Αγορά Andventure tourer μηχανής

amyroukai

Κουλάδι Σωληνάκιας
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
15/11/2020, να σημειωθεί στο ημερολόγιο, βρέθηκε άνθρωπος που έγραψε για το GS ακριβώς ότι λέω εδώ και κάτι χρόνια και δεν τον πήραν στο ψιλό :p


Join the dark side, we have propellers.
Αγγλία ως το τέλος του χρόνου θεωρητικά είναι "ανοιχτή" και μας προΚαλεί για περιττές αγορές, απελθέτω το παράθυρον τούτο.
 

al800

Μέλος
Περιοχή
Νέα Πέραμος
Όνομα
Al
Μοτό
CRF300L
Φιλε μου προτίθεσαι να δαπανήσεις 12.000 ευρώπουλα σε αυτή τη συγκυρία και θα βασιστείς σε αυτό που σου είπαν και ακουσες; Για ποιο λόγο να μην κανονίσεις με την κάθε αντιπροσωπεία από ενα test ride σε ολα; Μπορεί αυτήν την περίοδο να μην επιτρέπεται αλλά σε ένα μήνα αντε δυο θα υπαρξει δυνατότητα. Ο μονος λογος που θα μπορούσα να σκεφτω θα ηταν οτι εισαι σε καποια περιοχη μακρια απο Αθήνα ή Θεσσαλονίκη και δε βρισκεις μηχανακι για test ride. Και αφού η γυναίκα θελει ταξιδια μακρινά οδήγησε και όλα τα adve που εχουν αξονα...
 

#skliros_kariolis (geez996)

γιου μεικ μι κρ'υ'ζι ρε...
ADVRIDE Team
Περιοχή
Αττικης
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
KTM 300 EXC το tpi το καλό , το 6 gays
15/11/2020, να σημειωθεί στο ημερολόγιο, βρέθηκε άνθρωπος που έγραψε για το GS ακριβώς ότι λέω εδώ και κάτι χρόνια και δεν τον πήραν στο ψιλό :p


Join the dark side, we have propellers.
Αγγλία ως το τέλος του χρόνου θεωρητικά είναι "ανοιχτή" και μας προΚαλεί για περιττές αγορές, απελθέτω το παράθυρον τούτο.

Γιαννη αγαπη μου, ελα παρε με απο 'δω....
 

todor

在中國,我們信任
Περιοχή
ΒΟΛΟΣ
Όνομα
ΘΟΔΩΡΗΣ
Μοτό
Τίμιος Κινέζος
Φιλε μου προτίθεσαι να δαπανήσεις 12.000 ευρώπουλα σε αυτή τη συγκυρία και θα βασιστείς σε αυτό που σου είπαν και ακουσες; Για ποιο λόγο να μην κανονίσεις με την κάθε αντιπροσωπεία από ενα test ride σε ολα; Μπορεί αυτήν την περίοδο να μην επιτρέπεται αλλά σε ένα μήνα αντε δυο θα υπαρξει δυνατότητα. Ο μονος λογος που θα μπορούσα να σκεφτω θα ηταν οτι εισαι σε καποια περιοχη μακρια απο Αθήνα ή Θεσσαλονίκη και δε βρισκεις μηχανακι για test ride. Και αφού η γυναίκα θελει ταξιδια μακρινά οδήγησε και όλα τα adve που εχουν αξονα...
είδαμε κι εσένα με τα άπειρα test ride... έχεις ξεπεράσει κι εμένα... :fun:fun

πάντως, αυτή είναι η πιο σωστή συμβουλή!!
 

pumba

Μέλος
Όνομα
pumba
Μοτό
Honda c50rr
Philips OneBlade
Λιγο περιεργα τα λες. Απο τη στιγμη που εχεις ελαχιστη εμπειρια στις μοτο, απλα οδηγα τα ολα και παρε αυτο που σε βολευει/σου αρεσει περισσοτερο. Τα περι ισχυος, αναρτησεων κλπ που αναφερεις δεν ισχυουν για την περιπτωση σου, μετα το μπενελι θα σου φανουν ολα πυραυλοι και σαν να πατανε σε ραγες. Αλλα και αρκετα βαρια. Επισης, λιγο προσοχη στις μεγαλες φιλοδοξιες για μακρινα ταξιδια, καλο ειναι να υπαρχει και λιγη εμπειρια πριν κανει κανεις τετοια εγχειρηματα.
 

al800

Μέλος
Περιοχή
Νέα Πέραμος
Όνομα
Al
Μοτό
CRF300L
είδαμε κι εσένα με τα άπειρα test ride... έχεις ξεπεράσει κι εμένα... :fun:fun

πάντως, αυτή είναι η πιο σωστή συμβουλή!!
Η αλήθεια είναι αυτή ότι όταν αρχίζεις τα test ride δεν καταλήγεις πιο εύκολα αλλά επίσης ακόμα μεγαλύτερη αλήθεια είναι "Σα βγεις στον πηγαιμό για την Ιθάκη, να εύχεσαι νάναι μακρύς ο δρόμος...". δηλαδή όταν εισαι μοτοσυκλετιστής το να οδηγείς δεν ειναι απλά μια μηχανική διαδικασία που σε μεταφέρει από μέρος σε μέρος. κάθε ευκαρία και δικαιολογία για να ανεβεις πανω σε μια μηχανή είναι καλοδεχούμενη.
 

