Αναζητηση ελαστικων για XR

vaelsod

Μέλος
Όνομα
Ελένη
Μοτό
XR 250 Baja & Pegaso 660
Καλημερα σε ολους. Ειμαι προς αναζητηση ελαστικων στο XR μου. Τα τελευταια 4-5 χρονια εχω εμπιστευτει κατ επαναληψη τα T63 καθως ειχαν αψογη συμπεριφορα στη χρηση που εκανα (καθημερινη αστικη κ περιστασιακα χωμα).

Στη νεα αλλαγη που ερχεται ομως θα ηθελα να το γυρισω σε κατι πιο χωματινο. Ενα κλικ πιο χωματινο θυσιαζοντας λιγο απο το ασφαλτινο μη χανοντας ομς τη δυνατοτητα μετακινησης onroad σε οχι καθημερινη τριβη ομως πλεον.

Οποτε θα ηθελα γνωμες... οσοι ειδικα εχετε εμπειρια κ απο τα T63 κ απο κατι πιο χωματινο με συγκριτικη συμπεριφορα σε χωμα κ ασφαλτο θα με βοηθουσε! (Ελπιζω να μη ζηταω πολλα!)

ΥΓ αν μπορει καποιος αδμιν να διορθωσει τον τιτλο σε "αναζητηση"!
 

HAWK_46

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Λευτέρης
Μοτό
Μηλοκλέφτη
Καλημερα Ελινα
Η τελευταια αλλαγη ηταν τα Dunlop D952 και ειμαι πολυ ευχαριστημενος.
 

kordix

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
PP27
Μα καλά, κοπέλα πράμα και ρωτας άντρες τι τακούνια να βάλεις?




Άλλαξε τύπο ελαστικού μόνο αν σκοπεύεις να κανεις πιο δύσκολο χώμα. Στην ασφαλτο θα χορευει καρσιλαμα το XR μετά τα 80 και το πισω θα λιωσει πιο γρηγορα με πιο τακουνάτο. Αν δεν εχεις θεμα με αυτο βαλε 952 μπροστα - πισω ή συνδύασέ το με ac 10 πισινό.

Επίσης 952 μπροστα με ΜΤ21 πίσω ειναι ωραίος συνδυασμός.
 

HAWK_46

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Λευτέρης
Μοτό
Μηλοκλέφτη
Μα καλά, κοπέλα πράμα και ρωτας άντρες τι τακούνια να βάλεις?




Άλλαξε τύπο ελαστικού μόνο αν σκοπεύεις να κανεις πιο δύσκολο χώμα. Στην ασφαλτο θα χορευει καρσιλαμα το XR μετά τα 80 και το πισω θα λιωσει πιο γρηγορα με πιο τακουνάτο. Αν δεν εχεις θεμα με αυτο βαλε 952 μπροστα - πισω ή συνδύασέ το με ac 10 πισινό.

Επίσης 952 μπροστα με ΜΤ21 πίσω ειναι ωραίος συνδυασμός.
Ετσι.
Και μετα τη Ναξο θα στρωσουν και θα γινουν 10% πιο ασφαλτινα. :muted:;)
 

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
Τα Τ63 εχουν καταργηθεί πλέον.
Κ να τα ηθελες παλι ,δυσκολα θα βρεις κ μονο αν εχουν ξεμείνει σε καποιον στοκ.

Βαλε ΜΤ21 Ε-Π ,κ θα σαι μια χαρά ολούθε.
Τιμια λαστιχα ,σε προσιτή τιμη ,κ με πολυ καλη συμπεριφορα σε ασφαλτο κ χωμα.
Ειδικα για το XRακι σου ,θα ναι ζουπερ.
 

HAWK_46

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Λευτέρης
Μοτό
Μηλοκλέφτη
Τα Τ63 εχουν καταργηθεί πλέον.
Κ να τα ηθελες παλι ,δυσκολα θα βρεις κ μονο αν εχουν ξεμείνει σε καποιον στοκ.

Βαλε ΜΤ21 Ε-Π ,κ θα σαι μια χαρά ολούθε.
Τιμια λαστιχα ,σε προσιτή τιμη ,κ με πολυ καλη συμπεριφορα σε ασφαλτο κ χωμα.
Ειδικα για το XRακι σου ,θα ναι ζουπερ.
Νομιζω οτι αυτα ειναι ακομα πιο δυσκολο να βρεθουν!!
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
17-21 φοράει το Xr?
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450

thn

Μέλος
Περιοχή
Καστοριά
Όνομα
Θανάσης
Μοτό
06' TE610
MT21 θα σου έλεγα και εγώ, έχω βάλει τα vee rubber vrm-147 που είναι αντιγραφά τους και τα πρώτα 600-700χλμ που έκανα μου άρεσαν, με προσοχή όμως σε βροχή/άσφαλτο, μιλάω και για διαφορετική μοτο όμως.
 

vaelsod

Μέλος
Όνομα
Ελένη
Μοτό
XR 250 Baja & Pegaso 660
Ποια η διαφορά dunlop κ MT21? Σε χώμα ξερό κ σε ασφαλτο?

