Ένα βήμα προς την σωστή κατεύθυνση;

a2in

Μέλος
Όνομα
Άρης
Μοτό
Varadero 1000
Καλησπέρα,

Μόλις παρακολούθησα αυτό το βίντεο, και πέραν της νομιμότητας ή έλλειψης νομιμότητας μιας τέτοιας τεχνικής, αναρωτιέμαι αν είναι ένα βήμα προς την σωστή κατεύθυνση; Ποιά είναι η γνώμη σας;


Για όσους δεν γνωρίζουν καλά αγγλικά, σπόιλερ σε
5

4

3

2

1

Το πέταλο είναι κούφιο και γεμάτο με αέριο που προκαλεί εμετό, συμπιεσμένο στα 150 psi, οπότε άν κάποιος αποφασίσει να το κόψει, θα βιώσει "αέριο κάρμα"
 

stefos

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
T7
Καλησπέρα,

Μόλις παρακολούθησα αυτό το βίντεο, και πέραν της νομιμότητας ή έλλειψης νομιμότητας μιας τέτοιας τεχνικής, αναρωτιέμαι αν είναι ένα βήμα προς την σωστή κατεύθυνση; Ποιά είναι η γνώμη σας;


Για όσους δεν γνωρίζουν καλά αγγλικά, σπόιλερ σε
5

4

3

2

1

Το πέταλο είναι κούφιο και γεμάτο με αέριο που προκαλεί εμετό, συμπιεσμένο στα 150 psi, οπότε άν κάποιος αποφασίσει να το κόψει, θα βιώσει "αέριο κάρμα"
..και κεραυνό να τους έριχνε, βόμβα, ηλεκτροσόκ δεν θα είχα κανένα πρόβλημα.
 

mousitsas

Μέλος
Όνομα
Αγις
Μοτό
KTM 950SE
2005 HAYABUSA
XR400R
CRF1100
Καλησπέρα,

Μόλις παρακολούθησα αυτό το βίντεο, και πέραν της νομιμότητας ή έλλειψης νομιμότητας μιας τέτοιας τεχνικής, αναρωτιέμαι αν είναι ένα βήμα προς την σωστή κατεύθυνση; Ποιά είναι η γνώμη σας;


Για όσους δεν γνωρίζουν καλά αγγλικά, σπόιλερ σε
5

4

3

2

1

Το πέταλο είναι κούφιο και γεμάτο με αέριο που προκαλεί εμετό, συμπιεσμένο στα 150 psi, οπότε άν κάποιος αποφασίσει να το κόψει, θα βιώσει "αέριο κάρμα"
Διπλομυτια τον π@ρδ@ που λενε δηλαδη.
 

Ταξιδευτής

Αμετανόητα ονειροπόλος
Περιοχή
71° 10′ 11.32″ N 25° 46′ 58.27″ E
Όνομα
Νίκος
Μοτό
Αύρα
..και κεραυνό να τους έριχνε, βόμβα, ηλεκτροσόκ δεν θα είχα κανένα πρόβλημα.
Συγγνώμη αλλά και εγώ είμαι ακριβώς της ίδιας άποψης. Αν μπορούσε να είναι συνδεδεμένο και με τη κοντινότερη υπερυψηλή της ΔΕΗ θα ήμουν ακόμα πιο χαρούμενος!

Όμως η δίκη μου απορία είναι άλλη: ο άνθρωπος στο βίντεο μιλά συνεχώς για τη νομιμότητα η όχι μιας τέτοιας κατασκευής, λέγοντας για το ποσό σώφρων είναι να βάλεις ένα τέτοιο λουκέτο με αέριο συμπιεσμένο στα 150 psi, το οποίο κάποιος θα προσπαθήσει να το κόψει με γωνιακό τροχό. Χαρακτηριστικά αναφέρει «ξέρουμε ότι αν κάποιος θελήσει να το κόψει το λουκετο θα το κάνει με ένα γωνιακό τροχό. Όποτε το ερώτημα γίνεται κατά πόσον είναι οκ να χτυπήσεις κάποιον στο πρόσωπο με ένα σπρέι τόσο πεπιεσμένο εμώ χρησιμοποιεί ένα δυνητικά επικίνδυνο ηλεκτρικό εργαλείο.»

