Η τρίαινα μου. (Triumph Trident 660)

Karellen

Μέλος
Όνομα
Νίκος
Μοτό
Honda Dax 72
Πρώτος καφές της ημέρας με ωραία θέα ( όχι τον Κρητικό :p ) στον Κάμπο.



Για να δούμε, θα βγάλω κι άλλη φωτό από γνωστό σημείο…;;;!!!
Προχώρα πιο κάτω στο αγνάντι της Καρδαμύλης.
Ή αν θέλεις να σου πω ένα άλλο σημείο εκτός εθνικής, πιο πονηρό.

 
Τελευταία επεξεργασία:

Natassa

patara_power
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Νατάσσα
Μοτό
Suzuki SV650 ‘17
Triumph Trident 660 ‘22
Η ζωή
ξεκινά δυνατά και πατά
σ' άλλους γαλαξίες
συγχωρεί
τους πολύ τολμηρούς
τους τρελούς και τις αξίες

η ζωή
τρέχει μ' έτη φωτός
ο καιρός δεν την τρομάζει
προχωρεί
και γι' αγάπες παλιές
ούτε που το κουβεντιάζει.


Στο repeat στρίβοντας……
 

Natassa

patara_power
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Νατάσσα
Μοτό
Suzuki SV650 ‘17
Triumph Trident 660 ‘22
Προχώρα πιο κάτω στο αγνάντι της Καρδαμύλης.
Ή αν θέλεις να σου πω ένα άλλο σημείο εκτός εθνικής, πιο πονηρό.

Σοκ θέα από πολλά μέρη! Αλλά ήταν άλλος ο στόχος για σήμερα. Παρεπιπτόντως πόσο όμορφο το κομμάτι Αρεόπολη Καλαμάτα!!!
 

Natassa

patara_power
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Νατάσσα
Μοτό
Suzuki SV650 ‘17
Triumph Trident 660 ‘22
Ο Μάρτιος έκλεισε με 7 ημέρες συνολικά εξερευνώντας την Πελοπόννησο. Τις περισσότερες διαδρομές τις είχα κάνει πριν χτυπήσω, άλλες (λίγες) τις έκανα στο ενδιάμεσο με αυτοκίνητο και εξωτερικές οστεοσυνθέσεις στα πόδια.

Τίποτα όμως δεν είχα κάνει χειρουργημένη στον εγκέφαλο… Δεν υπάρχει δεν μπορώ. Δεν θελω υπάρχει. Τα λόγια του πατέρα μου από μικρό παιδί και εγώ έγινα ακριβώς αυτό. Θελω, δουλεύω σκληρά, δεν το βάζω με τίποτα κάτω…

«Να ξεκινάς και να φοβάσαι.
Εκεί ζεις.» … τα λόγια του Γιάννη IoannisB στο instagram του, σήμερα.

Αγαπημένη Μάνη, ήταν λοιπόν ο προορισμός.

Παραθέτω την πρώτη φωτογραφία, όπου νομιζω είναι προφητική!



Γερολιμένας.





Στο γνωστό σημείο στη Βάθεια.







Επιστροφή στην Αρεοπολη, οπου ήταν και το ξενοδοχείο, μπάνιο και βόλτα, χάζι και φαγητό.



Τέρμα καλοκαιρινή μέρα!



Δε μου έκανε καρδιά με τίποτα να κλειστώ σε μια ταβέρνα… ήθελα να την ευχαριστηθώ φουλ.



Μονοπάτι λοιπόν! Λιμένι με τα πόδια!



Και όπως περπατάω ανέμελη ανάμεσα σε μύγες, μέλισσες και κάθε λογής πετούμενο, νιώθω κάποιον να με παρακολουθεί.





Έχει αφήσει τη μάσα και έχει καρφωθεί και με κοιτάει. Ναι καρδιά μου, είμαι σίγουρη πως ελάχιστοι ξένοι περπατάνε το μονοπάτι.



Λιμένι από ψηλά και Οιτυλο, απέναντι στο βουνό.



