Ευρωπαϊκά ελαστικά VS ελαστικά τρίτων χωρών

ilai

Μέλος
Όνομα
HΛΙΑΣ
Μοτό
.
Έπειτα απο συζητήσεις που είχα με φιλους και γνωστούς κατα καιρούς Περί ελαστικών ακομα δεν ειμαι σίγουρος τι ισχυει στην πραγματικότητα ! Όπως λεει και ο τίτλος του θέματος καποιοι υποστηρίζουν πως τα ελαστικά που φτιάχνονται στην Ευρώπη πχ Γερμανια η Γαλλία ειναι καλυτερα και διαφορετικά απο αυτά που φτιάχνονται στην Κίνα η στο Βιετνάμ κτλ ! Για παράδειγμα παμε σε ενα καταστημα να βάλουμε ελαστικά εγω πχ φοράω pirelli mt 90 made in German (ευρωπαϊκό ) αν βάλω pirelli mt 90 που φτιάχνεται σε κάποια Τρίτη χώρα και οχι στην Ευρώπη πιστεύεται πως εχει διαφορά ;;; Εφόσον τα ελαστικά φτιάχνονται σύμφωνα με τα ευρωπαϊκά πρότυπα και εισάγονται στην Ευρώπη πως γινεται η καθε εταιρεια να ρισκάρει και να χρησιμοποεί φθηνότερα υλικά και να ειναι στην ουσία το λάστιχο μάπα η πιο χαμηλής ποιότητας ;;; οι απόψεις διίστανται γενικα γι αυτο ανοίγω και αυτο το τοπίκ ώστε να ακούσουμε διάφορες απόψεις περί του θέματος !!
 

sugariasgeorge

οδηγος της γλυκοΓιωργαινας
Περιοχή
ΝΑΥΠΛΙΟ
Όνομα
ΓΙΩΡΓΟΣ
Μοτό
AFRICA TWIN XRV750

BETA 300 RR (se)
βασιζομενος στη λογικη και μονο στη λογικη....
καμμια εταιρια δεν πιστευω οτι θα θυσιαζε ευκολα την ποιοτητα της ,που με κοπο εχτισε ....
 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
Πώς εξασφαλιζεις οτι το ελαστικο που θα ερθει για τοποθετηση θα ειναι made in EU ή made in Pakistan?...:thumbsdown:Εδω διαπιστωνα πολλακις "μετα χαρας:hungover:" οτι Α'τοποθετησης ελαστικα σε καινουριες μοτοσυκλετες αρκετων χιλιαδων €...ηταν made in -stan...:sorry::wacky:
Περι ποιοτικης διαφοράς και στανταρ βεβαια αναμεσα στο ιδιο ελαστικο δεν γνωριζω τι παιζει αν βγει απο το εργοστασιο της Pirelli σε Τουρκια ή Ιραν ή Ιταλια...:rolleyes:o_O
 

