Ένα βήμα προς την σωστή κατεύθυνση;

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Πέρα από την πλάκα.
Παίρνουμε τα νόμιμα μέτρα για να προφυλαξουμε την περιουσία μας και ευχόμαστε να μην πετύχουμε τον αλήτη την στιγμή που κλέβει, γιατί η κατάληξη δεν θα είναι καλή για εμάς.
Το λέω αυτό, αν και δεν μου έχει φύγει ακόμα ο θυμός, από την πρόσφατη απώλεια της χοντρής μου.
 

Ταξιδευτής

Αμετανόητα ονειροπόλος
Περιοχή
71° 10′ 11.32″ N 25° 46′ 58.27″ E
Όνομα
Νίκος
Μοτό
Αύρα
Αυτό που δεν καταλαβαίνεις μια που ρωτάς, είναι ότι έχουμε Ευρωπαϊκούς νόμους σε ΒόρειοΑφρικανική χώρα.
Μόλις ο όποιος τσόγλανος τραυματιστεί θα είσαι τυχερός αν μπορεί να φύγει, γιατί αν τον πάρει ασθενοφόρο θα σου πάρει και το αυτοκίνητο, μπορεί και το σπίτι στο τέλος.
Σεβαστές όλες οι απόψεις και προφανώς μόνο θεωρητική κουβέντα κάνουμε, όμως εγώ αυτό που ρωτάω είναι με ΠΟΙΑ ΛΟΓΙΚΗ αυτός που ήρθε να με κλέψει και τραυματίστηκε θα μου πάρει το αυτοκίνητο κλπ; Σε ποιά λογική στέκει το "εκεί που τον έκλεβα κύριε Πρόεδρε ήρθε το ντόπερμαν του και μου έκοψε κομμάτι" πχ; Αφου εκείνη την ώρα διεπράττε έγκλημα. Στο δικαστήριο τι θα ισχυριστει; Με ποιά δικαιολογία ήταν μέσα στο σπίτι μου και τρόχιζε αλυσίδες κλπ;

Και στην τελική ρε παιδιά συγγνώμη να ρωτήσω και κάτι άλλο γιατί μπορεί τελικά εγώ να είμαι ο χαζός: άστε τις μηχανές. Έστω οτι ο κλέφτης δεν ήρθε να σου πάρει τη μηχανή αλλά το παιδάκι σου. Αν εγώ τον έπιανα να είναι στην αυλή του σπιτιού μου εκεί να προσπαθεί να βουτήξει το γιό/κόρη μου και τον κάνω ασήκωτο θα φταίω; Όλοι θυμάστε τη τραγική υπόθεση της μικρούλας Madeleine McCann που την άρπαξε ένας αληταράς απο το δωμάτιο που κοιμόταν στο ξενοδοχείο στη Πορτογαλία που μπήκε απ' το παράθυρο ενώ οι γονείς της ήταν 20 μέτρα παραπέρα και έτρωγαν βραδινό.
Με ποιά λογική το δικαστήριο θα δικαιώσει το κλέφτη και θα μου ζητήσει και τα ρέστα;
 

pumba

Μέλος
Όνομα
pumba
Μοτό
Honda c50rr
Philips OneBlade
Καταλαβαινω το θυμο καποιου που εχει πεσει θυμα κλοπης, το ψυχολογικο τραυμα ειναι αρκετα εντονο και δεν ξεχνιεται, ολοι (η εστω, αρκετοι) εχουμε περασει απο εκει. Ωστοσο το μεγαλυτερο θεμα, ειδικα για οσους ειναι Ελλαδα που η μοτοσυκλετα ειναι ενα καθαρο χομπυ και μεσο εκτονωσης απο ολη αυτη την καταπιεση που επικρατει τα τελευταια χρονια, ειναι οτι αυτο το μεσο διαφυγης απο την καθημερινοτητα ειναι αρκετα ακριβο αναλογικα για την τσεπη του μεσου Ελληνα που με οικονομιες χρονων εχει αποκτησει. Ναι κοστιζει, αλλα αμα σε κανει να νιωθεις καλα, αξιζει.