Στο βάθος φαίνεται το νησάκι Βενετικό και το ακρωτήρι Ακρίτας (νότια της Κορώνης).



Συνεχίζοντας …





Θάλασσα να την πιεις στο ποτήρι!





Μέσα στον οικισμό πλέον.



Είχα γενικά τη χαρά, να μην έχει κόσμο πουθενά…

Ψαράκι στον Κουρμά. Και φωτό το ηλιοβασίλεμα, περιμένοντας το ταξί να με πάει πίσω Αρεόπολη.



Έκανα 7 χλμ σε περίπου 45 λεπτά, φουλ κατηφόρα. Δεν μπορω να φανταστώ καν πόσο θα ήταν η επιστροφή.

Τέλος πρώτης μέρας. Κοιμήθηκα κατάκοπη. Μηχανή, περπάτημα με ντάλα ήλιο, φαγητό και κρασί. Άντε γεια.
 

Natassa

patara_power
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Νατάσσα
Μοτό
Suzuki SV650 ‘17
Triumph Trident 660 ‘22
Το Σάββατο 30 του μήνα, ξημέρωσε με ένα στοίχημα. Όταν ανήμερα των γενεθλίων μου, στις 3 Μαρτίου, επέστρεφα από Κοσμά στην Αθήνα, είχα τον Ταΰγετο να μου κάνει παρέα μέχρι την Σπάρτη. Επιβλητικός. Μοναδικός. Μου έκλεινε το μάτι. Έλα. Έλα. ΕΛΑ.

Θα πήγαινα όμως….;;;

Για αρχή είχα να ασχοληθώ με τη διαδρομή Αρεόπολη-Καλαμάτα, 80 χλμ απίθανης στριφτερής ομορφιάς.

Όχι πολλές φωτό.

Άγιος Νίκωνας το χωριό, που είχε μια τρομερή εκκλησία πριν μπεις - όπου δε σταμάτησα, βλακεία μου - όμως σε αυτό το κηπάκι δεν μπορούσα να αντισταθώ!





Βρήκα άλλη όμως στη Λαγκάδα…

Βγάζω τη φωτό και περπατάω από την άλλη μεριά να δω τι ναός είναι.



Μεταμόρφωση του Σωτήρος.

Τώρα ξέρω πως όλα θα πάνε καλά!



Γενικά και επειδή η μνήμη μου των τελευταίων ετών είχε να κάνει με πολύ πόνο, πολύ αγωνία, χειρουργεία, κόντρα χειρουργεία κτλ κτλ, δε θυμόμουν πόσες πολλές εκκλησίες έχει η Μάνη. Η μία πιο όμορφη από την άλλη.

Η εκκλησία των Αγίων Θεοδώρων στον Κάμπο, Μεσσηνίας.



Συνεχίζω την πορεία μου. Έχω φτάσει στην Καλαμάτα και χωρίς να το σκεφτώ δεύτερη φορά, στρίβω προς Σπάρτη.

Οι στροφές προς το φαράγγι του Νέδοντα με καλωσορίζουν στο βουνό!



Δεν ξέρω που ακριβώς είναι το πάσο, αλλά όταν πια ήμουν τόσο ψηλά και έβλεπα μόνο γυμνά βουνά τριγύρω μου, κάρφωσα τα μάτια μου στο δρόμο γιατί ερχόταν η στιγμή που περίμενα!!!

Στάση στο τουριστικό του Ταΰγετου, να ξεπιαστώ, να φάω και να πιω λίγο νεράκι.



Ιδού λοιπόν!!!

Να το και το δεύτερο γνωστό σημείο!!!



Πέρασμα Λαγκάδας, Ταΰγετου!!!



Επιτέλους!!!! Μου πήρε πέντε χρόνια και πολλές ζωές αλλά είμαι εδώ.



Συγκινητικές στιγμές για μένα.

Επιστροφή Σπάρτη - Αρεόπολη πετούσα!!!

