Ψηλορείτης-Εντουρο-οικολογική καταστροφή...!?

yns

Today is life, tomorrow never comes
Περιοχή
Ηράκλειο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 990 Adventure
Honda NX650 Dominator
Το θέμα είναι Στέργιο μου από τα πλέον σοβαρά που έχουν γραφτεί εδώ μέσα. Ουσιαστικά οι "οικολόγοι" βρήκαν πρόφαση την υποτιθέμενη οικολογική καταστροφή που προκάλεσαν τα παιδιά και απαγόρεψαν την εκτός δρόμου κυκλοφορία στις περιοχές Natura του νησιού (στη μισή Κρήτη δηλαδή). Το επόμενο βήμα είναι να απαγορευτεί και η διέλευση από τους χωματόδρομους. Και οι Σύλλογοι πέρα βρέχει...
Δεν υπάρχουν κόμματα στη μέση, δεν υπάρχουν πολιτικοί. Υπάρχουν ορειβάτες και πεζοπόροι που πιστεύουν ότι μόνο αυτοί έχουν δικαίωμα να χαίρονται το βουνό. Και από την άλλη εμείς που για να κάνουμε στο μέλλον αυτό που αγαπάμε θα πρέπει να παρανομούμε.
Και αν έχει γίνει ήδη στην Κρήτη (και πρόσφατα και στον Χορτιάτη) ετοιμαστείτε κι εσείς...

Σεντ φρομ Ténéré φον
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
Το θέμα είναι Στέργιο μου από τα πλέον σοβαρά που έχουν γραφτεί εδώ μέσα. Ουσιαστικά οι "οικολόγοι" βρήκαν πρόφαση την υποτιθέμενη οικολογική καταστροφή που προκάλεσαν τα παιδιά και απαγόρεψαν την εκτός δρόμου κυκλοφορία στις περιοχές Natura του νησιού (στη μισή Κρήτη δηλαδή). Το επόμενο βήμα είναι να απαγορευτεί και η διέλευση από τους χωματόδρομους. Και οι Σύλλογοι πέρα βρέχει...
Δεν υπάρχουν κόμματα στη μέση, δεν υπάρχουν πολιτικοί. Υπάρχουν ορειβάτες και πεζοπόροι που πιστεύουν ότι μόνο αυτοί έχουν δικαίωμα να χαίρονται το βουνό. Και από την άλλη εμείς που για να κάνουμε στο μέλλον αυτό που αγαπάμε θα πρέπει να παρανομούμε.
Και αν έχει γίνει ήδη στην Κρήτη (και πρόσφατα και στον Χορτιάτη) ετοιμαστείτε κι εσείς...

Σεντ φρομ Ténéré φον
Συμφωνώ !!!!!!
Οπως παντα στην χωρα μας με τα χερια μας βγάζουμε τα μάτια μας
 
Reactions: yns

mitch

Μέλος
Περιοχή
Πιτσουνι Σιτυ
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
BMW R1150GS ADV
Suzuki drz400s
Honda VT250Z
Η απάντηση επί του θέματος έχει δοθεί πιστεύω πολύ όμορφα και με πληρότητα επιχειρημάτων, σε άλλο θέμα ( περί μονοματαδας έως την κορυφή του Ολύμπου στο ποστ 33)
Πρέπει να προσέχουμε, για να έχουμε!!

Από την άλλη, στο άλλο θεμα που προέκυψε στο παρόν νημα, δεν έχω δει ακομα απάντηση-τοποθέτηση από την advride team και περιμένω.

Μέχρι τότε θα επιμένω σε αυτο:

 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Το advride.....και όχι το τιμ μόνο, εδώ και 4 χρόνια το πάει μια χαρά χωρίς πολιτικές τοποθετήσεις και είμαστε όλοι αγαπημενοι.
Εάν θέλεις να διαλύσεις έναν χώρο....οπως και να λέγεται αυτός, βάλε πολιτικά και ποδόσφαιρο!

