Έκθεση Μοτοσυκλέτας 2023, κλειστό Π.Φαλήρου, 29 Μαρτίου έως και 2 Απριλίου 2023

πυξιδας990

Μέλος
Περιοχή
Λεωνιδιο Τσακωνιας
Όνομα
μανωλης
Μοτό
aprilia DORSODURO RED
Badass ο νεαρός πάνω στο gas gas :inlove: να τον χαίρεσαι!
Είναι ευχαριστώ Νατάσσα..όλο σε τέτοια γύριζε


Στάλθηκε από το Mi A2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

πυξιδας990

Μέλος
Περιοχή
Λεωνιδιο Τσακωνιας
Όνομα
μανωλης
Μοτό
aprilia DORSODURO RED
Διαβασμενος.
Καλά να είναι Κώστα και ότι πορευτεί..Δεν πιέζω τίποτα,μόνο απαντάω αν ρωτήσει.. πάντως απ' δω ξεκινάμε σε 50αρι αντίστοιχο και βλέπουμε..


Στάλθηκε από το Mi A2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

g1ann1s

Μέλος
Περιοχή
Αιγάλεω-Αθήνα
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
Προσεχώς ..
Πηγα και εγω χθες στην έκθεση. Ηταν ωραια αλλα θα ηταν ακομα πιο χρήσιμο να ειναι και οι απόντες ώστε να εχεις το άμεσο συγκριτικό αναμεσα σε ανταγωνιστικά μοντέλα.. μου αρεσε πολυ το κόρνερ ΚΤΜ-husqvarna-gas gas..ερωτευτηκα με norden expedition.. εμφανησιακα και σαν θέση μου καθόταν πολυ καλα.. καλα και το v4s και το 1290 adve.. ψιλό ξενερωσα με το tiger 1200. Τα πλαστικά του νομίζω δεν αντιστοιχούν στην κατηγορία του σε αντίθεση με το KTM 890 που ειχα λιγο χρονο παραπάνω πανω του και μου φάνηκαν πολυ καλα και σαν πλαστικά οσο τα επιασα και σαν συναρμογή.. στα υπόλοιπα ΚΤΜ δεν μπόρεσα να εμβαθύνω τοσο λόγω κόσμου.. και στο Norden νομίζω ειναι ενα κλικ κατω..μπορει να λεω κ βλακείες αλλα αυτη την αίσθηση ειχα.. επίσης το αστείο της υπόθεσης ηταν οτι κατι εταιρείες με μέγιστο κόστος μοτοσυκλετας 10.000 δεν σε άφηναν να κατσεις σε καποια και μπορούσες να κατσεις σε tiger 1200 που το ειχαν απλα στο πλαϊνό σταντ και στην Ducati μολις πηγαινες να κατσεις στο v4s ερχόταν υπάλληλος και στο σκούπιζε μην τυχον και εχει δαχτυλιες ..επίσης η fantic πολυ καλη.. μακάρι να τσουλήσουν ολα τα μοντέλα της.. φαινεται ποιοτική..
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Πηγα και εγω χθες στην έκθεση. Ηταν ωραια αλλα θα ηταν ακομα πιο χρήσιμο να ειναι και οι απόντες ώστε να εχεις το άμεσο συγκριτικό αναμεσα σε ανταγωνιστικά μοντέλα.. μου αρεσε πολυ το κόρνερ ΚΤΜ-husqvarna-gas gas..ερωτευτηκα με norden expedition.. εμφανησιακα και σαν θέση μου καθόταν πολυ καλα.. καλα και το v4s και το 1290 adve.. ψιλό ξενερωσα με το tiger 1200. Τα πλαστικά του νομίζω δεν αντιστοιχούν στην κατηγορία του σε αντίθεση με το KTM 890 που ειχα λιγο χρονο παραπάνω πανω του και μου φάνηκαν πολυ καλα και σαν πλαστικά οσο τα επιασα και σαν συναρμογή.. στα υπόλοιπα ΚΤΜ δεν μπόρεσα να εμβαθύνω τοσο λόγω κόσμου.. και στο Norden νομίζω ειναι ενα κλικ κατω..μπορει να λεω κ βλακείες αλλα αυτη την αίσθηση ειχα.. επίσης το αστείο της υπόθεσης ηταν οτι κατι εταιρείες με μέγιστο κόστος μοτοσυκλετας 10.000 δεν σε άφηναν να κατσεις σε καποια και μπορούσες να κατσεις σε tiger 1200 που το ειχαν απλα στο πλαϊνό σταντ και στην Ducati μολις πηγαινες να κατσεις στο v4s ερχόταν υπάλληλος και στο σκούπιζε μην τυχον και εχει δαχτυλιες ..επίσης η fantic πολυ καλη.. μακάρι να τσουλήσουν ολα τα μοντέλα της.. φαινεται ποιοτική..
Πες τα ρε φίλε για τους Άγγλους.... Νόμιζα ότι μόνο εγώ τα είδα μάπα από ποιότητα..
Ιδίως στη μεσαία κατηγορία
 

