Για που σχεδιάζετε ή ονειρεύεστε να ταξιδέψετε εντός του 2023 ? { εξωτερικό }

cantona

Μέλος
Περιοχή
Αρτέμιδα
Όνομα
Αντώνης
Μοτό
R1250GSA
Επειδή και εγώ αμφιταλαντευομαι σε Ιταλία η δυτικά Βαλκάνια λόγω καιρού...
Θεωρητικά είναι νότια η Ιταλία και θα έχει καλές συνθήκες. Από την άλλη πιστεύω ότι είναι θέμα τύχης...
Περισυ ήμουν Τοσκάνη και ο maniac εφαγε αρκετη βροχα ενω εμεις κατι ψυχαλες.
Η ακτή αμαλφι είναι τέλεια αυτή την περίοδο καθώς δεν έχει καθόλου κόσμο.Ετσι το βιώσαμε εμείς τουλάχιστον.

Έχω αφήσει εκκρεμότητα και εγώ την Πομπηία...
Λες???:yew:
Ψήσου...έχω κλείσει 3-4 καταλύματα μέχρι να αποφασίσω σε ποιο... :yew:
 

FeatherBrain

Μέλος
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
Kawasaki Versys 1000
Σάββατο 8/4 και επιστροφής από εκεί Παρασκευή 14.
Μπάρι θα βγεις; Ίδια ημέρα θα ταξιδεύουμε και εμείς. Αμφιταλαντεύομαι εάν την πρώτη μέρα θα διανυκτερεύσουμε Νάπολι ή Πομπηία. Για που σκέφτεσαι εσύ;
 

cantona

Μέλος
Περιοχή
Αρτέμιδα
Όνομα
Αντώνης
Μοτό
R1250GSA
Μπάρι ναι. Κοιτάω στους λόφους Agerola, Ravello ή Vietri για λίγο παραθαλάσσια. Νάπολη και Πομπηία, τις βλέπω για μονοήμερες...
 

gior-gos

Μέλος
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
v85tt
Μπάρι ναι. Κοιτάω στους λόφους Agerola, Ravello ή Vietri για λίγο παραθαλάσσια. Νάπολη και Πομπηία, τις βλέπω για μονοήμερες...

Μπάρι θα βγεις; Ίδια ημέρα θα ταξιδεύουμε και εμείς. Αμφιταλαντεύομαι εάν την πρώτη μέρα θα διανυκτερεύσουμε Νάπολι ή Πομπηία. Για που σκέφτεσαι εσύ;
Απο Πάτρα θα ξεκινήσετε;
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Μπάρι ναι. Κοιτάω στους λόφους Agerola, Ravello ή Vietri για λίγο παραθαλάσσια. Νάπολη και Πομπηία, τις βλέπω για μονοήμερες...
Να μείνετε positano οπωσδηποτε.
Η εποχή που πάτε είναι η καλύτερη από θέμα κίνησης και θα χαρείτε το amalfi cost.
Οι μέρες είναι πολλές οπότε "άλλωστε" περισσότερο από την περιοχή του amalfi....έχει πράμα τριγυρω
 

kon/nos

Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Κωνσταντινος
Μοτό
r1200gs
Εγω ελεγα απο Ηγουμενιτσα ώστε να μην παρουμε καμπίνα.
Αλλα θα φυγω 12/4….αν φυγω.
 

gior-gos

Μέλος
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
v85tt
Σκεφτόμουν να φύγω 8/4 από Πάτρα για Ανκόνα, διανυκτέρευση στην Ασίζη και 10/4 αναχώρηση με δεύτερο πλοίο από Τσιβιταβέκια για Βαρκελώνη. Διαβάζοντας όμως παραπάνω για Μπάρι και Πομπηία (είναι ένα αξιοθέατο που θα θελα να δω, το ίδιο βέβαια ισχύει και για την Ασίζη του Φτωχούλη του Θεού) σκέφτηκα ότι μπορώ να φύγω από Πάτρα για Μπάρι πάλι 8/4, να διανυκτερεύσω κάπου στη Νάπολη, να δω την Πομπηία και μετά να φύγω για Τσιβιταβέκια.
Το ερώτημα είναι..
Ασίζη ή Πομπηία;
Εσείς τί λέτε;
 

kon/nos

Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Κωνσταντινος
Μοτό
r1200gs
Σκεφτόμουν να φύγω 8/4 από Πάτρα για Ανκόνα, διανυκτέρευση στην Ασίζη και 10/4 αναχώρηση με δεύτερο πλοίο από Τσιβιταβέκια για Βαρκελώνη. Διαβάζοντας όμως παραπάνω για Μπάρι και Πομπηία (είναι ένα αξιοθέατο που θα θελα να δω, το ίδιο βέβαια ισχύει και για την Ασίζη του Φτωχούλη του Θεού) σκέφτηκα ότι μπορώ να φύγω από Πάτρα για Μπάρι πάλι 8/4, να διανυκτερεύσω κάπου στη Νάπολη, να δω την Πομπηία και μετά να φύγω για Τσιβιταβέκια.
Το ερώτημα είναι..
Ασίζη ή Πομπηία;
Εσείς τί λέτε;
Πομπηία δεν εχω παει, αλλα Ασιζη που πηγα περισυ ειναι παρα πολυ ομορφη και συμμαζεμενη πολη. Νοιωθεις την επαρχια στον παλμο της. Δεν μπορω να το εξηγησω.
Εμας μας αρεσε πολυ και θα πηγαινα ξανα αν μου δινοταν η ευκαιρια...
Βεβαια εχω καταλληξει οτι αν δεν πας ο ιδιος σε ενα μερος, οτι και να λεει ο καθενας ειναι υποκειμενικο.

