Ηλεκτρονική συσκευή απώθησης σκύλων και μεγάλων ζώων.

dan

lone wolf
Περιοχή
Ιωάννινα
Όνομα
Θανάσης
Μοτό
F 800 GS
Z 50 J
  1. Κάνεις ότι και ο thenos (άν είσαι ντυμένος ! )
  2. Παράλληλα μιμείσαι κραυγές τσομπάνου : ΑΑΑΑΑΙΙΙΙΙΙΙΙ ΠΑΛΙΟΛΥΚΟΣΚΙΣΜΈΝΑ ΞΟΥ ΜΗ ΣΑΣ ΛΑΒΩ !!! κτλ.
  3. Αν είσαι ξεβράκωτος κάνεις μόνο το 2. και το 4.
  4. Παίρνεις σπρέι πιπεριού αλλά θα έτσι θα μπεις στον κόσμο της παρανομίας.
Τα σκυλιά τα διαχειρίζεσαι σχετικά εύκολα . Τα αγριογούρουνα είναι τα χειρότερα , ορμάνε και δεν καταλαβαίνουν τίποτε οπότε φύγε από το δρόμο τους.
Οι αρκούδες είναι γενικά άκακες αν δεν τις πειράξεις και κυρίως τα αρκουδάκια τους.
Πρόσφατα πέτυχα μία σε πεζοπορία στα Ζαγόρια , και έφυγε μόνη της χωρίς να ασχοληθεί μαζί μου.
 

Gus

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
Sutzouki
Έχω δοκιμάσει πριν μερικά χρόνια μια τέτοια ηλεκτρονική συσκευή, καθώς την χρειαζόμουν σε πεζοπορία αλλά και στο ποδήλατο, αλλά στο δια ταύτα μόνο γέλιο μου προκάλεσε.Τελείως άχρηστη. Ίσως την έχω κάπου πεταμένη, αν την βρώ ευχαρίστως την δίνω για δοκιμή γέλιου ή τρεξίματος.
Υπήρχαν κάποιες χαλαρές αντιδράσεις απο σκυλιά όπου φεύγαν χαλαρά, άλλα πιο ζόρικα κάνανεν μια στροφή επιτόπου και συνέχιζαν το γαύγισμα και άλλα που δεν νιώθαν τίποτα.
Μάλλον έχει να κάνει και με το ίδιο το ζώο και τον χαρακτηρα του. Ούτε για αστείο σε κάτι μεγαλύτερο και δυνητικά πιθανά πιο επιθετικό.
Η εκτίμηση μου είναι ότι το καλύτερο είναι το σπρέυ πιπεριού. Αλλά όπως είπε και πιο πάνω ο φίλος ektor όλα αυτά εμπίπτουν στον νόμο περι όπλων και τις τροποποιήσεις του που ακολούθησαν μετά το 1993. Απλά τον πίνεις αμα σε τσακώσουν...!!!
Ιστορικά θα αναφερθώ ότι προπολεμικά και μεταπολεμικά που οι ταχυδρόμοι χρησιμοποιούσαν ποδήλατα είχαν στην κατοχή τους περίστροφο με ειδικά φυσίγγια με σκάγια, όπου δεν προκαλούσαν θάνατο αλλά πολύ πόνο και εκδίωξη του επιτιθέμενου σκύλου. Τέτοια φυσίγγια υπάρχουν στην Αμερική σε διάφορα διαμετρήματα για ανάλογη χρήση.
Εδώ στον τόπο μας, όπου η ατομική αξιοπρέπεια εκμηδενίζεται, δικαιώματα έχει μόνο ο επιτυθέμενος που πρέπει να του διαφυλάξεις την ζωή του, ο αμυνόμενος όπως είπε και κάποιος άλλος εφυέστατος ας κάνει πως κοιμάται......
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Κατεβαίνω και τα παίρνω με τις πέτρες...
Και ναι φεύγουν...
Το εχω δοκιμασει και αυτο, γιατι δεν προλαβα να κανω αναστροφη να την πουλέψω :stop:!!!!!
Οσο ηταν το κοπαδι εκει κοντα, παιζαμε τις κουμπαρες :laugh:. Ναυμαχια ενα πραμα.
Φωναζα, κουνιομουνα, ψιλοπετουσα και καμμια πετρα..... κανανε ενα βημα πισω. Μετα εκανα εγω ενα βημα πισω προς την μηχανη :wacky: !
Η...... μαχη, ελαβε τελος, μολις και το τελευταιο προβατο απομακρυνθηκε :p!!!
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Στα ΚΤΜ δεν επιτίθενται σκλια και άγρια ζώα γενικώς, γιατί ξέρουν πως οι ιδιοκτήτες είναι ήδη ταλαιπωρημένοι, σκέφτονται που να πάμε να την πέσουμε στους καψερούς, ίσως πριν από λίγο να παλεύανε με καμία τρόμπα ή κάνα tps...
Το εχω δοκιμασει και αυτο, γιατι δεν προλαβα να κανω αναστροφη να την πουλέψω :stop:!!!!!
Οσο ηταν το κοπαδι εκει κοντα, παιζαμε τις κουμπαρες :laugh:. Ναυμαχια ενα πραμα.
Φωναζα, κουνιομουνα, ψιλοπετουσα και καμμια πετρα..... κανανε ενα βημα πισω. Μετα εκανα εγω ενα βημα πισω προς την μηχανη :wacky: !
Η...... μαχη, ελαβε τελος, μολις και το τελευταιο προβατο απομακρυνθηκε :p!!!
Πρέπει να ανεβείτε να σας κάνω κάποιο μάθημα στην πίστα δοκιμών (βλέπε κοπάδι τσοπανόσκυλα)...
Αποφυγή και επιβιώση από τετράποδους εχθρούς...:p
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Πρέπει να ανεβείτε να σας κάνω κάποιο μάθημα στην πίστα δοκιμών (βλέπε κοπάδι τσοπανόσκυλα)...
Αποφυγή και επιβιώση από τετράποδους εχθρούς...:p
Ταβερνα (μετα το μαθημα, και για οσους το.... "περασουν" :p), θα υπαρχει μετα;;;;;;;
Αν ναι, ανεβαινω!!!!!
Θελω να ανεβω στον Κοζιακα, να χτυπησω "μελομένο" κοτσι!!!!!!! :prft:
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Ταβερνα (μετα το μαθημα, και για οσους το.... "περασουν" :p), θα υπαρχει μετα;;;;;;;
Αν ναι, ανεβαινω!!!!!
Θελω να ανεβω στον Κοζιακα, να χτυπησω "μελομένο" κοτσι!!!!!!! :prft:
Εάν είσαι καλός μαθητής θα πας και στην ταβέρνα...
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Δεν έχω καταλάβει όμως γιατί ένα σπρέυ πιπεριού να είναι παράνομο. Περίεργα τα πράγματα στις μέρες μας.

