Αγορά μεταχειρισμένης μοτοσυκλέτας με πολλά χιλιόμετρα.

YANNIS EFTHIMIOU

Μέλος
Όνομα
YANNIS
Μοτό
Suzuki VStrom 800 DE
Tenere 1200 και μεταχειρισμένο είναι πολύ πάνω από τα χρήματα μου. Όπως και το cross tourer. Το v strom το 1000 δεν μου αρέσει η θέση οδήγησης. Και αυτό όμως είναι πάνω από τα χρήματα που διαθέτω. Ktm μόνο το 1050 το οποίο όμως το πιο φθηνό είναι στα 9600 περίπου. Επίσης δεν νομίζω ότι το συγκεκριμένο μοντέλο είναι καλύτερο από gs. Για multistrada 1200 και 1190 δεν το συζητάμε. Επιπλέον τα χρήματα δεν είναι 4 ή 6 k για να κοιτάζω varadero ή caponord του 2005-2007. Και αν δεν χρησιμοποιήσω αυτά τα χρήματα όλα και τώρα, πέταξε το πουλάκι. Όσοι είναι παντρεμένοι θα με καταλάβουν.

Στάλθηκε από το SM-G930F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Εγώ πηρα μηχανάκι τωρα που γεννήθηκε ο Μπέμπακος και δε με κατάλαβε κανένας!! Χοχοχο παρτο το κορίτσι να το χαρείς, το tenekere έχει τέλεια ανάρτηση απουσία τελελεβερ αλλά δεν πάει βήμα χαμηλά, Αα έχει και καλύτερο άξονα, το capo το θεωρώ λιγο δύσχρηστο και ασχημουλι, το crisstourer δεν το έχω οδηγήσει, το 1050 δε λέει γιατί υπάρχει το 1090 που είναι αμαρτία σκέτη..γνώμη μου πάντα..αν δεν εχεις ανεβεί γκρεμό με Τρίτη και χωμάτινα, να νοιωθεις το boxer να οργώνει, δεν ξερεις τι εστι gs..
 
Περιοχή
Ηράκλειο κρήτης
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
Transalp 600 '95,VFR 800 vtec '02
Και μην νομίζεις αδερφέ ότι όλοι πέφτουν στα πατώματα για τα λεφτά γιατί όπως έχω υπολογίσει εγώ πόσα μπορώ να δώσω έτσι έχει υπολογίσει και ο άλλος πόσα θέλει να κατέβει. Δεν είναι όλοι απελπισμένοι.
Δεν είπα αυτό,και φυσικά δεν έγραψα αυτό.
Με αυτόν τον τρόπο δουλεύει η αγορά.
Απλά αναφέρω κάποιες σκάψεις για να κοιτάξεις και μηχανάκια που είναι ''θεωρητικά'' εκτός μπάτζετ!

--Προσωπικά δεν μπαίνω σε πλειοδοσία αλλά ρωτάω τον πωλητή πόσο κατεβαίνει ή του λέω οτι δίνω τόσα (όχι 5.000 για αγγελία των 8000),μου λέει ναι έχει καλώς ...μου λέει όχι αυτός χάνει.
Γενικά μία καλοσυντηρημένη μοτοσυκλέτα πρέπει-αξίζει να καλοπληρώνετε ενώ συνήθως αυτές που είναι μαμά και σε καλή κατάσταση δεν θέλουν κάτι παραπάνω από ένα μεγάλο σερβις και αλλαγή υγρών!
Τι πιο ξεκάθαρο?:thinking:Αν θέλω να αγοράσω το πιο σπάνιο μηχανάκι,ή αυτό που δεν το βρίσκω πουθενά αλλού ,τότε, ναι χάνω εγώ!:yew:
Δεδομένο είναι ότι δεν πας να κάνεις μία πρόταση προσβλητική ούτε προς εσένα ούτε προς τον άλλον!

Σωστη κουβεντα!!! Εγω πιστευω οτι οταν παμε νσ παρουμε ενα μεταχειρο κανουμε.ναι μεν παζαρι αλλα τοσο οσο γιατι ξερουμε την αγορα και ποσο αξιζει αυτο που βλεπουμε.κσι θα πω και την προσφατη εμπειρια μου. Το 640 που πηρα το ειχε 2.200 στο καρ δεν ειχα παρει τηλ .μετα απο λιγες μερες το βλεπω 2 χιλ μιλαω κσι παω να το δω απο κοντα. Το μηχανακι ηταν πενα πραγματικα τι να του πω ας πουμε δωστο μου 1500 γιατι τοσα εχω και αν θες? Δεν εινσι ετσι το σωστο εκτιμάται και πληρωνεται αναλογως!! Και αυτο του ειπα και του πωλητη γτ εγραφε 2 συζητήσιμη ρε φιλε ουτε να σου πω κοψε 50 ευρω δε μπορω ετσι που το βλεπω. το εκτίμησε ομως αυτο και μου λεει θα σου κανω και δωρο την μεταβιβαση.

