Η νέα αγορά που έκανα σε εξοπλισμό

lospsi

Μέλος
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
KTM 1290 SUPER ADVENTURE S
Προσοχή στα συγκεκριμένα, τα μεγέθη είναι τουλάχιστον 1 μέγεθος μικρότερο.
 

Γιώργος 1

Μέλος
Περιοχή
Καλαμάτα
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
YAMAHA XT 600e 02
BMW R80 GS 88
πόσο καιρό έκανε να φτάσει ; τελωνείο ;
Ήρθε με ACS στο σπίτι μου και έκανε από Κίνα κάπου 40 μέρες.

Δεν πληρώνεις τελωνείο ούτε τίποτα άλλο για αγορές από το aliexpress.com μέχρι 150 ευρώ (150 μαζί με τα μεταφορικά).
 

antsoar

Μέλος
Όνομα
Αντώνης
Μοτό
SWM RS300R
Ήρθε με ACS στο σπίτι μου και έκανε από Κίνα κάπου 40 μέρες.

Δεν πληρώνεις τελωνείο ούτε τίποτα άλλο για αγορές από το aliexpress.com μέχρι 150 ευρώ (150 μαζί με τα μεταφορικά).
Κάποια εποχή αυτό το ποσό είχε πέσει κάπου στο 20ρικο. Αν πράγματι έχει πάει 150 τότε οι αγορές από εκεί αποκτούν πάλι νόημα.
 

Γιώργος 1

Μέλος
Περιοχή
Καλαμάτα
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
YAMAHA XT 600e 02
BMW R80 GS 88
Κάποια εποχή αυτό το ποσό είχε πέσει κάπου στο 20ρικο. Αν πράγματι έχει πάει 150 τότε οι αγορές από εκεί αποκτούν πάλι νόημα.
Παλιά για ότι παράγγελνες εκτός ΕΈ μέχρι 24 ευρώ δεν πληρώνεις τίποτα, και μετά τα 24 πλήρωνες και ΦΠΑ και φόρο.
Εδώ και μερικά χρόνια έχουμε εναρμονιστεί με τη νομοθεσία της ΕΕ. Όταν ψωνίζεις από Aliexpress πού είναι συμβεβλημένο με την ΕΈ, πληρώνεις αυτόματα το ΦΠΑ της χώρας σου δηλαδή 24% και τίποτα άλλο μέχρι τα 150 ευρώ. Το ΦΠΑ μετά το Aliexpress που αποδίδει στο Ελληνικό κράτος.
Δηλαδή οι τιμές που βλέπεις στο Aliexpress περιέχουν 24% Ελληνικό ΦΠΑ, ενώ παλιά δεν είχαν.
Αν μπεις από Ελλάδα βλέπεις υψηλότερες τιμές στο AliExpress από ότι αν μπεις για παράδειγμα από Γερμανία, γιατί η Γερμανία έχει μικρότερο ΦΠΑ, και ακόμη χαμηλότερες αν μπεις από ΗΠΑ.
Αν παραγγείλεις από κατάστημα του εξωτερικού που δεν είναι συμβεβλημένο με την ΕΈ θα πληρώσεις επιπλέον στην Ελλάδα 24% ΦΠΑ σε όλο το ποσόν και φόρο και έξοδα τελωνείου.
 

antsoar

Μέλος
Όνομα
Αντώνης
Μοτό
SWM RS300R
Παλιά για ότι παράγγελνες εκτός ΕΈ μέχρι 24 ευρώ δεν πληρώνεις τίποτα, και μετά τα 24 πλήρωνες και ΦΠΑ και φόρο.
Εδώ και μερικά χρόνια έχουμε εναρμονιστεί με τη νομοθεσία της ΕΕ. Όταν ψωνίζεις από Aliexpress πού είναι συμβεβλημένο με την ΕΈ, πληρώνεις αυτόματα το ΦΠΑ της χώρας σου δηλαδή 24% και τίποτα άλλο μέχρι τα 150 ευρώ. Το ΦΠΑ μετά το Aliexpress που αποδίδει στο Ελληνικό κράτος.
Δηλαδή οι τιμές που βλέπεις στο Aliexpress περιέχουν 24% Ελληνικό ΦΠΑ, ενώ παλιά δεν είχαν.
Αν μπεις από Ελλάδα βλέπεις υψηλότερες τιμές στο AliExpress από ότι αν μπεις για παράδειγμα από Γερμανία, γιατί η Γερμανία έχει μικρότερο ΦΠΑ, και ακόμη χαμηλότερες αν μπεις από ΗΠΑ.
Αν παραγγείλεις από κατάστημα του εξωτερικού που δεν είναι συμβεβλημένο με την ΕΈ θα πληρώσεις επιπλέον στην Ελλάδα 24% ΦΠΑ σε όλο το ποσόν και φόρο και έξοδα τελωνείου.
Πολύ χρήσιμες πληροφορίες, ευχαριστώ!
 

