Θέλω Μπότα

Kardabix

Μέλος
Περιοχή
Αγρίνιο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
Yamaha XTZ 690
Αντε και κάποια στιγμή να μας πεις για τη μηχανή προορίζεται (χωματινη) ;;;
 

orla13

Μέλος
Περιοχή
Ηλιουπολη
Όνομα
Αλεξανδρος
Μοτό
KTM 790 Adv , Yamaha R1
Θες μέγιστη ασφάλεια στο χώμα άρα μιλάμε για mx μπότα όχι adventure, άρα για μένα πας ή σε sidi crossfire ή σε alpinestars tech 7 ή 5 όλα τα άλλα δεν απλά. Αλλά αυτές οι μπότες δεν κάνουν για δρόμο, οπότε στο δρόμο θα σου πρότεινα μια alpinestars rt8 ή μια racing super tech R .
 

Srider

Βόρειο Μέλος
Περιοχή
Gothenburg - Sweden
Όνομα
Giorgos
Μοτό
Ténéré 700 World Raid | 2022
Νατάσσα έχω της Alpinestars Toucan. Αν θες βρισκόμαστε να τις δεις και να τις βάλεις. Σε μεγαλύτερο νούμερο βέβαια, αλλά θα καταλάβεις. Είναι πεντακάθαρες, έχουν φορεθεί 2-3 φορές μόνο.
Alpinestars Toucan δεν κάνουν για τη χρήση που περιέγραψε. Αν την συγκρίνεις με ασφάλτινη μπότα, ναι έχει προστασία. Αλλά αν την συγκρίνεις με πιο εντούρο δεν έχει.
Αlpinestars Tech 7 Enduro drystar κάνει για τη χρήση που θέλει. Είναι σαν την Tech 7 Enduro αλλά έχει την έξτρα μεβράνη "drystar" αδιαβραχοποίησης της Alpinestars (σαν goretex)

Έχω και τις 2 γι'αυτό το λέω.

Γενικά θέλει προσοχή και όχι αγορά χωρίς δοκιμή.
Οι Sidi crossfire με στενεύουν τόσο πολύ που δεν υποφέρεται, οι Alpinestars είναι στα μέτρα μου.
Επίσης πολυ καλές είναι οι SIDI ATOJO που έχουν διαφορετικό καλούπι από τις υπόλοιπες Sidi. Αλλά θέλει δοκιμή.
 

KO$74S81

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
. KTM 950 ADV 2004
.TM 250 2T 2010
Δες και τις gaerne sg 10 εμένα με έχουν βολέψει ...αν και οι sidi crossfire που αναφερθηκαν φαίνονται πιο μαζεμενες, όπως και να έχει θα πρέπει να δοκιμάσεις διάφορες από αυτες που αναφέρθηκαν.(για χωματινη χρήση)
 
Τελευταία επεξεργασία:

antsoar

Μέλος
Όνομα
Αντώνης
Μοτό
SWM RS300R
Εγώ έχω την απορία γιατί όχι δύο μπότες
Θες μέγιστη ασφάλεια στο χώμα άρα μιλάμε για mx μπότα όχι adventure, άρα για μένα πας ή σε sidi crossfire ή σε alpinestars tech 7 ή 5 όλα τα άλλα δεν απλά. Αλλά αυτές οι μπότες δεν κάνουν για δρόμο, οπότε στο δρόμο θα σου πρότεινα μια alpinestars rt8 ή μια racing super tech R .
Ακριβώς αυτό που λένε οι από πάνω, θέλεις άλλο ζευγάρι για χώμα.
Εντωμεταξύ δεν ξέρω πόσο ασφαλές είναι να οδηγείς το Trident με εντουρόμποτα :cautious:
 

orla13

Μέλος
Περιοχή
Ηλιουπολη
Όνομα
Αλεξανδρος
Μοτό
KTM 790 Adv , Yamaha R1
Ακριβώς αυτό που λένε οι από πάνω, θέλεις άλλο ζευγάρι για χώμα.
Εντωμεταξύ δεν ξέρω πόσο ασφαλές είναι να οδηγείς το Trident με εντουρόμποτα :cautious:
Όχι απλά δεν είναι ασφαλές απλά δεν γίνεται θέλει αν θέλει ασφάλεια μια πίσταδικη μπότα racing για τον δρόμο
 

Natassa

patara_power
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Νατάσσα
Μοτό
Suzuki SV650 ‘17
Triumph Trident 660 ‘22
Απαντάω σε απορίες χωρίς quotes.