RIGGER

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονικη
Όνομα
ΗΛΙΑΣ
Μοτό
Tiger 955i
πιστευω οτι το θεμα ειναι περισσοτερο ψυχολογικο σχετικα με την προελευση του ελαστικου. Ομως υπαρχουν και θεματα που αφηνουν το περιθωριο να αμφισβητεις.
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Άσχετο και σχετικό μαζί...
Τα ελαστικά πρώτης τοποθέτησης σε καινούριο αυτοκίνητο μου έχουνε βγάλει πολλαααααα χιλιόμετρα,πάνω απο 80.000 σε δρόμους με στροφές και η μάρκα και η προέλευσή τους είχε να κάνει με την προέλευση του αυτοκινήτου.Π.χ group VAG λάστιχο made in Germany,Γαλλικό τουτού-Γαλλικό ελαστικό...
Όσα μπήκαν εκ'των υστέρων παρόλο που ήταν ίδιας προέλευσης βγάλανε λιγο παραπάνω απο τα μισά χιλιόμετρα.
Στην ερώτησή μου στο λαστιχά γιατί γίνεται αυτό μου είπε οτι τα ελαστικά πρώτης τοποθέτησης έχουνε άλλα ποιοτικά στάνταρ...
Μην περιμένεις με κανένα ελαστικό μετά την πρώτη αλλαγή να βγάλεις αυτά τα χιλιόμετρα μου είπε...
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Άσχετο και σχετικό μαζί...
Τα ελαστικά πρώτης τοποθέτησης σε καινούριο αυτοκίνητο μου έχουνε βγάλει πολλαααααα χιλιόμετρα,πάνω απο 80.000 σε δρόμους με στροφές και η μάρκα και η προέλευσή τους είχε να κάνει με την προέλευση του αυτοκινήτου.Π.χ group VAG λάστιχο made in Germany,Γαλλικό τουτού-Γαλλικό ελαστικό...
Όσα μπήκαν εκ'των υστέρων παρόλο που ήταν ίδιας προέλευσης βγάλανε λιγο παραπάνω απο τα μισά χιλιόμετρα.
Στην ερώτησή μου στο λαστιχά γιατί γίνεται αυτό μου είπε οτι τα ελαστικά πρώτης τοποθέτησης έχουνε άλλα ποιοτικά στάνταρ...
Μην περιμένεις με κανένα ελαστικό μετά την πρώτη αλλαγή να βγάλεις αυτά τα χιλιόμετρα μου είπε...
Κατι σαν τις μπαταριες δηλαδη!
Οσο κρατησει η "πρωτη" δεν κραταει καμμια. Οτι μαρκα και να βαλεις μετα, οσο και να την προσεξεις!!!
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Άσχετο και σχετικό μαζί...
Τα ελαστικά πρώτης τοποθέτησης σε καινούριο αυτοκίνητο μου έχουνε βγάλει πολλαααααα χιλιόμετρα,πάνω απο 80.000 σε δρόμους με στροφές και η μάρκα και η προέλευσή τους είχε να κάνει με την προέλευση του αυτοκινήτου.Π.χ group VAG λάστιχο made in Germany,Γαλλικό τουτού-Γαλλικό ελαστικό...
Όσα μπήκαν εκ'των υστέρων παρόλο που ήταν ίδιας προέλευσης βγάλανε λιγο παραπάνω απο τα μισά χιλιόμετρα.
Στην ερώτησή μου στο λαστιχά γιατί γίνεται αυτό μου είπε οτι τα ελαστικά πρώτης τοποθέτησης έχουνε άλλα ποιοτικά στάνταρ...
Μην περιμένεις με κανένα ελαστικό μετά την πρώτη αλλαγή να βγάλεις αυτά τα χιλιόμετρα μου είπε...
Κατι σαν τις μπαταριες δηλαδη!
Οσο κρατησει η "πρωτη" δεν κραταει καμμια. Οτι μαρκα και να βαλεις μετα, οσο και να την προσεξεις!!!

Ισχύει για όλα όσα έχουν επάνω τα οχήματα μας.........
Τυχαιο;
 

ilai

Μέλος
Όνομα
HΛΙΑΣ
Μοτό
.
Πώς εξασφαλιζεις οτι το ελαστικο που θα ερθει για τοποθετηση θα ειναι made in EU ή made in Pakistan?...:thumbsdown:Εδω διαπιστωνα πολλακις "μετα χαρας:hungover:" οτι Α'τοποθετησης ελαστικα σε καινουριες μοτοσυκλετες αρκετων χιλιαδων €...ηταν made in -stan...:sorry::wacky:
Περι ποιοτικης διαφοράς και στανταρ βεβαια αναμεσα στο ιδιο ελαστικο δεν γνωριζω τι παιζει αν βγει απο το εργοστασιο της Pirelli σε Τουρκια ή Ιραν ή Ιταλια...:rolleyes:o_O
συμφωνώ μαζί σου ακριβώς σε ότι λες όπως και με τον @sugariasgeorge πως γίνεται να ρισκάρει μια εταιρεία το όνομα της ως προς την ποιότητα ! Συμφνωνώ και με τα υπόλοιπα σχόλια γενικά !
Το θέμα είναι και αυτό που πιστεύω πιο πολύ εγώ ότι τα εργοστάσια έχουν πάει σε τρίτες χώρες παραγωγής για φθηνά εργατικά ΄χερια και χαμηλές φορολογίες κτλ΄κτλ ! Δεν πιστεύω πως η pirelli πχ στο εργαστάσιο στην Κίνα χρησιμοποιεί άλλα υλικά κατώτερα σε προδιαγραφές από αυτά που χρησιμοποιεί σε μία ευρωπάικη χώρα!
 

