Η νέα αγορά που έκανα σε εξοπλισμό

naftilos

Μέλος
Περιοχή
Αθηνα Παλληνη-Ηρακλειο Μεσσαρα
Όνομα
Θωμας
Μοτό
Aprilia Pegaso 650ie - Caponord ETV 1000RR - Futura RST1000
Το πιθανότερο τα προστατευτικά level 2 μετά από 10 χρόνια να είναι level 0. :D

Πιστεύω ότι τα μαλακά προστατικά θα χάνουν τις ιδιότητές τους πιο γρήγορα από τα σκληρά. Γιατί αυτό έχω δει γενικά στα πλαστικά.

Τώρα θυμήθηκα ένα αδιάβροχο παλιό κινητό της Samsung με κουμπιά που είχα και δεν μπορούσα να το αλλάξω επειδή δεν υπήρχε αντικαταστάτης. Μετά από 10 χρόνια άρχισε να αποσυντίθονται τα μαλακά πλαστικά του. :D Όχι λόγω χρήσης, αλλά λόγω γήρανσης.
Η αλήθεια είναι ότι οι μαλακές προστασίες δεν γερνάνε απλά, αλλά διαλύονται στο χρόνο
σε ένα δερμάτινο Richa που το έχω πάνω από 15 χρόνια και έχω ακόμα βέβαια και το έχω φορέσει ελάχιστες φορές ίσως όχι πάνω από 30, κάποια στιγμή που θέλησα μετα από πολύ καιρό να το ξαναφορέσω αισθάνθηκα παράξενα τις προστασίες στους ώμους και τους αγκώνες τις έβγαλα από τις θήκες και είχαν κατακερματιστεί, και όσο τις επεξεργαζόμουν με το χέρι διαλύονταν περισσότερο μέχρι που τις μάζεψα με σκούπα και φαράσι από το πάτωμα.
Έσπευσα πανικόβλητος στη μοτοδυναμικη στην Αγ παρασκευή που το είχα πάρει γιατί το μπουφάν μου άρεσε, να αντικαταστήσω της προστασίες και εκεί έφαγα την μπουφλα κατάμουτρα. Η Richa δεν πωλει τις προστασίες σκέτες. θα έπρεπε να τις αγοράσω μαζί με ένα νέο μπουφάν.
 

Γιώργος 1

Μέλος
Περιοχή
Καλαμάτα
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
YAMAHA XT 600e 02
BMW R80 GS 88
Η αλήθεια είναι ότι οι μαλακές προστασίες δεν γερνάνε απλά, αλλά διαλύονται στο χρόνο
Και σκέψου τώρα πόσα χρόνια πριν, από το αρχίσουν να διαλύονται, θα είχαν χάσει τις ιδιότητές τους και τις αντοχές τους. Κι εσύ θα νόμιζες ότι έχεις προστασίες στο μπουφάν.
 
Τελευταία επεξεργασία:

ibar

Μέλος
Περιοχή
Αρτεμιδα
Όνομα
Ηλιας
Μοτό
r1200gs
Η αλήθεια είναι ότι οι μαλακές προστασίες δεν γερνάνε απλά, αλλά διαλύονται στο χρόνο
σε ένα δερμάτινο Richa που το έχω πάνω από 15 χρόνια και έχω ακόμα βέβαια και το έχω φορέσει ελάχιστες φορές ίσως όχι πάνω από 30, κάποια στιγμή που θέλησα μετα από πολύ καιρό να το ξαναφορέσω αισθάνθηκα παράξενα τις προστασίες στους ώμους και τους αγκώνες τις έβγαλα από τις θήκες και είχαν κατακερματιστεί, και όσο τις επεξεργαζόμουν με το χέρι διαλύονταν περισσότερο μέχρι που τις μάζεψα με σκούπα και φαράσι από το πάτωμα.
Έσπευσα πανικόβλητος στη μοτοδυναμικη στην Αγ παρασκευή που το είχα πάρει γιατί το μπουφάν μου άρεσε, να αντικαταστήσω της προστασίες και εκεί έφαγα την μπουφλα κατάμουτρα. Η Richa δεν πωλει τις προστασίες σκέτες. θα έπρεπε να τις αγοράσω μαζί με ένα νέο μπουφάν.
δοκίμασες από άλλο?
 

