Για που σχεδιάζετε ή ονειρεύεστε να ταξιδέψετε εντός του 2023 ? { εξωτερικό }

KTiNoS

Μέλος
Όνομα
Athanassiou Nikos
Μοτό
XT 600 sm TDM 900
Για πες καμοια πληροφορία γιατί δεν ξέρω τουρκικά
Φύσηξε λέει ξαφνικό αεράκι και έπεσε η μαλακία και σκοτώθηκαν 2 Ισπανοί
(και πριν 3 χρόνια είχαν πέσει και κάτι φίλοι Ιταλοί με τη μλκια)
 

George_M.

..ο Βαρθολομαίος..!
Περιοχή
Ανατολικα της Αττικης...
Όνομα
George.
Μοτό
R1100GS 75th Aniversary Edition.
Λέω το δεύτερο μισό του Αυγούστου με την κόρη να πάμε στην Τουρκία και αυτή την φορά θα προσπαθήσουμε να πάμε ακόμα λίγο πιο μέσα ...

Το Himalayan πάντως είναι έτοιμο και ανυπόμονο να ξαναπάει ανατολικά ...

Θα έχουμε μια εβδομάδα ίσως και λίγο παραπάνω και θα γράψουμε ατελείωτες ώρες στην σέλα, με ταχύτητες βραδύποδα ...

Θα κάνουμε μια πτήση με αερόστατο, για να μην έχει παράπονο οτι μόνο τον αδερφό της έχω πάει να κάνει ...

Δεν θα πάρουμε καράβι ουτε στο πήγαινε ούτε στο έλα ... :brr:

Βάσταω τα σκούρα γιατί ξέρω ότι βάστανε κ τα κότσια σας εξίσου.
Δυνατό πλάνο συναίσθηματικα κ ταξιδιωτικά κ εύχομαι να σας βγει όπως το θέλετε Παναγιώτη!



Αντε να δούμε ...
 

kordix

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
PP27
Λέω το δεύτερο μισό του Αυγούστου με την κόρη να πάμε στην Τουρκία και αυτή την φορά θα προσπαθήσουμε να πάμε ακόμα λίγο πιο μέσα ...

Το Himalayan πάντως είναι έτοιμο και ανυπόμονο να ξαναπάει ανατολικά ...

Θα έχουμε μια εβδομάδα ίσως και λίγο παραπάνω και θα γράψουμε ατελείωτες ώρες στην σέλα, με ταχύτητες βραδύποδα ...

Θα κάνουμε μια πτήση με αερόστατο, για να μην έχει παράπονο οτι μόνο τον αδερφό της έχω πάει να κάνει ...

Δεν θα πάρουμε καράβι ουτε στο πήγαινε ούτε στο έλα ...

Αντε να δούμε ...
Νομίζω πως βολεύει καράβι τουλάχιστον στο πήγαινε ;όλα δεν έχω εικόνα πως έχεις σχεδιάσει το ταξίδι. Στο έλα θα πρέπει να κατηφορήσετε από Κήπους μέχρι Αττική το οποίο αν γίνει από εθνική είναι φοβερά βαρετό και ακριβό λόγω διοδίων.
 

dorso

Μέλος
Όνομα
Nikos
Μοτό
990 adventure s
Νομίζω πως βολεύει καράβι τουλάχιστον στο πήγαινε ;όλα δεν έχω εικόνα πως έχεις σχεδιάσει το ταξίδι. Στο έλα θα πρέπει να κατηφορήσετε από Κήπους μέχρι Αττική το οποίο αν γίνει από εθνική είναι φοβερά βαρετό και ακριβό λόγω διοδίων.
Από οικονομική άποψη δεν συμφέρει το καράβι.. Δύο άτομα κ μηχανή είναι 200€ μόνο να πας για Τσεσμέ, ναι μεν γλιτώνεις χλμ αλλά όχι τόσα για να συμφέρει..
 

stavrouliasp

Μέλος
Όνομα
Παντελής
Μοτό
DR800S
Από οικονομική άποψη δεν συμφέρει το καράβι.. Δύο άτομα κ μηχανή είναι 200€ μόνο να πας για Τσεσμέ, ναι μεν γλιτώνεις χλμ αλλά όχι τόσα για να συμφέρει..
Γιατί, βενζίνες και διόδια από Αθήνα μέχρι σύνορα είναι πολύ λιγότερα;

