Moto GP, 2018

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Νταξ οχι και σα νικη.
Επιμενω οτι η εξελιξη θα ηταν αλλιως αν εμεναν οι 3 πρωτοι μονοι τους νωριτερα.
Μπορει να ξεφευγαν οι 2ακομα πιο πολυ απο το Ροσι. Δεν αντιλεγω.
Αλλα μπορει και οχι !
Παντως θα ηταν αλλιως τα γυρολογια και θα ειχαμε αλλες διαφορες. Αυτο ειναι σιγουρο!
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Εκανα και μια διορθωση για το εμπρος λαστιχο του Ζαρκο. Μεσαιο ειχε. Η ουσια βεβαια δεν αλλαζει.
Απλως σημειωσα το λαθος σε οσα εγραψα.
 

πυξιδας990

Μέλος
Περιοχή
Λεωνιδιο Τσακωνιας
Όνομα
μανωλης
Μοτό
aprilia DORSODURO RED
Νταξ οχι και σα νικη.
Επιμενω οτι η εξελιξη θα ηταν αλλιως αν εμεναν οι 3 πρωτοι μονοι τους νωριτερα.
Μπορει να ξεφευγαν οι 2ακομα πιο πολυ απο το Ροσι. Δεν αντιλεγω.
Αλλα μπορει και οχι !
Παντως θα ηταν αλλιως τα γυρολογια και θα ειχαμε αλλες διαφορες. Αυτο ειναι σιγουρο!
με τη συνολικη εικονα της εργοστασιακης γιαμαχα ολο το τριημερο ειναι σαν......νικη...ειναι εμφανες οτι ειναι ο αδυναμος κρικος στην τριαδα των τοπ εργοστασιων...η σουζουκι πλησιαζει επικινδυνα.
 

#skliros_kariolis (geez996)

γιου μεικ μι κρ'υ'ζι ρε...
ADVRIDE Team
Περιοχή
Αττικης
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
KTM 300 EXC το tpi το καλό , το 6 gays
Ο Johann Zarco βρέθηκε να οδηγεί τον Αγώνα στο Qatar για 16 γύρους, όταν ξαφνικά η απόδοσή του έπεσε θεαματικά.

Ο Γάλλος έχανε τη μια θέση μετά την άλλη στους πέντε τελευταίους γύρους, για να τερματίσει τελικά στην 8η θέση, εφτά δευτερόλεπτα από την κορυφή.

Κι ενώ οι περισσότεροι υποθέταμε ότι δεν είχε σε καλή κατάσταση τα ελαστικά του, ο Zarcoαποκάλυψε τι ακριβώς συνέβη.

«Κάτι δεν πήγαινε καλά με το μπροστινό ελαστικό και το επιβεβαίωσαν οι τεχνικοί της ομάδας μου και αυτός της Michelin».

«Αυτό σημαίνει ότι εγώ έκανα τη δουλειά μου. Συνεχίζω και χαμογελώ... άλλωστε η 8η θέση με πρόβλημα, σημαίνει ότι είσαι ανταγωνιστικός».

Τι ακριβώς ήταν το πρόβλημα που του προκαλούσε το μπροστινό, ελαττωματικό, ελαστικό;

«Γλιστρούσε πολύ... έμπαινες στη στροφή κι αντί να στρίβεις ανοιγόσουν. Αν ήθελες να στρίψεις θα έπεφτες. Ήταν πρόβλημα».

«Μετά από 7-8 γύρους είχα προειδοποιήσεις και άρχισα να ανησυχώ και να σκέφτομαι τι μπορεί να σημαίνει αυτή η περίεργη αίσθηση».

«Ήθελα να μείνω στις μάχες με τους μπροστά, αλλά με αυτό το πρόβλημα στο ελαστικό δεν ήταν δυνατό και στο τέλος το αποδέχτηκα. Πήρα το καλύτερο που μπορούσα».

Όπως πέρυσι, έτσι και φέτος - για περισσότερους γύρους αυτή τη φορά - ο Zarco ήταν επικεφαλής ενός Αγώνα στη μεγάλη κατηγορία.

«Όσο πιο πολύ το κάνω, τόση εμπειρία αποκτώ και αρχίζει και γίνεται συνήθεια. Νομίζω ότι φέτος είχα καλύτερα τον έλεγχο από πέρυσι».

«Σχεδόν ένοιωθα αργός! Αλλά μιας και ήμουν μπροστά και κανείς δεν με πέρασε, σημαίνει ότι δεν ήμουν και γι’ αυτό είμαι χαρούμενος».





