Η νέα αγορά που έκανα σε εξοπλισμό

DomieMic65

Μέλος
Όνομα
Μιχάλης
Μοτό
T700
Νομίζω υπάρχουν δύο τύποι slime ένα που το βάζεις από πριν και που όμως έχει ένα συγκεκριμένο χρόνο που κάνει δουλειά!
Μετά μάλλον θέλει αλλαγή; Δεν ξέρω..
Και ένα που το βάζεις αφού μείνεις από λάστιχο το οποίο και εγώ και νομίζω δεν έχει ημερομηνία λήξης.
Για ελαστικό με σαμπρέλα μιλάω πάντα.
 

Γιώργος 1

Μέλος
Περιοχή
Καλαμάτα
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
YAMAHA XT 600e 02
BMW R80 GS 88
Επειδή στην Καλαμάτα το καλοκαίρι κρατάει 6 μήνες και επίσης κινούμε σε αργούς ρυθμούς με αποτέλεσμα να ζεσταίνομαι και από τον ήλιο, κοιτάω να έχω για τις ζέστες ένα εξοπλισμό όσο γίνεται πιό δροσερό και πιό διάτρητο. Γι αυτό πήρα το πιό διάτρητο κράνος που κυκλοφορεί, το Nolan N30-4 VP και σε χρώμα λευκό να αντανακλά όσο γίνεται τον ήλιο.
Είναι ελαφρύ, το XL το ζύγισα 1330 γραμμάρια, περισσότερο όμως από ότι διαφημίζεται.
Είναι γεμάτο αεραγωγούς που δεν κλείνουν. Είναι δηλαδή μόνιμα όλοι ανοιχτοί, οπότε το κράνος δεν κάνει για κρύο καιρό.
Επίσης μάλλον θα μπάσει από τους αεραγωγούς και νερό σε περίπτωση βροχής, οπότε ούτε για βροχή κάνει.
Το σαγόνι βγαίνει και το κράνος γίνεται ανοιχτό. Ενώ το φοράς μπορείς πανεύκολα να βγάλεις το σαγόνι αλλά δεν μου άρεσε ότι δεν μπορείς εύκολα να το ξαναβάλεις ενώ το φοράς.
Δεν έχει ζελατινάκι ηλίου, αφού μπροστά στο κούτελο είναι γεμάτο αεραγωγούς.
Το κράνος είναι λίγο ρηχό, πιό ρηχό από το Nolan N80-8 που έχω. Αποτέλεσμα πιό εκτεθειμένος ο λαιμός σου στον αέρα, καλό το καλοκαίρι κακό αν ο αέρας είναι κρύος, και θόρυβος από στροβιλισμούς του αέρα στην περιοχή κάτω από τα αυτιά.
Αεροδυναμική αντίσταση είναι περίπου ίδια με το Nolan N80-8.
Η ορατότητα είναι τέλεια δεξιά-αριστερά πάνω-κάτω, δεν σε περιορίζει τίποτα.
Το κράνος είναι καθαρά καλοκαιρινό και για μικρές ταχύτητες, είναι κράνος για την πόλη, αλλά εγώ θα το χρησιμοποιώ σε όλες τις καλοκαιρινές βόλτες που δεν προβλέπεται ισχυρή βροχή.



 
Τελευταία επεξεργασία:

DomieMic65

Μέλος
Όνομα
Μιχάλης
Μοτό
T700
Έχω την εντύπωση πως υπάρχει ένα αδιάβροχο κάλυμμα για τις τρύπες... Ίσως σαν αξεσουάρ;
Σε παλιότερο μοντέλο είχε σίγουρα η Νόλαν.
 

amyroukai

Κουλάδι Σωληνάκιας
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Μετά την κριτική συνοδοιπόρων το καλοκαίρι για την υπερασφαλεια που παρέχουν τα revit arrow σε συνθήκες ταξιδιού, είδα μια πολύ ωραία μπότα αεριζόμενη σε διαφήμιση και πήγα να την πάρω.

Πιο άβολο υπόδημα δεν ξέρω αν υπάρχει, για πίστα μια χαρά, για περπάτημα ούτε 10 βήματα.

