Δειξτε μας το ποδηλατο σας.....

kon/nos

Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Κωνσταντινος
Μοτό
r1200gs
Σωστά το λές αλλά η πραγματικότητα δείχνει άλλα, καθώς οι κατασκευαστές ακολουθούν ένα γενικό μπούσουλα και όχι το θέμα των ατομικών μετρήσεων που επεσήμανα.
Επίσης αν δεις το διάγραμμα ύψους του κατασκευαστή θα δείς οτι δίνει Μ για ύψος μέγιστο το 1,77 (5,8 ft) που έχει ο stefos.
Πιτσιρικάς πέρασα απο μια σχολή ποδηλασίας και έφτασα να κάνω και 3αθλο (τρέξιμο, κολύμπι, ποδήλατο) αλλά αυτό κάποτε....
Στο βουνό λέμε πάντα ένα νούμερο κάτω σε μέγεθος καθώς μόνο έτσι φτάνεις σωστά στο έδαφος το πόδι σου βγαίνοντας απο την σέλα.
Εχω καταλαβει οτι οι κατασκευαστές προτείνουν λιγο πιο μεγάλα μεγέθη για χαρη της ασφαλείας.
Παρόλα αυτα τείνω να συμφωνήσω στο ενα νούμερο μικρότερο καθώς στο δικό μου (1,70 /Μedium) εχω αρχίσει τις παρεμβάσεις για να το μαζέψω λιγακι ώστε να γινει πιο ευέλικτο.

Επίσης εχω παρατήσει οτι καμμία φορα ο κατασκευαστής εχει αλλες μετρησεις για καθε νούμερο.
 

Gus

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
Sutzouki
Στο μοντέλο που αναφέρω παραπάνω, σύμφωνα με το ύψος μου με δείχνει στο Large. Πως είναι δυνατόν να είσαι σίγουρος πιο είναι το σωστό μέγεθος για το δικό σου σωματότυπο, εκτός από το μεγεθολόγιο του κατασκευαστή; Προσωπικά δεν έχω ιδιαίτερη εμπιστοσύνη σε πωλητές, αφού φοβάμαι ότι πιθανόν να είναι στοχευμένα αυτά που θα πουν. Επίσης το γεγονός ότι δεν ξέρω σε βάθος το αντικείμενο με προβληματίζει αφού δεν μπορώ να καταλάβω εάν ο άλλος με δουλευει ή όχι.
Πρακτικά για να δείς τι σου ταιριάζει κάνεις τα παρακάτω βήματα.
  1. Πας σε σοβαρό εξειδικευμένο κατάστημα του χώρου και όχι απλά ποδηλατάδικο. (εάν έχεις βρει την τιμή που σε ενδιαφέρε εκεί τότε πας εκεί που προτείνω και το αγοράζεις απο αλλού)
  2. Μετράς καβάλο στο κατάστημα με όργανο μέτρησης που έχουν. (κάτι ξέρουν)
  3. Κατεβάζεις το ποδήλατο που σε ενδιαφέρει στο πρώτο προτεινόμενο μέγεθος ρυθμίζεις παλουκόσελο - σέλα ύψος για να τεντώνει ελαφρά το πόδι στο κατώτατο σημείο του πεντάλ.
  4. Ένας δεύτερος κρατά ποδήλατο και εσύ καβαλάς.
  5. Ξεκαβαλάς ποδήλατο πατώντας με τα 2 πόδια κάτω και κοιτάς πόσα δάχτυλα απέχει ο κόντρα σωλήνας απο τα π@π@ρια σου ...χιχιιχ στην θέση που θα βγαίνεις μπροστά απο σέλα. Δεν θα πρέπει να ακουμπάνε καθόλου και το σωστό είναι τουλάχιστον 3-5 δάχτυλα κενο. Αλλιώς θα σπάσεις "αυγά"...χιχιχι :yew:
Σε διαφορετική περίπτωση γνωριζόμαστε μιας και είσαι Αθήνα και πάμε όπου θες να σε βοηθήσω.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Gus

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
Sutzouki
Εχω καταλαβει οτι οι κατασκευαστές προτείνουν λιγο πιο μεγάλα μεγέθη για χαρη της ασφαλείας.
Παρόλα αυτα τείνω να συμφωνήσω στο ενα νούμερο μικρότερο καθώς στο δικό μου (1,70 /Μedium) εχω αρχίσει τις παρεμβάσεις για να το μαζέψω λιγακι ώστε να γινει πιο ευέλικτο.