Στάλθηκε από το DN2103 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

R.E.H

Μέλος
Περιοχή
Νικαια
Όνομα
Παναγιώτης
Μοτό
Royal Enfield Himalayan
RE Super Meteor 650
Νομίζω πως βολεύει καράβι τουλάχιστον στο πήγαινε ;όλα δεν έχω εικόνα πως έχεις σχεδιάσει το ταξίδι. Στο έλα θα πρέπει να κατηφορήσετε από Κήπους μέχρι Αττική το οποίο αν γίνει από εθνική είναι φοβερά βαρετό και ακριβό λόγω διοδίων.
Θα έχουμε πολλά να συζητήσουμε όλες αυτές τις ώρες ....
:friendship:

Θέλουμε να περάσουμε στο πήγαινε από την Τροία οπότε το καράβι δεν μας βολεύει ιδιαίτερα και μετά να πάμε Παμουκαλε, μετά Καππαδοκία και μετά βλέπουμε παίζει και Πόντος παίζει και πιο μέσα, η διαδρομη θα βγαίνει μαλλον χωρίς ιδιαίτερο σχέδιο στην πορεία ....
 

kordix

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
PP27
Να είναι κάνα 100€?Ίσως λέω κ πολλά με το Himalayan..
Ναι αλλά πρέπει να βάλεις στην εξίσωση και τα συνολικά km που θα κάνει η μοτοσυκλέτα ως τα σύνορα που είναι περίπου 840 Χ 2 δηλαδή 1680 km. Επιπλέον θα χρειαστούν και άλλα διαδικαστικά km ως την Τροία που ουσιαστικά ξεκινά το ταξίδι. Στους παραλιακούς δρόμους δε, έχει πάρα πολύ κίνηση το καλοκαίρι και θέλει προσοχή.

Σε αυτά τα km πρέπει να υπολογιστούν πως θα έρθει πιο γρήγορα η ώρα για λάδια και φίλτρο, τακάκια, φθορά ελαστικών, σέρβις κτλ. Και είναι και το θέμα της κούρασης που θα το επιβαρύνει επιπλέον ο ζεστός καιρός. Που εύχομαι να είναι ανθρώπινος και να μην σας ταλαιπωρήσει.

Όπως και να έχει Παναγιώτη να έχετε ένα καλό ταξίδι :friendship:
 

dorso

Μέλος
Όνομα
Nikos
Μοτό
990 adventure s
Ναι αλλά πρέπει να βάλεις στην εξίσωση και τα συνολικά km που θα κάνει η μοτοσυκλέτα ως τα σύνορα που είναι περίπου 840 Χ 2 δηλαδή 1680 km. Επιπλέον θα χρειαστούν και άλλα διαδικαστικά km ως την Τροία που ουσιαστικά ξεκινά το ταξίδι. Στους παραλιακούς δρόμους δε, έχει πάρα πολύ κίνηση το καλοκαίρι και θέλει προσοχή.

Σε αυτά τα km πρέπει να υπολογιστούν πως θα έρθει πιο γρήγορα η ώρα για λάδια και φίλτρο, τακάκια, φθορά ελαστικών, σέρβις κτλ. Και είναι και το θέμα της κούρασης που θα το επιβαρύνει επιπλέον ο ζεστός καιρός. Που εύχομαι να είναι ανθρώπινος και να μην σας ταλαιπωρήσει.

Όπως και να έχει Παναγιώτη να έχετε ένα καλό ταξίδι :friendship:
Ναι μεν θα κάνεις 1700χλμ παραπάνω αλλά έχεις γλιτώσει τουλάχιστον 200€.. Δεν νομίζω η συντήρηση του Himalayan να είναι τόσο ακριβή ώστε να βγαίνει ένα μέσο όρο 200€ στα 1700km..Κ το καράβι ταλαιπωρία είναι..Αν πάρεις το πρωινό θα πρέπει να κάνεις διανυκτέρευση στην Χίο κ να ξοδέψεις όσα ξοδέψεις σε όλο το ταξίδι που λέει ο λόγος η θα πάρεις το βραδινό με καμπίνα κ πάλι το πρωί θα περιμένεις τουλάχιστον ένα τρίωρο για Τσεσμέ..Ο καθένας τι προτιμάει..Εγώ ας πούμε μέσα στο καράβι δεν την παλεύω..
 

