Συμβαίνει τώρα!

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
κι εγώ στο επόμενο μηχανάκι μου nighteye θα πάρω (ξέρουμε μαγαζί Ελλάδα??)
Xτυπα στο σκρουτζ nighteye και τον τυπο λαμπας που θες και θα σου βγαλει καμποσα.
 

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
άλλο ένα v-strom που είδα σήμερα, κοντά στα 3000€...
ανύπαρκτα λάστιχα, μυτερά δόντια στην αλυσίδα που πραγματικά πιστεύω ότι έχει μόνο μπίχλα και όχι o-ring, τακάκια που από τη βρωμιά δεν βλέπεις πάχος και φυσικά δεν φρενάρεις,
τσιμούχες στα καλάμια να κλαίνε από την συγκίνηση και το τζαμάκι για τα λάδια να έχει κατεβάσει ρολά και να μη βλέπεις τπτ... αλλά τα 3000€, 3000€....

έλεος δηλαδή!!!

(By the way αύριο πάω να δω ένα Bandit 650s του 2007 (αυτά δεν είναι Injection??? γιατί αναφέρει ότι έχει καραίσει/ρυθμίσει τα καρμπυρατέρ...)

που θα πάει,... κάτι θα πετύχω στην περιοχή... άντε μη πάω να πάρω T310 zontes κούτα...
Θοδωρή, έχεις σκοπό να πάρεις άλλη μοτό πρίν φύγει το ΚΤΜ ,ή μετά ;
Ρωτάω ,γιατί δίνει πολύ δικός μου άνθρωπος CBF600 injection ,από τα τελευατία που βγήκαν ,το οποίο είναι άψογο κ πραγματικά Αβασάνιστο.
Αν σ'ενδιαφέρει ,πες μου να σας φέρω σε επαφή.
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Ουτε 6μηνο δεν εβγαλαν στο 990. Στο beverly στο 5μηνο εκανε λες και εισαι σε rave party
Τι να σου πω. 3 χρονια οι δυο του 1090 και αλλα 3 οι αλλες δυο του 750 και δεν εχω κανενα θεμα.
 

rock n rolla_990

Κόπανος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Ζ
Μοτό
GS χιλιαδιακοσα
Piaggio Beverly
Vespa PX200E
Τι να σου πω. 3 χρονια οι δυο του 1090 και αλλα 3 οι αλλες δυο του 750 και δεν εχω κανενα θεμα.
Παίζει πολύ δυνατά να είχα πέσει σε ελαττωματικό σετακι.
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Ελατε αγορια, συυυυυύκα. Για να μην ξεχνιωμαστε
Το συκαλάκι το τρως με τη φλούδα μαρή λαϊστέρνα??
 

panGS

Μέλος
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ
Μοτό
BMW R 1200 GS 05
Το συκαλάκι το τρως με τη φλούδα μαρή λαϊστέρνα??
Όχι ρε φίλε μην ξηγιέσαι... απλά δεν γδύνεται μπροστά στον κόσμο...




Στάλθηκε από το Redmi Note 8 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

kostas_366

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
Πόρκα κρίση :)
Το συκαλάκι το τρως με τη φλούδα μαρή λαϊστέρνα??
Οι 100% ανδρες, ξερουν πως να το τρωνε. Τωρα εσεις εκει στην σαλαμυκονο, εχω μαθει οτι τριζεται την οπισθεν μετα τις 23.οο το βραδυ
 

Padis

ven pasa ...
Περιοχή
Άγ.Στέφανος Αττικής
Όνομα
Παντελής
Μοτό
®1200 adv
Drz400E
Είμαι επιφυλακτικός γιατί με ενοχλούν στον δρόμο οι μετατροπές τέτοιου τύπου σε αυτοκίνητα, μην κάνω τις ίδιες αηδιες.
Με επώνυμο led δεν θα έχεις πρόβλημα...
(αν θέλεις έλα κατά το σχόλασμα καθημερινή από το μαγαζί να δεις πως κόβει την δέσμη στο φανάρι του vara που δεν έχει φωτοφράκτες κιε άλλες τεχνολογίες....)

Στα led παίζει μεγάλο ρόλο ο τρόπος κατασκευής και τα lumen που λένε ότι βγάζουν....
Αν κατευθυνθείς προς τα κει, να έχουν επώνυμα chip Samsung ή Philips ....
 

amyroukai

Κουλάδι Σωληνάκιας
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
"Επώνυμες" λάμπες γενικότερα είδα Philips και NARVA. Οι πρώτες ίσως και να χωράνε χωρίς αλλαγή στο πίσω κάλυμμα, οι δεύτερες σίγουρα θέλουν άλλο+κόψιμο, όπως οι περισσότερες που είδα. Αν ζούσαμε σε πολιτισμένη χώρα με ελάχιστα ευρώ amazon κλπ παίρνεις άλλα πιο "φουσκωμένα" καλύμματα. Δεν ξέρω αν θα βγάζει σφάλμα μετά για καμένη λάμπα με οποιαδήποτε λύση.

Επίσης αυτό με τα φώτα έπρεπε να έχει μπει στο "τι έκανες για την μοτοσικλέτα σου σήμερα", λάθος, σόρι.
 

labros

Μέλος
Περιοχή
Ιλιον - Τζουμέρκα
Όνομα
Λάμπρος
Μοτό
Ντακαρίσιο
Αν ζούσαμε σε πολιτισμένη χώρα με ελάχιστα ευρώ amazon κλπ παίρνεις άλλα πιο "φουσκωμένα" καλύμματα.
Ο γνωστος led φιλος του φορυμ στη Μεταμορφωση φτιαχνει σε 3d printer καλυματα για τις δικες του μετατροπες. Θα μπορουσες ισως να ερθεις σε επαφη μαζι του.
 

amyroukai

Κουλάδι Σωληνάκιας
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Τον είχα ξεχάσει αυτόν, είχε βάλει στον forester νομίζω στο στοκ φανάρι; Από την επόμενη εβδομάδα...
 

