Αναζήτηση της επόμενης.

Ape1

Μέλος
Όνομα
Marios
Μοτό
Honda CBF600 2005
Καλημέρα σε όλους.

Όπως φαίνετε και στο τίτλο είμαι σε διαδικασία επιλογής της επόμενης μηχανής μου και θα χρειαστώ επειγόντως γνώμες και απόψεις καθότι είμαι αρκετά μπερδεμένος.
Για να μη πολυλογώ, παρακάτω θα δείτε κάποια δεδομένα και απο εκεί και πέρα feel free να προτείνετε εναλλακτικές και να πείτε τη γνώμη σας.

Ξεκινάω με budget που είναι ταβάνι 8500€, η χρήση που θα της κάνω είναι κυρίως αστική (νότιο-ανατολική Αττική) και κοντινές εκρομές αλλά θα ήθελα να υπάρχει η δυνατότητα να μπορώ να πατήσω και ένα εύκολο χώμα κάποια στιγμή καθώς και να μπορώ να κάνω ένα μεγαλύτερο ταξίδι.

Περιορισμός πέρα απο το budget είναι το ύψος και η απειρία καθώς οδηγώ μόλις δύο χρόνια με ένα μεγάλο διάλλειμμα ενός σχεδόν χρόνου με τελευταία μου μηχανή ήταν ένα CBF 600, και το ύψος μου (170) με περιορίζει σε πιο μαζεμένες μηχανές. Πρόσφατα καβάλησα ένα CF 800MT και έφτανα με το ζόρι στις μύτες κάτω, με αποτέλεσμα να μην μπω καν στη διαδικασία test-ride.

Διακαής πόθος είναι το 790 Adventure που ξέρω ότι μπορεί να κατέβει η σέλα του στα μέτρα μου αλλά δυστυχώς σε αυτά τα χρήματα δεν παίζει κάτι.
Απο εκεί και πέρα δεν έχω ιδέα πως και πού να κινηθώ και περιμένω απο εσάς να με ξεμπερδέψετε λίγο.
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Σε αυτό που περιγράφεις το moto morini Xcape είναι μια πολύ ωραία επιλογή (σε καινούργιο) αν το φτάνεις.


university of western states

Σε πιο χαμηλό και προσβάσιμο αλλά συνολικά πολύ καλή μοτοσυκλέτα είναι επίσης το VOGE 525DSX αλλά Α2 κατηγορία πιο λίγα άλογα

Επίσης τελευταία υπαρχει πολύ κίνηση με τα QJmotor SVT650 που συγκεντρώνει πολύ μοτοσυκλέτα σε 6500€

Ναι προφανώς σε καινούργιο μπορώ να προτείνω μόνο σε Κινέζο ή Ιταλοκινέζο καθώς αν πάμε σε Ιάπωνα Ευρωπαίο πάμε στα 12Κ.

τώρα σε μεταχειρισμένο με 8.5 οκ παίζουν βέβαια και άλλες επιλογές.
 

JGK

Μέλος
Όνομα
giannis
Μοτό
YAMAHA XTZ 660
YAMAHA WR 450F
GAS GAS 300 EC
HONDA CBF 600
Έχεις ένα καταπληκτικό μηχανάκι..
αν δεν έχει πρόβλημα μην το αντικαταστήσεις
αυτή τη στιγμή εχω στην κατοχή μου 4 μηχανάκια, και μάντεψε με ποιο βολτάρω περισσότερο.
μην πέφτεις θύμα του μάρκετινγκ!!!
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Έχεις ένα καταπληκτικό μηχανάκι..
αν δεν έχει πρόβλημα μην το αντικαταστήσεις
αυτή τη στιγμή εχω στην κατοχή μου 4 μηχανάκια, και μάντεψε με ποιο βολτάρω περισσότερο.
μην πέφτεις θύμα του μάρκετινγκ!!!
Επειδή είχα παλιά CBF600 να πω πως όντως έιναι ένα πολύ ωραίο μηχανημα. Μακάρι να μπορούσα να το είχα ακόμα.
 

Ape1

Μέλος
Όνομα
Marios
Μοτό
Honda CBF600 2005
Για το Qj και το Morini έχω μιλήσει με δύο εμπόρους και μου είπαν οτι και τα δύο είναι ψηλά μηχανάκια και έτσι δεν μπήκα στη διαδικασία να παώ να τα δω απο κοντά (όχι ακόμα τουλάχιστον). To CBF έχει φύγει απο τα χέρια μου εδώ και ένα χρόνο σχεδόν.

να συμπληρώσω οτι για κάποιο λόγο με ελκύει και το V85TT που δεν έχει βέβαια καμμία σχέση με το KTM αλλά παρόλα αυτά κάτι με κάνει να ρίχνω ματιές και προς τα εκεί.
 
