Αγορά 990 07 η tennere 20 ?

Dalas990

Μέλος
Όνομα
Θανάσης
Μοτό
Honda hornet 600
Φορτωμένο φαίνεται κ γυαλισμένο.
Αλλά ,ότι γυαλίζει δεν είναι πάντα χρυσός.
Μπορεί κ να είναι βέβαια.
Απο κάποιες φωτό κ μόνο ,δεν μπορώ να εκφράσω άποψη.



Οι "Γρίφοι¨ που θα πρέπει να λύσει ο υποψήφιος αγοραστής 950/990 ,είναι:
Ποιά ήταν η συχνότητα των σέρβις του ;
Ποιός κ Πως το σερβισάριζε πρίν ;
Τι είδους ,έκτασης ,κ ποιότητας εργασίες συντήρησης έχουν γίνει πάνω του ;
Ποιά από τα γνωστά θέματα περιφερειακών έχουν αντιμετωπιστεί/αναβαθμιστεί ενδεδειγμένα ,ώστε να μην εμφανιστούν ξάνα ;
Που κ ποιός θα το συντηρεί ,αφού το πάρεις ;
Από αυτά που ξέρω μέχρι τώρα είναι ότι έχει αλλάξει τρόμπα συμπλέκτη έχει επισκευάσει αντλία ψυκτικού και καθαρισμό κυκλώματος TPS και τα υπόλοιπα από κοντά την Δευτέρα που θα παω να το δω.. Τώρα από μάστορα στον Έβρο είμαι δεν γνωρίζω αν έχουμε κάποιον γνωστή του αντικείμενου και σκέφτομαι ότι μπορώ να το κάνω μόνος μου και με την βοήθεια όλων σας τα υπόλοιπα περί της μηχανής θα τα ανεβάσω την Δευτέρα

Στάλθηκε από το Redmi Note 8 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Dalas990

Μέλος
Όνομα
Θανάσης
Μοτό
Honda hornet 600
Πάρε το τενερε κούτα , μην μπλέξεις με τα κτμ κ ειδικά 990

Στάλθηκε από το SM-G980F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Δεν διαφωνώ αλλά εκεί θα πρέπει να κάνω δώσεις και το σκέφτομαι πολυ σοβαρά γιατί είναι κάπως να πληρώνεις για κάποια χρονια και χωριά ότι θα δώσω και αρκετά λεφτά από πανω για εξοπλισμό

Στάλθηκε από το Redmi Note 8 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
Πάρε το τενερε κούτα , μην μπλέξεις με τα κτμ κ ειδικά 990

Στάλθηκε από το SM-G980F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Κι εσύ γιατί πήρες μαρή ...; :laugh:
 

stavrouliasp

Μέλος
Όνομα
Παντελής
Μοτό
DR800S
Πολυ ωραία προταση... Ποια θα ήταν η ιδανική τιμή για αυτό κατά την γνώμη σου και το κακό είναι ότι είμαι από Ορεστιάδα και είναι πολύ μακριά δεν μπορώ να παω να τό δω

Στάλθηκε από το Redmi Note 8 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Για ένα 950 σαν αυτό που έβαλα τα 4500-4800 θεωρώ ότι είναι μια καλή τιμή. Επίσης, και εγώ σήμερα, μετά από δύο 990, αν ήταν να ξαναπάρω θα προτιμούσα ένα 950.

Για το ότι είσαι από Ορεστιάδα μη σε απασχολεί. Θα βρεθεί άνθρωπος από εδώ για να δει το μηχανάκι που θέλεις.
 

Dalas990

Μέλος
Όνομα
Θανάσης
Μοτό
Honda hornet 600
Αθανασιε καλε μου άνθρωπε, εισαι σε λάθος δρόμο...
Παρε ένα τζι ες κατευθείαν να σώσεις....
Σωτήρη μου είναι παρα πολυ καλές μηχανές αλλά δεν τα συμπαθω καθόλου είναι γατάκι μπροστά στο πορτοκαλι

Στάλθηκε από το Redmi Note 8 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

giamar

Ming lee fu
Περιοχή
Πιερία
Όνομα
Γιαννης
Μοτό
Vstroma -astrea c100 - voge 300 rally
Καλησπέρα .
Θανάση ,καλά ,χρυσά τα 990 που κοιτάς ,αλλά 15ετιας μηχανάκια είναι.
Αν μπορείς και το σηκώνει η τσέπη σου πηγαίνε στο Τ700 ,εγώ εκεί θα πήγαινα.
Κι ας μείνει κι ένας έρωτας ανεκπλήρωτος δλδ.
 

sothrhs

Ο demek
Περιοχή
Λάρισα
Όνομα
Σωτήρης
Μοτό
ΤΡΑΚΤΕΡ 06
Σωτήρη μου είναι παρα πολυ καλές μηχανές αλλά δεν τα συμπαθω καθόλου είναι γατάκι μπροστά στο πορτοκαλι

Στάλθηκε από το Redmi Note 8 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Εγω στο πρότεινα για να μη βγεις εσυ γατάκι στο τέλος...
Τεσπα
Καλη τύχη οτι κι αν επιλέξεις :)
 