Το προβλημα ειναι οτι σε αντιθεση με τις περισσοτερες χωρες, η ασφαλεια κλοπης στην Ελλαδα δεν παιζει ουσιαστικα, ειναι ακριβη, και με πολλες υποσημιωσεις που ακομα και αν εισαι ασφαλισμενος στην περιπτωση της στραβης, εχεις αρκετες πιθανοτητες να μεινεις με το λιλι στο χερι. Για αλλη μια φορα, το κρατος παιζει το ρολο θεατη (η μαλλον υποστηρικτη) των μεγαλων ασφαλιστικων ωστε να μην δινουν τα αναλογα ασφαλιστικα πακετα που οι ασφαλιζομενοι δικαιουνται, οποτε μετα η ευθυνη, πεφτει παλι πανω στον ατυχο ιδιοκτητη οπου θα πρεπει να αποφασισει μεταξυ πληρους απραγιας, αυτοδικιας, και διαφορων πολυπλοκων νομιμων η μη μεθοδων ασφαλισης της περιουσιας του.

Σε μια χωρα που οι κλοπες ειναι συνηθεις, οι ιδιοκτητες θα πρεπει να ψαχτουν για πιο σοβαρες ασφαλειες κλοπης, και οχι το πως θα βαλουν κανονια, κροκοδιλους και ηλεκτροφορα καλωδια να φυλανε τις περιουσιες τους. Επειτα, οι ασφαλιστικες θα κανουν την δουλεια τους μιας και εχουν μοχλους πιεσης ωστε οι εκαστοτε ιθυνοντες να περιορισουν τις κλοπες.
 

mousitsas

Μέλος
Όνομα
Αγις
Μοτό
KTM 950SE
2005 HAYABUSA
XR400R
CRF1100
Σεβαστές όλες οι απόψεις και προφανώς μόνο θεωρητική κουβέντα κάνουμε, όμως εγώ αυτό που ρωτάω είναι με ΠΟΙΑ ΛΟΓΙΚΗ αυτός που ήρθε να με κλέψει και τραυματίστηκε θα μου πάρει το αυτοκίνητο κλπ; Σε ποιά λογική στέκει το "εκεί που τον έκλεβα κύριε Πρόεδρε ήρθε το ντόπερμαν του και μου έκοψε κομμάτι" πχ; Αφου εκείνη την ώρα διεπράττε έγκλημα. Στο δικαστήριο τι θα ισχυριστει; Με ποιά δικαιολογία ήταν μέσα στο σπίτι μου και τρόχιζε αλυσίδες κλπ;

Και στην τελική ρε παιδιά συγγνώμη να ρωτήσω και κάτι άλλο γιατί μπορεί τελικά εγώ να είμαι ο χαζός: άστε τις μηχανές. Έστω οτι ο κλέφτης δεν ήρθε να σου πάρει τη μηχανή αλλά το παιδάκι σου. Αν εγώ τον έπιανα να είναι στην αυλή του σπιτιού μου εκεί να προσπαθεί να βουτήξει το γιό/κόρη μου και τον κάνω ασήκωτο θα φταίω; Όλοι θυμάστε τη τραγική υπόθεση της μικρούλας Madeleine McCann που την άρπαξε ένας αληταράς απο το δωμάτιο που κοιμόταν στο ξενοδοχείο στη Πορτογαλία που μπήκε απ' το παράθυρο ενώ οι γονείς της ήταν 20 μέτρα παραπέρα και έτρωγαν βραδινό.
Με ποιά λογική το δικαστήριο θα δικαιώσει το κλέφτη και θα μου ζητήσει και τα ρέστα;

Εκει αδειαζεις την καραμπινα κι ευχεσαι ο gsmaniac να ειναι αυτος που υποσχεται.
Για την πρωτη παραγραφο, εχω την εντυπωση πως ο νομος διαχωριζει τις πραξεις. Αυτος κακως πηγε να σε κλεψει κι ο σκυλος σου κακως τον εκανε κονιορδο.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Ταξιδευτής

Αμετανόητα ονειροπόλος
Περιοχή
71° 10′ 11.32″ N 25° 46′ 58.27″ E
Όνομα
Νίκος
Μοτό
Αύρα
Εκει αδειαζεις την καραμπινα κι ευχεσαι ο gsmaniac να ειναι αυτος που υποσχεται.
Τώρα μιλάς σωστά αδερφε! :laugh::laugh::laugh::laugh:
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Λίγο μπερδέψαμε τα μπούτια μας, περισσότερο συνηθισμένο αυτές τις ημέρες από ότι συνήθως.