Η ζωή;

Η ζωή που τρέχει μ’έτη φωτός. Η ζωή που συγχωρεί τους πολύ τολμηρούς, τους τρελούς και τις αξίες.

Γρήγορα (κυριολεκτικά!) πίσω στο ξενοδοχείο, μπάνιο και βόλτα στην Αρεόπολη.

Ο οικισμός έχει τις περισσότερες και πιο αρχαίες εκκλησίες της περιοχής, με τις παλαιότερες να χρονολογούνται στην πρώιμη βυζαντινή περίοδο.

Η Κοίμηση της Θεοτόκου.



Ο ναός των Ταξίαρχων είναι ο μητροπολιτικός ναός της Αρεόπολης και βρίσκεται στην ιστορική πλατεία της 17ης Μαρτίου 1821.





Νιώθεις δέος να βρίσκεσαι σε αυτή την πλατεία με την τόσο μεγάλη ιστορία.



Ο ηγέτης της ελληνικής επανάστασης Πετρόμπεης Μαυρομιχάλης στην πλατεία Αθανάτων!!!



Η Αγία Τριάδα, στην ίδια πλατεία, και στο βουνό η σημαία της Μάνης.

Νίκη ή Θάνατος.

Ταν ή επι τας.



Σε ευχαριστώ για όλα.



Επιστροφή σήμερα το πρωί επαρχιακό προς Τρίπολη και μετά εθνική.

Τώρα που σε έχω, του φώναζα από μακριά, μπορώ να κινήσω προς βόρεια.

 

Eliaskat

Μέλος
Όνομα
Elias
Μοτό
GS 1250ADV
Μας έχεις βάλει τα γυαλιά, respect !

Ρε είδατε που είναι ανοιχτά για Μπάρο , Natassa για δωσε πληροφορίες πλζ
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Μας έχεις βάλει τα γυαλιά, respect !

Ρε είδατε που είναι ανοιχτά για Μπάρο , Natassa για δωσε πληροφορίες πλζ
Το ερχόμενο ΣΚ δίνει χιόνι εκεί πάνω.
 

Natassa

patara_power
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Νατάσσα
Μοτό
Suzuki SV650 ‘17
Triumph Trident 660 ‘22
Έχω ανέβει μετά από ολονύκτιο γλέντι στο καταφύγιο με τσίπουρα!!!! Άθλος...
Νομίζω πλέον είναι άσφαλτος… και λέω νομίζω γιατί έκανα με τα πόδια τη μισή διαδρομή.

Είσαι live????
Ήμουν τη Δευτέρα εκεί.

Μας έχεις βάλει τα γυαλιά, respect !

Ρε είδατε που είναι ανοιχτά για Μπάρο , Natassa για δωσε πληροφορίες πλζ
Το οτι είναι ανοιχτά το είχα γράψει και στο θέμα του Μπάρου, αφού είχα ρωτήσει «τοπικούς παράγοντες» για να είμαι 100% σιγουρη.

Δεν είχε καθόλου χιόνι, ελάχιστες χιονούρες στις άκρες από Ματσούκι πλευρά, όπου και από εκεί είναι ανοιχτός ο δρόμος. Εγώ πήγα από Καλαρρύτες και ήταν σαν καλοκαίρι. Έφτασα πάνω με κοντομάνικο και μπουφάν χωρίς επενδύσεις και είχα σκάσει.

Έπειτα κατέβηκα από την πλευρά του Ασπροπόταμου προς Ελάτη, όπου επίσης είχα ρωτήσει 100 φορές τι παίζει με το δρόμο. Έχει 2-3 σημεία περίπου 100 μέτρα με χώμα, πέτρες και νερά. Αφού πέρασα εγώ, περνάτε όλοι!

Ήταν φανταστικά!!!