Οπότε κατεβήκαμε μερικά επίπεδα και πολλά ευρώ και... αεριζόμενη δερμάτινη ψηλή με σχετικά οκ προστασία και αποδεκτή σόλα ψωνιστηκε.

Dainese nexus 2 air.
 

sugariasgeorge

οδηγος της γλυκοΓιωργαινας
Περιοχή
ΝΑΥΠΛΙΟ
Όνομα
ΓΙΩΡΓΟΣ
Μοτό
AFRICA TWIN XRV750

BETA 300 RR (se)
Επειδή στην Καλαμάτα το καλοκαίρι κρατάει 6 μήνες και επίσης κινούμε σε αργούς ρυθμούς με αποτέλεσμα να ζεσταίνομαι και από τον ήλιο, κοιτάω να έχω για τις ζέστες ένα εξοπλισμό όσο γίνεται πιό δροσερό και πιό διάτρητο. Γι αυτό πήρα το πιό διάτρητο κράνος που κυκλοφορεί, το Nolan N30-4 VP και σε χρώμα λευκό να αντανακλά όσο γίνεται τον ήλιο.
Είναι ελαφρύ, το XL το ζύγισα 1330 γραμμάρια, περισσότερο όμως από ότι διαφημίζεται.
Είναι γεμάτο αεραγωγούς που δεν κλείνουν. Είναι δηλαδή μόνιμα όλοι ανοιχτοί, οπότε το κράνος δεν κάνει για κρύο καιρό.
Επίσης μάλλον θα μπάσει από τους αεραγωγούς και νερό σε περίπτωση βροχής, οπότε ούτε για βροχή κάνει.
Το σαγόνι βγαίνει και το κράνος γίνεται ανοιχτό. Ενώ το φοράς μπορείς πανεύκολα να βγάλεις το σαγόνι αλλά δεν μου άρεσε ότι δεν μπορείς εύκολα να το ξαναβάλεις ενώ το φοράς.
Δεν έχει ζελατινάκι ηλίου, αφού μπροστά στο κούτελο είναι γεμάτο αεραγωγούς.
Το κράνος είναι λίγο ρηχό, πιό ρηχό από το Nolan N80-8 που έχω. Αποτέλεσμα πιό εκτεθειμένος ο λαιμός σου στον αέρα, καλό το καλοκαίρι κακό αν ο αέρας είναι κρύος, και θόρυβος από στροβιλισμούς του αέρα στην περιοχή κάτω από τα αυτιά.
Το κράνος είναι καθαρά καλοκαιρινό και για μικρές ταχύτητες, είναι κράνος για την πόλη, αλλά εγώ θα το χρησιμοποιώ σε όλες τις καλοκαιρινές βόλτες που δεν προβλέπεται ισχυρή βροχή.



Έχω την εντύπωση πως υπάρχει ένα αδιάβροχο κάλυμμα για τις τρύπες... Ίσως σαν αξεσουάρ;
Σε παλιότερο μοντέλο είχε σίγουρα η Νόλαν.
δεν προκειται να μπει σταγονα....
φορεστε το στη βροχη αφοβα...
 