ΥΓ : Όταν φέρεσαι σωστά σου φέρονται αναλόγως !;) Αυτο ισχύει γενικά
Συμφωνώ 100%. Αλλά γιατί δεν πήγες στο 2200 να του πεις 2000?
 
Περιοχή
Πλαταιές Κιθαιρωνας
Όνομα
ΛΕΩΝΙΔΑΣ.
Μοτό
GS 1150 ADV
Με το αρχικό ποστ ακυρωνεις τον τιτλο του θεματος.
Eφοσον ψαχνεις boxer,δες το σαν μεταχειρισμένο αυτοκινητο και οχι μοτοσυκλετα.
Αυτοκινητάδικο μοτερ είναι.
1200 κυβικα.Λίγα αλογα.Δουλευει ξεκουραστα.

Ειναι πολλα για ενα αυτοκινητο τα 100.000?
οχι.
Ακόμα παραπέρα.
Ειναι πολλα τα 100.000 χλμ για ενα αυτοκινητο BMW?
Μηδαμινα.

Εαν εψαχνες οποιαδηποτε αλλη μηχανη,θα ταν λογικη/ος η απορια/φοβος.

Εφοσον μιλαμε για ενα μοτερ φιλοσοφιας αυτοκινητου,με αξονα,το οποιο κινει 300 κιλα με 1200 κυβικα.
1200 κυβικα τα οποια κινουν πολλα αυτοκινητα.
Σκεψου ποσο πιο ξεκουραστα κινει 300 κιλακια μηχανης αντι για τονους αυτοκινητου.


Εχω διαβασει και υπερβολικα,τυπου μετα τις 100.000 θεωρειται στρωμενο και καιει λιγοτερο λαδι απ οτι καινουριο.
Αλλα τα τοποθετω στην σφαιρα της μυθοπλασιας.

Με 2 λογια.
Για boxer συγκεκριμενα.
Οχι.
Δεν παίζουν ρόλο τα χλμ.
Η μαλλον,δεν παιζουν τον ιδιο οπως σε αλλες μηχανες.
Τα λες ωραία ρε μπαγάσα:clp:
 

ilai

Μέλος
Όνομα
HΛΙΑΣ
Μοτό
.
[quote="Christoforos Kolombos, post: 233337, member:


Συμφωνώ 100%. Αλλά γιατί δεν πήγες στο 2200 να του πεις 2000?[/quote]

Το ειχα δει απλα και λεω ασε να τον παρω Δευτερα τηλεφωνο και να παω να το δω απο κοντα και να τα πουμε . Και την Κυριακη τσουπ το βλεπω 2 και τον πηρα απευθειας να του κλεισω ραντεβου για Δευτερα οπως και εγινε και αφου το ειδα το εκλεισα επιτοπου
 

HAWK_46

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Λευτέρης
Μοτό
Μηλοκλέφτη
[quote="Christoforos Kolombos, post: 233337, member:


Συμφωνώ 100%. Αλλά γιατί δεν πήγες στο 2200 να του πεις 2000?
Το ειχα δει απλα και λεω ασε να τον παρω Δευτερα τηλεφωνο και να παω να το δω απο κοντα και να τα πουμε . Και την Κυριακη τσουπ το βλεπω 2 και τον πηρα απευθειας να του κλεισω ραντεβου για Δευτερα οπως και εγινε και αφου το ειδα το εκλεισα επιτοπου[/quote]
Μπραβο Ηλια.
Οπως και στην δικη μου περιπτωση με το XR.
Κυριακη βραδυ το ανεβαζει στο car και γραφει να ενοχλουν στο τηλ 08:00-20:00
Δευτερσ 08:10 κλεινουμε ραντεβου για το μεσημερι και ειχε ηδη 5 κλησεις απο επαρχια.
Ουτε λογος για μειωση τιμης
Ηταν τοσο καθαρο που απλα κανονισαμε για την μεταβιβαση!!
Αντε να γινουν και τα "δευτερα" βαφτίσια!! :happy:
 

mike

Μέλος
Περιοχή
Ρέθυμνο
Όνομα
Μιχάλης
Μοτό
aprillia caponord rally
Συμφωνώ με @πυξιδας990 @dimos47ki7 στα 8500-9000 αν βρείς είναι όντως πολύ καλύτερη επιλογή από GS του 2010. Η ανάρτηση του είναι εξαιρετική και τα ταξίδια στο εξωτερικό 2καβαλος και φορτωμένος απόλαυση... Χώμα δε το έχω δοκιμάσει όπως του πρέπει αλλά σε κάποια βόλτα απ τις 3 της άνοιξης θα δοκιμαστεί. Πάντως μετά από 3 χρόνια συμβίωσης με το Ραλλύ θεωρρώ ότι τα 800 κυβικά ταιριάζουν στην Ελλάδα μας καλύτερα από όλα !
 

