ΚΤΜ 950/990 (Προβλήματα - Λύσεις - Service - Μόντες - Αναβαθμίσεις)

AggelakasK

Μέλος
Περιοχή
Πειραιας
Όνομα
KΩΣΤΑΣ
Μοτό
R1200 GS
οχι ειμαι μια χαρα , εντος των οριων ισως και λιγο λιγοτερο! και το σασμαν “βουτυρο”!! Αλλαγες ανα 2500 το πολυ 3000
 
Τελευταία επεξεργασία:

StepaS

Μέλος
Περιοχή
Νάουσα
Όνομα
Vag
Μοτό
KTM Adventure 990 `09
@AggelakasK
Δεν γνωριζω πολλά και ρωτάω για μαθαίνω...

Ακομη πιο λεπτά από αυτά που προτείνει η ΚΤΜ; Νομίζω πως αυτό θα ήταν καλό σε μια χώρα ή σε μια περιοχή με πολύ κρύο όπου αργεί να ανεβάσει θερμοκρασία ο κινητήρας. Επίσης το να αλλάζω κάθε 3.000km λάδια το βρίσκω υπερβολή. Εγώ βάζω τα motorex 10w50 και αλλάζω κάθε 7500 (ότι λέει το manual) και η κατανάλωση μου είναι κι εμένα normal.
Όπως βέβαια normal είναι και η χρήση που κάνω στη μηχανή. Αν εσύ του πίνεις το αίμα σε πίστες και βουνά τότε αλλάζει το πράγμα... :)
Αλλά νομίζω πως είναι πολύ μεγάλο το κόστος να αλλάζεις τα λάδια τόσο συχνά όταν καλιστα θα μπορούσαν να βγάλουν και 10.000km
 

AggelakasK

Μέλος
Περιοχή
Πειραιας
Όνομα
KΩΣΤΑΣ
Μοτό
R1200 GS
μικρη διαφορα το 10-50 με το 10-60 ....μιλαμε για μοτερ που βραζουν ..και για θερμοκρασιες Ελλαδας ..αν εισαι και στο Λεκ .Αττ.
οτι ειπε και ο Σπυρος , νερακι γινονται
 

lep990

Μέλος
Περιοχή
ΚΙΑΤΟ ΚΟΡΙΝΘΙΑΣ
Όνομα
Νίκος
Μοτό
ΚΤΜ adventure 990
GAS GAS EC250
Honda bros 400
καλο μήνα παίδια!!! εχω ενα θέμα. η ζαντες μου εχουν χασει την γυαλάδα τους.. εντωμεταξύ ειχα ρίξει ενα καθαριστικο για τα λάδια, οπου ειχε μαζέψει πολύ και μετα που το έπλυνα γενικα το μηχανάκι, μετα απο αυτο σαν να έχουν χειροτερέψει ακομα. εχει πάυει κανεις κατι παρόμοιο;;
 

StepaS

Μέλος
Περιοχή
Νάουσα
Όνομα
Vag
Μοτό
KTM Adventure 990 `09
Κι εγώ σήμερα κάθισα και έπλυνα τη μηχανή και παρατήρησα το ίδιο πράγμα... Εγώ τις ζάντες τις καθαριζω με wd40 (ψεκάζω ένα πανί και τις περναω, όχι απευθείας ψεκασμα στη ζάντα). Οπότε δε νομίζω να φταίει το καθαριστικό. Δεν ξέρω μήπως βοηθούσε καμιά Autosol ή κάτι τέτοιο...
 