Απο το motogp.gr
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Χεχε
Αυτος μπορει να λεει οτι θελει.
Φυσικα κι ηταν αργος! Παρα πολυ αργος !
Τα χρονομετρα το ειπαν, οχι εγω ;)

Το γιατι δεν τον περνουσαν , το ειπα. Γνωμη μου φυσικα, αλλα σιγουρα δεν εμεναν πισω του γιατι δε μπορουσαν να πανε πιο γρηγορα.
Αποδειξη και παλι τα γυρολογια. Και με ζαρκο εμπρος τι εκαναν οι πισω και οταν εμεινε, τι χρονους εγραψαν κι οι εμπρος αλλα κι ο βινιαλες!

Αργος πολυ ο φιλαρας ;)
 

#skliros_kariolis (geez996)

γιου μεικ μι κρ'υ'ζι ρε...
ADVRIDE Team
Περιοχή
Αττικης
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
KTM 300 EXC το tpi το καλό , το 6 gays
Θοδωρη. Δεν ειναι αργος ο Ζαρκο.
Το γυρολογιο του, ναι.
Λες να μην εβλεπε που γυρνουσε ? Κραταω οτι ειχε θεμα με τα λαστιχα και προσθετω το οτι δεν ειχε τον χρονο να παρει τον αγωνα.
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
Εχω την εντυπωση οτι πεφτει πολυ τακτικη -στρατηγικη , κατι με τα λαστιχα κατι με το ενα κατι με το αλλο και αρχιζει και χανει το θεμα ολο απο αποψη του απροσδοκητου της εκπληξεως γενικα ολη η φαση ξεκιναει και γερνει αδιευκρινιστα ( προσωπικη μου γνωμη )
Ολοι κατα καποιο τροπο ξερουμε ποιος θα βγει πρωτος δευτερος τριτος κλπ απο τις πρωτες κατατακτηριες
Δεν ξερω ισως να μην εχω εμπειρια μεγαλη και να κανω λαθος
Τα βλεπω λιγο καλουπαριζμενα ολα και πολυ προβλεψιμα
Τεσπα αρχη ειναι θα δουμε
 

πυξιδας990

Μέλος
Περιοχή
Λεωνιδιο Τσακωνιας
Όνομα
μανωλης
Μοτό
aprilia DORSODURO RED
χοντοπιστες-γιαμαχοπιστες...οι κορυφαοι οδηγοι ειναι εκει για να πηγαινουν κοντρα σε αυτο τον κανονα!!!γι αυτο ειναι κορυφαιοι!!!!!
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Θοδωρη. Δεν ειναι αργος ο Ζαρκο.
Το γυρολογιο του, ναι.
Λες να μην εβλεπε που γυρνουσε ? Κραταω οτι ειχε θεμα με τα λαστιχα και προσθετω το οτι δεν ειχε τον χρονο να παρει τον αγωνα.
Για το συγκεκριμενο αγωνα μιλαω Γιωργη. Σαφως δεν ειναι αργος.
Προχθες ομως, ηταν ο πιο αργος απο τους τοπ αναβατες - διεκδικητες
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
χοντοπιστες-γιαμαχοπιστες...οι κορυφαοι οδηγοι ειναι εκει για να πηγαινουν κοντρα σε αυτο τον κανονα!!!γι αυτο ειναι κορυφαιοι!!!!!
Σωστα!
Μεχρι στιγμης μονο ο Μαρκεθ κι ο Ροσι ειναι ικανοι για τετοιες υπερβασεις επανειλλημενα μαλιστα.
Οι αλλοι συμβιβαζονται οταν δεν τους βγαινει οπως θα ηθελαν! Κορυφαια παραδειγματα ο Λορενθο , ο Βινιαλες συνεχως κι ο Ντοβι σε καποιες περιπτωσεις περσι.
 

HAWK_46

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Λευτέρης
Μοτό
Μηλοκλέφτη
MotoGP Αργεντινή