2wheeler

Μέλος
Όνομα
Τασος
Μοτό
F800GS, RSV MILLE
Παλιά για ότι παράγγελνες εκτός ΕΈ μέχρι 24 ευρώ δεν πληρώνεις τίποτα, και μετά τα 24 πλήρωνες και ΦΠΑ και φόρο.
Εδώ και μερικά χρόνια έχουμε εναρμονιστεί με τη νομοθεσία της ΕΕ. Όταν ψωνίζεις από Aliexpress πού είναι συμβεβλημένο με την ΕΈ, πληρώνεις αυτόματα το ΦΠΑ της χώρας σου δηλαδή 24% και τίποτα άλλο μέχρι τα 150 ευρώ. Το ΦΠΑ μετά το Aliexpress που αποδίδει στο Ελληνικό κράτος.
Δηλαδή οι τιμές που βλέπεις στο Aliexpress περιέχουν 24% Ελληνικό ΦΠΑ, ενώ παλιά δεν είχαν.
Αν μπεις από Ελλάδα βλέπεις υψηλότερες τιμές στο AliExpress από ότι αν μπεις για παράδειγμα από Γερμανία, γιατί η Γερμανία έχει μικρότερο ΦΠΑ, και ακόμη χαμηλότερες αν μπεις από ΗΠΑ.
Αν παραγγείλεις από κατάστημα του εξωτερικού που δεν είναι συμβεβλημένο με την ΕΈ θα πληρώσεις επιπλέον στην Ελλάδα 24% ΦΠΑ σε όλο το ποσόν και φόρο και έξοδα τελωνείου.
Ξερουμε αν ισχυει κ για το ebay αυτο? Γιατι παλια (οχι τα πολυ παλια που ερχοντουσαν σιγουρα χωρις τελωνειο) ηταν και λιγοτερα του 20€ που πληρωνες ενα τριευρω... Που βεβαια κ μεχρι τωρα σπανια πληρωνεις ,αλλα συμβαινει... Εχει αλλαξει κατι επισημα?
 

Γιώργος 1

Μέλος
Περιοχή
Καλαμάτα
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
YAMAHA XT 600e 02
BMW R80 GS 88
Ξερουμε αν ισχυει κ για το ebay αυτο? Γιατι παλια (οχι τα πολυ παλια που ερχοντουσαν σιγουρα χωρις τελωνειο) ηταν και λιγοτερα του 20€ που πληρωνες ενα τριευρω... Που βεβαια κ μεχρι τωρα σπανια πληρωνεις ,αλλα συμβαινει... Εχει αλλαξει κατι επισημα?
Δεν ξέρω. Απίθανο το βλέπω το ebay να κάνει αυτή την δουλειά εκ μέρους των πωλητών. Αν δεν το κάνει κεντρικά το ebay, ένας πωλητής από μόνος του αποκλείεται να τον συμφέρει να έχει λογιστικό τμήμα που να κάνει αυτά τα γραφειοκρατικά με την απόδοση του ΦΠΑ στις χώρες που πάει η παραγγελία.
Στο Aliexpress όλη την διαδικασία την κάνει το ίδιο το Aliexpress. Αν παραγγείλεις από κάποιο μικρό ανεξάρτητο κατάστημα της Κίνας θα πληρώσεις όπως είπα ΦΠΑ και φόρους σε όλο το ποσόν.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Γιώργος 1

Μέλος
Περιοχή
Καλαμάτα
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
YAMAHA XT 600e 02
BMW R80 GS 88
Παντως το σιγουρο ειναι οτι σχετικα πρόσφατα αρχισε το ebay να βαζει ΦΠΑ κατα την πληρωμη. Οποτε υποθετω ότι η πλατφορμα το κάνει και όχι ο πωλητής...
Αν είναι όπως τα λες, θα έχουν και αυτοί προσαρμοστεί στους κανόνες της ΕΕ.
Έχω να κάνω κάπου 2 χρόνια αγορά από ebay.
 

