ADVtrOFFy 2018!!!

Κατάσταση
Κλειδωμένο. Δεν γίνεται να απαντήσετε εδώ.

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Επισημη ημερομηνία έναρξης εχουμε;;;Πρεπει να φροντίσει να εχει τακτοποιημένες τις υποχρεώσεις του ο καθένας όποτε επειδή και ο καιρός περνάει όσο συντομότερο γνωρίζουμε νομίζω τόσο καλύτερο για ολους...Και μην φανταστείτε οτι ρωτάω επειδή δεν βλέπω την ώρα να βρεθούμε στα βουνά...
Το γράφει στο πρώτο ποστ.... 26-27-28 Μάη!
Για πρώτη φορά 3ημερο!!
 

Carooly

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Thivai
Όνομα
Αpostolis
Μοτό
KTM EXCR 530
KAWASAKI KLR 250
Χαιρετω ολη την παρεα,

Νεο μελος στο forum, και το οτι το πρωτο μου post ειναι στο συγκεκριμένο θεμα μονο τυχαιο δεν ειναι, καθως το ADVtrOFFy ηταν η αφορμη να γραφτώ τελικα μελος!

Ας μη σας κουραζω αλλο ομως, κι ας περασω κατευθειαν στο ψητο.:

Ειμαι σχετικα νεος στο χωρο της off road μοτοσικλέτας, αλλα και της μοτοσυκλετας γενικα. Οι βολτες μου ως τωρα ειναι στα περιξ της Ανατολικης Αττικης, κυριως λογω ελλειψης πειρας, και καταλληλης παρεας.
Η μηχανη μου ειναι μια Yamaha ΤΤR250 με χωματινα ελαστικα, και μπορω να πω οτι τα εχω καταφερει αρκετα καλα, ακομα και σε χωματοδρομους "σπαστηρια" σε Πεντελη, Γραμματικο κλπ.

Η ερωτηση ειναι προφανης: πιστευετε οτι μπορω να συμμετασχω στο ADVtrOFFy με τη συγκεκριμενη μηχανη, ή οχι?

Ο φοβος μου ειναι κυριως το πώς θα φτασω ως την εκκινηση, αλλα κυριως πώς θα επιστρεψω απο τον τερματισμό, με τα 90-100 χαω που κινούμαι συνηθως στην ασφαλτο, χωρις να κολλησω κανενα μοτερ :)
Στο χωμα δεν εχω φοβο, πιστευω θα ακολουθω αρκετα καλα - λογω του σαφως μικροτερου βαρους απο τα "θηριακια" που εχετε οι περισσοτεροι! Αλλα αυτο ειναι η δικη μου αδαής αποψη, παρακαλω τους πιο έμπειρους να συμφωνο-διαφωνησουν!

Διοτι οσο και αν μου αρεσει η βολτα αυτη σαν ιδεα, δεν θα ηθελα ποτε να καθυστερω την υπολοιπη ομαδα εκει πανω, δεδομενου και του πλούσιου ψυχαγωγικου προγραμματος που ετοιμαζετε :)

Περιμενω την ειλικρινή σας αποψη λοιπον, ακομα και αν με "στενοχωρησετε", και ελπιζω να τα πούμε είτε σε αυτη, ειτε σε καποια (κοντινοτερη) βόλτα!

Καλες βολτες σε ολους!
Καλως ηλθες!

Η μοτοσυκλετα σου ειναι μια χαρα για το συγκεκριμενο ταξιδι. Εχω κανει απειρες φορες αυτη την διαδρομη με klr 250 φορτωμενο με τα απαραιτητα.
Το μονο μειονεκτημα του ειναι η ασφαλτινη επιστροφη που θα πρεπει να κανεις λιγη υπομονη. Ο κινητηρας του μπορει να σε ταξιδεψει για οσο θες χωρις προβληματα αν φυσικα το σεβεσαι και το συντηρεις σωστα.
Μην σκεφτεσαι αν θα καθυστερησεις κανεναν και εχε υποψην σου οτι δυο φιλοι θα ακολουθησουν με honda crf 230 και αλλος ενας με xr 125l .
Φροντισε να εχεις το μηχανακι σου συντηρημενο και να να εχεις καλη διαθεση και ολα θα ειναι μια χαρα.
Σε περιμενουμε....
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Έρχεται είσαι έτοιμος;



- 3 Δ/Ν σε αντίσκηνα

- 3 μέρες, περίπου 450 χλμ εκ των οποίων το 85% χώμα

- Ζέλι, Αρτοτίνα και Πανταβρέχει τα σημεία που θα στήσουμε, ξεκινάμε πάνω στη διαδρομή - χώμα με το καλημέρα!

