Ζήτηση F800GS

nickaoua11

Μέλος
Περιοχή
Middle Earth
Όνομα
Nikos
Μοτό
990adve
Καλησπέρα στο forum.

Μιας και δε βλέπω προκοπή από car.gr λέω να κάνω και εδώ μια προσπάθεια.

Ενδιαφέρομαι λοιπόν για F800GS σε καλή κατάσταση (χωρίς καμένο φανάρι, λάστιχα 10ετίας, αλυσίδα ποτέ καθαρισμένη, κλτ κτλ) με αρχείο service και ως 80,000χιλ, από Αττική (ώστε να μπορώ να τη δω εύκολα και να πάει και σε μηχανικό εμπιστοσύνης για τσεκ).

Πάμε στο πιο αστείο κομμάτι τώρα. Μιλάμε για μηχανάκι 10-12ετίας, οπότε η τιμή να κυμαίνεται στα €6,000 - €6,500 ανάλογα της κατάστασης και των extra της.

Μάλλον ζητάω πολλά!

Σχόλια και λοιπά καλαμπούρια περί τιμών μεταχειρισμένων και φυκιών που πωλούνται για μεταξωτές κορδέλες ευπρόσδεκτα!
 

nickaoua11

Μέλος
Περιοχή
Middle Earth
Όνομα
Nikos
Μοτό
990adve
Α και κάτι ακόμα!.

Αν μπορεί κάποιος να επιχειρηματολογήσει ότι €7,500 με €8,000 είναι νορμάλ τιμή για μηχανή 12ετίας που έκανε καινούργια 12,500 με 70,000+ χιλ και που να θέλει minimum ένα 500αρικο για να τσουλάει παρακαλώ πολύ να το κάνει!

Θα με βοηθήσει να πάρω μηχανή πιο γρήγορα και να ξαναβρώ τον ύπνο μου!
:mkms:
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Νομίζω έχουμε τον κατάλληλο άνθρωπο για να λύσει τις απορίες σου...
Γνώστης της αγοράς και κυρίως αποφασιστικός...
todor ο λόγος σε σένα....
 

nickaoua11

Μέλος
Περιοχή
Middle Earth
Όνομα
Nikos
Μοτό
990adve
Μάλλον ζητάω πολλά, το παραδέχτηκα και στην αρχή.

Είναι που έμαθα ότι ένα παρεμφερές μηχανάκι με αυτό που πήρα εγώ το 2018 με €3,200 πουλήθηκε πριν μερικές μέρες (4 χρόνια μετά) €4,800 και αυτός που το πήρε ήταν και ευχαριστημένος από την τιμή.

Ε όχι!
 

todor

在中國,我們信任
Περιοχή
ΒΟΛΟΣ
Όνομα
ΘΟΔΩΡΗΣ
Μοτό
Τίμιος Κινέζος
Πάρε 1200...
καλά που ζητάει 800άρι...


Νίκο, υπομονή και ψάξιμο και καλό τσεκάρισμα! όλοι θέλουν να πουλήσουν ακριβά, γιατί όλοι έχουν προσεγμένο μηχανάκι που δεν το έχει δει ο ήλιος και είναι μόνω για γνόσταις
μόνο αυτό έχω να σου πω

τώρα, για την επιχειρηματολογία που ζητάς για το κόστος & την ηλικία... τον ήπιες (με το συμπάθειο)!!! πιάσε popcorn και απόλαυσε την κουβέντα
(που να δεις μηχανάκια 20έτιας που ζητάνε 5000....)
 

nickaoua11

Μέλος
Περιοχή
Middle Earth
Όνομα
Nikos
Μοτό
990adve
καλά που ζητάει 800άρι...


Νίκο, υπομονή και ψάξιμο και καλό τσεκάρισμα! όλοι θέλουν να πουλήσουν ακριβά, γιατί όλοι έχουν προσεγμένο μηχανάκι που δεν το έχει δει ο ήλιος και είναι μόνω για γνόσταις
μόνο αυτό έχω να σου πω

τώρα, για την επιχειρηματολογία που ζητάς για το κόστος & την ηλικία... τον ήπιες (με το συμπάθειο)!!! πιάσε popcorn και απόλαυσε την κουβέντα
(που να δεις μηχανάκια 20έτιας που ζητάνε 5000....)
Περιμένω πως και πως να ξεχειλώσει όσο δε πάει το thread! Έχω μηχανή popcorn σπίτι!
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
καλά που ζητάει 800άρι...