CubMan

Μέλος
Όνομα
Darth Pleguis
Μοτό
Imperial Speeder
To μόνο που αλλάζει είναι το ποσοστό κέρδους στην τσέπη των μανατζαρέων, λόγω των διαφορών στα κόστη
και στις φορολογίες των χωρών κατασκευής. Αφού υπάρχουν οι προδιαγραφές EU, και αυτές καλύπτονται
δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας, το μόνο που δεν περνάει σε εμάς από αυτά τα κόστη είναι οι χαμηλότερες τιμές
που πετυχαίνουν οι εταιρείες με τέτοιες ενέργειες.
 

ilai

Μέλος
Όνομα
HΛΙΑΣ
Μοτό
.
To μόνο που αλλάζει είναι το ποσοστό κέρδους στην τσέπη των μανατζαρέων, λόγω των διαφορών στα κόστη
και στις φορολογίες των χωρών κατασκευής. Αφού υπάρχουν οι προδιαγραφές EU, και αυτές καλύπτονται
δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας, το μόνο που δεν περνάει σε εμάς από αυτά τα κόστη είναι οι χαμηλότερες τιμές
που πετυχαίνουν οι εταιρείες με τέτοιες ενέργειες.
συμφωνώ απόλυτα μάζι σου Νικόλα αν και σε κάποιες περιπτώσεις το κόστος των ΄΄κινέζικων΄΄ ελαστικών είναι χαμηλότερο. Τι εννοώ όταν λέω κινέζικο ?? Πάμε σε ένα κατάστημα και λέμε θέλω να βάλω το τάδε ελαστικό τάδε διάσταση michelin σου λεει 1 ευρώ το ζευγάρι κύριε αλλά είναι made in τρίτη χώρα ! Πάμε σε άλλο μαγαζί και ζητάμε το ίδιο ακριβώ λάστιχο και σου λεει 1,5 ευρώ κύριε και του λες μα το χω βρει 1 ευρώ και η απάντηση που σου δίνει είναι μα το δικό μου είναι made in Europe ! Μας έχουν τρελάνει πραγματικά δεν ξέρω τι να πιστέψω τι έιναι αλήθεια και τι ψέμα τι είναι μύθος και τι πραγματικότητα
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
συμφωνώ μαζί σου ακριβώς σε ότι λες όπως και με τον @sugariasgeorge πως γίνεται να ρισκάρει μια εταιρεία το όνομα της ως προς την ποιότητα ! Συμφνωνώ και με τα υπόλοιπα σχόλια γενικά !
Το θέμα είναι και αυτό που πιστεύω πιο πολύ εγώ ότι τα εργοστάσια έχουν πάει σε τρίτες χώρες παραγωγής για φθηνά εργατικά ΄χερια και χαμηλές φορολογίες κτλ΄κτλ ! Δεν πιστεύω πως η pirelli πχ στο εργαστάσιο στην Κίνα χρησιμοποιεί άλλα υλικά κατώτερα σε προδιαγραφές από αυτά που χρησιμοποιεί σε μία ευρωπάικη χώρα!
Από τη στιγμή που θέλει χαμηλότερα κόστη σε εργατικά κλπ, ρισκάρει ;) Αυτός το ξέρει, αλλά πείθει όλους εμάς ότι "δε θέλει να ρισκάρει"... αλίμονο!:cool:
Τα υλικά και οι πρώτες ύλες μπορεί να είναι ίδια, το ίδιο και τα σχέδια, οι προδιαγραφές κλπ....
Ο ποιοτικός έλεγχος του Ινδού και του Κινέζου , είναι ίδιος με αυτόν του Γερμανού, του Ιάπωνα, του Γάλλου και του Ιταλού?
Έχετε δει ΤΟΥΟΤΑ τούρκικα και ΤΟΥΟΤΑ Ιαπωνικά, ή από άλλη Ευρωπαϊκή χώρα? Είναι ίδια? Μετά από 7-80.000 χλμ, θα είναι ίδια? (Τουλάχιστον τα Prado που είχαμε στο Άφγαν, απείχαν παρασάγγες από τα λοιπά Land Cruiser).
Σε α' πρόσωπο πάντα, αν είχα ένα μηχανάκι για χρήση εντός πόλης, με μικρές ταχύτητες κι ότι να μου συνέβαινε η οδική θα ήταν πλάι μου σε 10', θα έβαζα τη φτηνότερη μπαταρία, τα φτηνότερα λάστιχα, τα φτηνότερα μπουζί/τακάκια/λάδια... κ.ο.κ.
Επειδή τώρα μιλάμε ( και ο Ηλίας τέτοιο έχει) για μηχανάκια 1200 κυβικά που θα βρεθούμε μ' αυτά στην κορυφή του Πάρνωνα και της Πίνδου, ή στις Άλπεις και κάνουν κι ένα σκασμό λεφτά, έστω και μεταχειρισμένα, είναι αστείο να μιλάμε για διαφορές 10-20€ στο σετ λάστιχα, στα τακάκια κλπ....?
Είμαι ο κουτός πληρώνει το "made in.."? Πείτε το κι έτσι.... Πάντως τα Μισλένια, τα Πιρέλια, τα Ντάνλοπ από Γαλλία, ή Γερμανία , κλπ, κανείς δε με πείθει ότι είναι τα ίδια με τα αντίστοιχα άπω Ανατολής!!!! Απλά πράγματα ;)
 

