Έκθεση Μοτοσυκλέτας 2024 - 10 έως 14 Απριλίου, Εκθεσιακό Κέντρο METROPOLITAN Expo (Αεροδρόμιο Ελ. Βενιζέλος)

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Η παρουσία σε μια τέτοια έκθεση για μενα έχει εξελιχθεί σε κάτι πολύ σημαντικό. Εγώ αν ήμουν σε θέση να διαλέξω σαν αντιπροσωπεία που θα ρίξω λεφτά για promotion θα ήταν Νο1 στη λίστα. Η απουσία σου από εκεί σε ένα μεγάλο βαθμό σε κάνει αορατο ειδικά σε μια χώρα όπως η Ελλάδα που θες αν αγοράσεις κάτι να νιώθεις πως έχεις από πίσω και μια αντιπροσωπεία με μια ισχύ και όχι ένα περίπτερο.

Και να πω ένα απλο παράδειγμα που μου έρχεται πρόχειρα. Moto morini xcape 650. Ένα από τα best seller της Ιταλίας. Marzocchi αναρτήσεις bosch ηλεκτρονικα brembo φρένα,δοκιμασμενο αξιόπιστο μοτέρ, πανέμορφο. Δεν παρουσιάστηκε η αντιπροσωπεία περισυ ούτε σε έκθεση ούτε στην διοργάνωση καν του bikeit στο Λαύριο. Πωλήσεις κοντά στο μηδέν.

Εφερε ο Γκοργκολης το svt650 στο Λαύριο το καβάλησαν και το είδαν από κοντά εκατοντάδες αυτή τη στιγμή πουλάει δεκάδες κομμάτια κάθε μήνα. Και είναι αντικειμενικά υποδεέστερο σε ποιότητα από το moto morini και δε ομορφιά.

Η επαφή με τον κόσμο και η παρουσία έχει μεγαλύτερη αξία από μια διαφήμιση σε ένα περιοδικό. Το κατάλαβε και η bmw αυτό και πήρε πίσω την απόφαση της να απουσιάζει από εκθεσεις.
 

πυξιδας990

Μέλος
Περιοχή
Λεωνιδιο Τσακωνιας
Όνομα
μανωλης
Μοτό
aprilia DORSODURO RED
Η παρουσία σε μια τέτοια έκθεση για μενα έχει εξελιχθεί σε κάτι πολύ σημαντικό. Εγώ αν ήμουν σε θέση να διαλέξω σαν αντιπροσωπεία που θα ρίξω λεφτά για promotion θα ήταν Νο1 στη λίστα. Η απουσία σου από εκεί σε ένα μεγάλο βαθμό σε κάνει αορατο ειδικά σε μια χώρα όπως η Ελλάδα που θες αν αγοράσεις κάτι να νιώθεις πως έχεις από πίσω και μια αντιπροσωπεία με μια ισχύ και όχι ένα περίπτερο.

Και να πω ένα απλο παράδειγμα που μου έρχεται πρόχειρα. Moto morini xcape 650. Ένα από τα best seller της Ιταλίας. Marzocchi αναρτήσεις bosch ηλεκτρονικα brembo φρένα,δοκιμασμενο αξιόπιστο μοτέρ, πανέμορφο. Δεν παρουσιάστηκε η αντιπροσωπεία περισυ ούτε σε έκθεση ούτε στην διοργάνωση καν του bikeit στο Λαύριο. Πωλήσεις κοντά στο μηδέν.

Εφερε ο Γκοργκολης το svt650 στο Λαύριο το καβάλησαν και το είδαν από κοντά εκατοντάδες αυτή τη στιγμή πουλάει δεκάδες κομμάτια κάθε μήνα. Και είναι αντικειμενικά υποδεέστερο σε ποιότητα από το moto morini και δε ομορφιά.