Έρχεται κάποιος να σου κλέψει την μηχανή. Θα σου φάει Χ ευρώ δηλαδή, προφανώς και θα τα πάρεις στο κρανίο αλλά ΟΚ, αντικείμενο είναι, θα πάρεις άλλο αργά ή γρήγορα.
Έρχεται κάποιος να σου κλέψει το παιδί. Αξία ανεκτίμητη και αυτό αναγνωρίζεται και νομικά.

Βέβαια σε μιά χώρα που η επίσημη σύσταση της κυβέρνησης είναι "κάντε ότι κοιμάστε" και που ακούς από τηλεοράσεως "με το λοκντάουν δεν μπορούμε πιά να κλέβουμε" και δεν ιδρώνει κανενός το αυτί απλά ελπίζεις να μην σου τύχει γιατί μάντεψε, είσαι μόνος σου πάλι. Μόνο καφέ σε παγκάκι γελαστός μην πιείς στην χώρα μας, όλο το εγκληματολογικό θα πέσει πάνω σου.


Το συγκεκριμένο κατασκεύασμα, αν τρομάξει ο ληστής και πέσει επάνω του ο τροχός και τον κόψει, μάντεψε σε πόσες περιπέτειες θα σε βάλει.
 

pumba

Μέλος
Όνομα
pumba
Μοτό
Honda c50rr
Philips OneBlade
Σεβαστές όλες οι απόψεις και προφανώς μόνο θεωρητική κουβέντα κάνουμε, όμως εγώ αυτό που ρωτάω είναι με ΠΟΙΑ ΛΟΓΙΚΗ αυτός που ήρθε να με κλέψει και τραυματίστηκε θα μου πάρει το αυτοκίνητο κλπ; Σε ποιά λογική στέκει το "εκεί που τον έκλεβα κύριε Πρόεδρε ήρθε το ντόπερμαν του και μου έκοψε κομμάτι" πχ; Αφου εκείνη την ώρα διεπράττε έγκλημα. Στο δικαστήριο τι θα ισχυριστει; Με ποιά δικαιολογία ήταν μέσα στο σπίτι μου και τρόχιζε αλυσίδες κλπ;

Και στην τελική ρε παιδιά συγγνώμη να ρωτήσω και κάτι άλλο γιατί μπορεί τελικά εγώ να είμαι ο χαζός: άστε τις μηχανές. Έστω οτι ο κλέφτης δεν ήρθε να σου πάρει τη μηχανή αλλά το παιδάκι σου. Αν εγώ τον έπιανα να είναι στην αυλή του σπιτιού μου εκεί να προσπαθεί να βουτήξει το γιό/κόρη μου και τον κάνω ασήκωτο θα φταίω; Όλοι θυμάστε τη τραγική υπόθεση της μικρούλας Madeleine McCann που την άρπαξε ένας αληταράς απο το δωμάτιο που κοιμόταν στο ξενοδοχείο στη Πορτογαλία που μπήκε απ' το παράθυρο ενώ οι γονείς της ήταν 20 μέτρα παραπέρα και έτρωγαν βραδινό.
Με ποιά λογική το δικαστήριο θα δικαιώσει το κλέφτη και θα μου ζητήσει και τα ρέστα;

Βεβαια το να μπει καποιος στο γκαραζ σου/πεζοδρομιο και να σκαλιζει τη μηχανη με το να μπει στο σπιτι σου ειναι δυο διαφορετικα σεναρια οπου στο ενα η αυτοαμυνα θα ειναι ισχυρο ελαφρυντικο, ενω στην αλλη οχι.
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Σεβαστές όλες οι απόψεις και προφανώς μόνο θεωρητική κουβέντα κάνουμε, όμως εγώ αυτό που ρωτάω είναι με ΠΟΙΑ ΛΟΓΙΚΗ αυτός που ήρθε να με κλέψει και τραυματίστηκε θα μου πάρει το αυτοκίνητο κλπ; Σε ποιά λογική στέκει το "εκεί που τον έκλεβα κύριε Πρόεδρε ήρθε το ντόπερμαν του και μου έκοψε κομμάτι" πχ; Αφου εκείνη την ώρα διεπράττε έγκλημα. Στο δικαστήριο τι θα ισχυριστει; Με ποιά δικαιολογία ήταν μέσα στο σπίτι μου και τρόχιζε αλυσίδες κλπ;

