Η αναγέννηση ενός "Κυριαρχου"... Αμερικλανικου Dominator

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
συμβαινουν αυτα...προβλημα εχουμε οταν χτυπαμε εμεις...τα μηχανακια ας χτυπανε οσο θελουν και ας τα παρει ο διαολος...
Έτσι.... Και το νέο έχω σκοπό να το σπάσω όπως αυτό.
Θα αλλάξω τη φήμη των αξιόπιστων Γιαπωνέζων.
 

pumba

Μέλος
Όνομα
pumba
Μοτό
Honda c50rr
Philips OneBlade
Έτσι.... Και το νέο έχω σκοπό να το σπάσω όπως αυτό.
Θα αλλάξω τη φήμη των αξιόπιστων Γιαπωνέζων.

τελικα για το πιστονι ηξερες απο πριν?

συνηθως με αφτερ πιστονακια η καταναλωση λαδιου ειναι δεδομενο πως ειναι αυξημενη
 

mxersraz

Βοσκός
Περιοχή
Κρήτη
Όνομα
Ορέστης
Μοτό
xrv750 , crf450
Το σίγουρο είναι ότι βρήκαμε τον λόγο που ο Γκάντι έραβε κουστουμάκι... Με γιλέκο!

Ήταν κάτι κυβικά περισσότερο ο γουισεκος, που έμεινε σεκος.



Advphone....
Και οδήγησες να γυρίσεις με αυτό το πιστόνι?? :secret:
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
τελικα για το πιστονι ηξερες απο πριν?

συνηθως με αφτερ πιστονακια η καταναλωση λαδιου ειναι δεδομενο πως ειναι αυξημενη
το ήξερε και έκανε τον αλεκο
 

HAWK_46

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Λευτέρης
Μοτό
Μηλοκλέφτη
μαγκιτσες και κόντρες με τον βροντακα...νομερσυ!!!!
....στις ποσες μερες εμειναν συνεργειο λες?
:roflmao:
Εδω μιλαμε για pit stop.
 

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
μαγκιτσες και κόντρες με τον βροντακα...νομερσυ!!!!
Βρε συ Πουλί....ΜιαΠουταναΦέραμε:p...σε όλα σου τα μηχανάκια έχεις καταφέρει να σπάσεις τα μοτέρια ,εκτός από τον Βρόντακα.
Αυτό πώς ΓκέΓκεν...??? :thinking:αφού αυτά τα παλιοσΚαΤέΜ είναι αναξιόπιστα...???:muted:
 

HAWK_46

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Λευτέρης
Μοτό
Μηλοκλέφτη
Βρε συ Πουλί....ΜιαΠουταναΦέραμε:p...σε όλα σου τα μηχανάκια έχεις καταφέρει να σπάσεις τα μοτέρια ,εκτός από τον Βρόντακα.
Αυτό πώς ΓκέΓκεν...??? :thinking:αφού αυτά τα παλιοσΚαΤέΜ είναι αναξιόπιστα...???:muted:
Εχω βιδεο που δεν το ζοριζει ουτε σε κατηφορα. Πως να σπασει?
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
Βρε συ Πουλί....ΜιαΠουταναΦέραμε:p...σε όλα σου τα μηχανάκια έχεις καταφέρει να σπάσεις τα μοτέρια ,εκτός από τον Βρόντακα.
Αυτό πώς ΓκέΓκεν...??? :thinking:αφού αυτά τα παλιοσΚαΤέΜ είναι αναξιόπιστα...???:muted:
άκου
τακτικές και σωστές!! αλαγες (και τα καλύτερα) σε λαδια ,σέρβις .ζέσταμα του μοτέρ πριν την χρήση και τέλος καρύδι από την αρχή μέχρι το τέλος
αφτα μόνο
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Βρε συ Πουλί....ΜιαΠουταναΦέραμε:p...σε όλα σου τα μηχανάκια έχεις καταφέρει να σπάσεις τα μοτέρια ,εκτός από τον Βρόντακα.
Αυτό πώς ΓκέΓκεν...??? :thinking:αφού αυτά τα παλιοσΚαΤέΜ είναι αναξιόπιστα...???:muted:
Απλό.... Δεν το κυκλοφορεί.
Ιδίως από την ημέρα που τον δικασα με τον Γκάντι.... Έχει χάσει και τα κλειδιά.
 

