Αγορά ktm400exc

Koulos

Μέλος
Όνομα
Βασίλειος
Μοτό
Beverly 300,Aprilia trail 660,G650 xchallenge
Εάν φτάνεις οικονομικά το 450 Θα σου πρότεινα να πας να το δεις...
Δεν φαίνεται πολύ ταλαιπωρημένο σε κάποια επιμέρους σημεία τα οποία φθείρονται αλλά δεν αλλάζονται σχεδόν από κανέναν.
Το θέμα μου είναι μόνο και μόνο η αξιοπιστία των 450 (σε σχέση με το 400 παντα) αλλιώς στην τιμή πανω κάτω εκεί κυμαίνομαι. Είναι και ενα wrf450 05 εδώ Λάρισα γνωστός γνωστου και το έχει πολυ ωραίο και συντηρημενο έχει κανείς άποψη επι τουτου? Παρτε και κανα δυο φωτο απο το wrf στα 3500 και αυτό. Πως ανεβάζω φωτο jpg???
 

Koulos

Μέλος
Όνομα
Βασίλειος
Μοτό
Beverly 300,Aprilia trail 660,G650 xchallenge
Δηλαδή είχε ανοίξει τρύπες στο πλαϊνό καπάκι...?
Οχι ηταν σπασμένο απο κάτω απο πτώση μαλλον απο πετρα και μου είπε οτι το έσπασε αυτος επίτηδες για να παιρνει πιο πολυ αερα αντε γειά!!!
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Οχι ηταν σπασμένο απο κάτω απο πτώση μαλλον απο πετρα και μου είπε οτι το έσπασε αυτος επίτηδες για να παιρνει πιο πολυ αερα αντε γειά!!!
Αφού δεν σου είπε ότι το έσπασε επίτηδες για να φεύγουν τα νερά όταν το πλένει πάλι καλά... :roflmao:
 

kordix

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
PP27
Το θέμα μου είναι μόνο και μόνο η αξιοπιστία των 450 (σε σχέση με το 400 παντα) αλλιώς στην τιμή πανω κάτω εκεί κυμαίνομαι. Είναι και ενα wrf450 05 εδώ Λάρισα γνωστός γνωστου και το έχει πολυ ωραίο και συντηρημενο έχει κανείς άποψη επι τουτου? Παρτε και κανα δυο φωτο απο το wrf στα 3500 και αυτό. Πως ανεβάζω φωτο jpg???
Σε αρκετά wtf 450 έχω ακούσει για ζημιές στο κιβώτιο αλλά αν ελεγχθεί σωστά και δεν κοπανάει δεν είναι πρόβλημα. Είναι πολύ δυνατό σε σημείο να κόβει χέρια οπότε για χρήση σε μονοπάτια εντούρο θέλει προπονημένο αναβάτη.

Αν θυμάμαι καλά το καλό 48ρι kayaba μπήκε στα τελευταία μοντέλα με το σιδερένιο πλαίσιο του 06 δηλαδή οπότε το 05 θα έχει σίγουρα το 46ρι που το σωληνάκι του φρένου περνάει κάτω από τη μπότα. Έπασχαν από αίσθηση και δύναμη στο μπροστινό φρένο εκείνες οι γενιές.
 

Koulos

Μέλος
Όνομα
Βασίλειος
Μοτό
Beverly 300,Aprilia trail 660,G650 xchallenge
Σε αρκετά wtf 450 έχω ακούσει για ζημιές στο κιβώτιο αλλά αν ελεγχθεί σωστά και δεν κοπανάει δεν είναι πρόβλημα. Είναι πολύ δυνατό σε σημείο να κόβει χέρια οπότε για χρήση σε μονοπάτια εντούρο θέλει προπονημένο αναβάτη.

