι απο εδω
σε καποια φαση συμφωνησαμε που πρεπει να παμε!!!! και ο ενας πηγε δεξια και ο αλλος αριστερα
αποζβωλομενοι ο κωστας και ο γιωργος δεν ξεραν τι να κανουν
πρεπει να καναμε πανω απο τρεις φορες γυρα την μιση ιμολα
στο τελος καταληξαμε σε ενα υπαιθριο καφε να ψιλοφωνασκουμε σε ελληνικο στυλ με επιχειρισιακες χοιρονομιες
ειναι σιγουρο οτι η κουραση ειχε βαλει το χερι της, τα νευρα αρκετα, και ειμασταν ολοι οριακα να δαγκωσουμε ο ενας τον αλλο
ειχε περασει ενας χρονος και καπου ειχαμε μπερδευτει και με εκπληξη αποδειχτηκε απο τον νικο οτι απο την αρχη ειχε κατανοησει λαθος τα σημαδια !!!και οτι εγω και η προσπαθεια μου ηταν πιο κοντα στο που θα μπορουσε να ηταν το ξενοδοχειο
μετα και απο ενα ψαξιμο του πορτοφολιου μου βρηκα και την καρτα και αποδειχτηκε οτι απο εκει που στεκομασταν το χοτελι ηταν 800 μετρα
ετσι με τα πολλα φτασαμε και δεν αλληλοφαγωθηκαμε!!!
ιμολα μια απλη τυπικη πολη των 70000 κατοικων που ασχολουνται με τις μεγαλες βιομηχανικες μοναδες και τον αγροτοτουριζμο καθως και με την ομωνυμη πισταρα
οπως ολες οι ιταλικες πολεις κρατουν ορθιο το ιστορικο τους κεντρο και απολαμβανουν τα κερδη τους απο αυτο
φυσικα η πιστα καθε δευτερο σκ εχει και απο εναν αγωνα διοτι φιλοξενει τα παντα, αμαξια μηχανες τρικυκλα κλπ, μεγαλη μπιζνα πολυ μεγαλη!!
με τρομακτικα κερδη για την πολη
μετα απο την απογευματινοβραδυνη μας βολτα καθησαμε και σε ενα παρα πολυ ωραιο μαγαζι οπου και φαγαμε καθαρα ιταλικα,μακαρονια ,πιτσα κλπ
τι αρχοντες ρε παιδι μου οι ιταλοι στα μακαρονια και στην πιτσα!!!!!!!!!!!!!
το επομενο πρωινο ηρθε και ο μανατζερ ο φλαβιο μας θυμηθηκε απο περσι (ωραιο πραγμα να σε θυμουνται) φτιαξαμε τα πραματα και πηγαμε την τελευταια βολτα στο κεντρο για καφε και για καποιες αγορες της τελευταιας στιγμης
μεσα σε ολα τα θεματα που ειχα στο ζαλιζμενο μου μυαλο ηθελα να ακουω και Ρεμο ,και λογο που μου ειχε ξεπατωθει το κινητο δεν μπορουσα!!!!!
φυσικα δεν με αφηναν και οι συντροχοι μου να δωσω παραγκελιες στα μαγαζια που καθομασταν
,το θεωρησαν καπως
εγω ομως δυσανασχετουσα !!
ομως στο καφε στην ιμολα αφου μιλησα με τον γατο σερβιτορο και του εμαθα τι σημαινει στα ελληνικα το μισο του καΠουτσινο μου εβαλε και ακουσα Ρεμο και ετσι οι ξενοι γυρω μου πηρανε μια γευση απο γνησιο ελληνικο μοντερνο τραγουδι
ακου εκει να μην με αφηνουν να δινω παραγκελιες!!!!!!!!!
φορτωσαμε και σιγα σιγα ξεκινησαμε
παμε καραβι!!
εδω θελω να κανω και μια παρακαμψη και να σας μιλησω για ενα σημαντικο οδικο συμβαν που συνεβηκε
ειμασταν εθνικη, αμαξια πολλα και δεξια και αριστερα, ταχυτητες 120-130, καποια στιγμη εστριψα το κεφαλι μου (κλαζμα δευτερολεπτου) προς αλλη κατευθηνση!!!!!οταν το γυρισα παλι στην ευθεια τους ειδα ολους στα φρενα και πολυ κοντα μου!!!
πατωντας ολο το φρενο ειδα τα ματια του νικου που ηταν μπροστα μου στον καθρεφτη του γουρλωμενα!!!!!! και ναι!!! το κιτρινο κτηνος ,η βολιδα ,το γρηγορο μαζι με το ερμα του (εμενα βαλιτσες σακους κλπ) γονατισε!!!!!!!
νοημα!!!!
παντα το βλεμα μπροστα!!!, σου ερχετε απο εκει που δεν το περιμενεις!!!!
φτασαμε ανκονα, καναμε τσεκ και να σου και κατι αλλα ελληνοπουλα γυριζωντας στην πατριδα
δοξα τον θεο ειπα απο μεσα μου ολα πηγαν καλα ,δοξα τον θεο!!!!
εχει και αλλο..........
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
Σιγά μη σε ξέχναγε ο Φλάβιο:inlove::inlove::inlove::inlove::inlove:
και ομως τον παπαδοπουλο θυμηθηκε !!!!!! (γιατι αραγε???)
και γενικα με τον παπαδοπουλο παιζοντουσταν παιχνιδια απο διαφορους παραξενους οριακα ανδροπρεπης!!!
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
και ομως τον παπαδοπουλο θυμηθηκε !!!!!! (γιατι αραγε???)
και γενικα με τον παπαδοπουλο παιζοντουσταν παιχνιδια απο διαφορους παραξενους οριακα ανδροπρεπης!!!
:hailbig:
Respect @NIKOS PAPADOPOULOS

Θεά!!!!!:D
 

Markas

Μέλος
Περιοχή
Ηράκλειο Κρήτη
Όνομα
Νίκος
Μοτό
BMW F800GS
Yamaha WR250R
Παίδες, το χάρηκα το ταξίδι σας. Και το live, αργά το πήρα χαμπάρι. Και εκεί και εδώ, το γέλιο το δικό σας φαίνεται, το χαμόγελο το δικό μου σκάει αβίαστα σε πολλές φάσεις της βόλτας.
Οι εικόνα στην αρχή ειδικά... τέχνη! (και η μαϊμού στην άκρη.... ;) , περίμενα να δω να φτάνατε Γιβραλτάρ!!! )




Μπράβο και πάλι μπράβο, μονορούφι το διάβασα

Καλημέρα σας
Έφτασε η ώρα, πέρα απο την αφήγηση του πουλιού μας και της φωτό του μαρμαρά μας να απολαύσετε και τα video μας
Πάρτε μια πρώτη γεύση από την πρώτη μέρα μας.
Έρχεται και συνέχεια……
Ωραίες εικόνες!

O ΔΡΟΜΟΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΙΜΟΛΑ
...
εχει και αλλο..........
Για να δούμε σε τι υψίπεδα δημιουργίας θα φτάσεις !


Παλι καλα που δεν ειχε αυτο το παλιο κινητο και τα λεει ωραια
Εσύ ρε Γιώργη, δε θα εκφραστείς, να μας πετάξεις και εσύ τα συναισθήματά σου στη φόρα ωσάν τους άλλους Λελούς της παρέας;
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
το ταξιδι η μαρια και η μπιριμπα