Τελευταία επεξεργασία:

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Για το Qj και το Morini έχω μιλήσει με δύο εμπόρους και μου είπαν οτι και τα δύο είναι ψηλά μηχανάκια και έτσι δεν μπήκα στη διαδικασία να παώ να τα δω απο κοντά (όχι ακόμα τουλάχιστον). To CBF έχει φύγει απο τα χέρια μου εδώ και ένα χρόνο σχεδόν.
Μην ακους τί λεει ο καθένας απο το τηλέφωνο. Να κάτσεις επάνω στα μηχανακια. Πάντως το DSX525 είναι χαμηλό αρκετά.
 

mikechios

Μέλος
Όνομα
mikechios
Μοτό
Bmw f650gs Dakar
Για το Qj και το Morini έχω μιλήσει με δύο εμπόρους και μου είπαν οτι και τα δύο είναι ψηλά μηχανάκια και έτσι δεν μπήκα στη διαδικασία να παώ να τα δω απο κοντά (όχι ακόμα τουλάχιστον). To CBF έχει φύγει απο τα χέρια μου εδώ και ένα χρόνο σχεδόν.

να συμπληρώσω οτι για κάποιο λόγο με ελκύει και το V85TT που δεν έχει βέβαια καμμία σχέση με το KTM αλλά παρόλα αυτά κάτι με κάνει να ρίχνω ματιές και προς τα εκεί.
Εγώ αυτό θα πρότεινα και μου αρέσει
Πάω βέβαια λίγο παραπάνω χώμα και γ αυτό δεν το έχω πάρει
 

panavour

Μέλος
Περιοχή
Αθήναι
Όνομα
παναης (οχι απ τα μεγαρα)
Μοτό
voge500ds
Παρε οποιο φτανεις να πατας,με ολο το πελμα ,ΚΑΙ ΤΑ ΔΥΟ ποδια σου στο εδαφος.ΝΟΜΟΣ ΑΠΑΡΑΒΑΤΟΣ ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ.Στα λεφτα που δινεις,καινουργια,μονο κινεζο-ινδο-κορεο-ταιβανο-μαλαισιο-ινδονησιακης κατασκευης θα βρεις,αλλιως παιρνεις γιαπωνεζικο-ευρωπαικο μτχ/νο.Μην τα φοβηθεις ομως,και γω κινεζικο εχω,2 χρονια και 30000 χλμ και δεν εχει καψει ουτε λαμπα. Προχωρα αφοβα.
 

stefos

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
T7
Παρε οποιο φτανεις να πατας,με ολο το πελμα ,ΚΑΙ ΤΑ ΔΥΟ ποδια σου στο εδαφος.ΝΟΜΟΣ ΑΠΑΡΑΒΑΤΟΣ ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ.
Δίχως να θέλω να μπω σε αντιπαράθεση και να χαλάσω το νήμα, αλλά δε νομίζω ότι ισχύει αυτο. Αν ήταν έτσι θα αγοράζαμε μόνο χαμηλά μηχανάκια. Μια χαρα γίνετια και με ένα πόδι, θέμα εξοικίωσης είναι.
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Παρε οποιο φτανεις να πατας,με ολο το πελμα ,ΚΑΙ ΤΑ ΔΥΟ ποδια σου στο εδαφος.ΝΟΜΟΣ ΑΠΑΡΑΒΑΤΟΣ ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ.Στα λεφτα που δινεις,καινουργια,μονο κινεζο-ινδο-κορεο-ταιβανο-μαλαισιο-ινδονησιακης κατασκευης θα βρεις,αλλιως παιρνεις γιαπωνεζικο-ευρωπαικο μτχ/νο.Μην τα φοβηθεις ομως,και γω κινεζικο εχω,2 χρονια και 30000 χλμ και δεν εχει καψει ουτε λαμπα. Προχωρα αφοβα.
Γουατ δε ακσουαλ φακ???!!

Ποτέ πουθενα και κανένας δεν δίδαξε αυτόν τον απαράβατο νόμο.
 

nickaoua11

Μέλος
Περιοχή
Middle Earth
Όνομα
Nikos
Μοτό
990adve
Δε κανονίζεις κανα μονόωρο ιδιαίτερο μάθημα με τον Χούντρα για να σε βάλει με κανα ψηλό μηχανάκι και να σου φύγει ο φόβος; Μετά οι επιλογές σου θα είναι πολλαπλάσιες είτε σε καινούργιο είτε σε μεταχειρισμένο.
 

