Τι έκανες για την μοτοσυκλέτα σου σήμερα;

todor

在中國,我們信任
Περιοχή
ΒΟΛΟΣ
Όνομα
ΘΟΔΩΡΗΣ
Μοτό
Τίμιος Κινέζος
Αν είναι έτσι Θοδωρή τότε θα προχωρήσω σε λύσιμο.
προχθές που το έκανα κι εγώ, έβγαλε μπόλικο βρώμικο γράσο και όταν είδα να βγαίνει μόνο μπλε (έχω πάρει ένα ανθεκτικό στα νερά) τότε κατάλαβα ότι έγινε η δουλειά
αλλά από πέρυσι που το έχω το μηχανάκι (πω πω!!! σχεδόν κλείνω χρόνο με τον έρωτα!!!!!!!!) το έχω κάνει 4-5 φορές τουλάχιστον....


χαζή ερώτηση, αλλά θα την κάνω... ο γρασαδόρος δουλεύει κανονικά???
το ρωτάω γιατί στην αρχή είχα βάλει ολόκληρο φυσίγγιο μέσα και δεν έκανε δουλειά. Μετά που το άδειασα μέσα στο δοχείο του γρασαδόρου
και αφού το εξαέρωσα καλά, έβγαζε μια χαρά γράσο....
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Εγω λεω λασκαρε πρωτα ολες τις βιδες και ξαναπροσπαθησε.
Λέω να το λύσω το σύστημα για να δω και την κατάσταση του ρουλεμάν, απ'ότι είδα είναι εύκολο και γρήγορο.

ΜΟλις το γρασσαρω και το δέσω, τότε θα δοκιμάσω τον γρασσαδορο.

konkost θέλω μετά από κάθε βόλτα ή πλύσιμο να το λιπαινω. Αν δουλευει κανονικά είναι 5 λεπτά δουλειά.
 

todor

在中國,我們信任
Περιοχή
ΒΟΛΟΣ
Όνομα
ΘΟΔΩΡΗΣ
Μοτό
Τίμιος Κινέζος
Λέω να το λύσω το σύστημα για να δω και την κατάσταση του ρουλεμάν, απ'ότι είδα είναι εύκολο και γρήγορο.

ΜΟλις το γρασσαρω και το δέσω, τότε θα δοκιμάσω τον γρασσαδορο.

konkost θέλω μετά από κάθε βόλτα ή πλύσιμο να το λιπαινω. Αν δουλευει κανονικά είναι 5 λεπτά δουλειά.
κανονικά έτσι θέλει... μετά από βόλτα ή πλύσιμο ;)

κάνε τα μαγικά σου και βγάλε και φωτορομάτζο να έχουμε να μαθαίνουμε!!!
(αλλά να βλέπουμε τις φωτογραφίες ε??)

καλή αποσυναρμολόγηση και όλα να πάνε καλά :)
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
προχθές που το έκανα κι εγώ, έβγαλε μπόλικο βρώμικο γράσο και όταν είδα να βγαίνει μόνο μπλε (έχω πάρει ένα ανθεκτικό στα νερά) τότε κατάλαβα ότι έγινε η δουλειά
αλλά από πέρυσι που το έχω το μηχανάκι (πω πω!!! σχεδόν κλείνω χρόνο με τον έρωτα!!!!!!!!) το έχω κάνει 4-5 φορές τουλάχιστον....


χαζή ερώτηση, αλλά θα την κάνω... ο γρασαδόρος δουλεύει κανονικά???
το ρωτάω γιατί στην αρχή είχα βάλει ολόκληρο φυσίγγιο μέσα και δεν έκανε δουλειά. Μετά που το άδειασα μέσα στο δοχείο του γρασαδόρου
και αφού το εξαέρωσα καλά, έβγαζε μια χαρά γράσο....
Ναι δουλεύει κανονικά, βγαίνει γρασσο. Εννοείς μήπως τραβάει αέρα από κάπου και δεν έχει δύναμη να τρομπάρει?
Παντως όταν σηκώνει πίεση υπάρχει ικανοποιητική αντίσταση στο μοχλό.