Big twin

Orange blood
Όνομα
Σαββας
Μοτό
Ktm 990 smt 2011
@lep990 Το μόνο σίγουρο είναι πως ότι είναι "oil cleaner" είναι μεγάλη χημεία και πρέπει να το αποφύγουμε πολλές φορές πάνε και στα ρουλεμαν και είναι καταστροφικό! Το wd40 που λέει ο φίλος stepas δεν είναι αποκλειστικά "oil cleaner" αλλά αφού κάνει θαύματα σίγουρα είναι και αυτό πολυ δυνατό για να κάνει ζημιά σε βερνίκι και νικελ! Κάνε ένα γυαλισμα με αλοιφή αλλά για "μόνιμα αποτελέσματα" θα χρειαστείς αλοιφαδορο.. Και γενικότερα για να αποφύγουμε τέτοιου είδους μαγικά ζουμιά θέλει συχνά ένα πέρασμα με πανί ΠΟΛΎ προσοχή στον τρόπο που ψεκαζεις-λαδώνης την αλυσίδα(κατ εμε μακριά από ότι είναι motul ειδικά τα chain lube... omg ας κλείσει κάποιος αυτή την εταιρεία :fun) ΚΑΙ ΟΠΩΣΔΉΠΟΤΕ μετά το ψεκαζμα αφού το αφήσεις 20 λεπτά ρίξε σε ένα πανί(το οποίο θα έχεις μόνο για την αλυσίδα από δω και στο εξής) λίγο καθαριστικό φρενων και περνα την αλυσίδα αγκαλιαζοντας την με το χέρι σου από αριστερά-δεξιά-και έξω(από μέσα δεν πρέπει και δεν χρειάζεται) μέχρι το πανί να πηγαίνει πλέον απαλά σαν να καθαρίζεις ένα βερνικωμενο σημείο και λίγο προσοχή στο καθαριστικό να μην είναι τελείως μουσκεμα το πανί και πάει στα o-ring! .. Είναι σημαντικό γιατί πολλοί το αφήνουν έτσι και μετά ότι περίσσευμα έχει η αλυσίδα από λάδι το πετάει παντού ακόμα και στο λάστιχο μερικές μοτο και είναι πολύ επικίνδυνο! Σορρυ για την φλυαρία.. Δοκιμασμένα πράματα! Αα το chain lube της nigrin είναι πραγματικά άψογο! :like:
 

StepaS

Μέλος
Περιοχή
Νάουσα
Όνομα
Vag
Μοτό
KTM Adventure 990 `09
@Big twin
Εγώ το wd40 μέχρι τώρα το θεωρούσα αθώο πάντως. Δεν περίμενα πως μπορεί να διαβρώσει βαφές... Πάντως τα μόνα που καθαρίζω με αυτό είναι οι ζάντες και οι εξατμίσεις... Και μια στο τόσο ψεκάζω 1-2 σταγόνες σε βίδες (π.χ του ψαλιδιού) ή στους διακόπτες προκειμένου να μη μαζεύουν μέσα βρωμιά και υγρασία.
 

Pan-dvs

Μέλος
Περιοχή
Ιωαννινα
Όνομα
Παναγιωτης
Μοτό
Gs 1200
@Big twin
Εγώ το wd40 μέχρι τώρα το θεωρούσα αθώο πάντως. Δεν περίμενα πως μπορεί να διαβρώσει βαφές... Πάντως τα μόνα που καθαρίζω με αυτό είναι οι ζάντες και οι εξατμίσεις... Και μια στο τόσο ψεκάζω 1-2 σταγόνες σε βίδες (π.χ του ψαλιδιού) ή στους διακόπτες προκειμένου να μη μαζεύουν μέσα βρωμιά και υγρασία.
Αν διαβρωνε βαφες το tuono φιλου ,θα ειχε λιωσει.
 

Big twin

Orange blood
Όνομα
Σαββας
Μοτό
Ktm 990 smt 2011
@Pan(dvs) το καλοκαίρι που μας πέρασε ψεκασα την ha-harley ολόκληρη στα κάτω μερη με wd την άφησα λίγο και ξεπλυνα μετά.. Τα πίσω πατηράκια κατά μήκος τους έχουν από 8-9? αν θυμάμαι καλά λαστιχακι για να μην γλιστρανε τα παπούτσια.. Ελιωσαν όλα.. Η αλήθεια είναι πως μου φάνηκε περίεργο αφού ούτε άκουσα ξανά κάτι τέτοιο και όλα τα χρόνια wd χρησιμοποιώ και δεν είχα πρόβλημα.. Έγινε όμως. Υπάρχει μια περίπτωση να ήταν τελείως ξεραμένα και να μην τα είχα δει αλλά δε νομίζω.. Πλέον σημεία όπως αυτά που λέει ο stepas βάζω σπρέι σιλικόνης. Καλημέρα συντροχοι!
 

