Αυξημένα τα "ραβασάκια" της Τροχαίας στους οδηγούς μηχανών

ztakisg16

Μέλος
Όνομα
Τακης
Μοτό
Bmw Xchallenge
Πλέον το πρόστιμο για τις ανωτέρω παραβάσεις είναι μηδενικό πάνω στην κλήση..Όμως θα σταλεί χαρτί από δημόσια υπηρεσία(δεν έχει ξεκαθαρίσει ποια άλλα μάλλον η εφορία) όπου για ζώνη κράνος το πρόστιμο θα είναι 175 ευρώ για εισόδημα 0-30χλδ 350 από 30χλδ έως 50χλδ και 700 για πάνω από 50χλδ.Για το κινητό θα είναι 50-100-200 αντίστοιχα...καταλαβαίνει όμως κανείς ότι δεν είναι το χρηματικο πρόστιμο που πονάει αλλά το διοικητικό δλδ οι αφαιρέσεις που είναι για δύο μήνες...
 

ztakisg16

Μέλος
Όνομα
Τακης
Μοτό
Bmw Xchallenge
Επίσης μένουν ακόμα να ψηφιστούν κάποιες διατάξεις του νόμου όπου θα ορίζεται ότι αν σε σύντομο διάστημα 6 μηνων κάποιος υποπέσει στην ίδια παράβαση θα αφαιρεθεί εντελώς το δίπλωμα και θα υποχρεούται σε εκ νέου εξετάσεις για την έκδοση νέου...
 

ztakisg16

Μέλος
Όνομα
Τακης
Μοτό
Bmw Xchallenge
Σε ποιο σοβαρές παραβάσεις όπως μέθη και κόκκινο θα γίνεται ολική αφαίρεση διπλώματος αν ο παραβάτης κάνει την ίδια παράβαση σε σύντομο χρονικό διάστημα χωρίς το δικαίωμα να ξαναεκδοσει δίπλωμα...
 

ztakisg16

Μέλος
Όνομα
Τακης
Μοτό
Bmw Xchallenge
Το βασικό είναι να κοιτάξουμε να είμαστε πρώτα εμείς σωστοί και όχι να θέλουμε εναν εξοντωτικό ΚΟΚ που θα ισχύει για όλους όχι όμως για εμάς...γνώμη μου βέβαια πάντα...
 

kon/nos

Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Κωνσταντινος
Μοτό
r1200gs
ας μειωθει το προστιμο.. δεν εχει σημασια αυτο.. απλα να ξερεις οτι αν βγω χωρις κρανος θα παρω σιγουρα προστιμο.. εστω και 50€ αλλα θα πατω σιγουρα..
Και εγω αυτης της αποψης ειμαι..
 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
Ναι...πολυσυζητημενο θεμα και οντως κραταει χρονια αυτη η...κουβεντα.Η Παιδεία δεν ερχεται σε μια νυχτα μεσα...ειναι αποτελεσμα σωστης και μακρας Εκπαιδευσης,σωστης νοοτροπιας και σεβασμου σε Κανόνες και Νόμους...ελαχιστοι-δυστυχως-σημερα στην Ελλαδα πληρουν προϋποθεσεις ωστε να ισχυριζονται οτι διαθετουν την σωστη παιδεία για εφαρμογη του Νομικου Πλαισιου της Χωρας μας και κατα συνεπεια και του ΚΟΚ...

Τι φταιει?χμμμ....πολλα,πολλοι και ...κανενας.Ως συνηθως στην Ελλαδα "οι αλλοι φταινε"...και οσο κρατει αυτη η νοοτροπια,λογικη του παραλογου και εγωιστικος τροπος αντιμετωπισης εαυτου και αλληλων,στην Ελλαδα θα "απολαμβανουμε" αρνητικα ρεκορ τροχαιων,δυστυχηματων,ατυχηματων και ψευτομαγκιας...πεφτουμε σαν τις μυγες,ο επισημος Νομοθετης αλλά και αυτοι που καλουνται να εφαρμοσουν το Νόμο ειναι "ενας απο εμας" και πολλακις πρωτα παραβατουν οι ιδιοι και μετα οι αλλοι...τα ξερετε,τα συζηταμε,τα δεχομαστε...