Katsadonis

Κατσαπλιάς
Περιοχή
Ναύπλιο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
Pegaso Strada
Τσίμπησα και γω μερικά καινούργια πραγματάκια εν όψη της βόλτας μας στο Μπαρο.

Ήθελα καιρό τώρα (δηλαδή από την πρώτη στιγμή) να τσιμπήσω ένα δεύτερο κρανακι καλύτερο από αυτό που ήδη είχα οπότε η επικείμενη βόλτα ήταν η καλύτερη δικαιολογία.

Να υπενθυμίσω για όσους δεν θυμούνται – δεν ξέρουν ότι είμαι νέος οδηγός οπότε όλα τα πράγματα που αναφέρω τα βλέπω για πρώτη φορά.

Πρώτη αγορά λοιπόν το Airoh Commander. Εχω κάνει περίπου 150χλμ μαζί του, εκ των οποίων τα 55 εθνική και οι πρώτες μου εντυπώσεις είναι πολύ θετικές. Πρώτη φορά φοράω κράνος adve και εκτίμησα το ευρύτερο επίπεδο ορατότητας. Επίσης είμαι πολύ ευχαριστημένος με την απομόνωση του ήχου που έχει, ειδικά αν το συγκρίνω με το προηγούμενο που είχα, το Commander μου φαίνεται τελείως αθόρυβο. Να σημειωθεί όμως ότι συνήθως αράζω στα 80χλμ/ώρα και σπάνια να πάω πάνω από 120, για ταχύτητες 120 δε νομίζω ότι θεωρείται αθόρυβο.

Η δεύτερη αγορά που έκανα ήταν μια ενδοεπικοινωνία SENA. Πρώτη φορά επαφή με ενδοεποικωνονια τέτοιου τύπου, πριν από αυτό είχαμε ο καθένας τον δικό του πεντάβατο ασύρματο (είχαμε ήδη τέτοιους από άλλες ασχολίες) και ακουστικά. Η τοποθέτηση μου φάνηκε πολλή πιο εύκολη απ’ ότι περίμενα. Δεν το έχω δοκιμάσει ακόμα με άλλον να δω πως συνδέεται κλτ, αλλά στο τηλέφωνο που μίλησα (δοκιμάστηκε σε διάφορες συνθήκες) η εμπειρία ήταν πολλή θετική. Προς το παρόν στο κράνος μέσα παίζει μόνο ΛΕΞ.

Η τρίτη αγορά που έκανα είναι το Nordcode Adventure Evo. Δε το ‘χω δοκιμάσει ακόμα στο δρόμο γιατί είναι οι τελευταίες μου μέρες στη δουλειά για μένα και έχω τεντωθεί, αλλά ‘ξώψεως καλουλι φαίνεται. More on that μετά την βολταδα στο Μπαρο.
 

dkamzelas

Μέλος
Όνομα
Δημήτρης
Μοτό
triumph tiger 800 2016
Την ενδοεπικοινωνία θα την ευχαριστηθείς με ωτοασπιδες πάντως..

Στάλθηκε από το RMX3363 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Katsadonis

Κατσαπλιάς
Περιοχή
Ναύπλιο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
Pegaso Strada
Κύριοι θα ήθελα λίγο τα φώτα σας. Το παντελόνι π έχω πάρει (nordcode adventure evo), έχει 2 layers. Ένα χοντρό για το κρύο και ένα ακόμα υποτίθεται αδιάβροχο. Αυτό για την ζέστη είναι υπερβολικό, τουλάχιστον για αυτή τη εποχή και το έβγαλα αμέσως. Έχω αφήσει λοιπόν μόνο το αδιάβροχο layer αλλά ακόμα κ με αυτό ζεσταίνομαι αρκετά σε μικρές βόλτες βράδυ με περίπου 18 βαθμούς.