Ο καθενας βιωνει διαφορετικα το ταξιδι.

Βαρκελωνη παω σε 20 μερες οποτε θα δω τι εχει να πει σαν πολη..... στα ματια μου.
 

cantona

Μέλος
Περιοχή
Αρτέμιδα
Όνομα
Αντώνης
Μοτό
R1250GSA
Να μείνετε positano οπωσδηποτε.
Η εποχή που πάτε είναι η καλύτερη από θέμα κίνησης και θα χαρείτε το amalfi cost.
Οι μέρες είναι πολλές οπότε "άλλωστε" περισσότερο από την περιοχή του amalfi....έχει πράμα τριγυρω
Η πρώτη μου αναζήτηση ήταν το Positano... αλλά ένα χιλιάρικο για πέντε βράδια που ζητάνε στο booking δεν τα δίνω...εκτός κι άμα υπάρχει καμιά καβάντζα που δεν έχω δει.
Έχω βρει αξιόλογα δωμάτια σε Β&Β και βιλίτσες στους λόφους παραδίπλα που δεν ζητάνε...νεφρό, με σπιτικό πρωινό θέα και πάρκινγκ, βασικό! Στα 300-400 για τα 5 βράδια.
Επίσης από τους λόφους (Agerola, Ravello )φεύγεις κατευθείαν για Νάπολη-Πομπηία για μονοήμερη, χωρίς καθυστερήσεις και έχω στα πόδια μου και όλη την ακτή για να την σαρώσω!
Ασφαλώς αν έβρισκα κάτι παρόμοιο στο Positano, θα το έκλεινα...αλλά δε νομίζω να υπάρχει.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Η πρώτη μου αναζήτηση ήταν το Positano... αλλά ένα χιλιάρικο για πέντε βράδια που ζητάνε στο booking δεν τα δίνω...εκτός κι άμα υπάρχει καμιά καβάντζα που δεν έχω δει.
Έχω βρει αξιόλογα δωμάτια σε Β&Β και βιλίτσες στους λόφους παραδίπλα που δεν ζητάνε...νεφρό, με σπιτικό πρωινό θέα και πάρκινγκ, βασικό! Στα 300-400 για τα 5 βράδια.
Επίσης από τους λόφους (Agerola, Ravello )φεύγεις κατευθείαν για Νάπολη-Πομπηία για μονοήμερη, χωρίς καθυστερήσεις και έχω στα πόδια μου και όλη την ακτή για να την σαρώσω!
Ασφαλώς αν έβρισκα κάτι παρόμοιο στο Positano, θα το έκλεινα...αλλά δε νομίζω να υπάρχει.
Το ίδιο έπαθα και εγώ όταν είχα πάει και βρήκα πολύ φθηνό δωμάτιο σε ερώτηση μου σε μια ταβέρνα που φάγαμε
Ομοίως και στην Ματέρα...μειναμε με 60 ευρώ σε σπηλιά, που στο booking είχαν 1500:wacky:

Αυτός είναι ο λόγος που δεν κλείνω ποτέ πριν φτάσω σε κάποιο μερος
 

gior-gos

Μέλος
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
v85tt
Η πρώτη μου αναζήτηση ήταν το Positano... αλλά ένα χιλιάρικο για πέντε βράδια που ζητάνε στο booking δεν τα δίνω...εκτός κι άμα υπάρχει καμιά καβάντζα που δεν έχω δει.
Έχω βρει αξιόλογα δωμάτια σε Β&Β και βιλίτσες στους λόφους παραδίπλα που δεν ζητάνε...νεφρό, με σπιτικό πρωινό θέα και πάρκινγκ, βασικό! Στα 300-400 για τα 5 βράδια.
Επίσης από τους λόφους (Agerola, Ravello )φεύγεις κατευθείαν για Νάπολη-Πομπηία για μονοήμερη, χωρίς καθυστερήσεις και έχω στα πόδια μου και όλη την ακτή για να την σαρώσω!
Ασφαλώς αν έβρισκα κάτι παρόμοιο στο Positano, θα το έκλεινα...αλλά δε νομίζω να υπάρχει.
Κι εγώ που έκανα μια αναζήτηση στο booking για 1 βράδυ στο Positano το φθηνότερο που βρήκα ήταν πάνω από 300€.. δεν.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Η σπηλιά που θέλανε νεφρό στο booking.