sugariasgeorge

οδηγος της γλυκοΓιωργαινας
Περιοχή
ΝΑΥΠΛΙΟ
Όνομα
ΓΙΩΡΓΟΣ
Μοτό
AFRICA TWIN XRV750

BETA 300 RR (se)
Επειδή στην Καλαμάτα το καλοκαίρι κρατάει 6 μήνες και επίσης κινούμε σε αργούς ρυθμούς με αποτέλεσμα να ζεσταίνομαι και από τον ήλιο, κοιτάω να έχω για τις ζέστες ένα εξοπλισμό όσο γίνεται πιό δροσερό και πιό διάτρητο. Γι αυτό πήρα το πιό διάτρητο κράνος που κυκλοφορεί, το Nolan N30-4 VP και σε χρώμα λευκό να αντανακλά όσο γίνεται τον ήλιο.
Είναι ελαφρύ, το XL το ζύγισα 1330 γραμμάρια, περισσότερο όμως από ότι διαφημίζεται.
Είναι γεμάτο αεραγωγούς που δεν κλείνουν. Είναι δηλαδή μόνιμα όλοι ανοιχτοί, οπότε το κράνος δεν κάνει για κρύο καιρό.
Επίσης μάλλον θα μπάσει από τους αεραγωγούς και νερό σε περίπτωση βροχής, οπότε ούτε για βροχή κάνει.
Το σαγόνι βγαίνει και το κράνος γίνεται ανοιχτό. Ενώ το φοράς μπορείς πανεύκολα να βγάλεις το σαγόνι αλλά δεν μου άρεσε ότι δεν μπορείς εύκολα να το ξαναβάλεις ενώ το φοράς.
Δεν έχει ζελατινάκι ηλίου, αφού μπροστά στο κούτελο είναι γεμάτο αεραγωγούς.
Το κράνος είναι λίγο ρηχό, πιό ρηχό από το Nolan N80-8 που έχω. Αποτέλεσμα πιό εκτεθειμένος ο λαιμός σου στον αέρα, καλό το καλοκαίρι κακό αν ο αέρας είναι κρύος, και θόρυβος από στροβιλισμούς του αέρα στην περιοχή κάτω από τα αυτιά.
Το κράνος είναι καθαρά καλοκαιρινό και για μικρές ταχύτητες, είναι κράνος για την πόλη, αλλά εγώ θα το χρησιμοποιώ σε όλες τις καλοκαιρινές βόλτες που δεν προβλέπεται ισχυρή βροχή.



κανω ντελιβερι σε ολες τις συνθηκες με το παρακατω εδω και δυο χρονια....
δεν ιδρωνει ευκολα το κεφαλι...
απο τις τρυπες των αεραγωγων δεν περναει ουτε σταγονα νερο...
και στην ΄΄κεφαλα΄΄ μου εχει τελεια εφαρμογη....
και ζελατινακι για τον ηλιο .... δουλευει τελεια....

 

Γιώργος 1

Μέλος
Περιοχή
Καλαμάτα
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
YAMAHA XT 600e 02
BMW R80 GS 88
δεν προκειται να μπει σταγονα....
φορεστε το στη βροχη αφοβα...
Με την πρώτη βροχή θα το δοκιμάσω και θα επανέλθω.
Αλλά είμαι σίγουρος ότι γρήγορα θα γεμίσει νερό.

Καλύμματα για τους αεραγωγούς δεν είδα ούτε στις οδηγίες.
 

sugariasgeorge

οδηγος της γλυκοΓιωργαινας
Περιοχή
ΝΑΥΠΛΙΟ
Όνομα
ΓΙΩΡΓΟΣ
Μοτό
AFRICA TWIN XRV750

BETA 300 RR (se)
Με την πρώτη βροχή θα το δοκιμάσω και θα επανέλθω.
Αλλά είμαι σίγουρος ότι γρήγορα θα γεμίσει νερό.

Καλύμματα για τους αεραγωγούς δεν είδα ούτε στις οδηγίες.
το κρανος της ΜΤ που εβαλα στο προηγουμενο ποστ , συνοδευεται με δυο λαστιχενια καλυματα-ταπες στην αρχικη συσκευασια του ...
το ιδιο θα επρεπε να συμβαινει και με αυτο την NOLAN...
 

Γιώργος 1

Μέλος
Περιοχή
Καλαμάτα
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
YAMAHA XT 600e 02
BMW R80 GS 88
το κρανος της ΜΤ που εβαλα στο προηγουμενο ποστ , συνοδευεται με δυο λαστιχενια καλυματα-ταπες στην αρχικη συσκευασια του ...
το ιδιο θα επρεπε να συμβαινει και με αυτο την NOLAN...
Κανένα κράνος που έχει ζελατινάκι ηλίου δεν μπορεί να μπάζει αέρα στο κούτελό σου όπως μπάζει το Nolan N30-4 με τους αεραγωγούς που έχει ακριβώς πάνω από την ζελατίνα. Όσα κράνη έχουν ζελατινάκι ηλίου, ο αεραγωγός είναι πάνω στο κράνος, όχι μπροστά.
Δεν νομίζω να υπάρχει κράνος στην αγορά που να πλησιάζει σε διαπερατότητα στον αέρα το Nolan N30-4.

