Από την Ρωσία με αγάπη…. Η αποστολή…

man gs

Μέλος
Περιοχή
Kavala
Όνομα
Manolis
Μοτό
Bmw f800gs
Ταξιδαρα
Φιλε μου Παναγιωτη, ευχομαι ολα τα ταξιδιωτικα σου ονειρα να γινουν πραγματικοτητα.
:)
 

Marion

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Μαριάνα
Μοτό
bmw gs 1200 .....θα ηθελα να ειχα!!
Το είχα διαβάσει και παλιά και σήμερα ήθελα να ξαναταξιδέψω και ευτυχώς που το έβαλες και εδώ!Από τα καλύτερα ταξιδιωτικά ever... !!!(θα συμφωνήσω με τον συμφορουμιτη μου)
 

nikanthi

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Νικος
Μοτό
fzs1000
Απίστευτο ταξίδι! Από το πρωί το διαβάζω, Μιας και είχα ρεπό από τη δουλειά αλλά για διάφορους λόγους δεν μπόρεσα να φύγω εκτός Θεσσαλονίκης όμως, χάρη σε σένα ταξίδεψα πιο μακριά από οπουδήποτε που θα μπορούσα να φανταστώ... Ειλικρινά μπράβο!
 

Koive k9

Μέλος
Περιοχή
Kavala
Όνομα
Panos
Μοτό
Bmw , vespa
Ενταξει...:hailbig:....δεν υπαρχουν λογια!!!Ευχαριστούμε και εις αλλα με υγεια!
 

syan

Μέλος
Όνομα
Στράτος
Μοτό
R12RT
Μόλις το διάβασα…Πολύ ωραία εμπειρία Πάνο. Έχεις τον τρόπο σου να "πλανάρεις" σε απίθανα μέρη. Πάντα όμορφα ταξίδια σου εύχομαι !!
 

ikontop

Μέλος
Περιοχή
Καλαμάτα
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
BMW F800GS
:friendship: πολύ ωραία πράγματα. Ερώτηση για τη βίζα της Ρωσίας και το πρακτορείο που την τακτοποίησε: οι κρατήσεις στα ξενοδοχεία θα μπορούσαν να γίνουν και από εσένα ή το κάνουν αυτοί οπωσδήποτε;
 

Magelanos

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα-Ίλιον
Όνομα
Πανος
Μοτό
1)BMW K1200S
2)BMW F650
:friendship: πολύ ωραία πράγματα. Ερώτηση για τη βίζα της Ρωσίας και το πρακτορείο που την τακτοποίησε: οι κρατήσεις στα ξενοδοχεία θα μπορούσαν να γίνουν και από εσένα ή το κάνουν αυτοί οπωσδήποτε;

Ευχαριστώ όλους για τα καλά σας λόγια, να είστε καλά και να ταξιδευετε όπου αγαπάτε.. ;)
Στην ερώτηση σου τώρα φίλε Γιάννη.. Είναι μονόδρομος η προσφυγή σε κάποιο γραφείο. Ακόμη και μόνος να πας στη πρεσβεία σε παραπέμπουν σε κάποιο γραφείο.. Δηλαδή δεν μπορείς να κάνεις μόνος σου κάποιο booking απο το ίντερνετ και με εκτύπωση της κράτησης να πας στην πρεσβεία και να πάρεις βίζα. Αυτοί θέλουν πρόσκληση οπότε μονο ένα γραφείο μπορεί να κάνει κάτι τέτοιο.. Και μη φανταστεις ότι η έκδοση βίζας απο γραφείο έχει μεγάλη διαφορά στην τιμή.. Όχι ίσα ίσα γλυτωνεις μεγάλη ταλαιπωρία απο τα γραφειοκρατία με το πολύ 10 ευρώ παραπάνω για την εκδοση.. Το παιχνίδι παίζεται στα ξενοδοχεία.. Σου κλείνουν αυτοί όπου θέλουν σε ρωσικές αλυσίδες ξενοδοχείων έπη το πλήστον, και οι προμήθειες αυξάνουν κατά πολύ την τιμή της κάθε διανυκτερευσης .. Δηλαδή ενα δωμάτιο σε ξενοδοχείο που είναι στην τιμή των 20 ευρώ πχ, θα το πληρωσεις στην καλύτερη 50.. Αυτό γιατί εκτώς απο το γραφείο που συνεργαστηκες εσύ εδώ, αυτοί συνεργάζονται με εξίσου αλλά γραφεία στην Ρωσία. Το αποτέλεσμα όλοι παίρνουν το κάτι τις, και το κόστος πάει στον καταναλωτή.. Ελπίζω να σε καλυψα.. :ok::ok:
 