Μια κοπέλα δηλαδή να το έχει στη τσάντα της άμα της τη πέσει κανείς να τη βιάσει ή ένας ποδηλάτης άμα του τη πέσουν τσοπανόσκυλα.. Παράνομο... Κάτσε να σε μαμήσουν και να σε φάνε. Οκ δεν είναι όπλο να αφαιρέσει ζωή, ένα αμυντικό μέσο είναι μπας και γλυτώσεις.
 

Γιώργος 1

Μέλος
Περιοχή
Καλαμάτα
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
YAMAHA XT 600e 02
BMW R80 GS 88
Περιγράφει ένας στο φίλο του, το ταξίδι του στην Αφρική.

- ... σε μια στιγμή βλέπω ένα λιοντάρι να έρχεται κατά πάνω μου,
αρχίζω να τρέχω, το λιοντάρι πλησιάζει, πάει να με αρπάξει αλλά γλιστράει,
συνεχίζω να τρέχω, το λιοντάρι πλησιάζει πάλι, πάει να με αρπάξει αλλά γλιστράει,
συνεχίζω να τρέχω, το λιοντάρι πλησιάζει πάλι, πάει να με αρπάξει αλλά γλιστράει,
τρέχω, τρέχω, προλαβαίνω και μπαίνω σε μια καλύβα και γλυτώνω, το λιοντάρι φεύγει.

- Καλά αν ήμουν στην θέση σου, θα είχα χεστεί από τον φόβο μου.