kordix

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
PP27
Ναι μεν θα κάνεις 1700χλμ παραπάνω αλλά έχεις γλιτώσει τουλάχιστον 200€.. Δεν νομίζω η συντήρηση του Himalayan να είναι τόσο ακριβή ώστε να βγαίνει ένα μέσο όρο 200€ στα 1700km..Κ το καράβι ταλαιπωρία είναι..Αν πάρεις το πρωινό θα πρέπει να κάνεις διανυκτέρευση στην Χίο κ να ξοδέψεις όσα ξοδέψεις σε όλο το ταξίδι που λέει ο λόγος η θα πάρεις το βραδινό με καμπίνα κ πάλι το πρωί θα περιμένεις τουλάχιστον ένα τρίωρο για Τσεσμέ..Ο καθένας τι προτιμάει..Εγώ ας πούμε μέσα στο καράβι δεν την παλεύω..
Όπως προτιμάει ο καθένας δεν το συζητώ. Πιο πολύ κουβεντούλα κάνουμε και βοηθάμε κόσμο να επιλέξει τι να κάνει σε παρόμοιο μελλοντικό ταξίδι .

Η συντήρηση του χιμαλάϊαν είναι όντως πολύ φτηνή. Όμως θα πρέπει να δουλεύει στο ταξίδι ως εκεί που δεν ζορίζεται το μοτέρ. Άρα με δικαβαλο και μπαγκάζια για 2 (μη σου πω για 3 γιατί παίζει και γυναίκα ) η ταχύτητα ταξιδιού θα είναι μικρή. Και εδώ πρέπει να πω ένα μεγάλο ρισπεκτ στον Παναγιώτη :). Ομολογώ πως δεν έχω πια την υπομονή να κάνω κάτι τέτοιο.

Υπάρχει καράβι που ταξιδεύει νύχτα και φτάνει ξημερώματα στην Χίο. Με την προϋπόθεση πως μπορεί κάποιος να κοιμηθεί χύμα κάπου στο καράβι χωρίς καμπίνα είναι μια καλή λύση. Με καμπίνα ξεφεύγει πολύ το οικονομικό . Μετά παίζει άραγμα κάπου στην παραλία για καφέ και γερό πρωινό και στην συνέχεια επιβίβαση στο καραβάκι για Τσεσμέ.

Αν πήγαινα οδικώς θα επέλεγα μια μοτοσυκλέτα που να μπορεί να ταξιδέψει πιο γρήγορα ας πούμε σταθερά 140-150 στο κοντέρ.

Επίσης αν παίζει μπουφάν με τσέπη στο άκρο του αριστερού χεριού, υπάρχει η δυνατότητα να πληρώνει κανείς στα διόδια με πιστωτική ανέπαφα χωρίς το ενοχλητικό βάλε βγάλε γάντια κτλ. Μου το πρότεινε μια κυρία - ταμίας σε σταθμό διοδίων σε πρόσφατο ταξίδι.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Όπως προτιμάει ο καθένας δεν το συζητώ. Πιο πολύ κουβεντούλα κάνουμε και βοηθάμε κόσμο να επιλέξει τι να κάνει σε παρόμοιο μελλοντικό ταξίδι .

Η συντήρηση του χιμαλάϊαν είναι όντως πολύ φτηνή. Όμως θα πρέπει να δουλεύει στο ταξίδι ως εκεί που δεν ζορίζεται το μοτέρ. Άρα με δικαβαλο και μπαγκάζια για 2 (μη σου πω για 3 γιατί παίζει και γυναίκα ) η ταχύτητα ταξιδιού θα είναι μικρή. Και εδώ πρέπει να πω ένα μεγάλο ρισπεκτ στον Παναγιώτη :). Ομολογώ πως δεν έχω πια την υπομονή να κάνω κάτι τέτοιο.