Και μια κατασταση διαιωνιζεται,με θλιβερα αποτελεσματα και μεις σκιζουμε τα καλσον μας οτι τα μετρα ειναι εισπρακτικα και ποσώς δεν ενδιαφερει για την ΑΣΦΑΛΕΙΑ και την ΠΑΙΔΕΙΑ...Δεν ειναι τελειως παραλογο βεβαια αυτο...ισως και να μην απεχει απο την πραγματικοτητα,εκ του αποτελεσματος.Καπου διαβασα ενα πολυ ωραιο..."Αν θες να αλλαξεις τον Κοσμο,άλλαξε τον εαυτο σου"...εχει πολλη ουσια και αληθεια αυτη η κουβεντα...Κι αν θελουμε ενας Πολιτισμος να εχει θετικο προσημο,να απολαμβανουμε μια Κοινωνια "πολιτισμενη",θα πρεπει να συμβαλλουμε αλλά και να υπομεινουμε μια κατασταση οσο δεν αλλαζει κατι επι της ουσιας...

Ο σεβασμος απαιτει αυτοσεβασμο,η πειθαρχια θελει αυτοπειθαρχια,ο διπλανος μας ειναι σε αμεση συναρτηση με εμας...ειναι μεγαλη δυναμη η συνηθεια αλλά και η εικονα.Αν σε μια πολη δε βλεπεις σκουπιδια,δυσκολα θα πεταξεις το πακετο απο τα τσιγαρα κατω,αν σε μια πολη δεν παραβιαζουν τις διαβασεις πεζων θα κληθεις να κανεις το ιδιο...

Καποιοι το ριχνουν το βαρος της ευθυνης στα παιδια...ναι οι νεοι εχουν το μελλον στα χερια τους αλλά υπο μια βασικη προυποθεση...εμεις οι μεγαλυτεροι,οι γονεις,οι δασκαλοι αλλα και "δασκαλοι" να δωσουμε σε ενα παιδι το παραδειγμα,το σωστο παραδειγμα.Τι να πω στο γιο μου για κρανος εαν πηγαινω στο σχολειο και τον παιρνω με το μγηχανακι μου ξεκρανωτος...Τι θα διδαξεις στο παιδι για σωστη συμπεριφορα και πειθαρχια εαν εσυ σε καθε ευκαιρια δειχνεις πόσους Αγιους ξερεις σε δευτερολεπτα και οτι τα χερια υπερισχυουν της σωστης συμπεριφορας....Και ο Γερμανος και ο Σουηδος που ματωνουν και "πειθαρχουν" στις Χωρες τους γιατι "κοβει κωλους ο Νομθετης εκει" εδω στην Ελλαδα θα την κανει τη μαλακια του θα γινει κι αυτος ενας απο εμας αν τον αφησεις...

Πολλοι ειναι οσοι ισχυριζονται,διακριτοι και διακεκριμενοι αναμεσα τους,καθημερινοι ανθρωποι αλλά και ενιοτε εχοντες την εξουσια,οτι μεχρι να μαθεις και να αποκτησεις μια νοοτροπια,μεχρι να αποκτησεις Παιδεία...ο φόβος φυλαει τα ερμα...κοινως θελει και λιγο βουρδουλα η επιβολη του Νόμου...Δεν θα διαφωνησω απολυτα.Αν ξερεις οτι αν δε φορας κρανος θα φας 350ευρω και αν το ξανακανεις θα ξαναδωσεις για διπλωμα οδηγησης ή εαν μεταφερεις τσουβαλι τα παιδια σου στο αμαξι ή μιλας στο κολοκινητο και οπλοφορεις σκοτωνοντας γυρω σου θα φας τσουχτερα προστιμα και θα πονεσεις,πρωτα θα ΑΝΑΓΚΑΣΤΕΙΣ να συμμορφωθεις και μετα να μορφωθεις...

