Ηλεκτρονική συσκευή απώθησης σκύλων και μεγάλων ζώων.

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
δε μετράει του γείτονα...:) στο βουνό έχουν δαγκώσει ποτέ κάποιον απο εδώ;
Εμένα προσπάθησε ο δικός σου, αλλά έχουμε αδιευκρίνιστη σχέση.
 

tattoopanther

★Zavarakatranemia
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδική
Όνομα
ΚρίστοΠαντέρα
Μοτό
R1200GS
Εμένα προσπάθησε ο δικός σου, αλλά έχουμε αδιευκρίνιστη σχέση.
είπαμε είχατε κακή γνωριμία με τον συχωρεμένο τον δικό σου! και στην κρατούσε .,γαμώτι
 

Γιώργος 1

Μέλος
Περιοχή
Καλαμάτα
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
YAMAHA XT 600e 02
BMW R80 GS 88
Πραγματικά αναρωτιέμαι πως θα το κάνεις πράξη αυτό με το σπρέι που σκέφτεσαι...
Υπάρχει πιπέρι σε σπρέι και σε πιστόλι που παίρνει αμπούλες πιπεριού.
Το πιστόλι είναι πιο εύχρηστο αλλά παίρνει ή μία ή δύο αμπούλες και μετά πρέπει να το ξαναγεμίσεις.
Μάλλον σε πιστόλι θα το πάρω, χωράει και στην τσέπη του τζάκετ.
Θα το κάνω όπως στις καουμπόικες ταινίες, που έτρεχαν με τα άλογα και πυροβολούσαν. :laugh:
 
Τελευταία επεξεργασία:

konkost

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
transalp 650
crf 300l
Προσωπικά μιλώντας ,σε μια συνάντηση με τους συμπαθεστατους τσοπανόσκυλους στα βουνά ,όταν μπορώ να συνεχίσω το δρόμο μου ,το κάνω.

Οτ/Αν εγκλωβιστώ ,σβήνω ,κατεβαίνω ,χαμηλώνω ανάστημα ,κ τους δείχνω οτι
α) σέβομαι αυτούς ,το χώρο τους ,κ το έργο τους
β) Δεν είμαι εχθρός ,αλλά Φίλος
Ολα αυτά ,τίμια κ συνειδητά ,χωρίς να φοβάμαι
Δεν είχα ποτέ άσχημη εμπειρία με αυτή τη συμπεριφορά.
Ισως έτυχε...αλλά αγαπάω βαθιά τα ζωντανά ,τα οποία ποτέ (μεχρι τωρα) δεν με απογοήτευσαν για τη στάση μου.
Για τους ανθρώπους ,δεν θα μπορούσα να πω το ίδιο.



Διακρίνονται 5-6 .... ήταν 10-12 ... η μία φρεσκογεννημένη... φύλαγαν το κοπάδι που έβοσκε
Ανήσυχα κι επιθετικά , μέχρι να επιτρεψω στον αρχηγό να με μυρίσει.
Μετά ,κατσαμε κ φάγαμε κολατσιό παρέα.

Εχω πολλές τετοιες περιπτώσεις κ φωτό ,από τότεΝαι που καβαλούσα στα βουνά.
Τις αναπολώ με νοσταλγία.
Μωρε τι καλα που τα λες!
Σωστα ολα αυτα αλλα
Θα ηθελα να σε εβλεπα να τα εφαρμοζεις αυτα σε περιπτωσεις οπως οταν τοτε παρεα αν θυμασαι, που μας κυνηγουσαν τα τσοπανοσκυλα και ...μπηκαμε στον περιφραγμενο χωρο του μαντριου! Στον χωρο τους!! Χωρις διαφυγη!!! Ευτυχως που δεν ηταν εκει το κοπαδι και που ισως τα συγκεκριμενα σκυλια απλα δεν ηθελαν να σκοτωσουν παρα μονο να μας εκδιωξουν!
Καρυυυυυδι τοτε το γκαζι και οι τρεις μας αν θυμασαι... :roflmao:
...Ισως βεβαια εσυ, δεν ξερω, τοτε μπορει να φοβηθηκες λιγοτερο ή και καθολου, ποιος ξερει;