Υπάρχει καράβι που ταξιδεύει νύχτα και φτάνει ξημερώματα στην Χίο. Με την προϋπόθεση πως μπορεί κάποιος να κοιμηθεί χύμα κάπου στο καράβι χωρίς καμπίνα είναι μια καλή λύση. Με καμπίνα ξεφεύγει πολύ το οικονομικό . Μετά παίζει άραγμα κάπου στην παραλία για καφέ και γερό πρωινό και στην συνέχεια επιβίβαση στο καραβάκι για Τσεσμέ.

Αν πήγαινα οδικώς θα επέλεγα μια μοτοσυκλέτα που να μπορεί να ταξιδέψει πιο γρήγορα ας πούμε σταθερά 140-150 στο κοντέρ.

Επίσης αν παίζει μπουφάν με τσέπη στο άκρο του αριστερού χεριού, υπάρχει η δυνατότητα να πληρώνει κανείς στα διόδια με πιστωτική ανέπαφα χωρίς το ενοχλητικό βάλε βγάλε γάντια κτλ. Μου το πρότεινε μια κυρία - ταμίας σε σταθμό διοδίων σε πρόσφατο ταξίδι.
Έχω κάνει Καππαδοκία με πήγαινε έλα Χίο και νομίζω είναι προτιμότερο από τα σχεδόν 2000 βαρετά χλμ της Εθνικής.
Πρέπει να υπολογίσουμε και την επίσης ψιλοβαρετη διαδρομή μέχρι Καππαδοκία
 

R.E.H

Μέλος
Περιοχή
Νικαια
Όνομα
Παναγιώτης
Μοτό
Royal Enfield Himalayan
RE Super Meteor 650
Ο σκοπός αυτού του ταξιδιού δέν είναι κυρίως για αναψυχή αλλά για να δημιουργήσουμε μια ανάμνηση τόσο βαθιά χαραγμένη μέσα μας που θα έχουμε να την λέμε για πάντα (όσο διαρκεί αυτό το για πάντα τέλος πάντων).

Θα πρέπει να σφυρηλατήσουμε την σχέση μας, να κουραστούμε, να απελπιστούμε, να εντυπωσιαστούμε, να χαρούμε, να γελάσουμε και ενδεχομένως να κλάψουμε από τον πόνο στα μαλακά μας μόρια, να δούμε νέα μέρη κάποια πιο ωραία από κάποια άλλα, να αντέξουμε τα "βαρετά" χιλιόμετρα που θα μας δώσουν την ευκαιρία να ανοιχτούμε ό ένας στον άλλο και να συζητήσουμε πράγματα και καταστάσεις που ενδεχομένως δεν θα το κάναμε κάτω από άλλες συνθήκες !!!

Το ζητούμενο λοιπών είναι να δημιουργήσουμε ένα μεγαλύτερο δεσμό από την κλασική σχέση του πατέρα και της κόρης, οπότε αυτό το ταξίδι θα είναι όσο το δυνατόν πιο "επικό" και "περιπετειώδες" μπορούμε να το κάνουμε (στα μέτρα του δυνατού και των δικών μας δυνατοτήτων) ...

Εύχομαι μόνο να μην μείνει στα σχέδια αλλά να το καταφέρουμε και να γυρίσουμε πίσω γεμάτοι και οι δύο με νέες αναμνήσεις ...

:friendship::friendship::friendship:
 

jliordos

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Ιωάννης
Μοτό
BMW R1250GS ADVENTURE 40th YEARS
Από οικονομική άποψη δεν συμφέρει το καράβι.. Δύο άτομα κ μηχανή είναι 200€ μόνο να πας για Τσεσμέ, ναι μεν γλιτώνεις χλμ αλλά όχι τόσα για να συμφέρει..
Μέχρι Τσεσμέ οδικώς από Αθηνα είναι τουλάχιστον 45 ευρώ διόδια, εντός και εκτός Ελλάδος. Αν υπολογίσεις τα χιλιόμετρα για βενζίνη και η ταλαιπωρία, συμφέρει και πολύ μάλιστα το καράβι. Με διαφορά κιόλας.
 