πυξιδας990

Μέλος
Περιοχή
Λεωνιδιο Τσακωνιας
Όνομα
μανωλης
Μοτό
aprilia DORSODURO RED
Πες τα ρε φίλε για τους Άγγλους.... Νόμιζα ότι μόνο εγώ τα είδα μάπα από ποιότητα..
Ιδίως στη μεσαία κατηγορία
τουλαχιστον εγω το ειδα καλυτερο το tiger 660 απ το tracer 700.....

Επισης ειχα μαζι με φιλο,το επαγγελμα του ειναι στη μεταλλουργια, και το σχολιο του ηταν οτι η voge ειναι κορυφαια σε ποιοτητα κολλησεις κτλπ απ ολους τους κινεζους και οχι μονο
 

πυξιδας990

Μέλος
Περιοχή
Λεωνιδιο Τσακωνιας
Όνομα
μανωλης
Μοτό
aprilia DORSODURO RED
Το indian ότι πιο όμορφο υπήρχε..
Επίσης πολύ ωραίο το καμπαλερο..
Τέλος το λεοντσινο 800 μακράν το πιο μπουγιαρικο σκραμπλερ


Στάλθηκε από το Mi A2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Renegade

Μέλος
Όνομα
Παναγιώτης
Μοτό
Θα δείξει
τουλαχιστον εγω το ειδα καλυτερο το tiger 660 απ το tracer 700.....

Επισης ειχα μαζι με φιλο,το επαγγελμα του ειναι στη μεταλλουργια, και το σχολιο του ηταν οτι η voge ειναι κορυφαια σε ποιοτητα κολλησεις κτλπ απ ολους τους κινεζους και οχι μονο
Αυτό το παρατήρησα κι εγώ και μου έκανε πολύ θετική εντύπωση.

Γενικά το επίπεδο των Κινέζων ήταν πολύ ανεβασμένο σε σχέση με παλαιότερα.
Αλλά ειδικά της voge κοιτάζει στα μάτια όλο τον ανταγωνισμό. Και σε σχέση με μερικά "φθηνιαρικα" γιαπωνέζικα ήταν πιο προσεγμένα σε πολλά.
Όχι μόνο στα μέταλλα και τις κολλήσεις, αλλά και στις ραφές της σέλας, τα πλαστικά κλπ ..

Ειδικά για τις τιμές τους θεωρώ είναι αξιοπρεπεστατες επιλογές.

Ο χρόνος βέβαια θα είναι και ο πιο αυστηρός κριτής

Στάλθηκε από το 2109119DG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

πυξιδας990

Μέλος
Περιοχή
Λεωνιδιο Τσακωνιας
Όνομα
μανωλης
Μοτό
aprilia DORSODURO RED
Αυτό το παρατήρησα κι εγώ και μου έκανε πολύ θετική εντύπωση.

Γενικά το επίπεδο των Κινέζων ήταν πολύ ανεβασμένο σε σχέση με παλαιότερα.
Αλλά ειδικά της voge κοιτάζει στα μάτια όλο τον ανταγωνισμό. Και σε σχέση με μερικά "φθηνιαρικα" γιαπωνέζικα ήταν πιο προσεγμένα σε πολλά.
Όχι μόνο στα μέταλλα και τις κολλήσεις, αλλά και στις ραφές της σέλας, τα πλαστικά κλπ ..

Ειδικά για τις τιμές τους θεωρώ είναι αξιοπρεπεστατες επιλογές.

Ο χρόνος βέβαια θα είναι και ο πιο αυστηρός κριτής

Στάλθηκε από το 2109119DG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
εγω σε αυτα ξερω ελαχιστα πραγματα,αλλα αυτα που ανεφερεις μου τα εδειχνε ο φιλος,ραφες στα μεταλλα κτλπ ,πραγματικα μερικες φορες εμπειρα ματια βοηθανε φουλ
 

zannisvel

Μέλος
Όνομα
Ζαννής
Μοτό
NC750X
Πυξίδα, θεωρείς ότι το 700CL-X είχε πολύ πιο sport θέση οδήγησης από ότι θα έπρεπε. Νομίζω οι γωνία στα γόνατα ήταν οριακή για μένα. Σε αντίθεση με το AC500 που ήταν πολύ πιο βολικό από ότι φαινόταν.