- Μπάνιο σε ποτάμι, περπάτημα στην ποταμίσια την κροκάλα

- Μαδαγασκάρη, Κάστρα, ορεινά καταφύγια, καραφλές κορυφογραμμές, ορολίβαδα, πέρασμα ποταμών, παλιά γιοφύρια και ιστορικά μνημεία θα φωτογραφηθούν και θα εξερευνηθούν

- Νυχτερινή βόλτα στα πέριξ Πανταβρέχει

- Κίνηση σε ζεύγη για λόγους ασφάλειας και δημιουργία ομάδων των 6-8 μοτο αν υπάρξει ανάγκη λόγω συμμετοχών. Πλοηγός-ουραγός και μπαλαντέρ/φωτογραφος για κάθε ομάδα ΥΕΤ (υποδεικνύονται επί τόπου ;) )

- Πιθανές ημερομήνιες:

o Τριήμερο Αγ. Πνεύματος (26-27-28/5 , όπως και πέρσι - αν μας κάνει το χατίρι ο καιρός. Μάζωξη Παρασκευή βράδυ, 1η μέρα Σάββατο και τέλος τη Δευτέρα το απόγευμα.





Παιδια τα σημεια διανυκτερευσης για καθε ημερα τα εχετε βγαλει?
Για καποιους που θα ερθουν απογευμα Π/Σ?


- Ζέλι, Αρτοτίνα και Πανταβρέχει τα σημεία που θα στήσουμε, ξεκινάμε πάνω στη διαδρομή - χώμα με το καλημέρα!



Tα σημεια αναφέρθηκαν εξ αρχής στο 1ο ποστ, όπου υπάρχει κι ένας γενικός χάρτης της διαδρομής, που φύσικά είναι υπό αναθεώρηση (στις λεπτομέρειες και θα μπουν και κάποιες εναλλακτικές)!
Τα σημεία δ/ν όμως, δε θα αλλάξουν!
Υπενθυμίζω ότι φαγητό θα έχουμε στα παρακείμενα χωριά και φυσικά μαζί μας ότι υπάρχει για να πέσει στη φωτιά, καλοδεχούμενο. Με φειδώ στο βάρος που κουβαλάμε πάντα ;)
Καταλλείματα δεν υπάρχουν, όποιος θέλει ψάχνει - βρίσκει μόνος του στα πέριξ! Η βόλτα θα είναι με αντίσκηνα κλπ.
Ασφάλτινη διαδρομή δεν υπάρχει - όπως πάντα!!! Αν κάποιοι θέλουν να μας συναντήσουν στα σημεία δ/ν, ερχόμενοι από άσφαλτο, αυτό γίνεται με δική τους μέριμνα. Είναι δυνατή η προσέγγιση στο Ζέλι από άσφαλτο και 5 χλμ πολύ βατό χωματόδρομο. Επίσης στην Αρτοτίνα, όλο ασφαλτο. Το Πανταβρέχει έχει ζόρικο χώμα από Μεγάλο Χωριό (πολύ ζόρικο θα έλεγα) και κάπως καλύτερο -αλλά όχι και πολύ εύκολο, από την άλλη μεριά, από το χωριό Ροσκά.




*******Πριν ρωτήσετε οτιδήποτε, δείτε καλά και διαβάστε προσεκτικά το 1ο ποστ!!!!******
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Όσο αφορά στη διαδρομή, διευκρινίζω τα παρακάτω:
Αναγνώριση έχει γίνει στο 1ο τμήμα, μέχρι Μενδενίτσα.
Μετά ως Αρτοτίνα έχει βγει από παλιότερες βόλτες και παλιούς αγώνες. Υπάρχει περίπτωση κάποιοι δρόμοι να μην είναι σε καλή κατάσταση, οπότε θα υπάρχουν κι εναλλακτικές στα επίφοβα σημεία!!!!
Το κομμάτι Σαράνταινα-Κοκκάλια βγήκε με τη βοήθεια του Απόστολου @Carooly & του Κώστα @kaf που το διέσχισαν πρόσφατα. Το τελευταίο τμήμα των Αγράφων επίσης βγήκε με τη βοήθεια των ανωτέρω 2 φίλων, τους οποίους πολύ ευχαριστούμε!!!