Νίκο, υπομονή και ψάξιμο και καλό τσεκάρισμα! όλοι θέλουν να πουλήσουν ακριβά, γιατί όλοι έχουν προσεγμένο μηχανάκι που δεν το έχει δει ο ήλιος και είναι μόνω για γνόσταις
μόνο αυτό έχω να σου πω

τώρα, για την επιχειρηματολογία που ζητάς για το κόστος & την ηλικία... τον ήπιες (με το συμπάθειο)!!! πιάσε popcorn και απόλαυσε την κουβέντα
(που να δεις μηχανάκια 20έτιας που ζητάνε 5000....)
Ζητάει 800 γιατί δεν γνωρίζει ότι μετά από λίγο θα ζητάει 1200...τον γλυτώνω από πολλά
 

nickaoua11

Μέλος
Περιοχή
Middle Earth
Όνομα
Nikos
Μοτό
990adve
Ζητάει 800 γιατί δεν γνωρίζει ότι μετά από λίγο θα ζητάει 1200...τον γλυτώνω από πολλά
Δεν το έχω κάνει βόλτα ακόμα επίτηδες για να μην αρχίσουν να μαρέσουν οι χοντρές και έχουμε άλλα!
 

Jeronimo

Simplicity
Περιοχή
Athens
Όνομα
George
Μοτό
Suzuki GT1000
Honda Super Cub C125
Honda SH350
Στην θέση σου + Βάση του υψους σου θα έλεγα να πας σε 1200 η 1000 ( μάρκες δεν λέω:hungry:...)
με εως 8Κ , πιστεύω αξιζουν παραπάνω ως αγορά.

Το 800 θα σου ειναι μικρό πιστεύω + όπως λες είναι παράλογα ακριβό (αν και ισχυει το προσφορα+ζητηση) .

Τωρα αν θες οπωσδήποτε το 800 και βρεις κατω απο τα 7 τελική τιμή με τα παντα όλα έτοιμα + αλλαγμένα ΥΠΟΜΟΝΗ & καθημερινό ψάξιμο :ptl::friendship:
 

nickaoua11

Μέλος
Περιοχή
Middle Earth
Όνομα
Nikos
Μοτό
990adve
Θα του έριχνα μια ματιά....
Ξέρει κανένας να εκτυπώνει touratech desertio σε 3D printer? Βλέπω του λείπει ένα κομματάκι από τα αριστερά.

Θα το δω πάντως αυτό το μηχανάκι μέσα στη βδομάδα γτ είναι καλή η τιμή του.
 

nickaoua11

Μέλος
Περιοχή
Middle Earth
Όνομα
Nikos
Μοτό
990adve
Στην θέση σου + Βάση του υψους σου θα έλεγα να πας σε 1200 η 1000 ( μάρκες δεν λέω:hungry:...)
με εως 8Κ , πιστεύω αξιζουν παραπάνω ως αγορά.

Το 800 θα σου ειναι μικρό πιστεύω + όπως λες είναι παράλογα ακριβό (αν και ισχυει το προσφορα+ζητηση) .

Τωρα αν θες οπωσδήποτε το 800 και βρεις κατω απο τα 7 τελική τιμή με τα παντα όλα έτοιμα + αλλαγμένα ΥΠΟΜΟΝΗ & καθημερινό ψάξιμο :ptl::friendship:
Είναι που δε πρόλαβα ένα 1000αρι τουμπανο για 1 ώρα (το πήρε ο πρωινός που είχε ραντεβού πριν από εμένα), και με ρούφηξε η μαύρη τρύπα των μεταχειρισμένων τώρα.
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Οι τιμές πώλησης δεν διαμορφώνονται από τον έναν πωλητή. Διαμορφώνονται από την αγορά. Ως εκ τούτου το πόσο αγόρασε κάποιος πριν 5 χρόνια την ίδια μηχανή δεν έχει καμία σημασία. Επίσης, σπάνια οι μοτοσυκλέτες πωλούνται στην αρχική τιμή αναφοράς της αγγελίας αλλά και πάλι η πραγματική τελική τιμή μεταβίβασης έχει διαμορφωθεί από την αγορά τελικά. Είναι σημαντικό να αποδεχθούμε ως κανόνα (όχι ως προσωπική αποδοχή) ότι έτσι λειτουργεί το πράγμα. Η αγορά των On/Off είναι η πιο σύνθετη. Αν υπάρχει κάτι σε άριστη κατάσταση και με καλή τιμή δε θα προλάβει ποτέ να μπει στο car. Θα πουληθεί συνήθως στόμα με στόμα.

