Επιλογή μοτοσυκλέτας για μονοπατάδες.

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
Γιάννη ,επειδή σε "μπέρδεψε" ο Θένος με τις λάθος πληροφορίες ,να σε "φωτίσω" λίγο.

Τα ΜΧ -> ΔΕΝ κυκλοφορούν ΝΟΜΙΜΩΣ πουθενά ,εκτός από ΚΛΕΙΣΤΕΣ ιδιωτικές εκτάσεις.(πχ πίστες μχ)
Τα ΜΧ -> ΔΕΝ μπορούν να πάρουν μέρος ΝΟΜΙΜΩΣ σε αγώνα εντούρο ή trail-rides ktl ,διότι για νά-> προυπόθεση είναι φωτα-πινακίδα-ασφάλεια
Τα ENDURO (δηλ με φώτα+ηλεκτρικά) ,για να κυκλοφορούν ΝΟΜΙΜΩΣ ,ακόμα κ στα κορφοβούνια ,ΟΦΕΙΛΟΥΝ να έχουν πινακίδα-ασφάλεια.

Αυτά ως προς το ΤΥΠΙΚΟ της υπόθεσης "Χωμάτινο" μηχανάκι.

Τώρα ,αν η "Ερώτηξις" ήταν ,"Πως το κάνουτε στο χουριώ...¨" ,τότε αλλάζει ,γιατί μεχρι κ αυτοκίνητα κυκλοφορούν χωρίς πινακίδες κ ασφάλειες.
Εξαρτάται λοιπόν ΤΙ ρωτάς.
Αν σε ενδιαφέρει το ΝομόΤυπο ,είναι αυτά που σου'γραψα παραπάν.
 

bill race

Μέλος
Περιοχή
Λουτρακι
Όνομα
Βασιλης
Μοτό
Gamoto
Enduro με πινακίδα να πάρεις Γιάννη, για πολλούς λόγους.
Όσο και αν μοιάζουν μεταξύ τους έχουν μεγάλες διαφορές με τα mx,
πέρα από το θέμα της νομιμότητας που ανέφεραν τα παιδιά παραπάνω (που είναι εξίσου σημαντικό).
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Γιάννη ,επειδή σε "μπέρδεψε" ο Θένος με τις λάθος πληροφορίες ,να σε "φωτίσω" λίγο.

Τα ΜΧ -> ΔΕΝ κυκλοφορούν ΝΟΜΙΜΩΣ πουθενά ,εκτός από ΚΛΕΙΣΤΕΣ ιδιωτικές εκτάσεις.(πχ πίστες μχ)
Τα ΜΧ -> ΔΕΝ μπορούν να πάρουν μέρος ΝΟΜΙΜΩΣ σε αγώνα εντούρο ή trail-rides ktl ,διότι για νά-> προυπόθεση είναι φωτα-πινακίδα-ασφάλεια
Τα ENDURO (δηλ με φώτα+ηλεκτρικά) ,για να κυκλοφορούν ΝΟΜΙΜΩΣ ,ακόμα κ στα κορφοβούνια ,ΟΦΕΙΛΟΥΝ να έχουν πινακίδα-ασφάλεια.

Αυτά ως προς το ΤΥΠΙΚΟ της υπόθεσης "Χωμάτινο" μηχανάκι.

Τώρα ,αν η "Ερώτηξις" ήταν ,"Πως το κάνουτε στο χουριώ...¨" ,τότε αλλάζει ,γιατί μεχρι κ αυτοκίνητα κυκλοφορούν χωρίς πινακίδες κ ασφάλειες.
Εξαρτάται λοιπόν ΤΙ ρωτάς.
Αν σε ενδιαφέρει το ΝομόΤυπο ,είναι αυτά που σου'γραψα παραπάν.
Ευχαριστώ Κώστα.
Με λίγα λόγια για να βγω από το νησί για οποιαδήποτε δραστηριότητα θα πρέπει να έχει φώτα πινακίδα ασφάλεια, οπότε πάμε προς τα εκεί.

Από αυτονομία τι παίζει με τα μαμά τεπόζιτα?
Είναι επαρκής για 70-100 χλμ?
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Ευχαριστώ Κώστα.
Με λίγα λόγια για να βγω από το νησί για οποιαδήποτε δραστηριότητα θα πρέπει να έχει φώτα πινακίδα ασφάλεια, οπότε πάμε προς τα εκεί.