Η επαφή με τον κόσμο και η παρουσία έχει μεγαλύτερη αξία από μια διαφήμιση σε ένα περιοδικό. Το κατάλαβε και η bmw αυτό και πήρε πίσω την απόφαση της να απουσιάζει από εκθεσεις.
απ οτι διαβασα η ksr θα κατεβει..
 

amyroukai

Κουλάδι Σωληνάκιας
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Δημήτρη πριν από κάποια χρόνια αποφάσισαν κάποιες μιχάλης εταιρείες ότι οι εκθέσεις είναι πεταμένα λεφτά και ότι μόνο internet από δω και πέρα.

Αυτό άλλαξε φέτος όχι για όλους. Στην αγγλία ας πούμε το group piaggio είναι άφαντο, η Χόντα πήγε στο birmingham δεν πήγε στο λονδίνο.

Το θέμα είναι ότι ανεξάρτητα του αν είσαι παλιός ή νέος με το να κάτσεις απλά πάνω σε ένα μηχανάκι θα πάρεις μία ιδέα σχετικά με το αν χωράς και πως κάθεσαι, τίποτα άλλο. Για τα υπόλοιπα υπάρχει το test ride στις χώρες που ο θεσμός λειτουργεί τουλάχιστον.

Εγώ δεν ξέρω κάποιον ο οποίος διατίθεται να κάνει ένα πείραμα 16.000€ έτσι απλά για να δει αν ας πούμε η motoguzzi έχει έρθει στο 2024 με το νέο στέλβιο. Το οποίο ούτως ή άλλως μου είχε φανεί απίστευτα νερό βραστό, όταν διάβασα ότι βγήκε στην αγορά χωρίς ρύθμιση συμπίεσης είπα εντάξει, καλύτερα από honda ΝΤ1100 που ξέμεινε στα 90ς, αλλά 100% όχι. καλά κάνουν και δεν εμφανίζονται.

Edit, αγαπάω Google voice to text
 
Τελευταία επεξεργασία:

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max

amyroukai

Κουλάδι Σωληνάκιας
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Πάρε μηχανάκι.
Εντάξει, στο τι δεν τα βρίσκουμε με κανέναν.

Δεν βιαζόμαστε. Ο Κθούλου είναι μεγάλος.
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
απ οτι διαβασα η ksr θα κατεβει..
Φέτος ναι. Πέρυσι δεν κατέβηκε, δεν ήταν και έτοιμη με τη Kawasaki απο stock, δίκτυο δε ξέρω.

Γενικώς η KSR το πάει λίγο περίεργα το πράγμα. Φαίνεται να προσπαθεί να ρίξει το βάρος της πάνω στην Kawasaki που πήρε σαν αντιπροσωπεία και έχει μάρκες στο Portfolio της που πραγματικά θα μπορούσαν να της κάνουν τζίρο!

-Malaguti (τί πουλάει στην Ελλάδα?Σκούτερ)
-Moto Morini (τί πουλάει στην Ελλάδα?On-off)
-GPX (τί πουλάει στην Ελλάδα?(παπιά)

Ωραία λένε, ας ασχοληθούμε σαν προτεραιότητα με μία μάρκα αυτή τη στιγμή που σνομπάρει τα On-off και επικεντρώνεται στους 17 τροχούς>>>Kawasaki

Δεν μπορώ να περιγράψω πόσο λάθος μου φαίνεται η αντιμετώπιση της αντιπροσωπείας αυτής στην προσέγγιση. Δείχνουν να μην κατανοούν καθόλου την αγορά.

Μια ματιά στους πίνακες πωλήσεων δείχνει πως η γκάμα της Kawasaki έχει μοντέλα που μπορούν να κλέψουν πωλήσεις απο 3-4 μοντέλα του Top-30.

-Tracer 700
-mt07

και κάνα δυο ακόμα. ουσιαστικά δηλαδή προσπαθεί να βάλει χέρι σε μια αγορά το ΠΟΛΥ 1000 μοτοσυκλέτες ετησίως (για όλους τους κατασκευαστές) στην Ελλάδα. Αν καταφέρει να πιάσει ένα καλό στόχο (τον καλύτερο της ίσως) θα πουλήσει 200 μηχανακια!