- Και που νομίζεις ότι γλίστραγε το λιοντάρι;
 

Pan-dvs

Μέλος
Περιοχή
Ιωαννινα
Όνομα
Παναγιωτης
Μοτό
Gs 1200
Τα σκυλια εχουν ενστικτα.Δεν τα εχουν ομως ολα στον ιδιο βαθμο,ουτε ενεργουν με τον ιδιο τροπο.Συνηθως ενεργουν σαν ομαδα.Αλλο θα ορμηξει πρωτο,αλλα θα περιμενει να παρει την σκυταλη απο αυτο και καποια αλλα μπορει να ερχονται απο πισω ησυχα.

Αν πχ καποιος σταματησει να τα παρει με τις πετρες μπορει να φυγουν αυτα,αλλα να του ορμηξουν αυτα που ερχονται απο πισω.

Το σπρευ πιπεριου οταν εχουν ηδη αγριεψει και ερχονται κατα πανω σου και εχει φτασει το σκατο στην καλτσα μπορει να το ριξεις στα δικα σου και οχι τα δικα τους ματια.

Οσο με τα μηχανακια απωθησης ειναι πρακτικα αδυνατο να συμαδεψεις ολα τα σκυλια της αγελης.

Εχω κανει παρα πολλες δοκιμες και αυτο που εχω διαπιστωσει ειναι οτι κοβωντας αρκετα ταχυτητα,ειδικα πριν παρουν φορα,χανουν το ενδιαφερον τους για σενα.Αν μαλιστα τους μιλησεις αλλαζει η διαθεση τους προς οφελος σου... θα ερθουν με πιο φιλικες διαθεσεις, η θα απομακρυνθουν.Εγω τουλαχιστον αυτο κανω και τουλαχιστοςν 9 στις δεκα φορες εχει επιτυχια.Ολα αυτα παντα με ταχυτητα κουμπωμενη γιατι δεν ξερεις πως θα εξελιχθουν τα πραγματα.Φυσικα αυτο προυποθετει να εχεις δει τα σκυλια απο πριν.

Δυστυχως ο φοβος καποιες φορες,κατι που ειναι απολυτα φυσιολογικο ειδικα σε ατομα των μεγαλων πολεων που δεν εχουν εμπειριες,τους οδηγει σε κινησεις πανικου με ασχημα αποτελεσματα.Εχω δει τον πρωτο να περναει ανετα και απο τις ξερογκαζιες που εριξε απο την χαρα του να κυνηγαν τους απο πισω.

Θελει ψυχραιμια,ηρεμες κινησεις και αν ειναι δυνατον να αποφευγουμε να κινουμαστε σε περιοχες με κοπαδια τις απογευματινες ωρες που μαζευονται στα μαντρια τους.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Gus

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
Sutzouki
Δεν έχω καταλάβει όμως γιατί ένα σπρέυ πιπεριού να είναι παράνομο. Περίεργα τα πράγματα στις μέρες μας.

Μια κοπέλα δηλαδή να το έχει στη τσάντα της άμα της τη πέσει κανείς να τη βιάσει ή ένας ποδηλάτης άμα του τη πέσουν τσοπανόσκυλα.. Παράνομο... Κάτσε να σε μαμήσουν και να σε φάνε. Οκ δεν είναι όπλο να αφαιρέσει ζωή, ένα αμυντικό μέσο είναι μπας και γλυτώσεις.
Σύμφωνα με την λογική "κάποιων".... που συχνά γράφουν το ".... δύναται να...." και αυτό δύναται να χρησιμοποιηθεί ως όπλο στα χέρια κάποιου..... οπότε μέσα στα χλωρά καίγονται και τα ξερά, όλοι μεσα στο ίδιο σακούλι...... και έτσι φτιάχνονται οι νόμοι. Μην ψάχνεις λογική στην χώρα που έχει εγκαθιδρυθεί η αμφίδρομη σχέση μίσους κράτους - πολίτη.
 

dan

lone wolf
Περιοχή
Ιωάννινα
Όνομα
Θανάσης
Μοτό
F 800 GS
Z 50 J
Σοβαρά τώρα , πριν κάποια χρόνια ο αρκτούρος είχε καταφέρει με έρευνα και διασταυρώσεις , να αναπαράγει
την θρυλική ράτσα του ελληνικού ποιμενικού (μεγέθους πολικής αρκούδας) με σκοπό να τον δίνει μόνο σε ορεινούς κτηνοτρόφους για προστασία
των κοπαδιών μιας και είναι από τα ελάχιστα είδη σκύλων που κάνουν .... bullying σε λύκους και αρκούδες !
Δεν ξέρω πόσοι τσοπάνηδες και που πήραν τελικά τέτοιους σκύλους αλλά αν πετύχετε κανέναν το πράγμα σοβαρεύει...!!
Σε συνάντηση σε χωματόδρομο απο χαλαρός περιηγητής μεταμορφώθηκα σε Chris Birch !!
 