Έχω την εντύπωση ότι έχουν φρακαρει όλα εκεί μέσα. Θα δούμε από βδομάδα.
 

konkost

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
transalp 650
crf 300l
konkost θέλω μετά από κάθε βόλτα ή πλύσιμο να το λιπαινω. Αν δουλευει κανονικά είναι 5 λεπτά δουλειά.
Αν και τοσο συχνη λιπανση μου φαινεται υπερβολικη εγω απο την αλλη η αληθεια ειναι οτι ειμαι στο αλλο ακρο Για 6-7 χρονια πχ που κρατησα το lc4 ποτε δεν το γρασσαρα παρ' ολο που οπως φαινεται ειναι ευκολο :sorry:

Ασχετο-σχετικο:
Επειδη φυσικα δεν εχω φωτο απο την κατασταση του μοχλικου του ΚΤΜ δειτε μια φωτο του αξονα ψαλιδιου του transalp μετα απο περιπου 120000 χλμ και χωρις λιπανση
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Αν είναι έτσι Θοδωρή τότε θα προχωρήσω σε λύσιμο.
Πριν προχωρήσεις σε λύσιμο, αγόρασε ένα φθηνό γρασσο, όσο πιο ψιλό βρεις (λεπτόρρευστο να το πω έτσι, που ειναι λάθος σαν ορολογια). Πριν το βάλεις στο γρασσαδορο βάλε ελάχιστο πετρέλαιο μέσα στο κουτί του γρασσου και ανακάτεψε το λίγο. Μετά βάλε στο γρασσαδορο και ξαναπιεσε το στο γρασσαδορακι. Έχει στακαρει το παλιό γρασσο μέσα, και δεν μπορεί να περάσει το καινούργιο και παχύρευστο που έχεις αυτή τη στιγμή.
Όταν αρχίσει να βγαίνει, συνέχισε μέχρι να αισθάνεσαι τον γρασσαδορο "ελαφρύ" σε αίσθηση. Μετά καθάρισε το γρασσαδορο σου και βάλε το γρασσο που πήρες για αυτή τη δουλειά. Όταν αρχίσει να βγαίνει και αυτό, συνέχισε λίγο ακόμα.
Θα γλυτώσεις το λύσιμο έτσι!

(Το πετρέλαιο μην το φοβάσαι. Δεν θα μείνει μέσα καθόλου. Αλλά και αν μείνει μέσα, πράγμα το οποίο εξαρτάται από εσένα και πόσο θα "ξεπλύνεις" με το καλό γρασσο στην δεύτερη φάση, δεν θα συμβεί τίποτα! Δεν παίρνουν στροφές τα ρουλεμάν αυτά!
 

Spyrious

Μέλος
Περιοχή
Ιωάννινα
Όνομα
Σπύρος
Μοτό
00' TL1000R
22' 701 Enduro
Γιάννη.ΚΑι εγώ είχα πάρει φθηνό γρασσαδόρο για το ttr250.Και σε εμενα έκανε το ίδιο ακριβώς.Σε εμένα έφταιγε η κεφαλή του γρασσαδόρου.Πήγα και πήρα άλλη και είναι κομπλέ τώρα.
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Πριν προχωρήσεις σε λύσιμο, αγόρασε ένα φθηνό γρασσο, όσο πιο ψιλό βρεις (λεπτόρρευστο να το πω έτσι, που ειναι λάθος σαν ορολογια). Πριν το βάλεις στο γρασσαδορο βάλε ελάχιστο πετρέλαιο μέσα στο κουτί του γρασσου και ανακάτεψε το λίγο. Μετά βάλε στο γρασσαδορο και ξαναπιεσε το στο γρασσαδορακι. Έχει στακαρει το παλιό γρασσο μέσα, και δεν μπορεί να περάσει το καινούργιο και παχύρευστο που έχεις αυτή τη στιγμή.
Όταν αρχίσει να βγαίνει, συνέχισε μέχρι να αισθάνεσαι τον γρασσαδορο "ελαφρύ" σε αίσθηση. Μετά καθάρισε το γρασσαδορο σου και βάλε το γρασσο που πήρες για αυτή τη δουλειά. Όταν αρχίσει να βγαίνει και αυτό, συνέχισε λίγο ακόμα.
Θα γλυτώσεις το λύσιμο έτσι!