Από αυτονομία τι παίζει με τα μαμά τεπόζιτα?
Είναι επαρκής για 70-100 χλμ?
Για να βγεις από το νησί οδικώς πρέπει να έχεις τα προβλεπόμενα.
Για να βγεις από το νησί με το μηχανάκι φορτωμένο δεν χρειάζεσαι τίποτα άλλο πέρα από την απόδειξη ότι δεν είναι κλεμμένο.
Τώρα που θα πας,τι θα κάνεις αυτό είναι δικό σου θέμα.
 

onroad

Superhero
Περιοχή
7th continent traveler
Όνομα
κωνσταντινος δε γκρειτ
Μοτό
1200 / 2012
Enduro με πινακίδα να πάρεις Γιάννη, για πολλούς λόγους.
Όσο και αν μοιάζουν μεταξύ τους έχουν μεγάλες διαφορές με τα mx,
πέρα από το θέμα της νομιμότητας που ανέφεραν τα παιδιά παραπάνω (που είναι εξίσου σημαντικό).
Συνήθως διαφορετικο βολαν - πηνια , ελαφρύτερο στροφαλο , αλλο εσωτερικα στην ανάρτηση κτλ.

Θα συμφωνήσω με μπιλ ρεις

Να παρεις εντουρο κ οχι εμ-εξ.


Aldebaran
(Αν ησουν νεος κ ελαφρύς οπως εγω για αρχη θα σου εκανε ενα ktm 200 , για εσενα προτινω ενα παλιο cr500 93μοντ.)

Πωωω τα μισα να μου ελεγα ...

Στάλθηκε από το Redmi Note 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Γιάννη ,επειδή σε "μπέρδεψε" ο Θένος με τις λάθος πληροφορίες ,να σε "φωτίσω" λίγο.

Τα ΜΧ -> ΔΕΝ κυκλοφορούν ΝΟΜΙΜΩΣ πουθενά ,εκτός από ΚΛΕΙΣΤΕΣ ιδιωτικές εκτάσεις.(πχ πίστες μχ)
Τα ΜΧ -> ΔΕΝ μπορούν να πάρουν μέρος ΝΟΜΙΜΩΣ σε αγώνα εντούρο ή trail-rides ktl ,διότι για νά-> προυπόθεση είναι φωτα-πινακίδα-ασφάλεια
Τα ENDURO (δηλ με φώτα+ηλεκτρικά) ,για να κυκλοφορούν ΝΟΜΙΜΩΣ ,ακόμα κ στα κορφοβούνια ,ΟΦΕΙΛΟΥΝ να έχουν πινακίδα-ασφάλεια.

Αυτά ως προς το ΤΥΠΙΚΟ της υπόθεσης "Χωμάτινο" μηχανάκι.

Τώρα ,αν η "Ερώτηξις" ήταν ,"Πως το κάνουτε στο χουριώ...¨" ,τότε αλλάζει ,γιατί μεχρι κ αυτοκίνητα κυκλοφορούν χωρίς πινακίδες κ ασφάλειες.
Εξαρτάται λοιπόν ΤΙ ρωτάς.
Αν σε ενδιαφέρει το ΝομόΤυπο ,είναι αυτά που σου'γραψα παραπάν.
Και ποιες ακριβώς είναι οι λάθος πληροφορίες μαστρο- μάστορα...?
Ρωτάω για να μαθαίνω...
 

KORAX

Γερολυκος
Περιοχή
Μεσσηνια
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
Κουλουρι 650 ,2004
KTM exc300 '06
Ελαφινα 700 '23
KORAX
Ευχαριστώ Μητσαρα, κατανοητά όλα.