amyroukai

Κουλάδι Σωληνάκιας
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Η αλήθεια είναι ότι οι μαλακές προστασίες δεν γερνάνε απλά, αλλά διαλύονται στο χρόνο
σε ένα δερμάτινο Richa που το έχω πάνω από 15 χρόνια και έχω ακόμα βέβαια και το έχω φορέσει ελάχιστες φορές ίσως όχι πάνω από 30, κάποια στιγμή που θέλησα μετα από πολύ καιρό να το ξαναφορέσω αισθάνθηκα παράξενα τις προστασίες στους ώμους και τους αγκώνες τις έβγαλα από τις θήκες και είχαν κατακερματιστεί, και όσο τις επεξεργαζόμουν με το χέρι διαλύονταν περισσότερο μέχρι που τις μάζεψα με σκούπα και φαράσι από το πάτωμα.
Έσπευσα πανικόβλητος στη μοτοδυναμικη στην Αγ παρασκευή που το είχα πάρει γιατί το μπουφάν μου άρεσε, να αντικαταστήσω της προστασίες και εκεί έφαγα την μπουφλα κατάμουτρα. Η Richa δεν πωλει τις προστασίες σκέτες. θα έπρεπε να τις αγοράσω μαζί με ένα νέο μπουφάν.
90% βέβαιο ότι μπαίνουν από κάτι άλλο στην ίδια θήκη
 

snpl

Μέλος
Περιοχή
Βιβ λα Φρανς
Όνομα
Σπύρος
Μοτό
Teneke II
Η Richa δεν πωλει τις προστασίες σκέτες. θα έπρεπε να τις αγοράσω μαζί με ένα νέο μπουφάν.
Μπορείς να αγοράσεις σκέτες d3o από διάφορους εμπόρους. Ένα τυχαίο link : D3O | Motorcycle Protective Armour | Urban Rider
Επίσης μπορείς να βρεις τις διαστάσεις για κάθε μία ξεχωριστά εδώ : Partner Resources | D3O εκεί που λέει product datasheets
 

naftilos

Μέλος
Περιοχή
Αθηνα Παλληνη-Ηρακλειο Μεσσαρα
Όνομα
Θωμας
Μοτό
Aprilia Pegaso 650ie - Caponord ETV 1000RR - Futura RST1000
δοκίμασες από άλλο?
Η αλήθεια είναι πως όχι. Παρόλο που έχω κρατήσει τις προστασίες από το παλιό μου Inox της Colori δεν έκανα καν προσπάθεια να δω αν ταιριάζουν. Πραγματικά ξενέρωσα τη ζωή μου με αυτήν την αντιμετώπιση και το έχω κρεμασμένο στη ντουλάπα
 

ibar

Μέλος
Περιοχή
Αρτεμιδα
Όνομα
Ηλιας
Μοτό
r1200gs
Η αλήθεια είναι πως όχι. Παρόλο που έχω κρατήσει τις προστασίες από το παλιό μου Inox της Colori δεν έκανα καν προσπάθεια να δω αν ταιριάζουν. Πραγματικά ξενέρωσα τη ζωή μου με αυτήν την αντιμετώπιση και το έχω κρεμασμένο στη ντουλάπα
τραβα μια απο μοτοραιδ
 

amyroukai

Κουλάδι Σωληνάκιας
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Η αλήθεια είναι πως όχι. Παρόλο που έχω κρατήσει τις προστασίες από το παλιό μου Inox της Colori δεν έκανα καν προσπάθεια να δω αν ταιριάζουν. Πραγματικά ξενέρωσα τη ζωή μου με αυτήν την αντιμετώπιση και το έχω κρεμασμένο στη ντουλάπα
ρε συ σοβαρεψου

Προστασία 20 ετών συζητάμε τώρα; έλα να σε χαρώ, πάρε το στο χέρι και πήγαινε σε οποιοδήποτε μαγαζί θες και κάνε μια πρόβα revit level 2 αν χωράνε.


Ξενερωσες γιατί πολυμεριστηκε ένα λάστιχο που δεν προστατεύει έτσι και αλλιώς, Μπάστα σινιορε


Edit

Οι προστασίες του inox είναι επίσης για γέλια, αντίγραφο dainese της εποχής χωρίς τα υλικά όμως. Εδώ με μια Revit. Η colori είναι από κάτω.

 
Τελευταία επεξεργασία:

onroad

Superhero
Περιοχή
7th continent traveler
Όνομα
κωνσταντινος δε γκρειτ
Μοτό
1200 / 2012
Επίσης σε ένα μπουφάν που το εχουμε πολλά χρόνια , έχουν θέμα και οι ραφές , σε μια καλή τουμπα σε άσφαλτο δεν θα μείνει τίποτα .


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

amyroukai

Κουλάδι Σωληνάκιας
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Επίσης σε ένα μπουφάν που το εχουμε πολλά χρόνια , έχουν θέμα και οι ραφές , σε μια καλή τουμπα σε άσφαλτο δεν θα μείνει τίποτα .