Παρασκευή 06/04/18

14:55 MOTO3 ΕΛΕΥΘΕΡΕΣ ΔΟΚΙΜΕΣ 1

15:50 MOTOGP ΕΛΕΥΘΕΡΕΣ ΔΟΚΙΜΕΣ 1

16:50 MOTO2 ΕΛΕΥΘΕΡΕΣ ΔΟΚΙΜΕΣ 1

19:05 MOTO3 ΕΛΕΥΘΕΡΕΣ ΔΟΚΙΜΕΣ 2

20:00 MOTOGP ΕΛΕΥΘΕΡΕΣ ΔΟΚΙΜΕΣ 2

21:00 MOTO2 ΕΛΕΥΘΕΡΕΣ ΔΟΚΙΜΕΣ 2



Σάββατο 07/04/18

14:55 ΜΟΤΟ3 ΕΛΕΥΘΕΡΕΣ ΔΟΚΙΜΕΣ 3

15:50 MOTOGP ΕΛΕΥΘΕΡΕΣ ΔΟΚΙΜΕΣ 3

16:50 MOTO2 ΕΛΕΥΘΕΡΕΣ ΔΟΚΙΜΕΣ 3

18:30 MOTO3 ΚΑΤΑΤΑΚΤΗΡΙΕΣ

19:25 MOTOGP ΕΛΕΥΘΕΡΕΣ ΔΟΚΙΜΕΣ 4

20:05 MOTOGP ΚΑΤΑΤΑΚΤΗΡΙΕΣ 1+2

21:00 MOTO2 ΚΑΤΑΤΑΚΤΗΡΙΕΣ



Κυριακή 08/04/18

15:35 ΜΟΤΟ3 ΖΕΣΤΑΜΑ

16:05 ΜΟΤΟ2 ΖΕΣΤΑΜΑ

16:35 MOTOGP ΖΕΣΤΑΜΑ

17:45 ΜΟΤΟ3 ΑΓΩΝΑΣ

19:05 ΜΟΤΟ2 ΑΓΩΝΑΣ

20:30 MOTOGP ΑΓΩΝΑΣ
 

amyroukai

Κουλάδι Σωληνάκιας
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Ναι, παίρνω ποπκορν και περιμένω τα σχόλια του γιατρού για τον μαλ... μάρκεθ ήθελα να πω. Και όχι μόνο του γιατρού γιατί δεν κοπάνησε μόνο αυτόν. Απορώ γιατί δεν ακυρώθηκε, απλά.
 

labros

Μέλος
Περιοχή
Ιλιον - Τζουμέρκα
Όνομα
Λάμπρος
Μοτό
Ντακαρίσιο

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
Ναι, παίρνω ποπκορν και περιμένω τα σχόλια του γιατρού για τον μαλ... μάρκεθ ήθελα να πω. Και όχι μόνο του γιατρού γιατί δεν κοπάνησε μόνο αυτόν. Απορώ γιατί δεν ακυρώθηκε, απλά.
Μια δική μου εκδοχή είναι και αυτό :http://www.motograndprix.gr/content.aspx?id=26622
Η Dorna το έχει κάνει παράγκα το μαγαζί, είναι πολλά τα λεφτά Άρη (..Γιάννη)
Μόνο 30' ποινή
Μα ,πολύ απλά ,με 30'' ποινή πήγε σε θέση εκτός βαθμών ,οπότε ,ουσιαστικά ακυρώθηκε ,ΜΗΔΕΝήστικε ,είναι σα να μην έτρεξε ,ή σα να έπεσε κ να εγκατέλειψε ,βαθμολογικά πάντα μιλώντας.
Ταυτόχρονα ,τα 30'' ,ακούγωνται πιό απαλά (βλ.PR) από μιά ποινή ΑΚΥΡΩΣΗΣ-ΜΗΔΕΝισμού ,κι ας είναι ουσιαστικά το ίδιο ακριβώς.
 

amyroukai

Κουλάδι Σωληνάκιας
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Μα ,πολύ απλά ,με 30'' ποινή πήγε σε θέση εκτός βαθμών ,οπότε ,ουσιαστικά ακυρώθηκε ,ΜΗΔΕΝήστικε ,είναι σα να μην έτρεξε ,ή σα να έπεσε κ να εγκατέλειψε ,βαθμολογικά πάντα μιλώντας.
Ταυτόχρονα ,τα 30'' ,ακούγωνται πιό απαλά (βλ.PR) από μιά ποινή ΑΚΥΡΩΣΗΣ-ΜΗΔΕΝισμού ,κι ας είναι ουσιαστικά το ίδιο ακριβώς.
Διαφωνώ.

Βαθμολογικά ναι πήρε μηδέν. Επί της ουσίας, το dnf μετράει αλλιώς και σαν γενικότερη προειδοποίηση στο μην παίζετε με την ζωή και ακεραιότητα των άλλων επίτηδες επίσης.
 

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
Διαφωνώ.

Βαθμολογικά ναι πήρε μηδέν. Επί της ουσίας, το dnf μετράει αλλιώς και σαν γενικότερη προειδοποίηση στο μην παίζετε με την ζωή και ακεραιότητα των άλλων επίτηδες επίσης.
Δεν μπορώ παρά να συμφωνήσω απόλυτα.
Αλλά όπως προ-είπα ,βλ.PR.;)
Κοινώς ,προσπαθούν να σώσουν την αίγλη του Νr1 οδηγού ,κ ταυτόχρονα Νr ΤΙΠΟΤΑ χαρακτήρα του ...."σπόρ".

Κατά την άποψή μου ,κατ'ελάχιστον ,θα πρέπει να συμπληρωθεί εκ'των υστέρων η ποινή ,με ξεκίνημα του 3Μ(βλ.3Μάλ@κ@ς) από την τελευταία θέση του grid στον επόμενο αγώνα.
Μην ξεχνάμε οτι ο Βάλε έφαγε τέτοια ποινή ,για ελαφρώτερο "παράπτωμα" ,κ σε πολύ σημαντικότερη στιγμή του πρωταθλήματος το 2015.
ΔΕΝ ξεχνάμε λέμε.
 
Top Bottom