(Το πετρέλαιο μην το φοβάσαι. Δεν θα μείνει μέσα καθόλου. Αλλά και αν μείνει μέσα, πράγμα το οποίο εξαρτάται από εσένα και πόσο θα "ξεπλύνεις" με το καλό γρασσο στην δεύτερη φάση, δεν θα συμβεί τίποτα! Δεν παίρνουν στροφές τα ρουλεμάν αυτά!
Νικόλα ευχαριστώ πολύ για το tip!
Αποφάσισα να το λύσω ούτως ή άλλως για να δω τα σωθικά του σε τι κατάσταση είναι και να τα καθαρίσω, λιπάνω.
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Γιάννη.ΚΑι εγώ είχα πάρει φθηνό γρασσαδόρο για το ttr250.Και σε εμενα έκανε το ίδιο ακριβώς.Σε εμένα έφταιγε η κεφαλή του γρασσαδόρου.Πήγα και πήρα άλλη και είναι κομπλέ τώρα.
Σπύρο δουλεύει κανονικά το γρασσαδόρος και η κεφαλή του, την δοκίμασα με το γρασσαδοράκι εκτός.
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08

todor ενημέρωσα τις φωτογραφίες.
Φαίνονται τώρα?
 

Savvas62

Μοτοβόλτα = ΙΕΡΗ - ΑΠΑΡΑΒΙΑΣΤΗ και ΑΙΤΙΑ ΠΟΛΕΜΟΥ
Όνομα
Σάββας
Μοτό
HONDA RC 90, HONDA HF-05, HONDA PCX 125+150, YAMAHA CYGNUS
Σπύρο δουλεύει κανονικά το γρασσαδόρος και η κεφαλή του, την δοκίμασα με το γρασσαδοράκι εκτός.
Γιάννη σε κανά άλλο γρασαδοράκι δοκίμασέ τον.
Καμιά εξωλέμβια αν έχεις.
Κάνουν τρελά οι κεφαλές και ενώ βγάζουν στον αέρα όταν τις σπρώξεις στο γρασαδοράκι τίποτα. Μούχει συμβεί και μένα με τέτοια. Αν δεν κάνει τίποτα και στο άλλο γρασαδοράκι τότε αλλαγή κεφαλής.
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Γιάννη σε κανά άλλο γρασαδοράκι δοκίμασέ τον.
Καμιά εξωλέμβια αν έχεις.
Κάνουν τρελά οι κεφαλές και ενώ βγάζουν στον αέρα όταν τις σπρώξεις στο γρασαδοράκι τίποτα. Μούχει συμβεί και μένα με τέτοια. Αν δεν κάνει τίποτα και στο άλλο γρασαδοράκι τότε αλλαγή κεφαλής.
Σάββα έβγαλα το γρασσαδοράκι και το δοκίμασα εκτός του μοχλικού. Δουλεύουν κανονικά και γρασαδόρος και γρασαδοράκι.
 

Savvas62

Μοτοβόλτα = ΙΕΡΗ - ΑΠΑΡΑΒΙΑΣΤΗ και ΑΙΤΙΑ ΠΟΛΕΜΟΥ
Όνομα
Σάββας
Μοτό
HONDA RC 90, HONDA HF-05, HONDA PCX 125+150, YAMAHA CYGNUS
Σάββα έβγαλα το γρασσαδοράκι και το δοκίμασα εκτός του μοχλικού. Δουλεύουν κανονικά και γρασαδόρος και γρασαδοράκι.
ΟΚ Γιάννη, φαίνονται τώρα και οι φωτό μια χαρά τώρα τις είδα και κατάλαβα, περνάει από το γρασαδοράκι, έχεις δίκιο.
 

todor

在中國,我們信任
Περιοχή
ΒΟΛΟΣ
Όνομα
ΘΟΔΩΡΗΣ
Μοτό
Τίμιος Κινέζος

todor ενημέρωσα τις φωτογραφίες.
Φαίνονται τώρα?
Ναι όλα καλά :)
 

