ΚΤΜ 950/990 (Προβλήματα - Λύσεις - Service - Μόντες - Αναβαθμίσεις)

Λευκάδιος

Μέλος
Περιοχή
West Side Athens
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
BRP
Επισης οπως κοιτουσα τις καλωδιωσεις στη μουρη της μηχανης ανακαλυψα ενα ρελε το οποιο δεν εχω ιδεα τι κανει αλλα παρατηρησα οτι τα καλωδιακια που πηγαιναν στην παρακατω φισα ηταν σχεδον ξεκουμπωτα..Εχεις ιδεα τι ρελες ειναι αυτος?
Ο ρελες..


Απευθυνομαι στο γατο αλλα ευπροσδεκτες ολες οι απαντησεις..
Πρέπει να είναι το φλασέρ αλλά ας το σιγουρέψει καλύτερα ο Κώστας ή κάποιος άλλος.
 

Gio_Diego_950_ADV

Μέλος
Περιοχή
Λιδωρίκι Φωκίδας
Όνομα
Γιωργος
Μοτό
KTM_950_Adventure
@ Gio_Diego_950_ADV
Και να πεταξεις απο κει τις μονωτικες και να βαλεις θερμοσυστελομενο μακαρονι
Aυτο ειναι το μονο σιγουρο..Απλα για να γινει θα επρεπε να ασχοληθω εγω γτ και σε ηλεκτρολογο να πηγαινα θα βαριοταν να το κανει σωστα!Τωρα θα γινουν ολα σωστα ομως...
 

Gio_Diego_950_ADV

Μέλος
Περιοχή
Λιδωρίκι Φωκίδας
Όνομα
Γιωργος
Μοτό
KTM_950_Adventure
Πρέπει να είναι το φλασέρ αλλά ας το σιγουρέψει καλύτερα ο Κώστας ή κάποιος άλλος.
πολυ πιθανο..θα το ελεγξω σημερα αναλυτικοτερα να καταλαβω!!
 

Gio_Diego_950_ADV

Μέλος
Περιοχή
Λιδωρίκι Φωκίδας
Όνομα
Γιωργος
Μοτό
KTM_950_Adventure
ρελε για προβολακια η βολτομετρο κλπ.,και εχουν παρει ρευμα απο το καντραν
Γεια σου Χριστοφορε!τα προβολια τα ειχαμε συνδεσει στην αναμονη..Βολτομετρο δεν εχω οποτε πιθανα να ειναι το φλασερ..Θα το κοιταξω καλυτερα και σημερα!!Σ ευχαριστω..
 

christof40

Μέλος
Όνομα
χριστοφορος
Μοτό
cbr r1 gsxr το γνωστο ninja
Γεια σου Χριστοφορε!τα προβολια τα ειχαμε συνδεσει στην αναμονη..Βολτομετρο δεν εχω οποτε πιθανα να ειναι το φλασερ..Θα το κοιταξω καλυτερα και σημερα!!Σ ευχαριστω..
τα προβολια τα ειχαμε συνδεσει στην αναμονη αλλα για το ρελε ειχε παρει ρευμα απο καντραν ο γατος,αυτο που εδειξες ειναι ο ρελες για τα προβολια και ειμαι
σιγουρος γιατι εμεις (ο γατος δηλ) τον ειχε βαλει και σε ολους σε αυτο το σημειο τους βαζει
 

Gio_Diego_950_ADV

Μέλος
Περιοχή
Λιδωρίκι Φωκίδας
Όνομα
Γιωργος
Μοτό
KTM_950_Adventure
τα προβολια τα ειχαμε συνδεσει στην αναμονη αλλα για το ρελε ειχε παρει ρευμα απο καντραν ο γατος,αυτο που εδειξες ειναι ο ρελες για τα προβολια και ειμαι
σιγουρος γιατι εμεις (ο γατος δηλ) τον ειχε βαλει και σε ολους σε αυτο το σημειο τους βαζει
Ααα τελεια..θυμομουν εναν ρελε στα προβολια αλλα δεν θυμαμαι αν τον ειχαμε βαλει η τον ειχαμε καταργησει τελειως!!τωρα διαλευκανθηκε το θεμα..ευχαριστωω
 