ilai

Μέλος
Όνομα
HΛΙΑΣ
Μοτό
.
Δεν ειμαι σίγουρος Θοδωρή γτ πολλοί φιλοι που εχουν σε μοτο πανω λαςτιχα made in China δεν εχουν παράπονο κανενα και οσο αναφορά τις τιμες εχουν μια διαφορά της τάξεως των 40-50 ευρω οχι 10-20 ! Ιςως ειναι και λιγο στο μυαλο μας ολο αυτο και ειμαστε προκατειλημμένοι με κάποια πράγματα οτι το ευρωπαϊκό το αμερικανικό ειναι καλύτερο απο το κινεζικό το βιετναμέζικο κτλ !!
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Δεν ειμαι σίγουρος Θοδωρή γτ πολλοί φιλοι που εχουν σε μοτο πανω λαςτιχα made in China δεν εχουν παράπονο κανενα και οσο αναφορά τις τιμες εχουν μια διαφορά της τάξεως των 40-50 ευρω οχι 10-20 ! Ιςως ειναι και λιγο στο μυαλο μας ολο αυτο και ειμαστε προκατειλημμένοι με κάποια πράγματα οτι το ευρωπαϊκό το αμερικανικό ειναι καλύτερο απο το κινεζικό το βιετναμέζικο κτλ !!
ΟΚ εγώ παραμένω με ότι έχω στο μυαλό μ :)
Εσύ βάλε το πιο φτηνό που θα βρεις.



