ΚΤΜ 950/990 (Προβλήματα - Λύσεις - Service - Μόντες - Αναβαθμίσεις)

Xorikos

Μέλος
Όνομα
Xorikos
Μοτό
Ktm adventure 950
Καλησπερα μάγκες,έχω χάσει την τάπα στο ψαλίδι που καλύβει την τρύπα που υπάρχει για την αφαίρεση της πίσω ανάρτησης,υπάρχει καμία άλλη εναλλακτική η ακόμα καλύτερα η αγορά γνήσιας;
 

KO$74S81

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
. KTM 950 ADV 2004
.TM 250 2T 2010
Καλησπερα μάγκες,έχω χάσει την τάπα στο ψαλίδι που καλύβει την τρύπα που υπάρχει για την αφαίρεση της πίσω ανάρτησης,υπάρχει καμία άλλη εναλλακτική η ακόμα καλύτερα η αγορά γνήσιας;
Καλησπέρα ο κωδικός είναι αυτός 60004041000 λογικά υπάρχει πέρυσι το είχα πάρει απο KTM.
 

Fixxer

Μέλος
Όνομα
Stelios
Μοτό
Yamaha
Καλησπερα μάγκες,έχω χάσει την τάπα στο ψαλίδι που καλύβει την τρύπα που υπάρχει για την αφαίρεση της πίσω ανάρτησης,υπάρχει καμία άλλη εναλλακτική η ακόμα καλύτερα η αγορά γνήσιας;
Είχα βάλει κάτι τετοια εγώ: ΚΩΔ-(02492 Φ20)-(02493 Φ21)-(02494 Φ25 Μηχανισμού Φλοτέρ) Λαστιχάκι Τυφλό – ΑΦΟΙ ΠΑΚΤΙΤΗ (afoipaktiti.gr). Αγορά από supermarket 5αδα...
 

Χρήστος

Μέλος
Όνομα
Χρήστος
Μοτό
Aprilia Tuono factory - sym vf185
Ξεκίνησα και εγώ να κοιτάζω πράγματα στο ktm και διαπίστωσα ότι ο διακόπτης του εμπρός φρένου μία δουλεύει και μία όχι.
Ένα από τα δύο "σιδεράκια" που έχω κυκλώσει στη φωτογραφία κουνιέται με αποτέλεσμα να μην ανάβει το στοπ οταν πατάω φρένο.

Εκτός από το να πάρω καινούργιο διακόπτη, έχει κανένας καμιά ιδέα για να το διορθώσω?


Στάλθηκε από το ONEPLUS A5010 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Ξεκίνησα και εγώ να κοιτάζω πράγματα στο ktm και διαπίστωσα ότι ο διακόπτης του εμπρός φρένου μία δουλεύει και μία όχι.
Ένα από τα δύο "σιδερά
Είναι πολύ φθηνός στην αγορά του, ταιριάζει από διάφορα μηχανάκια οπότε δεν νομίζω ότι αξίζει να ασχοληθείς με την επισκευή του.
 

Χρήστος

Μέλος
Όνομα
Χρήστος
Μοτό
Aprilia Tuono factory - sym vf185
Είναι πολύ φθηνός στην αγορά του, ταιριάζει από διάφορα μηχανάκια οπότε δεν νομίζω ότι αξίζει να ασχοληθείς με την επισκευή του.

42.59 € δεν το λες και τσάμπα.
Πως μπορώ να δω από ποια άλλα μηχανάκια ταιριάζει?
Δεν είδα να έχει κάποιο κωδικό για να το ψάξω έτσι.

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5010 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450

42.59 € δεν το λες και τσάμπα.
Πως μπορώ να δω από ποια άλλα μηχανάκια ταιριάζει?
Δεν είδα να έχει κάποιο κωδικό για να το ψάξω έτσι.

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5010 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Καλημέρες Χρήστο.
Στο δικό μου είχα βάλει κάποιον από παπί όπως ο παρακάτω και δούλευε άψογα...


Δεν χρειάζεται ένα πληρώσεις μια περιουσία για πράγματα που είναι κοινά στις μοτοσυκλέτες...;)

Πάρτην στο χέρι σου και μπες στο πρώτο μαγαζί - συνεργείο μοτο που θα βρεις...
 