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
Εγώ πάλι ,δεν θυμάμαι να έχω συνδέσει τα προβόλια του Γιώργου.(ούτε βολτόμετρο του'χω βάλει)
Θυμάμαι οτι κάποια στιγμή που ήρθε ,τα'χε φορεμένα.
Θα υπήρχε μια πιθανότητα να θυμάμαι λάθος ,γιατί ξεχνάω γέρος άνθρωΠας.
Αλλά ...αυτή η προχειρότητα συνδέσεων ,με ταινίες να κρέμονται ,κ με ίδιου χρώματος καλωδια ενωμένα στριφτά ,ΔΕΝ υπάρχει περίπτωση να πέρασε από τα χέρια μου.
Θα μου τα'χα κόψει.:p
Κάποιο μαμα ρελέ είναι (αν κρίνω από την ελαστική βάση στήριξης),που για κάποιο λόγο ,βγήκε από την θέση του ,έγινε επέμβαση στη συνδεσμολογία του ,κ δέθηκε πρόχειρα με δεματικό εκεί.
Ποιό ακριβώς ,δεν μπορώ να διακρίνω από την φωτό.
Ρώτα αυτόν που στο φτιαξε έτσι ,να σου πεί ,Γιώργο.

EDIT: Επειδή ίδιου χρώματος καλώδια σε ρελέ δεν βάζει η ΚΤΜ ,πιθανά να είναι το ρελέ των προβολακίων ,κ να έρχεται έτσι με βάση στο σετ της καλωδίωσης.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Gio_Diego_950_ADV

Μέλος
Περιοχή
Λιδωρίκι Φωκίδας
Όνομα
Γιωργος
Μοτό
KTM_950_Adventure
Εγώ πάλι ,δεν θυμάμαι να έχω συνδέσει τα προβόλια του Γιώργου.(ούτε βολτόμετρο του'χω βάλει)
Θυμάμαι οτι κάποια στιγμή που ήρθε ,τα'χε φορεμένα.
Θα υπήρχε μια πιθανότητα να θυμάμαι λάθος ,γιατί ξεχνάω γέρος άνθρωΠας.
Αλλά ...αυτή η προχειρότητα συνδέσεων ,με ταινίες να κρέμονται ,κ με ίδιου χρώματος καλωδια ενωμένα στριφτά ,ΔΕΝ υπάρχει περίπτωση να πέρασε από τα χέρια μου.
Θα μου τα'χα κόψει.:p
Κάποιο μαμα ρελέ είναι (αν κρίνω από την ελαστική βάση στήριξης),που για κάποιο λόγο ,βγήκε από την θέση του ,έγινε επέμβαση στη συνδεσμολογία του ,κ δέθηκε πρόχειρα με δεματικό εκεί.
Ποιό ακριβώς ,δεν μπορώ να διακρίνω από την φωτό.
Ρώτα αυτόν που στο φτιαξε έτσι ,να σου πεί ,Γιώργο.

EDIT: Επειδή ίδιου χρώματος καλώδια σε ρελέ δεν βάζει η ΚΤΜ ,πιθανά να είναι το ρελέ των προβολακίων ,κ να έρχεται έτσι με βάση στο σετ της καλωδίωσης.
Tα προβολια σιγουρα μου τα χεις βαλει εσυ.Βολτομετρο δεν ειχαμε βαλει.Τα προβολια ειχαν ρελεδακι πανω αλλα νομιζω το κατηργησες γτ δε σου αρεσε και αυτο νομιζω υπηρχε στη μηχανη και ηταν αποριας αξιον τι ηταν.Το ρελε δεν το πειραξες καν απ οτι θυμαμαι και ισως ηταν του φλασερ.εσυ οντως οτι συνδεση εκανες ειχε θερμοσυστελλομενο και ηταν σωστη.Τεσπα μαλλον θα παω σε ηλεκτρολογο να ειμαι σιγουρος για να μην κανω μαλακιες μιας και θελω να του κανω αρκετα πραγματα και δοκιμες μην εχει καει τιποτα ηδη.Το θεμα ειναι οτι φοβαμαι να το βαλω μπροστα μην μπουρλωτιασει αμα δουλεψει αρκετη ωρα..τεσπα θα δω τι θα κανω..
 