Τo Cabarello πολύ όμορφο!!
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Μανώλη πυξιδας990 το Leoncino 800 μου άρεσε κι εμένα πολύ, το έκανα και αυτή τη χαζοβόλτα πίσω στα τεστ και φαινεται πολύ καλό και απο αναρτήσεις. Αδικείται απο το παλιακό μοτέρ που θυμίζει 600cc στο δούλεμα του. Πάντως μπανικο..

Πολύ χρησιμο το σχόλιο του φίλου σου που έχει εμπειρία στον τομέα για την VOGE. Μου αρέσουν οι μοτοσυκλέτες της γενικά. Μου άρεσαν πολύ και τα καινούργια 525ACX και το αντίστοιχο ON-OFF. Εγώ αυτό που ξεκαθάρισα πλέον είναι οτι όλοι οι Κινέζι δεν είναι ίδιοι, τέλος. Για μένα αυτή τη στιγμή VOGE, CFMOTO παίζουν καλή μπαλίτσα αλλά δείγματα απο άλλες εταιρείεςπου είδα δεν μου άρεσαν. Zontes και QJmotor για μένα είναι ενα δυο σκαλιά πίσω. Συγκεκριμένα έκανα μια βόλτα και το QJmotor SRK 700 έτριζε ολόκληρο, το ίδιο το μοτέρ έτριζε μου φάνηκε όπως δουλευε. Το μπροστινό του δεν πάταγε καθόλου σαν να είχε χαλασμένο ρουλεμάν ρόδας.
 

g1ann1s

Μέλος
Περιοχή
Αιγάλεω-Αθήνα
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
Προσεχώς ..
Συγκεκριμένα έκανα μια βόλτα και το QJmotor SRK 700 έτριζε ολόκληρο, το ίδιο το μοτέρ έτριζε μου φάνηκε όπως δουλευε. Το μπροστινό του δεν πάταγε καθόλου σαν να είχε χαλασμένο ρουλεμάν ρόδας.
Μπορεί να του είχαν κινεζικο ρουλεμάν..


τουλαχιστον εγω το ειδα καλυτερο το tiger 660 απ το tracer 700.....
Και τα δυο υστερούν παντως όπως και να εχει για την κατηγορία τιμής τους.. τα πλαστικά του 660 μου φάνηκαν πολυ λεπτα και οχι τοσο εύκαμπτα.. το tracer βγαζει μία φτήνια γενικότερη. Βεβαια εχουν δώσει περισσότερη έμφαση στα μοτέρ τους και τα δυο. Αλλα ειναι κριμα τετοια μηχανάκια να μην σέβονται την καταγωγή τους. Μια μοτοσυκλέτα δεν ειναι μονο κινητηρας.
Επίσης τα κινεζικά επειδη τα ειχα δει πριν την έκθεση αναλυτικά αυτα που με ενδιέφεραν τουλαχιστον θεωρω κ εγω την Voge πιο καλη απο ολες σε ποιότητα, συναρμογές κτλ. Τωρα βεβαια το 900 dsx που ειχε, δεν ξερω αν κανει 10.000+ αν θα το αγόραζα οσο καλο κ αν δειχνει..
 

πυξιδας990

Μέλος
Περιοχή
Λεωνιδιο Τσακωνιας
Όνομα
μανωλης
Μοτό
aprilia DORSODURO RED
Πυξίδα, θεωρείς ότι το 700CL-X είχε πολύ πιο sport θέση οδήγησης από ότι θα έπρεπε. Νομίζω οι γωνία στα γόνατα ήταν οριακή για μένα. Σε αντίθεση με το AC500 που ήταν πολύ πιο βολικό από ότι φαινόταν.