πυξιδας990

Μέλος
Περιοχή
Λεωνιδιο Τσακωνιας
Όνομα
μανωλης
Μοτό
aprilia DORSODURO RED
1..υπερβολη καθε 3000χλμ αλλαγη λαδιων,εγω αλλαζω μετα απο 5000χλμ στο περιπου,οποτε αδειασω..μερικες φορες και στα 6000χλμ
2...τωρα του εχω κατι motul....ενα κατι σκληρο το κιβωτιο,αλλα δεν τα καιει....παντως μιλαμε για επαρχια..
3....αμα θελετε να βγαζετε βρομες αφοβα και να γυαλιζει...ειδικα οι ζαντες...βρειτε γυαλιστικο προφυλακτυρων(εξωτερικα πλαστικα δηλ)..μιλαμε οι ζαντες και τα λοιπα γινονται καινουρια....
 

Pan-dvs

Μέλος
Περιοχή
Ιωαννινα
Όνομα
Παναγιωτης
Μοτό
Gs 1200
@Pan(dvs) το καλοκαίρι που μας πέρασε ψεκασα την ha-harley ολόκληρη στα κάτω μερη με wd την άφησα λίγο και ξεπλυνα μετά.. Τα πίσω πατηράκια κατά μήκος τους έχουν από 8-9? αν θυμάμαι καλά λαστιχακι για να μην γλιστρανε τα παπούτσια.. Ελιωσαν όλα.. ..
Το αποκλειεις να ητανε μουφα?

Το φιλαρακι πριν την κλεισει για χειμωνα,αδειαζει ενα ολοκληρο σπρευ πανω στη μηχανη και δεν ειχε ποτε θεμα.Παρε ενα αλλο χαζολαστιχακι και ψεξασε το με το wd 40.
 

Big twin

Orange blood
Όνομα
Σαββας
Μοτό
Ktm 990 smt 2011
Ερώτηση. Το καλοκαίρι που μας πέρασε έπαιρνε το βεντιλατερ μόλις έδειχνε 7 γραμμές θερμοκρασία.. Τώρα το χειμώνα πάει 8+ (δλδ 20-30 sec μετά που ανάβει η 8η) και μετά παίρνει βεντιλατερ. Έχει κάποιον αισθητήρα που μετράει εξωτερική θερμοκρασία να φανταστώ και αναλόγως πράττει? Ktm 990 smt

Θα καλέσω ενισχύσεις αφού δεν πήρα.κάποια στάνταρ απάντηση... @el-Gatto Κώστα βοήθα λίγο ρε φίλε... Έχεις καιρό να εμφανιστεις ελπίζω να είσαι οκ και αν μην έγινε κάτι!
 
Τελευταία επεξεργασία:

πυξιδας990

Μέλος
Περιοχή
Λεωνιδιο Τσακωνιας
Όνομα
μανωλης
Μοτό
aprilia DORSODURO RED
Ερώτηση. Το καλοκαίρι που μας πέρασε έπαιρνε το βεντιλατερ μόλις έδειχνε 7 γραμμές θερμοκρασία.. Τώρα το χειμώνα πάει 8+ (δλδ 20-30 sec μετά που ανάβει η 8η) και μετά παίρνει βεντιλατερ. Έχει κάποιον αισθητήρα που μετράει εξωτερική θερμοκρασία να φανταστώ και αναλόγως πράττει? Ktm 990 smt
το ιδιο ψυκτικο?
 

πυξιδας990

Μέλος
Περιοχή
Λεωνιδιο Τσακωνιας
Όνομα
μανωλης
Μοτό
aprilia DORSODURO RED
η βαλβιδα ανοιγει μολις πιανει το ψυκτικο συγκεκριμενο βαθμο βρασμου ,οποτε κατι αλλο παιζεται.....αλλα ktm ειναι,πυροβολημενα μηχανακια ειναι....
 
Top Bottom