Ας το καταλάβουμε όλοι, πριν ξεκινανε οι πολιτικές τοποθετήσεις!!

Δυστυχώς ή ευτυχώς...θα "ξυριστουν " οι πολιτικές θέσεις, όταν μπορέσει κάποιος διαχειριστής!!

Πουλι.....μακρια από τα κουμπια:p
 

Big twin

Orange blood
Όνομα
Σαββας
Μοτό
Ktm 990 smt 2011
Δεν εχει "ΑΛΛΑ". Διάβασε τους Όρους Χρήσης του φόρουμ που σπαμάρεις. Δυστυχώς με το tapatalk δεν έχω βρει τρόπο να μην βλέπω τα ποστ σου όπως έχω κάνει με το pc.

Σεντ φρομ Ténéré φον
Σόρρυ ίσως απλά να το βλέπεις από κάποια γωνιά που εγώ δεν μπορώ να το δω. Όλα καλά
 
Τελευταία επεξεργασία:

Big twin

Orange blood
Όνομα
Σαββας
Μοτό
Ktm 990 smt 2011
Δεν εχει "ΑΛΛΑ". Διάβασε τους Όρους Χρήσης του φόρουμ που σπαμάρεις. Δυστυχώς με το tapatalk δεν έχω βρει τρόπο να μην βλέπω τα ποστ σου όπως έχω κάνει με το pc.

Σεντ φρομ Ténéré φον
Ίσως βέβαια εσύ να είσαι αυτός που δεν μπορεί να δει από τη δική μου γωνία.. Ολα παίζουν.. Πάντως να σπαμαρα μια φορά και μετά από αυτό να μη θες να βλέπεις άλλο τα ποστ μου? Κάτι κλασικό Ελληνικό μου θυμίζει..
 

nick_VFR

Κουλάδι όνομα και πράμα
Περιοχή
Ιωάννινα
Όνομα
Νίκος
Μοτό
Honda VFR 800 V-tec
Husqvarna TE 610
Το θέμα είναι Στέργιο μου από τα πλέον σοβαρά που έχουν γραφτεί εδώ μέσα. Ουσιαστικά οι "οικολόγοι" βρήκαν πρόφαση την υποτιθέμενη οικολογική καταστροφή που προκάλεσαν τα παιδιά και απαγόρεψαν την εκτός δρόμου κυκλοφορία στις περιοχές Natura του νησιού (στη μισή Κρήτη δηλαδή). Το επόμενο βήμα είναι να απαγορευτεί και η διέλευση από τους χωματόδρομους. Και οι Σύλλογοι πέρα βρέχει...
Δεν υπάρχουν κόμματα στη μέση, δεν υπάρχουν πολιτικοί. Υπάρχουν ορειβάτες και πεζοπόροι που πιστεύουν ότι μόνο αυτοί έχουν δικαίωμα να χαίρονται το βουνό. Και από την άλλη εμείς που για να κάνουμε στο μέλλον αυτό που αγαπάμε θα πρέπει να παρανομούμε.
Και αν έχει γίνει ήδη στην Κρήτη (και πρόσφατα και στον Χορτιάτη) ετοιμαστείτε κι εσείς...

