ADVtrOFFy 2018!!!

Κατάσταση
Κλειδωμένο. Δεν γίνεται να απαντήσετε εδώ.

ztakisg16

Μέλος
Όνομα
Τακης
Μοτό
Bmw Xchallenge
Θοδωρή αυτο με την βενζινη είναι όντως ενα θεματάκι...Καταλαβαίνεις οτι εμείς με τα μόνοκύλινδρα όπου θα εχουμε όλα μας τα πράγματα φορτωμένα σε έναν σάκο θα είναι σχεδόν αδύνατο να κουβαλάμε και ενα πεντολιτρο με βενζινη.Θα αρχίσω την μελέτη με τους χάρτες αλλα εσυ που ξέρεις καλύτερα την διαδρομή δεν υπάρχει κάποιο χωριό με βενζινάδικο κοντά σε κάποιο σημείο στάσης όπου θα μπορούσαμε όσοι δεν εχουμε αυτονομία 200+ να πεταχτουμε να γεμίσουμε?Οπως το είπες βέβαια είναι νωρίς ακομα και σίγουρα λύση θα βρεθεί αλλα ισως κάποια μέλη που ξέρουν τα γύρω χωριά της διαδρομής καλύτερα να μπορούν να μας πουν...
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Θοδωρή αυτο με την βενζινη είναι όντως ενα θεματάκι...Καταλαβαίνεις οτι εμείς με τα μόνοκύλινδρα όπου θα εχουμε όλα μας τα πράγματα φορτωμένα σε έναν σάκο θα είναι σχεδόν αδύνατο να κουβαλάμε και ενα πεντολιτρο με βενζινη.Θα αρχίσω την μελέτη με τους χάρτες αλλα εσυ που ξέρεις καλύτερα την διαδρομή δεν υπάρχει κάποιο χωριό με βενζινάδικο κοντά σε κάποιο σημείο στάσης όπου θα μπορούσαμε όσοι δεν εχουμε αυτονομία 200+ να πεταχτουμε να γεμίσουμε?Οπως το είπες βέβαια είναι νωρίς ακομα και σίγουρα λύση θα βρεθεί αλλα ισως κάποια μέλη που ξέρουν τα γύρω χωριά της διαδρομής καλύτερα να μπορούν να μας πουν...
Tάκη μιλάω για το κομμάτι Μπράλος-Αρτοτίνα-Καρπενήσι. 1η μέρα και η αρχή της 2ης.
Υπήρχε βενζινάδικο στην Παύλιανη μέχρι και το 2015 σίγουρα. Ο Απόστολος μου είπε χθες ότι έκλεισε πριν 1,5 χρόνο. Οπότε εκεί που υπολόγιζα max τα 190με 200 χλμ, έφτασαν 230+.
Από Παύλιανη , Μαυρολιθάρι, Αθανάσιο Διάκο, Αρτοτίνα, Δομνίστα κλπ δεν υπάρχει τπτ σε μπερζίνα! Παράκαμψη για Καρπενήσι από Αγιο Νικόλαο είναι μια λύση, αλλά πάλι έρχεται οριακά η αυτονομία κι έπειτα μιλάμε για πολύ επιμήκυνση του ωραρίου... Δε θα προλάβει μπάνιο στο Πανταβρέχει όποιος κάνει τέτοια παράκαμψη. Από Προυσό για Κρέντη, επίσης μεγάλη παράκαμψη και δε φτάνει η αυτονομία από τον Μπράλο.
Υπάρχει η λύση μπετονάκι, που θα έχουμε όσοι μπορούμε για να βολευτούν και κάποιοι χωρίς πλαϊνές βαλίτσες.
Επίσης κάτι που εξετάζεται, είναι η ύπαρξη μπερζίνας σε μπετόνια στην Αρτοτίνα. Μπράλος -Αρτοτίνα είναι 120 περίπου χλμ Κι αλλα τόσα περίπου για Καρπενήσι την άλλη μέρα. Έτσι λύνεται το πρόβλημα, αλλά ακόμα δεν είναι βέβαιο!
Επίσης μ αυτόν τον τρόπο θα την πληρώσουν όσοι χρειαστούν, κανά δυομισάρι ευρα το λίτρο... Λογικό .... :(


Περιττό να τονίζω ότι αυτονομίες κάτω των 150 χλμ είναι πολύ προβληματικές κι αν δεν έχουν από μόνοι τους λύσεις οι αναβάτες, δυστυχώς δε μπορώ να κάνω κάτι!!!
 