το καραβι ηταν τεραστιο με αισθηση δυνατοτητας χολιγουντιανων παραγωγων,
μεγαλη εντυπωση μου εκαναν τα μεγαλα πλαινα παραθυρα του μεσαιου του χωρου που αιχμαλωτιζαν το φως στο πανοραμικο αιθριο του δημιουργωντας μια εναλαγη σκιων και λαμψεων που μαζι με τις χρωματικες αποχρωσεις των υπολοιπων στοιχειων του χωρου δημιουργουσαν μια χαλαροτητα και ηρεμια για υψηλου επιπεδου διαλογιζμο και απολογιζμο
καπου εκει αναμεσα στις πολυτελεις πολυθρονες και στο μπαρ την ειδα να περπαταει σαν κυρια των τιμων με το κλασικο ρειμπαν στο ματι
χαμωγελοντας ελαφρια αφηνωντας να ενοηθει η ευκολια της προσεγγισης της
λεω στον κωστα -τετοιο μαγαζι και να μην εχει ολο το πακετο στο σερβις!!- μπα μου απανταει
το ταξιδι ηταν αψογο, το βαρυ σκαρι γλιστρουσε πανω στη λεια επιφανεια της θαλασσας και μια απομακρη βουη σου εδινε να καταλαβεις την μηχανικη του δυναμη
κοζμο πολυ δεν ειχε,οι περισσοτεροι ηταν σοφερατζες πλοιων του δρομου ,και ταξιδευτες της ζωης και των ονειρων με αυτοκινητα και με μηχανες
παρατηρωντας την! εβλεπα οτι σταθερα αλαζε θεσεις αλλα παντα μεσα στον κεντρικο διαδρομο με την καλυτερη οπτικη γωνια
περνωντας η ωρα την εβλεπα να χαμογελαει περισσοτερο ,να ανοιγετε μεχρι που καποια φωνη ακουστηκε -Μαρια τι κανεις!! -εισαι καλα !!
αυτη με μια βαρια προφορα ελληνικων που πραγματικα δεν την εχω ξανακουσει αν και εχω εμπειρια λογο της μακροχρονης διαμονης μου στο εξω και ακομα δεν την εχω αποσαφινησει οσο αφορα την χωρα καταγωγης της,
απαντησε -ολα μια χαρα!!-εσυ τι κανεις !!!
ωραια ειπα απο μεσα μου την λενε Μαρια και μαλλον εξασκει το αρχαιοτερο επαγγελμα
η ωρα παιρναγε και οι κουβεντες μεταξυ μας δειναν και περναν ,το σκοτωμα του χρονου θελει αρκετη τεχνη ,συλογιστικα ποσο μερικες φορες θελουμε γρηγορα να περασει ο χρονος που αυτος ειναι εντελη ο δημιος μας απο το απολυτο της λειτουργιας του μονο μπροστα
μαλλον ο χρονος ειναι ολοι οι θεοι του κοζμου μαζι
ο νικος ηταν στην καμπινα ηδη μαζι με τον γιωργο, μπαινωντας μεσα ο νικος με στολισε με διαφορα επιθετα μεσα απο το βε σε ,
ξαπλωσα στο κρεβατι
σε καποια φαση βγαινει ο νικος εξω απο την τουαλετα και τον βλεπω εντρομο να κοιταει μια εμενα μια τον γιωργη ανοιγει την πορτα και πεταγετε εξω στον διαδρομο
τον ρωταω -τι επαθες νικο
μου απανταει με διαφορα επιθετα υπονοωντας οτι την εριξα!!!!!!
του απανταω -δε μυριζει τιποτα ,και ξαφνικα μου ερχετε !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!~!!!
ισα που προλαβα να βγω εξω
πρεπει να καθισαμε τουλαχιστον 5 λεπτα εξω για να καθαρισει η κατασταση
ο κωστας ηταν μονιμα στο τηλεφωνο βλεπετε ηταν η γιορτη του ,πρεπει να τονε πηρανε.. καμια 100 τηλεφωνα
Μανιακ - η δουλεια του εχει να κανει με το περαζμα μας στην απεναντι πλευρα!!!
ποσο βαθεια κοντρολαριζμενος ειναι στην φιλοσοφια της ματαιοτητας των παντων και της ασημαντοτητας που οδηγουμε εμεις οι ιδιοι την σπουδαιοτητα της υπαρξης μας με τις πραξεις μας μερικες φορες.....
φιλε κωστα οπως εχεις πει οι φιλοι σου ειναι οικογενεια σου αρα εγω ειμαι ψυχοπαιδι σου
το σκοταδι ειχε πεσει και η τραπουλα αγοραστηκε,το τραπεζι στηθηκε ,και το παιχνιδι ξεκινησε
εγω με τον κωστα ο νικος με τον γιωργο
σε ενα παιχνιδι φαινονται πολλες πτυχες των χαρακτηρων των παιχτων ,πτυχες που εχουν εφαρμογη στην καθημερινη τους ζωη
αυτο που καταλαβα για ολους ειναι η τιμιοτητα και η καθαροτητα που ειχαν σε ολες της ενεργειες του παιχνιδιου, καποιος ομως διεφερε λιγο στην μεγαλυτερη του αγαπη για να κερδιζει !!!
δεν ειναι κακο!!!
καπου κουραστηκαμε και αποφασισαμε με τον γιωργο να παμε για τσιγαρο και οπως κατεβαιναμε τις σκαλες γυριζω και βλεπω το γιωργο να χανει την ισοροπια του και να μετραει λιγα σκαλια
το θεαμα ηταν καπως, αλλα ευτηχως δεν ειχαμε θεματα ,φαντασου να εχεις κανει 5000 χλμ και να πας απο σκαλα
το σκοταδι επεσε ,η μπιριμπα τελειωσε ,η μαρια μαλλον δουλευε!!!!
ολα καλα
παμε για υπνο
 
Τελευταία επεξεργασία:

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
το ταξιδι η μαρια και η μπιριμπα

το καραβι ηταν τεραστιο με αισθηση δυνατοτητας χολιγουντιανων παραγωγων,
μεγαλη εντυπωση μου εκαναν τα μεγαλα πλαινα παραθυρα του μεσαιου του χωρου που αιχμαλωτιζαν το φως στο πανοραμικο αιθριο του δημιουργωντας μια εναλαγη σκιων και λαμψεων που μαζι με τις χρωματικες αποχρωσεις των υπολοιπων στοιχειων του χωρου δημιουργουσαν μια χαλαροτητα και ηρεμια για υψηλου επιπεδου διαλογιζμο και απολογιζμο
καπου εκει αναμεσα στις πολυτελεις πολυθρονες και στο μπαρ την ειδα να περπαταει σαν κυρια των τιμων με το κλασικο ρειμπαν στο ματι
χαμωγελοντας ελαφρια αφηνωντας να ενοηθει η ευκολια της προσεγγισης της
λεω στον κωστα -τετοιο μαγαζι και να μην εχει ολο το πακετο στο σερβις!!- μπα μου απανταει
το ταξιδι ηταν αψογο, το βαρυ σκαρι γλιστρουσε πανω στη λεια επιφανεια της θαλασσας και μια απομακρη βουη σου εδινε να καταλαβεις την μηχανικη του δυναμη
κοζμο πολυ δεν ειχε,οι περισσοτεροι ηταν σοφερατζες πλοιων του δρομου ,και ταξιδευτες της ζωης και των ονειρων με αυτοκινητα και με μηχανες
παρατηρωντας την! εβλεπα οτι σταθερα αλαζε θεσεις αλλα παντα μεσα στον κεντρικο διαδρομο με την καλυτερη οπτικη γωνια
περνωντας η ωρα την εβλεπα να χαμογελαει περισσοτερο ,να ανοιγετε μεχρι που καποια φωνη ακουστηκε -Μαρια τι κανεις!! -εισαι καλα !!
αυτη με μια βαρια προφορα ελληνικων που πραγματικα δεν την εχω ξανακουσει αν και εχω εμπειρια λογο της μακροχρονης διαμονης μου στο εξω και ακομα δεν την εχω αποσαφινησει οσο αφορα την χωρα καταγωγης της,
απαντησε -ολα μια χαρα!!-εσυ τι κανεις !!!
ωραια ειπα απο μεσα μου την λενε Μαρια και μαλλον εξασκει το αρχαιοτερο επαγγελμα
η ωρα παιρναγε και οι κουβεντες μεταξυ μας δειναν και περναν ,το σκοτωμα του χρονου θελει αρκετη τεχνη ,συλογιστικα ποσο μερικες φορες θελουμε γρηγορα να περασει ο χρονος που αυτος ειναι εντελη ο δημιος μας απο το απολυτο της λειτουργιας του μονο μπροστα
μαλλον ο χρονος ειναι ολοι οι θεοι του κοζμου μαζι
ο νικος ηταν στην καμπινα ηδη μαζι με τον γιωργο, μπαινωντας μεσα ο νικος με στολισε με διαφορα επιθετα μεσα απο το βε σε ,
ξαπλωσα στο κρεβατι
σε καποια φαση βγαινει ο νικος εξω απο την τουαλετα και τον βλεπω εντρομο να κοιταει μια εμενα μια τον γιωργη ανοιγει την πορτα και πεταγετε εξω στον διαδρομο
τον ρωταω -τι επαθες νικο
μου απανταει με διαφορα επιθετα υπονοωντας οτι την εριξα!!!!!!
του απανταω -δε μυριζει τιποτα ,και ξαφνικα μου ερχετε !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!~!!!
ισα που προλαβα να βγω εξω
πρεπει να καθισαμε τουλαχιστον 5 λεπτα εξω για να καθαρισει η κατασταση
ο κωστας ηταν μονιμα στο τηλεφωνο βλεπετε ηταν η γιορτη του ,πρεπει να τονε πηρανε.. καμια 100 τηλεφωνα
Μανιακ - η δουλεια του εχει να κανει με το περαζμα μας στην απεναντι πλευρα!!!
ποσο βαθεια κοντρολαριζμενος ειναι στην φιλοσοφια της ματαιοτητας των παντων και της ασημαντοτητας που οδηγουμε εμεις οι ιδιοι την σπουδαιοτητα της υπαρξης μας με τις πραξεις μας μερικες φορες.....
φιλε κωστα οπως εχεις πει οι φιλοι σου ειναι οικογενεια σου αρα εγω ειμαι ψυχοπαιδι σου
το σκοταδι ειχε πεσει και η τραπουλα αγοραστηκε,το τραπεζι στηθηκε ,και το παιχνιδι ξεκινησε
εγω με τον κωστα ο νικος με τον γιωργο
σε ενα παιχνιδι φαινονται πολλες πτυχες των χαρακτηρων των παιχτων ,πτυχες που εχουν εφαρμογη στην καθημερινη τους ζωη
αυτο που καταλαβα για ολους ειναι η τιμιοτητα και η καθαροτητα που ειχαν σε ολες της ενεργειες του παιχνιδιου, καποιος ομως διεφερε λιγο στην μεγαλυτερη του αγαπη για να κερδιζει !!!
δεν ειναι κακο!!!
καπου κουραστηκαμε και αποφασισαμε με τον γιωργο να παμε για τσιγαρο και οπως κατεβαιναμε τις σκαλες γυριζω και βλεπω το γιωργο να χανει την ισοροπια του και να μετραει λιγα σκαλια
το θεαμα ηταν καπως, αλλα ευτηχως δεν ειχαμε θεματα ,φαντασου να εχεις κανει 5000 χλμ και να πας απο σκαλα
το σκοταδι επεσε ,η μπιριμπα τελειωσε ,η μαρια μαλλον δουλευε!!!!
ολα καλα
παμε για υπνο
Νομίζω ότι η περιγραφή της....μυρωδιας, μετετρεψε την περιγραφή της λελοβολτας, σε ταξιδιωτικό επος
Να δω πως θα το κλείσεις......για να πάω διακοπες:D
 