Εσείς στα παντελόνια σας το χρησιμοποιείτε αυτό το layer? Και αν σε στους πόσους βαθμούς χοντρικά; Δε θέλω να το κρατάω μόνο κ μόνο για την αδιαβροχοποίηση γτ έχω κ σετ αδιάβροχο μαζί μ αν χρειαστεί.
 

dkamzelas

Μέλος
Όνομα
Δημήτρης
Μοτό
triumph tiger 800 2016
Αν βγαίνει τελείως, την βγάζεις μέχρι να αρχίσεις να κρυώνεις! Εγώ στο μπουφάν την παίρνω μαζί και τη βγάζω αν έχει ανέβει πολύ η θερμοκρασία και θέλω πιο πολύ αέρα.

Στάλθηκε από το RMX3363 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

ibar

Μέλος
Περιοχή
Αρτεμιδα
Όνομα
Ηλιας
Μοτό
r1200gs
Κύριοι θα ήθελα λίγο τα φώτα σας. Το παντελόνι π έχω πάρει (nordcode adventure evo), έχει 2 layers. Ένα χοντρό για το κρύο και ένα ακόμα υποτίθεται αδιάβροχο. Αυτό για την ζέστη είναι υπερβολικό, τουλάχιστον για αυτή τη εποχή και το έβγαλα αμέσως. Έχω αφήσει λοιπόν μόνο το αδιάβροχο layer αλλά ακόμα κ με αυτό ζεσταίνομαι αρκετά σε μικρές βόλτες βράδυ με περίπου 18 βαθμούς.

Εσείς στα παντελόνια σας το χρησιμοποιείτε αυτό το layer? Και αν σε στους πόσους βαθμούς χοντρικά; Δε θέλω να το κρατάω μόνο κ μόνο για την αδιαβροχοποίηση γτ έχω κ σετ αδιάβροχο μαζί μ αν χρειαστεί.
το αδιάβροχο ζεστάνει...
εγω το εχω καταργήσει και στα κρυα βαζω ενα ισοθερμικο...αν βρέξει η πεσει πολύ η θερμοκρασία βαζω απο πάνω το αδιάβροχο
 

Γιώργος 1

Μέλος
Περιοχή
Καλαμάτα
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
YAMAHA XT 600e 02
BMW R80 GS 88
Η αδιάβροχη μεμβράνη όσο και να λέει ότι αναπνέει, μειώνει την διαπνοή και αυξάνει την δυσφορία, με αποτέλεσμα να μειώνεται το εύρος χρήσης στο ένδυμα.
Ειδικά αν είναι φθηνό το μπουφάν ή το παντελόνι, δεν υπάρχει περίπτωση να έχει καλή αναπνέουσα μεμβράνη. Γιατί μία σκέτη καλή μεμβράνη είναι ακριβότερη από ένα ολόκληρο φτηνό μπουφάν ή παντελόνι.
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
το αδιάβροχο ζεστάνει...
εγω το εχω καταργήσει και στα κρυα βαζω ενα ισοθερμικο...αν βρέξει η πεσει πολύ η θερμοκρασία βαζω απο πάνω το αδιάβροχο
Άρα, το έχεις μόνιμα από πάνω!!!!! :friend:
 
Τελευταία επεξεργασία:

giamar

Ming lee fu
Περιοχή
Πιερία
Όνομα
Γιαννης
Μοτό
Vstroma -astrea c100 - voge 300 rally
Κύριοι θα ήθελα λίγο τα φώτα σας. Το παντελόνι π έχω πάρει (nordcode adventure evo), έχει 2 layers. Ένα χοντρό για το κρύο και ένα ακόμα υποτίθεται αδιάβροχο. Αυτό για την ζέστη είναι υπερβολικό, τουλάχιστον για αυτή τη εποχή και το έβγαλα αμέσως. Έχω αφήσει λοιπόν μόνο το αδιάβροχο layer αλλά ακόμα κ με αυτό ζεσταίνομαι αρκετά σε μικρές βόλτες βράδυ με περίπου 18 βαθμούς.