Carooly

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Thivai
Όνομα
Αpostolis
Μοτό
KTM EXCR 530
KAWASAKI KLR 250
Ενημερώθηκε το 1ο ποστ με όλους τους χάρτες.
Έχουν οργανωθεί καλύτερα τα αρχεία gpx ανά ημέρα κι επισυνάπτονται εδώ. Αν τυχόν κατεβάσατε τα προηγούμενα (έχει σβηστεί το ποστ 212 πλέον), μην τα περάσετε στις συσκευές, για να αποφύγουμε μπερδέματα.
Την παρασκευή το βράδυ θα γίνει ενημέρωση για τη διαδρομή του Σαββάτου (ποιες εναλλακτικές θα χρησιμοποιηθούν και πότε, περιγραφή της διαδρομής, σημεία ανεφοδιασμού κλπ).
Το ίδιο θα γίνεται κάθε βράδυ για την επόμενη ημέρα.
Καλό είναι να μελετήσετε τις διαδρομές (γι αυτό τις κοινοποιώ τόσο νωρίς, σε τελική μορφή) τόσο στα προγράμματα που έχετε (base camp, orux κλπ) αλλά και στο google earth!!! Είναι απαραίτητο όλοι να γνωρίζουν το γενικό πλάνο, την αρχή και το τέλος κάθε μέρας, όπως και τα βασικά σημεία/χωριά/βουνά που περνάμε!!! Τα σημεία με σήμανση Ρ είναι τα υποχρεωτικά, από τωρα επιλεγμένα σημεία ανασυγκρότησης! Θα υπάρξουν κι άλλα πιθανότατα, αλλά αυτό θα το δούμε εν καιρώ.
Τα σημεία με:photo: είναι εκεί που θα βγουν φώτο οπωσδήποτε, φυσικά θα υπάρξουν κι άλλα. Αυτά βέβαια φαίνονται στο base camp και πιθανόν και στα άλλα προγράμματα που βλέπουν gpx. Στους χάρτες google φαίνονται απλώς σαν σημεία, μια κουκίδα δηλαδή.
Θα επανέλθουμε με το θέμα ανεφοδιασμού γιατί διαπιστώθηκε ότι κάποιο βενζινάδικο έχει κλείσει, κι απαιτείται αυτονομία 240 χλμ περίπου το Σάββατο, ως έχουν τα πράγματα. Σε α' φάση 4 με 5 λίτρα βενζίνη σε μπιτονάκι κατάλληλο για καύσιμα για όσους δεν έχουν αυτονομία τέτοια, θα είναι μια υπέροχη λύση!!!
Είσαι φοβερός! Τα αρχεία είναι σουπερ!
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Στον Μπράλο θα βρούμε βενζίνη;;;
στο Μπράλο 100% έχει 2 μεγάλα μπερζινάδικα, το ένα του Χατζητσοπάνη.... (γνωστός Λαμιώτης πρωταθλητής Ράλυ :) )
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Είσαι φοβερός! Τα αρχεία είναι σουπερ!
αυτό θα φανεί επί τόπου Απόστολε:roflmao::laugh:
αν δε βγει Χαλκιδική κάποιος, όλα ΟΚ :)
 