nvythoul

Μέλος
Όνομα
Νίκος
Μοτό
R 1200 GS , R 1200 RT
Τι να πώ και Τι να γραψω ..!!!!
Δεν παίζεσθε με τιποτα ...!!!!
Ωραίοι προορισμοί, οδήγηση, φώτο, αφήγηση, Παρέα,
στοιχεία που κάνουν ενα ταξίδι αξέχαστο.
Ναστε Καλα παιδιά, πάντα τέτοια !!!!

Κώστα, καποιος Ατζέντης μου ζηταγε κάτι στοιχεία για κάποιο πουλί
από το φόρουμ γνωρίζεις κάτι ; :photo:
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Τι να πώ και Τι να γραψω ..!!!!
Δεν παίζεσθε με τιποτα ...!!!!
Ωραίοι προορισμοί, οδήγηση, φώτο, αφήγηση, Παρέα,
στοιχεία που κάνουν ενα ταξίδι αξέχαστο.
Ναστε Καλα παιδιά, πάντα τέτοια !!!!

Κώστα, καποιος Ατζέντης μου ζηταγε κάτι στοιχεία για κάποιο πουλί
από το φόρουμ γνωρίζεις κάτι ; :photo:
Κατσε να δούμε πως θα το "κλεισει".....και θα στα πω
Για να ξέρουμε πόσα φράγκα θα ζητησουμε:p
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
πολλα πραματα και συναισθηματα τα βιωνα μεσα απο την τηλεοραση και μεσα απο τα βιβλια που μου κραταγανε συντροφια και με μεταφεραν στον τοτε κοζμο του ονειρου μου
αρκετα απο αυτα εχουν παρει σαρκα και οστα με την βοηθεια του σιδερου με τις δυο ροδες και των πηλινων κουμπαραδων
,αυτοι οι ατελειωτοι δρομοι που εβλεπα στις ευρωπαικες ταινιες και τους ηθοποιους να τρεχουν πανω σε μηχανες και αμαξια ,τα τοπια ,η ανεμελια τους
ολα αυτα κατα καποιο τροπο τα εζησα και ελπιζω με την βοηθεια των θεων να τα ζω και ευχομαι για ολους το ιδιο
το καραβι επιασε ιγουμενιτσα
η ομαδα κομπλε ,σινιαριζμενοι για το τελευταιο κομματι του ταξιδιου σε ελληνικους δρομους
Ελλαδαρα ποσο σε αγαπαμε και ποσο μας!!και σε!!πληγωνουμε, τεσπα!!!!
ελληνικη πραγματικοτητα δρομου, φαραγγια και γκρεμια μεσα στον δρομο (δεν κινηθηκαμε απο εθνικη ) που ειναι ρε (αναφωνω απο μεσα μου) οι δρομαρες με τις κλισεις τους με τον ταπητα τους τα μονακα οι γενοβες οι ανδορες οι γαλλιες οι ιταλιες τα πασα οι πιστες τα μουτζελα οι ιμολες και εν κατακλειδι η οργανωση!!!
καπου στην ακρη του μυαλου μου τρεχοντας στης λεωφορους των σκεψεων μου βλεπω στην ακρη την μαιμου να καπνιζει και με το μεσαιο δακτυλο του δεξιου της χεριου ανασηκωμενο, βεβαιως με ολα τα αλλα κλειστα να χαμογελαει
σταματω, και παω μπρος της
τι εγινε της λεω
τι να γινει μου λεει ,εδω χαλαρα
γιατι μου ξηγιεσαι ετσι της λεω
αφου εισαι γιδι μου λεει
γιατι την ρωταω ,εγω καλα δεν σου φερομαι , σε παιρνω μαζι
τριχες μου απανταει ,εσυ και οι αλλοι με εχετε μαζι σας γιατι δεν μπορειτε να κανετε αλλιως ,να σας θυμιζω οτι οπου και να πατε οτι και να δειτε ,γιδια θα μεινετε
δηλαδη τζαμπα κοπος την ρωταω
μου απανταει ,οχι !!απλα περιμενω και ειμαι σιγουρη οτι καποια στιγμη μιας και ειχες ξεκινησει μονος σου και μετα ειδα οτι ερχοντουσταν και αλλοι σκεφτηκα μηπως σιγα σιγα αλαξει τιποτα αλλα βλεπω οτι οριακα παραμενεις γιδι ,αυτο ομως το οριακα ειναι κατι!!!!
θελω, της ειπα, να φυγεις
μου λεει αν φυγω θα κρεμασεις ,θα ειναι σαν να βλεπεις πρωτη φορα τον κοζμο
το ματριξ το εχεις δει ρε ταγαρι με ρωταει
το κανω αποδεκτο της ειπα
μου απανταει ,το γιδι κανει και αποδοχες
τι να κανω την ρωταω
να γινετε πολλοι μου απανταει
πως την ρωταω
να σταματησετε να ειστε γιδια και να γινετε ανθρωποι
γυριζω λιγο το κεφαλι μου να σκεφτω και η μαιμου ειχε φυγει!! το μονο που ακουγα απο μακρια ηταν ....μην εισαι γιδιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιι
στον δρομο δεν εβλεπα την ομαδα ουτε εμπρος ουτε πισω ,δεν χαθηκα στην ευρωπη και χαθηκα στην ελλαδα
βλεπω μια γνωριμη ταμπελα και στριβω ,
με την ακρη του ματιου μου βλεπω την γρια του μανιακ να ερχετε στον αερα
με κοιταει τον κοιταω
καταλαβε!
ωραια φαση να μην θες πολλα πολλα για να δωσεις στον αλλο να καταλαβει τι συμβαινει,και ολη η ομαδα αυτο το ειχε σε πολυ υψηλο βαθμο
μετα απο λιγο ηρθαν και οι αλλοι και γιναμε παλι μασιφ τρενακι........
τα χιλιομετρα φυγαν και το σημειο της διαλυσης της ομαδας εφτασε
τι στιγμη παλι και αυτη!!
να ταξιδευεις τοσα χλμ καθε μερα με τους ιδιους ανθρωπους και μετα παφ !!!!μονος σου
ετσι ειναι η ζωη
αφου κοιταχτηκαμε ολοι μαζι, αγκαλιαστηκαμε, συμφωνησαμε νοερα για τα επομενα και ετσι η σεμνη τελετη εληξε
ευχαριστω πολυ ......... Νικο ,Γιωργο,Κωστα, και φυσικα την μαιμου της ψυχης μου
Να ειστε ολοι καλα και οσο μπορειτε να βγαινετε στους δρομους και να τους αφουγκραζεστε
Ραντεβου ....στα γουναραδικα των μυαλων μας
 
Τελευταία επεξεργασία:

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
Οσο ζω μαθαινω και χαιρομαι οταν μαθαινω μεσα απο τον ΚοΖμο της μοτοσυκλετας...τελικα,ολοι εχουμε μια μαϊμου μεσα μας...:rolleyes:

ΡΕΣΠΕΚΤ στο οδοιπορικο ΡΕΣΠΕΚΤ στην παρεα ΡΕΣΠΕΚΤ στις...φωναχτές...σκεψεις!:)
Καλα να'μαστε να ταξιδευουμε και να μοιραζομαστε...:friendship:
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Αυτο το ταξιδι για μενα ηταν δυσκολο !!!
Περνώντας ο καιρός τα θεματα αδιευκρινηστος τοσο τα προσωπικά οςο και τα επαγγελματικά γινονται σύνθετα
Οι δαίμονες που με κατατρέχουν χρονια τωρα τον τελευταιο καιρο κερδίζαν έδαφος και αναγκάστηκα για πρώτη φορα να τους παίξω μπάλα εκτος !!!
Δώσαμε μια ωραια μάχη και επικράτησα !!!
Σε αυτο με βοήθησαν οι συνοδοιπόροι μου και τους ευχαριστω βαθιά μεσα απο την ψυχή μου
Οπως ειπε και ενας γέροντας--ψιλοαδερφιζων-( εμείς τους φίλους τους κανουμε οικογενεια -)
Το ταξιδι άρχισε καλα και ο δρόμος για την ιγουμενιτσα ηταν ομαλος με ούριο άνεμο το ιδιο ηταν και για το καΐκι !!που μας πήγε στο Μπαρι!!
Μπαρι ενα τυπικό ιταλικό λιμάνι ( νομιζω οτι ολα τα ιταλικά λιμάνια ειναι ιδια !)
Πήραμε δρομο για Σιένα περάσαμε διαμέσου ενός κομματιού της Τοσκάνης και φτάσαμε στην ξακουστή κάστρουπολη
Πήραμε ! Ενα τεκνο ταξιτζή και μας πήγε στο κέντρο !!!!!!!!
Ωραια πόλη η Σιένα ,τα παντα σε τάξη και σε ενα διαφορετικό βιωματικό ρυθμό !
Ξάφνου μεσα στα σοκάκια της ακούμε ελληνικά !!!!
Πατρίδα !!!!!
Ο Βασίλης απο χαλκιδα μαζι με ενα αλλο παλικάρι
Ο Βασίλης φοιτητής της φαρμακευτικής απο τους πιο παλιους και το αλλο παλικάρι ....δε θυμαμαι ...κατι με έρευνα κλπ
Αστέρι ο Βασίλης απο τα λίγα κλασικό δείγμα Χαλκιδαίου
Και ελαλησε ο κόκκορας και εγινε η επόμενη μερα με κατεύθυνση για Μονακό απο τας ριβιερας
Τονε ήπιαμε απο κίνηση και απο ζέστη, πρώτη φορα μεχρι τωρα κατέβηκα απο την μηχανή και αλλου έλεγα να πανε τα πόδια μου και αλλου πηγαίνανε
Κοιμηθήκαμε στα 20 χλμ απο τα γαλλικά σύνορα νομιζω λεγοτανε η πόλη ventmiglia
Και παλι ο αλέκτωρ βρυχήθηκε και ηρθε η τριτη μερα στόχος η ανδορα αφου πρώτα δουμε το Μονακό κλπ
Η γαλλική Ριβιέρα πιο άνετη με λιγότερη κίνηση μας οδήγησε άνετα στο Μονακό όπου εκει ικανοποίησα εναν ευσεβή μου πόθο !!
Απο μικρο παιδι στην ασπρόμαυρη τηλεόραση έβλεπα ολους αυτους που τρέχανε μεσα στα μονοθέσια και στο παιδικό μυαλό μια ιδεα σφηνώθηκε , να πάω εκει !!!
Και πηγα, και οδήγησα , και έγινα και εγω για λίγες στιγμές κομματι του δρόμου και του ρυθμού του
Αισθάνθηκα πολυ όμορφα πολυ πλήρης ειμουνα ευτυχισμένος
Πήραμε δρομο παλι και παίρνοντας έξω απο μεγαλες γαλλικές παραθαλάσσιες πόλεις οπως η μασσαλια η Νίκαια κάναμε προσπάθεια να πιάσουμε αν οχι ανδορα τουλαχιστον καρκασον μια παλιά γαλλική καστρουπολη
Και συνέβη !!!
Μου έπεσε το κινητό !!!
Και ενώ μου είπαν τα παιδιά να γυρισουμε πισω 30 χλμ να το βρούμε ανένδοτος ειπα οχι αλλα στα επόμενα 50 χλμ με έπεισε ο Νίκος και κάναμε μια παράκαμψη 180 χλμ
Τοσο γίδι ειμαι !!!!
Ευτυχως οι συνοδοιπόροι μου είχαν ψυχικά αποθέματα μεγάλα
Γυρίσαμε και λογο συστήματος ανίχνευσης που εχει το κινητό ο Νίκος το βρηκε έχοντας περάσει απο πανω του 300 αμάξια και καμια 30ρια φορτηγα !!
Και ναι !λειτουργουσε με τα ακουστικά !!!
Πλεον ομως το να παμε καρκασον η ανδορα δεν έπαιζε
Πήγαμε Μονπελιέ!!!
Τυπική γαλλική πόλη δηλαδη ολα εν τάξη
Η κούραση μεγάλη και ο ύπνος βαρύς και αδυσώπητος
Ομως το πρωί της τέταρτης μέρας ο αλέκτωρ λάλησε και ξεχύθηκαμε στον δρομο για ανδορα μέσο ενός ωραίου πασου ονόματι μπροκο
Και να και κατι Ιταλοί λουστραριζμενοι με τα σουπερσπορτια και δωσε και πάρε και θα μας θυμούνται καλα !!!!!!!!!!
Απλά θυμαμαι οτι με περνάει ενα Bmw rr και κολλημένος στην πισω ρόδα του ηταν ο Κώστας
Τον δικο μου τον άφησα να με περάσει καποια στιγμη γιατι το πιθανότερο ηταν να έφευγε σε καποια στροφή
Επεται συνεχεια
Ειναι σιγουρο οτι σε ενα θολωμένο μυαλό δε εχει σημασία η σειρά αλλα η επιτυχία της συρραφής σκορπιων συναισθημάτων και εικόνων
Και ξάφνου αλλάζει το τοπίο για πολλα χλμ είμασταν διπλα σε θάλασσα και ο αέρας ειχε κατι απο ελλαδα κατάλαβα οτι πλησιάζαμε σε ισπανικά εδάφη
Ταμπέλες για βαρκελωνες Ανδόρρες κλπ
Νάσου και η ταμπέλα η συγκεκριμένη για ανδορα και να και ο 116 που συντροχος μας ειπε
Αφήσαμε πολυ λαστιχο !!!μα πολυ λαστιχο , πολυ στρίψιμο και στιψιμο, Πυριναια !!!
Θαυμάσια , επιβλητικά , μεγαλειώδης !!!!
Ο στόχος μας η ανδορα ηρθε κοντα μας ,και να το το τουνελε !!!!
Ανδορα λα βελα ενα διαμάντι !!!
Φανταστείτε μεσα στα τέμπη μια πόλη και το ποτάμι να την χωρίζει στα δυο
Ψηλά τα σαλέ και οι πίστες και πιο κάτω τα σπίτια τα εμπορικά και οι έδρες των εταιρειών !!!!
Καταπληκτική δόμηση χωρις να προσβάλει το περιβάλλον και οπως παντα ολα σε τάξη
Αλλοι άνθρωποι φασαριόζοι με πιο πολυ χαμόγελο πιο ζεστοί πολυ κοντα σε εμας αν και δεν είδαμε κανέναν ανδοριανο !!!
Οι περισσότεροι ηταν απο Λατινική Αμερική Ισπανοί κλπ
Φάγαμε σε ωραίο μαγαζί και κοιμηθήκαμε στο πιο ωράιο χοτελι
Η βολτα μας εγινε χαλαρά και όμορφα καθως και η επίσκεψη μας στο γνωστό μαγαζί με τα μοτοσυκλετιστικα που ομως ηταν ακριβά !!
