Η Αιτωλοακαρνανία αλλιως...

Μητσάρας

Μέλος
Περιοχή
Αιτωλικό
Όνομα
Μητσος
Μοτό
Ténéré XT660z

piaggio PX200
Ανοιγω αυτο το θεμα,να υπαρχει,να παραθετω καμια φωτο απο τις εξορμισεις μου για 2 λογους..
1ον να δειτε τι ωραια πραματα εχει να προσφερει ο μεγαλυτερος σε εκταση νομος της Ελλαδας,και...
2ον,αν υπαρχει κανενας αθρωπος εδω γυρω,περα απο τους Πατρινους,(γεια σου Πατρα!)να κανουμε καμια εξορμιση και παρεα να γουσταρουμε.

Το λοιπον,αφου μετακομισα απο Αθηνα (επιτελους!) και επεστρεψα στα πατρια εδαφη με το καταλληλο εργαλειο πλεον,ειπα να εξερευνησω γωνιες της γεννετηρας μου,που τοσο καιρο αγνοουσα και δεν εδινα καμια σημασια,πραγμα που με ετρωγε ομως,και το ειχα αποθημενο με την επιστροφη,και ειδικα απο οταν πηρα το ΤΕΝ και γλυτωσα απο τα διαολια τα street,καταλαβα οτι ειχε ερθει η ωρα...

Θα βαζω κυριως φωτοφραφιες απο χωματινες διαδρομες,γνωστες και αγνωστες...
δλδ το τενερε μου και τοπια στο βαθος.
οι πρωτες που εχω κατα νου ειναι μαξ 40-50χλμ απο το σπιτι μου,και πεταγεσαι ανα πασα ωρα και στιγμη οταν θες να ξεχαρμανιασεις.
πρεπει να παρω κ ενα gps βεβαια γιατι οι χωματοδρομοι ειναι πραγματικα δαιδαλωδεις εδω γυρω.
πρεπει να μαθω να βαζω και χαρτες βεβαια να βλεπετε και που ειναι,αλλα που θα παει θα το βρω.
οποτε εχουμε και λεμε...
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Ανοιγω αυτο το θεμα,να υπαρχει,να παραθετω καμια φωτο απο τις εξορμισεις μου για 2 λογους..
1ον να δειτε τι ωραια πραματα εχει να προσφερει ο μεγαλυτερος σε εκταση νομος της Ελλαδας,και...
2ον,αν υπαρχει κανενας αθρωπος εδω γυρω,περα απο τους Πατρινους,(γεια σου Πατρα!)να κανουμε καμια εξορμιση και παρεα να γουσταρουμε.

Το λοιπον,αφου μετακομισα απο Αθηνα (επιτελους!) και επεστρεψα στα πατρια εδαφη με το καταλληλο εργαλειο πλεον,ειπα να εξερευνησω γωνιες της γεννετηρας μου,που τοσο καιρο αγνοουσα και δεν εδινα καμια σημασια,πραγμα που με ετρωγε ομως,και το ειχα αποθημενο με την επιστροφη,και ειδικα απο οταν πηρα το ΤΕΝ και γλυτωσα απο τα διαολια τα street,καταλαβα οτι ειχε ερθει η ωρα...

Θα βαζω κυριως φωτοφραφιες απο χωματινες διαδρομες,γνωστες και αγνωστες...
δλδ το τενερε μου και τοπια στο βαθος.
οι πρωτες που εχω κατα νου ειναι μαξ 40-50χλμ απο το σπιτι μου,και πεταγεσαι ανα πασα ωρα και στιγμη οταν θες να ξεχαρμανιασεις.
πρεπει να παρω κ ενα gps βεβαια γιατι οι χωματοδρομοι ειναι πραγματικα δαιδαλωδεις εδω γυρω.
πρεπει να μαθω να βαζω και χαρτες βεβαια να βλεπετε και που ειναι,αλλα που θα παει θα το βρω.
οποτε εχουμε και λεμε...
Ξεκινα και χωρίς GPS......τα πιο ωραία βρίσκονται όταν χάνεσαι!
 

Μητσάρας

Μέλος
Περιοχή
Αιτωλικό
Όνομα
Μητσος
Μοτό
Ténéré XT660z

piaggio PX200
πρωτη χωματινη βουνησα βολτα με το που ηρθα ηταν στο αγαπημενο spot απογειωσης των παραπεντε στον Αρακυνθο,με θεα ολης της ευρυτερης περιοχης..και το Αιτωλικουλι στο βαθος.




απο τα πιο σπεσιαλ ηλιοβασιλεματα χωρις υπερβολες...οποιος δεν πιστευει ας ερθει μια βολτα να δει..
η σαπια ψηφιακη που εχω,δεν κανει για τπτ,αλλα τεσπα..