Σεντ φρομ Ténéré φον

Στην Ελλάδα δυστυχώς έχουμε μια παράδοση στο "πονάει δόντι κόψει κεφάλι". Κάποτε π.χ. είχα ακούσει (δεν ξέρω αν ισχύει ακόμα) ότι απαγορεύονταν οι αυτόνομες καταδύσεις σχεδόν σε όλο τον ελληνικό θαλάσσιο χώρο με την αιτιολογία ότι μπορεί οι δύτες να ανακαλύψουν αρχαία και να τα εμπορευτούν λαθραία! Και γενικότερα έχουμε λίγο μια νοοτροπία "ο,τι δεν επιτρέπεται ρητά, απαγορεύεται"! :eek:
Έτσι όμως μένουμε στα ίδια και δεν πάμε μπροστά...
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Στην Ελλάδα δυστυχώς έχουμε μια παράδοση στο "πονάει δόντι κόψει κεφάλι". Κάποτε π.χ. είχα ακούσει (δεν ξέρω αν ισχύει ακόμα) ότι απαγορεύονταν οι αυτόνομες καταδύσεις σχεδόν σε όλο τον ελληνικό θαλάσσιο χώρο με την αιτιολογία ότι μπορεί οι δύτες να ανακαλύψουν αρχαία και να τα εμπορευτούν λαθραία! Και γενικότερα έχουμε λίγο μια νοοτροπία "ο,τι δεν επιτρέπεται ρητά, απαγορεύεται"! :eek:
Έτσι όμως μένουμε στα ίδια και δεν πάμε μπροστά...
Έχεις κάποιο δικιο.....αλλα αυτό με τις καταδύσεις είναι μεγαλύτερο κεφάλαιο από άλλες κουβέντες!!
Αστο....πραγματικα πονάει!
 

Miouos

Μέλος
Όνομα
Καρολος
Μοτό
ktm
Καλα δεν νομίζω παντως ότι ειναι και λόγος σοβαρής ανυσηχειας μια και στην μπανανία που ζούμε δεν τιμορουνται μεγάλητερα εγκλήματα ( εμπρησμοί αυθερετα και παρα πολλά αλλα ) όποτε δεν νομίζω ότι θα βγουν τα ελικόπτερα να μας κυνηγούν στα βουνά .


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Καλα δεν νομίζω παντως ότι ειναι και λόγος σοβαρής ανυσηχειας μια και στην μπανανία που ζούμε δεν τιμορουνται μεγάλητερα εγκλήματα ( εμπρησμοί αυθερετα και παρα πολλά αλλα ) όποτε δεν νομίζω ότι θα βγουν τα ελικόπτερα να μας κυνηγούν στα βουνά .


Sent from my iPhone using Tapatalk
Και εσύ δίκιο έχεις....:D
 

efthymis

Μ.Π.Α.Π.
Περιοχή
Naxos|Cyclades
Όνομα
Ευθύμης
Μοτό
KTM 1290 saT
KTM 620 lc4
KTM 350 exc
Ο νόμος για τα εκτος δρόμου οχήματα υπάρχει εδώ και χρόνια, δεν ορίστηκε τώρα. Υπάρχει αλλά δεν εφαρμόζεται πουθενά αυστηρά, λόγω έλλειψης πόρων για την αστυνόμευση, λόγω ψιλοαδιαφοριας των αρμοδίων, λόγω του ότι στο τελος τελος δεν τρέχει και τίποτα...αν το δούμε ρεαλιστικά.
Τώρα που βρέθηκε ο σχετικος αρμόδιος να κάνει σούσουρο επι του θέματος, θα "σταυρώσουν" (το απεύχομαι ειλικρινά) σαν άλλο αποδιοπομπαίο τράγο το παλικάρι που έκανε ο,τι και κάποιοι άλλοι φίλοι του εδώ και καιρό και μετά θα ξεχαστεί το θέμα πάλι μέχρι να βρουν κάτι άλλο να ασχοληθούν...
Καλό απόγευμα από κουφονήσι, πούναι σα μικρό Παρίσι...!:p
 

konkost

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
transalp 650
crf 300l
Το advride.....και όχι το τιμ μόνο, εδώ και 4 χρόνια το πάει μια χαρά χωρίς πολιτικές τοποθετήσεις και είμαστε όλοι αγαπημενοι.
Εάν θέλεις να διαλύσεις έναν χώρο....οπως και να λέγεται αυτός, βάλε πολιτικά και ποδόσφαιρο!