Το κλου ηταν με τον ταξιτζή που προσπαθούσα να του πω για την γυναίκα μου και του ειπα mujeres και αυτος μου έκανε το σημα με τις χειροπέδες σταυρώνοντας τα χερια στην κλασική θέση
Νόμιζε για παράνομες γυναίκες !!φυσικα οι υπόλοιποι τα κάνανε λίμπα στο ταξί απο τα γέλια καθως και ο ταξιτζής
Πραγματικα αυτο το γελιο ηταν όλη η αποσυμπίεση της επίτευξης του στόχου
Ανδορα λα βελα σε κατακτήσαμε !!!!!!!
Γυρνώ και βλεπω τα πρόσωπα των συνοδοιπόρων μου
Σκαμμένα πρόσωπα απο άγχος δουλεια ένταση μα και μια λάμψη στα μάτια τους σαν και αυτη που βλεπεις στους στρατιώτες μετα απο μια επιτυχή μάχη
Σκεφτομαι !!
Τι δεμονια τους κατατρέχουν και αυτους
Πως μας εχει κανει ετσι αυτη η πραγματικότητα που βιώνουμε στην πατρίδα μας !!!!
Το φυσικό για υποδεέστερους αλλα οργανωμένους λαούς τρομακτικό επίτευγμα για μας οςο αφορα τα βασικά για μια διαβίωση καθημερινή αλλα και μακροπρόθεσμη ενός μέσου ανθρώπου
Αγαπημένοι φιλοι που ζούμε κατα καποιο τροπο μαζι τα τελευταια χρονια δια μέσου της κοινής μας αγάπης !!!!!
Για ενα κομματι σίδερο που μας ανοίγει την ψυχή και τη καρδια !!!
Και ετσι ξεκινήσαμε απο την ανδορα αλλα διαμέσου της Καταλονίας να μπούμε στην Γαλλία και στον δρομο της επιστροφής
Εκει στα σύνορα ανδορας Ισπανίας ενας τυπικός ελεχγος άνοιγμα βαλιτσων , μια γυναικεία βούρτσα μαλλιών ( δίκη μου ) ενας σαστισμένος τελώνης και καπιοι αλλοι να δαγκώνουν τα χείλια τους για να μην γελάσουν
Γρήγορα ο τελώνης με κοίταξε στα μάτια μου έπιασε την βούρτσα και μου την εδωσε λέγοντας μας οκ οκ οκ
Και μπήκαμε εσπανα
Άλλος τόπος
Ακομα και απο το λιγο που κάναμε πιστεύω οτι ολοι καταλαβαμαι οτι ειναι κατι σαν ελλαδα αλλα πιο εξελιγμένο
Ωραια φύση πιο ήπιο πράσινο και ταμπέλα μπροστα μας να λεει
Barcelona 100
Νικο ειναι μεγάλη πόλη και δεν εχουμε χρονο
Ο Νίκος ξερω το πηρε λιγο βαριά που δεν πήγαμε αλλα θεωρώ οτι το καταλαβε οτι δε μας έπαιρνε
Τεράστια πόλη ,θελεις μια βδομάδα για να καταλάβεις τι πΕζει
Ο δρόμος της επιστροφής ειχε ξεκινήσει !!!!
.............επεται συνεχεια
Ο δρόμος για το σιστερον ειχε εθνική καμια 200 χλμ
Ειχε ζέστη σαν μεσημέρι απο καουμποικη ταινία
Τα τελευταια ομως 80 ηταν πιο περιφερειακά
Και εμπρός μου αρχίζει να προβάλει το σιστερον -αδερφάτο , με το ποτάμι του με τα βράχια του με τα κάστρα του
Το ξενοδοχείο δε,βγαλμένο απο ταινία νουαρ ,κτίσμα περί των 150 χρονων
Το βραδυ δούλευε και σαν μπαρ καθως η ξανθιά Γαλλίδα μεσόκοπη με εικόνα παλιάς δόξας μάζευε γύρω απο το μπαρ καποιους παράξενους και τους έπαιρνε μερικά ψιλά
Εκει στην παρέα μας ηταν ενας Γερμανός με βέσπα 300 που ταξίδευε προς Ισπανία και ενα ζευγάρι αλλων Γερμανών που μου ειπε οτι κανει κλαιμινγκ - αναρρίχηση
Κάπου κολησα γιατι ο παππούς ηταν 75 και η γιαγιά 65 άσε που λέγανε για την Καλύμνο που πανε κάθε χρονο ενα μήνα για αναρρίχηση ( πρωτάκουστο αυτο για μενα )
Επι της ουσιας το παραδεχτηκανε οτι βρίσκονται στο σπιτι τους στην Γερμανία μονο ενα μήνα το χρονο !!!!
( ο παππούς μεγαλοστέλεχος σε σύνταξη στην ζιμενς) η γιαγιά νοικοκυρά (εγινε θεωρώ αντιληπτό το θεμα τους)
Νάσου και ενας Ολλανδός έμπορας τουλίπας (75 Μαΐων) σε σύνταξη που ζει μόνιμα στην Καμπότζη με την καμποτζιανη γυναίκα του (30 Μαΐων )
Βρεθήκανε απο οτι μου ειπε πριν 10 χρονια στην Καμπότζη,ερωτευτήκανε ( πηγα να γελάσω ....)αλλα τωρα επειδη δε δουλεύουν τα πιστόνια ,μου εκμυστηρεύτηκε οτι την εχει σαν φερερε!!!
Περιττό να σας πω οτι το αδερφάτο μετα της 8 βραδινή μονο κατι σκλια υπήρχανε ,εμείς και αλλοι δέκα νοματοι
Ομως η πιτσα που φάγαμε ηταν πολυ τρομαχτική και οπτικά και γαστρονομικά
( το ειπε και ο γιοντα)
Ετσι με αυτα και αυτα τελείωσε και αυτη η μερα και πέσαμε στην αγκαλιά του Μορφέα ικανοποιημένοι
Επεται συνεχεια
To πρωινο της επομενης μερας ηταν μουντο και λιγο βροχερο,μια τζουρα καφε και ο παγωμενος αερας κοιτωντας απεναντι απο το ποταμι τον επιβλητικο βραχο ηταν αρκετο για να ξυπνησω πληρως!!
οι μηχανες εκει αριστερα σαν αλογα σε υπαιθριο σταβλο,βρεγμενες περιμενοντας το καμτσικι του δεξιου γκριπ
σιγα αιγα και τα υπολοιπα μελη της ομαδας αριβαρανε!
Αδερφατο σε αφηνουμε!!!
Και κινησαμε και φυγαμε και παλι,
στην αρχη ο δρομος ηταν λιγο αδιαφορος ομως μετα πεσαμε σε ενα υπεροχο κομματι που μεσα του σαν φιδι γλυστρουσε ανηφορικα ο δρομος των φρουτων,
μια πανδαισια χαμηλων δεντρων πολυ πρασινου και ηρεμιας,ομορφα,μην με ρωτησετε τωρα για τα φρουτα! ουτε που καταλαβα περιτινος προκειτο!!
ο δρομος πλεον ανηφοριζε κατηφοριζε ξανα ανηφοριζε ,μεσα απο βουνα λαγκαδια ωσπου, απο μακρια το βλεπω !!
το καστρο του μπριανσον ,επιβλητικο,και θεμελιωδες φτιαγμενο αγκαλιαζοντας την κορυφη του βουνου!!!!
περασαμε τις πορτες του και μπηκαμε μεσα αφηνοντας της μηχανες σε μια ακρη
καπου με συνεπηρε η κατασταση και νομιζα οτι ακουγα τις οπλες των αλογων να κτυπανε στο πετρινο ανηφορικο δρομακι με αναβατες μιας αλλης εποχης,ποσο ωραια εχουν την κληρονομια τους!!
και ηπιαμε και τον καφε, και βγαλαμε και τις φωτο. και επισκεφτηκαμε και την εκλησσια,