Τα δε ανωτερω σκυλακια που εβαλες φωτο ηταν στα Γερανεια (παλι μαζι ημασταν) και ηταν ιδιαιτερως φιλικα εξ αρχης μιας και μαλλον εβλεπαν συχνα τουριστες σαν του λογου μας

Δεν ειναι ολες οι περιπτωσεις σκυλων ιδιες Επειδη εχω κινδυνεψει πραγματικα (ή ισως ετσι νομιζα, ποιος ξερει) πριν πολλα χρονια για αυτο το λεω
 

konkost

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
transalp 650
crf 300l
Παντως εγω ουτε σκεψη δεν κανω για σπρει πιπεριου, λακ, ή ...οντετουαλετ
Απλα προσεχω οσο μπορω ξεροντας πως ο (μικρος ομολογουμενως) κινδυνος να με δαγκωσει καποιο ζωντανο ειναι μεσα στο παιχνιδι
 

KO$74S81

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
. KTM 950 ADV 2004
.TM 250 2T 2010
Τελικά το σπρέι πιπεριού θεωρείται όπλο; – Νομοθεσία
πυρομαχικά, εκρηκτικές ύλες, εκρηκτικούς μηχανισμούς και άλλες διατάξεις» (ΦΕΚ 147/Α/3-9-93), όπως αυτός έχει τροποποιηθεί με τους Νόμους 3944/2011 και 4028/2011, το σπρέι πιπεριού θεωρείται όπλο και φυσικά η κατοχή του είναι παράνομη(ποσο μαλλον σε οπλο οπότε κανα μικρό σπρει καβατζωμενο μονο)
 
Τελευταία επεξεργασία:

Γιώργος 1

Μέλος
Περιοχή
Καλαμάτα
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
YAMAHA XT 600e 02
BMW R80 GS 88
(ποσο μαλλον σε οπλο οπότε κανα μικρό σπρει καβατζωμενο μονο)
Το <όπλο> είναι πλαστικό σαν αυτό που πουλάνε στα παιδάκια στα πανηγύρια. Δεν καταλαβαίνεις τι είναι.


 

tattoopanther

★Zavarakatranemia
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδική
Όνομα
ΚρίστοΠαντέρα
Μοτό
R1200GS
Τελικά το σπρέι πιπεριού θεωρείται όπλο; – Νομοθεσία
πυρομαχικά, εκρηκτικές ύλες, εκρηκτικούς μηχανισμούς και άλλες διατάξεις» (ΦΕΚ 147/Α/3-9-93), όπως αυτός έχει τροποποιηθεί με τους Νόμους 3944/2011 και 4028/2011, το σπρέι πιπεριού θεωρείται όπλο και φυσικά η κατοχή του είναι παράνομη(ποσο μαλλον σε οπλο οπότε κανα μικρό σπρει καβατζωμενο μονο)
θεωρείται όπλο σύμφωνα με τον νόμο στην χώρα μας \μακακία βέβαια\ αλλα στο βουνό πάνε με τα κανονικά όπλα παρανομα κυνηγια και χιλια δυό .δεν υπάρχει περίπτωση να σε κάνει κάποιος έλεγχο = μεσα στην πόλη αλλάζει το πράγμα βέβαια .....χρόνια κουβαλώ στα βουνό δεν χρειαστηκε ποτέ και αχρείαστο να είναι.
 

dan

lone wolf
Περιοχή
Ιωάννινα
Όνομα
Θανάσης
Μοτό
F 800 GS
Z 50 J
Το <όπλο> είναι πλαστικό σαν αυτό που πουλάνε στα παιδάκια στα πανηγύρια. Δεν καταλαβαίνεις τι είναι.