 

DomieMic65

Μέλος
Όνομα
Μιχάλης
Μοτό
T700
Χαχα... Τι θυμήθηκα τώρα... Έχω να βάλω κράνος Νόλαν πολλά χρόνια!

Αυτό που είχα τω καιρώ εκείνο είχε υποτίθεται αεραγωγούς... Ήταν ανοιχτοί χειμώνα καλοκαίρι και δεν ένιωθα αέρα με την καμία!
Μετά από αυτό με πολύ κόπο μιας και είχα και την πρώτη μου μοτό (τον Domie), έκανα το σκ..ο μου παξιμάδι και πήρα ένα Αράι.
Βγαίνοντας από το μαγαζί που το πήρα, μια χειμωνιάτικη ηλιόλουστη μέρα, το φοράω, ανοίγω όλους τους αεραγωγούς και ξεκινώ. Στα 20 μέτρα σταματώ τους κλείνω όλους και συνεχίζω... :roflmao:
 

Γιώργος 1

Μέλος
Περιοχή
Καλαμάτα
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
YAMAHA XT 600e 02
BMW R80 GS 88
Παρέλαβα τον μαλακό θώρακα Acerbis X-Air Jacket σε XXL από μια προσφορά στην Amazon.de.
Δεν ήταν όμως ευκαιρία όπως νόμιζα, γιατί ο θώρακας είναι πολυκαιρισμένος. Δεν φαίνεται στα υλικά αλλά από το ταμπελάκι που έχει με την ημερομηνία παραγωγής και είναι 9/2020 όπως φαίνεται στην 3η φώτο.
Όποιος τον αγοράσει, να προσέξει την ημερομηνία παραγωγής.

Η πρώτη εντύπωση. Σαν ιδέα μου φαίνεται υπέροχη. Έχει μικρό όγκο και μπορεί να τον φοράω μέσα από καθημερινά ρούχα. Φοριέται και με ένα πουκάμισο. Φοριέται και με μπουφάν μηχανής μαζί με τα προστατευτικά του, αλλά χωρίς την επένδυση. Δηλαδή διπλά προστατευτικά. :D

Το ύφασμα του είναι είναι υπερελαστικό διχτυωτό. Διπλασιάζει το μήκος του. Επομένως μπορεί να εφαρμόσει σε διαφορετικούς σωματότυπους και σε μεγάλο εύρος μεγεθών αναβατών. Εγώ είμαι 190 και 100 κιλά και το αισθάνομαι το XXL λίγο σφικτό. Πιστευω ότι κάνει και για έναν 80 κιλά.

Από τα προστατευτικά δεν μου αρέσουν του ώμου, δεν αγκαλιάζουν όλο τον ώμο όπως θα ήθελα. Φαίνεται και στις φωτογραφίες τις εταιρίας, δεν γυρίζουν αρκετά από την πλευρά της πλάτης.

Πολύ σημαντικό για μένα να μπορώ να τον φοράω στις ζέστες του καλοκαιριού. Θα το μάθω όταν αρχίσουν οι ζέστες.
Τώρα με κρύο καιρό που τον φόρεσα κάτω από μπουφάν, βλέπω ότι είναι σαν να φοράω μια μπλούζα ακόμη. Δεν είναι ενθαρρυντικό αυτό για τις ζέστες. :D








 
Τελευταία επεξεργασία:

Kardabix

Μέλος
Περιοχή
Αγρίνιο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
Yamaha XTZ 690
Καλοφόρετος! Πολύ ωραίος φαίνεται. Εντάξει για να τον έχουν προσφορά εννοείται ότι δεν θα είναι φρεσκότατος αλλά και κατασκευή το 2020 δεν είναι και αρχαίος...
 

konkost

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
transalp 650
crf 300l
Ανετος θωρακας-μπλουζα με προστασιες level 2 παντου αν θυμαμαι καλα Δεν τον αγορασα γιατι και εμενα μου φανηκαν "φτωχες" οι προστασιες στους ωμους

Η παλαιοτητα με πιον τροπο επηρεαζει;
 

akis69

Μέλος
Όνομα
ακης
Μοτό
F800gs
Ψώνισα γάντια σήμερα μιας και τα ήδη υπάρχοντα revit ,παρότι είχαν φορεθεί ελάχιστα στην πενταετία που τα έχω,έχουν εμφανισει αδικαιολόγητα μεγάλη φθορά.