Giorgopro

Μέλος
Περιοχή
ΑΘΗΝΑ
Όνομα
ΓΙΩΡΓΟΣ
Μοτό
KTM 640 Adv. 1999
Φίλε Γιάννη Αμπεμπαμπλομ αν το εργαλείο σου δουλεύει σωστά, όταν γρασάρεις πρέπει το παλιό γράσο να φεύγει από την άρθρωση
αφού πρώτα έχεις ξελασκάρει τις βίδες. Αν δε φεύγει τίποτα τότε έχει τσιμεντώσει το παλιό οπότε οπωσδήποτε λύνεις
γατί μπορεί να χρειάζονται αλλαγή τα ρουλεμάν. Το μανιουάλι λέει κάθε χρόνο να γρασσάρεις εγώ το κάνω όποτε έχουμε
δημοτικές εκλογές για να το θυμάμαι. Ο παλαβιάρης μουσάτος απ'το Βόλο είναι νεόνυμφος μες τα μέλια
(πω πω!!! σχεδόν κλείνω χρόνο με τον έρωτα!!!!!!!!) το έχω κάνει 4-5 φορές τουλάχιστον....
ακόμα και το πιο φτηνόγρασο βάλεις τον χρόνο θα τον βγάλει.
Τις ευχές μου σε όλους και ελπίζω να τα πούμε σύντομα από κοντά.
 

todor

在中國,我們信任
Περιοχή
ΒΟΛΟΣ
Όνομα
ΘΟΔΩΡΗΣ
Μοτό
Τίμιος Κινέζος
Φίλε Γιάννη Αμπεμπαμπλομ αν το εργαλείο σου δουλεύει σωστά, όταν γρασάρεις πρέπει το παλιό γράσο να φεύγει από την άρθρωση
αφού πρώτα έχεις ξελασκάρει τις βίδες. Αν δε φεύγει τίποτα τότε έχει τσιμεντώσει το παλιό οπότε οπωσδήποτε λύνεις
γατί μπορεί να χρειάζονται αλλαγή τα ρουλεμάν. Το μανιουάλι λέει κάθε χρόνο να γρασσάρεις εγώ το κάνω όποτε έχουμε
δημοτικές εκλογές για να το θυμάμαι. Ο παλαβιάρης μουσάτος απ'το Βόλο είναι νεόνυμφος μες τα μέλια
(πω πω!!! σχεδόν κλείνω χρόνο με τον έρωτα!!!!!!!!) το έχω κάνει 4-5 φορές τουλάχιστον....
ακόμα και το πιο φτηνόγρασο βάλεις τον χρόνο θα τον βγάλει.
Τις ευχές μου σε όλους και ελπίζω να τα πούμε σύντομα από κοντά.
"αφού πρώτα έχεις ξελασκάρει τις βίδες" άλλο πάλι τούτο!!! εμένα μου το ξερνάει έτσι, χωρίς να κάνω τίποτα και δεν το έχω διαβάσει κάπου!
είναι ακόμα αρχή και στάζει μαζί μου ε??? :p :p :p

το μανουάλι λέει σε κάθε πλύσιμο βρε παλικάρι μου και το ανταλλακτικό είναι δυσεύρετο σαν ΚΤΜ που δουλεύει απροβλημάτιστα ή πεμφέ που χαλάει...
και σ' αυτήν τη περίπτωση θα πάω by the book ;)
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
...το μανουάλι λέει σε κάθε πλύσιμο βρε παλικάρι μου...
Ε άμα το πλένει κάθε που έχουμε δημοτικές εκλογές δηλαδή...?
Τι διαμαρτύρεσαι...???:friend:
 

petros KLR

Μέλος
Περιοχή
ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ ΑΤΤΙΚΗΣ
Όνομα
ΠΕΤΡΟΣ
Μοτό
KAWASAKI KLR 650
Aprilia pegaso 650
Πωπω.....λιγο πριν την Ανασταση...τι διαβαζουμε.....!!!

Λεει ο ενας. .." αν το εργαλειο σου δουλευει οταν το γρασαρεις "....!!!!

Γραφει ο αλλος..." κλεινω χρονο με τον ερωτα...το εχω κανει 4-5 φορες "...!!!!

Θα πεσει φωτια να μας καψει.....χαχαχα...!!!!
 
Top Bottom