Δηλαδή ότι τι; Θα πρέπει να ζητήσουμε και συγγνώμη στον κύριο που θα έρθει από το πουθενά να κόψει με ηλεκτρικό τροχό το λουκέτο της περιουσίας ΜΟΥ (που έχω φτύσει αίμα να αποκτήσω) ώστε να τη κλέψει;!;

Αν πάθει κάτι θα φταίω εγώ με το ... «κακό λουκέτο που έκανε τζιζ» η αυτός που ήρθε να με κλέψει;;; Θα εμφανιστεί στο δικαστήριο να μου κάνει μήνυση ότι του προκάλεσα σωματικη βλάβη ενω προσπαθούσε να μου κλέψει τη μηχανή; Αν στο κάτω κάτω εμένα μου τη βαρούσε και έφτιαχνα μια τάφρο γύρω από τη μηχανή γεμάτη πιράνχας και κροκόδειλους και τον ροκάνιζαν θα έφταιγα εγώ ή εκείνος που εμφανίστηκε;
Τι δεν καταλαβαίνω;
 

mousitsas

Μέλος
Όνομα
Αγις
Μοτό
KTM 950SE
2005 HAYABUSA
XR400R
CRF1100
Συγγνώμη αλλά και εγώ είμαι ακριβώς της ίδιας άποψης. Αν μπορούσε να είναι συνδεδεμένο και με τη κοντινότερη υπερυψηλή της ΔΕΗ θα ήμουν ακόμα πιο χαρούμενος!

Όμως η δίκη μου απορία είναι άλλη: ο άνθρωπος στο βίντεο μιλά συνεχώς για τη νομιμότητα η όχι μιας τέτοιας κατασκευής, λέγοντας για το ποσό σώφρων είναι να βάλεις ένα τέτοιο λουκέτο με αέριο συμπιεσμένο στα 150 psi, το οποίο κάποιος θα προσπαθήσει να το κόψει με γωνιακό τροχό. Χαρακτηριστικά αναφέρει «ξέρουμε ότι αν κάποιος θελήσει να το κόψει το λουκετο θα το κάνει με ένα γωνιακό τροχό. Όποτε το ερώτημα γίνεται κατά πόσον είναι οκ να χτυπήσεις κάποιον στο πρόσωπο με ένα σπρέι τόσο πεπιεσμένο εμώ χρησιμοποιεί ένα δυνητικά επικίνδυνο ηλεκτρικό εργαλείο.»

Δηλαδή ότι τι; Θα πρέπει να ζητήσουμε και συγγνώμη στον κύριο που θα έρθει από το πουθενά να κόψει με ηλεκτρικό τροχό το λουκέτο της περιουσίας ΜΟΥ (που έχω φτύσει αίμα να αποκτήσω) ώστε να τη κλέψει;!;

Αν πάθει κάτι θα φταίω εγώ με το ... «κακό λουκέτο που έκανε τζιζ» η αυτός που ήρθε να με κλέψει;;; Θα εμφανιστεί στο δικαστήριο να μου κάνει μήνυση ότι του προκάλεσα σωματικη βλάβη ενω προσπαθούσε να μου κλέψει τη μηχανή; Αν στο κάτω κάτω εμένα μου τη βαρούσε και έφτιαχνα μια τάφρο γύρω από τη μηχανή γεμάτη πιράνχας και κροκόδειλους και τον ροκάνιζαν θα έφταιγα εγώ ή εκείνος που εμφανίστηκε;
Τι δεν καταλαβαίνω;
Αν παει να σου κλεψει το μοτοσακο και πχ τυφλωθει επειδη ειχες μπαρουτι στο λουκετο, εσυ του κανεις μηνυση για αποπειρα κλοπης και αυτος για αποπειρα δολοφονιας εκ προμελετης. Δε ζεις στο φαρ ουεστ.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Gus

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
Sutzouki
Αν παει να σου κλεψει το μοτοσακο και πχ τυφλωθει επειδη ειχες μπαρουτι στο λουκετο, εσυ του κανεις μηνυση για αποπειρα κλοπης και αυτος για αποπειρα δολοφονιας εκ προμελετης. Δε ζεις στο φαρ ουεστ.
Το νόμιμο δικαίωμα μου για να υπερασπιστώ την κατοχή της περιουσίας μου που είναι ? Αλλιώς δεν θα υπήρχε η νόμιμη άμυνα..... Αλλά όλα αυτά μου θυμίζουν κάτι παράλογους νόμους περί κλοπής στην Αγγλία.....
Νομίζω ότι αυτή η μόδα του πολιτίκαλι κορεκτ μου προκαλεί "δυσφορία" και εγώ δεν είμαι της μοδός...... είμαι υπέρ των ναρκοπεδίων, παγίδων Βιετκόνγκ, καθώς και πολλών άλλων μέσων αποτροπής ή καταστολής κλπ.
 