Κάτι άλλο... Ποια είναι η νόμιμη χρήση για τα μηχανάκια που δεν έχουν φώτα?
Μεταφορά μόνο με τρέιλερ και χρήση μόνο σε πίστα?
Ελεύθερη χρήση σε βουνό επιτρέπεται?
Οτι δεν εχει φωτα-πινακιδες ειναι νομιμο μεσα σε κλειστο ελεγχομενο χωρο(πιστες) η στο βουνο(βουνο βουνο,οχι χωματοδρομους),βεβαια στην πραξη συμβαινουν αλλα πραγματα,επισης τα φωτα ειναι τελικα χρησιμα,ξεμεινα βουνο μεχρι αργα και ευτυχως υπηρχαν.
στο exc εχω παραδωσει πινακιδες γιατι δεν εχω ορεξη να πληρωνω τελη-ασφαλεια για 2-3 φορες το χρονο χρηση στο βουνο,εδω διπλα(ζω στην υπαιθρο) παω καβαλα,αν παω πιο μακρια το φορτωνω.
Αν θες να με ακουσεις,παρε κατι με φωτα (και δυνατοτητα αδειας κυκλοφοριας),εκτος του οτι πιθανον να τα χρειαστεις ,τα χωρις φωτα (ΜΧ) δεν ειναι τοσο ωραια στο μονοπατι,ειναι στημενα για πιστα
 
Τελευταία επεξεργασία:

kon/nos

Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Κωνσταντινος
Μοτό
r1200gs
Τι ακριβώς εννοείς αντι-εμπορικα?
Ότι δεν υπάρχουν ως μοτοσυκλέτες αρκετά μεταχειρισμένα και καινούρια?
Ότι δεν πουλήσαν αρκετά?
Ότι είναι χαμηλοτέρων προδιαγραφών?
Υπόψιν ότι η κλιμάκωση του κιβωτίου ενός mx δεν έχει καμία σχέση με αυτήν του αντίστοιχου μοντέλου εντούρο. ;)
Νομίζω και γώ ότι το ιδανικό για ξεκίνημα θα ήταν κάποιο 2Τ 250 ή 300.
Ειδικά τα τελευταία μοντέλα στα 300cc θυμίζουν πολύ στη λειτουργία τους τετράχρονο κινητήρα με στρωμένο δούλεμα,ροπή από χαμηλες στροφές και γενικά πολύ φιλικό πέρασμα της δύναμης στο δρόμο.
Γιατι δεν τσουλησαν πολυ, απο αυτα που ξερω τουλαχιστον.
Επίσης ειναι υποδιαίρεστερα σε περιφερειακά.
Δεν ειπα οτι εχει σχεση το mx με το εντουρο.
Απλα ειπα τι εχω.

Πολύς κοσμος αγοράζει mx και το στήνει για σκραμπλ εκμεταλλευόμενος την περισσότερη και πιο απότομη δυναμη του mx.

Και εγω για την χρήση που θελει εντουρο θα έπαιρνα, δεν το συζητώ.
Απλα θεωρώ οτι οι γνώσεις γύρω απο το θέμα καμμία φορα βοηθανε
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Γιατι δεν τσουλησαν πολυ, απο αυτα που ξερω τουλαχιστον.
Επίσης ειναι υποδιαίρεστερα σε περιφερειακά.
Δεν ειπα οτι εχει σχεση το mx με το εντουρο.
Απλα ειπα τι εχω.

Πολύς κοσμος αγοράζει mx και το στήνει για σκραμπλ εκμεταλλευόμενος την περισσότερη και πιο απότομη δυναμη του mx.

Και εγω για την χρήση που θελει εντουρο θα έπαιρνα, δεν το συζητώ.
Απλα θεωρώ οτι οι γνώσεις γύρω απο το θέμα καμμία φορα βοηθανε
Νομίζω ότι φταίει η νοοτροπία μας που δεν πούλησαν όσο θα πρεπε και όχι γιατί δεν αξίζουν.
Όσον αφορά τα mx επεσήμανα μια διαφορά που έχουν με τα enduro. ;)
Φυσικά και βοηθάνε οι γνώσεις και όχι μόνο στο παρών θέμα...:)
 

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
Και ποιες ακριβώς είναι οι λάθος πληροφορίες μαστρο- μάστορα...?
Ρωτάω για να μαθαίνω...
...
Κάτι άλλο... Ποια είναι η νόμιμη χρήση για τα μηχανάκια που δεν έχουν φώτα?
Μεταφορά μόνο με τρέιλερ και χρήση μόνο σε πίστα?
Ελεύθερη χρήση σε βουνό επιτρέπεται?
Επιτρέπεται η κίνηση τους οπουδήποτε εκτός δημοσίων δρόμων.
Και όπου επιτρέπεται η κίνηση εννοείται...