και κλασσικα,τι αλλο?η πανταχου παρουσα ελληνικη χελωνα testudo marginata


τα χωρισματα-δρομοι μεσα στη λιμνοθαλασσα ειναι οι αλυκες και η ευρυτερη,προστευμενη απο natura 2000 και ramsar,περιοχη τους με υψηλο περιβαλλοντικο ενδιαφερον



θα βαρεθειτε να βλεπετε tenere...σας το ειπα...
 

Μητσάρας

Μέλος
Περιοχή
Αιτωλικό
Όνομα
Μητσος
Μοτό
Ténéré XT660z

piaggio PX200
στην επομενη κινηθηκαμε σε αλλα τερεν,πιο παραλιακα...
παλι λιμνοθαλασσα,και εκβολες καποιων ρεματων απο το βουνο...


χαμηλη βλαστιση,και χωμα πουδρα,που δε σηκωνει καθολου σκονη ομως,και ειναι τερμα απολαυστικο να παιζεις ξεγνοιαστος εκει.


σαφαρι κιετσι




πιο μετα η συνεχεια...
 

Μητσάρας

Μέλος
Περιοχή
Αιτωλικό
Όνομα
Μητσος
Μοτό
Ténéré XT660z

piaggio PX200
γεια σου κ εσενα φιλε μου,και για να σε βλεπω με αλογο,καβαλαρη,δικος μας πρεπει να σαι κ εσυ,της περιοχης..:cool:
 

Μητσάρας

Μέλος
Περιοχή
Αιτωλικό
Όνομα
Μητσος
Μοτό
Ténéré XT660z

piaggio PX200
Από Αιτωλικο ψάχνει ο Μητσος ρε, όχι απο Αρτα κ Πατρα :cool:
δε πειραζει καλοδεχουμενοι κ αυτοι,γιατι οταν "τελειωσω" απο εδω,σειρα εχουν οι νομοι σας...
Από Μεσολόγγι είμαι αλλά μένω Αθήνα (δυστυχώς)
οποτε κανεις δωθε,ξερεις...
 

paschalis

gone4riding
Περιοχή
Thessaloniki
Όνομα
Πασχάλης
Μοτό
R 1200 GS 'O4
Πάρα πολυ ωραια ιδεα κι ελπιζω να την αντιγραψουν κι αλλοι συντροχοι απο την υπολοιπη Ελλαδα:)
Στο Μεσολογγι ετυχε να καταταγω κι απο τοτε το πηρα απο φοβο,η περιοχη ομως εχει πολλες κρυμμενες ομορφιες.
 

Μητσάρας

Μέλος
Περιοχή
Αιτωλικό
Όνομα
Μητσος
Μοτό
Ténéré XT660z

piaggio PX200
Πάρα πολυ ωραια ιδεα κι ελπιζω να την αντιγραψουν κι αλλοι συντροχοι απο την υπολοιπη Ελλαδα:)
Στο Μεσολογγι ετυχε να καταταγω κι απο τοτε το πηρα απο φοβο,η περιοχη ομως εχει πολλες κρυμμενες ομορφιες.
ναι οντως θα ναι καλη ιδεα,να ξερεις τα "ωραια" του καθε νομου,απο τη δικη μας πλευρα..
για το Μεσολογγι δυστυχως τα ιδια ακουω απο οποιον ηταν ατυχος αρκετα να καταταγει εκει.εγω ευτυχως το γλυτωσα:cool: απολαυσα τη Λαμια:p
Μητσάρα μας έφυγες τελικά (τυχερέ). Καλά να περνάς με το άτι σου.
Ζηλεύω.
εφυγα τελικα ναι...δεν πηγαινε αλλο..το παλευουμε εδω τωρα κ οτι βγει.
κ εσυ μη σκας,κατι Χιος και τετοια βλεπω εκει στο προφιλ΄σου,κρατα επαφες...
Μας λειπεις Μητσαρα...καλα να περνας....:friendship:
Πανο,τα παμε κ απο κοντα,οποτε σε βγαλει ο δρομος,ξερεις..επισης μολις στρωσω λιγο το σκηνικο εδω,θα εξορμω στο λεκανοπεδιο που και που στα κλεφτα..δε γλυτωνετε ετσι ευκολα.
καλα να περνατε κ εσεις τσακαλια!
 