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
Δεν διαφωνώ αλλά εκεί θα πρέπει να κάνω δώσεις και το σκέφτομαι πολυ σοβαρά γιατί είναι κάπως να πληρώνεις για κάποια χρονια και χωριά ότι θα δώσω και αρκετά λεφτά από πανω για εξοπλισμό

Στάλθηκε από το Redmi Note 8 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Ετσι είναι.
Αλλο 10Κ + 2 για τα διάφορα αξεσουάρς που θα φορτώσει κάποιος το Τ7
κι άλλο 6,5Κ για ένα φούλ έξτρα 990
Είναι τα 2πλά λ7
Βέβαια ,με τα ΚΤΜ ,υπάρχει πάντα κ ΤΟ.....Κι αν "σου κάτσει"...?

Σαφώς και ,ΑΝ κάποιος έχει να τα διαθέσει ,το Τ7 είναι μια πολύ ικανή κ πανέμορφη μοτοσυκλέτα (για έναν)
 

Dalas990

Μέλος
Όνομα
Θανάσης
Μοτό
Honda hornet 600
Για ένα 950 σαν αυτό που έβαλα τα 4500-4800 θεωρώ ότι είναι μια καλή τιμή. Επίσης, και εγώ σήμερα, μετά από δύο 990, αν ήταν να ξαναπάρω θα προτιμούσα ένα 950.

Για το ότι είσαι από Ορεστιάδα μη σε απασχολεί. Θα βρεθεί άνθρωπος από εδώ για να δει το μηχανάκι που θέλεις.
Δεν έχω κανένα πρόβλημα Παντελή μου και ευχαριστώ παρα παρα πολυ γιά την βοήθεια και εγώ 950 ήθελα στην αρχή αλλά δεν άκουσα καλά λόγια και πήγα στο 990 ακουσα για ατροφία καρμπυρατέρ σε στροφές για κομπλερ μίζας και διάφορα τέτοια

Στάλθηκε από το Redmi Note 8 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Dalas990

Μέλος
Όνομα
Θανάσης
Μοτό
Honda hornet 600
Εγω στο πρότεινα για να μη βγεις εσυ γατάκι στο τέλος...
Τεσπα
Καλη τύχη οτι κι αν επιλέξεις :)
Εννοείς αν μπορώ να διαχειριστώ τις δυνατότητες της μηχανής... Είδη έχω ξεκινήσει ασκήσεις για εντουρο ώστε να μπορέσω με τον καιρό να φανώ αντάξιος αναβάτης μιας τέτοιας μηχανής

Στάλθηκε από το Redmi Note 8 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

sothrhs

Ο demek
Περιοχή
Λάρισα
Όνομα
Σωτήρης
Μοτό
ΤΡΑΚΤΕΡ 06
Εννοείς αν μπορώ να διαχειριστώ τις δυνατότητες της μηχανής... Είδη έχω ξεκινήσει ασκήσεις για εντουρο ώστε να μπορέσω με τον καιρό να φανώ αντάξιος αναβάτης μιας τέτοιας μηχανής

Στάλθηκε από το Redmi Note 8 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Οχι καλο μου παιδί, δεν έδωσα εγώ να καταλάβεις σωστά.
Εννοώ, αν είσαι διατεθειμένος να είσαι μονίμως στα γόνατα να συντηρείς και να πληρώνεις
Όπως μου είχε πει ένας αγαπημένος φιλος από δω μέσα κάποια στιγμή, τα κτμ θέλουν χρονο(για προσωπική ενασχόληση) και χρήμα φυσικά
 

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
Από αυτά που ξέρω μέχρι τώρα είναι ότι έχει αλλάξει τρόμπα συμπλέκτη έχει επισκευάσει αντλία ψυκτικού και καθαρισμό κυκλώματος TPS και τα υπόλοιπα από κοντά την Δευτέρα που θα παω να το δω.. Τώρα από μάστορα στον Έβρο είμαι δεν γνωρίζω αν έχουμε κάποιον γνωστή του αντικείμενου και σκέφτομαι ότι μπορώ να το κάνω μόνος μου και με την βοήθεια όλων σας τα υπόλοιπα περί της μηχανής θα τα ανεβάσω την Δευτέρα

Στάλθηκε από το Redmi Note 8 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Το "κύκλωμα" TPS δεν καθαρίζεται.
Το TPS (αν λειτουργεί σωστά) ,απλά ρυθμίζεται (αν ξέρεις πως να το κάνεις)
Αν χαλάσει (σύνηθες στα 06-08) ,αγοράζεις καινούργιο (τον νέο κωδικό του '10 - περίπου 150 €) για να καθαρίσεις με τα όποια προβλήματα.

Τώρα ,όσο για να το πάρεις κ να τα κάνεις όλα όσα χρειάζονται (σερβις-συντήρηση) μόνος σου κ σωστά ,εξαρτάται από τις γνώσεις/εμπειρία σου πάνω στα μηχανολογικά κ τα ηλεκτρονικά ,καθώς κ από την διάθεσή σου να αφιερώσεις 100άδες ώρες για μελέτη.