την ίδια στιγμή που η Moto Morini, GPX και Malaguti παίζουν σε μια αγορά με κάπου 10-15.000 ετήσιες πωλήσεις βάσει σχετικών κατηγοριών.

Συνεπώς αν θέλει να δει άσπρη μέρα σε τζίρους και καθαρό αποτέλεσμα η KSR η βασική τους ελπίδα είναι οι άλλες μάρκες του ομίλου και όχι η Kawasaki. Αυτή τη στιγμή η Kawasaki δεν αντιπροσωπευει την Ελληνική αγορά όσο και να την αγαπάω σαν μάρκα.

Και κλείνοντας επειδή κούρασα. Ας δούμε το παράδειγμα της Bajaj. Τα πιο Value for money, ποιοτικά για τα λεφτά τους KTM υποστήριξη και κινητήρες μηχανακια σε μικρά κυβικά αυτή τη στιγμή στην αγορά απο ένα κατασκευαστή κολοσσό. Δεν μπορεί να πουλήσει Ελλάδα επειδή δεν έχει on-off 19 ρόδα έστω.

Τα στοιχεία εκεί είναι, όποιος θέλει τα βλέπει και τα αναλύει. ¨Οποιος δε θέλει απλά ευχεται.

Μακάρι για την KSR και για τις μάρκες που έχει που συμπαθω μηχανακια της να βρει μια αναγνώριση και μια διαφήμιση φέτος στην έκθεση.
 

g1ann1s

Μέλος
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
Kawasaki Versys 650
Εγώ πιστεύω πως οι εκθέσεις είναι σημαντικό promotion κάθε αντιπροσωπείας. Επίσης το βασικότερο για αυτόν που θέλει να αγοράσει είναι ότι μπορεί να έχει την άμεση σύγκριση των μοντέλων που τον ενδιαφέρουν. αλλιώς είναι να τρέχεις από την μία αντιπροσωπεία στην άλλη και αλλιώς να πετάγεσαι από το ένα περίπτερο στο άλλο και να βλέπεις επιτόπου διαφορές στα μοντέλα που σε ενδιαφέρουν. Εντάξει τις ναυαρχίδες κάθε εταιρείας λίγοι θα τις αγοράσουν αλλά ακόμα και αυτοί που θα θέλουν να δώσουν τα 20-25-30 χιλιάρικα υπάρχουν. Γιατί να μην επωφεληθούν οι εταιρείες από αυτό. Επίσης πολύ σημαντικό ότι σου μπαίνει ο διάολος μέσα σου..και κάνεις όνειρα.. Πέρσυ 4 φορές πέρασα από το νόρντεν το εξπεντίσιο :p
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Επίσης πολύ σημαντικό ότι σου μπαίνει ο διάολος μέσα σου..και κάνεις όνειρα.. Πέρσυ 4 φορές πέρασα από το νόρντεν το εξπεντίσιο :p
Ακριβώς αυτό!
Και επειδή ξέρω πόσο επιρρεπής είμαι σε τέτοιες "μαλακίες", απλά τις αποφεύγω τις εκθέσεις!!!!!
 

Karellen

Μέλος
Όνομα
Νίκος
Μοτό
Honda Dax 72
Η έκθεση είναι μακράν πιο συμφέρουσα από τη διαφήμιση, η αμεσότητα στην επαφή μιας μοτοσυκλέτας, όταν την έχεις live μπροστά σου, δεν υποκαθίσταται ούτε με την καλύτερη διαφήμιση.