mousitsas

Μέλος
Όνομα
Αγις
Μοτό
KTM 950SE
2005 HAYABUSA
XR400R
CRF1100
Το νόμιμο δικαίωμα μου για να υπερασπιστώ την κατοχή της περιουσίας μου που είναι ? Αλλιώς δεν θα υπήρχε η νόμιμη άμυνα..... Αλλά όλα αυτά μου θυμίζουν κάτι παράλογους νόμους περί κλοπής στην Αγγλία.....
Νομίζω ότι αυτή η μόδα του πολιτίκαλι κορεκτ μου προκαλεί "δυσφορία" και εγώ δεν είμαι της μοδός...... είμαι υπέρ των ναρκοπεδίων, παγίδων Βιετκόνγκ, καθώς και πολλών άλλων μέσων αποτροπής ή καταστολής κλπ.
Δε σου απαγορευει κανεις να υπερασπιστεις την περιουσια σου. Αυτο που σου απαγορευει ειναι να αποφασισεις εσυ την ποινη αυτου που θα προσπαθησει να την προσβαλει. Αλλα κι αν στο απαγορευει η πολιτεια μπορεις καλλιστα να την γραψεις στα παλαιοτερα των υποδυματων σου.
Ενηλικος ανθρωπος εισαι, τον νομο τον γνωριζεις και στις φυλακες αν μη τι αλλο εχει μπολικο σεξ. :friendship:
 

Gus

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
Sutzouki
Δε σου απαγορευει κανεις να υπερασπιστεις την περιουσια σου. Αυτο που σου απαγορευει ειναι να αποφασισεις εσυ την ποινη αυτου που θα προσπαθησει να την προσβαλει. Αλλα κι αν στο απαγορευει η πολιτεια μπορεις καλλιστα να την γραψεις στα παλαιοτερα των υποδυματων σου.
Ενηλικος ανθρωπος εισαι, τον νομο τον γνωριζεις και στις φυλακες αν μη τι αλλο εχει μπολικο σεξ. :friendship:
Καλά τα λές και ευτυχώς επειδή γνωρίζω την σχετική νομοθεσία γνωρίζω τι πρέπει να κάνω. Το θέμα είναι αν για κάποιους τους αρέσει να "τρώνε σεξ" ακόμα και όταν είναι έξω..... πριν καν δοκιμάσουν το μέσα.... άλλοι πάλι έχουν τα κότσια να πάνε και μέσα αν χρειαστεί. Ο καθένας προχωρά όπως νομίζει... για αυτό υπάρχουν τα δικαστήρια και οι δικηγόροι...!!! :friendship::yew:
 

mousitsas

Μέλος
Όνομα
Αγις
Μοτό
KTM 950SE
2005 HAYABUSA
XR400R
CRF1100
Καλά τα λές και ευτυχώς επειδή γνωρίζω την σχετική νομοθεσία γνωρίζω τι πρέπει να κάνω. Το θέμα είναι αν για κάποιους τους αρέσει να "τρώνε σεξ" ακόμα και όταν είναι έξω..... πριν καν δοκιμάσουν το μέσα.... άλλοι πάλι έχουν τα κότσια να πάνε και μέσα αν χρειαστεί. Ο καθένας προχωρά όπως νομίζει... για αυτό υπάρχουν τα δικαστήρια και οι δικηγόροι...!!! :friendship::yew:
Οπως ειπε κι ο Τσακυ Τσαν, Κουνγκ-Φου μαθαινεις για να μην χρειαζεται να δειρεις.
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Ακομη καλυτερα θα ηταν να εχει μεσα Sarin ή υδροθειο ξερω γω, να μενει στον τοπο επιτοπου ο κλεφτης... :rolleyes:

Kι ερχομαι εγω ο κουτος και αναρωτιεμαι, ποσο καιρο θα παρει πριν μαθουν τα κλεφτρονια τι εστι σκανκ λοκ? Και ποσο δυσκολο αφου το μαθουν ειναι για καποιον που εχει τροχο μπαταριας να παρει και μια μασκα φουλ φεις με φιλτρο των 30€ και να κανει τη δουλεια του ανετα?
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Καλά τα λές και ευτυχώς επειδή γνωρίζω την σχετική νομοθεσία γνωρίζω τι πρέπει να κάνω. Το θέμα είναι αν για κάποιους τους αρέσει να "τρώνε σεξ" ακόμα και όταν είναι έξω..... πριν καν δοκιμάσουν το μέσα.... άλλοι πάλι έχουν τα κότσια να πάνε και μέσα αν χρειαστεί. Ο καθένας προχωρά όπως νομίζει... για αυτό υπάρχουν τα δικαστήρια και οι δικηγόροι...!!! :friendship::yew:
Εγώ πάλι είμαι σχεδόν σίγουρος πως δεν γνωρίζεις τη σχετική νομοθεσία και σίγουρα δε γνωρίζεις πως αυτή ερμηνεύεται από την αστυνομία που θα πάρει κατάθεση (ή που μάλλον θα σε ανακρίνει πιθανώς) και ακόμη πιο πολύ από ένα δικαστήριο. Ναι και για αυτό υπάρχουν οι δικηγόροι.