Όπως καταλαβαίνετε, είναι αδύνατον να γίνει αναγνώριση 3ήμερο και τόσο μακριά. Για λόγους έλλειψης χρόνου κυρίως, αλλά και του σχετικού κόστους!
Η έννοια του advtrOFFy είναι πάντα να αντιμετωπίζουμε απρόοπτα και δυσκολίες, τις οποίες με υπομονή, αποφασιστικότητα και συλλογική δουλεια - συννενόηση θα ξεπερνάμε! Οι διαδρομές είναι βατές από όλα τα μηχανάκια, αναλόγως αναβάτη. Πάντως έχουν περάσει από όλες και 4Χ4 ;). Οπότε η πλοήγηση και τα εναλλακτικά δρομολόγια, σε συνδιασμό με τις μεγαλούτσικες αποστάσεις ανά ημέρα, αποτελούν την μοναδική πρόκληση!!! Δεν υπάρχει και κάτι άλλο, ώστε να λέμε την εκδρομή "advtrOFFy" :cool:


Απαραίτητος ο εξοπλισμός ασφάλειας για μηχανή (κατάλληλα λάστιχα σε πολύ καλή κατάσταση, άψογη γενική κατάσταση σε ηλεκτρικά και μηχανολογικά, όχι αδοκίμαστα μηχανάκια...) και αναβάτες, είναι προϋπόθεση συμμετοχής!!! Δεν παίζουμε με ενδεχόμενο τραυματισμό λόγω έλλειψης μπότας πχ, ή με σίγουρη καθυστέρηση από μηχανάκι που αποκτήθηκε "χθες" και δεν ξέρουμε τι μπορεί να βγάλει....:cool:
 

manosxlv

Μέλος
Περιοχή
ΡΟΔΟΣ / ΟΙΚΙΑ ΤΥΡΝΑΒΟΣ ΛΑΡΙΣΑΣ
Όνομα
ΜΑΝΟΣ
Μοτό
YAMAHA TENERE 700
- Ζέλι, Αρτοτίνα και Πανταβρέχει τα σημεία που θα στήσουμε, ξεκινάμε πάνω στη διαδρομή - χώμα με το καλημέρα!




Tα σημεια αναφέρθηκαν εξ αρχής στο 1ο ποστ, όπου υπάρχει κι ένας γενικός χάρτης της διαδρομής, που φύσικά είναι υπό αναθεώρηση (στις λεπτομέρειες και θα μπουν και κάποιες εναλλακτικές)!
Τα σημεία δ/ν όμως, δε θα αλλάξουν!
Υπενθυμίζω ότι φαγητό θα έχουμε στα παρακείμενα χωριά και φυσικά μαζί μας ότι υπάρχει για να πέσει στη φωτιά, καλοδεχούμενο. Με φειδώ στο βάρος που κουβαλάμε πάντα ;)
Καταλλείματα δεν υπάρχουν, όποιος θέλει ψάχνει - βρίσκει μόνος του στα πέριξ! Η βόλτα θα είναι με αντίσκηνα κλπ.
Ασφάλτινη διαδρομή δεν υπάρχει - όπως πάντα!!! Αν κάποιοι θέλουν να μας συναντήσουν στα σημεία δ/ν, ερχόμενοι από άσφαλτο, αυτό γίνεται με δική τους μέριμνα. Είναι δυνατή η προσέγγιση στο Ζέλι από άσφαλτο και 5 χλμ πολύ βατό χωματόδρομο. Επίσης στην Αρτοτίνα, όλο ασφαλτο. Το Πανταβρέχει έχει ζόρικο χώμα από Μεγάλο Χωριό (πολύ ζόρικο θα έλεγα) και κάπως καλύτερο -αλλά όχι και πολύ εύκολο, από την άλλη μεριά, από το χωριό Ροσκά.