vagio

Μέλος
Περιοχή
Καρδίτσα
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW R 1200 GSA 2014
KTM LC4 640 adv
BETE 200RR 2020
Καλησπέρα μακάρι να μπορέσω να ακολουθήσω θα κριθούν βέβαια από πολλά , και το πρώτα από όλα το ποσό η απειρία μου στο χώμα θα μπορέσει να με αφήσει να έρθω αλλά θα το δούμε !! Μιας και είμαι από Καρδίτσα όμως θα έρθω σίγουρα την τελευταία νύχτα να σας δω μπορεί να σας λείψουν εφόδια και έχουμε καλό τσιπούρακι εδώ!! Αλλά θα μπορούσε κάποιος να με κατατοποιση που ακριβώς έχετε την διανυκτέρευση στην λίμνη δίπλα !? Το είδα στο χάρτη αλλά εννοώ ακριβως για παράδειγμα στο γήπεδο που είναι πριν το αναψυκτήριο στα Καλύβια Πεζούλας!?
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Καλησπέρα μακάρι να μπορέσω να ακολουθήσω θα κριθούν βέβαια από πολλά , και το πρώτα από όλα το ποσό η απειρία μου στο χώμα θα μπορέσει να με αφήσει να έρθω αλλά θα το δούμε !! Μιας και είμαι από Καρδίτσα όμως θα έρθω σίγουρα την τελευταία νύχτα να σας δω μπορεί να σας λείψουν εφόδια και έχουμε καλό τσιπούρακι εδώ!! Αλλά θα μπορούσε κάποιος να με κατατοποιση που ακριβώς έχετε την διανυκτέρευση στην λίμνη δίπλα !? Το είδα στο χάρτη αλλά εννοώ ακριβως για παράδειγμα στο γήπεδο που είναι πριν το αναψυκτήριο στα Καλύβια Πεζούλας!?
Βαγγέλη εκεί που λες, στη λίμνη Πλαστήρα, είναι το τέλος της βόλτας τη Δευτέρα το απόγευμα. Από εκεί ο καθένας σπίτι του....
Τελευταία διανυκτέρευση είναι στο Πανταβρέχει, μέσα στο φαράγγι την Κυριακή το βράδυ.
 

vagio

Μέλος
Περιοχή
Καρδίτσα
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW R 1200 GSA 2014
KTM LC4 640 adv
BETE 200RR 2020
Βαγγέλη εκεί που λες, στη λίμνη Πλαστήρα, είναι το τέλος της βόλτας τη Δευτέρα το απόγευμα. Από εκεί ο καθένας σπίτι του....
Τελευταία διανυκτέρευση είναι στο Πανταβρέχει, μέσα στο φαράγγι την Κυριακή το βράδυ.
Ναι τώρα άνοιξα του χάρτες στον υπολογιστεί κ τα είδα αναλυτικότερα!! Ευχαριστώ!!
 

labros

Μέλος
Περιοχή
Ιλιον - Τζουμέρκα
Όνομα
Λάμπρος
Μοτό
Ντακαρίσιο
Βγαίνοντας από Κορυσχάδες στα Μεσαμπέλια στο δρόμο Καρπενήσι - Προυσού έχει βενζινάδικο Εκο Νικόπουλος(δεν έχω σχέση με τον άνθρωπο, δεν ξέρω να βάλω το σημείο)
Πήγαινε - ελα 7-8 χλμ ,το αναφέρω για ν' αποφευχθεί ο κύκλος στο Καρπενήσι
 
Τελευταία επεξεργασία:

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Βγαίνοντας από Κορυσχάδες στα Μεσαμπέλια στο δρόμο Καρπενήσι - Προυσού έχει βενζινάδικο Εκο Νικόπουλος(δεν έχω σχέση με τον άνθρωπο, δεν ξέρω να βάλω το σημείο)
Πήγαινε - ελα 7-8 χλμ ,το αναφέρω για ν' αποφευχθεί ο κύκλος στο Καρπενήσι
Σωστα το θυμαμαι αυτο το βενζιναδικο.
Θα το δουμε επι τοπου. Μπορει να γεμισουμε και να επιστρεψουμε στην κανονικη διαδρομη. Το πηγαινε κι ελα εκει , ειναι περιπου ιδιο σε χρονο με την παρακαμψη ετσι κι αλλιως.
 

