Yamaha T7 Tenere

Srider

Βόρειο Μέλος
Περιοχή
Gothenburg - Sweden
Όνομα
Giorgos
Μοτό
Honda CRF1100D3
Ο Παυλάκης λέει "What a pleasure ride this Yamaha Ténéré Raid Prototype" και εμείς θα λέμε "what a pain to lift up this Yamaha Ténéré Raid Prototype" με τα κιλά που θα πάρει.
Παρεπιμπτόντως στο instagram βιντεο δείχνει ίδιο με αυτό αλλά έχει έξτρα τα πίσω ντεπόζιτα που το παρακάτω δεν έχει.

 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Σταμπιλιζατέρι.
 

amyroukai

Κουλάδι Σωληνάκιας
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Ο Παυλάκης λέει "What a pleasure ride this Yamaha Ténéré Raid Prototype" και εμείς θα λέμε "what a pain to lift up this Yamaha Ténéré Raid Prototype" με τα κιλά που θα πάρει.
Παρεπιμπτόντως στο instagram βιντεο δείχνει ίδιο με αυτό αλλά έχει έξτρα τα πίσω ντεπόζιτα που το παρακάτω δεν έχει.

Κάρχιες όταν πσονιζεται τα τσιεσαντβου το βάρος χάνετε και όου μάι γκοτ Ιτς σο ίζι φαμπιουλους φανταστικ με το ένα χέρι ακόμα και κομενάκι 40 κιλών ενάμισο μέτρο το'χει άνετα στο σωλήνα, το ταφεφτακοσα θα σας σπάσι τον σπόνδυλο και θα σας ρίξι την νεφραμιά.

Αυτοί είστε οι φανζ του κυρ Στέφανου, σιξσιξσιξηδες οξαποδωδες
 

amyroukai

Κουλάδι Σωληνάκιας
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Δείτε και ένα ποστ με πιο πολλές φωτογραφίες από το επερχόμενο μοντέλο

 

bmw320is

Μέλος
Όνομα
ALEX
Μοτό
XLV650
990 ADVENTURE
TENERE 700
HUSKY 701 ENDURO
Σταμπιλιζατέρι.
Αμα κάνεις ζουμ στην φωτογραφία φαίνονται άλλοι διακόπτες στο τιμόνι προφανώς για το νέο όργανο........αλλά φαίνεται και διαφορά στα καλάμια.....κάτι κυλινδρικά που έχει στην πάνω μεριά εκεί που τελειώνουν οι μπουκάλες στην τιμονόπλακα δεν ξέρω τι είναι.....σαν εξαερωτήρες φαντάζουν, αλλά μπορεί να είναι και ρυθμιστές.....για να δούμε είμαι περίεργος τι άλλο κάνανε εκτός από το ντεπόζιτο........
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Ωραίο είναι πάντως, αλλα νομίζω θα βόλευε ένα πιο ζωηρό μοτερακι πλέον..
 

snpl

Μέλος
Περιοχή
Βιβ λα Φρανς
Όνομα
Σπύρος
Μοτό
Teneke II
Ο Παυλάκης λέει "What a pleasure ride this Yamaha Ténéré Raid Prototype" και εμείς θα λέμε "what a pain to lift up this Yamaha Ténéré Raid Prototype" με τα κιλά που θα πάρει.
Παρεπιμπτόντως στο instagram βιντεο δείχνει ίδιο με αυτό αλλά έχει έξτρα τα πίσω ντεπόζιτα που το παρακάτω δεν έχει.

Απο τα 210 στα 225 είναι μικρη διαφορά. Και στις δυο περιπτώσεις θέλει να εισαι αρσηβαρίστας ή να έχεις ελικόπτερο μπακ-απ.

Και στο κατω κατω μάθετε να οδηγάτε και να μην πέφτετε... :ha...Πολύ...
 

Srider

Βόρειο Μέλος
Περιοχή
Gothenburg - Sweden
Όνομα
Giorgos
Μοτό
Honda CRF1100D3
Σχετικά με το καινούργιο Τενερε Raid, αξίζει αυτό το βιντεάκι.
Ειδικά στο 2:15 που γίνεται σύγκριση με την νορμαλ έκδοση (φαίνεται πως τα 2πλα ντεπόζιτα κάθονται πιο χαμηλά)

 

mitsosdom

GOA
Περιοχή
Patras
Όνομα
Dimitris
Μοτό
KLE 500
Ημίμετρα....
Ή καντο 250 κιλα να ξερεις οτι παιρνεις δεινόσαυρο και το φορτώνεις σα γαιδούρι
'Η καντο 160 κιλα ναχεις ελαφρύ
'Η αστο οπως είναι , πουλάει σα ζεστό ψωμί
 

amyroukai

Κουλάδι Σωληνάκιας
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Δεν είναι ότι είχε περιθώρια να πάει στο πιο λιτό, είναι το πιο "σπαρτιάτικο" μηχανάκι της κατηγορίας του. Δεν βρίσκω κάτι μεμπτό στο να διατηρηθεί το υπάρχον και να βγει και ένα "long range adventure" μοντέλο, ίσα ίσα που θα δώσει έξτρα κίνητρο στην Yam να βγάλει χρήματα και να διατηρήσει/βελτιώσει την πλατφόρμα.
 