Εν προκειμένω, πιστεύω ότι με 7.000 θα βρεθεί κάτι που πραγματικά δε θα χρειαστεί να ρίξεις φράγκο πάνω του. Επίσης πιστεύω ότι με 6.000 μπορεί να βρεθεί κάτι που θα καταλήξει σε χρέπι. Ναι, ένα χιλιάρικο σε πολλές περιπτώσεις κάνει μεγάλη διαφορά. Επίσης έχω δει ότι πολλές φορές αυτός που αγοράζει καταλήγει πιο εύκολα στο χρέπι γιατί λυπάται το ένα χιλιάρικο και σε βάθος 2ετίας έχει διαθέσει 2 χιλιάρικα, χρόνο, κόπο και μπόλικη στεναχώρια. Έχει μπροστά του το τύπο που κάνει μπαμ από τη χειραψία ότι είναι νοικοκύρης, ότι φρόντιζε και νοιαζόταν τη μηχανή του αλλά όχι... ο εγωισμός του παζαριού είναι, ήταν και θα είναι πάνω από όλα. Του έκοψες ένα χιλιάρικο και πήρες το χρέπι, συγχαρητήρια (γράφω σε τρίτο πρόσωπο). Εμένα δε θα μου κόψεις ποτέ ένα χιλιάρικο αν δεν το έχω αποφασίσει ο ίδιος πριν βάλλω την αγγελία. Αλλά θα πάρεις μια καλή μοτοσυκλέτα, φροντισμένη σε λογική τιμή και θα έχω χάσει εγώ και θα έχεις κερδίσει εσύ (πάλι σε τρίτο πρόσωπο γράφω).

Ναι είναι αλήθεια, υπάρχουν παράλογες τιμές στο Car, αλλά εκτός από παράλογους πωλητές έχω δει και παράλογους αγοραστές. Η φράση που έπαιζε πολύ στο παρελθόν: "δε με νοιάζουν ρε φίλε τα εξτραδάκια που έχεις, αυτά είναι χαμένο χρήμα δε το ήξερες; αλλά.... μη τα βγάλεις". Ε, αυτό πέθανε και ευτυχώς.
Το ζουμί της ιστορίας που λέγεται "αγορά μεταχειρισμένου" είναι πως ο μεγάλος κερδισμένος είναι πάντα αυτός που πουλάει ένα χρέπι. Ο μεγάλος χαμένος είναι αυτός που πουλάει μια πραγματικά φροντισμένη μοτοσυκλέτα σε λογική τιμή. Και αυτός είναι που ψάχνουν όλοι.

Σε αυτή τη χρονική στιγμή η συγκυρία λειτουργεί υπέρ των πωλητών.

Νομίζω πως βοήθησα αρκετά ώστε να ξεχειλώσει το θέμα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Ξέρει κανένας να εκτυπώνει touratech desertio σε 3D printer? Βλέπω του λείπει ένα κομματάκι από τα αριστερά.

Θα το δω πάντως αυτό το μηχανάκι μέσα στη βδομάδα γτ είναι καλή η τιμή του.
Καλο έλεγχο σε συνεργείο bmw
 

dan

lone wolf
Περιοχή
Ιωάννινα
Όνομα
Θανάσης
Μοτό
F 800 GS
Z 50 J
Εξκιουζεμ μουά φίλοι μου που προτείνετε τις χοντρές αλλά η μικρή (800αρα) είναι μανιτζέβελο εργαλείο και δεν είναι τυχαίες η υψηλές τιμές μεταπώλησης. Θα προτιμούσατε μια αθλήτρια σφαίρας από μία επι κοντό ας πούμε ; (εξαιρούνται οι …βιτσιόζοι!)
Το οχτακόσια ξεκίνησε μια ολόκληρη κατηγορία το 2008 και όλες σήμερα (Τ7 , αφρικα, κτμ, απρίλια κτλ) όλος τυχαίος έχουν δικυλινδρο σειρά – και παρόμοιο στήσιμο !
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Εξκιουζεμ μουά φίλοι μου που προτείνετε τις χοντρές αλλά η μικρή (800αρα) είναι μανιτζέβελο εργαλείο και δεν είναι τυχαίες η υψηλές τιμές μεταπώλησης. Θα προτιμούσατε μια αθλήτρια σφαίρας από μία επι κοντό ας πούμε ; (εξαιρούνται οι …βιτσιόζοι!)
Το οχτακόσια ξεκίνησε μια ολόκληρη κατηγορία το 2008 και όλες σήμερα (Τ7 , αφρικα, κτμ, απρίλια κτλ) όλος τυχαίος έχουν δικυλινδρο σειρά – και παρόμοιο στήσιμο !
Δικύλινδρο σε σειρά στα 750cc είχαν και άλλες 15-20 χρόνια πριν το 2008 Just saying...

Επίσης μάλλον δεν έγινε αντιληπτό ότι αναφερθήκαν στις διαστάσεις του υποψήφιου αγοραστή (για αυτό και του αντιπροτάθηκαν οι "μεγάλες"). Οπότε αν είσαι η "σφαίρα" θα προτιμήσεις να σε "πετάει" η αθλήτρια σφαίρας γιατί αν πάει να σε πετάξει η επί κοντίστρια μάλλον θα καταλήξεις στο κουτουπιέ της.
 
Top Bottom