Αν θυμάμαι καλά το καλό 48ρι kayaba μπήκε στα τελευταία μοντέλα με το σιδερένιο πλαίσιο του 06 δηλαδή οπότε το 05 θα έχει σίγουρα το 46ρι που το σωληνάκι του φρένου περνάει κάτω από τη μπότα. Έπασχαν από αίσθηση και δύναμη στο μπροστινό φρένο εκείνες οι γενιές.
Συμφωνώ απολύτως μαζι σου!! Για το κιβώτιο μου το είπε και ο μηχανικός μου και μου είπε οτι σχεδόν ολα βγαζουν θεμα στο σαζμάν και οτι είναι πολύ δυνατό μου το πε ο γνωστός που μου το προξενεψε το χει κανει βόλτα. Ανεβάζω αγγελια απο το wrf δικια μου γιατί ο ιδιοκτήτης μου έστειλε φωτό αλλα δεν το έβαλε μέσα

Cannondale '17 - Car.gr
 

Koulos

Μέλος
Όνομα
Βασίλειος
Μοτό
Beverly 300,Aprilia trail 660,G650 xchallenge
Εάν φτάνεις οικονομικά το 450 Θα σου πρότεινα να πας να το δεις...
Δεν φαίνεται πολύ ταλαιπωρημένο σε κάποια επιμέρους σημεία τα οποία φθείρονται αλλά δεν αλλάζονται σχεδόν από κανέναν.
Το 400 του 10 πως το είδες? Υπόψην ειναι αυτο που χτυπάει η καδένα με τις 700 ωρες. Αυτό είναι Θεσσαλονίκη και με ψιλοβολευει χιλιομετρικά....
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Το 400 του 10 πως το είδες? Υπόψην ειναι αυτο που χτυπάει η καδένα με τις 700 ωρες. Αυτό είναι Θεσσαλονίκη και με ψιλοβολευει χιλιομετρικά....
Δεν γνωρίζω αυτό το μοτέρ για να σου πω τα κουσούρια του.
Το μόνο που ξέρω είναι ότι έχει δύο ξεχωριστά διαμερίσματα λαδιού ένα για τον κινητήρα και ένα για το σασμάν τα οποία στεγανοποιούνται από μία τσιμούχα η οποία εάν χαλάσει μπερδεύονται τα λάδια του ενός διαμερίσματος με του άλλου και για να επισκευαστεί αυτό θέλει άνοιγμα ο κινητήρας στη μέση...
Για τα υπόλοιπα μόνο αν το δεις από κοντά.
 

Koulos

Μέλος
Όνομα
Βασίλειος
Μοτό
Beverly 300,Aprilia trail 660,G650 xchallenge
Το αλλο με τα μαύρα καλάμια ειναι του 05 η είναι γιαλαντζι κι αυτο??? Για πείτε ρε παιδιά γιατί μπερδεύτηκε πολύ η δουλειά, πως το βλέπετε εξωτερικά?

 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Το αλλο με τα μαύρα καλάμια ειναι του 05 η είναι γιαλαντζι κι αυτο??? Για πείτε ρε παιδιά γιατί μπερδεύτηκε πολύ η δουλειά, πως το βλέπετε εξωτερικά?

Έχει πέσει πολύ πάντρεμα...
Το ψαλίδι πίσω πάντως είναι από δίχρονο μετά του '08...
Τα καλάμια ο Θεός και η ψυχή τους...
 

Koulos

Μέλος
Όνομα
Βασίλειος
Μοτό
Beverly 300,Aprilia trail 660,G650 xchallenge
Ωχ, με βλέπω για xtακι600 στην πένα και θα'μαι και ο πρώτος μάγκας του χωριού!!!! Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις και τα φώτα σας αν εμφανιστεί τίποτα καινούριο θα το ανεβάσω
 

KO$74S81

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
. KTM 950 ADV 2004
.TM 250 2T 2010
Ωχ, με βλέπω για xtακι600 στην πένα και θα'μαι και ο πρώτος μάγκας του χωριού!!!! Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις και τα φώτα σας αν εμφανιστεί τίποτα καινούριο θα το ανεβάσω
Εχει ενα 450 exc στην περιοχή σου...
 

antsoar

Μέλος
Όνομα
Αντώνης
Μοτό
SWM RS300R
Ρίχνω μια ιδέα:
Δεν γνωρίζω κάτι για το συγκεκριμένο, αλλά αν παίζει και λίγο παζάρι παίρνεις ένα καινούργιο μηχανάκι.