Τo Cabarello πολύ όμορφο!!
Κοίτα...ανέβηκε φίλος που έχει ζχ12 και μου λέει ότι είναι πολύ ανοικτά τα κλιπον,εγώ δεν έχω εμπειρία σοβαρή απ' τέτοια,αλλά όντως δεν εσκιβα πολύ..στο απλό με το τιμόνι πεταλούδα,δεν είχα κανένα θέμα 1,75 ύψος.Το απλό το έχω κάνει τέστ ride και θα κάνω το sport προσεχώς..
Το εξουδιοτημενο στην Καβάλας μου είπε ότι θα το έχει απ' τρίτη κάνα 3-4 μέρες για test ride...το sport πάντα..εγώ μετά το Πάσχα..
Μανώλη πυξιδας990 το Leoncino 800 μου άρεσε κι εμένα πολύ, το έκανα και αυτή τη χαζοβόλτα πίσω στα τεστ και φαινεται πολύ καλό και απο αναρτήσεις. Αδικείται απο το παλιακό μοτέρ που θυμίζει 600cc στο δούλεμα του. Πάντως μπανικο..

Πολύ χρησιμο το σχόλιο του φίλου σου που έχει εμπειρία στον τομέα για την VOGE. Μου αρέσουν οι μοτοσυκλέτες της γενικά. Μου άρεσαν πολύ και τα καινούργια 525ACX και το αντίστοιχο ON-OFF. Εγώ αυτό που ξεκαθάρισα πλέον είναι οτι όλοι οι Κινέζι δεν είναι ίδιοι, τέλος. Για μένα αυτή τη στιγμή VOGE, CFMOTO παίζουν καλή μπαλίτσα αλλά δείγματα απο άλλες εταιρείεςπου είδα δεν μου άρεσαν. Zontes και QJmotor για μένα είναι ενα δυο σκαλιά πίσω. Συγκεκριμένα έκανα μια βόλτα και το QJmotor SRK 700 έτριζε ολόκληρο, το ίδιο το μοτέρ έτριζε μου φάνηκε όπως δουλευε. Το μπροστινό του δεν πάταγε καθόλου σαν να είχε χαλασμένο ρουλεμάν ρόδας.
Το Μπενελι βγάζει old school φάση, πληθωρική..τώρα δηλ αργοστροφο απ' ότι κατάλαβα λες..

Η voge 525 σκραμπλερ είναι πολύ δυνατό σχέδιο..μακάρι να φορέσουν κάνα 900αρι μοτέρ απ' το ψηλό..

Για τα oj δεν τα έδωσα βάση..
Μπορεί να του είχαν κινεζικο ρουλεμάν..




Και τα δυο υστερούν παντως όπως και να εχει για την κατηγορία τιμής τους.. τα πλαστικά του 660 μου φάνηκαν πολυ λεπτα και οχι τοσο εύκαμπτα.. το tracer βγαζει μία φτήνια γενικότερη. Βεβαια εχουν δώσει περισσότερη έμφαση στα μοτέρ τους και τα δυο. Αλλα ειναι κριμα τετοια μηχανάκια να μην σέβονται την καταγωγή τους. Μια μοτοσυκλέτα δεν ειναι μονο κινητηρας.
Επίσης τα κινεζικά επειδη τα ειχα δει πριν την έκθεση αναλυτικά αυτα που με ενδιέφεραν τουλαχιστον θεωρω κ εγω την Voge πιο καλη απο ολες σε ποιότητα, συναρμογές κτλ. Τωρα βεβαια το 900 dsx που ειχε, δεν ξερω αν κανει 10.000+ αν θα το αγόραζα οσο καλο κ αν δειχνει..
Συμφωνώ απολύτως..πχ στα φρένα το tiger έπρεπε να είχε κάτι πιο <δυνατό> απ' τις διπιστονες με γλιστρες
 

R.E.H

Μέλος
Περιοχή
Νικαια
Όνομα
Παναγιώτης
Μοτό
Royal Enfield Himalayan
RE Super Meteor 650
Κοίτα...ανέβηκε φίλος που έχει ζχ12 και μου λέει ότι είναι πολύ ανοικτά τα κλιπον,εγώ δεν έχω εμπειρία σοβαρή απ' τέτοια,αλλά όντως δεν εσκιβα πολύ..στο απλό με το τιμόνι πεταλούδα,δεν είχα κανένα θέμα 1,75 ύψος.Το απλό το έχω κάνει τέστ ride και θα κάνω το sport προσεχώς..
Το εξουδιοτημενο στην Καβάλας μου είπε ότι θα το έχει απ' τρίτη κάνα 3-4 μέρες για test ride...το sport πάντα..εγώ μετά το Πάσχα..

Το Μπενελι βγάζει old school φάση, πληθωρική..τώρα δηλ αργοστροφο απ' ότι κατάλαβα λες..