pumba

Μέλος
Όνομα
pumba
Μοτό
Honda c50rr
Philips OneBlade
Αλήθεια τώρα... Με ένα μισάωρο test θα καταλάβει την μηχανή?
Αν δεν εχεις εμπειρια δεν μπορεις να καταλαβεις τιποτα για τη δυναμικη συμπεριφορα μιας μοτο. Μπορεις ομως να καταλαβεις ποιο σε βολευει περισσοτερο, πιο κοντρολαρεις πιο ανετα, σε ποιο σου ταιριαζει η εργονομια περισσοτερο, και ποιο σου αρεσει γενικοτερα να καβαλας.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Αν δεν εχεις εμπειρια δεν μπορεις να καταλαβεις τιποτα για τη δυναμικη συμπεριφορα μιας μοτο. Μπορεις ομως να καταλαβεις ποιο σε βολευει περισσοτερο, πιο κοντρολαρεις πιο ανετα, σε ποιο σου ταιριαζει η εργονομια περισσοτερο, και ποιο σου αρεσει γενικοτερα να καβαλας.
ΟΚ... Γενικά και αόριστα
Μπορώ να το δεχθώ.
Αλλά εδώ μιλάμε για δικαβαλα φορτωμένα και ταξίδια στο εξωτερικο
Αυτά είναι τα θέλω του φίλου μας.
 

al800

Μέλος
Περιοχή
Νέα Πέραμος
Όνομα
Al
Μοτό
CRF300L
Αλήθεια τώρα... Με ένα μισάωρο test θα καταλάβει την μηχανή?
Εγω παντως τα περισσότερα test ride που εχω κανει κυμαίνονταν από τη 1,5 ώρα μεχρι τις 2. Και φυσικά όταν τα κάνεις χρονικά κοντά ναι...καταλαβαίνεις τη διαφορα της μια μηχανής από την άλλη. Ιδανικά θα κρατουσα τη μηχανή για ενα ΣΚ ή μια βδομάδα να τη ζήσω στην καθημερινότητα. όμως όταν πρεπει να επιλέξω αναμεσα σε περισσότερες ακόμα και οι 2 ωρες βοηθάνε αρκετα.
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
ΟΚ... Γενικά και αόριστα
Μπορώ να το δεχθώ.
Αλλά εδώ μιλάμε για δικαβαλα φορτωμένα και ταξίδια στο εξωτερικο
Αυτά είναι τα θέλω του φίλου μας.
Σε αυτό το σκέλος, όντως δεν μπορεί να καταλαβει τίποτα κανένας!
Στα υπόλοιπα όπως τα έγραψε ο pumba!
 

al800

Μέλος
Περιοχή
Νέα Πέραμος
Όνομα
Al
Μοτό
CRF300L
είδαμε κι εσένα με τα άπειρα test ride... έχεις ξεπεράσει κι εμένα... :fun:fun

πάντως, αυτή είναι η πιο σωστή συμβουλή!!
Η αλήθεια επίσης είναι ότι άμα είσαι μακριά από την Αθήνα...τα test ride είναι πολύ δύσκολα...για να πεις ότι γίνεται σωστή δουλειά πρέπει να κατεβεις στην Αθήνα για 4-5 μερες να οδηγήσεις ό,τι μπορείς. και επίσης να ξέρεις από Αθήνα αττική κτλ...να φτιάξεις διαδρομές για να μπορέσεις μεσα στις 2 ωρες να οδηγησεις σε οσο το δυνατόν μεγαλύτερο ευρος διαφορετικών δρόμων.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Σε αυτό το σκέλος, όντως δεν μπορεί να καταλαβει τίποτα κανένας!
Στα υπόλοιπα όπως τα έγραψε ο pumba!
Μα για αυτό το σκέλος μιλάει ο φίλος και ζητάει βοηθεια
Θεωρώ ότι αν αρχίσει και παίρνει σβάρνα τα τεστ θα καταντήσει σαν κάποιους άλλους που ξέρουμε από τον Βόλο.

Πρέπει να κατασταλάξει σε 2 μοντέλα και πολλά λεω
 

al800

Μέλος
Περιοχή
Νέα Πέραμος
Όνομα
Al
Μοτό
CRF300L
Νομίζω η πιο χρήσιμη βοηθεια για το φίλο είναι να μιλήσουν κάτοχοι για πράγματα που σίγουρα δεν μπορεί να διαπιστώσει σε ενα τεστ. πχ πιθανά προβλήματα, εξοδα συντηρησης και διαφορα σχετικά. Αν θελει να διαπιστώσει ποια του κάνει και ποια επίσης του αρεσει περισσότερο τότε για μενα ας κανονισει τεστ. Εγώ αυτό θα έκανα θα τους έλεγα ότι θελω να κανω ταξίδια με τη μηχανή και θελω να κανω ενα τεστ δύο ωρων όχι στο κεντρο της πολης αλλα να βγω σε δρόμους πιο ταχειας κυκλοφοριας. η Αττική τα εχει όλα απο Αττική οδό μεχρι επαρχιακό κτλ. Δηλαδή τωρα γίνεται μια θεωρητική συζήτηση. Οταν οδηγήσει θα εχει να γραψει και μερικά πραγματα παραπάνω και να υπαρχει καλυτερη βαση για συζήτηση.
 

lospsi

Μέλος
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
KTM 1290 SUPER ADVENTURE S
Πάντως το crosstourer είναι φοβερό για ταξίδια. Άνετο, γκάζι, ευθύβολο. Είναι βέβαια βαρύ και το νιώθεις. Υπάρχει τεστ ραιντ στον Σαρακάκη.
 

amyroukai

Κουλάδι Σωληνάκιας
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
To BMW μπορεί να το νοικιάσει και να το δει στην πράξη.

Σκληρέ θα περάσουν οι μέρες, θα ανοίξουν τα καφέ... Ραντεβού στα σταρμπαξάδικα χωρίς γλουτένη.
 
Top Bottom