Padis

ven pasa ...
Περιοχή
Άγ.Στέφανος Αττικής
Όνομα
Παντελής
Μοτό
®1200 adv
Drz400E
"Επώνυμες" λάμπες γενικότερα είδα Philips και NARVA.
Ρίξε μια ματιά Εδώ κι Εκεί ...


Δεν ξέρω αν θα βγάζει σφάλμα μετά για καμένη λάμπα με οποιαδήποτε λύση.
Αν οι λάμπες είναι cunbus δεν υπάρχει πρόβλημα.

Ο γνωστος led φιλος του φορυμ στη Μεταμορφωση φτιαχνει σε 3d printer καλυματα για τις δικες του μετατροπες. Θα μπορουσες ισως να ερθεις σε επαφη μαζι του.
Οι Led λάμπες λόγο αυξημένων θερμοκρασιών λειτουργίας χρειάζονται ανοικτό χώρο. Εξ ου και ΔΕΝ μπαίνουν σε φανάρια με πολύ λίγο χώρο (εκεί ως λύση παραμένουν οι xenon)...
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Ενα λευκο κοκκινο Τ7 κι ενα μπλε τρανσαλπ(?) που περασαν μολις τωρα εξω απο το μαγαζι (Σανατοριο Μανας, Γορτυνια) δικοι μας ησαντε;
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Εγώ έχω βάλει την Philips LED G7 Dual Color και χώρεσε μια χαρά στο μικρό μου φαναράκι και ειλικρινά δεν έχω κανένα πρόβλημα θερμοκρασίας, πιθανόν γιατί έχει πολύ καλή ψύκτρα. Αν δε κάνω λάθος η ψύκτρα αναποδογυρίζει αν υπάρχει πρόβλημα χώρου πίσω από το φανάρι. Κοντεύω 4 χρόνια που το έχω βάλει.

Φυσικά ο πολύ μικρός καθρέπτης που έχω εγώ δεν βοηθάει στη μεσαία σκάλα αλλά και πάλι έχω καλύτερο φως και όραση τη νύχτα (κυρίως του έντονου ψυχρού χρώματος). Στη μεγάλη σκάλα δουλεύει εξαιρετικά με το κίτρινο φως πράγμα που εκτίμησα πολύ καθώς το ψυχρό φως σε σούρουπο με ομίχλη από σκόνη είναι ότι χειρότερο μπορεί να συμβεί. Γενικά για χωμάτινες -στεγνές- διελεύσεις δεν συνίσταται με τίποτα το ψυχρό φως, δε βλέπεις ούτε τη μύτη σου, μηδέν διαπεραστικότητα.
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
H αληθεια ειναι οτι κανενα χρωμα φωτος δεν διαπερναει καλυτερα ομιχλη/σκονη/βροχη απο τα υπολοιπα , αλλα ειναι γεγονος οτι οσο πιο κιτρινο το χρωμα, τοσο μεγαλυτερη αντιθεση δημιουργει οταν αντανακλαται πανω σε μια επιφανεια, αρα κανει πιο ευκολη τη δουλεια του ματιου του οδηγου, αρα ο εγκεφαλος λειτουργει σε πολυ πιο ηρεμη κατασταση, αρα η τελικη αισθηση ειναι οτι βλεπουμε καλυτερα με κιτρινο φως σε δυσκολες συνθηκες, και αυτο ειναι που εχει σημασια. Ειμαι κι εγω υπερμαχος των κιτρινων φωτων ομιχλης και των 4300Κ στα φωτα πορειας. Δυστυχως τα LED ειναι 6000Κ λευκο ολα, υπαρχουν και κιτρινα LED αλλα για να πετυχουν το κιτρινο χρωμα παραγουν πολυ μικροτερη ενταση, οποτε οτι κερδιζουν σε χρωμα το χανουν σε αποδοση.
 

amyroukai

Κουλάδι Σωληνάκιας
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Είδες τελικά, οι Γάλλοι που ήταν κίτρινο μόνο είχαν δίκιο και έπεσαν τα συμφέροντα των Γερμανών και Ιαπώνων να τους φάνε, ο άξονας κέρδισε ακόμα μιά μάχη εναντίον του ελεύθερου κόσμου.

Αυτό με το ψυχρό LED το παρατήρησα και εγώ σε άλλο όχημα και ισχύει, για λίγη ώρα πραγματικά αναρωτιέσαι αν έχεις αναμμένα φώτα ή όχι, μέχρι να φανεί η βεντάλια του LED η οποία νύχτα είναι καλή. Τα κίτρινα γυαλιά τύπου Τόνι Σταρκ ίσως βοηθάνε σε δύσκολες συνθήκες, γιατί κουλ όπως ο άιρον μαν δεν γίνεσαι ποτές.

Αναρωτιέμαι, είναι πρακτικοί άνθρωποι οι γερμανοί, γιατί να κρύψουν τις βίδες τις ρύθμισης και όχι να μπουν κάπου που να τις φτάνεις χωρίς εργαλεία;

Για την G7 διάβασα καλές κριτικές.
 
Top Bottom