Οι Ελληνες ειναι ωραιος Λαός...ενιοτε θερμοαιμος αλλά παιρνει απο λογια,απο φιλοτιμο...εχει ελπιδα αυτη η Χωρα...αρκει να μην φταινε παντα οι αλλοι...ο σεβασμος,ο Νόμος,η πειθαρχια,η Παιδεια δεν θελει φραπε και κριτικη απο τον καναπε και το καφενειο.Θελει ενεργη συμμετοχη,θελει να αρχιζει η αλλαγη απο εμενα μετα απο εσενα,απο το παιδι σου,το δικο μου,του αλλου...ετσι θα δουμε σωστη εικονα οπως την θελουμε...πιστευεις οτι ειμαστε ικανοι?Κι ως τοτε τι?...θα πεφτουμε σαν τις μυγες,θα θρηνουμε αδικα θυματα?Τι ?..........................Μηπως τα προστιμα και η αυστηροτητα ειναι μια διοδος προς την Παιδεια?...ουτε κι εγω ξερω...αλλά θα ηθελα να δω μια καλυτερη εικονα απο τη σημερινη...το πώς και το ποιός ειναι υποθεση ολων μας...και του Νομοθετη και του Πολιτη και του Κρατους...Κρατος ειμαστε εμεις ομως,οχι μονο οι Κυβερνωντες αλλά και οι Πολιτες του...
 

rodouma

::..PRoVoΚάΤωΡ..::
Περιοχή
W
Όνομα
T
Μοτό
::..GT..::
Επειδή δουλεύω και με τα δύο, ότι βολεύει/κάνει κέφι κάθε φορά, μαλάκες έχει άπειρους και με 2 τροχούς και με 4. ΟΛΟΙ έχουν την νοοτροπία "ο δρόμος είναι δικός μου", γιατί είμαι γρήγορος και ευέλικτος, γιατί έχω δυό τόνους λαμαρίνα, πάντως ΟΛΟΙ είναι αφιονισμένοι και θα σε σκοτώσουν για ένα πόντο ασφάλτου.

Και πολύ καλά κάνουν και γράφουν για κράνος και ας είναι το εύκολο. Και όταν τελειώσουν με τα εύκολα, ας ζητήσουμε να ασχοληθούν με τα δύσκολα.
Ιδού τα "δύσκολα" Ιωάννη...

https://slpress.gr/koinonia/i-thoryvodis-apokiryxi-ton-kalon-tropon/
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Δεν αντιλαμβάνομαι το τι θέλει να πει το κείμενο. Αυτά που ευαγγελίζεται ως συμπεριφορά καταπιεσμένων ενστίκτων και στεγανών που σπάνε, ισχύουν για τους διακοπεύοντες στην χώρα μας ευρωπαίους που στην χώρα τους δεν τολμούν να κάνουν ούτε σκέψη στραβή, εδώ δεν κάνουν τίποτα σωστό (υπερβάλλω σκόπιμα). Υπήρχε ποτέ οδηγική παιδεία στην χώρα μας και "ξαφνικά" χαλαρώσαμε γιατί ο ξεβλαχευτής -τυχαίο-δεν-νομίζω-Βολιώτης/Κένταυρος- της καρδιάς μας, μας ξέμαθε τα σωστά που ξέραμε; Απλά μπήκαν φανάρια, γραμμούλες, κάτι χρωματιστά πινακιδάκια 'δωθε και 'κείθε, πολλαπλασιάστηκαν τα οχήματα, το ζάσταβα έγινε γκoλφ gti turbo intercooler με πειραγμένο εγκέφαλο, αυτό ακριβώς το εξάρτημα που ξέμεινε στην λίθινη εποχή για τον οδηγό του.