Και στην τελική ρε παιδιά συγγνώμη να ρωτήσω και κάτι άλλο γιατί μπορεί τελικά εγώ να είμαι ο χαζός: άστε τις μηχανές. Έστω οτι ο κλέφτης δεν ήρθε να σου πάρει τη μηχανή αλλά το παιδάκι σου. Αν εγώ τον έπιανα να είναι στην αυλή του σπιτιού μου εκεί να προσπαθεί να βουτήξει το γιό/κόρη μου και τον κάνω ασήκωτο θα φταίω; Όλοι θυμάστε τη τραγική υπόθεση της μικρούλας Madeleine McCann που την άρπαξε ένας αληταράς απο το δωμάτιο που κοιμόταν στο ξενοδοχείο στη Πορτογαλία που μπήκε απ' το παράθυρο ενώ οι γονείς της ήταν 20 μέτρα παραπέρα και έτρωγαν βραδινό.
Με ποιά λογική το δικαστήριο θα δικαιώσει το κλέφτη και θα μου ζητήσει και τα ρέστα;
Αν και όπως αναφέρθηκε από τον mousitsas η συζήτηση είναι δύσκολη και θέλω να την αποφύγω.
Θα πω μόνο για να δώσω μια απάντηση στο Νικόλα πως για τον νομοθέτη υπέρτατη αξία έχει η ζωή και όχι τα αντικείμενα. Δεν έχει σημασία αν τα αντικείμενα είναι του νοικοκύρη και η ζωή του εγκληματία. Καμία ζωή δεν είναι λιγότερο σημαντική από μια άλλη.
Αυτά τα γράφω σαν μια παρατήρηση σε σχέση με τις υλικές ζημίες. Δεν εξετάζει ο νομοθέτης αν ο νοικοκύρης ήταν ο Νικόλας και ο εγκληματίας ο Μπάμπης ο Λεπίδας. Φυσικά ελαφρυντικά πιθανά θα υπάρχουν αλλά το θέμα είναι τι θα υποστεί το περιβάλλον σου/μας από την απουσία μας επειδή θέλαμε να κάνουμε τη "μαγκιά" να φάμε το "μούτρο" με αποτέλεσμα να καταλήξουμε στο χώμα ή στη φυλακή. Θα είναι καλύτερη άραγε η μετέπειτα ζωή της οικογένειας μας χωρίς εμάς; Ναι το V-strom θα έχει μείνει στο γκαράζ....
 

Gus

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
Sutzouki
Υπάρχει πολύ και ξεχειλωμένα πολύ θράσος από τα κλεφτρόνια τα οποία εκμεταλλεύονται το σαθρό νομικό σύστημα το οποίο δημιουργούν οι κυβερνόντες - βουλευτές μιας και αυτοί νομοθετούν κατά το δοκούν σύμφωνα με κάποιες εύπεπτες, δήθεν δημοκρατικές και δημιουργικές αντιλήψεις και ιδεοληψίες τους. Νομοθέτης δεν είναι ένα πάνσοφο και καλοκάγαθο ον, παρά ένα τσούρμο πολλές φορές τυχάρπαστων, που κάνουν ψηφοθηρία σε διάφορες κοινωνικές ομάδες π.χ ρομα, φυλακισμένων κλπ.....
Έτσι τα κλεφτρόνια έχουν να αντιμετωπίσουν δύο κατηγορίες υποψήφιων θυμάτων. Αυτούς που θα το αφήσουν να φύγει από τα χέρια τους χωρίς αντίσταση κάτω από το καθεστώς του φόβου (νομικές διαδικασίες και συνέπειες δλδ. όσα έχουν αναφερθεί από όλους παραπάνω) και σε αυτούς που θα αντισταθούν με όποιο τρόπο.
Σύμφωνα με την λογική του κλέφτη, η επέμβαση γίνεται πάντα στον εύκολο στόχο και σε περίπτωση δύσκολου το βάζουν στα πόδια άμεσα. Σύμφωνα με την εμπειρία μου, τρείς διαφορετικές φορές αντίστασης , από τρείς διαφορετικούς δράστες, έφεραν το επιδιωκόμενο αποτέλεσμα.
Κατανοώ πραγματικά και την αντίθετη άποψη από την δικιά μου, αλλά απλά δεν μπορώ να την αποδεχθώ με όποιες συνέπειες αυτό συνεπάγεται. Άλλωστε μια παραγωγική κουβέντα κάνουμε, με αντίθετες απόψεις, δεν υπάρχει κανένας λόγος διαξιφισμών. .
 