1190Rleros

Μέλος
Περιοχή
ΛΕΡΟΣ
Όνομα
ANTΩΝΗΣ
Μοτό
ΚΤΜ 690 rally.
Αυτά τα αρχεία τα εχω βάλει στο κινητό σε gpx ξέρει κάνεις πως θα τα μεταφέρω στο zumo?? Mην γελάτε δεν το εχω με τα μπλιμπλικια!!!!!!
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Αυτά τα αρχεία τα εχω βάλει στο κινητό σε gpx ξέρει κάνεις πως θα τα μεταφέρω στο zumo?? Mην γελάτε δεν το εχω με τα μπλιμπλικια!!!!!!
Περίμενε να σου πει ο Θοδωρής....
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Αυτά τα αρχεία τα εχω βάλει στο κινητό σε gpx ξέρει κάνεις πως θα τα μεταφέρω στο zumo?? Mην γελάτε δεν το εχω με τα μπλιμπλικια!!!!!!
Κατεβασε τα σε η/υ. Συνδεσε το ζουμο αι κανε αντιγραφη τα αρχεια κι επικολληση στην συσκευη στο φακελο gpx. Χυμα μεσα στο φακελο. Στη συσκευη ομως οχι στην καρτα μνημης.
Μετα πας στο μενου του ζουμο κι επιλεγεις εισαγωγη ιχνους. Μολις τα επιλεξεις και πατησεις οκ, θα τα βλεπεις στα ιχνη.
 

Carooly

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Thivai
Όνομα
Αpostolis
Μοτό
KTM EXCR 530
KAWASAKI KLR 250
Ενημερώθηκε το 1ο ποστ με όλους τους χάρτες.
Έχουν οργανωθεί καλύτερα τα αρχεία gpx ανά ημέρα κι επισυνάπτονται εδώ. Αν τυχόν κατεβάσατε τα προηγούμενα (έχει σβηστεί το ποστ 212 πλέον), μην τα περάσετε στις συσκευές, για να αποφύγουμε μπερδέματα.
Την παρασκευή το βράδυ θα γίνει ενημέρωση για τη διαδρομή του Σαββάτου (ποιες εναλλακτικές θα χρησιμοποιηθούν και πότε, περιγραφή της διαδρομής, σημεία ανεφοδιασμού κλπ).
Το ίδιο θα γίνεται κάθε βράδυ για την επόμενη ημέρα.
Καλό είναι να μελετήσετε τις διαδρομές (γι αυτό τις κοινοποιώ τόσο νωρίς, σε τελική μορφή) τόσο στα προγράμματα που έχετε (base camp, orux κλπ) αλλά και στο google earth!!! Είναι απαραίτητο όλοι να γνωρίζουν το γενικό πλάνο, την αρχή και το τέλος κάθε μέρας, όπως και τα βασικά σημεία/χωριά/βουνά που περνάμε!!! Τα σημεία με σήμανση Ρ είναι τα υποχρεωτικά, από τωρα επιλεγμένα σημεία ανασυγκρότησης! Θα υπάρξουν κι άλλα πιθανότατα, αλλά αυτό θα το δούμε εν καιρώ.
Τα σημεία με:photo: είναι εκεί που θα βγουν φώτο οπωσδήποτε, φυσικά θα υπάρξουν κι άλλα. Αυτά βέβαια φαίνονται στο base camp και πιθανόν και στα άλλα προγράμματα που βλέπουν gpx. Στους χάρτες google φαίνονται απλώς σαν σημεία, μια κουκίδα δηλαδή.
Θα επανέλθουμε με το θέμα ανεφοδιασμού γιατί διαπιστώθηκε ότι κάποιο βενζινάδικο έχει κλείσει, κι απαιτείται αυτονομία 240 χλμ περίπου το Σάββατο, ως έχουν τα πράγματα. Σε α' φάση 4 με 5 λίτρα βενζίνη σε μπιτονάκι κατάλληλο για καύσιμα για όσους δεν έχουν αυτονομία τέτοια, θα είναι μια υπέροχη λύση!!!
Για οσους δεν το γνωριζουν και εχουν ενα smartphone με android κατεβαστε το gpx viewer και ανοιξτε τα αρχεια με αυτο.
 
Κατάσταση
Κλειδωμένο. Δεν γίνεται να απαντήσετε εδώ.
Top Bottom