ΚΤΜ 950/990 (Προβλήματα - Λύσεις - Service - Μόντες - Αναβαθμίσεις)

#skliros_kariolis (geez996)

γιου μεικ μι κρ'υ'ζι ρε...
ADVRIDE Team
Περιοχή
Αττικης
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
KTM 300 EXC το tpi το καλό , το 6 gays
Μαλλον στα υγρα εχει πεσει το σημειο βρασμου

Sent from my SM-G935F using Tapatalk
 
Περιοχή
ΕΔΕΣΣΑ
Όνομα
γρηγοης
Μοτό
ΚΤΜ 990R 10"
KTM 990R 10 Πρόβλημα : περιση 2016 σε μια γρήγορη οδηγήσει κ αρκετή πίεση σε ένα κλείσιμο του γκαζιού κρατούσε πάλη ψιλές στροφές έσβησα κινητήρα έβαλα μπροστά κ όλα καλά Χθες σε αναλογη κατάσταση έκανε πάλι το ίδιο ακριβώς κ μετά όλα καλά. ΕΡΩΤΗΣΗ : λογικά είναι TPS τη επιλογές έχω με μια ερώτηση σε ΚΤΜ είπε 108€ ανταλλακτικό κ 60€ δουλειά
:UH:



Sent from Messenger
 

πυξιδας990

Μέλος
Περιοχή
Λεωνιδιο Τσακωνιας
Όνομα
μανωλης
Μοτό
aprilia DORSODURO RED
KTM 990R 10 Πρόβλημα : περιση 2016 σε μια γρήγορη οδηγήσει κ αρκετή πίεση σε ένα κλείσιμο του γκαζιού κρατούσε πάλη ψιλές στροφές έσβησα κινητήρα έβαλα μπροστά κ όλα καλά Χθες σε αναλογη κατάσταση έκανε πάλι το ίδιο ακριβώς κ μετά όλα καλά. ΕΡΩΤΗΣΗ : λογικά είναι TPS τη επιλογές έχω με μια ερώτηση σε ΚΤΜ είπε 108€ ανταλλακτικό κ 60€ δουλειά
:UH:



Sent from Messenger
τωρα με τις ζεστες θα το ξαναπιασει...μου το εκανε και μενα περυσι το καλοκαιρι,,,,μολις χειμωνιασε σταματησε,τωρα το κοβω να ξαναγινεται..
 

left950

Μέλος
Όνομα
Λευτερης Ατσοπαρδης
Μοτό
ΚΤΜ 950 ADV
Στο μηχανακι (950), ελιωσε η φισα του ανορθωτη που ενωνεται με το βολαν... αν δεν κανω λαθος τρια καλωδια εχει... ο ανορθωτης δεν ανεβαζει θερμοκρασια , φορτιζει κανονικα την μπαταρια... τι κανω? Βαζω κλεμα προσελανινη και απλα συνεχιζω? Υπαρχει η δυνατοτητα να βρω την οριτζιναλ φισα? Ξερει κανεις?
 

Potis

Μέλος
Περιοχή
Athens
Όνομα
Panos
Μοτό
Adventure 950
Στο μηχανακι (950), ελιωσε η φισα του ανορθωτη που ενωνεται με το βολαν... αν δεν κανω λαθος τρια καλωδια εχει... ο ανορθωτης δεν ανεβαζει θερμοκρασια , φορτιζει κανονικα την μπαταρια... τι κανω? Βαζω κλεμα προσελανινη και απλα συνεχιζω? Υπαρχει η δυνατοτητα να βρω την οριτζιναλ φισα? Ξερει κανεις?
Εχω παθει ακριβώς το ιδιο και με αποτέλεσμα με άφηνε απο μπαταρια μεχρι να το δω...κόψιμο η παλια Φισα και πέταμα ,τα ένωσε ο μηχανικός μου ενα ενα τα καλώδια και απο τοτε κομπλε ολα.
 