 

Koulos

Μέλος
Όνομα
Βασίλειος
Μοτό
Beverly 300,Aprilia trail 660,G650 xchallenge
Εχει ενα 450 exc στην περιοχή σου...
Ναι το εχω δεί, 1ος ιδιοκτήτης οχι και τοσο μερακλης και οι ώρες του είναι ακριβώς στην επισκευή περιπου στις 400 αν θυμαμαι καλά. Οχι μόνο αυτό αλλά δεν θέλω τόσο γκάζι να με ξεχεριαζει το μηχανάκι γι αυτο και δεν τα πολυκοιταω τα 450
 

Koulos

Μέλος
Όνομα
Βασίλειος
Μοτό
Beverly 300,Aprilia trail 660,G650 xchallenge
Ρίχνω μια ιδέα:
Δεν γνωρίζω κάτι για το συγκεκριμένο, αλλά αν παίζει και λίγο παζάρι παίρνεις ένα καινούργιο μηχανάκι.

Αυτό είναι πολύ ωραίο όντως το ειχα δεί αλλα δεν τον πηρα λόγω τιμής αλλα και αντιπροσωπείας σαν καινούρια εταιρία απο ανταλλακτικά το φοβάμαι φιλαράκι μου πηρε το Husqvarna 450 te και είπε ήμαρτον απο ανταλλακτικά. Πάντως πολυ ωραίο μηχανάκι!!!
 

kordix

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
PP27
Ναι το εχω δεί, 1ος ιδιοκτήτης οχι και τοσο μερακλης και οι ώρες του είναι ακριβώς στην επισκευή περιπου στις 400 αν θυμαμαι καλά. Οχι μόνο αυτό αλλά δεν θέλω τόσο γκάζι να με ξεχεριαζει το μηχανάκι γι αυτο και δεν τα πολυκοιταω τα 450
Καλύτερα να αποφύγεις τα 08-11, πέρα από το θέμα με το μοτέρ η θέση οδήγησης ήταν λίγο μπαμπάτσικη. Ήταν πιο σταθερά σε μεγάλες ταχύτητες αλλά στα κλειστά ήταν έτσι κι έτσι.

Θέλει πολύ υπομονή για να βρεθεί κάτι αξιόλογο σε τόσο παλιά μηχανή εντούρο.

Από περιέργεια ρωταω τα ψεκαστά 350 πόσο πάνε μεταχειρισμένα?
 

Koulos

Μέλος
Όνομα
Βασίλειος
Μοτό
Beverly 300,Aprilia trail 660,G650 xchallenge
Καλύτερα να αποφύγεις τα 08-11, πέρα από το θέμα με το μοτέρ η θέση οδήγησης ήταν λίγο μπαμπάτσικη. Ήταν πιο σταθερά σε μεγάλες ταχύτητες αλλά στα κλειστά ήταν έτσι κι έτσι.

Θέλει πολύ υπομονή για να βρεθεί κάτι αξιόλογο σε τόσο παλιά μηχανή εντούρο.

