Επισκευή ελαστικού (Στο δρόμο)... tips & Tricks

Είσαι οργανωμένος και έτοιμος άμα κάτσει κάνα λάστιχο ή όχι?!

  • Φυσικά. Είμαι σαν τον XLGEORGE. Όχι μόνο έχω απ όλα αλλά κάνω και πρόβες σπίτι!

  • Ναι βέβαια. Είμαι έτοιμος άμα κάτσει λάστιχο. Τα έχω και ωραία τακτοποιημένα σαν τον Αμπεμπαμπλόμ!

  • Πετάω μέσα καμιά σαμπρέλα και κάνα αφρό και άμα κάτσει η στραβή όλο και κάποιος θα βοηθήσει!

  • Κουβαλάω μόνο κάνα χοντρό Tyre up και θα βγω αν είναι άσφαλτο να πάρω οδική.

  • Είμαι σαν τον CHRISTOSGR! Βλέπω ΄ποιος κουβαλάει σαμπρέλες/τρόμπες και πάω κοντά!!

  • Δεν υπάρχει λάστιχο σκασμένο, είναι μύθος. Δεν μου έχει συμβεί ποτέ!!


Results are only viewable after voting.

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Δεν το εχω δοκιμασει ακομα γιατι εχει χρονια να με πιασει λαστιχο στο βουνο αλλα ισως με μια πετρα κατω απο τον λεβιε και με προεκταση να γινεται η ιδια δουλεια που γινεται με τους beadpro
"Δώσε μου ένα μοχλό, και θα σηκώσω τον κόσμο όλο"!!!!
Θα γίνεται και αυτό που λες, στην ανάγκη όλα γίνονται, όμως μόνο και μόνο η σταθερότητα και η σιγουριά που προσφέρει αυτό το σετάκι, δεν συγκρίνεται. (Πώς να συγκριθεί άλλωστε, αφού φτιάχτηκε για αυτόν τον σκοπό)
 

konkost

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
transalp 650
crf 300l
Όχι!!!!!
Όταν δουλεύουμε στο χώμα, δεν μας αρέσει να...... λερώνουμε τα χέρια μας με λαδια!!! :ha
Μόνο χώμα, λάσπη και μικρά μικρά πετραδακια θέλουμε..... :wacky:
Παρεπιπτοντως αν τα χερακια μας λερωθουν με λαδια, γρασα, ...νιβεα και λοιπα αντρικα λιπαντικα τριβουμε τα χερια μας με λιγο στεγνο χωμα, ξεπλενουμε με νερο και ειμαστε ετοιμοι για ομορφα χαδια ...στο γκριπ

Δοκιμασμενο πολλακις!
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Παρεπιπτοντως αν τα χερακια μας λερωθουν με λαδια, γρασα, ...νιβεα και λοιπα αντρικα λιπαντικα τριβουμε τα χερια μας με λιγο στεγνο χωμα, ξεπλενουμε με νερο και ειμαστε ετοιμοι για ομορφα χαδια ...στο γκριπ

Δοκιμασμενο πολλακις!
Καλά η νιβέα και τα λοιπά ανδρικά λιπαντικά, .......λάδια και γρασα ποιος χρησιμοποιεί την σήμερον ημέρα;;;; :ha
 

XLGeorge

Μέλος
Όνομα
George
Μοτό
αργά τζαμπανέζικα
Κατι αλλο που δε βλεπω να εχει αναφερθει στο συγκεκριμενο νημα ειναι οτι οταν φουσκωνουμε το λαστιχο, ανεβαζουμε μεγαλυτερη πιεση απ'αυτη που χρησιμοποιουμε στην ασφαλτο ωστε το λαστιχο να "πατησει" σωστα. Μαλιστα πολλες φορες στο πισω λαστιχο ακουμε και δυο μπαμ οπως παταει απο τις δυο πλευρες, Πιεση γυρω στα 50psι ειναι συνηθως αρκετη για να πατησει σωστα. Και ελεγχουμε αν εχει πατησει σωστα βλεποντας αν η κυκλικη γραμμη και απο τις δυο πλευρες εχει ολη βγει ακριβως γυρω απο το χειλος της ζαντας.

Βεβαια οταν ειμαστε στο δρομο, ακομα και αν δεν εχει πατησει απολυτα σωστα ειναι ok για να μας γυρισει σπιτι μας ή να μας παει στον επομενο προορισμο μας. Για να πατησει σωστα, χρειαζεται ξεφουσκωσμα, καποια "λιπανση" αναμεσα στο λαστιχο και τη ζαντα (εγω στο σπιτι χρησιμοποιω Ajax για τζαμια) και ξαναφουσκωμα σε περιπου 50psi.
 

Γιώργος 1

Μέλος
Περιοχή
Καλαμάτα
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
YAMAHA XT 600e 02
BMW R80 GS 88
Όταν πατε στη θάλασσα δεν έχετε αντηλιακό μαζί σας;
Και το αντηλιακό κάνει για να γλιστράει το λάστιχο.
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
WD40
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Δεν μας έκανε και σοφότερους! Βάζει 3 λεβιεδες σηκώνει το λάστιχο και ένα δευτερόλεπτο μετά το βλέπουμε έξω οκ!!
 

jon t

Μέλος
Όνομα
ΓΙΑΝΝΗΣ
Μοτό
Honda CRF1100L
Ερώτηση (κάπου κάτι πρέπει να έχει γραφτεί) , για να υπάρχει και εδώ.