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
Tα προβολια σιγουρα μου τα χεις βαλει εσυ.Βολτομετρο δεν ειχαμε βαλει.Τα προβολια ειχαν ρελεδακι πανω αλλα νομιζω το κατηργησες γτ δε σου αρεσε και αυτο νομιζω υπηρχε στη μηχανη και ηταν αποριας αξιον τι ηταν.Το ρελε δεν το πειραξες καν απ οτι θυμαμαι και ισως ηταν του φλασερ.εσυ οντως οτι συνδεση εκανες ειχε θερμοσυστελλομενο και ηταν σωστη.Τεσπα μαλλον θα παω σε ηλεκτρολογο να ειμαι σιγουρος για να μην κανω μαλακιες μιας και θελω να του κανω αρκετα πραγματα και δοκιμες μην εχει καει τιποτα ηδη.Το θεμα ειναι οτι φοβαμαι να το βαλω μπροστα μην μπουρλωτιασει αμα δουλεψει αρκετη ωρα..τεσπα θα δω τι θα κανω..
Τι να πω βρε Γιώργη...δεν θυμάμαι καθόλου να στα εγκατέστησα τα προβόλια.
Θυμάμαι να τα βάζω-βγάζω κάποιες φορές μαζί με τα φαίρινγκ για να κάνουμε άλλες δουλειές
Αλλά ,όπως είπα κι από πάνω ,είναι πιθανόν να το'χω ξεχάσει.
Κάναμε άλλωστε τόσα πολλά κ διαφορετικά στο μηχανάκι σου ,και σε αρκετά άλλα επίσης ,κι έχει περάσει κ πάνω από ένας χρόνος από τότε.
Κι είμαι κ γέρος άνθρωπας...το'πα.:rolleyes:
To σίγουρο είναι οτι αυτό το ρελέ δεν είναι δικό μου δημιούργημα.
Ευτυχώς το θυμάσαι κι εσύ αυτό.
Δεν έχω κάν τέτοια ρελέ ,κ αυτά που χρησιμοποιώ είναι συγκεκριμένα ,κ παίρνω πάντα τα ίδια.

Τώρα ,όσο για να το βάλεις μπρός.
Αν ήταν να...θα'χε μπουρλωτιάσει.
Τράβα την λιωμένη ασφάλεια έξω ,έλεγξε ότι δεν είναι ενωμένα/κολλημένα/λιωμένα/βραχυκυκλωμένα τα πινάκια ,βάλε μπρός ,κ δες τι ΔΕΝ δουλεύει.
Η συγκεκριμένη θέση ασφάλειας που έλιωσε ,ασφαλίζει τα μαμά φώτα ,οπότε αυτά δεν θα πρέπει να δουλεύουν.

Το ρελέ ,όπως είπα ,κι εμένα μου φάνηκε σαν "μαμα" ,λόγω της ελαστικής βάσης του.
Αλλά τώρα που το σκέφτομαι ,τα μαμά ρελέ έχουν από κάτω πλαστικές φίσες που κουμπώνουν ,λευκές αν θυμάμαι καλά ,κ όχι γυμνούς ακροδέκτες.
Οπότε ,ίσως να είναι κάτι άλλο ,κι επειδή είναι δεμένο με δεματικό ,ίσως να έχει βγεί από κάπου αλλού κ να'χει δεθεί εκεί.
Δυστυχώς δεν μπορώ να καταλάβω από την φωτό για να σε βοηθήσω.