*******Πριν ρωτήσετε οτιδήποτε, δείτε καλά και διαβάστε προσεκτικά το 1ο ποστ!!!!******

Xωρις παρεξηγηση φιλε μου τα ποστ τα διαβαζω εξαρχης πολυ προσεχτικα διοτι δε κανω πρωτη φορα χωματινη.
Ο λογος που ρωτησα ειναι αν υπαρχει συγκεκριμενο σημειο που θα ποσταριστει στις περιοχες που αναφερεις.
Πχ θα διανυκτερευσουμε Γαρδικι ωραια Γαρδικι που?
Στο κιοσκι της Αγιας Παρασκευης στη πλατεια σε μια βρυση με κιοσκι?
Αυτος ηταν ο σκοπος της ερωτησης μου
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Xωρις παρεξηγηση φιλε μου τα ποστ τα διαβαζω εξαρχης πολυ προσεχτικα διοτι δε κανω πρωτη φορα χωματινη.
Ο λογος που ρωτησα ειναι αν υπαρχει συγκεκριμενο σημειο που θα ποσταριστει στις περιοχες που αναφερεις.
Πχ θα διανυκτερευσουμε Γαρδικι ωραια Γαρδικι που?
Στο κιοσκι της Αγιας Παρασκευης στη πλατεια σε μια βρυση με κιοσκι?
Αυτος ηταν ο σκοπος της ερωτησης μου
Στο Ζέλι έχει μπει συγκεκριμένο σημείο, δες την αντίστοιχη κουκίδα.
Στο Πανταβρέχει είναι ένα το σημείο, δεν έχει άλλο. 20 μέτρα πάνω από το ποτάμι, ακριβώς δίπλα στο δρόμο που συνεχίζει προς Μεγάλο χωριό, κι εκεί έχει μπει κουκίδα.
Στην Αρτοτίνα, κάνε λίγο υπομονή, είναι νωρίς ακόμα. Μέσα ή πολύ κοντά στο χωριό θα είναι και θα ανακοινωθεί σύντομα ακριβές σημείο, αφού ολοκληρωθούν κάποιες συννενοήσεις με τοπικούς.
Έχουμε ακόμα καιρό, αφήστε να τελειώσει και το sweet χωμα!!!! ;) Και θα επανέλθουμε εγκαίρως. Άλλωστε το σημείο επ ακριβώς της κάθε δ/ν δεν είναι καθοριστικός παράγοντας για οτιδήποτε!
 

todor

在中國,我們信任
Περιοχή
ΒΟΛΟΣ
Όνομα
ΘΟΔΩΡΗΣ
Μοτό
Τίμιος Κινέζος

*******Πριν ρωτήσετε οτιδήποτε, δείτε καλά και διαβάστε προσεκτικά το 1ο ποστ!!!!******
τελίκά πού και πότε θα γίνει??????





:friend:
 

Vages

Μέλος
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
Yamaha TTR250 '01
@Vages Βαγγέλη .,
ακριβως ότι λένε οι αποπάνω.,:D

:w2:
Καλημέρα παιδιά,
Σας ευχαριστώ ολους για τις ενθαρρυντικες απαντήσεις σας, νομιζω οτι με πεισατε (οχι πως ήταν και πολυ δύσκολο :yew: ).
Η μηχανή ειναι καλοσυντηρημενη, η απορια μου "αν θα αντέξει τα πολλα ασφαλτινα χλμ" ηταν περισσότερο λογω του σχετικά μικρου κυβισμού, αλλα αφου το έχετε κανει αλλοι πριν απο μενα, και με μικροτερο κινητήρα λογικα δεν θα εχω πρόβλημα.
Εκτος απροόπτου, ειμαι μεσα κι εγω λοιπόν, εύχομαι να τα πουμε απο κοντά σύντομα!