Μεταφορά με τρέιλερ,βανάκι ή ανοιχτό φορτηγάκι και αυτό με προϋποθέσεις...
Θα έχει πινακίδα ή όχι...?
Εάν όχι κάποια βεβαίωση να έχεις που να αποδεικνύει ότι δεν είναι κλεμμένο... ;)
Στα bold οι λάθος πληροφορίες Θένο.

Η κίνηση των ΜΧ -> ΑΠΑΓΟΡΕΎΕΤΑΙ ολούθε ,ακόμα κ στα χωράφια ,ακόμα κ στα κορφοβούνια ,ακόμα κι αν το έχεις μεταφέρει φορτωμένο εκεί.
Μπορεί να κινηθει ΜΟΝΟΝ εντός κλειστών-περιφραγμένων ιδιωτικών εκτάσεων(στο περιφραγμένο σου χωράφι δηλαδή) ή εγκαταστάσεων(νόμιμη Πιστα προπόνησης) ,κ με αποκλειστική ευθύνη ιδιοκτήτη χώρου κ χρήστη(καβαλάρη) ,η οποία αποδεικνύεται με ενυπόγραφη Υπεύθυνη Δήλωση/Σύμβαση.

Κι αν θες να το αναλύσω λίγο παραπάν ,ΟΥΤΕ ΚΑΝ κάλυψη ιατρικής περίθαλψης ΔΕΝ οφείλει να σου παρέχει ο ασφαλιστικός σου φορέας (Δημόσιος ή και Ιδιωτικός) σε περίπτωση ατυχήματος υπό αυτές τις συνθήκες οδήγησης.
 

kon/nos

Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Κωνσταντινος
Μοτό
r1200gs
Νομίζω ότι φταίει η νοοτροπία μας που δεν πούλησαν όσο θα πρεπε και όχι γιατί δεν αξίζουν.
Όσον αφορά τα mx επεσήμανα μια διαφορά που έχουν με τα enduro. ;)
Φυσικά και βοηθάνε οι γνώσεις και όχι μόνο στο παρών θέμα...:)
Καλα ναι αλλο αυτο, απλα ενα μηχανακι που δεν πούλησε εχει το καλο οτι το βρισκεις φτηνά και το κακο οτι δεν πωλείται ευκολα μετα, συνήθως!
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Στα bold οι λάθος πληροφορίες Θένο.

Η κίνηση των ΜΧ -> ΑΠΑΓΟΡΕΎΕΤΑΙ ολούθε ,ακόμα κ στα χωράφια ,ακόμα κ στα κορφοβούνια ,ακόμα κι αν το έχεις μεταφέρει φορτωμένο εκεί...
Για δείξε μου και που αναφέρεται αυτό...
 

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
Για δείξε μου και που αναφέρεται αυτό...
Αδελφέ Θένο ,εγώ δεν είμαι κάποιος από τους "λόγιους" των φόρουμ ,οι οποίοι έχουν την γνωση κ την διάθεση να ψάχνουν ,αναρτούν ΠΗΓΕΣ ολημερίς.
Στη φάση που είμαι δε ,ούτε να μιλήσω δεν εχω διάθεση.
Απορώ κ πως μου βγήκε κ πάτησα τόσα πλήκτρα...
Τες πα ,ο καθείς όπως νομίζει ,καλά να είστε-είμαστε όλοι ,εύχομαι.
 

bill race

Μέλος
Περιοχή
Λουτρακι
Όνομα
Βασιλης
Μοτό
Gamoto
Γιατι δεν τσουλησαν πολυ, απο αυτα που ξερω τουλαχιστον.
Επίσης ειναι υποδιαίρεστερα σε περιφερειακά.
Δεν ειπα οτι εχει σχεση το mx με το εντουρο.
Απλα ειπα τι εχω.

Πολύς κοσμος αγοράζει mx και το στήνει για σκραμπλ εκμεταλλευόμενος την περισσότερη και πιο απότομη δυναμη του mx.