Τα σετ για την επισκευή των tubeless στον δρόμο - κορδόνια & αμπούλες - έχουν ημερομηνία λήξης?

Σε ένα παλιό επώνυμο, σχεδόν 15 χρονών, που έχω δεν γράφουν τίποτα.
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Ερώτηση (κάπου κάτι πρέπει να έχει γραφτεί) , για να υπάρχει και εδώ.

Τα σετ για την επισκευή των tubeless στον δρόμο - κορδόνια & αμπούλες - έχουν ημερομηνία λήξης?

Σε ένα παλιό επώνυμο, σχεδόν 15 χρονών, που έχω δεν γράφουν τίποτα.
Οι αμπούλες σίγουρα όχι! Αν δεν "τρυπήσουν" και χάσουν το περιεχόμενο τους, είναι για μια ζωή!!!!
Για τα κορδόνια τώρα, έχω ένα σετάκι στη μηχανή, πάνω από δέκα χρόνια τουλαχιστον! Αν τα ακουμπήσεις με τα δάκτυλα, δεν "κολλάνε" όπως θα έπρεπε. Μαλακά εξακολουθούν να είναι όμως. Θεωρώ ότι θα κάνουν δουλειά αν χρειαστούν, αλλά λόγο του μικρού κόστους τους, κάθε πενταετία στο περιπου αντικατασταση (λέω τώρα) !!!!
 

Γιώργος 1

Μέλος
Περιοχή
Καλαμάτα
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
YAMAHA XT 600e 02
BMW R80 GS 88
Οι αμπούλες σίγουρα όχι! Αν δεν "τρυπήσουν" και χάσουν το περιεχόμενο τους, είναι για μια ζωή!!!!
Για τα κορδόνια τώρα, έχω ένα σετάκι στη μηχανή, πάνω από δέκα χρόνια τουλαχιστον! Αν τα ακουμπήσεις με τα δάκτυλα, δεν "κολλάνε" όπως θα έπρεπε. Μαλακά εξακολουθούν να είναι όμως. Θεωρώ ότι θα κάνουν δουλειά αν χρειαστούν, αλλά λόγο του μικρού κόστους τους, κάθε πενταετία στο περιπου αντικατασταση (λέω τώρα) !!!!
Και η κόλλα πέταμα κάθε δύο τρία χρόνια.

Το χειρότερο, να νομίζεις ότι έχεις μαζί σου ότι απαιτείται και όταν πάς να το χρησιμοποιήσεις να διαπιστώσεις ότι δεν δουλεύει.
 
Τελευταία επεξεργασία:

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Και η κόλλα πέταμα κάθε δύο τρία χρόνια.

Το χειρότερο, να νομίζεις ότι έχεις μαζί σου ότι απαιτείται και όταν πάς να το χρησιμοποιήσεις να διαπιστώσεις ότι δεν δουλεύει.
Όντως, η κόλλα, πάει "υπέρ πίστεως" πολύ πιο γρήγορα απ'τα κορδόνια!!!!!!!!!!
 

Γιώργος 1

Μέλος
Περιοχή
Καλαμάτα
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
YAMAHA XT 600e 02
BMW R80 GS 88
Επίσης καλό είναι σε ότι αγοράζουμε που έχει ημερομηνία λήξης, αλλά δεν την γράφει επάνω, να γράφουμε με ένα ανεξίτηλο μαρκαδόρο πότε το αγοράσαμε.
 

sothrhs

Ο demek
Περιοχή
Λάρισα
Όνομα
Σωτήρης
Μοτό
ΤΡΑΚΤΕΡ 06
Επίσης καλό είναι σε ότι αγοράζουμε που έχει ημερομηνία λήξης, αλλά δεν την γράφει επάνω, να γράφουμε με ένα ανεξίτηλο μαρκαδόρο πότε το αγοράσαμε.
Και πως να ξέρουμε πότε λήγει,εφόσον δε το γραφει ο κατασκευαστής του συγκεκριμένου προϊόντος;
 

mantras

Μέλος
Όνομα
GIANNIS
Μοτό
TENERE600/82-660/91-660/08 KTM EXC 525
Για το ξεκόλλημα του ελαστικού από τη ζάντα έχει δοκιμάσει κανείς αυτόν τον τρόπο με τον σφιγτηρα ?
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Για το ξεκόλλημα του ελαστικού από τη ζάντα έχει δοκιμάσει κανείς αυτόν τον τρόπο με τον σφιγτηρα ?
Κοίτα να δεις...
Και έχουν ξεμείνει από το ξυλουργείο μερικοί...
 

Γιώργος 1

Μέλος
Περιοχή
Καλαμάτα
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
YAMAHA XT 600e 02
BMW R80 GS 88
Όλο μαντραχαλάδες, να βάλουμε και καμιά γυναίκα να αλλάζει λάστιχο.

Αν δεν έχεις δικό σου γκαράζ-συνεργείο, παίρνεις και ένα τέτοιο εργαλείο να αλλάζεις λάστιχα.

 
Τελευταία επεξεργασία:
Top Bottom