Ας το καταλάβουμε όλοι, πριν ξεκινανε οι πολιτικές τοποθετήσεις!!

Δυστυχώς ή ευτυχώς...θα "ξυριστουν " οι πολιτικές θέσεις, όταν μπορέσει κάποιος διαχειριστής!!

Πουλι.....μακρια από τα κουμπια:p
H εμμεση ή αμεση υποστηριξη των θεσεων των χρυσων αυγων δεν νομιζω οτι ειναι πολιτικη τοποθετηση
Καφριλα ή κουφιοκεφαλια ειναι, αν δεν ειναι και τα δυο ...Ετσι για να το πω οσο ευγενικα γινεται
Και ο mitch ευστοχα το σημειωσε με το περι "αστερισμου της πορδης" οπως επισης και εθεσε προς προβληματισμο για ολους μας και το:
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
H εμμεση ή αμεση υποστηριξη των θεσεων των χρυσων αυγων δεν νομιζω οτι ειναι πολιτικη τοποθετηση
Καφριλα ή κουφιοκεφαλια ειναι, αν δεν ειναι και τα δυο ...Ετσι για να το πω οσο ευγενικα γινεται
Και ο mitch ευστοχα το σημειωσε με το περι "αστερισμου της πορδης" οπως επισης και εθεσε προς προβληματισμο για ολους μας και το:
Και εσύ δίκιο έχεις....:D
 

Big twin

Orange blood
Όνομα
Σαββας
Μοτό
Ktm 990 smt 2011
H εμμεση ή αμεση υποστηριξη των θεσεων των χρυσων αυγων δεν νομιζω οτι ειναι πολιτικη τοποθετηση
Καφριλα ή κουφιοκεφαλια ειναι, αν δεν ειναι και τα δυο ...Ετσι για να το πω οσο ευγενικα γινεται
Και ο mitch ευστοχα το σημειωσε με το περι "αστερισμου της πορδης" οπως επισης και εθεσε προς προβληματισμο για ολους μας και το:
Κώστα όπως και να έχει είναι ένα θέμα που δεν μπορεί να μείνει καθαρά στον μοτοσικλετισμό. Και το έθεσα έτσι γιατί κάποια στιγμή πρέπει να ξυπνήσουμε σαν λαός και να σταματήσουμε να τους επιτρέπουμε να μας βαρανε σφαλιάρες οι μαθητές και λέω μαθητές γτ εμείς ειμασταν κάποτε οι δάσκαλοι τους τα δώσαμε όλα και τώρα δεν έχουμε τπτ και όλα αυτά γτ δεν υπάρχει συνεννόηση ενώ θα ήταν τόσο εύκολο.. Κοιτάει ο καθένας την πάρτη του και έφτασε το σήμερα που όσοι είναι εκεί περνάνε τόσο χάλια και άλλοι αναγκαστικά την έκαναν για Αμερικες- Αυστραλίες και περνάνε ακόμα χειρότερα... Εντάξει οκ έτσι μου ήρθε και το είπα ποιος είναι αυτός που δεν κάνει λάθοι τώρα τι πρέπει να με κρεμάσετε?
 

doctoras

Μέλος
Περιοχή
Thessaloniki
Όνομα
Chris
Μοτό
GSX250R
Εγινε κατι αντιστοιχο στον χορτιατη και δε το πηρα χαμπαρι??
Οι ΑΡΔ με εντολές δημιουργουν θεματα (η προπαγανδες). Η πηγή του κακου ειναι αλλη. οι ΑΡΔ ειναι το μεσο

Παντως απο του 4ρεις και για τέτοιο τερεν τους τραιλαδες ζήλεψα
80κιλακια και με αναρρίχητικη ικανότητα κρι-κρι