Το παιδι ,το σκυλι ,και η μαμα

και εκει που πηγαινα μονος μου προς την μηχανη ερχετε το σκυλακι και το χαιδευω ,ξαφνου ο μπομπιρας ερχετε εμπρος μου αγκαλιαζοντας μου τα ποδια και κοιτωντας με βαθια στα ματια!!!τι αλλο να κανω τον αγκαλιαζω ,πραγματικα ενιωσα μεγαλη ανακουφιση καθως και αυτος το ιδιο ,η μαμα δε παγωτο!!!
κοιταχτηκαμε με τον μικρο,τον εβαλα στην μηχανη και τον εδωσα στην πολυ ομορφη μαμα του με εναν ανδροπρεπη ελληνικο τροπο
μετα ηρθαν και οι αλλοι και πηραμε δρομο για καποια γαλλοιταλικα συνορα ανεβαινωντα νομιζω στα 2300 οπου και περασαμε στην ιταλια
ηταν ωραιο πασο !!!!!
ιταλια παλι!!! αλλα δε καθησαμε και παρα πολυ διοτι ανεβαινωντας ενα αλλο πασο βγηκαμε παλι στην γαλλια για να παμε στο σαν σενικ .......
ο πλοηγος-τσολιας ειπε -Θα παμε απο εδω .....και πηγαμε
περασαμε μια ιταλικη μικρη πολη και ειχε ζεστη ,μπροστα μας ενας ανηφορικος δρομος που χανοτανε μεσα στην πυκνη φυση ,τα λαστιχα αγκομαχουσαν στην ασφαλτο σε συνδυαζμο με της εναλαγες των στροφων
ο πλοηγος γενικα στο ταξιδι ειχε οδηγικο οιστρο ειδικα στις στροφες, μια ευχαριστη εκπληξη για μενα μα και για αυτον ,το πηγαινε το σιδερο ,του εδινε και καταλαβαινε ,πηγαιναμε καλα !!!
η φυση τελειωσε και αρχισε το ξερο τοπιο και μαζι με την εναλαγη του καιρου καταλαβα οτι ηδη ειχαμε ανεβει ψηλα
ανεβαινωντας παραπανω ξεκιναει και λιγο ομιχλη με ενα μικρο πουσι ,να και η ταμπελα !!γαλλια!!
περνωντας καποια ερειπωμενα κτιρια απομειναρια αλλων εποχων του ελεχγου και των διαβατηριων το σκηνικο θυμιζε σαν κατι ταινιες πολεμικες του Βπαγκοζμιου πολεμου και ειμαι σιγουρος οτι τα ανηφορικα τοιχια που ακολουθουσαν τον δρομο και αλλες γυρω κατασκευες ηταν απο τοτε (κατασκευες με πολυ παλιο τσιμεντο,μασιφ)
στην τελευταια ανηφορικη στροφη το ειδαμε -σαν σενικ
ενας επιβλητικος ρωμαλαιος τεραστιος ογκος
ο καιρος οπως τον ανιχνευσα το πηγαινε μεχρι και για χιονι
και προχωρησαμε και εντελει τοσο ψηλα μια τεχνιτη τεραστια λιμνη απλωθηκε μπροστα μας αναμεσα σε μεγαλους ορεινους ογκους σαν φυλακες της
χαρμα οφθαλμου
η απλοτητα του τοπιου και η σκληροτητα του εκτος απο την ηρεμια που σου προσφερουν σου θυμιζουν οτι μπροστα στο μεγαλειο της φυσης στην αιωνιοτητα της ο ανθρωπος ειναι μια μικρη ασημαντη χρονικα παρενθεση μα πολυ ουσιαστικη
ολο ομως το σκηνικο μου το κατεστρεψε μια μαρμοτα διοτι την πηρε το ματι μου να με κοιταει σαν να εβλεπε εξωγηινο και πρωτου να βγαλω την φανταστικη μου καραμπινα (γουιντσεστερ) και να την αδειασω πανω της,αυτη εφυγε
κουφαλα μαρμοτα εχεις δικιο εξωγηινος εχω καταντησει!!!
και προχωρησαμε και να το σαλε απλο ξυλινο ωραιο περιποιημενο με θεα τους θεορατους ξερους πετρινους τεραστιους βραχους και την υπεροχη αγρια απο τον ανεμο λιμνη
πιο δεξια ενα αφηρημενο κατι σε τεχνη ,κατι σημαιες και ενας λιτος μεγαλος σταυρος --μου αρεσε!!!!
ξεπεζευουμε και μπαινουμε μεσα ,αμεσως μια γλυκια ζεστη μας τυλιξε
το μεσα ηταν σαν το εξω απλο και λιτο με ωραιες φωτο απο το παρελθον και πολυ τακτοποιημενο !!!
και ξαφνιακα την βλεπω !!!την μαρμοτα!!κουφαλα λεω απο μεσα μου θα σε φαω ......μα ηταν βαλσαμωμενη, λυπηθηκα γιατι μετα καταλαβα οτι ειχε και αλλες βαλσαμωμενες αλλα ρωτησα τον σαλουχο και μου ειπε οτι εχει μιλουνια στη γυρω περιοχη
καθισαμε φαγαμε το σαντουιτσ μας πηραμε το αυτοκολητο μας και πηραμε τον δρομο παλι
ο δρόμος προς την Γένοβα ηταν κοινώς αυτο που λεμε εθνικατζα
Μια στάση για ανεφοδιασμό μια μικρή σύσκεψη και ενα τηλεφωνο εδωσε τέλος στο που θα κοιμηθούμε
Γένοβα μια πολυ ωραια παραλιακή ιταλική πόλη κατι σαν το δικο μας Πειραιά βλεπετε ειναι σημαντικο λιμάνι
Το βασικό της χρώμα η ωχρα με ενα καταπληκτικό δομικό σχεδιο που το ιταλικό καινουργιο απλά αγκαλιάζει και αναδυκνυει το παλιό
Αφου φάγαμε σε ενα υπέροχο ιταλικό εστιατόριο και ήπιαμε τα κρασιά μας ο Νικόλας που ειχε επισκεφτεί την πόλη στο παρελθόν οδήγησε τον ποδαρόδρομο στο ιστορικο κέντρο
Βυθισμένοι στα στενά σοκάκια των πανηψυλων παλιών κτηρίων προσπαθήσαμε να αφουγκραστούμε τον παλμό της πόλης
Δεν μπορω να πω οτι με εξέπληξε κατι ιςως να φταίει και η κούραση ιςως οτι ηταν πολυ αργά και το σκοταδι δεν βοηθούσε
Ο κοζμος λιγοστός και σε μικρα μαγαζάκια μπουλούκια απο πιτσιρικάδες που διασκεδάζοντας θορυβούσαν
Τα νιάτα ειναι παντου ιδια ενεργεια ενεργεια ενεργεια
Ηταν ήδη αργά και η κούραση μαζι με τον ποδαροδρομο μας έκανε να γυρισουμε στο χοτελι μια ωρα αρχύτερα
Ο ύπνος μας πηρε ολους στην αγκαλιά του πολυ γρήγορα
Ο καφές ειναι καθαρά μια ιταλική τέχνη,όπου και να τον πιεις απο βενζινάδικο μεχρι και το πιο σικ μαγαζί ειναι τέλειος
Ετσι το πρωινό στην Γένοβα μας βρηκε να πίνουμε καφέδαρα και να τρώμε ωραια σφολιατοειδη
Τα μηχανάκια και τα σκούτερ παιρναγανε απο μπροστα μας μιλιούνια, πολυ πραμα
Μικροί μεγάλοι οδηγούσαν απο ενα δίτροχο
Εντέλει αυτες οι πόλεις για να της ευχαριστηθείς πρεπει να κινηθείς μερα !!!
Και ξεκινήσαμε ο δρόμος μας περίμενε
Κατευθυνθήκαμε προς την ακρη της πόλης και ανεβαίνοντας δρομάκια φτάσαμε τοσο ψηλά που στα μάτια μας χωρούσε όλη η Γένοβα
Πραγματι πολυ ωραια πόλη
Για σου Γένοβα κατι πήραμε και απο εσενα
Ο Γιώργος ειχε βαλει στο κατευθηντη μια διαδρομη που θα μας πέρναγε πανω απο τα βουνά προς το κομματι που το βρεχει η αδριατικη και οχι απο εθνική
Και αυτο πήραμε και καλα κάναμε γιατι ηταν εξαίσιο
Επεται συνεχεια .......
Ο πλοηγός τσολιάς μπήκε μπροστα και ο κατευθυντης μπήκε σε λειτουργία
Ο καιρός ηταν πολυ καλος θα έλεγα μοτοσυκλετιστικος ωραια θερμοκρασία και η διαδρομη με μεγαλες εναλλαγές απο μεγαλο ύψος να βλεπεις την θάλασσα μεχρι την ζουγκλωδης φύση που έπνιγε τον περιφερειακό δρομο που βαιναμε
Η άνοιξη στο απόγειο της και η πανδαισία των χρωμάτων και των μύρωδιων στο φορτε
Ενας συνεχής Άγιος Ιωάννης ρώσος για 200 περίπου χλμ αναμεσα σε ποτάμια χωρια μικρα πάσα ποδηλάτες και αλλους συντροχους
Μπορω να πω οτι αισθάνθηκα καλυτερα την ιταλια μιας και ειναι η δεύτερη φορα που την επισκέπτομαι αφου ειδα και ενα αρκετό κομματι της υπαίθρου της
Επι της ουσιας ταξιδεύω για να μάθω να δω και να συγκρίνω πως άνθρωποι με διαφορετική γλώσσα με αλλα ήθη και έθιμα βιώνουν την καθημερινότητα τους και την οργανωση τους καθως και την στάση τους απέναντι στην ιδια την ζωή