Έχω racing μπότες με ακριβώς τα χαρακτηριστικά που ζητάω, και είναι αυτές που έσωσαν το πόδι μου και έχω ακόμα πόδι, διότι αν φορούσα μαλακή δε θα είχα πόδι, αλλά επειδή δε φοράω πια δερμάτινα, σκέφτηκα ότι ίσως μια μπότα πιο αντβέ στιλ, αλλά όχι μαλακή όπως είναι οι adventure μπότες, να είναι πιο ωραία με τις κορντούρες.

Επειδή είμαι παντελώς άσχετη με το χωμάτινο εξοπλισμό, και από ότι λέτε είναι λάθος σκεπτικό, το ξεχνάω, ντιλιτ, και κοιτάζω για χωμάτινη χρήση μόνο.

Μηχανή δεν υπάρχει, ούτε έχω κάτι στο μυαλό μου, ΑΚΟΜΑ, αλλά υπάρχουν και δανεικές, και θέλω τουλάχιστον να έχω μπότες.

Ίσως ακόμα και αυτό να είναι λάθος και να θέλω μίνιμουμ και μπότες και θώρακα.

Τελοσπάντων από κάπου πρέπει να ξεκινήσω και αυτή η συζήτηση βοηθάει πολύ.
 

Natassa

patara_power
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Νατάσσα
Μοτό
Suzuki SV650 ‘17
Triumph Trident 660 ‘22
Οι Sidi crossfire με στενεύουν τόσο πολύ που δεν υποφέρεται, οι Alpinestars είναι στα μέτρα μου.
Στη γάμπα ή στο πόδι είναι στενές???
 

Thanpen

Μέλος
Περιοχή
Κορινθος
Όνομα
Θάνος
Μοτό
Africa twin
Tuareg 660
Alpinestars Toucan δεν κάνουν για τη χρήση που περιέγραψε. Αν την συγκρίνεις με ασφάλτινη μπότα, ναι έχει προστασία. Αλλά αν την συγκρίνεις με πιο εντούρο δεν έχει.
Αlpinestars Tech 7 Enduro drystar κάνει για τη χρήση που θέλει. Είναι σαν την Tech 7 Enduro αλλά έχει την έξτρα μεβράνη "drystar" αδιαβραχοποίησης της Alpinestars (σαν goretex)

Έχω και τις 2 γι'αυτό το λέω.

Γενικά θέλει προσοχή και όχι αγορά χωρίς δοκιμή.
Οι Sidi crossfire με στενεύουν τόσο πολύ που δεν υποφέρεται, οι Alpinestars είναι στα μέτρα μου.
Επίσης πολυ καλές είναι οι SIDI ATOJO που έχουν διαφορετικό καλούπι από τις υπόλοιπες Sidi. Αλλά θέλει δοκιμή.
Οι alpinestars tech enduro κάνουν για μικτή χρήση δηλαδή ;

με ενδιαφερει και εμένα το θέμα , δεν θέλω κάτι εντελώς χωμάτινο όμως , δεν έχουν την απαιτούμενη προστασία για χρήση στο χώμα ;
 

warez

Μέλος
Όνομα
Ανδρέας
Μοτό
Yamaha TENERE 700
Έχω τις Sidi Adventure. Είναι πραγματικά αυτό που λένε στα review "jack of all trades". Άνετες για όλη μέρα, περπάτας εύκολα με αυτές, αδιάβροχες, σκλήρη κνήμη.
Προτίμησε τες αν θέλεις να κάνεις και τουρισμό με αυτές (aka να τις φοράς όλη μέρα ή να περπάτας) .
Αν θέλεις να τις φοράς μόνο στο βουνό αλλά να μπορείς να κάνεις και 2 βήματα, πήγαινε σε κάτι πιο σκληρό όπως alpinestars tech 7.
Αν δεν θέλεις να περπατάς καθόλου πήγαινε σε κάτι ακόμα πιο πολεμικό όπως Sidi Crossfire
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Natassa

 

Dakkar1983

WannaBe
Περιοχή
Αιγάλεω
Όνομα
Νικόλαος
Μοτό
BMW g 650 x challenge

Καλησπέρα Νατάσα ,

Θα σου πρότεινα την συγκεκριμένη εχω κανει και χώμα και ασφαλτικό ταξίδι δεν με κούρασε και την περπάτησα αρκετά στο ασφάλτινο ταξίδι (Ρουμανία) μέσα σε κάστρα και μικρές βόλτες οπου κατεβαίναμε

θα στην πρότεινα ημουν ανάμεσα σε αυτην και στην tech 7 και επέλεξα αυτην για να μπορώ να κάνω και ασφαλτικά χιλιόμετρα .