ikontop

Μέλος
Περιοχή
Καλαμάτα
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
BMW F800GS
Ευχαριστώ όλους για τα καλά σας λόγια, να είστε καλά και να ταξιδευετε όπου αγαπάτε.. ;)
Στην ερώτηση σου τώρα φίλε Γιάννη.. Είναι μονόδρομος η προσφυγή σε κάποιο γραφείο. Ακόμη και μόνος να πας στη πρεσβεία σε παραπέμπουν σε κάποιο γραφείο.. Δηλαδή δεν μπορείς να κάνεις μόνος σου κάποιο booking απο το ίντερνετ και με εκτύπωση της κράτησης να πας στην πρεσβεία και να πάρεις βίζα. Αυτοί θέλουν πρόσκληση οπότε μονο ένα γραφείο μπορεί να κάνει κάτι τέτοιο.. Και μη φανταστεις ότι η έκδοση βίζας απο γραφείο έχει μεγάλη διαφορά στην τιμή.. Όχι ίσα ίσα γλυτωνεις μεγάλη ταλαιπωρία απο τα γραφειοκρατία με το πολύ 10 ευρώ παραπάνω για την εκδοση.. Το παιχνίδι παίζεται στα ξενοδοχεία.. Σου κλείνουν αυτοί όπου θέλουν σε ρωσικές αλυσίδες ξενοδοχείων έπη το πλήστον, και οι προμήθειες αυξάνουν κατά πολύ την τιμή της κάθε διανυκτερευσης .. Δηλαδή ενα δωμάτιο σε ξενοδοχείο που είναι στην τιμή των 20 ευρώ πχ, θα το πληρωσεις στην καλύτερη 50.. Αυτό γιατί εκτώς απο το γραφείο που συνεργαστηκες εσύ εδώ, αυτοί συνεργάζονται με εξίσου αλλά γραφεία στην Ρωσία. Το αποτέλεσμα όλοι παίρνουν το κάτι τις, και το κόστος πάει στον καταναλωτή.. Ελπίζω να σε καλυψα.. :ok::ok:
Ναι, ναι, με καλυψες και σε ευχαριστω. Ειναι μια πραγματικοτητα πως σε πολλες χωρες που υπαρχουν βιζες δεν γλιτωνεις τα εξοδα. Και αν προσπαθησεις να γλιτωσεις εξοδα μαλλον θα μπλεξεις περισσοτερο με τη χαρτουρα και τους απροθυμους υπαλληλους..
 

Magelanos

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα-Ίλιον
Όνομα
Πανος
Μοτό
1)BMW K1200S
2)BMW F650
Ναι, ναι, με καλυψες και σε ευχαριστω. Ειναι μια πραγματικοτητα πως σε πολλες χωρες που υπαρχουν βιζες δεν γλιτωνεις τα εξοδα. Και αν προσπαθησεις να γλιτωσεις εξοδα μαλλον θα μπλεξεις περισσοτερο με τη χαρτουρα και τους απροθυμους υπαλληλους..