Μπορείς πάντως να βρεις τι είναι κ μόνος σου.
Αν τραβήξεις έστω κι ενα φισάκι από κάτω κ το αποσυνδέσεις ,κάτι δεν θα λειτουργεί.;)
 
Τελευταία επεξεργασία:

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
Flasher πάντως δεν είναι ,γιατί αυτό είναι από την απέναντι μεριά του μούτρου.(στην πλευρά του γκαζιού)
Ενα-Ενα μου'ρχονται...καταραμένο Αλτσχάϊμερ...:sorry:
 

Gio_Diego_950_ADV

Μέλος
Περιοχή
Λιδωρίκι Φωκίδας
Όνομα
Γιωργος
Μοτό
KTM_950_Adventure
Flasher πάντως δεν είναι ,γιατί αυτό είναι από την απέναντι μεριά του μούτρου.(στην πλευρά του γκαζιού)
Ενα-Ενα μου'ρχονται...καταραμένο Αλτσχάϊμερ...:sorry:
απ την πλευρα του γκαζιου ειναι..Τεσπα το βαλα ρελαντι κανα τεταρτο και δουλευε ρολοι και με καινουρια ασφαλεια και τα φωτα δουλευαν..τωρα αυτο δεν ξερω τι ειναι γτ τα μαγουλα δεν τα βαλα πανω να ελεγξω τα φλας..αυτα θα τα δει αυριο η ηλεκτρολογος.
 

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
απ την πλευρα του γκαζιου ειναι..Τεσπα το βαλα ρελαντι κανα τεταρτο και δουλευε ρολοι και με καινουρια ασφαλεια και τα φωτα δουλευαν..τωρα αυτο δεν ξερω τι ειναι γτ τα μαγουλα δεν τα βαλα πανω να ελεγξω τα φλας..αυτα θα τα δει αυριο η ηλεκτρολογος.
Ελα ρε συ....με μια ματιά στην φωτό μου φάνηκε οτι ήταν στην άλλη πλευρά.
Αφού είναι από την πλευρά του γκαζιού ,μπορεί να είναι κ το φλασέρ.
Οπως κ να'χει ,αφού θα το πας σε ηλεκτρολόγο ,θα τα δεί-βρεί-φτιάξει όλα.
Καλή αποκατάσταση κ καλές βόλτες.:friendship:
 

gefr

Μέλος
Επαγγελματίας
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Γιώργος Φραγκόπουλος
Μοτό
Πάντα υπάρχει αιτία
Ερώτηση. Το διηλεκτρικό γράσο τι ακριβώς είναι; κάτι σαν βαζελίνη που έχει μεγάλη αντάσταση ή μικρή αντίσταση-καλός αγωγός;
 

Pan-dvs

Μέλος
Περιοχή
Ιωαννινα
Όνομα
Παναγιωτης
Μοτό
Gs 1200
Ερώτηση. Το διηλεκτρικό γράσο τι ακριβώς είναι; κάτι σαν βαζελίνη που έχει μεγάλη αντάσταση ή μικρή αντίσταση-καλός αγωγός;
Aπ οτι ξερω δεν ειναι καν αγωγος.Μαλλον κατι σαν βαζελινη με μεγαλυτερη αντοχη στην ταλαιπωρια.
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Ξερει κανεις τι ειδους πλαινη βαλιτσα ειναι αυτη;


Στάλθηκε από το LG-H818 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

yns

Today is life, tomorrow never comes
Περιοχή
Ηράκλειο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 990 Adventure
Honda NX650 Dominator
Ξερει κανεις τι ειδους πλαινη βαλιτσα ειναι αυτη;


Στάλθηκε από το LG-H818 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Βαλίτσα; Για ταψί ή έστω τάπερ μου φέρνει... :D

Σεντ φρομ ΚαΤεΜόφωνο
 
Top Bottom