Θεωρώ τα ταξιδια καθαρή γνώση και βοήθεια για την κατανοηςη του εαυτού μου
Σε καποια φάση ο κατευθυντης μας έριξε σε ενα πολυ πιο περιφερειακό δρομο και περάσαμε απο πολυ πιο μικρα χωρια θα μπορουσα να πω καταυλισμούς, στην αρχη δυσφορίσα αλλα μετα κατάλαβα οτι οι πληροφοριες που έπαιρνα ηταν πολυ υψηλής ποιότητας
Ειδικα αυτα τα πολυ απομονωμένα μικρα χωρια μου φάνηκαν οτι είχαν μια διαθεση αυτοδιαχείρισης στυλ Κρήτης !!
Ξανά μπήκαμε στο βασικό δρομο και η πραγματικότητα ειναι οτι εντέλει σαν άνθρωποι της πόλης η έντονη παρουσία της φύσης αλλα και το οδήγημα τοσο βαριών μηχανών μεσα σε αυτους τους ελικοειδής (200χλμ σε 4 ώρες)δρόμους και σε σχέση με την ήδη μεγάλη καταπόνηση μας έκανε την αλαγη πορείας προς μεγαλύτερους και πιο ευθειους δρόμους αναγκαία
Γρήγορα ο κατευθυντης μπήκε σε άλλο μοτίβο και η Φεράρι και το χωριό της ηρθε πιο κοντα χρονικά
Και κοκκινησε ο τόπος και τα αλογα μεσα απο τα καπό των κόκκινων βολίδων μοιάζανε σαν βρυχηθμούς λιονταριών και έπαθα πλάκα παρόλη την αυτοκυριαρχία που προσπαθούσα να εχω
Οργανωμένα πραματα εργοστάσιο, μπουτίκ ,μουσείο και το κλου μια πανέξυπνη μπιζνα
10 Φεράρι νοικιαζοντουσταν προς 100 ευρώ το τέταρτο σε οργανωμένα γκρουπ για μια απλή βολτα μεχρι και τεστ για αγορά
Εκείνη την ημέρα και ωρα που είμασταν εμείς ηταν ενα γκρουπ απο Γάλλους
Μπραβο σε αυτον που έκανε την σκέψη
Το εργοστάσιο της Φεράρι παράγει τον χρονο
11000 (παλιότερα έβγαζε 7000)και μονο αυτοκίνητα και απο οτι κατάλαβα το μεγαλύτερο ποσοστό ειναι παραγγελίες
Το επιπεδο του μουσείου νομιζω οτι συμβάδιζε με την ιστορία της Φεράρι και έξω και μεσα ,άνθρωποι απο πολλες χώρες ενα μωσαϊκό πολιτισμών υπήρχαν μεσα και οπως παντα σε περίοπτη θέση η ελλαδα με τα αρχαία της
Άπαξ ποιουμενον σε ενα αμαξι που φτιάχτηκε μια φορα κειτόταν επιβλητικά απο πανω
Συγκινήθηκα και για να πνίξω το συναίσθημα έβγαλα μια φωτο με ενα τέκνο που φύλαγε τα αμάξια απο τον κοζμο
Πραγματικα όλη η ιστορία της Φεράρι πέρασε σπο μπροστα μου και το αγωνιστικό κομματι αλλα και το καθημερινό εκτος αγώνων αν μπορει να το πει κανεις ετσι
Οπως παντα θα ηθελα να αναφέρω την υπέροχη οργανωση του χωρου που αναδυκνυει τον σεβασμό που αισθάνονται οι Ιταλοί για την Φεράρι για την συνεισφορά της σε αυτους αλλα και παγκοσμίως
Επεται συνεχεια .....
O ΔΡΟΜΟΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΙΜΟΛΑ
κλασικο πλεον και αναποσπαστο κομματι καθε ταξιδιου που εχει μεσα ιταλια ειναι η ΙΜΟΛΑ και παντα στον γυριζμο!
και ετσι εγινε απο την πολη της φεραρι ορμηξαμε προς την τελευταια μας διανυκτερευση σε ιταλικο στερεο κομματι
και φτασαμε !!
και προσπαθησαμε να βρουμε το χοτελι!!
μεσα απο μια συνεργασια μεταξυ εμενα και του νικου εξελιχθηκε ενα πλουσιο παλμαρε απο φρασεις του στυλ -βρε νικο απο εδω οχι απο εκει!! ο νικος να με κοιταει παραξενα και λοξα και να μου λεει -οχι απο εδω
σε καποια φαση συμφωνησαμε που πρεπει να παμε!!!! και ο ενας πηγε δεξια και ο αλλος αριστερα
αποζβωλομενοι ο κωστας και ο γιωργος δεν ξεραν τι να κανουν
πρεπει να καναμε πανω απο τρεις φορες γυρα την μιση ιμολα
στο τελος καταληξαμε σε ενα υπαιθριο καφε να ψιλοφωνασκουμε σε ελληνικο στυλ με επιχειρισιακες χοιρονομιες
ειναι σιγουρο οτι η κουραση ειχε βαλει το χερι της, τα νευρα αρκετα, και ειμασταν ολοι οριακα να δαγκωσουμε ο ενας τον αλλο
ειχε περασει ενας χρονος και καπου ειχαμε μπερδευτει και με εκπληξη αποδειχτηκε απο τον νικο οτι απο την αρχη ειχε κατανοησει λαθος τα σημαδια !!!και οτι εγω και η προσπαθεια μου ηταν πιο κοντα στο που θα μπορουσε να ηταν το ξενοδοχειο
μετα και απο ενα ψαξιμο του πορτοφολιου μου βρηκα και την καρτα και αποδειχτηκε οτι απο εκει που στεκομασταν το χοτελι ηταν 800 μετρα
ετσι με τα πολλα φτασαμε και δεν αλληλοφαγωθηκαμε!!!
ιμολα μια απλη τυπικη πολη των 70000 κατοικων που ασχολουνται με τις μεγαλες βιομηχανικες μοναδες και τον αγροτοτουριζμο καθως και με την ομωνυμη πισταρα
οπως ολες οι ιταλικες πολεις κρατουν ορθιο το ιστορικο τους κεντρο και απολαμβανουν τα κερδη τους απο αυτο
φυσικα η πιστα καθε δευτερο σκ εχει και απο εναν αγωνα διοτι φιλοξενει τα παντα, αμαξια μηχανες τρικυκλα κλπ, μεγαλη μπιζνα πολυ μεγαλη!!
με τρομακτικα κερδη για την πολη
μετα απο την απογευματινοβραδυνη μας βολτα καθησαμε και σε ενα παρα πολυ ωραιο μαγαζι οπου και φαγαμε καθαρα ιταλικα,μακαρονια ,πιτσα κλπ
τι αρχοντες ρε παιδι μου οι ιταλοι στα μακαρονια και στην πιτσα!!!!!!!!!!!!!
το επομενο πρωινο ηρθε και ο μανατζερ ο φλαβιο μας θυμηθηκε απο περσι (ωραιο πραγμα να σε θυμουνται) φτιαξαμε τα πραματα και πηγαμε την τελευταια βολτα στο κεντρο για καφε και για καποιες αγορες της τελευταιας στιγμης
μεσα σε ολα τα θεματα που ειχα στο ζαλιζμενο μου μυαλο ηθελα να ακουω και Ρεμο ,και λογο που μου ειχε ξεπατωθει το κινητο δεν μπορουσα!!!!!
φυσικα δεν με αφηναν και οι συντροχοι μου να δωσω παραγκελιες στα μαγαζια που καθομασταν
,το θεωρησαν καπως
εγω ομως δυσανασχετουσα !!
ομως στο καφε στην ιμολα αφου μιλησα με τον γατο σερβιτορο και του εμαθα τι σημαινει στα ελληνικα το μισο του καΠουτσινο μου εβαλε και ακουσα Ρεμο και ετσι οι ξενοι γυρω μου πηρανε μια γευση απο γνησιο ελληνικο μοντερνο τραγουδι
ακου εκει να μην με αφηνουν να δινω παραγκελιες!!!!!!!!!
φορτωσαμε και σιγα σιγα ξεκινησαμε
παμε καραβι!!
εδω θελω να κανω και μια παρακαμψη και να σας μιλησω για ενα σημαντικο οδικο συμβαν που συνεβηκε
ειμασταν εθνικη, αμαξια πολλα και δεξια και αριστερα, ταχυτητες 120-130, καποια στιγμη εστριψα το κεφαλι μου (κλαζμα δευτερολεπτου) προς αλλη κατευθηνση!!!!!οταν το γυρισα παλι στην ευθεια τους ειδα ολους στα φρενα και πολυ κοντα μου!!!
πατωντας ολο το φρενο ειδα τα ματια του νικου που ηταν μπροστα μου στον καθρεφτη του γουρλωμενα!!!!!! και ναι!!! το κιτρινο κτηνος ,η βολιδα ,το γρηγορο μαζι με το ερμα του (εμενα βαλιτσες σακους κλπ) γονατισε!!!!!!!
νοημα!!!!
παντα το βλεμα μπροστα!!!, σου ερχετε απο εκει που δεν το περιμενεις!!!!
φτασαμε ανκονα, καναμε τσεκ και να σου και κατι αλλα ελληνοπουλα γυριζωντας στην πατριδα
δοξα τον θεο ειπα απο μεσα μου ολα πηγαν καλα ,δοξα τον θεο!!!!
εχει και αλλο..........
το ταξιδι η μαρια και η μπιριμπα