Το ότι ο -γνωστός ταραξίας- Ευριτίωνας μέθυσε και πήγε να κλέψει την νύφη, τον τιμώρησαν κατά τα έθιμα της εποχής φαντάζομαι και στην συνέχεια έγινε και πόλεμος μεταξύ των οικογενειών δεν έχει καμία σχέση με το ότι ο κάθε λαλάκης πληρώνει για δίπλωμα, παίρνει και ένα όχημα και όποιον πάρει ο χάρος, συχνά και τον ίδιο. Δεν μιλάμε για έναν ταραξία κένταυρο μέσα σε μιά κοινωνία "ευπρεπών ανθρώπων" Λαπιθών που γλεντούν κόσμια. Μιλάμε για μιά κοινωνία κάφρων και λίγους ευπρεπείς. Το 5% φοράει κράνος όλο τον χρόνο με ότι καιρό και το υπόλοιπο 95% βρίσκει χίλιες μύριες δικαιολογίες για την μη χρήση υπό κάθε συνθήκη για να μείνω στο θέμα κράνος. Η χρήση κράνους στην χώρα μας ήταν από πάντα ανεκδοτική, η διάδοση του μέσου δεν έγινε ποτέ, η χρήση του δεν αποτέλεσε ποτέ κανόνα. Και ένας κανόνας που ποτέ δεν υπήρξε, δεν μπορεί και να σπάσει ούτε να δημιουργήσει κύμα αντίδρασης γύρω από αυτόν.

Προσπαθώ να αποφύγω γενικεύσεις όπως ο Μαθουσάλας γιατί θα ήθελα να είναι έτσι όπως τα λέει, αλλά δεν τα βλέπω γύρω μου. Ο έλληνας έξω είναι αλλιώς, εδώ αλλιώς. Και όσοι έχουν ζήσει έξω, έχουν να λένε πολλά για τον "έξω" έλληνα που δεν έχουν σχέση μόνο με το θέμα οδηγική παιδεία και δεν θα τα αναπαράγω για να μην πεις πάλι για λογικές πλάνες κλπ. Γενικά λοιπόν, δεν έχω καμία ελπίδα. Οπότε ας βαράνε μήπως και ο φόβος αρχίσει κάποια στιγμή να φυλάει τα έρημα.
 

rodouma

::..PRoVoΚάΤωΡ..::
Περιοχή
W
Όνομα
T
Μοτό
::..GT..::
Δεν αντιλαμβάνομαι το τι θέλει να πει το κείμενο. Αυτά που ευαγγελίζεται ως συμπεριφορά καταπιεσμένων ενστίκτων και στεγανών που σπάνε, ισχύουν για τους διακοπεύοντες στην χώρα μας ευρωπαίους που στην χώρα τους δεν τολμούν να κάνουν ούτε σκέψη στραβή, εδώ δεν κάνουν τίποτα σωστό (υπερβάλλω σκόπιμα). Υπήρχε ποτέ οδηγική παιδεία στην χώρα μας και "ξαφνικά" χαλαρώσαμε γιατί ο ξεβλαχευτής -τυχαίο-δεν-νομίζω-Βολιώτης/Κένταυρος- της καρδιάς μας, μας ξέμαθε τα σωστά που ξέραμε; Απλά μπήκαν φανάρια, γραμμούλες, κάτι χρωματιστά πινακιδάκια 'δωθε και 'κείθε, πολλαπλασιάστηκαν τα οχήματα, το ζάσταβα έγινε γκoλφ gti turbo intercooler με πειραγμένο εγκέφαλο, αυτό ακριβώς το εξάρτημα που ξέμεινε στην λίθινη εποχή για τον οδηγό του.