Ακριβώς έτσι Γιάννη, με ελάχιστες εξαιρέσεις πάντα.. Πχ.. Βίζα για Καζακστάν εβγαλα για το ταξίδι που πραγματοποιησα το καλοκαίρι πηγαίνοντας εγώ στη πρεσβεία.. Τους έκανε μια απλή εκτύπωση ξενοδοχείου απο booking.. Και με μονο 50 ευρώ πήρα βίζα τουριστική για ένα μήνα.. Τόσο απλά και φαντασου ότι η χώρα κάποια χρόνια πριν ηταν πρώην σοβιετική.. ;)
 

nikosrr

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Νίκος
Μοτό
Multistrada 620 Dark, CBR600RR
Κοίτα σε κάτι ταξιδιωτικά που πέφτεις αν γράψεις "Υπερδνειστερία" στην αναζήτηση, καλή φάση, θα το δοκιμάζω πιο συχνά. Τώρα τι να πω; Τα έχουν πει τα παιδιά πιο πάνω και με το παραπάνω, μας ταξίδεψες, μας ξενάγησες και μας έφερες πάλι πίσω. Φαντάσου οτι σε κάποια φάση έπιασα τον ευατό μου να νομίζει πως ταξιδεύω και εγώ μαζί. Όλα τα λεφτά "άσφαλτο φρεσκότατη ( τόσο που θέλεις να κόψεις κομμάτι και να δοκιμάσεις) " εκεί σκέφτηκα τι τράβηξες με τους δρόμους για να γράφεις κάτι τέτοιο. PanVas,ε; Στα ταξίδια μου στα βαλκάνια(2 μη φανταστείτε και πολλά) πάντα τον είχα στο μυαλό μου μιας και είναι αυτός που με ξεσήκωσε(μέσα απο τα ταξιδιωτικά του) για βαλκάνια και είχε δίκιο. Castelfranco veneto, εκεί στο μαγαζί που λες(μάλλον εννοείς το http://www.market2ruote.it/en/) είχα περάσει την 1η φορά που βγήκα εξωτερικό(μόνος) 2002 και πήρα όλο τον εξοπλισμό μου κράνος, γάντια, μπουφάν, παντελόνι και μου την είπανε και εμένα για το κράνος στον πάρκινγκ έξω απο τα τείχη μετά το γεφυράκι χαχαχα

Παναγιώτη να είσαι καλά και να μας ξαναταξιδέψεις.
 

ΜΟΥΡΙΚΗΣ

Μέλος
Περιοχή
ΚΡΑΝΙΔΙ ΑΡΓΟΛΙΔΑΣ. ΚΑΙ ΦΩΚΙΑΝΟ ΑΡΚΑΔΙΑΣ.
Όνομα
Γιώργος Μουρίκης.
Μοτό
ΚΤΜ 640 Adventure R (07)
YAMAHA YZF 600R (97) Thundercat
Φίλε πραγματικά.!!! :pc:....:hailbig:
 

Morfeas

ΜΟΤΟταξιδιώτης
Περιοχή
Athens-Alimos
Όνομα
Δημήτρης Κατσούλας
Μοτό
BMW R1200 GSA
Triumph scrambler 900
Μόλις ο δείκτης δείξει έντεκα μπιμφόρ μιντναϊτ, τότε.... ένα δάχτυλο τάλισκερ....λίγα φιστίκια, απαλή metal Μουσική...και advride-διάβασμα....από τώρα σκέφτομαι την βραδινή χαλάρωση...με θέμα την Ρωσία.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Μόλις ο δείκτης δείξει έντεκα μπιμφόρ μιντναϊτ, τότε.... ένα δάχτυλο τάλισκερ....λίγα φιστίκια, απαλή metal Μουσική...και advride-διάβασμα....από τώρα σκέφτομαι την βραδινή χαλάρωση...με θέμα την Ρωσία.
Το δάκτυλο οριζόντιο ή κάθετο? ??:p
 

onroad

Superhero
Περιοχή
7th continent traveler
Όνομα
κωνσταντινος δε γκρειτ
Μοτό
1200 / 2012
Μου ξανα θύμησες πολύ ωραία μέρη , κανίβαλοι ρώσοι οδηγοί , εγώ στο κατέβασα από Αγ.πετρουπολη – πήγα στη Φινλανδία –έμεινα στο Ελσίνκι και μετά από εκεί πήρα το καραβάκι και σε περίπου μια ώρα είχα φτάσει στο Ταλιν το οποίο ήταν μαγικό (οι πιο όμορφες γυναίκες του ανατολικού μπλοκ )

Πάντα όρθιος και πάντα με καινούργιες εικόνες .
 
Top Bottom