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
άκου
τακτικές και σωστές!! αλαγες (και τα καλύτερα) σε λαδια ,σέρβις .ζέσταμα του μοτέρ πριν την χρήση και τέλος καρύδι από την αρχή μέχρι το τέλος
αφτα μόνο
Δηλαδίς ,να φανταστώ ότι ,στα άλλα που σπάσανε ,τους έβαζες λάδια τα χειρότερα ,κ τα έχωνες κοφτες κρύα ???
 

HAWK_46

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Λευτέρης
Μοτό
Μηλοκλέφτη
άκου
τακτικές και σωστές!! αλαγες (και τα καλύτερα) σε λαδια ,σέρβις .ζέσταμα του μοτέρ πριν την χρήση και τέλος καρύδι από την αρχή μέχρι το τέλος
αφτα μόνο
Λαδια Eurol.
Nα τα λεμε κι αυτα. ;)
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Ασε που έχει βάψει ζαντα-ψαλιδι-αλυσίδα με σπέυΤ
 

HAWK_46

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Λευτέρης
Μοτό
Μηλοκλέφτη
Βρε συ Πουλί....ΜιαΠουταναΦέραμε:p...σε όλα σου τα μηχανάκια έχεις καταφέρει να σπάσεις τα μοτέρια ,εκτός από τον Βρόντακα.
Αυτό πώς ΓκέΓκεν...??? :thinking:αφού αυτά τα παλιοσΚαΤέΜ είναι αναξιόπιστα...???:muted:
Θα το μαρτυρήσω.
Δεν ηξερε πως τοποθετειτε το TUTORO, και εχει κανει πατεντα που καταληγει μεσα στο καρτερ!!
:ha:geek::ha
 

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
Aυτο βαζω στον Μπαμπη τον Τενερε που κανονικα καιει λαδι σαν περιστροφικος και πλεον καιει ελαχιστα. Ειναι και φθηνο, το αλλαζω καθε 2500-3000χλμ.

Divinol Super Turbo 20W50/5Liter
Εχω ακούσει πολύ καλά λόγια για την συγκεκριμένη φίρμα.
Και έρχονται συσκευασμένα από Γερμανία ,οπότε θεωρώ ,ότι οι αναγραφόμενες προδιαγραφές τους ισχύουν ,λόγω Γερμανικής νομοθεσίας & ελέγχων.

Βλέπω όμως οτι τα συγκεκριμένα ,είναι αυτοκινητάδικα.
Και ,απ'όσο γνωρίζω ,κάποια πρόσθετά τους δημιουργούν θέματα στους πολύδισκους υγρούς συμπλέκτες των μοτοσυκλετών.
Γι'αυτό -υποτίθεται ότι- στις μοτοσυκλέτες ψάχνουμε για μοτο-λάδι.
Διαφορετικά ,θα βάζαμε παντού αυτοκινητάδικα ,αφού ,λάδια ίδιας κατηγορίας auto ,κοστίζουν λιανική τουλάχιστον 20-30% κάτω ,σε σχέση με τα αντίστοιχα moto.

Ειχες-ένιωσες κάποιο πρόβλημα πατιναρίσματος ,ή όχι.
Και ρωτώ ,γιατί είναι ενδιαφέρον να μαθαίνουμε ,αν αυτά που κυκλοφορούν ευραίως ισχύουν ,ή είναι απλά παπάτζες του Μάρκετινγκ ,για να έχουν περισσότερο κέρδος οι εταιρίες για το ίδιο ακριβώς προϊόν.
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Βλέπω όμως οτι τα συγκεκριμένα ,είναι αυτοκινητάδικα.
Και ,απ'όσο γνωρίζω ,κάποια πρόσθετά τους δημιουργούν θέματα στους πολύδισκους υγρούς συμπλέκτες των μοτοσυκλετών.
Γι'αυτό -υποτίθεται ότι- στις μοτοσυκλέτες ψάχνουμε για μοτο-λάδι.
Διαφορετικά ,θα βάζαμε παντού αυτοκινητάδικα ,αφού ,λάδια ίδιας κατηγορίας auto ,κοστίζουν λιανική τουλάχιστον 20-30% κάτω ,σε σχέση με τα αντίστοιχα moto.

