ΚΤΜ 950/990 (Προβλήματα - Λύσεις - Service - Μόντες - Αναβαθμίσεις)

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
Εχει φυγει απο Bmw το τζαμάκι του καρτερ ( περίπου ιδιο με της τρόμπας σου )και αντικαταστάθηκε χωρις κανενα προβλημα
 

Pan-dvs

Μέλος
Περιοχή
Ιωαννινα
Όνομα
Παναγιωτης
Μοτό
Gs 1200
Φαντάζομαι και τζάμι να κόψω μπαίνει πρεσσαριστό. Δεν νομίζω να γίνεται. Από ότι βλέπω σε parts fiche πάει κομπλέ αντλία.Σκατά.150 ευρώ σχεδόν.
Τσιμουχακι,τζαμακι πρεσαριστο και κολλημα.Δεν εχεις να χασεις κατι.
 

AnotherFace

Μέλος
Περιοχή
Aθηνα
Όνομα
Πετρος
Μοτό
Adv950\hsq510
Έχει αρχίσει ελααααχιστα να σταζει και το δικό μου. Δεν έχει φύγει το τζαμακι..
Πως μπορώ να το σώσω;;;
 

StepaS

Μέλος
Περιοχή
Νάουσα
Όνομα
Vag
Μοτό
KTM Adventure 990 `09
Άλλαξε το μόνος σου προκειμένου να μη σου φύγει σε κάποια στιγμή που θα το χρειαστείς και δε θα το έχεις... :p
 

Antreas990

Μέλος
Περιοχή
Σούνιο
Όνομα
Ανδρέας
Μοτό
Ktm 990 adventure
Και από εμένα είχε φύγει στην αρχή την κόλλησα ξαναεφυγε και πήγα σε καινούργια. Στην θέση σου θα έψαχνα για συμβατή στις τρύπες βάσης από άλλο μοντέλο με ξεχωριστό δοχείο φρενου και για να ψύχεται καλύτερα και για να βελτιωθεί η αίσθηση του πίσω φρενου..
 

sothrhs

Ο demek
Περιοχή
Λάρισα
Όνομα
Σωτήρης
Μοτό
ΤΡΑΚΤΕΡ 06
δυστυχως προσωπικα δε γνωριζω να σου απαντησω...
θα σε παρακαλουσα ομως οταν το φτιαξεις να ενημερωσεις για το κοστος και τι εβαλες τελικα
εστω και σε πμ
μαλλον παω προς τα κει και γω...
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Σήμερα είπα να κάνω ένα τσεκάρισμα για να είμαι έτοιμος για την κάθοδο στα κοπέλια στην Κρήτη και βρήκα κάτι το οποίο είχε βαλθεί θεωρητικά και μου καταστρέψει τον προϋπολογισμό της εκδρομής...:rage:
Ιδού το ένοχο τζαμάκι του δοχείου υγρών το οποίο έπαιζε μέσα-έξω χωρίς όμως να έχω ακόμη διαρροή λαδιού.
Προφανώς το oring εσωτερικά δούλευε ακόμη.:ok:




Και τώρα τι κάνουμε???
Να σκάσω λεφτά για άλλη τρόμπα δεν υπάρχει περίπτωση,ανταλλακτικό για αυτή την ιστορία δεν υπάρχει αλλά εγώ την εκδρομή θα την κάνω ο κόσμος να χαλάσει...
Οπότε χρησιμοποιούμε οτι διαθέτουμε και αρχίζουμε τις πατέντες...:)
Κόλλα δυο συστατικών...;)


Βάζουμε κόλλα γύρω-γύρω στο τζαμάκι και στην συνέχεια το πιέζουμε με κάποιο τρόπο όπως π.χ παρακάτω.Μπορεί να γίνει και με μικρό σφικτήρα αλλά όταν το προσπάθησα για κάποιο λόγο δεν πάταγε ομοιόμορφα το τζάμι...Οπότε tie wrap...


Και τι κάνουμε τώρα μέχρι να στεγνώσει η κόλλα...:thumbsdown:
:ida:Θα φτιάξουμε ενα λαμάκι να κρατάει το τζάμι σταθερό οπότε εκεί δεν πρόκειται να ξαναχαλάσει ποτέ...




Στο εσωτερικό μέρος προτίμησα στο σημείο που θα πιέζει το τζαμάκι να βάλω κάτι το οποίο χρησιμοποιούμε στα έπιπλα,τραπέζια.καρέκλες κ.τ.λ για να μην ακουμπάνε στο πάτωμα.