Sent from my iPhone using Tapatalk
Ένα μπουφάν που δεν είναι καν level A, είτε ανοίξουν οι ραφές είτε όχι...
 

naftilos

Μέλος
Περιοχή
Αθηνα Παλληνη-Ηρακλειο Μεσσαρα
Όνομα
Θωμας
Μοτό
Aprilia Pegaso 650ie - Caponord ETV 1000RR - Futura RST1000
Ξενερωσες γιατί πολυμεριστηκε ένα λάστιχο που δεν προστατεύει έτσι και αλλιώς, Μπάστα σινιορε
Ξενέρωσα γιατί δεν βρήκα την υποστήριξη που περίμενα για την αντικατάσταση των προστασιών από τη εταιρία και το μαγαζί που πήγα ευλαβώς και έκανα κατάθεση τα λεφτά μου.

Ασφαλώς και στεναχωρήθηκα που διαλύθηκαν οι προστασίες αλλά δεν ξενέρωσα γι αυτό, εσπευσα να τις αντικαταστησω.

Το ουδέν λάθος αναγνωρίζετε μετα την απομάκρυνση εκ του ταμείου είναι που με ξενέρωσε.

Αυτό τοοοοο….. το πήρες? το πλήρωσες? και τι, αποσυντέθηκαν με το χρόνο οι προστασίες? καλά να πάθεις, εμείς δεν δίνουμε τις προστασίες σκέτες, πέτα ο και αγόρασε νέο μπουφάν. Ας πρόσεχες
 

amyroukai

Κουλάδι Σωληνάκιας
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Ξενέρωσα γιατί δεν βρήκα την υποστήριξη που περίμενα για την αντικατάσταση των προστασιών από τη εταιρία και το μαγαζί που πήγα ευλαβώς και έκανα κατάθεση τα λεφτά μου.

Ασφαλώς και στεναχωρήθηκα που διαλύθηκαν οι προστασίες αλλά δεν ξενέρωσα γι αυτό, εσπευσα να τις αντικαταστησω.

Το ουδέν λάθος αναγνωρίζετε μετα την απομάκρυνση εκ του ταμείου είναι που με ξενέρωσε.

Αυτό τοοοοο….. το πήρες? το πλήρωσες? και τι, αποσυντέθηκαν με το χρόνο οι προστασίες? καλά να πάθεις, εμείς δεν δίνουμε τις προστασίες σκέτες, πέτα ο και αγόρασε νέο μπουφάν. Ας πρόσεχες
Σε αυτό δεν φταίει το μαγαζί σε αυτό φταίει η εταιρεία που φτιάχνει τα μπουφάν.

Το θέμα είναι ότι έχεις επιλογές σε πολύ καλύτερα υλικά από αυτά τα οποία υπήρχαν πριν από τόσα χρόνια. Από περιέργεια και επειδή το είπα άνοιξα την προστασία του dainese g gator με το οποίο έπεσα και σύρθηκα με τριψήφια χιλιόμετρα, εννοείται ότι εξαϋλώθηκε η κορντούρα στην πλάτη και όπου αλλού βρήκε κάτω. Όπως σου είπα και πριν τα προστατευτικά είναι αυτά που αντέγραψε η colori, η προστασία που παρείχαν είναι δοκιμασμένα εξαιρετική, το οποίο με γεμίζει αισιοδοξία για ενδεχόμενη πτώση με τα τωρινά (η τελευταία ήταν εντυπωσιακή αλλά όχι ΤΟΣΟ γερή, χτύπημα σε κράσπεδο με lvl1 πολύ καλά αποτελέσματα). Στο inox λοιπόν έχεις/έχουμε ένα νεοπρεν από στολή κατάδυσης με μια φλούδα πλαστικό...

Πάρε άλλα. Μπορεί να χωρέσει οποιαδήποτε μάρκα, δοκιμή θέλει

Edit
Πλέον φοράνε ότι και οι άλλοι.

 
Τελευταία επεξεργασία:

naftilos

Μέλος
Περιοχή
Αθηνα Παλληνη-Ηρακλειο Μεσσαρα
Όνομα
Θωμας
Μοτό
Aprilia Pegaso 650ie - Caponord ETV 1000RR - Futura RST1000
Επίσης σε ένα μπουφάν που το εχουμε πολλά χρόνια , έχουν θέμα και οι ραφές , σε μια καλή τουμπα σε άσφαλτο δεν θα μείνει τίποτα .


Sent from my iPhone using Tapatalk
με ανατριχιασες
 

naftilos

Μέλος
Περιοχή
Αθηνα Παλληνη-Ηρακλειο Μεσσαρα
Όνομα
Θωμας
Μοτό
Aprilia Pegaso 650ie - Caponord ETV 1000RR - Futura RST1000
Σε αυτό δεν φταίει το μαγαζί σε αυτό φταίει η εταιρεία που φτιάχνει τα μπουφάν.

