Επιγονατίδες !! Ακούω Προτάσεις

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Δεν ξέρω τι φοράνε οι mtb κύριοι, αν πεταλάρουν όλη ημέρα με επιγονατίδα και αντέχουν.

Και εγώ κοιτάζω για το θέμα ξανά, για όλη την ημέρα δεν βολεύουν οι leatt που έχω (υπάρχει πιθανότητα να έπρεπε να πάρω πιο μεγάλη αν και είναι εντός ορίων θεωρητικά)
 

Natassa

patara_power
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Νατάσσα
Μοτό
Suzuki SV650 ‘17
Triumph Trident 660 ‘22
Ποιες leatt έχεις Γιάννη; Κοίταζα τις 3df zipped κάτι αλλά είδα πως είναι level 1 και είπα όχι.

Υπόψην μιλάμε για πάνω από λικρα κολάν (τρεξίματος) που φοράω πάντα, όχι κατευθείαν δέρμα
 

lospsi

Μέλος
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
KTM 1290 SUPER ADVENTURE S
Natassa
στα λεφτά που έχουν οι συγκεκριμένες προστασίες, μήπως να κοίταζες καλύτερα για παντελόνι long ή short? Δεν ξέρω τον σωματoτυπό σου και γιατί δεν σου κάθονται οι προστασίες σωστά (εγώ πχ είμαι ψηλός και ήδη είχα 1-2 παντελόνια που λυπήθηκα να πετάξω, αν ξαναψώνιζα όμως θα έψαχνα για κάποια μάρκα που βγάζει και long νούμερα, πχ revit).
 

Dimitris Dims

Μέλος
Περιοχή
Athens
Όνομα
Dimitris
Μοτό
Tenere 700
μάλλον είναι παρόμοιες με αυτές που με έχουν κερδίσει μιας και έχουν 3 κουμπώματα με αποτέλεσμα να μην γλιστράνε και έχουν και λίγο απο τις ακριβές τύπου νάρθηκα , το μόνο που με φοβίζει με αυτές ότι ίσως μαγγώνουν στο παντελόνι από μέσα
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Ποιες leatt έχεις Γιάννη; Κοίταζα τις 3df zipped κάτι αλλά είδα πως είναι level 1 και είπα όχι.

Υπόψην μιλάμε για πάνω από λικρα κολάν (τρεξίματος) που φοράω πάντα, όχι κατευθείαν δέρμα
Airflex pro
Κατευθείαν στο δέρμα γιατί δεν βολεύομαι αλλιώς, για τυχαία φάση μετακίνησης δουλειά με τζιν. Σε εκδρομή τις φόρεσα μια φορά αλλά δεν βόλεψε, ιδρώτας περπάτημα κλπ.

Για αυτό σκέφτομαι MTB κάποια, αν κάνει για τους πεταλάρηδες που βλέπω επίσης χωρίς άλλο κολάν, θα κάνει και για κάθε μέρα λίγο πιο άνετα (και για το ποδήλατο).

Για χρήση βόλτας, το Sand 4 με έχει καλύψει απόλυτα τώρα, με κολάν.
 

Kardabix

Μέλος
Περιοχή
Αγρίνιο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
Yamaha XTZ 690
Το ανεβάζω εδώ για να μην ανοίγω άλλο θέμα.

Έχω θέμα με τα παντελόνια κορντούρα. Σε κανένα από τα δύο (dainese και nordcode) δεν κάθονται σωστά οι επιγονατίδες στο γόνατο/κνήμη και αποφάσισα να τις αφαιρέσω και να φοράω, πάνω από το κολάν, τύπου καλτσα.

Μετά από έρευνα κατέληξα σε αυτές.


Είναι level 2, είναι revit… Απόψεις;
Εγώ τις βλέπω πολύ ωραίες γιατί δεν έχουν όγκο και γιατί το δέσιμο πίσω είναι πάνω στο ύφασμα οπότε δεν θα ενοχλούν .
 

Thanpen

Μέλος
Περιοχή
Κορινθος
Όνομα
Θάνος
Μοτό
Africa twin
Tuareg 660
Το ανεβάζω εδώ για να μην ανοίγω άλλο θέμα.

Έχω θέμα με τα παντελόνια κορντούρα. Σε κανένα από τα δύο (dainese και nordcode) δεν κάθονται σωστά οι επιγονατίδες στο γόνατο/κνήμη και αποφάσισα να τις αφαιρέσω και να φοράω, πάνω από το κολάν, τύπου καλτσα.