Θάνο thenos και οικογένεια, και Παναγιώτη, δια της αντιπροσώπου συζύγου, Μαρία, ότι και να πω θα είναι λίγο για τη φιλοξενία και την αγάπη σας :inlove:
 
Τελευταία επεξεργασία:

Natassa

patara_power
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Νατάσσα
Μοτό
Suzuki SV650 ‘17
Triumph Trident 660 ‘22
Ξεκίνησα την Κυριακή μέσω Ιόνιας μέχρι την Άρτα. Πραγματικά σιχτίρισα με τόση εθνική… και μετά ακολούθησα αυτή τη διαδρομή


Τα πάντα ανθισμένα και πανέμορφα.

Λίμνη Πουρναρίου, ένα πανέμορφο κιόσκι. Σταμάτησα για λίγη σκιά και να βγάλω ότι φορούσα. Ζέστη, ζέστη, ζέστη.







Στο δρόμο προς Ανεμορράχη Άρτας…



Ήθελα τόσο πολύ ένα μπλουμ. Πλεον είμαι κοντά στο χωριό Καταρράκτης. Το γιοφύρι είναι στη Σγάρα.







 

Natassa

patara_power
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Νατάσσα
Μοτό
Suzuki SV650 ‘17
Triumph Trident 660 ‘22
Έκανε τόση ζέστη που απλά δεν κατέβαινα από τη μηχανή για φωτογραφίες. Δεν έβλεπα την ώρα να φτάσω στο ξενοδοχείο και να βγάλω στολή, μπότες, κράνος κτλ.

Έφτασα!



Το σκεφτόμουν να πάω ή να μην πάω στους Ορίζοντες, επειδή είναι ακριβό, όμως όλα τα ξενοδοχεία που έχω κλείσει τελευταία είναι από το τηλέφωνο και η τιμή δεν έχει καμία σχέση με booking.

Πλήρωσα με διαμονή/πρωινό, φαγητό όταν έφτασα, γλυκό αργότερα, την άλλη μέρα, από το μπαρ που το χρεώνεσαι, δυο καφέδες, όσο θα πλήρωνα αν είχα κλείσει μέσω booking μόνο τη διαμονή και το πρωινό.

Είναι η δεύτερη φορά που μένω εδώ και πιστεύω είναι από τα πιο όμορφα ξενοδοχεία στην Ελλάδα!

Κρίμα που επίσης για δεύτερη φορά δε χρησιμοποίησα την πισίνα (κλειστή), αλλά είχε τόσο ωραία μέρα και ήθελα βόλτααααα!!!



Τα δωμάτια έχουν θέα τη Στρογγούλα!



Το πόσο χαρούμενη είμαι σε video!!!


Πολύ κουρασμένη μεν, αλλά ΕΠΡΕΠΕ να πάω στην Αγία Παρασκευή:



Ιερά Μονή Αγίας Παρασκευής Μελισσουργών.





Η Αγία Μαρίνα πάνω δεξιά.



Και ο Άι Γιώργης δεξιά και αριστερά από το ιερό.



Η μοναχή Θεοκλήτη, η μια και μοναδική που μένει εκεί, μου είπε πως η εικόνα της Αγίας (που ξέχασα να βγάλω φωτό - μπράβο μου…) είναι θαυματουργή… Η πίστη είναι θαυματουργή, αυτό το ξέρω καλά.

Επιστροφή προς το ξενοδοχείο.



Πανέμορφη φύση.

Γιατί να κατοικώ στην Αθήνα….





Γλυκάκι, τσαγάκι σε ένα μαγευτικό χώρο, και…



… καληνύχτα.
 

Natassa

patara_power
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Νατάσσα
Μοτό
Suzuki SV650 ‘17
Triumph Trident 660 ‘22
Δευτέρα 15 Απριλίου και δεν είχα ιδέα που θα καταλήξω να μείνω το βράδυ. Το σίγουρο είναι ότι θα περνούσα από Μπάρο και Ελάτη.

Ξημέρωμα και ώρα για πρωινό.



Έφυγα το πρωί κατά τις 10 και έπεσα πάνω σε όλα τα κοπάδια με τις αγελάδες.