ΥΓ: Το μόνο που μπορώ να διακρίνω με σιγουριά από τις φωτό αυτού του 990 που σε ενδιαφερει ,είναι οτι θα χρειαστείς λάστιχα με τα "καλορίζικα".
Οπότε υπολόγισε +250-260 € με το καλημέρα
 

S.p 990

Μέλος
Όνομα
Spiros
Μοτό
Ktm 990 adv. 2008
Πάρε 990 ότι και να πάθει θα το φτιάξεις αν πάθει.. εδώ κάποιοι έχουν λύσει όλα τα προβλήματα που βγάζει οπότε θα έχεις πολύ βοήθεια. Και να ξέρεις αν το καβαλήσεις θα χαμογελάς μέσα απ' το κράνος και δεν θα θες να κατέβεις ξεχωριστά ότι αν θα θες να το πουλήσεις δεν θα ξέρεις τι να πάρεις μετά...... Αυτά από μένα...
 

clear

Μέλος
Περιοχή
Παλλήνη
Όνομα
Κλέαρχος
Μοτό
YAMAHA TENERE 700
Καινούργιε μας φίλε.
Είχα και τα δύο μηχανάκια. Το ΚΤΜ είναι ακόμα και σήμερα το κορυφαίο μηχανάκι σε παραγωγή χαμόγελου όταν το καβαλάς.
Αλλά...
Κινδυνεύει να σου κοπεί το χαμόγελο στο βενζινάδικο, στο συνεργείο ( βλάβη), στην συντήρηση.
Σε βάθος όχι πάνω από τριετία το Τενερέ των 9 Χιλ που βρήκες θα σου έχει κοστίσει τα ίδια λεφτά με το 990 των 65.000 χλμ. Και η τιμή μεταπώλησης το 2024 θα είναι η μισή για καθένα ένα από τα δυο (3.000 ΚΤΜ και 5.500 το Τενερέ.)
Νομίζω η πρόταση του 950 ( αν είναι "καθαρό) με 33.000 χλμ και 4500 ευρώ είναι σούπερ για τα επόμενα δύο χρόνια ώστε να το δώσεις ή να το κρατήσεις για πάντα.
για κά


Για τα έξτρα θα ζήλευαν μόνο τα πλευρικά κάγκελα που πιστεύω μεταχειρισμένα θα τα βρεις κανένα 300.
Βουρ για το 950, αν βρεις και το S ( ψηλότερο)
 

Dalas990

Μέλος
Όνομα
Θανάσης
Μοτό
Honda hornet 600
Το "κύκλωμα" TPS δεν καθαρίζεται.
Το TPS (αν λειτουργεί σωστά) ,απλά ρυθμίζεται (αν ξέρεις πως να το κάνεις)
Αν χαλάσει (σύνηθες στα 06-08) ,αγοράζεις καινούργιο (τον νέο κωδικό του '10 - περίπου 150 €) για να καθαρίσεις με τα όποια προβλήματα.

Τώρα ,όσο για να το πάρεις κ να τα κάνεις όλα όσα χρειάζονται (σερβις-συντήρηση) μόνος σου κ σωστά ,εξαρτάται από τις γνώσεις/εμπειρία σου πάνω στα μηχανολογικά κ τα ηλεκτρονικά ,καθώς κ από την διάθεσή σου να αφιερώσεις 100άδες ώρες για μελέτη.

ΥΓ: Το μόνο που μπορώ να διακρίνω με σιγουριά από τις φωτό αυτού του 990 που σε ενδιαφερει ,είναι οτι θα χρειαστείς λάστιχα με τα "καλορίζικα".
Οπότε υπολόγισε +250-260 € με το καλημέρα
Δεν εννοούσα το TPS το ψυκτικό εννοουσα απλά δεν εβαλα κόμα

Στάλθηκε από το Redmi Note 8 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

sothrhs

Ο demek
Περιοχή
Λάρισα
Όνομα
Σωτήρης
Μοτό
ΤΡΑΚΤΕΡ 06
Δεν εννοούσα το TPS το ψυκτικό εννοουσα απλά δεν εβαλα κόμα

Στάλθηκε από το Redmi Note 8 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Ε καλά,και παραφλου να αλλάξεις θελει μισο μετρο σήκωμα για εξαερωση
 

Dalas990

Μέλος
Όνομα
Θανάσης
Μοτό
Honda hornet 600
Σας ευχαριστώ όλους παρα πολυ πραγματικά για την βοήθεια σας θα επανέλθω από Δευτέρα με νέες φωτογραφίες και νέα από την μηχανή σας καληνυχτω και ότι άλλο θέλει να προσθεσει κάποιος στο θέα είναι όλα ευπρόσδεκτα

Στάλθηκε από το Redmi Note 8 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
Πάντως ,αν θα σκεφτόσουν να διαθέσεις κάτι παραπάνω από τα 6,5+λάστιχα που θα σου στοιχίσει αυτό...
θα μπορούσες να κοιτάξεις και 990ADV μοντ.2010-2011 ,τα οποία έχουν αρκετές αναβαθμίσεις κ λυμένα τα θέματα των προγενέστερων μοντέλων.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Top Bottom