Επιρροή

akis21

Μέλος
Περιοχή
Χολαργός
Όνομα
Akis
Μοτό
R1200 gs adv
Καλημέρα σε όλους αποφάσισα να θέσω ένα προβληματισμό μου,πόσο επηρεάζει η γνώμη κάποιων τους νεώτερους.
Αφορμή ένα live χθες στο τικ τοκ όπου ένας παλαιος μηχανοβιος και για εμένα προσωπικά πολύ συμπαθής δεχόταν δεκάδες ερωτήσεις για διάφορα μοντέλα μοτοσυκλετών και απαντούσε από προσωπική πείρα του για θέματα αξιοπιστία σας η αν η τάδε μηχανή ήταν καλή η όχι .
Του έθεσα ένα ερώτημα όταν το 1994 ο Παπανδρέου και το περιοδικό του έθαψε το gs 1100 ένα μηχανάκι που άλλαξε την ιστορία μου απάντησε ότι και σήμερα αυτός θα το θάψει γιατί τον άφησε σε ένα ταξίδι στην Αγγλία.
Η απορία μου είναι πόσο επηρεάζει η γνώμη κάποιου στα σοσιαλ και πόσο μια προσωπική γνώμη μπορεί να αλλάξει τα δεδομένα .
Μοτό περιοδικό όλη την δεκαετία του 90 είχε μια πολύ θετική προσέγγιση στα ευρωπαϊκά από Ιταλία και Αυστρία ενώ έβρισκε την βίδα που έχει στραβωβιδωσει σε όλα τα άλλα , motorsport ποιο εγωιστικό περιοδικό δε έχει ξαναβγεί, διάφοροι youtybers από άσχετους με ύφος διδακτορ μηχανολογιας, όλοι αυτοί φτιάχνουν μια νέα κουλτούρα.
Προσωπικά στα χρόνια που πέρασαν ξεχώρισα ελάχιστους ικανούς που έχουν παραμηνει αξιόπιστοι ,γνωστές υπάρχουν πολλοί έγκυροι λιγοι
 

Karellen

Μέλος
Όνομα
Νίκος
Μοτό
Honda Dax 72
Όσο αυξάνονται οι φωνές στα media και η (παρα)πληροφόρηση τόσο δυσχεραίνει η ικανότητά μας να διακρίνουμε το σωστό από τη σαβούρα.
Ο κάθε σοβαροφανής wannabe δημοσιογράφος πετάει τη βαρύγδουπη κοτσάνα του και δυστυχώς κάποιος νέος στο χώρο της μοτοσυκλέτας θα το χάψει αμάσητο.Εδώ ο άλλος στα 1.000 χλμ έκανε το πρώτο σέρβις και απεφάνθη ότι το μηχανάκι του είναι όντως αξιόπιστο.

Θέλει πλέον πολλή προσοχή και διασταύρωση της πληροφορίας από πολλές πηγές για να πεις ότι βγάζεις ασφαλή συμπεράσματα.
 

kuklinski

Μέλος
Όνομα
Αντώνης
Μοτό
Cr250
H λυση ειναι απλη

και εχει να κανει με την εκτιμηση που εχεις για το προσωπο το οποιο ρωτας....

και την εκτιμηση σου την διασταυρωνεις αφου το παρακολουθησεις και το ρωτησεις για πραγματα που ειναι στο γνωσιακο του πεδιο αλλα τα γνωριζεις και εσυ καλα....

καπως ετσι το αξιολογεις


τωρα για τον Doberman ολοι (οι παλιοι) ξερουμε το τι ειναι και το τι δεν ειναι...

Το γνωριζω και προσωπικα και δεν του δινω και πολυ σημασια σε τεχνικα θεματα....
οδηγος καλος ηταν παντως...
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Οι άνθρωποι που συνήθως θα αρθρώσουν λόγο για την αξιοπιστία ενός οχήματος είναι κατά βάση οι πιο ακατάλληλοι. Με άφησε στην Αγγλία οπότε θα το θάψω. Μόνο αυτό να πει κάποιος ξοδεύεις τον χρόνο σου να τον ακούς. Είσαι φίλε μου μια τρίχα στον ωκεανό της στατιστικής. Οι προσωπικές μας εμπειρίες δε λένε απολύτως τίποτα. Οι προσωπικές μας εμπειρίες μαζί με μερικές χιλιάδες ακόμα διασταυρωμένες ίσως κάτι να λένε.

Ακόμα και μηχανικοί με εμπειρία άντε να έχουν εκτεταμένη γνώση και γνώμη απόλυτα έγκυρη συνήθως για μια μάρκα. Άντε δύο. Και πάλι μπορούν να έχουν καλή γνώμη μόνο σε περιπτώσεις με σαφή εικόνα δειγματος. Έχω φτιάξει ας πούμε 200 tracer στα 150 κάηκαν πηνία κοντά στα 50.000χλμ . Σοβαρή ένδειξη.Συνολική γνώμη όμως για όλες τις μάρκες δε μπορεί να έχει κανείς.