Αλλωστε δεν χρειάζεσαι διαφήμιση με την κλασσική έννοια του όρου τη σήμερον εποχη, δίνεις test ride σε 2-3... εχμμμ... αμερόληπτους γιουτουμπάκηδες και έχεις τη διαφημισάρα σου στο άστρεμα!
 

nick_89

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Νίκος
Μοτό
Honda XL650V Transalp
Εγώ θα βρίσκομαι εκεί, σαν άμεσος υποψήφιος αγοραστής. Παρόλο που έχω κατασταλάξει εν μέρη, περίμενα μια έκθεση που να μπορώ να τα δω όλα μαζί από κοντά.
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Εγώ θα βρίσκομαι εκεί, σαν άμεσος υποψήφιος αγοραστής. Παρόλο που έχω κατασταλάξει εν μέρη, περίμενα μια έκθεση που να μπορώ να τα δω όλα μαζί από κοντά.
Έλα αφού ξέρεις είμαστε κουτσομποληδες. Που έχεις κατασταλαξει? Πες το για να σου προτείνουμε κάτι τελείως διαφορετικό βάσει των δικών μας γουστων και αναγκών αγνοώντας τα δικά σου επειδή μπορούμε. Έλα πάμε ... :roflmao:
 

Diam

Μέλος
Όνομα
Διαμαντής
Μοτό
YAMAHA XT 600E
Έλα αφού ξέρεις είμαστε κουτσομποληδες. Που έχεις κατασταλαξει? Πες το για να σου προτείνουμε κάτι τελείως διαφορετικό βάσει των δικών μας γουστων και αναγκών αγνοώντας τα δικά σου επειδή μπορούμε. Έλα πάμε ... :roflmao:

Να πως θα βγει το βράδυ και σήμερα...

:roflmao::roflmao::roflmao:
 

nick_89

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Νίκος
Μοτό
Honda XL650V Transalp
Ζυγίζω τα + και τα - εδώ και κάποιο καιρό και έχω καταλήξει πως το επόμενο μετά το τρανσαλπάκι (σύντομα) θα είναι κατά πάσα πιθανότητα το cf moto 800mt exploRe edition.
Προσωπικά το γεγονός ότι είναι Κινέζικο με αφήνει παγερά αδιάφορο. Δεν είναι όλα τα κινέζικα σάπια, όπως δεν είναι και όλα τα άλλα, καλά. Η εταιρεία έχει εξαιρετική ανάπτυξη και έχει κάνει την αγορά να ξανακοιτάει λίγο τί πουλάει και για τί κόστος.
Το value for money είναι δελεαστικό δίνοντας στα 11.000 ένα πλήρες μηχανάκι, που αυτή την στιγμή για εμένα προσωπικά είναι υπερπλήρες. Λέω για εμένα, λόγο μειωμένης εμπειρίας στην μηχανή σε σχέση με άλλους σύντροχους, που έχουν "δει" πράγματα. Το έκανα test drive και πραγματικά ένοιωθα πανέμορφα. Να σημειωθεί πως έχω οδηγήσει μόνο το transalpaki μου

Γεγονός είναι πως πήγα και είδα και το tenere και το tracer 9gt. Το tenere πολύ στενό στην σέλα και πολύ μικροκαμομένο για το σουλούπι μου. Το tracer 9gt ωραίο, αλλά πολύ δρομίσιο. Επείσης τα σηκώνουν μέρα παρά μέρα.
Πήγα είδα το καινούριο transalp και δεν μου άρεσε. Πήγα είδα και ένα μεταχειρισμένο ΚΤΜ 890 Adventure, γιατί μ'αρεσουν τα ΚΤΜ, χωρίς λόγο, αλλά από κοντά παιδιά, αυτό το φούσκωμα που έχουν κάνει μπροστά από τα πόδια, δεν μου αρέσει καθόλου. Θα έπαιρνα ktm της κατηγορίας μόνο και μόνο για το brand, αλλά μιλάμε δεν βλέπεται :(

Πήγα BMW και ερωτεύτηκα το 1250gs adventure. Είχε ένα trophy με 22k. Πήγα και το ξαναείδα μετά από λίγο, αλλά έχει ένα μειονέκτημα. Θέλει πολύ συγκεκριμένο τρόπο "διαχείρισης" αρχίζοντας από το κλειστό γκαράζ, που αυτή την στιγμή δεν διαθέτω. Πιστεύω ότι εκεί θα καταλήξω βέβαια σε 3-4 χρόνια.