Τελευταία επεξεργασία:

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Δεν υπάρχει τρόπος αποφυγής, εάν πέσεις σε κοπάδι είναι θέμα τύχης.
Το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να αυξήσεις ταχύτητα να τα νετάρεις όσο το δυνατόν πιο γρήγορα. Βέβαια αν είσαι σε τεχνικό τεραιν και σου την πέσουν....:brr:

ΩΣΤΟΣΟ!

Τι σόι Adve είναι η βόλτα αν δεν έχει και τους κινδύνους της;;;
Μήπως να πάρουμε και την ΕΜΑΚ;;;
Μήπως να πηγαίνουμε μέχρι 130;;;
Μήπως να αποφεύγουμε και τις κατηφόρες;;; :p


 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
....

ΩΣΤΟΣΟ!

Τι σόι Adve είναι η βόλτα αν δεν έχει και τους κινδύνους της;;;
Μήπως να πάρουμε και την ΕΜΑΚ;;;
Μήπως να πηγαίνουμε μέχρι 130;;;
Μήπως να αποφεύγουμε και τις κατηφόρες;;; :p
Μήπως στα βουνά, να φοράγαμε μια προβιά προβάτου, μήπως και μας προστάτευαν τελικά αντί να μας κυνηγάνε;;;; :p
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Μήπως στα βουνά, να φοράγαμε μια προβιά προβάτου, μήπως και μας προστάτευαν τελικά αντί να μας κυνηγάνε;;;; :p
Μετά θα σε κυνηγούσαν οι τράγοι...
 

Padis

ven pasa ...
Περιοχή
Άγ.Στέφανος Αττικής
Όνομα
Παντελής
Μοτό
®1200 adv
Drz400E
ΩΣΤΟΣΟ!

Τι σόι Adve είναι η βόλτα αν δεν έχει και τους κινδύνους της;;;
Μήπως να πάρουμε και την ΕΜΑΚ;;;
Μήπως να πηγαίνουμε μέχρι 130;;;
Μήπως να αποφεύγουμε και τις κατηφόρες;;; :p
Είσαι εμπαθής, εκπρόσωπος και αντιπρόσωπος !!! :p :roflmao:

Πάντως εγώ εφαρμόζω ένα τρικ, που όσον αφορά τα σκυλιά πιάνει (εξαιρούνται τα τσπμπανόσκυλα της Πίνδου).
Επειδή το ζωντανό υπολογίζει τι είναι αυτό στο οποίο επιτεθεί, βλέπει έναν Χ όγκο. Αν εσύ μεταβάλεις αυτόν τον όγκο απότομα
του δημιουργείς κατάσταση που είναι απρόβλεπτη. Οπότε στην επίθεση, εγώ σηκώνομαι στα μασπιέ και ουσιαστικά διπλασιάζω τον όγκο.
Έτσι δεν μπορεί να συνεχίσει την επίθεση λόγω μεταβολής δεδομένων.
Πιάνει και το εφαρμόζω...
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Είσαι εμπαθής, εκπρόσωπος και αντιπρόσωπος !!! :p :roflmao:

Πάντως εγώ εφαρμόζω ένα τρικ, που όσον αφορά τα σκυλιά πιάνει (εξαιρούνται τα τσπμπανόσκυλα της Πίνδου).
Επειδή το ζωντανό υπολογίζει τι είναι αυτό στο οποίο επιτεθεί, βλέπει έναν Χ όγκο. Αν εσύ μεταβάλεις αυτόν τον όγκο απότομα
του δημιουργείς κατάσταση που είναι απρόβλεπτη. Οπότε στην επίθεση, εγώ σηκώνομαι στα μασπιέ και ουσιαστικά διπλασιάζω τον όγκο.
Έτσι δεν μπορεί να συνεχίσει την επίθεση λόγω μεταβολής δεδομένων.
Πιάνει και το εφαρμόζω...
Να λοιπόν που είναι κάπου χρήσιμα τα παραπάνω κιλά... :roflmao:
 
Top Bottom