ΥΓ: αφού είσαι τόσο βέβαιος και κατασταλαγμένος, γιατί ρωτάς? Εννοώ το αρχικό ποστ-άνοιγμα θέματος. Η φυσιολογική απάντηση είναι ότι δεν είσαι και τόσο βέβαιος, οπότε ψάχνεις "στήριγμα", για να προσχωρήσεις σ' αυτό που θες, χωρίς τύψεις/το φόβο μην πάθεις κάτι, ή μην την πατήσεις. ;)

Προχώρα και βάλε ότι αγαπάς!!!:drt:
 

TSEPETO

Μέλος
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
gs 1200 ad kxf450
στο μοτο κρος παντως τα κινεζικα και τα φτηνα ελαστικα τα φυτιλιαζα στην δευτερη προπονηση αρα μαλλον καπου κατι παιζετε το ιδιο και στα τακακια με τα νισιν η kawasaki φρεναρες αλλα και ενα 50 ευρω οτι αλλο εβαζα μαπα το καρπουζι
 

ilai

Μέλος
Όνομα
HΛΙΑΣ
Μοτό
.
ΟΚ εγώ παραμένω με ότι έχω στο μυαλό μ :)
Εσύ βάλε το πιο φτηνό που θα βρεις.



ΥΓ: αφού είσαι τόσο βέβαιος και κατασταλαγμένος, γιατί ρωτάς? Εννοώ το αρχικό ποστ-άνοιγμα θέματος. Η φυσιολογική απάντηση είναι ότι δεν είσαι και τόσο βέβαιος, οπότε ψάχνεις "στήριγμα", για να προσχωρήσεις σ' αυτό που θες, χωρίς τύψεις/το φόβο μην πάθεις κάτι, ή μην την πατήσεις. ;)

Προχώρα και βάλε ότι αγαπάς!!!:drt:
Το θέμα άνοιξε για να ακούσουμε απόψεις περί του θέματος οχι για το τι θα κανω εγω προσωπικά ! Καταρχήν εχω λάστιχα καινούργια αυτη τη στιγμή δεν ψάχνω για μένα !
 

ilai

Μέλος
Όνομα
HΛΙΑΣ
Μοτό
.
στο μοτο κρος παντως τα κινεζικα και τα φτηνα ελαστικα τα φυτιλιαζα στην δευτερη προπονηση αρα μαλλον καπου κατι παιζετε το ιδιο και στα τακακια με τα νισιν η kawasaki φρεναρες αλλα και ενα 50 ευρω οτι αλλο εβαζα μαπα το καρπουζι
Εσυ μιλάς για διαφορετικό προιον εγω λεω κατι διαφορετικό ! Λεω πως γινεται το ιδιο προιον σε ενα μαγαζι να εχει 1 ευρω ενώ σε καποιο αλλο 1,5 και σε καποιο αλλο 2 ! Το ιδιο προιον τονίζω με τις ίδιες ακριβώς προδιαγραφές απο την εταιρία ! Και η απαντηση να ειναι ναι το εχω πιο ακριβό αλλα φτιάχνεται στην Ευρώπη !επισης τα λαστιχαδικα στην ελλαδα αγοράζουν απο τον ιδιο εισαγωγέα ! Σορρυ αλλα δε μπορω να το δεχτώ εγω με το φτωχό μου μυαλο !
 

TSEPETO

Μέλος
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
gs 1200 ad kxf450
κοιτα το ιδιο προιον μπορει να εχει διαφορα μονο αν παιρνεις μεγαλη ποσοτητα .η το εισαγεις μονο σου. . η κανουν παιχνιδια η μαγαζατορες και πουλανε μια ο ενας μια ο αλλος με χαμηλη τιμη ενα προιον .η δεν ειναι ιδιο τελικα και εγω στα λαστιχα του μοτο κρος εβλεπα κατα καιρους διαφορα στις τιμες δηλαδη ο ενας πουλουσε 100 ευρω ο αλλος 120 το ζευγαρι το ιδιο λαστιχο λογικο ομως γιατι ο ενας πηγαινα και ειχε 40 ζευγαρια και ο αλλος ειχε πεντε
 