Από περιέργεια ρωταω τα ψεκαστά 350 πόσο πάνε μεταχειρισμένα?
An arm and a leg.... οπως λενε και οι Αμερικάνοι πανω απο 5500 και νομίζω οτι στα 5500 ενα είναι. Δεν θέλω να ανέβω τόσο πολυ γιατί αν παω κοντά στα 6.000 βαζω αλλα 2χηνοπουλα και παιρνω τον έρωτα της ζωής μου tenere 700....
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
An arm and a leg.... οπως λενε και οι Αμερικάνοι πανω απο 5500 και νομίζω οτι στα 5500 ενα είναι. Δεν θέλω να ανέβω τόσο πολυ γιατί αν παω κοντά στα 6.000 βαζω αλλα 2χηνοπουλα και παιρνω τον έρωτα της ζωής μου tenere 700....
Πάντως το εύρος των μοτοσυκλετών που αναφέρεσαι μας μπερδεύει. Π.χ. από EXC λες θα καταλήξεις σε ΧΤ600 (εκτός αν αστειεύεσαι) και από EXC πας σε Tenere 700 (που από ότι κατάλαβα δεν αστείεύεσαι). Το πιο χρήσιμο θα ήταν να μας πεις ακριβώς ποια χρήση θέλεις να κάνεις. Γράφεις στο πρώτο μήνυμα ότι θέλεις να πάρεις ένα σοβαρό enduro, αλλά κάτι με γαργαλάει όσο σε διαβάζω ότι δεν το θέλεις για να κάνεις σοβαρό enduro γιατί οι υπόλοιπες επιλογές που αναφέρεις απέχουν από αυτό... πολύ!

Από την άλλη η πρόταση του antsoar είναι πολύ καλή. Στην εποχή του internet το να συζητάμε για ανταλλακτικά... το συγκεκριμένο (και πολλά άλλα της SWM) πουλάνε πολύ σε Γερμανία και γενικότερα δε νομίζω ότι υπάρχει πρόβλημα στην επάρκεια ανταλλακτικών, ούτε μέσω της Ελληνικής αντιπροσωπείας. Μπορεί να χρειαστεί να περιμένεις λίγες ημέρες όπως θα έκανες και για ένα ΚΤΜ-YAMAHA-HONDA κτλ...
 

antsoar

Μέλος
Όνομα
Αντώνης
Μοτό
SWM RS300R
Επειδή ήμουν και εγώ πολύ πρόσφατα σε αναζήτηση όπως ο φίλος Koulos θα πω ότι και σε μένα η αρχική ανησυχία ήταν η υποστήριξη και η διαθεσιμότητα ανταλλακτικών.
Αλλά η διαφορά με άλλα παλαιότερα μοντέλα της husqvarna που μπορεί κάποτε να ήταν καλές επιλογές είναι ότι το SWM παράγεται ΣΉΜΕΡΑ που μιλάμε και μάλιστα δίπλα μας.
Σκέφτηκα, τι διάολο, όσο χάλια και να τα πάει η εδώ αντιπροσωπεία ένα βήμα είναι η Ιταλία.

Φυσικά μια αγορά έχει πολλές παραμέτρους, εμείς μια γνώμη λέμε και ο φίλος πρέπει να βάλει κάτω όλες τις πληροφορίες και να κάνει την επιλογή του.
 

Koulos

Μέλος
Όνομα
Βασίλειος
Μοτό
Beverly 300,Aprilia trail 660,G650 xchallenge
Πάντως το εύρος των μοτοσυκλετών που αναφέρεσαι μας μπερδεύει. Π.χ. από EXC λες θα καταλήξεις σε ΧΤ600 (εκτός αν αστειεύεσαι) και από EXC πας σε Tenere 700 (που από ότι κατάλαβα δεν αστείεύεσαι). Το πιο χρήσιμο θα ήταν να μας πεις ακριβώς ποια χρήση θέλεις να κάνεις. Γράφεις στο πρώτο μήνυμα ότι θέλεις να πάρεις ένα σοβαρό enduro, αλλά κάτι με γαργαλάει όσο σε διαβάζω ότι δεν το θέλεις για να κάνεις σοβαρό enduro γιατί οι υπόλοιπες επιλογές που αναφέρεις απέχουν από αυτό... πολύ!