Τσακάλι

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
R1200GS
Honda Sh 150
Συμφωνώ με @πυξιδας990 @dimos47ki7 στα 8500-9000 αν βρείς είναι όντως πολύ καλύτερη επιλογή από GS του 2010. Η ανάρτηση του είναι εξαιρετική και τα ταξίδια στο εξωτερικό 2καβαλος και φορτωμένος απόλαυση... Χώμα δε το έχω δοκιμάσει όπως του πρέπει αλλά σε κάποια βόλτα απ τις 3 της άνοιξης θα δοκιμαστεί. Πάντως μετά από 3 χρόνια συμβίωσης με το Ραλλύ θεωρρώ ότι τα 800 κυβικά ταιριάζουν στην Ελλάδα μας καλύτερα από όλα !
Ρε φίλε το μηχανάκι τα σπάει δεν το συζητάμε. Και καλοί μάστορες υπάρχουν για σέρβις, το ξέρω. Αλλά δεν φτάνω οικονομικά εκεί. Τα πιο φθηνά είναι στα 10500 . Πόσο να πάνε παρακάτω οι άνθρωποί. Στα 8500€ μοντέλα 10-12 από 1000 cc και πάνω δεν έχει ανταγωνιστή το Gs. Ίσως το tracer που και πάλι έχει άλλο χαρακτήρα.

Στάλθηκε από το SM-G930F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

mike

Μέλος
Περιοχή
Ρέθυμνο
Όνομα
Μιχάλης
Μοτό
aprillia caponord rally
@erpeto ναι Γιώργο αυτό τόνισα και εγώ στα 8500-9000 . Αν υπάρχει σ αυτά . Αν θα καταφέρεις να βρεις σ αυτά τα λεφτά είναι άλλο θέμα
 

Τσακάλι

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
R1200GS
Honda Sh 150
@erpeto ναι Γιώργο αυτό τόνισα και εγώ στα 8500-9000 . Αν υπάρχει σ αυτά . Αν θα καταφέρεις να βρεις σ αυτά τα λεφτά είναι άλλο θέμα
Ειδικά το rally raid είναι από άλλο πλανήτη. Και μου κάνει τρομερή εντύπωση πως δεν έχουν πουλήσει!!!

Στάλθηκε από το SM-G930F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Greg Ø

Μέλος
Όνομα
Γρηγόρης
Μοτό
KTM 990 Adventure '07
Ειδικά το rally raid είναι από άλλο πλανήτη. Και μου κάνει τρομερή εντύπωση πως δεν έχουν πουλήσει!!!

Στάλθηκε από το SM-G930F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Αν είχες καθόλου εμπειρία από αντιπροσωπεία/εξουσιοδοτημένο Aprilia δεν θα σου έκανε καμιά εντύπωση!

By the way τα Capo είναι από τα μηχανάκια που πάντοτε μου άρεσαν πολύ. Και τα παλιά και το νέο.

Γνωστός μου χθες είδα ότι αγόρασε Capo (δεν ξέρω περισσότερες λεπτομέρειες βέβαια για χλμ. και χρονιά παραγωγής).

Το μόνο που πρόλαβα να τον ρωτήσω είναι πόσο το πήρε:

3.300 ....! :alien:
 

tsak8

Μέλος
Περιοχή
Ζωγραφου
Όνομα
Χρηστος
Μοτό
R 1200 GS
Πάντως παίζει ασημί Tenere 1200 στα 9700€ αυτή την στιγμή στο car που φαίνεται καλή επιλογή αν μπορεί να στο ρίξει. Γενικά για παντρειά μοτο, το μοντέλο αυτό θα το προτιμούσα!

Στάλθηκε από το LG-H870S μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 
Περιοχή
Πλαταιές Κιθαιρωνας
Όνομα
ΛΕΩΝΙΔΑΣ.
Μοτό
GS 1150 ADV
Λοιπον φίλος άκου τι θα κάνεις.
Γνωμη μου.
Παρε 2 τέτοια.
Αν λεω Αν. Χαλάσει ποτέ το ένα,θα έχεις το αλλο.
2 με 7000 ευρώ.
Τα ρέστα ταξίδια

ΧΑΧΑ!!!!