το καραβι ηταν τεραστιο με αισθηση δυνατοτητας χολιγουντιανων παραγωγων,
μεγαλη εντυπωση μου εκαναν τα μεγαλα πλαινα παραθυρα του μεσαιου του χωρου που αιχμαλωτιζαν το φως στο πανοραμικο αιθριο του δημιουργωντας μια εναλαγη σκιων και λαμψεων που μαζι με τις χρωματικες αποχρωσεις των υπολοιπων στοιχειων του χωρου δημιουργουσαν μια χαλαροτητα και ηρεμια για υψηλου επιπεδου διαλογιζμο και απολογιζμο
καπου εκει αναμεσα στις πολυτελεις πολυθρονες και στο μπαρ την ειδα να περπαταει σαν κυρια των τιμων με το κλασικο ρειμπαν στο ματι
χαμωγελοντας ελαφρια αφηνωντας να ενοηθει η ευκολια της προσεγγισης της
λεω στον κωστα -τετοιο μαγαζι και να μην εχει ολο το πακετο στο σερβις!!- μπα μου απανταει
το ταξιδι ηταν αψογο, το βαρυ σκαρι γλιστρουσε πανω στη λεια επιφανεια της θαλασσας και μια απομακρη βουη σου εδινε να καταλαβεις την μηχανικη του δυναμη
κοζμο πολυ δεν ειχε,οι περισσοτεροι ηταν σοφερατζες πλοιων του δρομου ,και ταξιδευτες της ζωης και των ονειρων με αυτοκινητα και με μηχανες
παρατηρωντας την! εβλεπα οτι σταθερα αλαζε θεσεις αλλα παντα μεσα στον κεντρικο διαδρομο με την καλυτερη οπτικη γωνια
περνωντας η ωρα την εβλεπα να χαμογελαει περισσοτερο ,να ανοιγετε μεχρι που καποια φωνη ακουστηκε -Μαρια τι κανεις!! -εισαι καλα !!
αυτη με μια βαρια προφορα ελληνικων που πραγματικα δεν την εχω ξανακουσει αν και εχω εμπειρια λογο της μακροχρονης διαμονης μου στο εξω και ακομα δεν την εχω αποσαφινησει οσο αφορα την χωρα καταγωγης της,
απαντησε -ολα μια χαρα!!-εσυ τι κανεις !!!
ωραια ειπα απο μεσα μου την λενε Μαρια και μαλλον εξασκει το αρχαιοτερο επαγγελμα
η ωρα παιρναγε και οι κουβεντες μεταξυ μας δειναν και περναν ,το σκοτωμα του χρονου θελει αρκετη τεχνη ,συλογιστικα ποσο μερικες φορες θελουμε γρηγορα να περασει ο χρονος που αυτος ειναι εντελη ο δημιος μας απο το απολυτο της λειτουργιας του μονο μπροστα
μαλλον ο χρονος ειναι ολοι οι θεοι του κοζμου μαζι
ο νικος ηταν στην καμπινα ηδη μαζι με τον γιωργο, μπαινωντας μεσα ο νικος με στολισε με διαφορα επιθετα μεσα απο το βε σε ,
ξαπλωσα στο κρεβατι
σε καποια φαση βγαινει ο νικος εξω απο την τουαλετα και τον βλεπω εντρομο να κοιταει μια εμενα μια τον γιωργη ανοιγει την πορτα και πεταγετε εξω στον διαδρομο
τον ρωταω -τι επαθες νικο
μου απανταει με διαφορα επιθετα υπονοωντας οτι την εριξα!!!!!!
του απανταω -δε μυριζει τιποτα ,και ξαφνικα μου ερχετε !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!~!!!
ισα που προλαβα να βγω εξω
πρεπει να καθισαμε τουλαχιστον 5 λεπτα εξω για να καθαρισει η κατασταση
ο κωστας ηταν μονιμα στο τηλεφωνο βλεπετε ηταν η γιορτη του ,πρεπει να τονε πηρανε.. καμια 100 τηλεφωνα
Μανιακ - η δουλεια του εχει να κανει με το περαζμα μας στην απεναντι πλευρα!!!
ποσο βαθεια κοντρολαριζμενος ειναι στην φιλοσοφια της ματαιοτητας των παντων και της ασημαντοτητας που οδηγουμε εμεις οι ιδιοι την σπουδαιοτητα της υπαρξης μας με τις πραξεις μας μερικες φορες.....
φιλε κωστα οπως εχεις πει οι φιλοι σου ειναι οικογενεια σου αρα εγω ειμαι ψυχοπαιδι σου
το σκοταδι ειχε πεσει και η τραπουλα αγοραστηκε,το τραπεζι στηθηκε ,και το παιχνιδι ξεκινησε
εγω με τον κωστα ο νικος με τον γιωργο
σε ενα παιχνιδι φαινονται πολλες πτυχες των χαρακτηρων των παιχτων ,πτυχες που εχουν εφαρμογη στην καθημερινη τους ζωη
αυτο που καταλαβα για ολους ειναι η τιμιοτητα και η καθαροτητα που ειχαν σε ολες της ενεργειες του παιχνιδιου, καποιος ομως διεφερε λιγο στην μεγαλυτερη του αγαπη για να κερδιζει !!!
δεν ειναι κακο!!!
καπου κουραστηκαμε και αποφασισαμε με τον γιωργο να παμε για τσιγαρο και οπως κατεβαιναμε τις σκαλες γυριζω και βλεπω το γιωργο να χανει την ισοροπια του και να μετραει λιγα σκαλια
το θεαμα ηταν καπως, αλλα ευτηχως δεν ειχαμε θεματα ,φαντασου να εχεις κανει 5000 χλμ και να πας απο σκαλα
το σκοταδι επεσε ,η μπιριμπα τελειωσε ,η μαρια μαλλον δουλευε!!!!
ολα καλα
παμε για υπνο
πολλα πραματα και συναισθηματα τα βιωνα μεσα απο την τηλεοραση και μεσα απο τα βιβλια που μου κραταγανε συντροφια και με μεταφεραν στον τοτε κοζμο του ονειρου μου
αρκετα απο αυτα εχουν παρει σαρκα και οστα με την βοηθεια του σιδερου με τις δυο ροδες και των πηλινων κουμπαραδων
,αυτοι οι ατελειωτοι δρομοι που εβλεπα στις ευρωπαικες ταινιες και τους ηθοποιους να τρεχουν πανω σε μηχανες και αμαξια ,τα τοπια ,η ανεμελια τους
ολα αυτα κατα καποιο τροπο τα εζησα και ελπιζω με την βοηθεια των θεων να τα ζω και ευχομαι για ολους το ιδιο
το καραβι επιασε ιγουμενιτσα
η ομαδα κομπλε ,σινιαριζμενοι για το τελευταιο κομματι του ταξιδιου σε ελληνικους δρομους
Ελλαδαρα ποσο σε αγαπαμε και ποσο μας!!και σε!!πληγωνουμε, τεσπα!!!!
ελληνικη πραγματικοτητα δρομου, φαραγγια και γκρεμια μεσα στον δρομο (δεν κινηθηκαμε απο εθνικη ) που ειναι ρε (αναφωνω απο μεσα μου) οι δρομαρες με τις κλισεις τους με τον ταπητα τους τα μονακα οι γενοβες οι ανδορες οι γαλλιες οι ιταλιες τα πασα οι πιστες τα μουτζελα οι ιμολες και εν κατακλειδι η οργανωση!!!
καπου στην ακρη του μυαλου μου τρεχοντας στης λεωφορους των σκεψεων μου βλεπω στην ακρη την μαιμου να καπνιζει και με το μεσαιο δακτυλο του δεξιου της χεριου ανασηκωμενο, βεβαιως με ολα τα αλλα κλειστα να χαμογελαει
σταματω, και παω μπρος της
τι εγινε της λεω
τι να γινει μου λεει ,εδω χαλαρα
γιατι μου ξηγιεσαι ετσι της λεω
αφου εισαι γιδι μου λεει
γιατι την ρωταω ,εγω καλα δεν σου φερομαι , σε παιρνω μαζι
τριχες μου απανταει ,εσυ και οι αλλοι με εχετε μαζι σας γιατι δεν μπορειτε να κανετε αλλιως ,να σας θυμιζω οτι οπου και να πατε οτι και να δειτε ,γιδια θα μεινετε
δηλαδη τζαμπα κοπος την ρωταω
μου απανταει ,οχι !!απλα περιμενω και ειμαι σιγουρη οτι καποια στιγμη μιας και ειχες ξεκινησει μονος σου και μετα ειδα οτι ερχοντουσταν και αλλοι σκεφτηκα μηπως σιγα σιγα αλαξει τιποτα αλλα βλεπω οτι οριακα παραμενεις γιδι ,αυτο ομως το οριακα ειναι κατι!!!!
θελω, της ειπα, να φυγεις
μου λεει αν φυγω θα κρεμασεις ,θα ειναι σαν να βλεπεις πρωτη φορα τον κοζμο
το ματριξ το εχεις δει ρε ταγαρι με ρωταει
το κανω αποδεκτο της ειπα
μου απανταει ,το γιδι κανει και αποδοχες
τι να κανω την ρωταω
να γινετε πολλοι μου απανταει
πως την ρωταω
να σταματησετε να ειστε γιδια και να γινετε ανθρωποι
γυριζω λιγο το κεφαλι μου να σκεφτω και η μαιμου ειχε φυγει!! το μονο που ακουγα απο μακρια ηταν ....μην εισαι γιδιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιι
στον δρομο δεν εβλεπα την ομαδα ουτε εμπρος ουτε πισω ,δεν χαθηκα στην ευρωπη και χαθηκα στην ελλαδα
βλεπω μια γνωριμη ταμπελα και στριβω ,
με την ακρη του ματιου μου βλεπω την γρια του μανιακ να ερχετε στον αερα
με κοιταει τον κοιταω
καταλαβε!
ωραια φαση να μην θες πολλα πολλα για να δωσεις στον αλλο να καταλαβει τι συμβαινει,και ολη η ομαδα αυτο το ειχε σε πολυ υψηλο βαθμο
μετα απο λιγο ηρθαν και οι αλλοι και γιναμε παλι μασιφ τρενακι........
τα χιλιομετρα φυγαν και το σημειο της διαλυσης της ομαδας εφτασε
τι στιγμη παλι και αυτη!!
να ταξιδευεις τοσα χλμ καθε μερα με τους ιδιους ανθρωπους και μετα παφ !!!!μονος σου
ετσι ειναι η ζωη
αφου κοιταχτηκαμε ολοι μαζι, αγκαλιαστηκαμε, συμφωνησαμε νοερα για τα επομενα και ετσι η σεμνη τελετη εληξε
ευχαριστω πολυ ......... Νικο ,Γιωργο,Κωστα, και φυσικα την μαιμου της ψυχης μου
Να ειστε ολοι καλα και οσο μπορειτε να βγαινετε στους δρομους και να τους αφουγκραζεστε
Ραντεβου ....στα γουναραδικα των μυαλων μας
Με αυτο το πουλι εχω ερθει πολυ κοντα τα τελευταια χρονια και οι λογοι ειναι πολλοι και δεν εχει νοημα να τους εξηγησω μεσα σε αυτο το θεμα..
Αυτη η περιγραφη του ταξιδιου των λελων, νομιζω οτι εκανε πολλους να καταλαβουν πολλα για το μεγαλειο της ψυχης του
Οπως του εχω ξαναπει.....Στεργιο ευχομαι να μεινεις παντα ο Στεργιος:friendship:

Οπως εχετε καταλαβει καλα οι Λελοι εχουμε εκτεθει με τα λογια μας, τις μαιμουδες και τις μπανανες μας
Οποτε ηρθε η ωρα της επιμαχης φωτο, απο το παρτυ της Ανδορας.....:D
Ελπιζω να μην με κυνηγησει ο τσολιας, γιατι θα ειναι η πρωτη φορα που οτι εγινε στην Ανδορα , δεν εμεινε στην Ανδορα:D


 
Τελευταία επεξεργασία:
Top Bottom