Xorikos

Μέλος
Όνομα
Xorikos
Μοτό
Ktm adventure 950

Xorikos

Μέλος
Όνομα
Xorikos
Μοτό
Ktm adventure 950
Καταρχάς ευχαριστώ για την άμεση απάντηση,δεν έχω ανοίξει ακόμα την τρόμπα να σου πω την αλήθεια αλλά επειδή το μηχανάκι είναι πρόσφατα αγορασμένο και λέω να βάλω μια αρχή είπα μήπως την αλλάξω τελείως!
 

KO$74S81

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
. KTM 950 ADV 2004
.TM 250 2T 2010
Καταρχάς ευχαριστώ για την άμεση απάντηση,δεν έχω ανοίξει ακόμα την τρόμπα να σου πω την αλήθεια αλλά επειδή το μηχανάκι είναι πρόσφατα αγορασμένο και λέω να βάλω μια αρχή είπα μήπως την αλλάξω τελείως!
Δες αυτό ΚΤΜ 950/990 (Προβλήματα - Λύσεις - Service - Μόντες - Αναβαθμίσεις)
 

Xorikos

Μέλος
Όνομα
Xorikos
Μοτό
Ktm adventure 950
Σκεφτόμουν να μην μπλέξω με πατέντες να βάλω κάτι plug and play για αυτό και σκεφτόμουν την χρήση της all balls
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Λες για το προφανές; Μονόδρομος η γνήσια δηλαδή;
Καλημέρες.
Δες και τις παρακάτω πιο οικονομικές.


Αντλία Βενζίνης (τρόμπα) RMS Για Yamaha TMax 500 01-03
 

Xorikos

Μέλος
Όνομα
Xorikos
Μοτό
Ktm adventure 950
Thenos ευχαριστώ για την επιλογή,θα με ενδιέφερε η γνώμη σου στο κομμάτι αυτό μιας και είσαι ενεργός στο κομμάτι Ktm,να εμπιστευτώ μια από τις παραπάνω;
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Thenos ευχαριστώ για την επιλογή,θα με ενδιέφερε η γνώμη σου στο κομμάτι αυτό μιας και είσαι ενεργός στο κομμάτι Ktm,να εμπιστευτώ μια από τις παραπάνω;
Ποιο ακριβώς είναι το πρόβλημα της τρόμπας?
Έχει χαλάσει η πλατίνα ή έχει χαλάσει το κομμάτι που δημιουργεί πίεση εσωτερικά...?
Εάν έχει χαλάσει η πλατίνα μπορείς να αλλάξεις μόνο αυτήν όπως ανέφερε και ο Κώστας D347H81 παραπάνω.
Εάν έχει χαλάσει το υπόλοιπο κομμάτι αναγκαστικά πηγαίνει σε μία από τις παραπάνω λύσεις.
Επίσης αν μπορείς να περιμένεις στο ebay θα βρεις ακόμη πιο οικονομικές.
Προσωπικά στο 950 είχα βάλει μία KYOSAN EP-8010 κλειστού τύπου από αυτοκίνητο και δεν ξανασχολήθηκα με αυτήν.
Βέβαια απαιτεί αρκετή κοπτοραπτική η μετατροπή αυτή.
 

Fixxer

Μέλος
Όνομα
Stelios
Μοτό
Yamaha
Ερώτηση,έμεινα από τρόμπα βενζίνης,γνωρίζω για το kit του dr bean,αλλά θέλει μέρες για να φθάσει Ελλάδα και εγώ θέλω μηχανάκι άμεσα,έχει χρησιμοποιήσει κανεις την τρόμπα από all balls racing All Balls Racing Αντλία βενζίνης - Πλήρης μονάδα 47-2001 Honda, Kawasaki, Suzuki, Yamaha - Car.gr η έστω έχει κάποια ιδέα;
Παιξε με το DR Bean kit - σε μια βδομάδα το έχεις στο χέρι, είναι πολύ γρήγορος. Στο δικό μου 950S, 80Κ+ km και είναι το μόνο που δεν με ξανα-απασχόλησε (το είχα κάνει προληπτικά όταν το πήρα). Ό,τι άλλο μπορείς να φανταστείς χάλασε (μέχρι κι ελατήρια κυλίνδρων) ΕΚΤΟΣ από το DR Bean kit. Με πατέντες μπορεί να παιδεύεσαι πάνω από βδομάδα...
 
Top Bottom