Το ότι ο -γνωστός ταραξίας- Ευριτίωνας μέθυσε και πήγε να κλέψει την νύφη, τον τιμώρησαν κατά τα έθιμα της εποχής φαντάζομαι και στην συνέχεια έγινε και πόλεμος μεταξύ των οικογενειών δεν έχει καμία σχέση με το ότι ο κάθε λαλάκης πληρώνει για δίπλωμα, παίρνει και ένα όχημα και όποιον πάρει ο χάρος, συχνά και τον ίδιο. Δεν μιλάμε για έναν ταραξία κένταυρο μέσα σε μιά κοινωνία "ευπρεπών ανθρώπων" Λαπιθών που γλεντούν κόσμια. Μιλάμε για μιά κοινωνία κάφρων και λίγους ευπρεπείς. Το 5% φοράει κράνος όλο τον χρόνο με ότι καιρό και το υπόλοιπο 95% βρίσκει χίλιες μύριες δικαιολογίες για την μη χρήση υπό κάθε συνθήκη για να μείνω στο θέμα κράνος. Η χρήση κράνους στην χώρα μας ήταν από πάντα ανεκδοτική, η διάδοση του μέσου δεν έγινε ποτέ, η χρήση του δεν αποτέλεσε ποτέ κανόνα. Και ένας κανόνας που ποτέ δεν υπήρξε, δεν μπορεί και να σπάσει ούτε να δημιουργήσει κύμα αντίδρασης γύρω από αυτόν.

Προσπαθώ να αποφύγω γενικεύσεις όπως ο Μαθουσάλας γιατί θα ήθελα να είναι έτσι όπως τα λέει, αλλά δεν τα βλέπω γύρω μου. Ο έλληνας έξω είναι αλλιώς, εδώ αλλιώς. Και όσοι έχουν ζήσει έξω, έχουν να λένε πολλά για τον "έξω" έλληνα που δεν έχουν σχέση μόνο με το θέμα οδηγική παιδεία και δεν θα τα αναπαράγω για να μην πεις πάλι για λογικές πλάνες κλπ. Γενικά λοιπόν, δεν έχω καμία ελπίδα. Οπότε ας βαράνε μήπως και ο φόβος αρχίσει κάποια στιγμή να φυλάει τα έρημα.
Το 'σκισες...:D

:friendship:
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Το 'σκισες...:D

:friendship:
procrastination level: expert γιατί βαριέμαι φρικτά να συνεχίσω να ασχολούμαι με μιά κάτοψη απόψε :p
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
Για ποια παιδεία θελουμε να μιλαμε οταν τοσοι ΑΝΕΓΚΕΦΑΛΟΙ κυκλοφορουν στους δρομους...και μαλιστα προκειται ΜΟΝΟ για οδηγους 2κυκλων(δεν λεω "μοτοσυκλετιστες" γιατι με χαλαει ΠΟΛΥ να τσουβαλιαζονται ΟΛΟΙ απο τον Valentino Rossi και τον συνεπεστατο Μοτοσυκλετιστη μεχρι τον μπαρμπαΜητσο ετων 91 πανω σε Zundapp ασκεπη με το τσιγαρο στο στομα και ανταναλκαστικα ουτε για να σβησει το σιγαρετο ως και την κυρα Κουλα με το διχαλο και το κινητο στο χερι με το αυτοματο ματοσακο,ως τον μηναροκεφτε πατερα που παραλαμβανει ολο καμαρι τα 2 παιδια του ξεκρανωτα απο το σχολειο με το μηχανακι....κλπ κλπ και λοιπους τυχαροπαστους εξυπηρετουμενους απο μηχανακια ...και ΟΛΟΙ αυτοι να αποκαλουνται και ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΙΣΤΕΣ...:oops::rage::hungover:) στο αναφερομενο αρθρο...