Ελπίζω να σε βοήθησα
Την προτείνω και γω για τους ίδιους λόγους
 

KTiNoS

Μέλος
Όνομα
Athanassiou Nikos
Μοτό
XT 600 sm TDM 900
:cool:
Μετάφραση botta στα Ελληνικά

  1. 1. Κτύπημα
=============================
B.O.T.A. (Baddest of Them All)
====================================

acerbis

 

George_M.

..ο Βαρθολομαίος..!
Περιοχή
Ανατολικα της Αττικης...
Όνομα
George.
Μοτό
R1100GS 75th Aniversary Edition.
κοπελια με το καλο να διαλεξεις την καλυτερη!

εγω θα προσθεσω κατι αλλο το οποιο διαπιστωσα προσφατως..
εχω τις forma adventure κ ειμαι απολυτα ικανοποιημενος απο εφαρμογη,ανεση,προστασια δειχνουν καλη,αδιαβροχοποιηση.
ομως οταν χρειαστηκε να φορεσω αδιαβροχο παντελονι παρα το ανοιγμα που ειχε (ολα αυτα εχουν ανοιγματα μεγαλα κατω) η μποτα δεν περναγε απο το μπατζακι κ επρεπε δυστηχως να βγει ωστε να φορεσω το παντελονι,πραγμα διολου βολικο ειδικαν εαν σε πιασει βροχη στην μεση του δρομου.
ολες αυτες οι ADV μποτες ειναι ογκωδεις κ πριν αογρασεις καποια δοκιμασε να δεις εαν περναει μεσα απο το αδιαβροχο σου,διοτι σιγουρα καπου θα χρειαστει να το φορεσεις..
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
κοπελια με το καλο να διαλεξεις την καλυτερη!

εγω θα προσθεσω κατι αλλο το οποιο διαπιστωσα προσφατως..
εχω τις forma adventure κ ειμαι απολυτα ικανοποιημενος απο εφαρμογη,ανεση,προστασια δειχνουν καλη,αδιαβροχοποιηση.
ομως οταν χρειαστηκε να φορεσω αδιαβροχο παντελονι παρα το ανοιγμα που ειχε (ολα αυτα εχουν ανοιγματα μεγαλα κατω) η μποτα δεν περναγε απο το μπατζακι κ επρεπε δυστηχως να βγει ωστε να φορεσω το παντελονι,πραγμα διολου βολικο ειδικαν εαν σε πιασει βροχη στην μεση του δρομου.
ολες αυτες οι ADV μποτες ειναι ογκωδεις κ πριν αογρασεις καποια δοκιμασε να δεις εαν περναει μεσα απο το αδιαβροχο σου,διοτι σιγουρα καπου θα χρειαστει να το φορεσεις..
Αυτό λύνεται με αδιάβροχο παντελόνι με πλαϊνά φερμουάρ...πολύ βολικό
 

Srider

Βόρειο Μέλος
Περιοχή
Gothenburg - Sweden
Όνομα
Giorgos
Μοτό
Ténéré 700 World Raid | 2022
Οι alpinestars tech enduro κάνουν για μικτή χρήση δηλαδή ;

με ενδιαφερει και εμένα το θέμα , δεν θέλω κάτι εντελώς χωμάτινο όμως , δεν έχουν την απαιτούμενη προστασία για χρήση στο χώμα ;
Όχι δεν κάνουν για ασφάλτινη χρήση.

Η άποψη μου είναι πως αν κάποιος πάει σε στιλ Alpinestars toucan ή Sidi adventure καλύτερα να πάει σε κάτι πιο ασφαλές και σκληρό του στιλ Alpinestars tech 7. Δεν προβληματίζει σε κάτι το έξτρα βάρος και η κάποια έξτρα ακαμψία. Και πάλι βολικές είναι.
 

George_M.

..ο Βαρθολομαίος..!
Περιοχή
Ανατολικα της Αττικης...
Όνομα
George.
Μοτό
R1100GS 75th Aniversary Edition.
Αυτό λύνεται με αδιάβροχο παντελόνι με πλαϊνά φερμουάρ...πολύ βολικό
Κωστα ειχε ανοιγμα το παντελονι κ μαλιστα ανετο εως ψηλα σχεδον
ισως να φταει κ το 45αρι νουμερο που φοραω ομως επειδη τα μεγεθη ειναι αναλογικα ας υπαρχεισ το πισω μερος του μυαλου.
 
Top Bottom