Στάλθηκε από το ALE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Ένα πράγμα που ποτέ μου δε μπόρεσα να καταλάβω, είναι γιατί όταν ένας άνθρωπος ζητά γνώμη για συγκεκριμένα πράγματα, πάντοτε το βάρος θα πέσει στο να του αντιπροτείνουμε κάτι διαφορετικό από αυτό που ζητάει. Είμαστε πιο σοφοί; Έχουμε καλύτερο γούστο; Ξέρουμε τα οικονομικά του; Ξέρουμε τα οικογενειακά του; Μας έχει αφήσει ανοιχτό το ενδεχόμενο και για άλλες επιλογές στο κείμενο του; Προφανώς τίποτα από όλα αυτά.

Αγαπητέ Γιώργο @erpeto γράφεις πως είσαι Be eM We-δάκιας. Εγώ στη θέση σου θα άκουγα μόνο τους κατόχους, αυτοί μόνο ξέρουν να σου πουν τα ψέματα και τις αλήθειες του μοντέλου που σε ενδιαφέρει. Ακόμη και αν κάποιος πάει να ωραιοποιήσει τα πράγματα, πλέον ζούμε σε μια εποχή που αυτά τα πράγματα δεν περνάνε ή αν θες στο τέλος η αλήθεια μένει. Όλα τα υπόλοιπα είναι απλώς για να γίνεται συζήτηση. Αν εγώ ήμουν στη θέση σου -από αυτά που διάβασα- το μόνο που θα έκανα πλέον είναι υπομονή για να βρεθεί το μοντέλο του 2010Β ή 2011 και μετά. Τα λεφτά υπάρχουν, focus στο στόχο λοιπόν μέχρι να βρεθεί το καλύτερο με αυτά τα χρήματα. Είναι μεγάλο πλεονέκτημα να έχεις τα χρήματα και να ξέρεις τι θέλεις. Αν αρχίσεις να μη ξέρεις τι θέλεις χάνεις αυτό το σημαντικό πλεονέκτημα.

Η δικιά μου προτροπή είναι να μην επιτρέψεις στον εαυτό σου να τον "γαργαλήσουν" και άλλες επιλογές. Θεωρώ το αρχικό σου ποστ κατάθεση ψυχής και από το γραπτό σου δε "χωράει" ούτε το Tracer γιατί απλά η "κλεφτή" ματιά δεν αρκεί.
Αν τελικά πάρεις οτιδήποτε άλλο, σε πάω στοίχημα πως σε δυο χρόνια πάλι το BMW θα κοιτάς... και όπως είπες η γυναίκα έχει βαρύ χέρι.
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Σωστός ο Στέφ ;)
Στην περίπτωση τούτη, μόνο ότι είπε!
Απλώς Στέφανε ο Γιώργης ανησυχούσε για τα χλμ. Κι ουσιαστικά μόνο αυτό ρώτησε (η κλεφτή ματιά, όπως λες, δεν αρκεί ;) )
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
p

να ειμαστε πιο προσεκτικοι στις συμβουλες...
το συγκεκριμενο χτυπαγε στροφαλο και εκκεντροφορους, αν δεν κανω λαθος ειχε γινει μεγαλο θεμα. μεχρι και ανακληση ειχαν γινει !
για να μην μιλησω γαι εξουσιοδοτημενο service
Εντάξει μη φρικαρουμε τώρα! Δεν ειπα σε κανένα να πάει να πάρει stelvio να κάτσω να δω και το ιστορικό βλαβών του μοντέλου! Απλά έθεσα ένα παράδειγμα πως τα πιο εμπορικά μοντέλα πάντα χτυπιονται σε τιμές. Ας πούμε ψάχνεις tdm και τα δίνουν πανάκριβα ενώ άμα δεις Παραδιπλα κάνα cbf1000 μπορεί να βρεις καλή ευκαιρία.

Αυτό ήταν το νόημα του ποστ μου. Όσο για το guzzi 100 χρόνια το ίδιο μοτέρ χρησιμοποιούν και αυτό χτυπαγε? Εντύπωση μου κάνει!
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Εντάξει μη φρικαρουμε τώρα! Δεν ειπα σε κανένα να πάει να πάρει stelvio να κάτσω να δω και το ιστορικό βλαβών του μοντέλου! Απλά έθεσα ένα παράδειγμα πως τα πιο εμπορικά μοντέλα πάντα χτυπιονται σε τιμές. Ας πούμε ψάχνεις tdm και τα δίνουν πανάκριβα ενώ άμα δεις Παραδιπλα κάνα cbf1000 μπορεί να βρεις καλή ευκαιρία.