Πήγα Harley και τρελάθηκα με το Panamerica. Μεταχειρισμένο το full extra στα 20k. -Γκαράζ

Θα ήθελα να δω και ένα multistrada v2, αλλά για το κόστος του, είναι σχετικά "γυμνό". Επίσης έχει το ίδιο αρνητικό με το BMW από πάνω.

Η πιο όμορφη συμπεριφορά που μου ενέπνευσε σιγουριά για το aftersales, ασχολήθηκαν μαζί μου, μου εξήγησαν κτλ, ήταν πρώτη και με διαφορά η cf και στην Κερατέα και το άλλο παιδί στο Αιγάλεω (s moto αν θυμάμαι καλα), και μετά η bmw βαγιαννέλης, με τεράστια διαφορά από όλους τους υπόλοιπους, όπου φάνηκε πως τους ενοχλώ. Εξαιρείται η Harley γιατί είναι φίλος μου, οπότε ήπιαμε και τα καφεδάκια μας :D

Γενικότερα δεν είναι μια εύκολη διαδικασία θα έλεγα, αλλά κάποιος είχε γράψει κάποτε και μου κόλλησε. Όλοι bmw θα πάρετε στο τέλος.

Να είμαστε καλά όλοι, να παίρνουμε αυτά που μιλάνε στην καρδιά μας!
 
Τελευταία επεξεργασία:

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Ζυγίζω τα + και τα - εδώ και κάποιο καιρό και έχω καταλήξει πως το επόμενο μετά το τρανσαλπάκι (σύντομα) θα είναι κατά πάσα πιθανότητα το cf moto 800mt explode edition.

,..........
Αυτή την έκδοση θα πρότεινα να την αποφύγεις!

Μ αρέσει το 800mt και απλα θα έβαζα στην εξίσωση σου πριν την απόφαση 2 μοτοσυκλέτες να δοκιμάσω.

Το καινούργιο Voge 900dsx που στα 9500€ προπαραγγελια με τον εξοπλισμό που έχει φαίνεται super deal και το vstrom 800 που είναι για μένα αυτή τη στιγμή το κορυφαίο της κατηγορίας,το πιο ολοκληρωμένο και ισορροπημένο σαν σύνολο.
 

omega

Τσέλιγκας
Περιοχή
Ήηηηηηηηηπειρος
Όνομα
Δημήτριος
Μοτό
HONDA CBF500 05'
Ζυγίζω τα + και τα - εδώ και κάποιο καιρό και έχω καταλήξει πως το επόμενο μετά το τρανσαλπάκι (σύντομα) θα είναι κατά πάσα πιθανότητα το cf moto 800mt explode edition.
Προσωπικά το γεγονός ότι είναι Κινέζικο με αφήνει παγερά αδιάφορο. Δεν είναι όλα τα κινέζικα σάπια, όπως δεν είναι και όλα τα άλλα, καλά. Η εταιρεία έχει εξαιρετική ανάπτυξη και έχει κάνει την αγορά να ξανακοιτάει λίγο τί πουλάει και για τί κόστος.
Το value for money είναι δελεαστικό δίνοντας στα 11.000 ένα πλήρες μηχανάκι, που αυτή την στιγμή για εμένα προσωπικά είναι υπερπλήρες. Λέω για εμένα, λόγο μειωμένης εμπειρίας στην μηχανή σε σχέση με άλλους σύντροχους, που έχουν "δει" πράγματα. Το έκανα test drive και πραγματικά ένοιωθα πανέμορφα. Να σημειωθεί πως έχω οδηγήσει μόνο το transalpaki μου