Ιδού λοιπόν τοποθετημένο και τουλάχιστον απο αυτό δεν πρόκειται να μείνω...:fun


Και επειδή ήμεθα και νοικοκυραίοι της ρίξαμε και ένα βαψιματάκι...:ok:


Οπότε την τιμήσαμε και σήμερα την μέρα...(Τρίτη) :D
ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ:Σε περίπτωση που φύγει το τζαμάκι μπορεί να αντικατασταθεί με κάποια τάπα που βάζουνε σε κορμούς αυτοκινήτων.Μετρήστε την διάμετρο και βρείτε την αντίστοιχη.
Το μειονέκτημα είναι οτι δεν θα έχετε οπτική επαφή με την στάθμη των υγρών φρένου αλλά θα γλυτώσετε την αντικατάσταση της τρόμπας...
:ok:
 
Τελευταία επεξεργασία:

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Ωραίες φωτο....:p
Εγώ τον περτικαλι ιμάντα θα τον έχω στην Κρήτη παντως...:D
Είσαι off topic...:p
Τα προβλήματα των BMW είναι σε άλλη ενότητα...:D:p:roflmao:
 

StepaS

Μέλος
Περιοχή
Νάουσα
Όνομα
Vag
Μοτό
KTM Adventure 990 `09
Γνωρίζετε σε ένα μεγάλο σέρβις σε 990 adv τι χρειάζεται από αναλώσιμα;;;
-Φιλτρο λαδιού
-Φιλτρο αέρος
-Λαδια (3λιτ)
-Παραφλου (πόσα λίτρα?)
-υγρα φρένων
-Υγρα συμπλεκτη
-Μπουζι (2)

Ξεχνάω κάτι? Με τη ρύθμιση των βαλβίδων χρειάζεται κανένα άλλο αναλώσιμο να αλλαχτεί;
 

Miltiadis

Μέλος
Όνομα
Γιωργιόόό!!!!!
Μοτό
Σκύλος μαύρος!
Βάγγο καλό ειναι να αλλάξεις και τα φίλτρα της αντλίας βενζίνης,πόσα χλμ έχεις?Παραφλού αν θυμάμαι καλά χρειάστηκα ένα μπουκάλι yamalube(1 lt συνήθως έχουν)όταν τα είχα αλλάξει μόνος μου στο 950.
 

StepaS

Μέλος
Περιοχή
Νάουσα
Όνομα
Vag
Μοτό
KTM Adventure 990 `09
60.000 αλλά τα είχα αλλάξει κοντά στα 27.000 όταν μου μπουκωσαν και το μηχανάκι έκανε σα να έχει συνάχι. Έχεις δίκιο όμως. Ίσως θέλουν μία αλλαγή κι αυτά.
 

lmb990

Μέλος
Περιοχή
ΑΘΗΝΑ
Όνομα
ΛΑΜΠΡΟΣ
Μοτό
YAMAHA TENERE 700
στα 60000 πιθανον να χρειαστεις και καπελωτα..
 

Nick_990

Μέλος
Περιοχή
Ηρακλειο κρητης
Όνομα
Νικος
Μοτό
KTM 990R
Σήμερα είπα να κάνω ένα τσεκάρισμα για να είμαι έτοιμος για την κάθοδο στα κοπέλια στην Κρήτη και βρήκα κάτι το οποίο είχε βαλθεί θεωρητικά και μου καταστρέψει τον προϋπολογισμό της εκδρομής...:rage:
Ιδού το ένοχο τζαμάκι του δοχείου υγρών το οποίο έπαιζε μέσα-έξω χωρίς όμως να έχω ακόμη διαρροή λαδιού.
Προφανώς το oring εσωτερικά δούλευε ακόμη.:ok:




Και τώρα τι κάνουμε???
Να σκάσω λεφτά για άλλη τρόμπα δεν υπάρχει περίπτωση,ανταλλακτικό για αυτή την ιστορία δεν υπάρχει αλλά εγώ την εκδρομή θα την κάνω ο κόσμος να χαλάσει...
Οπότε χρησιμοποιούμε οτι διαθέτουμε και αρχίζουμε τις πατέντες...:)
Κόλλα δυο συστατικών...;)


Βάζουμε κόλλα γύρω-γύρω στο τζαμάκι και στην συνέχεια το πιέζουμε με κάποιο τρόπο όπως π.χ παρακάτω.Μπορεί να γίνει και με μικρό σφικτήρα αλλά όταν το προσπάθησα για κάποιο λόγο δεν πάταγε ομοιόμορφα το τζάμι...Οπότε tie wrap...


