Τι έκανες για την μοτοσυκλέτα σου σήμερα;

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Με 12,2 ;

Μηπως να το κοιταξεις;
Επρεπε να ειναι τουλαχιστον 12,6 ....
Είχα ανοιχτά τα φώτα θέσεως (μικρά)
+ δύο led που είναι μόνιμα ανοικτά.
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Σήμερα το πρωί ο ταχυδρόμος μου έφερε τις προστασίες του πλαισίου τις οποίες θα τοποθετήσω το ΣΚ οπότε θα ανεβάσω και φωτό στο σχετικό νήμα με το WRR.


Το απόγευμα όμως είχα ραντεβού στον όμορφο χώρο του Δημήτρη @surikenjim .
Φόρεσα λοιπόν μπότες, θώρακες, μπουφάν, κράνος και σακίδιο πλάτης και φορτωμένος όπως ήμουν με την πολύτιμη βοήθεια του,μπόρεσα να ρυθμίσω το SAG της μηχανής όπως έπρεπε στα 100mm (ήταν 110mm). Το μπροστινό χρειάζεται μια επιπλέον προφόρτιση αλλά αυτό θα το δω στο μέλλον και αφού ελέγξω τη χωμάτινη συμπεριφορά της μηχανής.

Μετά κάτσαμε και τσεκάραμε όλες τις εργοστασιακές ρυθμίσεις σε προσυμπιέσεις και αποσυμπιέσεις (εμπρός & πίσω).

Τέλος κάναμε κάποιες κατά προσέγγιση ρυθμίσεις (μικρορυθμίσεις θα γίνουν σιγά-σιγά μετά από τις χωμάτινες βόλτες).
Το μπροστινό μου έδινε εξ' αρχής την αίσθηση ότι είναι λίγο σκληρότερο από το επιθυμήτο και αφού ακόμη είμαι στη φάση που περιμένω να πατήσουν λίγο οι αναρτήσεις, τις μαλακώσαμε λίγο.
Το πισινό έχει τη τάση να χοροπηδάει λίγο στα σκληρά και απότομα περάσματα οπότε κάναμε λίγο πιο αργεί την απόσβεση επαναφοράς.

Το σημαντικό ήταν ότι όσο δουλεύαμε είχαμε μια πολύ ενδιαφέρουσα συζήτηση γύρω από τις αναρτήσεις και άντλησα φοβερές πληροφορίες από τις γνώσεις του Δημήτρη γύρω από τις αναρτήσεις.

Η διαφορά ήταν πραγματικά αισθητή αφού οι αναρτήσεις μαλάκωσαν εμπρός και το βύθισμα είναι σαφώς πιο ζυγισμένο μπρος-πίσω, αλλά τα πραγματικά αποτελέσματα θα αξιολογηθούν στο χώμα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Ολο το ΣΚ αφιερωμενο στη μαυρουλα μ ;)

Με υπερπολιτιμο βοηθο βεβαια :)


Στάλθηκε από το LG-H955 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

STELTH

Μέλος
Περιοχή
ΧΙΟΣ-ΑΘΗΝΑ-ΜΥΤΙΛΗΝΗ
Όνομα
ΣΤΕΛΙΟΣ
Μοτό
GS 1200 ADV DOHC
TRICITY 125 YAMAHA
Ολο το ΣΚ αφιερωμενο στη μαυρουλα μ ;)

Με υπερπολιτιμο βοηθο βεβαια :)


Στάλθηκε από το LG-H955 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Ωραιος ο μικρος πιανουν τα χερακια του κανατε την μαυρουλα κυριολεκτικα ΚΑΙΝΟΥΡΙΑ !!!
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Ωραιος ο μικρος πιανουν τα χερακια του κανατε την μαυρουλα κυριολεκτικα ΚΑΙΝΟΥΡΙΑ !!!
:yew:


Τώρα μαθαίνει να βιδώνει σωστά. Στην επόμενη φάση κρατούσε σωστά το κατσαβίδι ;)
Κι έκανε τις ζάντες, όπως δεν τις έκανε κανείς ποτέ!!! Τα μικρά χεράκια χωράνε παντού κι είναι επίμονος! Αν κι έμεινα Αθήνα, αυτό το ΣΚ το χάρηκα πολύ :like:
 

kostas r1150gs

Μέλος
Περιοχή
Ν ΜΟΥΔΑΝΙΆ
Όνομα
konstantinos
Μοτό
Bmw r1150gs
Σήμερα το πρόγραμμα είχε καθαρισμό στα σώματα ψεκασμού.








Βγάλσιμο και με ειδικό σπρέι και οδοντόβουρτσα το καθάρισα όσο πιο καλά μπορούσα












Το πρόβλημα είναι ότι μετά χρειάζεται ξανά ρύθμιση ντίζες και ρύθμιση tps.


Η διαφορά είναι μεγάλη στη λειτουργία του κινητήρα!!!
Στάλθηκε από το M5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 
Τελευταία επεξεργασία:

XLGeorge

Μέλος
Όνομα
George
Μοτό
αργά τζαμπανέζικα
Χθες αντι για σημερα, ρυθμισα βαλβιδες και αλλαξα ψυκτικο στο Τρανσαλπακι που εχω για commuter και green laning στο Νησι και το οποιο εφτασε αισιως τα 52000χμ (32500μλ) χωρις να κοιταχτει ποτε. Το πηρα πριν 6 χρονια με 10000χμ (6300μλ) για ναχω κατι 100% αξιοπιστο για πηγαινελα στη δουλεια που δεν θελει και πολυ "χαϊδεμα" και το μηχανακι σταθηκε αξιο των προσδοκιων, κερδιζοντας με την αξια του τη χθεσινη περιποιηση. Το επομενο σ/κ θα το πλυνω κιολας μετα απο ..περσι την ιδια εποχη! :D




 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
....Το επομενο σ/κ θα το πλυνω κιολας μετα απο ..περσι την ιδια εποχη! :D

Μην την πλύνεις...:secret:














Εκεί που είσαι σίγουρα θα βρέξει...:p:p:p
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Oχι σημερα αλλα τις προαλλες!
Σπιτικο πλυσιμο by me....
Απολαυστε φωτος απο το γυαλισμα λαιμων (κανα 10' δουλεια ολο.... :eek:mg: )

Πριν





Μετα



Για δώσε πληροφορίες για μέθοδο, υλικά κτλ.

Σούπερ την έκανες!

Στάλθηκε από το SM-N910C μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 
Top Bottom