dorso

Μέλος
Όνομα
Nikos
Μοτό
990 adventure s
Μέχρι Τσεσμέ οδικώς από Αθηνα είναι τουλάχιστον 45 ευρώ διόδια, εντός και εκτός Ελλάδος. Αν υπολογίσεις τα χιλιόμετρα για βενζίνη και η ταλαιπωρία, συμφέρει και πολύ μάλιστα το καράβι. Με διαφορά κιόλας.
Δεν είπε κανείς ότι συμφέρει για Τσεσμέ.. Για Καππαδοκία αναφέρθηκε όπου η διαφορά στα χλμ είναι περίπου 800χλμ και κάτι για Παναγιά Σουμελά..Ε ναι αν κάποιος έχει σκοπό να πάει Τσεσμέ θα πρέπει να είναι τρελός να κάνει το κύκλο, αλλά ποιος θέλει να πάει μόνο Τσεσμέ? Ανάλογα που θέλει να πάει ο καθένας τα βάζει κάτω κ βλέπει τι τον συμφέρει κ τι είναι ταλαιπωρία για αυτόν..
 

jliordos

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Ιωάννης
Μοτό
BMW R1250GS ADVENTURE 40th YEARS
Δεν είπε κανείς ότι συμφέρει για Τσεσμέ.. Για Καππαδοκία αναφέρθηκε όπου η διαφορά στα χλμ είναι περίπου 800χλμ και κάτι για Παναγιά Σουμελά..Ε ναι αν κάποιος έχει σκοπό να πάει Τσεσμέ θα πρέπει να είναι τρελός να κάνει το κύκλο, αλλά ποιος θέλει να πάει μόνο Τσεσμέ? Ανάλογα που θέλει να πάει ο καθένας τα βάζει κάτω κ βλέπει τι τον συμφέρει κ τι είναι ταλαιπωρία για αυτόν..
Ας είναι και έτσι.

Το να γλυτώσει κάποιος σε ένα τέτοιο ταξίδι ένα ποσό των 50 ευρώ και να φορτωθεί με επιπλέον 800 χλμ βαρετής εθνικής το θεωρώ ανώριμο ή το λιγότερο, μαζοχιστικό. Αλλά όπως την βρίσκει ο καθένας μας.
 

dorso

Μέλος
Όνομα
Nikos
Μοτό
990 adventure s
Ας είναι και έτσι.

Το να γλυτώσει κάποιος σε ένα τέτοιο ταξίδι ένα ποσό των 50 ευρώ και να φορτωθεί με επιπλέον 800 χλμ βαρετής εθνικής το θεωρώ ανώριμο ή το λιγότερο, μαζοχιστικό. Αλλά όπως την βρίσκει ο καθένας μας.
Τα έχουμε πει κ παραπάνω.. Είναι κάνα 100€ τουλάχιστον στο πήγαινε μονο κ λιγότερες ώρες..Ο καθένας είναι τι αντέχει..εγώ ας πούμε να φύγω 7 το απόγευμα κ να φτάσω 9 την άλλη μέρα το πρωί με καράβι Τουρκία δεν την παλεύω..
 

Ricos_7

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Θεόδωρος
Μοτό
Aprilia Dorsoduro 1200cc
Μάλλον δεν είμαι ο μόνος που κάνει πλάνα τέτοια εποχή. Είναι μέρες τώρα που έχω βγάλει την εξής διαδρομή: Μπριτζεζι- Αμαλφι - Ρώμη - Σιενα- Φλωρεντία - Βενετία - Ανκόνα, περίπου 2200χλμ με Αθήνα Ηγουμενίτσα και Πάτρα Αθήνα.
Ευελπιστώ μέσα Σεπτεμβρίου να την κάνω.
Καλησπέρα στην παρέα, μιας και πλησιάζει ο καιρός για το ταξίδι (2 Οκτώβρη η αναχώρηση), θα ήθελα να ρωτήσω, μιας και είναι το πρώτο μου ταξίδι εκτός Ελλάδος με μηχανή, αν θα χρειαστώ κάτι άλλο εκτός από το διπλωμα οδήγησης και το διαβατήριο. Κάτι για πράσινη κάρτα έχω ακούσει....
Δώστε μου τα φώτα σας οι πιο έμπειροι.
 
Top Bottom