Στη πράξη τα απόλυτα μεγέθη στον τομέα αξιοπιστία τον έχουν μόνο τα εργοστάσια με τα claims από τις εγγυήσεις,τις ανακλήσεις,τις αναλύσεις περιπτώσεων και όλα τα υπόλοιπα stress tests. Εμείς ως καταναλωτές βλέπουμε πως γερνάνε τα μηχανάκια μας,έχουμε μια προσωπική εικόνα από τι μας έχει συμβεί και ψάχνουμε στα παγκόσμια φόρουμ για πληροφορίες. Και πάλι η εμπειρία μας είναι εξ ακοής.

Συνεπώς όποιον ακούτε να χρησιμοποιεί φράσεις αυτή η μάρκα είναι αξιόπιστη αυτή δεν είναι αυτά είναι καλά αυτά δεν είναι θεωρήστε τον αναξιόπιστο για να μη πω κάτι πιο βαρύ.

Αν ακούτε κάποιον να μιλάει για τις προσωπικές του εμπειρίες,την οδηγική του άποψη για μια μοτοσυκλετα,την εικόνα που λαμβάνει από μια μοτοσυκλετα για την ευκολία συντήρησης, την μηχανολογική της γενικη και ειδική εικόνα, αστοχίες που έχουν γίνει σε συχνό βαθμό και παρατηρούνται για ένα μοντέλο και γενικά σοβαρή προσέγγιση σε αυτά τα θέματα και όχι οπαδικη τότε θεωρείστε τον σοβαρό.

Κατανοώ πως οι πιο καινούργιοι επηρεαζονται και λόγω άγνοιας αλλά τους γραφικούς να μάθουμε να τους ξεχωρίζουμε
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Δεν ακούω κανενανα.

Γιομίσαμε αυθεντίες, έχει βρει βήμα ο κάθε καψερός και λέει ο,τι κατεβάσει η γκλάβα του.
 

Varonos

Μέλος
Περιοχή
Ηλιούπολη
Όνομα
Παναγιώτης
Μοτό
BMW F 650 GS Dakar
Αυτό που περιγράφεις akis21 αν το καλοσκεφτούμε το ζούμε καθημερινά σε όλους του τομείς.
Παντού και για τα πάντα αυθεντίες που επηρεάζουν χωρίς καμία γνώση, κάθε έναν που δεν έχει άποψη για κάτι αλλά δεν έχει και την γνώση να καταλάβει ότι αυτό που του λέει η "αφθεντία" ειναι μπαρούφες. Και το δυστύχημα είναι οτι επηρεάζουν κόσμο σε αποφάσεις και μετά κάποιος χτυπάει το κεφάλι του στον τοίχο είτε γιατί δεν πήρε την μοτοσυκλέτα που ήθελε, είτε γιατί πήρε αυτή που τελικά δεν ήθελε είτε γιατί πήρε λάθος απόφαση σε σημαντικά θέματα στη ζωή του.
Και όπως σωστά το γράφει ο Aldebaran "....έχει βρει βήμα ο κάθε καψερός και λέει ό,τι κατεβάσει η γκλάβα του."
 

clear

Μέλος
Περιοχή
Παλλήνη
Όνομα
Κλέαρχος
Μοτό
YAMAHA TENERE 700
Ειδικά στις μηχανές έκανα ότι μου έλεγε η καρδιά μου. Για αυτό και βρέθηκα να οδηγάω κι αυστριακά και γερμανικά και αγγλικά και ιταλικά. Γιαπωνέζικα δεν έπαιρνα γιατί δεν είχαν το κάτι που θα τραβήξει το μάτι. Αξιοπιστίες και επιδόσεις δεν με απασχολούσαν.
Τώρα πήρα και γιαπωνέζικο και δεν το έχω μετανιώσει.
Η πιο ασφαλής επιλογή είναι αυτή που θα σου γεμίζει την καρδιά και το μάτι. Αν το κάνεις αυτό όλα τα τερτίπια της καλής σου τα ανέχεσαι.
 
Τελευταία επεξεργασία:

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Δεν ακούω κανενανα.

Γιομίσαμε αυθεντίες, έχει βρει βήμα ο κάθε καψερός και λέει ο,τι κατεβάσει η γκλάβα του.
Μένανε θα μα κους

Προβατίνα δε βάζεις λεμόνι και το κρασί δε το κάνεις γάργαρα. Ξεκινά απαυτα
 
Top Bottom