Συμβαίνει τώρα!

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Είδες τελικά, οι Γάλλοι που ήταν κίτρινο μόνο είχαν δίκιο και έπεσαν τα συμφέροντα των Γερμανών και Ιαπώνων να τους φάνε, ο άξονας κέρδισε ακόμα μιά μάχη εναντίον του ελεύθερου κόσμου.

Αυτό με το ψυχρό LED το παρατήρησα και εγώ σε άλλο όχημα και ισχύει, για λίγη ώρα πραγματικά αναρωτιέσαι αν έχεις αναμμένα φώτα ή όχι, μέχρι να φανεί η βεντάλια του LED η οποία νύχτα είναι καλή. Τα κίτρινα γυαλιά τύπου Τόνι Σταρκ ίσως βοηθάνε σε δύσκολες συνθήκες, γιατί κουλ όπως ο άιρον μαν δεν γίνεσαι ποτές.

Αναρωτιέμαι, είναι πρακτικοί άνθρωποι οι γερμανοί, γιατί να κρύψουν τις βίδες τις ρύθμισης και όχι να μπουν κάπου που να τις φτάνεις χωρίς εργαλεία;

Για την G7 διάβασα καλές κριτικές.
Τα κιτρινα γυαλια βοηθανε παρα πολυ σε οποιεσδηποτε συνθηκες απο συννεφια μεχρι ομιχλη, σκονη κτλ αλλα ποτε νυχτα οπως τα διαφημιζουν. Τα χρησιμοποιω χρονια, κυριως σε εργοταξια.
 

amyroukai

Κουλάδι Σωληνάκιας
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Οι G7 τελικά έχουν led σε μία μεριά μόνο.

Αυτές oi F3 που είπε ο Padis έχουν διάδοχο, τις Υ1, στα ίδια χρήματα περίπου, με LED περιμετρικά, αυξημένα Watt για να μην γκρινιάζει ο εγκέφαλος. Το πως θα τις σφραγίσεις είναι το θέμα.

 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Οι G7 τελικά έχουν led σε μία μεριά μόνο.
Τι εννοείς Γιάννη; γιατί αυτήν έχω.

Edit: Κατάλαβα, εννοείς μέσα στο καβούκι που βρίσκονται. Ναι έχει μόνο από τη μια πλευρά, αλλά μπορείς να περιστρέψεις και αν ο ηλεκτρολόγος έχει το κατάλληλο μηχάνημα δοκιμών μπορεί να βρει το καλύτερο σημείο απόδοσης του συμβατικού καθρέπτη.

Με την ευκαιρία να πω ότι εγώ πήγα στον Γιάννη στη Xenonlights -δίπλα στη σχολή αστυνομίας, τέρμα Μεσογείων- τον οποίο εμπιστεύομαι απόλυτα για ηλεκτρολογικές εργασίες. Ίσως είναι χρήσιμο να πω ότι έχει δυο bmw (GS800 και S1000RR (αν θυμάμαι καλά, πάντως στρητάδικο ήταν το δεύτερο BMW)) και μάλλον γνωρίζει καλά τους καθρέπτες τους.
 
Τελευταία επεξεργασία:

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
H αληθεια ειναι οτι κανενα χρωμα φωτος δεν διαπερναει καλυτερα ομιχλη/σκονη/βροχη απο τα υπολοιπα , αλλα ειναι γεγονος οτι οσο πιο κιτρινο το χρωμα, τοσο μεγαλυτερη αντιθεση δημιουργει οταν αντανακλαται πανω σε μια επιφανεια, αρα κανει πιο ευκολη τη δουλεια του ματιου του οδηγου, αρα ο εγκεφαλος λειτουργει σε πολυ πιο ηρεμη κατασταση, αρα η τελικη αισθηση ειναι οτι βλεπουμε καλυτερα με κιτρινο φως σε δυσκολες συνθηκες, και αυτο ειναι που εχει σημασια. Ειμαι κι εγω υπερμαχος των κιτρινων φωτων ομιχλης και των 4300Κ στα φωτα πορειας. Δυστυχως τα LED ειναι 6000Κ λευκο ολα, υπαρχουν και κιτρινα LED αλλα για να πετυχουν το κιτρινο χρωμα παραγουν πολυ μικροτερη ενταση, οποτε οτι κερδιζουν σε χρωμα το χανουν σε αποδοση.
Πάντως εγώ Κώστα αντιμετώπισα στη πράξη το πρόβλημα. Φθάνοντας ένα σούρουπο στο Καλλίδρομο για να στήσω σκηνή, η σκόνη των μπροστινών μου ήταν σαν λευκός τοίχος, δεν έβλεπα τη μύτη μου. Μόλις άναψα τη μεγάλη σκάλα με το κίτρινο φως τα πράγματα έγιναν σημαντικά καλύτερα.

Μπορεί να έχεις δίκιο και να πρόκειται απλά για κακή συμπεριφορά ματιού. Μπορεί να έχει να κάνει και με την ηλικία και με το συνδυαστικό πρόβλημα υπερμετρωπίας και αστιγματισμού που κουβαλάνε τα μάτια μου. Είναι γεγονός όμως πως με το κίτρινο θερμό φως ήμουν ΟΚ.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Πορτο κατσικι η πρωτο κατσικι;;;;;


#xrv_world_explorer
Μάλλον θα επισκευτώ Λευκάδα το Σεπτέμβρη. Fingers crossed :rolleyes:
 

apos.zeitou

Μέλος
Περιοχή
ATHENS
Όνομα
ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ
Μοτό
Αναποφασιστος!!!
Μάλλον θα επισκευτώ Λευκάδα το Σεπτέμβρη. Fingers crossed :rolleyes:
Καραβακι να σε κανει τουρ για να δεις ομορφα μερη... Με το μηχανακι πας στα κλασικα που πανε ολοι.... Εκτος απο πορτο κατσικι και εγγρεμους δεν με ενθουσιασε κατι αλλο

#xrv_world_explorer
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Σε είδα ktm adventure 950 μαύρο να περνάς από ελάτη τρικαλων πριν κανα 2 ωρες.ειναι κανενας από εδω?
Ελα μωρέ με το χρεπι...
Κάτσε να το δει και θα απαντησει
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Σε είδα ktm adventure 950 μαύρο να περνάς από ελάτη τρικαλων πριν κανα 2 ωρες.ειναι κανενας από εδω?
Εν τω μεταξύ μην το βλέπεις σε τόσο καλή κατάσταση, δεν έχει βγει έξω απ'την Ελάτη. Αντε να έχει πάει μέχρι το Περτουλι :p
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
κ εγω λεω ο thenos θα είναι αλλα κατσε να το σιγουρεψω.
Περίμενε να γυρίσω γιατί δεν έχει σημα στα βουνά της Αργιθέας... :p
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
κ εγω λεω ο thenos θα είναι αλλα κατσε να το σιγουρεψω.
Είμαι μαζί με τον Σπύρο που σου δάνεισε το caponord.
Απόγευμα θα είμαστε πίσω (λογικά εάν περάσουμε ένα ρέμα...):fun
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Μια μια φωτό από Περτούλι... :p
Ακούς Καπταιν...? Aldebaran
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Top Bottom