Spyrious

Μέλος
Περιοχή
Ιωάννινα
Όνομα
Σπύρος
Μοτό
00' TL1000R
22' 701 Enduro
Καλησπέρα. Για να αλλάξω τεντωτηρες, πρέπει να βγει το Κάρτερ; τον βλέπω λίγο στριμωγμενο τον εμπρός. Επίσης πρέπει να είναι ο κάθε κύλινδρος εκείνη την στιγμή στο ΑΝΣ; Νομίζω δεν έχει σημασία αλλά θέλω να είμαι σίγουρος. Ευχαριστώ
 

left950

Μέλος
Όνομα
Λευτερης Ατσοπαρδης
Μοτό
ΚΤΜ 950 ADV
Εχω παθει ακριβώς το ιδιο και με αποτέλεσμα με άφηνε απο μπαταρια μεχρι να το δω...κόψιμο η παλια Φισα και πέταμα ,τα ένωσε ο μηχανικός μου ενα ενα τα καλώδια και απο τοτε κομπλε ολα.
μαλλον αυτο θα κανω κι εγω... ευχαιστω πολυ
 

lmb990

Μέλος
Περιοχή
ΑΘΗΝΑ
Όνομα
ΛΑΜΠΡΟΣ
Μοτό
YAMAHA TENERE 700
Ποσα χλμ εχετε και θελετε να αλλαξετε τεντωτηρες?? Παρατηρητε κατι που δειχνει οτι θελουν αλλαγη?
 

christof40

Μέλος
Όνομα
χριστοφορος
Μοτό
cbr r1 gsxr το γνωστο ninja
Καλησπέρα. Για να αλλάξω τεντωτηρες, πρέπει να βγει το Κάρτερ; τον βλέπω λίγο στριμωγμενο τον εμπρός. Επίσης πρέπει να είναι ο κάθε κύλινδρος εκείνη την στιγμή στο ΑΝΣ; Νομίζω δεν έχει σημασία αλλά θέλω να είμαι σίγουρος. Ευχαριστώ
τεντωτηρες η γλυστρες καδενας εννοεις γιατι με μπερδεψες με το καρτερ και οταν λες καρτερ μαλλον εννοεις το καπακι βολαν εε?
 

Big twin

Orange blood
Όνομα
Σαββας
Μοτό
Ktm 990 smt 2011
@Spyrious Μιας και πήγε Τρίτη θα σε παρακαλούσα να απαντήσεις στον Χριστοφορο αφού περιμένω με αγωνία να γράψει κάνα σεντονακι :x3:! Δεν υπάρχει αντίστοιχο ποστ εδώ μέσα για "DIY καδενα"

Σπύρο πιο φιλικά δεν πάει να ξέρεις ε :ok: :friendship:
 

christof40

Μέλος
Όνομα
χριστοφορος
Μοτό
cbr r1 gsxr το γνωστο ninja
οκ.οποτε υποπτευομαι οτι θελεις να βαλεις μηχανικους τεντωτηρες για να μην ακουγεται τοσο πολυ η καδενα ετσι?
γιατι θεωρω απιθανο να χαλασαν οι μαμα τεντωτηρες.
μπορεις να ξεβιδωσεις το δοχειο λαδιου,να το τραβηξεις λιγο εξω και να ξεβιδωσεις τον τεντωτηρα,δεν χρειαζεται να φερεις τα πιστονια στο ΑΝΣ.
δηλ. απλα ξεβιδωνεις τους τεντωτηρες και βαζεις τους καινουργιους
αν βαλεις μηχανικους μεγαλη προσοχη στην ρυθμιση τους
τους βιδωνεις με το χερι εως οτου τερματισουν και μετα τους δινεις απο μιση εως 3/4 της στροφης σφιξιμο.
 

christof40

Μέλος
Όνομα
χριστοφορος
Μοτό
cbr r1 gsxr το γνωστο ninja
Πάλι υδραυλικούς μαμά πήρα. Μηχανικούς δεν έβγαλα άκρη ποιοι ταιριάζουν.
γιατι χαλασαν οι μαμα?
τεσπα το o ring σε καθε τεντωτηρα μην ξεχασεις και να ριξεις λαδι μεσα στους τεντωτηρες πριν τους τοποθετησεις.
αν το δει ο onroad και θελει ας γραψει απο που και ποια εταιρεια εχει τους μηχανικους τεντωτηρες για το ktm
 

Potis

Μέλος
Περιοχή
Athens
Όνομα
Panos
Μοτό
Adventure 950
Το στροφόμετρο τρέμει η βελόνα ελαφρός σε ενα φάσμα στροφών.απο τοτε που το πηρα Ετσι ειναι,εχει μπει κανεις στην διαδικασία να δει αν φτιαχνεται και τι φταίει?αξιζει?
 
Top Bottom