Και τι κάνουμε τώρα μέχρι να στεγνώσει η κόλλα...:thumbsdown:
:ida:Θα φτιάξουμε ενα λαμάκι να κρατάει το τζάμι σταθερό οπότε εκεί δεν πρόκειται να ξαναχαλάσει ποτέ...




Στο εσωτερικό μέρος προτίμησα στο σημείο που θα πιέζει το τζαμάκι να βάλω κάτι το οποίο χρησιμοποιούμε στα έπιπλα,τραπέζια.καρέκλες κ.τ.λ για να μην ακουμπάνε στο πάτωμα.


Ιδού λοιπόν τοποθετημένο και τουλάχιστον απο αυτό δεν πρόκειται να μείνω...:fun


Και επειδή ήμεθα και νοικοκυραίοι της ρίξαμε και ένα βαψιματάκι...:ok:


Οπότε την τιμήσαμε και σήμερα την μέρα...(Τρίτη) :D
ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ:Σε περίπτωση που φύγει το τζαμάκι μπορεί να αντικατασταθεί με κάποια τάπα που βάζουνε σε κορμούς αυτοκινήτων.Μετρήστε την διάμετρο και βρείτε την αντίστοιχη.
Το μειονέκτημα είναι οτι δεν θα έχετε οπτική επαφή με την στάθμη των υγρών φρένου αλλά θα γλυτώσετε την αντικατάσταση της τρόμπας...
:ok:

α) Ημουν ετοιμος να ποσταρω φωτο αλλα με προλαβε ο @thenos o katemis , ακριβως το ιδιο λαμακι εχω φτιαξει εδω και ενα χρονο.
το τζαμακι φευγει παιδες γιατι ειναι για το πεος απο μονο του και περισσευει αλλα σε βολτα ισως μπερδευει μποτα ή παπουτσι και το βγαζει.

β) Φιλος πριν καιρο του εφυγε και βρηκε ανταλλακτικο. τωρα απο αλλη τρομπα το βρηκε ; καινουργιο το βρηκε ; θα σας γελασω.

γ) Εμενα παντως αν φυγει θα παω σε τορνο να μου το γεμισουν, κι ας μη βλεπω τιποτα παρα να δωσω τα 150 ετσι.

δ) Αν βαλετε τρομπα απο αλλο μηχανακι, ρωτησε πρωτα να μην εχει θεμα με τη μοναδα του abs. λογικα θα πρεπει να ειναι ιδιων χαρακτηριστικων. αν δεν πρεσαρει τη σωστη ποσοτητα θα υπολειτουργει η μοναδα και ισως βγαλει ζημια (φανταζομαι πως ετσι θα γινεται,δεν ξερω)
 

Antreas990

Μέλος
Περιοχή
Σούνιο
Όνομα
Ανδρέας
Μοτό
Ktm 990 adventure
Βάλε την exc
α) Ημουν ετοιμος να ποσταρω φωτο αλλα με προλαβε ο @thenos o katemis , ακριβως το ιδιο λαμακι εχω φτιαξει εδω και ενα χρονο.
το τζαμακι φευγει παιδες γιατι ειναι για το πεος απο μονο του και περισσευει αλλα σε βολτα ισως μπερδευει μποτα ή παπουτσι και το βγαζει.

β) Φιλος πριν καιρο του εφυγε και βρηκε ανταλλακτικο. τωρα απο αλλη τρομπα το βρηκε ; καινουργιο το βρηκε ; θα σας γελασω.

γ) Εμενα παντως αν φυγει θα παω σε τορνο να μου το γεμισουν, κι ας μη βλεπω τιποτα παρα να δωσω τα 150 ετσι.

δ) Αν βαλετε τρομπα απο αλλο μηχανακι, ρωτησε πρωτα να μην εχει θεμα με τη μοναδα του abs. λογικα θα πρεπει να ειναι ιδιων χαρακτηριστικων. αν δεν πρεσαρει τη σωστη ποσοτητα θα υπολειτουργει η μοναδα και ισως βγαλει ζημια (φανταζομαι πως ετσι θα γινεται,δεν ξερω)
Η τρόμπα από το exc ή το sd990 και γενικά οι περισσότερες της brembo έχουν 13mm πιστόνι σαν την μαμά του adventure οπότε δεν νομίζω να έχουν θέμα με την μονάδα του abs. Έχουν όμως αλλά πλεονεκτηματα όπως ξεχωριστό δοχείο υγρών και καλύτερο αερισμό αυτού. Η μαμά γιαυτό χαλάει το τζαμακι και βράζει τα υγρά είναι κοντά στους λαιμους της εξάτμισης
 
Top Bottom