640 Armageddon

Μέλος
Όνομα
Δημήτρης
Μοτό
640 Adventure, Angry Berg 450
Είχε αρκετά περιθώρια να πάει προς το πιο καλό τουλάχιστον.

Κοίτα απο μπροστά πόσο φάρδυνε παντού (χαμηλά και ψηλά). 700 Κυβικά μοτοσυκλέτα. Βάλτο δίπλα στο 1200 και θα δείς.
Αν ήθελε Long Range, ας το έκανε όπως η Χοντα με το Αφρικα. Κοίτα πχ. τεπόζιτο Acerbis. Δεν αλλάζει κάτι, μένει το ίδιο λεπτό κλπ κλπ.

Απλά οι εταιρίες για κάποιον λόγο, έχουν συνήθως ως στόχο τις πωλήσεις την ΒΜW νομίζω...
 

amyroukai

Κουλάδι Σωληνάκιας
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Τις πωλήσεις κανείς δεν μίσησε.
Αν όντως ξεπουλήσει όπως το απλό μοντέλο, πάει να πει ότι καλώς πράττει η εταιρεία κιόλας. Η ιστορία είναι γεμάτη από κλειστές εταιρίες ιδεολόγων, όσο και αν δεν μας αρέσει.

Το βασικό ερώτημα τώρα είναι η τιμή.
Φτάνοντας στο 15άρι πέφτει πάνω σε όλα τα πιο μεγάλα. Το σημερινό μοντέλο είναι πολύ μακριά κάτω από όλα σε λεφτά.
 

Srider

Βόρειο Μέλος
Περιοχή
Gothenburg - Sweden
Όνομα
Giorgos
Μοτό
Honda CRF1100D3
Γιάννη κοιτάζεις την ελληνική αγορά που είναι μικρή. Πράγματι στην Ελλάδα το τενερε είναι αρκετά φτηνότερο από ΚΤΜ 790/890.
Αλλά σε άλλες χώρες όπως στη Σουηδία που ξέρω από πρώτο χέρι και υποθέτω πως σε άλλες χώρες ισχύει το ίδιο, η τιμή του Τενερε 700 με το 890 είναι παραπλήσιες (ΟΚ, 14.000 euro το Τενερε, 14 το απλό 890 και 15 το 890R, αν κάποιος θέλει το R θα τα δώσει τα 15, αν πας στα 14 τι 14 τι 15).

Εγώ αυτό που βλέπω στο δρόμο και στα τοπικά γκρουπάκια φεισμπουκ και φόρουμς είναι πολλά Τενερε 700.
Πως έβλεπα παλιότερα μόνο GS, τώρα βλέπω μόνο Τενερε. Άρα με απλή λογική κάτι κάνει καλά η yamaha.

Θέλω να καταλήξω πως η yamaha αποκλείεται να βασίζει τα πλάνα της στην ελληνική αγορά.
 

amyroukai

Κουλάδι Σωληνάκιας
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Γιάννη κοιτάζεις την ελληνική αγορά που είναι μικρή. Πράγματι στην Ελλάδα το τενερε είναι αρκετά φτηνότερο από ΚΤΜ 790/890.
Αλλά σε άλλες χώρες όπως στη Σουηδία που ξέρω από πρώτο χέρι και υποθέτω πως σε άλλες χώρες ισχύει το ίδιο, η τιμή του Τενερε 700 με το 890 είναι παραπλήσιες (ΟΚ, 14.000 euro το Τενερε, 14 το απλό 890 και 15 το 890R, αν κάποιος θέλει το R θα τα δώσει τα 15, αν πας στα 14 τι 14 τι 15).

Εγώ αυτό που βλέπω στο δρόμο και στα τοπικά γκρουπάκια φεισμπουκ και φόρουμς είναι πολλά Τενερε 700.
Πως έβλεπα παλιότερα μόνο GS, τώρα βλέπω μόνο Τενερε. Άρα με απλή λογική κάτι κάνει καλά η yamaha.

Θέλω να καταλήξω πως η yamaha αποκλείεται να βασίζει τα πλάνα της στην ελληνική αγορά.
Δεν είναι μόνο στην Ελλάδα πιο φθηνό, είναι σχεδόν παντού. Εκεί που είσαι με τους φόρους υπάρχει διαστρέβλωση μάλλον.

Αγγλία είναι 9700 έναντι 12500 για βασική τιμή T7 & 890R
13100 είναι η Άφρικα και το 900 ράλι προ
 
Τελευταία επεξεργασία:

bmw320is

Μέλος
Όνομα
ALEX
Μοτό
XLV650
990 ADVENTURE
TENERE 700
HUSKY 701 ENDURO
Το θέμα είναι να βάλουνε καμια καλύτερη ανάρτηση πάνω, να δούμε μήπως την ψωνίσουμε σαν ανταλλακτικό να την βάλουμε στο απλό.......τώρα τα 300λίτρα βενζίνη ντεπόζιτο, οκ καλή η μόστρα, αλλά δεν είμαι νταλικέρης να το πάω σερι Πάτρα - Βόλος.........
 
Top Bottom