Επίσης εχω παρατήσει οτι καμμία φορα ο κατασκευαστής εχει αλλες μετρησεις για καθε νούμερο.
Με 1,75 έχω small ...!!!
 

Gus

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
Sutzouki
Τι ποδηλατο; Δηλαδη διαδρομές, γεωμετρία, reach κτλ.
ΜΤΒ Race Pro 26" HD κάπου εδώ μεσα το έχω και σε φώτο πάνω στον υμητό.

Τώρα πάνω σε προπονητήριο Tacx
3 x 10. Ντυμένο όλο με Sh XT και ADJUSTABLE-HEIGHT SEATPOST COMMAND POST BLACKLITE, σέλα ανατομική με έξτρα pad και ποικιλία απο πετάλια...

 
Τελευταία επεξεργασία:

stefos

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
T7
Polygon Xtrada 7 27,5″ Large - SBR Bike Για πρόσεξε ξανά τα μεγέθη.... στα 29" σού δίνει Μ έως 5.8" και μετά για L ξεκινά με ελάχιστο το 5.8"....
Δεν ξέρω σε ποιο κατάστημα πήγες και τι θέλουν να πουλήσουν, αλλά πρόσεξε τις λεπτομέρεις που ανέφερα ποιο πάνω.
Η σελίδα του κατασκευαστή λέει άλλα στο μεγεθολόγιο...
XTRADA 7 | Polygon Bikes
 
Reactions: Gus

Augotaraxos

Μέλος
Περιοχή
Κως
Όνομα
Κώστας
Μοτό
Γκόλφω
CRF 300L
tc-drift XR Maniac thenos Αν θέλετε μπορείτε να μετακινήσετε τα παραπάνω post σε νέο θέμα στο φόρουμ, από το σημείο που έγραψα και εγώ για αγορά ποδηλάτου για να μην βγαίνουμε εκτός θέματος. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 

Θανασεν

Μέλος
Περιοχή
ΚΟΡΙΝΘΟΣ
Όνομα
θανασης
Μοτό
21/18
177 σε Small? Καλυτερα να δει το size chart του κατασκευαστή.
Εγώ που είμαι 179 cm και εσωτερικό ποδιών 82 η specialized δίνει large.
Έχω medium ποδήλατο,δεν με ενοχλεί πουθενά αλλά νιώθω λίγο άβολα στα κατηφορικά ;)
Δηλαδή by the book δεν μου κάνει αλλα δεν έχω και πρόβλημα!
 

stefos

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
T7
Την ίδια ερ
Πού έχει φτάσει η εξειδίκευση;
Ένα Raleigh του 60 που είχε ο πατέρας μου, έβγαινε μόνο σε ένα μέγεθος.:D
Πραγματικά. Μια "κούρσα" ατσάλινη που είχα πάρει το μακρινό 1990, είχε ένα μέγεθος και με την μπάρα παράλληλα με το δρόμο. Μέχρι να ψηλώσω αρκετά και να φτάνω, τα είχα χρειαστεί μερικές φορές....
 

kon/nos

Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Κωνσταντινος
Μοτό
r1200gs
Εγώ που είμαι 179 cm και εσωτερικό ποδιών 82 η specialized δίνει large.
Έχω medium ποδήλατο,δεν με ενοχλεί πουθενά αλλά νιώθω λίγο άβολα στα κατηφορικά ;)
Δηλαδή by the book δεν μου κάνει αλλα δεν έχω και πρόβλημα!
Σκεφτομουν αυτο το θέμα σου. Τι rise εχει το τιμονι σου;
 

kon/nos

Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Κωνσταντινος
Μοτό
r1200gs
ΜΤΒ Race Pro 26" HD κάπου εδώ μεσα το έχω και σε φώτο πάνω στον υμητό.