Πέρυσι το καλοκαίρι που ήμουν με αυτοκίνητο σε αυτά τα μέρη, περνούσα ανάμεσα τους και φοβόμουν, σκεπτόμενη πως θα είναι με μηχανή…

Να ξεκινάς και να φοβάσαι, λοιπόν!

Και να μην υπάρχει ΤΙΠΟΤΑ που να μπορεί να σε σταματήσει.

Καλαρρύτες:



Και Μπάρος!!!



Η εικόνα της Παναγίας.

Την είχα πάρει πέρυσι τον Ιούλιο, πριν το χειρουργείο μου, από το σπίτι μου στην Εύβοια, έτσι για το καλό - να την έχω μαζί μου, και όταν έφτασα στον Μπάρο, αφού άναψα το καντήλι, τρώω μια φλασιά και λέω θα την αφήσω εδώ, στο ξωκλήσι του Μπάρου.

Καλοκαίρια και χειμώνες να μας φυλάει…



Γι’αυτό έπρεπε να είμαι μόνη μου σε αυτό το ταξίδι.

Άπειρα συναισθήματα.



Μετά τις πρώτες κατηφορικές στροφές…

Έπρεπε να πάρω μια ανάσα.



Ασπροπόταμος!!!!


Στο δρόμο προς Ελάτη εκτός από την ομορφιά του τοπίου, είχε τόσα σημεία που ο Ντάνιελ άφησε ανεξίτηλα τη σφραγίδα του…

Σταματάω εδώ που έχει πέσει ο δρόμος.

Θεωρητικά έχω περάσει τα σημεία με χώμα που μου είχε πει ο Θάνος thenos



Όμως το ένα και καλό ήταν μπροστά μου!!!

Χώμα, πέτρες, λακούβες με νερό!!!

(100-150 μέτρα μην τρελαθείτε)

Για μένα όμως ήταν ένα τεράστιο ΖΗΤΩ!!!



Άκουγα μουσική στο κράνος και όταν πέρασα, κατέβηκα από τη μηχανή για φωτό. Δεν μπορούσα να σταματήσω να τραγουδάω και να χορεύω!!!!

Και εκεί που κάνω το πάρτυ μου αμέριμνη, περνάει το τέρας!!!!! Ήταν ίσα με την παλάμη μου!!! Τεράστιο. Καλό παιδάκι όμως, πέρασε πίσω από τη μηχανή και πήγε στα χόρτα.



Είχα στο νου μου να πήγαινα στη λίμνη Πλαστήρα και να μείνω στο καταφύγιο των Αγράφων, που από πέρυσι το έλεγα και ακόμα εκκρεμεί.

Όμως όσο πήγαινε μεσημέρι, ένιωθα όλο και πιο πολύ πως αυτό που θέλω πραγματικά να κάνω είναι να μείνω στο χωριό. Το δεύτερο χωριό μου, στην Ελάτη.

Έφτασα, έκατσα για καφέ, άρχισα τα τηλέφωνα και σε πέντε λεπτά «ήμουν σα στο σπίτι μου».

Ορεάδες, Ελάτη = Παράδεισος

 
Τελευταία επεξεργασία:

Natassa

patara_power
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Νατάσσα
Μοτό
Suzuki SV650 ‘17
Triumph Trident 660 ‘22
«Να ξεκινάς και να φοβάσαι»

Νομίζω, φοβάμαι ακόμα και τώρα που πίνω καφέ στο σπίτι μου!

Πέρασα πολλά χρόνια, όπου μέσα στις δυσκολίες της υγείας μου, αυτό που προσπάθησα ήταν να κάνω ένα πολύ γερό brainstorming στον εαυτό μου και τα κατάφερα.


Τώρα είναι ώρα για ένα καλό πλύσιμο, service, αλυσίδα, ελαστικά και νέους προορισμούς.

Δεν αισθάνομαι σπουδαία.

Αισθάνομαι πιο ταπεινή από ποτέ.



ΥΓ. έχω ψυγείο!!!
 
Τελευταία επεξεργασία:
Top Bottom