Αυτό ήταν το νόημα του ποστ μου. Όσο για το guzzi 100 χρόνια το ίδιο μοτέρ χρησιμοποιούν και αυτό χτυπαγε? Εντύπωση μου κάνει!
Και ομως Βαγγέλη....μπορει να έχει βυζια και αυτο, αλλά χτυπάει :D
Και για αυτό το λόγο δεν είναι εμπορικό μάλλον, γιατί κατά τα αλλά είναι κούκλα!
Έχει και με τα εξουσιοδοτημένα ένα πρόβλημα!
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Θα συμφωνήσω σε αυτό Βαγγέλη, αλλά σε τέτοιες περιπτώσεις πάντα θα πρέπει να μαθαίνουμε όσα μπορούμε περισσότερα για το μοντέλο και την αξιοπιστία του.
Πάντως για το συγκεκριμένο μοντέλο της Γκούτσι, δεν είχα ακούσει καλά λόγια (από άτομο που το είχε). Μπορεί να έπεσε στην περίπτωση, δε λέω, όμως θυμάμαι χαρακτηριστικά να λέει "άκουγα θόρυβο όπως πήγαινα στο δρόμο και έλεγα, τι χάλασε πάλι;;".
Το Κάπο από την άλλη (επειδή αναφέρθηκε), με λίγο ψάξιμο και 2-3 πατέντες γίνεται αρκετά ανθεκτικό.

Μιας και έγραψα όμως σε αυτό το νήμα, ας πω και τη θέση μου.. είμαι από αυτούς που δεν τους φοβίζουν τα πολλά χιλιόμετρα. Θα έπαιρνα αύριο κιόλας ένα Hornet 900 (το λέω μιας και το χάζευα πριν από λίγο.. με αρέζει αυτό το μηχανάκι) κι ας είχε 70-80Κ χιλιόμετρα.
Στεφανε η αναφορά του stelvio ήταν τυχαία. Δεν ξέρω κάτι για την αξιοπιστία τους ή την οδική τους συμπεριφορά. Ούτε πρότεινα να το αγοράσει ο άνθρωπος. Όσο για τα χιλιόμετρα, ούτε εγώ έχω φοβερό προβληματισμό. Κι εγώ θα αγόραζα ενα hornet 900 με 100.000χλμ πολύ απλά γιατί θα το παίρνα 2 χιλιάρικα και βγάλε..! Αλλά με budget 9 χιλιάρικα εγώ θα κοίταζα σε κάτι πολύ ελαφρώς μεταχειρισμένο όσο γινεται. Δεν θα ήθελα να φορτωθω την μηχανολογική κληρονομιά και την άγνωστη μεγάλη ζωή ενός μοτέρ με τόσα χλμ. Μπορεί να μην είναι πάρα πολλά για να gs ενδεχομενως. Θα το σκεφτόμουνα για να είμαι πιο δίκαιος μονάχα από πολύ γνωστό μου πρόσωπο και αν είχα απόλυτη κάψα για αυτό το μοντελο
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Και ομως Βαγγέλη....μπορει να έχει βυζια και αυτο, αλλά χτυπάει :D
Και για αυτό το λόγο δεν είναι εμπορικό μάλλον, γιατί κατά τα αλλά είναι κούκλα!
Έχει και με τα εξουσιοδοτημένα ένα πρόβλημα!
Κοίτα να δεις ρε φίλε,100 χρόνια μοτέρ και να χτυπάει? Χαχα. Θα λεγες πως είχαν χρόνο να δουν που πονάει,χαχα

Και είχα μια λατρεία στο mg breva.αμα στο μέλλον βρω καμια φτηνή να την αποφύγω δηλαδή?

Εβλεπα κι εγώ τα βυζιά που τα έχει πιο ψηλά και στητα από τις Γερμανίδες και λέω καλό το μωρό...!
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Κοίτα να δεις ρε φίλε,100 χρόνια μοτέρ και να χτυπάει? Χαχα. Θα λεγες πως είχαν χρόνο να δουν που πονάει,χαχα

Και είχα μια λατρεία στο mg breva.αμα στο μέλλον βρω καμια φτηνή να την αποφύγω δηλαδή?

Εβλεπα κι εγώ τα βυζιά που τα έχει πιο ψηλά και στητα από τις Γερμανίδες και λέω καλό το μωρό...!
Αυτά τα naked της guzzi...ειναι πραγματικά πολύ όμορφα!
 
Top Bottom