Τώρα πάνω σε προπονητήριο Tacx
3 x 10. Ντυμένο όλο με Sh XT και ADJUSTABLE-HEIGHT SEATPOST COMMAND POST BLACKLITE, σέλα ανατομική με έξτρα pad και ποικιλία απο πετάλια...

Αν δεν κανω λαθος ειχα ακριβως το ιδιο.
 
Reactions: Gus

Θανασεν

Μέλος
Περιοχή
ΚΟΡΙΝΘΟΣ
Όνομα
θανασης
Μοτό
21/18
Σκεφτομουν αυτο το θέμα σου. Τι rise εχει το τιμονι σου;
Δεν με ενοχλεί τίποτα ,έβαλα παλουκοσελο με μεγαλύτερη διαδρομή, μεγαλύτερο πιρούνι και πρακτικά δεν έχω θέμα .
Το reach όμως είναι 43.5 (αντί 45 π.χ. που πρέπει για το ύψος μου)
και το stack 61 ( αντί 63 )
 
Reactions: Gus

dodos

Μέλος
Όνομα
Apostolis
Μοτό
Triumph tiger 1050 / Kawasaki klx 250
Kymco agility 150
Συνήθως όσοι ασχολούνται με την ποδηλασία επιλέγουν ένα νούμερο μικρότερο αλλά αυτούς δεν μπορείς να τους πάρεις σαν μέτρο σύγκρισης :wacky:
Για εμάς που κάνουμε μια στο τόσο ποδήλατο καλό θα είναι να είμαστε στο νούμερο μας και μικρές τροποποιήσεις μπορούμε να τις κάνουμε με έναν άλλο λαιμό πχ αν θέλουμε να το μαζέψουμε ή το αντίθετο κλπ
Κάθε εταιρία έχει μεγεθολογιο όπου πολλές φορές διαφέρει απο μοντέλο σε μοντέλο !!
Καλό θα είναι να πας βάσει μεγέθους που σου ταιριάζει στο ύψος (καβάλο) και μετά την αγορά ίσως ένα bike fitting έστω το απλό μια και οι τιμές είναι λίγο τσουχτερές
Ρυθμίσεις μπορείς να κάνεις και μόνος σου ,υπάρχουν αρκετές σελίδες που γράφουν τα βασικά βήματα με πολύ καλά αποτελέσματα
 

dodos

Μέλος
Όνομα
Apostolis
Μοτό
Triumph tiger 1050 / Kawasaki klx 250
Kymco agility 150
Την ίδια ερ

Πραγματικά. Μια "κούρσα" ατσάλινη που είχα πάρει το μακρινό 1990, είχε ένα μέγεθος και με την μπάρα παράλληλα με το δρόμο. Μέχρι να ψηλώσω αρκετά και να φτάνω, τα είχα χρειαστεί μερικές φορές....
Και τότε είχαν μεγέθη αλλά ότι ήθελε ο κάθε έμπορος έφερνε και πούλαγε!
Κ εγώ ένα παλιό Mercier που έχω από το πατέρα μου αγορασμενο το 70 ήταν one size η φουρνιά τα περισσότερα τέτοια παλια που βλέπω είναι large ίσως για να μην είναι πολύ μικρά για τους ψηλούς και πολύ μεγάλα για κοντούς
Λίγο μπροστά τη σέλα και με ένα κοντύτερο λαιμό το ψιλόέφερα για καμία βόλτα μια στο τόσο που το ξεκρεμαω από ντεκόρ στον τοίχο
Πιτσιρικάς που δεν το έφτανα αλλά έπρεπε σώνει και καλά να το κάνω βόλτα ,έμπαινα μέσα από το σκελετό και μελανιαζαν συνέχεια τα παϊδια μου από την πίεση στον οριζόντιο σωλήνα του σκελετού


Στάλθηκε από το SM-A725F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 
Top Bottom