Η voge 525 σκραμπλερ είναι πολύ δυνατό σχέδιο..μακάρι να φορέσουν κάνα 900αρι μοτέρ απ' το ψηλό..

Για τα oj δεν τα έδωσα βάση..

Συμφωνώ απολύτως..πχ στα φρένα το tiger έπρεπε να είχε κάτι πιο <δυνατό> απ' τις διπιστονες με γλιστρες
Ίσως λέω ίσως κάνω μια βόλτα με το cfmoto 700clx adv την πέμπτη και "ίσως" περάσω και απο το Λεωνίδιο .....
:friendship:
 

πυξιδας990

Μέλος
Περιοχή
Λεωνιδιο Τσακωνιας
Όνομα
μανωλης
Μοτό
aprilia DORSODURO RED
Ίσως λέω ίσως κάνω μια βόλτα με το cfmoto 700clx adv την πέμπτη και "ίσως" περάσω και απο το Λεωνίδιο .....
:friendship:
Βάφλα είπαμε έτσι;
Σε περιμένω :yew:
 

πυξιδας990

Μέλος
Περιοχή
Λεωνιδιο Τσακωνιας
Όνομα
μανωλης
Μοτό
aprilia DORSODURO RED
Voge 525 acx...
Yamaha xsr700...
Και η αγάπη.cf moto clx700 sport


Στάλθηκε από το Mi A2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Κοίτα...ανέβηκε φίλος που έχει ζχ12 και μου λέει ότι είναι πολύ ανοικτά τα κλιπον,εγώ δεν έχω εμπειρία σοβαρή απ' τέτοια,αλλά όντως δεν εσκιβα πολύ..στο απλό με το τιμόνι πεταλούδα,δεν είχα κανένα θέμα 1,75 ύψος.Το απλό το έχω κάνει τέστ ride και θα κάνω το sport προσεχώς..
Το εξουδιοτημενο στην Καβάλας μου είπε ότι θα το έχει απ' τρίτη κάνα 3-4 μέρες για test ride...το sport πάντα..εγώ μετά το Πάσχα..

Το Μπενελι βγάζει old school φάση, πληθωρική..τώρα δηλ αργοστροφο απ' ότι κατάλαβα λες..

Η voge 525 σκραμπλερ είναι πολύ δυνατό σχέδιο..μακάρι να φορέσουν κάνα 900αρι μοτέρ απ' το ψηλό..

Για τα oj δεν τα έδωσα βάση..

Συμφωνώ απολύτως..πχ στα φρένα το tiger έπρεπε να είχε κάτι πιο <δυνατό> απ' τις διπιστονες με γλιστρες
Για το benelli σου απαντάω αρχικά. Το αντίθετο είναι απο αργόστροφο! Το μοτέρ αυτό το 800 είναι το πάλαι ποτέ μοτέρ του benelli TNT 1130 (τρικύλινδρο ήταν να θυμίσω) στο οποίο αφαίρεσαν ένα κύλινδρο και το προσάρμοσαν στη EURO 5 εποχή. Ένα μοτέρ τότε σχεδιασμένο υπερτετράγωνο με μικρή διαδρομή μπιέλας και μεγάλο πιστόνι για στροφάρισμα αλλά σε αυτά τα κυβικά και με τις ρυθμίσεις του EURO 5 δείχνει έλλειψη ροπής, θυμίζει σε τράβηγμα V-strom 650 η κάτι τέτοιο, όχι πάντως 800άρι.και η κατηγορία θέλει ροπή. Και επίσης είναι και πολύ βαρύ σαν μοτέρ. Η εταιρεία απ όσο ξέρω εξελίσσει αυτή τη στιγμή νέο μοτέρ στα κυβικά στη βάση του LC8c ( τί έκπληξη!). Στα θετικά το καθαρό δούλεμα του μοτέρ και ο συμπαθητικός ήχος.

Το Voge 525acx άρεσε και σε μένα πολύ. Υποθέτω πώς θα είναι στα σχέδια τους να χρησιμοποιήσουν το πολύτιμο για αυτούς μοτέρ των 900cc και σε naked-scrambler βάση στο άμεσο μέλλον
 

πυξιδας990

Μέλος
Περιοχή
Λεωνιδιο Τσακωνιας
Όνομα
μανωλης
Μοτό
aprilia DORSODURO RED


Ύφος.....τι μλκια είναι δαυτη??
απεναντιας........ποσες μερες θα μεινω κλειδωμενος απ τη γυναικα εκτος σπιτιου :p:woot::p
 
Top Bottom