Κανένας μας δε θέλει να του κλέψουν τη μηχανή και σίγουρα κανένας δε θέλει να χαϊδέψει τέτοια καλόπαιδα. Από εκεί όμως μέχρι μια άλλη σοβαρότερη κατάσταση που θα μας αγγίξει ως θύματα-θύτες είναι πολύ μεγάλο το άλμα και συνήθως όσοι έχουν κάνει την υπέρβαση αυτή (ειδικά για άψυχα πράγματα) το έχουν μετανιώσει. Η ψυχική φθορά που ακολουθεί, είναι απερίγραπτα τεράστια...
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Εγω βασικα στη σκεψη και μονο του να καθαριζω ξερατα και αιματα καποιου αλλου απο το μηχανακι θα κωλωνα...

Αλοιμονο αν πχ πατεραδες που χασανε παιδια απο παραβιαση κοκκινου περιμενανε στα φαναρια με τηλεφακο για χεντσοτ οποιου απο εμας παραβιαζε το κοκκινο σε αδεια διασταυρωση στη βιασυνη του να παει στη δουλεια του...
 

Gus

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
Sutzouki
Εγώ πάλι είμαι σχεδόν σίγουρος πως δεν γνωρίζεις τη σχετική νομοθεσία και σίγουρα δε γνωρίζεις πως αυτή ερμηνεύεται από την αστυνομία που θα πάρει κατάθεση (ή που μάλλον θα σε ανακρίνει πιθανώς) και ακόμη πιο πολύ από ένα δικαστήριο. Ναι και για αυτό υπάρχουν οι δικηγόροι.

Κανένας μας δε θέλει να του κλέψουν τη μηχανή και σίγουρα κανένας δε θέλει να χαϊδέψει τέτοια καλόπαιδα. Από εκεί όμως μέχρι μια άλλη σοβαρότερη κατάσταση που θα μας αγγίξει ως θύματα-θύτες είναι πολύ μεγάλο το άλμα και συνήθως όσοι έχουν κάνει την υπέρβαση αυτή (ειδικά για άψυχα πράγματα) το έχουν μετανιώσει. Η ψυχική φθορά που ακολουθεί, είναι απερίγραπτα τεράστια...
Φίλε μου, είναι ένα θέμα που κατά καιρούς έχουμε καταπιαστεί σε ατέρμονες συζητήσεις μέσα στις παρέες μας και φυσικά σε αυτό το θέμα υπάρχουν πάντα και αντίθετες απόψεις. Ο καθένας κρατά την δικιά του άποψη και πορεύεται στη ζωή του, απλά τα πράγματα. Όσο για τις "ερμηνείες αστυνομικών" άστο καλύτερα αυτό το θέμα, καθώς κάποιοι με τέτοιες μαγκιές, κάτω από το υπηρεσιακό άρμα των εσωτερικών διαταγών και ερμηνευτικών εγκυκλίων τους και όχι νόμων έχουν καθίσει σε σκαμνάκι...!!! .... Οπότε άσε καλύτερα το τι γνωρίζει ο καθένας μας.....
 

mousitsas

Μέλος
Όνομα
Αγις
Μοτό
KTM 950SE
2005 HAYABUSA
XR400R
CRF1100
Αν δεν είναι ''τόσο νόμιμο'', πως πήρε έγκριση τύπου για να κυκλοφορήσει ?
Το συγκεκριμενο προϊον μπορει να ειναι αρκουντως ακακο, οποτε να μην τιθεται και θεμα προκλησης σωματικης βλαβης. Παντως σε σχεση με το ερωτημα σου, και οι καραμπινες παιρνουν εγκριση τυπου αλλα αν τις αδειασεις στα μουτρα του κλεφτη τον ηπιες. Σε μπεκατσες ειναι οκ αλλα στην περιοδο του κυνηγιου μονο.