Sent from my LG-H850 using Tapatalk
 

yns

Today is life, tomorrow never comes
Περιοχή
Ηράκλειο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 990 Adventure
Honda NX650 Dominator

bmx

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Λάμπρος
Μοτό
DR650
Παιδιά δεν φταίνε ούτε οι οικολόγοι, ούτε οι δημοσιογράφοι, ούτε οι ανεμογεννήτριες, ούτε τα ψηφισμένα
κόμματα, ούτε οι ορειβάτες.
Είναι το τέλος μιας εποχής. Σε καμία ευρωπαϊκή χώρα δεν επιτρέπεται η κίνηση σε δρυμό η άλλη
ιδιαίτερη περιοχή. Σε κάποιες ούτε καν εκτός δρόμου. Στην ελλάδα έχει δρομολογηθεί.
Με τον γιό μου σίγουρα δεν θα προλάβω να πάω αντβεντσουράδα.
Απλά με κάποιες μας ενέργειες το επισπέυουμε. Όταν δημοσιοποιούμε κάποια γούστα μας που καλύτερα
θα ήτανε να τα κρατάμε για πάρτη μας ή όταν οργανώνονται επι πληρομής επιδρομές με ορδες από τζιπ
και γουρούνες τότε το πράμα θα πάει σίγουρα στην ποινικοποίηση.
Τρία εντούρο το χρόνο στο ψηλορείτη σίγουρα είναι μικρότερη οικολογική καταστροφή και από τρία κατσίκια(λέμε τώρα...)
Αλλά 300 εντούρο το χρόνο; Και εκ των πραγμάτων δεν μπορείς να στηρίξεις με επιχειρήματα κάτι τέτοιο...
Και εγώ τα χάρηκα τα κοπέλια αλλά θα έπρεπε να το κρατήσουν για πάρτη τους.
 

Μητσάρας

Μέλος
Περιοχή
Αιτωλικό
Όνομα
Μητσος
Μοτό
Ténéré XT660z

piaggio PX200
αυτο ακριβως...
το ενα φερνει τ αλλο οσο πιο πολυ διαδιδεται μια φαση στα ιντερνετς ή γενικα αρχιζει να βρωμαει πολυ η δουλεια.

στην αρχη τα mountain bikes,μετα τα enduro,τα on/off,οι γουρουνες,τα τζιπ και μετα οντως αλοιωνεται το φυσικο περιβαλλον.
+ τους στανταρ ασυνειδητους μεσα στους πολλους που παρατανε σκουπιδια,ειναι επικυνδυνοι για φωτιες,κινουνται οπου να ναι καταπατωντας τα παντα και αλλα πολλα.

οπως και με το ελευθερο καμπινγκ που πλεον σε κυνηγανε σαν εγκληματια για τον ιδιο ακριβως λογο.
 
Τελευταία επεξεργασία:

j.t.r

Μέλος
Όνομα
Γιαννης
Πέρι Ευρώπης , δρυμών και προστασία του περιβάλλοντος...
Στην Αγγλία υπάρχει ο δρυμός του Peak district .
Όμορφη περιοχή ,με χωριά και χωριουδάκια. Και όπως σέ όλο το Νησί ,η πρόσβαση σε δάση και χωματόδρομους για οχήματα είναι από πολύ περιορισμένη έως και μηδενική. Φοβούνται ,λένε, την καταστροφή και την αλλοίωση του περιβάλλοντος.
Η υποκρισία σε όλο της το μεγαλείο.

Για παράδειγμα... 39 ενεργα λατομεία στο δρυμό. 39!!! ( το 2006/7 ήταν 50)
Βάλτε τώρα, τις ανατινάξεις, τα επικαθήμενα φορτηγά(ατελείωτα...) ,τη σκόνη, κ.τ.λ.
Αποκορύφωμα... στην καρδιά του δρυμού στο Hope valley ,λειτουργεί τσιμεντοβιομηχανία Lafarge cement works.
Στα μονοπάτια όμως απαγορευονται τα μηχανοκίνητα... αλλοιώνουν τη φύση...
 
Top Bottom