Και εγω για την χρήση που θελει εντουρο θα έπαιρνα, δεν το συζητώ.
Απλα θεωρώ οτι οι γνώσεις γύρω απο το θέμα καμμία φορα βοηθανε
Είναι υποδεέστερα γενικά, σε αναρτήσεις, κινητήρα, φρένα, και άλλα περιφερειακά και δεν δικαιολογούσαν την τιμή τους.
Είναι περισσότερο για μοτοαλπινισμό και χαλαρές φυσιολατρικές εντουρόβολτες, λόγω του χαμηλού βάρους, της κοντής γεωμετρίας, της ροπής από χαμηλά, που το κάνουν εξαιρετικό σκαρφαλοτήρι.
Κάτι ανάλογο έχει και η beta και η honda-montesa.
Εν το μεταξύ στην Ελλάδα είμαστε όλοι χεράδες, τι να τα κάνουμε τα τρίτο-δεύτερα :woot::woot:
 
Τελευταία επεξεργασία:

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Αδελφέ Θένο ,εγώ δεν είμαι κάποιος από τους "λόγιους" των φόρουμ ,οι οποίοι έχουν την γνωση κ την διάθεση να ψάχνουν ,αναρτούν ΠΗΓΕΣ ολημερίς.
Στη φάση που είμαι δε ,ούτε να μιλήσω δεν εχω διάθεση.
Απορώ κ πως μου βγήκε κ πάτησα τόσα πλήκτρα...
Τες πα ,ο καθείς όπως νομίζει ,καλά να είστε-είμαστε όλοι ,εύχομαι.
Φίλε Κώστα δεν γνωρίζω κάποια πηγή που να διαχωρίζει το χώμα που θα πατήσει ένα mx μηχανάκι.
Τους περιορισμούς τους θέτει το όχημα όχι το χώμα και το που θα είναι αυτό.
Καλά να είμαστε...
 

todor

在中國,我們信任
Περιοχή
ΒΟΛΟΣ
Όνομα
ΘΟΔΩΡΗΣ
Μοτό
Τίμιος Κινέζος
από θέμα συντήρησης και γενικού κόστους, τι παίζει?? ώρες, υλικά και τα σχετικά?
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Εν το μεταξύ στην Ελλάδα είμαστε όλοι χεράδες, τι να τα κάνουμε τα τρίτο-δεύτερα :woot::woot:
Αυτό ακριβώς...!!! :fun
 

christoslazy

Bad habits die hard
Περιοχή
Larisa
Όνομα
Christos Lazidis
Μοτό
BMW F650GS DAKAR 2005
KAWASAKI ZZR 600 2006 Black UK edition
Καλησπέρα,

Μια και αρχίζω και ανακαλύπτω μικρά διαμάντια κοντά στο σπίτι μου, σκέφτομαι να αποκτήσω και το κατάλληλο μηχάνημα γι αυτά.
Πρόσκληση λοιπόν στους εντουράδες και μη, να ξεδιπλώσουν την γνώση / γνώμη τους έτσι ώστε να καταλήξουμε στο κατάλληλο μηχάνημα για αυτή τη χρήση.

Προτιμάτε 4Τ ή 2Τ και γιατί?
Ποια είναι τα κυβικά τα οποία είναι προτιμότερα? 125? 250? 300? 450?
Απλότητα στη συντήρηση δεδομένου ότι θα το συντηρώ / φτιάχνω αποκλειστικά μόνος μου.

Μεταχειρισμένο ή καινούργιο?
Και γιατί?

Αναλόγως πως θα εξελιχθεί η κουβέντα, θα θέσω αργότερα και ένα άλλο ερώτημα το οποίο θα δοκιμάσει την ικανότητά μας για έναν υγιή διάλογο.
40τοσα ποστ σε λιγότερο από 3 ωρες! Παρακολουθώ με ενδιαφέρον γιατί έχω ακριβώς τις ίδιες ανησυχίες! Όχι άμεσα όμως! Καλοκαίρι, με ότι περισσέψει από την αγορά κουτιού!


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
 

Alex990

Μέλος
Περιοχή
Βέροια
Όνομα
Αλέξανδρος
Μοτό
KTM 990
Ίδιες απορίες και σκέψεις έχω και εγώ..
Δεν έχω εμπειρία αλλά απο αυτά που ρώτησα είναι καλύτερα 4χρονο και 250 - 350 cc για τα κιλά μας.
Επίσης επειδή και η δική μου χρήση θα είναι ελάχιστη , μου πρότειναν motocross για να μην εχω την χαρτούρα.
Από την άλλη εγώ σκέφτομαι για enduro για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο σε περίπτωση που θα βρεθώ σε δρόμο.
Σκέψεις κάνω και εγώ....
Και παρακολουθώ την συνέχεια.....
 
Top Bottom