Σε σχεση με το θεμα της αυτοδικιας γενικοτερα, πιστευω χρειαζονται εμπειρια, γνωσεις και καλλιεργεια που εγω δεν διαθετω για να συμμετασχω σε τετοια συζητηση. Θεωρω ομως πως το θυμικο καλο ειναι να μην στοιχειοθετει νομοθεσια, καπως ετσι αντιλαμβανομαι καποια εννοια πολιτισμου, ακομα κι αν πολλοι, πολυ συχνα βγαινουν χαμενοι.
 
Τελευταία επεξεργασία:

ChristosGR

Σκουριασμένο Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Χρηστος
Μοτό
V-Strom 800 DE - Husaberg FE-390
Συγγνώμη αλλά και εγώ είμαι ακριβώς της ίδιας άποψης. Αν μπορούσε να είναι συνδεδεμένο και με τη κοντινότερη υπερυψηλή της ΔΕΗ θα ήμουν ακόμα πιο χαρούμενος!

Όμως η δίκη μου απορία είναι άλλη: ο άνθρωπος στο βίντεο μιλά συνεχώς για τη νομιμότητα η όχι μιας τέτοιας κατασκευής, λέγοντας για το ποσό σώφρων είναι να βάλεις ένα τέτοιο λουκέτο με αέριο συμπιεσμένο στα 150 psi, το οποίο κάποιος θα προσπαθήσει να το κόψει με γωνιακό τροχό. Χαρακτηριστικά αναφέρει «ξέρουμε ότι αν κάποιος θελήσει να το κόψει το λουκετο θα το κάνει με ένα γωνιακό τροχό. Όποτε το ερώτημα γίνεται κατά πόσον είναι οκ να χτυπήσεις κάποιον στο πρόσωπο με ένα σπρέι τόσο πεπιεσμένο εμώ χρησιμοποιεί ένα δυνητικά επικίνδυνο ηλεκτρικό εργαλείο.»

Δηλαδή ότι τι; Θα πρέπει να ζητήσουμε και συγγνώμη στον κύριο που θα έρθει από το πουθενά να κόψει με ηλεκτρικό τροχό το λουκέτο της περιουσίας ΜΟΥ (που έχω φτύσει αίμα να αποκτήσω) ώστε να τη κλέψει;!;

Αν πάθει κάτι θα φταίω εγώ με το ... «κακό λουκέτο που έκανε τζιζ» η αυτός που ήρθε να με κλέψει;;; Θα εμφανιστεί στο δικαστήριο να μου κάνει μήνυση ότι του προκάλεσα σωματικη βλάβη ενω προσπαθούσε να μου κλέψει τη μηχανή; Αν στο κάτω κάτω εμένα μου τη βαρούσε και έφτιαχνα μια τάφρο γύρω από τη μηχανή γεμάτη πιράνχας και κροκόδειλους και τον ροκάνιζαν θα έφταιγα εγώ ή εκείνος που εμφανίστηκε;
Τι δεν καταλαβαίνω;
Αυτό που δεν καταλαβαίνεις μια που ρωτάς, είναι ότι έχουμε Ευρωπαϊκούς νόμους σε ΒόρειοΑφρικανική χώρα.
Μόλις ο όποιος τσόγλανος τραυματιστεί θα είσαι τυχερός αν μπορεί να φύγει, γιατί αν τον πάρει ασθενοφόρο θα σου πάρει και το αυτοκίνητο, μπορεί και το σπίτι στο τέλος.
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Εγω παλι καταλαβαινω την αυτοδικια εν βρασμω ψυχής (και θα την καταλαβει και το δικαστηριο) αλλα αυτο μου κανει για προμελετημενο/δολο. Στην Αγγλια τα βουτάνε και μερα μεσημερι, αν παρει η μπαλα κανα παιδακι παραδιπλα?


Ασε που μπορει να του φυγει του αλλου ο τροχος και να κοψει καμια ζαντα, κανα ψαλιδι, κανα καρτερ και να κλαίς χειροτερα.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Το θέμα είναι να έχεις τον κατάλληλο άνθρωπο για να εξαφανίσεις στοιχεια
Το τηλέφωνο μου είναι στο προφιλ
 
Τελευταία επεξεργασία:

ChristosGR

Σκουριασμένο Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Χρηστος
Μοτό
V-Strom 800 DE - Husaberg FE-390
Το θέμα είναι να έχεις τον κατάλληλο άνθρωπο για να εξαφανίσεις στοιχεις
Το τηλέφωνο μου είναι στο προφιλ
Και το δικό μου τηλ είναι στο προφίλ αν θέλεις ένα χεράκι.
Εσύ τις μασχάλες, εγώ τα πόδια.
 
Top Bottom