Από το positano δεν μπορώ να βρω..
Την άνοιξη σίγουρα οι τιμές δεν είναι ψηλές και δεν είναι ρίσκο να μην κλείσετε από τώρα διαμονή



advphone
 

cantona

Μέλος
Περιοχή
Αρτέμιδα
Όνομα
Αντώνης
Μοτό
R1250GSA
Το ίδιο έπαθα και εγώ όταν είχα πάει και βρήκα πολύ φθηνό δωμάτιο σε ερώτηση μου σε μια ταβέρνα που φάγαμε
Ομοίως και στην Ματέρα...μειναμε με 60 ευρώ σε σπηλιά, που στο booking είχαν 1500:wacky:

Αυτός είναι ο λόγος που δεν κλείνω ποτέ πριν φτάσω σε κάποιο μερος
Το έχω στο μυαλό μου αυτό...Αν δεν ακολουθήσει ένα φιλικό ζευγάρι με τον γιο τους και το safety car, να κάνω μια κράτηση μόνο για την μέρα άφιξης επειδή θέλω πρώτα να περάσω από Alberobello & Matera για να μην ψάχνω βραδιάτικα. Και την επόμενη να τζογάρω προς Positano!
 

kon/nos

Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Κωνσταντινος
Μοτό
r1200gs
Eμεις ειχαμε μεινει Praiano, Hotel Torre Saracena 88 το βραδυ.Θεα θαλασσα. Το βραδυ ενω κοιμομουν ακουγα βαρκες και κυμα.
Βεβαια σαν δωματια του 1990 σκεψου. Μην σκεφτεις χλιδη, αλλα ηταν οκ.
 
Τελευταία επεξεργασία:

b2bstam

Μέλος
Όνομα
matis
Μοτό
???
xt600e
οπου και αν παμε καλα ειναι! θα ηθελα ομως πυρηναια ορη !

Επισης θα ηθελα να μοιραστω μαζι σας μια εμπειρια που ειχα το καλοκαιρι στο ταξιδι μου στην ευρωπη-βαλκανια.
Διαβαζοντας εδω μεσα ολο το χρονο τα ταξιδια απο τους συντροχους σημειώνω σε ενα βιβλιο μέρη που μου κινουν το ενδιαφερον. Οταν ξεκινησα την χαρτογραφηση( googlemap) εβαλα τα μερη που θα ηθελα να επισκεφτω χωρις να ψαξω πολλα πολλα για καθε μερος και χωρις να εχω κλίσει ουτε μια διαμονη!
η διαμονη μου εγινε τις πιο πολλες μερες σε καμπινκ στα οποια πηγαινα με το που εφτανα στο μερος και καποια σε δωματια(4 βραδιες) τα οποια εκλεινα το προηγουμενο βραδυ!

Γιατι τα γραφω ολα αυτα.

Παρατηρησα σε καποια μερη που ειχα κοιταξει πολλες πληροφοριες , φωτογραφιες,κτλ. οταν εφτασα πχ (belvedere κατω απο furka pass) ηταν σαν να το εχω ζησει και να εχω ξαναπαει με συνεπεια να μην νιωσω αυτη τη μαγεια τοσο εντονα( βεβαια την δευτερη μερα που ξαναπερασα το εζησα καλυτερα

οσο αφορα την διαμονη μια μερα ειχα βαλει στοχο το νταβος ( καλο ειναι να βαζετε στοχο ποσες ωρες θελετε να οδηγησετε και οχι χλμ) 1 ωρα πριν το νταβος λιγο κουρασμενος εκανα σταση σε ενα λιντλ για σαντουιτσακι
και παρατηρησα ποσο ήσυχο μερος ηταν , και αμεσως κοιταξα για καμπινκ εκει κοντα.Σε 10 λεπτα ημουνα σ΄ενα πανεμορφο καμπινκ μεσα στο δασος με ποταμι διπλα κτλ,κλτ. Αμα ειχα κλίσει δωματιο στο νταβος θα επρεπε και να κουραστω παραπανω και θα εχανα αυτο το μερος!
στην πορεια εκαψα αλλα 2 μερη και πηγα σε αλλα 2 !

στις 21 μερες ταξιδι μονο μια μερα την πατησα και πληρωσα κατι παραπανω σε δωματιο!
Ειχα το αρχικο πλανο και καθε μερα που αραζα στο καμπινκ εβγαζα πλανο για την επομενη , και εβλεπα τι εχει γυρω γυρω.
Δεν λεω να ακολουθησετε αυτο που εκανα εγω απλως γραφω την εμπειρια μου και πιστευω με αυτο τον τροπο οτι γινεται πιο ρομαντικο το ταξιδι !

πιστευω να καταλαβατε τι εννοω σε ολα αυτα που εγραψα

Επισης ενα ΜΕΓΑΛΟ ΜΠΡΑΒΟ σε ολους αυτους που γραφουν τα ταξιδια τους και μας τα μεταφερουν τοσο ομορφα σαν συγγραφεις ( το εχουν )
 
Top Bottom