:thanx:
 
Τελευταία επεξεργασία:

Carooly

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Thivai
Όνομα
Αpostolis
Μοτό
KTM EXCR 530
KAWASAKI KLR 250
Καλημέρα παιδιά,
Σας ευχαριστώ ολους για τις ενθαρρυντικες απαντήσεις σας, νομιζω οτι με πεισατε (οχι πως ήταν και πολυ δύσκολο :yew: ).
Η μηχανή ειναι καλοσυντηρημενη, η απορια μου "αν θα αντέξει τα πολλα ασφαλτινα χλμ" ηταν περισσότερο λογω του σχετικά μικρου κυβισμού, αλλα αφου το έχετε κανει αλλοι πριν απο μενα, και με μικροτερο κινητήρα λογικα δεν θα εχω πρόβλημα.
Εκτος απροόπτου, ειμαι μεσα κι εγω λοιπόν, εύχομαι να τα πουμε απο κοντά σύντομα!

:thanx:
Ο κινητηρας του ttr 250 ειναι χαμηλης αποδοσης κινητηρας σχεδιασμενος για μακροζοια. Αν κινησαι με ταχυτητες 80-90 χλμ μπορεις να κανεις τον γυρο του κοσμου με αυτον.
 

todor

在中國,我們信任
Περιοχή
ΒΟΛΟΣ
Όνομα
ΘΟΔΩΡΗΣ
Μοτό
Τίμιος Κινέζος
ναι σε όλα!!!!! (λες και κατάλαβα τίποτα από όλα αυτά...)







με το base camp τα βλέπουμε είπαμε αυτά τα τζιπιξι???
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
ναι σε όλα!!!!! (λες και κατάλαβα τίποτα από όλα αυτά...)







με το base camp τα βλέπουμε είπαμε αυτά τα τζιπιξι???
Nαι με το base camp.
Και σ όλα τα σμαρτφόνια με αντίστοιχα προγράμματα (πχ oruxmaps κλπ)
Όσοι έρχονται από βόρεια, μπορούν να μπούν στις Θερμοπύλες προς Μενδενίτσα κι ύστερα τη διαδρομή ανάποδα μέχρι την κατασκήνωση! ;) Υπάρχουν πολλές εναλλακτικές πρόσβασης από βορά, αν μελετήσετε λίγο το χάρτη θα δείτε πολλές επιλογές!
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Το 1ο ποστ έχει ανανεωθεί!!!
Υπάρχει πλέον η φόρμα δήλωσης συμμετοχής και η ανάλογη λίστα!!!
άντε με το καλό, λίγες μέρες έμειναν:yew::yew::yew::yew:
 

ztakisg16

Μέλος
Όνομα
Τακης
Μοτό
Bmw Xchallenge
Θοδωρής αν κάποιος δουλεύει την παρασκευη μέχρι αργά και θέλει να έρθει Σάββατο πρωί η εκκίνηση θα γίνει μέσα απο το Ζελι πρωί;Θα μπορούμε να μαζευτούμε εκει;;Και τι ωρα θα γίνει περίπου η εκκίνηση;;;
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Θοδωρής αν κάποιος δουλεύει την παρασκευη μέχρι αργά και θέλει να έρθει Σάββατο πρωί η εκκίνηση θα γίνει μέσα απο το Ζελι πρωί;Θα μπορούμε να μαζευτούμε εκει;;Και τι ωρα θα γίνει περίπου η εκκίνηση;;;
Τάκη η εκκίνηση είναι 3-4 χλμ από το κέντρο του χωριού. Δες το χάρτη ;) Περάσαμε από εκεί στη βόλτα στο Καλλίδρομο, ήταν το πλάτωμα με το γρασίδι δεξιά του δρόμου κι απέναντι το εκκλησάκι που κάναμε κύκλο.
Ωρες κλπ, εν καιρώ. Γενικά μιλώντας, θα ξεκινάμε κατά τις 9 η 1η ομάδα εκείνη τη μέρα, ίσως και λίγο νωρίτερα , ανάλογα με τον καιρό και τις συμμετοχές/πόσες ομάδες θα γίνουν κλπ.
Σε α' φαση δηλώστε συμμετοχές για όποια μέρα θέλετε στη φόρμα συμμετοχής, στο 1ο ποστ του θέματος!!! Υπάρχουν εκεί όλες οι επιλογές!
 

John-Aigio

Nα γιατί GS
Περιοχή
ΑΙΓΙΟ
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
BMW R1150GS
δεν πατάω χώμα
Forester το πήγες σε άλλο επίπεδο οργάνωσης !!!!!!!!!
 
Κατάσταση
Κλειδωμένο. Δεν γίνεται να απαντήσετε εδώ.
Top Bottom