οντως 21-18 φοραει!
 

PANOS

Μέλος
Περιοχή
Χαϊδάρι
Όνομα
Πάνος
Μοτό
f800gs
xr400r
Starcross 5 medium Michelin βγαζουν χλμετρα κ είναι οτι καλύτερο έχω βαλει στo xr μου μέχρι τώρα.Μτ21 καλό χρυσό για σούζα κ καφετέρια αλλά για βρεγμένη πέτρα-ρίζα μακριαααα
 

kordix

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
PP27
Starcross 5 medium Michelin βγαζουν χλμετρα κ είναι οτι καλύτερο έχω βαλει στo xr μου μέχρι τώρα.Μτ21 καλό χρυσό για σούζα κ καφετέρια αλλά για βρεγμένη πέτρα-ρίζα μακριαααα
Συγκρίνεις λάστιχα διαφορετικής κατηγορίας.

Μη το αδικείς το ΜΤ21, είναι πολύ καλό για τράβελ εντούρο.
 

PANOS

Μέλος
Περιοχή
Χαϊδάρι
Όνομα
Πάνος
Μοτό
f800gs
xr400r
Συγκρίνεις λάστιχα διαφορετικής κατηγορίας.

Μη το αδικείς το ΜΤ21, είναι πολύ καλό για τράβελ εντούρο.
Οκ απλά λέει για λάστιχο πιο χωμάτινο κ αφού είχε Τ63 πρότεινα το starcross 5.Το xrακι με ΜΤ21 κ κοπελα στο γκριπ θα βγαλει 5ετια κ θα ειναι σαν καινουργια
 

vaelsod

Μέλος
Όνομα
Ελένη
Μοτό
XR 250 Baja & Pegaso 660
Βασικα απο χθες το μεσημεροαπογευμα φοραω τα dunlop γιατι δεν ειχα προλαβει να διαβασω το μνμ του γατου κ εμπιστευομαι hawk & kordix. Αλλα πραγματικα θα ηθελα να μαθω τη διαφορα στην οδηγηση, κρατημα κ συμπεριφορα αναμεσα σε dunlop κ MT21 αν υπαρχει...

Επισης μου φαινεται σαν να ψηλωσε το μηχανακι με τα νεα τακουνια.

Τελος ειμαι πολυ χαρουμενη γιατι ουσιαστικα προκειται για τα πρωτα μου χωματινα λαστιχα... τοσα χρονια ημουν μονο με μικτα. Αντε να δουμε τωρα...!


Υγ: ολα τα λεφτα ηταν ο λαστιχας οταν του ζητησα τα dunlop. Με ξαναρωτησε τουλαχιστον 10 φορες αν ειμαι σιγουρη πως θελω τα συγκεκριμενα λαστιχα γιατι "εσυ εισαι κοριτσι κ αυτα ειναι μοτοκρος λαστιχα"! Στο τελος μου πεταξε κ ενα "χωρις να θελω να σε προσβαλω" οποτε ολα κομπλε. Απλα να ξερετε κοριτσι κ λαστιχα μοτοκρος δεν πανε παρεα.... αρα πρεπει να ψαχτω λιγο:p:wacky::roflmao:
 

HAWK_46

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Λευτέρης
Μοτό
Μηλοκλέφτη
Βασικα απο χθες το μεσημεροαπογευμα φοραω τα dunlop γιατι δεν ειχα προλαβει να διαβασω το μνμ του γατου κ εμπιστευομαι hawk & kordix. Αλλα πραγματικα θα ηθελα να μαθω τη διαφορα στην οδηγηση, κρατημα κ συμπεριφορα αναμεσα σε dunlop κ MT21 αν υπαρχει...

Επισης μου φαινεται σαν να ψηλωσε το μηχανακι με τα νεα τακουνια.

Τελος ειμαι πολυ χαρουμενη γιατι ουσιαστικα προκειται για τα πρωτα μου χωματινα λαστιχα... τοσα χρονια ημουν μονο με μικτα. Αντε να δουμε τωρα...!


Υγ: ολα τα λεφτα ηταν ο λαστιχας οταν του ζητησα τα dunlop. Με ξαναρωτησε τουλαχιστον 10 φορες αν ειμαι σιγουρη πως θελω τα συγκεκριμενα λαστιχα γιατι "εσυ εισαι κοριτσι κ αυτα ειναι μοτοκρος λαστιχα"! Στο τελος μου πεταξε κ ενα "χωρις να θελω να σε προσβαλω" οποτε ολα κομπλε. Απλα να ξερετε κοριτσι κ λαστιχα μοτοκρος δεν πανε παρεα.... αρα πρεπει να ψαχτω λιγο:p:wacky::roflmao:
Ειχα τα ΜΤ21 και χωρις να εχω εμπειρια απο Τ63, απο τα γραφόμενα, πιστευω οτι ειναι στην ιδια κατηγορια και οχι πιο χωματινα.
Τα D952 δεν μου εχουν γλυστρησει ουτε σε βρεγμενη ασφαλτο, οποτε θεωρω οτι και θα τα ευχαριστηθεις στο χωμα και θα σου αντεξουν σε σκληρα εδαφη. ;)
Καλοφορετα και κανε και ενα τεστ και σε αμμο το ΣΚ.... για να πεις τη γνωμη σου στον λαστιχά να τρελαθεί!! :D
 