"Στο πλαίσιο στοχευμένων δράσεων για τον περιορισμό των τροχαίων ατυχημάτων στα οποία εμπλέκονται δικυκλιστές, από τη Διεύθυνση Τροχαίας Αττικής, πραγματοποιήθηκε στις 6 Ιουνίου ειδική εξόρμηση, κατά τη διάρκεια της οποίας βεβαιώθηκαν 673 παραβάσεις σε βάρος οδηγών και επιβατών δικύκλων, που δεν φορούσαν προστατευτικό κράνος και ακινητοποιήθηκαν 171 δίκυκλα.

Κατά την ανωτέρω εξόρμηση βεβαιώθηκαν παράλληλα οι εξής παραβάσεις:
  • Παραβίαση ερυθρού σηματοδότη: 21
  • Υπερβολική ταχύτητα: 29
  • Χρήση κινητού τηλεφώνου: 23
  • Στέρηση Δελτίου Τεχνικού Ελέγχου (ΚΤΕΟ): 51
  • Στέρηση ασφαλιστηρίου συμβολαίου: 35
και αφαιρέθηκαν συνολικά:
  • 255 πινακίδες κυκλοφορίας
  • 521 άδειες κυκλοφορίας και
  • 504 άδειες οδήγησης.
Πηγή: Δειτε ΕΔΩ ..."

Τι να πεις μετα και τι να σχολιασεις...Και θυμαμαι κατι απιστευτους τυπους που αναφωνουν "Ρε ΧΟΥΝΤΑ θελει ο Ελληνας"..."Πιτσα βιτσα και μπανανα"για πιο...λελικα :p ή "σπίτι χωρίς κάνη προκοπή δεν κανει"...και λεω μπας και...αυτη η ρημαδα η Χωρα...:UH:
 

Pan-dvs

Μέλος
Περιοχή
Ιωαννινα
Όνομα
Παναγιωτης
Μοτό
Gs 1200
Να προσθεσω οτι σε πολλους εχουνε ερθει κλισεις απο καμερες,ακομη και μετα απο δυο χρονια.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Μας κοροϊδεύουν...
Χρήση κινητού 23.....:oh:
Χθες το απόγευμα επέστρεφα από Σούνιο, μαζί με όλη την Αττική και αν ήμουν τροχαία θα είχα πάρει 190000 διπλώματα για κινητό, 80000 για κρανος και καμμια 50000 για βλακεια.
Ημαρτον
 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
Μας κοροϊδεύουν...
Χρήση κινητού 23.....:oh:Ημαρτον
Kωστα,εχεις δικιο σε αυτο αλλά ξερεις πως ενεργουν ολοι.Εχω δει διπλα μου σε φαναρι ενηλικα αντρα να μιλα στο κινητο μεσα στο αυτοκινητο καμμια επαφη με το περιβαλλον,ημουν διπλα με τη μηχανη και με βλεπει αλλα δεν χαμπαριαζε τιποτα που τον κοιτουσα.Πισω μου ηρθε τυχαια μια μοτοσυκλετα της ΔΙΑΣ και κορναρε...αλλά για τα διπλοπαρκαρισμενα...Επρεπε να δεις αντιδραση του!!!:tzt:Πεταξε το κινητο απο το αυτι,λες και τον χτυπησε ρευμα στο πατωμα της θεσης του συνοδηγου και εκανε οτι ξυνει το αυτι του.....:D:UH:
Αν δεν βγουν για παραβασεις με πολιτικα οχηματα,δεν παιζει να σταματησει ΠΟΤΕ αυτη η μλακια με τα κινητα..και
"θεραπεύων πάσαν νόσον και πάσαν μαλακίαν" που λεει και το κατα Ματθαιου Ευαγγελιο...:hungover::D
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Τι στοίχημα ότι θα βγουν μετά από την "ΜΚΟ για την προστασία του διπλώματος των ομιλώντων και οδηγώντων σε δύο και τέσσερις τροχούς" και θα κάνουν διαμαρτυρία γιατί αυτούς που έπαιρναν μίζες στο σύστημα υγείας δεν τους πιάνετε, όλο με τα μικρά ψάρια ασχολείστε, μπουχουχου κλαψ.
 