Γεγονός είναι πως πήγα και είδα και το tenere και το tracer 9gt. Το tenere πολύ στενό στην σέλα και πολύ μικροκαμομένο για το σουλούπι μου. Το tracer 9gt ωραίο, αλλά πολύ δρομίσιο. Επείσης τα σηκώνουν μέρα παρά μέρα.
Πήγα είδα το καινούριο transalp και δεν μου άρεσε. Πήγα είδα και ένα μεταχειρισμένο ΚΤΜ 890 Adventure, γιατί μ'αρεσουν τα ΚΤΜ, χωρίς λόγο, αλλά από κοντά παιδιά, αυτό το φούσκωμα που έχουν κάνει μπροστά από τα πόδια, δεν μου αρέσει καθόλου. Θα έπαιρνα ktm της κατηγορίας μόνο και μόνο για το brand, αλλά μιλάμε δεν βλέπεται :(

Πήγα BMW και ερωτεύτηκα το 1250gs adventure. Είχε ένα trophy με 22k. Πήγα και το ξαναείδα μετά από λίγο, αλλά έχει ένα μειονέκτημα. Θέλει πολύ συγκεκριμένο τρόπο "διαχείρισης" αρχίζοντας από το κλειστό γκαράζ, που αυτή την στιγμή δεν διαθέτω. Πιστεύω ότι εκεί θα καταλήξω βέβαια σε 3-4 χρόνια.

Πήγα Harley και τρελάθηκα με το Panamerica. Μεταχειρισμένο το full extra στα 20k. -Γκαράζ

Θα ήθελα να δω και ένα multistrada v2, αλλά για το κόστος του, είναι σχετικά "γυμνό". Επίσης έχει το ίδιο αρνητικό με το BMW από πάνω.

Η πιο όμορφη συμπεριφορά που μου ενέπνευσε σιγουριά για το aftersales, ασχολήθηκαν μαζί μου, μου εξήγησαν κτλ, ήταν πρώτη και με διαφορά η cf και στην Κερατέα και το άλλο παιδί στο Αιγάλεω (s moto αν θυμάμαι καλα), και μετά η bmw βαγιαννέλης, με τεράστια διαφορά από όλους τους υπόλοιπους, όπου φάνηκε πως τους ενοχλώ. Εξαιρείται η Harley γιατί είναι φίλος μου, οπότε ήπιαμε και τα καφεδάκια μας :D

Γενικότερα δεν είναι μια εύκολη διαδικασία θα έλεγα, αλλά κάποιος είχε γράψει κάποτε και μου κόλλησε. Όλοι bmw θα πάρετε στο τέλος.

Να είμαστε καλά όλοι, να παίρνουμε αυτά που μιλάνε στην καρδιά μας!
Νίκο μου ενώ μου άρεσε η εισαγωγή σου στο παραπάνω κείμενο με προβλημάτισε αρκετά το υπολοιπο.
"Διαβάζεσαι" πολύ σίγουρος,μην πω απόλυτος.
Η μικρή σου,όπως έγραψες ο ίδιος,οδηγική εμπειρία μόνο με το XL650V δεν ξέρω αν δικαιολογεί την τόσο εύκολη αποδοχή μοντέλων ή την απόρριψη άλλων.Ειδικά όταν στα περισσότερα τα κριτήρια είναι οπτικά..

Εκτος κι αν τα πήρες όλα test dtive(έγραψες μόνο για το CF moto) και δεν το έπιασα.Πασο.εκεί..

Με την καλύτερη διάθεση όλα τα παραπάνω Νίκο κι ας μην σε ξέρω.
Nα έρθει το καλύτερο για εσένα!!!
:friendship:
 

IoannisB

Μέλος
Όνομα
Ιωάννης
Μοτό
AfricaTwin
«Θα έπαιρνα ktm της κατηγορίας μόνο και μόνο για το brand, αλλά μιλάμε δεν βλέπεται»


Έγραψες την μεγαλύτερη αλήθεια nick89
 
Τελευταία επεξεργασία:
Top Bottom