TSEPETO

Μέλος
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
gs 1200 ad kxf450
παντως και εγω ειμαι τις αποψης οτι διαφερουν τα λαστιχα αναλογα με τον τοπο κατασκευης τους
 
Τελευταία επεξεργασία:

bros400pgm

Μέλος
Περιοχή
ΠΑΤΡΑ
Όνομα
Kosmas
Μοτό
Aprilia
Εσυ μιλάς για διαφορετικό προιον εγω λεω κατι διαφορετικό ! Λεω πως γινεται το ιδιο προιον σε ενα μαγαζι να εχει 1 ευρω ενώ σε καποιο αλλο 1,5 και σε καποιο αλλο 2 ! Το ιδιο προιον τονίζω με τις ίδιες ακριβώς προδιαγραφές απο την εταιρία ! Και η απαντηση να ειναι ναι το εχω πιο ακριβό αλλα φτιάχνεται στην Ευρώπη !επισης τα λαστιχαδικα στην ελλαδα αγοράζουν απο τον ιδιο εισαγωγέα ! Σορρυ αλλα δε μπορω να το δεχτώ εγω με το φτωχό μου μυαλο !

Εγώ κατάλαβα ότι μιλάς για το ίδιο όνομα προϊόντος αλλά με διαφορετικό εργοστάσιο παραγωγής. Έχεις δει διαφορες στη τιμή για το ίδιο λαστιχο αλλά άλλο εργοστάσιο/χώρα κατασκευής;
 

ilai

Μέλος
Όνομα
HΛΙΑΣ
Μοτό
.
κοιτα το ιδιο προιον μπορει να εχει διαφορα μονο αν παιρνεις μεγαλη ποσοτητα .η το εισαγεις μονο σου. . η κανουν παιχνιδια η μαγαζατορες και πουλανε μια ο ενας μια ο αλλος με χαμηλη τιμη ενα προιον .η δεν ειναι ιδιο τελικα και εγω στα λαστιχα του μοτο κρος εβλεπα κατα καιρους διαφορα στις τιμες δηλαδη ο ενας πουλουσε 100 ευρω ο αλλος 120 το ζευγαρι το ιδιο λαστιχο λογικο ομως γιατι ο ενας πηγαινα και ειχε 40 ζευγαρια και ο αλλος ειχε πεντε
Σωστο και δεκτό αυτο που λες !! Πως μου εξηγείς το ανάποδο ακριβώς ! Μου δινει τιμη και τα βάζω τελικα συνεργειο μοτο στο χωριο εδω λάστιχα χωμάτινα για το 640 δεν θυμάμαι τη μάρκα τωρα κόλλησα 140 ευρω το ζευγάρι τοποθετημένα κομπλέ και τα ιδια ακριβώς λάστιχα ρωτάω σε δυο μαγαζια στην Αθήνα και τα βρίσκω 160 ευρω !! Χαχαχχαχαχα η πλακα ξερεις ποια ειναι οτι τα 2 αυτά μαγαζια στην Αθήνα ειναι τα μεγαλύτερα σε πωλήσεις ελαστικών και αυτός εδω στο χωριο ειναι ζήτημα να πουλάει 10 ζευγάρια λάστιχα για μηχανές το χρόνο ! Πραγματικά αυτο με ειχε ξεπεράσει τελείως ! Δε μπορω να το πιστέψω ακομα ! Και εχει τυχει και σε αλλους φίλους να ρωτάνε μια τιμη γι ελαστικά στην Αθήνα και να ειναι ακριβότερα απο την τιμη που παίρνουν στην επαρχία που εχει και περισσότερα μεταφορικά για να φτάσουν ! Άρα ιςως τα ελαστικά εχουν πολυ μεγαλύτερο περιθώριο και κέρδος απο οσο νομίζουμε !
 
Top Bottom