Μητσάρας

Μέλος
Περιοχή
Αιτωλικό
Όνομα
Μητσος
Μοτό
Ténéré XT660z

piaggio PX200
συνεχιζουμε την περιηγηση μας στη μαγευτικη Αιτωλοακαρνανια,για αλλη μια φορα σε παραλιακα τερεν,μιας και εδω βρισκεται η μεγαλυτερη σε μηκος παραλια της Ελλαδος ,με 17 χιλιομετρα,δημιουργημενη απο τις εκβολες του Αχελωου,του μεγαλυτερου σε ογκο νερων ποταμου της Ελλαδος..( http://www.iefimerida.gr/news/284021/loyros-i-megalyteri-paralia-se-oli-tin-ellada-ammoydia-17-hlm-vinteo )
Η μια πρωτια μετα την αλλη,για τον μεγαλυτερο σε εκταση νομο της Ελλαδος..:cool:
πςςςςςςςςςςς...που ζω ρε πουστη μου!!μεγαλεια...
στο σημερινο επεισοδειο,θα γνωρισετε την Πατραικου κολπου και Ιονιου πελαγους γωνια της Στερεας Ελλαδας.

το σκηνικο ειναι,αγελαδες ελευθερας,σβουνιες,ξέρες,φλαταδουρες,αλιπεδα,προστατευμενες περιοχες,φυσικα ιχθυοτροφια και σπανια πουλια.
α και ερημια,η εκταση του καμπου και των παραλιων ειναι τεραστια και δεν συναντας ψυχη.

οποτε παμε...η λιμνοθαλασσα με ενα συμπλεγμα δρομων και αναχωματων που αποτελουν ενα δικτυο που εξυπηρετουσε μαλλον παλιοτερα ενα αποτυχημενο σχεδιο για δημιουργια και αλλων εκτασεων αλυκων αλλα και τα ιβαρια των ψαραδων.



τους οποιους ομως αργοτερα καταλαβαν οτι προκαλουν καταστροφη για τη θαλλασα και αρχισαν να τους κοβουν και να τους σηκωνουν
για την πιο ελευθερη διακινηση των νερων.οποτε μας την κοψανε κ εμας...



αναστροφη και πισω..

αλλο τερεν...ιδανικο για ανοιγματα και παιχνιδια



τα ζούμπερα της φασης:

κοπαδι μεγαλοπρεπων αργυροπελεκανων απο μακρυα με ελεηνο ζουμ ψηφιακης...



και η φιλη μου κλασσικα...



αλλα ζουμπερα δεν ειδα,γιατι πηγαινα και ταπα...

μετα ξαφνικα βρεθηκα στη ερημο της Βολιβιας ή στο Salar de Tunupa ξερω γω...







εκει να ξερετε αμα βρεθειτε ποτε,στο τενερε μου,εγραφε με συμπλεκταρισμα και η 5η..ατελειωτη ευχαριστηση..
επισης εμαθα πως τα μηχανακια δεν στριβουν στη λασπη,απλα περιμενα να πεσουν τα (πολλα..)χιλιομετρα οσο μπορουσα στην ευθεια και το εστριψα με τα χερια στο τελος.καλη φαση.
αλλα τελειωνε η λιγοστη τζινα και επρεπε να συνεχισω το ρεπορταζ.

οποτε εφτασα στον χωρο των φυσικων ιχθυοτροφειων,στο ιβαρι του Παλιοποταμου









ε και λιγο παρακατω,ειναι η αγαπημενη μου παραλια,και επρεπε...





και επειδη ειμαστε και Ζεν τυποι εδω στα δυτικα...Ζενερε...



αυτα μαλλον για σημερα..
ευχαριστουμε που μας παρακολουθησατε.
:cool:
 
Τελευταία επεξεργασία:

TIME

Μέλος
Όνομα
Γεώργιος
Μοτό
r1150gs , Emw Marathon
μη μαρτυράς για τον Παλιοπόταμο θα μας τον χαλάσουν κι αυτόν!
Ήπιες κάνα σατλάκι μπύρες μιας που έφτασες εκεί;;;;;
Ο Αράκυνθος είναι πάλι Μήτσο για πολύ ψάξιμο...
Από Ελληνικά και πάνω (ή Σιβίστα!) προς το μοναστήρι του Άη Γιώργη και στον Άγιο Πέτρο κλπ κλπ...
Αν καταφέρω και έρθω με άδεια πάνω από 3 μέρες θα σε ενημερώσω μπας και πάμε καμια τσάρκα μαζί...
Ψάξε όσο μπορείς πάντως έχει πολλές ομορφιές η περιοχή ....όπως και από το μοναστήρι του Άη Συμιου κλπ κλπ...
Γύρα του Μακρή για παιχνίδια (πίσω από το ΤΕΙ) ....
ΠΑρακολουθώ με νοσταλγία .........
Να είσαι γερός και πάντα όρθιος!!!
 
Top Bottom