Τελευταία επεξεργασία:

a2in

Μέλος
Όνομα
Άρης
Μοτό
Varadero 1000
Όλες οι απόψεις που έχω διαβάσει μέχρι τώρα είναι σεβαστές, ακόμα και οι ακραίες και προς τις 2 κατευθύνσεις. Η δική μου άποψη είναι βεβαίως και πρέπει να κάνουμε ότι είναι δυνατόν για να αποφύγουμε να είμαστε "θύματα", εντός λογικών πλαισίων βεβαίως, και εδώ ακριβώς έγκειται το πρόβλημα, δεν υπάρχει λογικό πλαίσιο στην Ελλάδα.
Για να διευκρινήσω, φαίνεται πως λόγω έλλειψης ασφάλισης της περιουσίας μας, έλλειψης αστυνόμευσης/νομικής τιμωρίας και έλλειψης επιλογών "αυτοπροστασίας", όλοι νιώθουμε υπεύθυνοι και υπόχρεοι να πάρουμε τα πράγματα στα χέρια μας, και φυσικά αυτό σημαίνει κάτι διαφορετικό για τον καθένα μας.
Εγώ προσωπικά προτιμώ να μην χρειαστεί ποτέ να έρθω πρόσωπο με πρόσωπο με κάποιον "ληστή", γιατί δεν ξέρω πόσο μακριά μπορεί να φτάσω με την "άμυνα", μιας και ακόμη και εδώ το νομοθετικό πλαίσιο δεν είναι ξεκάθαρο.
Εν τέλει, δεν θα χρησιμοποιούσα αυτό το λουκέτο, όχι για να μην προκαλέσω σωματική βλάβη σε επίδοξο ληστή, άλλα γιατί όντως μπορεί άλλοι γύρω του να πάθουν κακό.

ΥΓ. Ναι, έχω πέσει θύμα κλοπής στο σπίτι μου στο Λονδίνο, δεν μιλάω εκ του ασφαλούς. Γέλασα στην πρώτη ανταλλαγή κουβεντών μεταξύ εμου και του ντετέκτιβ της αστυνομίας όταν μπήκαμε στο σαλόνι και είδαμε την τζαμαρία της μπαλκονόπορτας να είναι σε χίλια κομμάτια.. εγώ είπα "ευτυχως δεν βλέπω πουθενά αίμα, άρα δεν τραυματίστηκαν σπάζοντας το τζάμι", και ο ντετέκτιβ είπε "δυστήχως δεν τους έκοψε το λαιμό/κεφάλι το τζάμι, γιατί μόνο έτσι θα μπορούσαμε να τους βρούμε/συλλάβουμε".
 

dan

lone wolf
Περιοχή
Ιωάννινα
Όνομα
Θανάσης
Μοτό
F 800 GS
Z 50 J
Σε μια χώρα όπως η δική μας όπου το μεγάλο μαχαίρι , το πιπεροσπρέι , το πιστόλι κρότου κτλ θεωρούνται
οπλοκατοχή και πας αυτόφωρο , τέτοιο λουκέτο δεν είναι καλή ιδέα !
Η "επίσημη" γραμμή του νομοθέτη είναι περίπου : αν μπει κλέφτης κάτσε σε μια γωνία και περίμενε να ...φύγει !!
Πράγμα σωστό στις περισσότερες περιπτώσεις και δεν πας και φυλακή.
Τώρα αν πάει να πειράξει το παιδί ,,, θα μιλήσει η χράπα χρούπα ! και ας πάω και φυλακή ...
 