Μετά από έρευνα κατέληξα σε αυτές.


Είναι level 2, είναι revit… Απόψεις;
Αυτές μπαίνουν μέσα από κάποιο παντελόνι ;
να μου πεις ίσως είναι ασφυκτικά μετά
 

Natassa

patara_power
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Νατάσσα
Μοτό
Suzuki SV650 ‘17
Triumph Trident 660 ‘22
Αυτές μπαίνουν μέσα από κάποιο παντελόνι ;
να μου πεις ίσως είναι ασφυκτικά μετά
Είναι φτιαγμένες για «από μέσα» και τα παντελόνια έχουν χώρο, αφού είχαν τις δικές τους, τις ενσωματωμένες.
 

Kardabix

Μέλος
Περιοχή
Αγρίνιο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
Yamaha XTZ 690
Σίγουρα πάντως είναι ποιο ασφαλές να φοράς κάτι που δεν κουνιέται . Αυτές που έχει εμένα το παντελόνι παρόλο πού είναι στο σωστό ύψος έχουν μία κίνηση που μπορεί να μου βγει σε κακό άμα γίνει στραβή.
 

Thanpen

Μέλος
Περιοχή
Κορινθος
Όνομα
Θάνος
Μοτό
Africa twin
Tuareg 660
Είναι φτιαγμένες για «από μέσα» και τα παντελόνια έχουν χώρο, αφού είχαν τις δικές τους, τις ενσωματωμένες.
Θα με ενδιέφερε και έμενα έχω χειρουργιο στο αριστερό πόδι και δεν θα ήθελα να το χτυπήσω ούτε κατά διάνοια
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Δεν ξέρω τι φοράνε οι mtb κύριοι, αν πεταλάρουν όλη ημέρα με επιγονατίδα και αντέχουν.

Και εγώ κοιτάζω για το θέμα ξανά, για όλη την ημέρα δεν βολεύουν οι leatt που έχω (υπάρχει πιθανότητα να έπρεπε να πάρω πιο μεγάλη αν και είναι εντός ορίων θεωρητικά)
Αυτές έχω, τις φοράω κατασαρκα όλη μέρα, δεν ενοχλούν.

 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Το ανεβάζω εδώ για να μην ανοίγω άλλο θέμα.

Έχω θέμα με τα παντελόνια κορντούρα. Σε κανένα από τα δύο (dainese και nordcode) δεν κάθονται σωστά οι επιγονατίδες στο γόνατο/κνήμη και αποφάσισα να τις αφαιρέσω και να φοράω, πάνω από το κολάν, τύπου καλτσα.

Μετά από έρευνα κατέληξα σε αυτές.


Είναι level 2, είναι revit… Απόψεις;
Νομίζω θα είναι πολύ ενοχλητική και κουραστική η χρήση τους σε πολύωρη οδήγηση.
Θα κοιτούσα κάποια που να παρέχει προστασία φυσικά αλλά να μπορώ να τη βγάζω σχετικά εύκολα...
Οι των παντελονιών δεν μου καθίσαν ποτέ καλά σε κανένα.
Στο enduro έχω μια ποικιλία από acerbis και όσες φορές χρειάστηκε έκαναν την δουλειά τους.
Ίσως βοηθάει και το γεγονός ότι στερεώνονται κατά κάποιο τρόπο και στο πάνω μέρος της μπότας κατά το κλείσιμο της.
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max

stefos

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
T7
Χρησιμοποιώ τις LEATT DUAL AXIS είτε μέσα από το παντελόνι είτε έξω.
Έχουν αρκετά καλό πιάσιμο στο πόδι, χωρίς να επιτρέπουν συστροφή.

Ακριβώς τις ίδιες έχω και εγώ στις χωματάδες (πάντα μεσα από παντελόνι) και συμφωνώ με τον Παντελή για το πιάσιμο στο πόδι. Έχουν αρκετό φάρδος στους ελαστικούς ιμάντες, αλλά στο δικό μου πόδι πέφτουν λίγο κοντοί και τον πιο κάτω συνήθως τον αφήνω στο όριο του βέλκρο. Τις φοράω πάντα με μακρύ κολάν απο μέσα και δεν με έχουν ενοχλήσει ποτέ. Ψιλοτσουλάνε μέσα στην μπότα σιγα σιγά αλλά με σωστό σφίξιμο περιορίζεται.
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Top Bottom