Το θέμα είναι ότι έχεις επιλογές σε πολύ καλύτερα υλικά από αυτά τα οποία υπήρχαν πριν από τόσα χρόνια. Από περιέργεια και επειδή το είπα άνοιξα την προστασία του dainese g gator με το οποίο έπεσα και σύρθηκα με τριψήφια χιλιόμετρα, εννοείται ότι εξαϋλώθηκε η κορντούρα στην πλάτη και όπου αλλού βρήκε κάτω. Όπως σου είπα και πριν τα προστατευτικά είναι αυτά που αντέγραψε η colori, η προστασία που παρείχαν είναι δοκιμασμένα εξαιρετική, το οποίο με γεμίζει αισιοδοξία για ενδεχόμενη πτώση με τα τωρινά (η τελευταία ήταν εντυπωσιακή αλλά όχι ΤΟΣΟ γερή, χτύπημα σε κράσπεδο με lvl1 πολύ καλά αποτελέσματα). Στο inox λοιπόν έχεις/έχουμε ένα νεοπρεν από στολή κατάδυσης με μια φλούδα πλαστικό...

Πάρε άλλα. Μπορεί να χωρέσει οποιαδήποτε μάρκα, δοκιμή θέλει

Πλέον φοράνε ότι και οι άλλοι.

Προφανώς και δεν διαφωνώ επι της αρχής.
Τα προστατευτικά του Inox που ανέφερα ήταν επειδή τα είχα. Είχα πετάξει το μπουφάν και είχα κρατήσει τις προστασίες, έτσι χωρίς λόγο και αίτια. Τότε την εποχή που συνετελέσθει η αποδόμηση των προστασιών και πήγα και ρώτησα για να τις αντικαταστήσω δεν πρεπει είχαν εφευρεθεί ακόμα τα level2 και άλλα τέτοια εξωτικά υλικά.

Πρεπει να το είχα πάρει το 2004. οι προστασίες πρεπει να διαλυθήκαν 5-6 χρόνια αργότερα. Έκτοτε κάθετε στην ντουλάπα
 

Γιώργος 1

Μέλος
Περιοχή
Καλαμάτα
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
YAMAHA XT 600e 02
BMW R80 GS 88
Κάτι σχετικό. Στα σχοινιά ορειβασίας αναρρίχησης, που είναι από νάιλον με εξωτερικό κάλυμμα κάποιες φορές από πολυεστέρα, οι κατασκευαστές λένε ότι και χωρίς να φαίνεται καμία φθορά στο σχοινί, στην ντουλάπα σου να το είχες, στα 10 χρόνια το πετάς.
Έχω τέτοια σχοινιά 20 χρονών που δεν καταλαβαίνεις ότι έχει κάτι αλλάξει στο σχοινί.
 

amyroukai

Κουλάδι Σωληνάκιας
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Θα το καταλάβεις όταν είναι αργαααααααααααααααααααααντουπ


Με τις αναμνήσεις του φβ θυμήθηκα το παλιό μου δερμάτινο. Τώρα που μπαίνω πάλι σε 54 με βάλατε σε σκέψεις...
 

naftilos

Μέλος
Περιοχή
Αθηνα Παλληνη-Ηρακλειο Μεσσαρα
Όνομα
Θωμας
Μοτό
Aprilia Pegaso 650ie - Caponord ETV 1000RR - Futura RST1000
Με τις αναμνήσεις του φβ θυμήθηκα το παλιό μου δερμάτινο. Τώρα που μπαίνω πάλι σε 54 με βάλατε σε σκέψεις...
Το νου σου στις προστασίες. :brr::brr::brr:
 

amyroukai

Κουλάδι Σωληνάκιας
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Αν ρώτησε αν υπάρχουν "τα ίδια" ή αν τα παλιά είναι σε άλλο σχήμα εντελώς, δεν αποκλείεται ο υπάλληλος να έχει δίκιο.

Πχ με βάση την προηγούμενη φωτό, ούτε τα D3O μπαίνουν ούτε τα Revit ούτε Dainese και τα Colori δεν είναι τσπροκοπής, αλλά το μπουφάν είναι "ρετροστιλάτο"
 

naftilos

Μέλος
Περιοχή
Αθηνα Παλληνη-Ηρακλειο Μεσσαρα
Όνομα
Θωμας
Μοτό
Aprilia Pegaso 650ie - Caponord ETV 1000RR - Futura RST1000
Αυτό που μου είπε ο υπάλληλος είναι ότι δεν πωλούνται σκέτα, πρεπει να αγοράσω και το μπουφάν μαζί. Αν υπήρχαν η δεν υπήρχαν δεν το γνωρίζω. Βέβαια η ερώτηση έγινε κάπου γύρω στο 2010 μετα δεν ασχολήθηκα ξανά είχα ξενερώσει. Δεν ξέρω αν έχει αλλάξει κάτι τώρα
 
Top Bottom