Από την άλλη η πρόταση του antsoar είναι πολύ καλή. Στην εποχή του internet το να συζητάμε για ανταλλακτικά... το συγκεκριμένο (και πολλά άλλα της SWM) πουλάνε πολύ σε Γερμανία και γενικότερα δε νομίζω ότι υπάρχει πρόβλημα στην επάρκεια ανταλλακτικών, ούτε μέσω της Ελληνικής αντιπροσωπείας. Μπορεί να χρειαστεί να περιμένεις λίγες ημέρες όπως θα έκανες και για ένα ΚΤΜ-YAMAHA-HONDA κτλ...
Φυσικά και αστειευομαι για το xt. Αυτο που ψάχνω ειναι ενα μηχανάκι που περπατάει σε δυσβατους χωματοδρομους(εννοώ δρόμους στο βουνό οπως ο Κισσαβος που κάνει να περασει μηχάνημα 3 χρόνια και βρέχει συνέχεια),να μην έχει τις βλάβες αγωνιστικού και να μπορεί να κάνει και 10-15χλμ ασφάλτου, αλλα το πιο σημαντικό για μενα είναι να έχει μικρο βαρος για να ειναι διαχειρίσιμο στο χώμα. Στην αρχή κοιτουσα για crf250l, wr250r και με κορυφή για μένα το voge 300 rally(μεταχ στο 3500 για να προλαβω καποιον που θα πει εδω εδινες κοντά 5 για το κινεζικο) και ξαναλέω κορυφή για την χρήση που ήθελα να κανω, αυτο ηταν όμως μέχρι που το πηρα τεστ ντραιβ και ξενέρωσα με τη ζωή μου τα 30 -28 άλογα που λέει είναι στις 9000 στροφές και για να παει κάπως πρεπει να το εχεις στους κοφτες ολη την ωρα.!!! Δεν λεω οτι με το που θα βγαίνω απο το σπίτι θα παω με τις παντες αλλα να έχει και λιγο γκαζάκι να σε κάνει να θελεις να το οδηγησεις βρε αδερφέ!!! Ετσι έφυγα απο την κατηγορία με τα αναιμικά 250αρια και 300αρια και πηγα στι λιγο πιο δυνατό ετσι κατέληξα στο exc400. Τωρα για το tenere για μενα ειναι το απολυτο μηχάνημα που τα κάνει ολα αρκετά καλά(βέβαια και εδω με κάποιους συμβιβασμούς οσον αφορά το βάρος του) αλλα δεν το φτάνω για τα επόμενα τουλάχιστον 2 χρόνια οποτε θεωρώ οτι δεν αξίζει να καταναλώνω το χρονο σας με θεωρητικές συζητήσεις(πάντα φιλικά) .Απο την αλλη πολλες φορές αλλο θέλουμε και ονειρευόμαστε να έχουμε παρκαρισμενο στο γκαραζ και αλλο παιρνουμε λογω αναγκων που έχουμε την συγκεκριμένη περιοδο της ζωής μας. Οταν θα έρθει η ωρα του(που θα ρθει που θα πάει) εδω θα μαστε παλι!!!!Οσον αφορά το οτι αν θέλω να κανω σοβαρό εντουρο έχεις απόλυτο δίκιο με διάβασες πολυ καλά δεν θελω να οργωνω τα βουνά απλα εχω πολλα χωράφια με καστανιές στο χωριό και ολο το καλοκαίρι σχεδον καθημερινά πηγαινοερχομαι για ποτισματα και αλλες εργασίες 2φορες τη μερα και καποιες μερες παραπανω σε χωματοδρομους σε πολυ άσχημη κατάσταση γι αυτό και θελω ενα σοβαρό εντουρο να πεφτω να σηκώνομαι και ολα τα σχετικά, και ενα απο τα χωράφια μου είναι στο βουνό του διπλανού χωριού 10χλμ άσφαλτο και μετα 5χλμ χωμα.Anyway πάντως και με το xtακι μια χαρά τα κανω ολα αυτα που λέω οπότε λες??????
 
Top Bottom