Εσείς στα παντελόνια σας το χρησιμοποιείτε αυτό το layer? Και αν σε στους πόσους βαθμούς χοντρικά; Δε θέλω να το κρατάω μόνο κ μόνο για την αδιαβροχοποίηση γτ έχω κ σετ αδιάβροχο μαζί μ αν χρειαστεί.
Η εποχή που διανύουμε είναι ακόμα ζεστή ,βγάλ'τες και τις δύο προς το παρόν .
Στην περίπτωση που έχεις και αδιάβροχα μαζί σου από δω και πέρα η εσωτερική αδιάβροχη είναι εντελώς άχρηστη,θα φορέσεις το αδιάβροχο από πάνω σε περίπτωση βροχής .
Στα πάρα πολλά κρύα ,μιλάω για θερμοκρασίες στο 0° ,εκεί ναι μπορείς να τις φορέσεις και τις δύο μαζί
 

lospsi

Μέλος
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
KTM 1290 SUPER ADVENTURE S
Κύριοι θα ήθελα λίγο τα φώτα σας. Το παντελόνι π έχω πάρει (nordcode adventure evo), έχει 2 layers. Ένα χοντρό για το κρύο και ένα ακόμα υποτίθεται αδιάβροχο. Αυτό για την ζέστη είναι υπερβολικό, τουλάχιστον για αυτή τη εποχή και το έβγαλα αμέσως. Έχω αφήσει λοιπόν μόνο το αδιάβροχο layer αλλά ακόμα κ με αυτό ζεσταίνομαι αρκετά σε μικρές βόλτες βράδυ με περίπου 18 βαθμούς.

Εσείς στα παντελόνια σας το χρησιμοποιείτε αυτό το layer? Και αν σε στους πόσους βαθμούς χοντρικά; Δε θέλω να το κρατάω μόνο κ μόνο για την αδιαβροχοποίηση γτ έχω κ σετ αδιάβροχο μαζί μ αν χρειαστεί.
Έχω το προηγούμενο μοντέλο. Την θερμική δεν την βάζω ποτέ, τον χειμώνα το έχω μόνιμα με την αδιάβροχη και ισοθερμικό από μέσα και δεν έχω χρειαστεί κάτι παραπάνω ακόμα και σε θερμοκρασίες κοντά στο 0. Με ανοικτούς τους αεραγωγούς γίνεται ανεκτό και σε πιο ανοιξιάτικες θερμοκρασίες ενώ όταν καιρός καλυτερεύει το έχω χωρίς τις επενδύσεις και αναλόγως βάζω λεπτό ή πιο χοντρό ισοθερμικό μέσα.
 

BlackArrow

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι Αττικής
Όνομα
Δημήτρης
Μοτό
Honda Africa CRF1000 DCT ( Η πρώην )
KTM 1190 Adventure
Κύριοι θα ήθελα λίγο τα φώτα σας. Το παντελόνι π έχω πάρει (nordcode adventure evo), έχει 2 layers. Ένα χοντρό για το κρύο και ένα ακόμα υποτίθεται αδιάβροχο. Αυτό για την ζέστη είναι υπερβολικό, τουλάχιστον για αυτή τη εποχή και το έβγαλα αμέσως. Έχω αφήσει λοιπόν μόνο το αδιάβροχο layer αλλά ακόμα κ με αυτό ζεσταίνομαι αρκετά σε μικρές βόλτες βράδυ με περίπου 18 βαθμούς.

Εσείς στα παντελόνια σας το χρησιμοποιείτε αυτό το layer? Και αν σε στους πόσους βαθμούς χοντρικά; Δε θέλω να το κρατάω μόνο κ μόνο για την αδιαβροχοποίηση γτ έχω κ σετ αδιάβροχο μαζί μ αν χρειαστεί.
Καλημέρα Γιάννη, το είχα και εγώ αυτό το παντελόνι και η αλήθεια είναι ότι το αδιάβροχο δεν τ είχα ποτέ πάνω, γιατί κόλλαγε πάνω μου. Προτιμούσα να βάλω (όπως κάνω πάντα) ένα σωστό αδιάβροχο από πάνω αν πιάσει βροχή.

Τώρα η θερμική είναι καλή αλλά είναι για χειμώνα και πολύ πιο κρύο. Τέτοια εποχή ειδικά μέρα θα σε ζεστάνει πάρα πολύ.

Βγάλτες όλες τις επενδύσεις και έχε ένα αδιάβροχο μαζί και είσαι αρχηγός. Πάντως το παντελόνι αυτό είναι φουλ τίμιο!
 
Τελευταία επεξεργασία:
Top Bottom