ChristosGR

Σκουριασμένο Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Χρηστος
Μοτό
V-Strom 800 DE - Husaberg FE-390
Πέρα από την πλάκα.
Παίρνουμε τα νόμιμα μέτρα για να προφυλαξουμε την περιουσία μας και ευχόμαστε να μην πετύχουμε τον αλήτη την στιγμή που κλέβει, γιατί η κατάληξη δεν θα είναι καλή για εμάς.
Το λέω αυτό, αν και δεν μου έχει φύγει ακόμα ο θυμός, από την πρόσφατη απώλεια της χοντρής μου.
Εδω θα διαφωνήσω.
Εγω θέλω να τον πετύχω.
Η λογική της κυβέρνησης που αντί να προστατέψει τον νομιμοφρωνα παίρνει ίσες αποστάσεις, μπορεί να ακούγεται "δημοκρατική" αλλά δεν είναι δίκαιη.
Άλλο το νόμιμο και άλλο το ηθικά σωστο.
Όταν μας λέει να κάνουμε τους κοιμισμένους αν μπουν στο σπίτι μας το μόνο που πετυχαίνουμε με γεωμετρική πρόοδο είναι να ταΐζουμε το τέρας, ελπίζοντας τι ?
Να σκάσει από το φαγητό ?
Δυστυχώς το αν θέλεις ειρήνη να είσαι έτοιμος για πόλεμο είναι αναπόφευκτο εδώ, (για μένα τουλάχιστον).
 

al800

Μέλος
Περιοχή
Νέα Πέραμος Καβάλας
Όνομα
Al
Μοτό
?
Η κυβέρνηση θέλει το καλό σας για αυτό λέει να κάνετε ότι κοιμάστε. για να μην καταλήξετε σε καμιά εντατική, γιατί τώρα δεν παίζουν εντατικές διαθέσιμες. για αυτό προσοχή. καντε και καμιά ασφάλεια κλοπης. οι ασφαλιστές πώς θα ζήσουν; κλέφτες μοτο να γίνουν;
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Εχουμε γεμισει μπατσους παντου και οι κλοπες συνεχιζονται. Σκεφτειτε λοιπον καλα ολα αυτα που γραφετε.
 

ChristosGR

Σκουριασμένο Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Χρηστος
Μοτό
V-Strom 800 DE - Husaberg FE-390
Η κυβέρνηση θέλει το καλό σας για αυτό λέει να κάνετε ότι κοιμάστε. για να μην καταλήξετε σε καμιά εντατική, γιατί τώρα δεν παίζουν εντατικές διαθέσιμες. για αυτό προσοχή. καντε και καμιά ασφάλεια κλοπης. οι ασφαλιστές πώς θα ζήσουν; κλέφτες μοτο να γίνουν;

Μα οι ασφαλιστές άλλος λιγότερο άλλος περισσότερο είναι ήδη κλέφτες.
Όταν έχεις (η έτσι νομίζεις) ασφάλεια κλοπης και όταν έρθει η ώρα να πληρωθείς αν είσαι τυχερός και εξαντληθούν όλες τις δικαιολογίες μη πληρωμής σου λένε πάρε 70% και άμα γουστάρεις τότε έχεις πόλεμο.
Πρακτικα το ρδέλο μας έχει αφήσει σχαδον απροστάτευτους,απ όλες τις πλευρες άμα κάνουμε και τους κοιμισμένους τελειώσαμε.
 
Reactions: Gus

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Μα οι ασφαλιστές άλλος λιγότερο άλλος περισσότερο είναι ήδη κλέφτες.
Όταν έχεις (η έτσι νομίζεις) ασφάλεια κλοπης και όταν έρθει η ώρα να πληρωθείς αν είσαι τυχερός και εξαντληθούν όλες τις δικαιολογίες μη πληρωμής σου λένε πάρε 70% και άμα γουστάρεις τότε έχεις πόλεμο.
Πρακτικα το ρδέλο μας έχει αφήσει σχαδον απροστάτευτους,απ όλες τις πλευρες άμα κάνουμε και τους κοιμισμένους τελειώσαμε.
Για να μην αδικούμε... Εγώ αποζημιώθηκα ακριβώς ότι είχα συμφωνήσει.
Στον σωστό χρόνο.
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Ο ασφαλιστής σου και πως θα χειριστεί το θέμα παίζει τον μέγιστο ρόλο.
 
Top Bottom