πυξιδας990

Μέλος
Περιοχή
Λεωνιδιο Τσακωνιας
Όνομα
μανωλης
Μοτό
aprilia DORSODURO RED
Σε αυτό που περιγράφεις το moto morini Xcape είναι μια πολύ ωραία επιλογή (σε καινούργιο) αν το φτάνεις.


university of western states

Σε πιο χαμηλό και προσβάσιμο αλλά συνολικά πολύ καλή μοτοσυκλέτα είναι επίσης το VOGE 525DSX αλλά Α2 κατηγορία πιο λίγα άλογα

Επίσης τελευταία υπαρχει πολύ κίνηση με τα QJmotor SVT650 που συγκεντρώνει πολύ μοτοσυκλέτα σε 6500€

Ναι προφανώς σε καινούργιο μπορώ να προτείνω μόνο σε Κινέζο ή Ιταλοκινέζο καθώς αν πάμε σε Ιάπωνα Ευρωπαίο πάμε στα 12Κ.

τώρα σε μεταχειρισμένο με 8.5 οκ παίζουν βέβαια και άλλες επιλογές.
και 2500ε για βολτες κτλπ

αλλιως μενουν και ρεστα
 
Τελευταία επεξεργασία:

mitsosdom

GOA
Περιοχή
Patras
Όνομα
Dimitris
Μοτό
KLE 500
Ο άνθρωπος έχει εμπειρία από 4κ μηχανάκι , σιγά μην δεν μπορεί να κουμαντάρει ένα Τ7 για παράδειγμα.
Το πόσο καλά πατάς δεν υπάρχει σε κανέναν κανόνα ,με 2 μύτες αν πατάς θα είσαι παραπάνω από κομπλέ , αλλιώς πάπια να πατάς με γόνατο.
 

nickaoua11

Μέλος
Περιοχή
Middle Earth
Όνομα
Nikos
Μοτό
990adve
Ο άνθρωπος έχει εμπειρία από 4κ μηχανάκι , σιγά μην δεν μπορεί να κουμαντάρει ένα Τ7 για παράδειγμα.
Το πόσο καλά πατάς δεν υπάρχει σε κανέναν κανόνα ,με 2 μύτες αν πατάς θα είσαι παραπάνω από κομπλέ , αλλιώς πάπια να πατάς με γόνατο.
Ο ίδιος έγραψε ότι προσπάθησε να ανέβει σε cfmoto 800mt που έχει ύψος σέλας 82,5 εκατοστά και επειδή έφτανε με μύτες φοβήθηκε και δεν το έκανε τεστ. Αυτός ο φόβος είναι πολύ περιοστικός
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Ο ίδιος έγραψε ότι προσπάθησε να ανέβει σε cfmoto 800mt που έχει ύψος σέλας 82,5 εκατοστά και επειδή έφτανε με μύτες φοβήθηκε και δεν το έκανε τεστ. Αυτός ο φόβος είναι πολύ περιοστικός
Μπήκες να μας φλεξαρεις επειδή πατάς κάτω με γόνατα?

Δε θα μας κάνετε εσείς body shaming επειδή δε κάναμε και για παραστάτες
 

Ape1

Μέλος
Όνομα
Marios
Μοτό
Honda CBF600 2005
Ο ίδιος έγραψε ότι προσπάθησε να ανέβει σε cfmoto 800mt που έχει ύψος σέλας 82,5 εκατοστά και επειδή έφτανε με μύτες φοβήθηκε και δεν το έκανε τεστ. Αυτός ο φόβος είναι πολύ περιοστικός
για κάποιο λόγο στη muvus που πήγα μου είπαν οτι έιναι στα 85εκ. Τώρα που διαβάζω για 82,5 προβληματίζομαι περισσότερο :D
 

nickaoua11

Μέλος
Περιοχή
Middle Earth
Όνομα
Nikos
Μοτό
990adve
Μπήκες να μας φλεξαρεις επειδή πατάς κάτω με γόνατα?

Δε θα μας κάνετε εσείς body shaming επειδή δε κάναμε και για παραστάτες
Βρες μου τρόπο και χαρίζω 10 πόντους ΑΥΡΙΟ!

Στα σοβαρά τώρα, αν το να πατάς στις μύτες ήταν όντως πρόβλημα δεν θα υπήρχαν adventure μηχανάκια γτ απλά θα ήταν πολύ μικρό το αγοραστικό κοινό. Για να μην αναφέρω τα εντούρο κατσίκια με ύψος σέλας 90 πόντους +
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Βρες μου τρόπο και χαρίζω 10 πόντους ΑΥΡΙΟ!

Στα σοβαρά τώρα, αν το να πατάς στις μύτες ήταν όντως πρόβλημα δεν θα υπήρχαν adventure μηχανάκια γτ απλά θα ήταν πολύ μικρό το αγοραστικό κοινό. Για να μην αναφέρω τα εντούρο κατσίκια με ύψος σέλας 90 πόντους +
Η αλήθεια είναι πως υψος σαν το δικό σου άμα δε βγάζεις μεροκάμματο απο κάνα μπάσκετ δεν είναι βολικό σε πολλά πράγματα. 1.85, 1.87 γαμώ μακάρι να το χαμε
 
Top Bottom