Σαν πρώτη αίσθηση δείχνουν ζεστά και ανεκτά χοντρά ώστε να υπάρχει κάποια αίσθηση.
Καλή τιμή και να δούμε πόσο θα αντέξουν.
Είμαι φαν της five στα γάντια,αλλά δεν έβρισκα σχεδόν κανένα μοντέλο της πέραν κάποιων αρκετά ακριβών.
Δεν ξέρω αν έχει αλλάξει η συνεργασία τους με το μοτομαρκετ.
 

Γιώργος 1

Μέλος
Περιοχή
Καλαμάτα
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
YAMAHA XT 600e 02
BMW R80 GS 88
Η παλαιοτητα με πιον τροπο επηρεαζει;
Όλα τα πλαστικά και τα λαστιχένια γερνάνε και χάνουν σιγά σιγά τις ιδιότητές τους.
Τα σκληρά πλαστικά γερνάνε αργά, τα μαλακά και τα αφρώδη πολύ πιό γρήγορα.

Η γήρανση του πλαστικού είναι και ο λόγος που τα κράνη έχουν ημερομηνία λήξης.
Στην γήρανση του υλικού της σόλας της μπότας οφείλετε ότι μετά από περίπου 10 χρόνια οι σόλες ξεκολλάνε και πρέπει να τις αλλάξεις με φρέσκες, όχι απλά να τις ξανακολλήσεις.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Όλα τα πλαστικά και τα λαστιχένια γερνάνε και χάνουν σιγά σιγά τις ιδιότητές τους.
Τα σκληρά πλαστικά γερνάνε αργά, τα μαλακά και τα αφρώδη πολύ πιό γρήγορα.

Η γήρανση του πλαστικού είναι και ο λόγος που τα κράνη έχουν ημερομηνία λήξης.
Στην γήρανση του υλικού της σόλας της μπότας οφείλετε ότι μετά από περίπου 10 χρόνια οι σόλες ξεκολλάνε και πρέπει να τις αλλάξεις με φρέσκες, όχι απλά να τις ξανακολλήσεις.
Έναν θώρακα acerbis που έχω γύρω στα 10 χρόνια είναι μια χαρά φρέσκος πάντως
Τον φυλάω σε ντουλάπα βέβαια σαν ρουχο
 

Γιώργος 1

Μέλος
Περιοχή
Καλαμάτα
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
YAMAHA XT 600e 02
BMW R80 GS 88
Έναν θώρακα acerbis που έχω γύρω στα 10 χρόνια είναι μια χαρά φρέσκος πάντως
Τον φυλάω σε ντουλάπα βέβαια σαν ρουχο
Αν είναι μια χαρά, θα το μάθεις άμα (χτύπα ξύλο) χρειαστεί.
Και ένα κράνος να είχες 10 χρόνια στην ντουλάπα, μια χαρά θα φαινόταν, αλλά ο κατασκευαστής μάλλον θα λέει να το πετάξεις.:D

Τα σκληρά πλαστικά χάνουν την αντοχή τους χωρίς να το βλέπεις, ενώ τα μαλακά και αφρώδη μερικές φορές διαλύονται μόνα τους.
 
Τελευταία επεξεργασία:

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Αν είναι μια χαρά, θα το μάθεις άμα (χτύπα ξύλο) χρειαστεί.
Και ένα κράνος να είχες 10 χρόνια στην ντουλάπα, μια χαρά θα φαινόταν, αλλά ο κατασκευαστής μάλλον θα λέει να το πετάξεις.:D
Νομίζω το κράνος είναι άλλη περίπτωση
Τον θώρακα τον ταλαιπωρω σε κάθε βόλτα, με αρκετές τούμπες
 
Top Bottom