Θα πρότεινα να μην πάρεις πιστόλι αλλά ενα απλό σπρέι που θα το καμουφλάρεις με κανα αυτοκόλλητο να μοιάζει με αποσμητικό ή κάτι τέτοιο.
Στο βουνό δεν θα σε ελέγξει κανείς αλλά στη εθνική σε 'κανα μπλόκο αν σε ψάξουν ... γιου χεβ δε ραιτ το ρεμαιν σαιλεντ !! κτλ
μου έχει συμβεί να με ψάξουν λέει για όπλα και ναρκωτικά σε μπλόκο ρουτίνας. (και δεν έχω και ύποπτη φάτσα !)
 

Γιώργος 1

Μέλος
Περιοχή
Καλαμάτα
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
YAMAHA XT 600e 02
BMW R80 GS 88
Αντί για σπρέι πιπεριού μήπως γίνεται δουλειά με ένα μινι πυροσβεστήρα του μισού κιλού; :)
Και θα έχουμε δύο συσκευές σε μία.

 
Τελευταία επεξεργασία:

Γιώργος 1

Μέλος
Περιοχή
Καλαμάτα
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
YAMAHA XT 600e 02
BMW R80 GS 88
Θα πρότεινα να μην πάρεις πιστόλι αλλά ενα απλό σπρέι που θα το καμουφλάρεις με κανα αυτοκόλλητο να μοιάζει με αποσμητικό ή κάτι τέτοιο.
Στο βουνό δεν θα σε ελέγξει κανείς αλλά στη εθνική σε 'κανα μπλόκο αν σε ψάξουν ... γιου χεβ δε ραιτ το ρεμαιν σαιλεντ !! κτλ
μου έχει συμβεί να με ψάξουν λέει για όπλα και ναρκωτικά σε μπλόκο ρουτίνας. (και δεν έχω και ύποπτη φάτσα !)
Με το μικρό σπρέι σε κατάσταση πανικού και με γάντια, μπορεί να ρίξεις ακόμη και στο εαυτό σου.:)
Το σπρέι που έχει λαβή και δεν έχει τέτοιο θέμα είναι ογκώδες, δεν χωράει σε τσέπη.

 

tattoopanther

★Zavarakatranemia
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδική
Όνομα
ΚρίστοΠαντέρα
Μοτό
R1200GS
Με το μικρό σπρέι σε κατάσταση πανικού και με γάντια, μπορεί να ρίξεις ακόμη και στο εαυτό σου.:)
Το σπρέι που έχει λαβή και δεν έχει τέτοιο θέμα είναι ογκώδες, δεν χωράει σε τσέπη.

υπάρχουν διαφορα μεγέθη σπρέι
 

Γιώργος 1

Μέλος
Περιοχή
Καλαμάτα
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
YAMAHA XT 600e 02
BMW R80 GS 88
Διαβάζω τις αξιολογήσεις για το σπρέι πιπεριού στο amazon.de για να δω τι θα πάρω και βλέπω να γράφει ένας Γερμανός στις 5 August 2021
Σε γκουγκλ μετάφραση:

<< Στον Καναδά, κάτι τέτοιο προτείνεται οπωσδήποτε για την είσοδο στα δάση ή την πεζοπορία σε αυτά, ενώ η απειλή από αρκούδες και λύκους αυξάνεται επίσης εδώ, οι οποίοι εξαπλώνονται όλο και περισσότερο λόγω του καθεστώτος προστασίας τους και πλησιάζουν και τους ανθρώπους (βλ. επικίνδυνες συναντήσεις αρκούδων στο Νότιο Τιρόλο, στην Ελλάδα μια πεζοπόρο την έφαγαν οι λύκοι κ.λπ. >>

Μάλλον θα λέει για την Αγγλίδα στην Θράκη που βρέθηκε φαγωμένη, λέγανε από λύκους, αλλά μάλλον την έφαγαν σκύλοι.

 
Τελευταία επεξεργασία:
Top Bottom