Ειχες-ένιωσες κάποιο πρόβλημα πατιναρίσματος ,ή όχι.
Και ρωτώ ,γιατί είναι ενδιαφέρον να μαθαίνουμε ,αν αυτά που κυκλοφορούν ευραίως ισχύουν ,ή είναι απλά παπάτζες του Μάρκετινγκ ,για να έχουν περισσότερο κέρδος οι εταιρίες για το ίδιο ακριβώς προϊόν.
Aκριβως αυτη ηταν η αντιδραση μου οταν γυρισα απο το λαδαδικο την πρωτη φορα και επιασα να αλλαξω τα λαδια. Αδειαζω τα παλια στη λεκανη, παω να ανοιξω το 5κιλο και βλεπω super turbo! Οπως καταλαβαινεις πηγα καρφι στον λαδα με υφος "εσυ κι ο γρυλος σου" και ... με ταπωσε! Διαβασε καλυτερα μου λεει παλουκαρε... Κι οντως, με καποιον μαγικο τροπο, τα συγκεκριμενα εχουν ΚΑΙ εγκριση JASO MA. Με λιγα λογια τα χρησιμοποιω εδω και 6-7000χλμ στον Τενεκε που εκτελει χρεη ταχυπαπιου εντος κεντρου (βραζει στην κινηση της Μητροπολεως, ανοιγει στα κοκκινα το πρωι στον Κηφισο γιατι παντα αργουμε στη δουλεια) και δεν εχω παρατηρησει θεμα με σαζμαν. Παραμενει το ιδιο κουτσουρο οσο και με τα υπολοιπα λαδια. Εννιοτε εχω ενα ελαφρυ κατι οταν ανοιγω γκαζι τερμα κι αποτομα στην 5η, κοντα στις 5-6000σαλ αλλα δεν εχω εντοπισει ακομη εαν ειναι πατιναρισμα ή θεμα καρμπυρατερ που στο αποτομο ανοιγμα το μειγμα στεγνωνει και ανεβαζει για λιγο αποτομα στροφες... Παντως εμφανιζεται μονο εκει και για ελαχιστο. Για να σου δωσω να καταλαβεις με 2α-3η αν με λιγα χλμ και πολλες στροφες προσπαθησω να πατιναρει , δεν το κανει.
 

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
Aκριβως αυτη ηταν η αντιδραση μου οταν γυρισα απο το λαδαδικο την πρωτη φορα και επιασα να αλλαξω τα λαδια. Αδειαζω τα παλια στη λεκανη, παω να ανοιξω το 5κιλο και βλεπω super turbo! Οπως καταλαβαινεις πηγα καρφι στον λαδα με υφος "εσυ κι ο γρυλος σου" και ... με ταπωσε! Διαβασε καλυτερα μου λεει παλουκαρε... Κι οντως, με καποιον μαγικο τροπο, τα συγκεκριμενα εχουν ΚΑΙ εγκριση JASO MA. Με λιγα λογια τα χρησιμοποιω εδω και 6-7000χλμ στον Τενεκε που εκτελει χρεη ταχυπαπιου εντος κεντρου (βραζει στην κινηση της Μητροπολεως, ανοιγει στα κοκκινα το πρωι στον Κηφισο γιατι παντα αργουμε στη δουλεια) και δεν εχω παρατηρησει θεμα με σαζμαν. Παραμενει το ιδιο κουτσουρο οσο και με τα υπολοιπα λαδια. Εννιοτε εχω ενα ελαφρυ κατι οταν ανοιγω γκαζι τερμα κι αποτομα στην 5η, κοντα στις 5-6000σαλ αλλα δεν εχω εντοπισει ακομη εαν ειναι πατιναρισμα ή θεμα καρμπυρατερ που στο αποτομο ανοιγμα το μειγμα στεγνωνει και ανεβαζει για λιγο αποτομα στροφες... Παντως εμφανιζεται μονο εκει και για ελαχιστο. Για να σου δωσω να καταλαβεις με 2α-3η αν με λιγα χλμ και πολλες στροφες προσπαθησω να πατιναρει , δεν το κανει.
Τhanks for the infos ! :l2:
 
Top Bottom