kostasra

Ncλάτρης
Όνομα
Κώστας
Μοτό
Nc750x
Μας κοροϊδεύουν...
Χρήση κινητού 23.....:oh:
Χθες το απόγευμα επέστρεφα από Σούνιο, μαζί με όλη την Αττική και αν ήμουν τροχαία θα είχα πάρει 190000 διπλώματα για κινητό, 80000 για κρανος και καμμια 50000 για βλακεια.
Ημαρτον
Και καπως ετσι βγαινουμε και απο τα μνημονια αλλα που....
 

jliordos

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Ιωάννης
Μοτό
BMW R1250GS ADVENTURE 40th YEARS
Για όσους προλαβουν να το δουν πριν το κατεβάσουν ή το κλειδώσουν ... Αυτό το βίντεο θα πρέπει να διδάσκεται σε κάθε σχολή οδηγών που μπαίνει ένας υποψήφιος νέος οδηγός.
Το να μου βάζουν νόμο και πρόστιμο για το αυτονόητο ότι πρέπει να προστατεύω τον εαυτό μου (και κυρίως πάνω σε μια μηχανή), το κεφάλι μου που είναι το σημείο το οποίο αν χτυπηθεί θα είναι και τελειωτικό(στις περισσότερες περιπτώσεις), το θεωρώ προσωπικά γελοίο και πολύ κατώτερο της νοημοσύνης μου!!!
ΣΥΜΦΩΝΩ να με σκίσουν γιατί γίνομαι ανόητος και θέτω σε κίνδυνο άλλους αλλά για τον εαυτό μου δεν έχει κάνεις δικαίωμα να το κάνει, σε μια δημοκρατική και «πολιτισμένη» τουλάχιστον χώρα.
ΝΑΙ για την παραβίαση ερυθρού σηματοδότη,ΝΑΙ για χρήση κινητού,ΝΑΙ για αλκοόλ και ότι άλλο θέτει σε κίνδυνο τρίτο πρόσωπο από εμένα τον επικινδυνο και ηλίθιο οδηγο.

——— Τώρα αν είναι πολιτισμένη η Ελλάδα ; Στα λόγια είναι γιατί εδώ ξεκίνησε ο οποίος πολιτισμός αλλά στην πράξη τα έχουμε μηδενίσει όλα οι νεοέλληνες ξερόλες———

Αν οποίος δει αυτό το βίντεο συνεχίζει να μην φοράει κράνος ,καλύτερα να φύγει το συντομοτερο από αυτό τον κόσμο γιατί όχι δεν σέβεται το κράτος και τους νόμους, αλλά δεν σέβεται το πολυτιμότερο αγαθό που έχει και αυτό δεν είναι άλλο από την ίδια την υπαρξη του...
Προσωπικά από τα 13 που οδηγώ μόνος μου δίκυκλο μέχρι τα 17 που είχα την πρώτη μετωπική με αυτοκίνητο , δεν γνώριζα τι εστι κράνος . Πλέον δεν ξεκινώ για οπουδήποτε αν δεν το φοράω .. Ήμουν από τους τυχερους που έζησα για να τα θυμάμαι και να μην τα ξανακάνω γνωρίζοντας τις συνέπειες, αλλά δυστυχώς οι περισσότεροι δεν έχουν την ίδια τύχη ... Καλά μυαλά σε όλους ΜΑΣ
 
Last edited by a moderator:

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
@jliordos Το είδα προχθές Γιάννη και φρίκαρα...:sk:
 

jliordos

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Ιωάννης
Μοτό
BMW R1250GS ADVENTURE 40th YEARS
@jliordos Το είδα προχθές Γιάννη και φρίκαρα...:sk:
Νομίζω δεν υπάρχει πιο αντιπροσωπευτικό βίντεο για το τι εστι κράνος και πως μας σώζει την ζωή όταν κάνουμε βλακείες
 
Top Bottom