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
Βασικα απο χθες το μεσημεροαπογευμα φοραω τα dunlop γιατι δεν ειχα προλαβει να διαβασω το μνμ του γατου κ εμπιστευομαι hawk & kordix. Αλλα πραγματικα θα ηθελα να μαθω τη διαφορα στην οδηγηση, κρατημα κ συμπεριφορα αναμεσα σε dunlop κ MT21 αν υπαρχει...
Tα D952 είναι καταπληκτικά χωμάτινα ελαστικά ,κ θα τα λατρέψεις στο χώμα ,αφού θα σου δίνουν μεγαλύτερη αίσθηση ασφάλειας (γκριπ) παντού ,οπότε θα ευχαριστιέσαι καλύτερα το μηχανάκι σου...στο χώμα.

Στην άσφαλτο ,πιθανότατα ,το μπροστινό θα αποκτήσει νευρικότητα κ τρέμουλο σε ταχύτητες άνω των 90-100 (που ξέρω ότι πας)
θα έχεις αίσθηση κραδασμων (λογω αραιών κ ψηλών τακουνιών)
κ δεν θα νιώθεις την ομαλότητα κύλισης ,άρα κ την ίδια αίσθηση ασφάλειας σε σχέση με ένα ΟνΟφφ ελαστικό.

Ο μοναδικός λόγος που σου πρότεινα τα ΜΤ21 ,είναι επειδή ξέρω ότι χρησιμοποιείς το XR κ σαν μέσο μεταφοράς ,και επίσης συνηθίζεις να το ταξιδεύεις ασφάλτινα πρός κ από τις χωματάδες ,ανεξαρτήτως χλμτρων απόστασης.
(όχι όπως κάτι "αγόρια" που τα φορτώνουν σε τρέϊλερ):rolleyes:
Πάνω σε τρέϊλερ όμως , τα D952 είναι μια χαρά ακόμα κ για μεγάλες χλμτρικά ασφάλτινες διαδρομές.:D


Επισης μου φαινεται σαν να ψηλωσε το μηχανακι με τα νεα τακουνια.
Σαφώς κ ψήλωσε.
Τα "μέτρα" των αμιγώς χωμάτινων ελαστικών είναι μεγαλύτερα κ σε φάρδος κ σε ύψος ,για την ίδια ονομαστική διάσταση.

Ελπίζω ο λαστιχάς να σε συμβούλεψε να βάλεις 110 πίσω κ όχι 120.
(Εξηγώ: το 110 σε D952 είναι φαρδύτερο κ με μεγαλύτερη διάμετρο ,σε σχέση με το 120/Τ63 που φόραγες)

Τελος ειμαι πολυ χαρουμενη γιατι ουσιαστικα προκειται για τα πρωτα μου χωματινα λαστιχα... τοσα χρονια ημουν μονο με μικτα. Αντε να δουμε τωρα...!
ΑΝΤΡιεύεις ούλο κ περισσότερο. :p

Υγ: ολα τα λεφτα ηταν ο λαστιχας οταν του ζητησα τα dunlop. Με ξαναρωτησε τουλαχιστον 10 φορες αν ειμαι σιγουρη πως θελω τα συγκεκριμενα λαστιχα γιατι "εσυ εισαι κοριτσι κ αυτα ειναι μοτοκρος λαστιχα"! Στο τελος μου πεταξε κ ενα "χωρις να θελω να σε προσβαλω" οποτε ολα κομπλε. Απλα να ξερετε κοριτσι κ λαστιχα μοτοκρος δεν πανε παρεα.... αρα πρεπει να ψαχτω λιγο:p:wacky::roflmao:
Είναι που δεν το πήγες με τρέϊλερ στο λαστιχάδικο ,όπως κάνουν τ' "αγόρια" ,γι'αυτό παραξενεύτηκε. :laugh:
 

PANOS

Μέλος
Περιοχή
Χαϊδάρι
Όνομα
Πάνος
Μοτό
f800gs
xr400r
Μια ονοφαδα πηγα κ με παρθενικο τρειλερ μλστα κ βγηκα προγραμμα.Πραγματικα συγγνωμη στους ειδικους που εξεφρασα την ταπεινη μου αποψη για 2 λαστιχα που εχω ηδη φορεσει στην μηχανη μου.Το πληκτρολογιο θελει χρονο κ εχω δεν εχω κακως εγραψα...
 

HAWK_46

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Λευτέρης
Μοτό
Μηλοκλέφτη
.......
Πάνω σε τρέϊλερ όμως , τα D952 είναι μια χαρά ακόμα κ για μεγάλες χλμτρικά ασφάλτινες διαδρομές.:D
.......
Αν πρεπει να μπει στην ενοτητα ''Συμβαινει τωρα" παρακαλω να μεταφερθει. :ha
 
Top Bottom