"Καβάντζωμα" θέσης στάθμευσης

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Στην - πρώην - γειτονιά μου, είχα έναν μπάρμπα απέναντι, 55-60 ετών, με ένα χρέπι Skoda, ο οποίος πάρκαρε κάθε φορά έτσι ώστε να πιάνει 2 θέσεις αυτοκινήτου. Κάθε φορά. Αν κάποιος πάρκαρε πολύ κοντά, πίσω ή μπροστά του, έβαζε μπρος το χρέπι και το μετακινούσε 1-2 μέτρα προς την αντίθετη κατεύθυνση. Κάθε μέρα, η ίδια δουλειά. Έβαζε μπρος το αυτοκίνητο για 30 δευτερόλεπτα. Νομίζω όλα τα χιλιόμετρά του ήταν σε αυτή τη "διαδρομή", τα τελευταία αρκετά χρόνια.

Εγώ είχα πιλοτή, όπου πάρκαρε το αυτοκίνητο της οικογένειας και η μοτοσικλέτα μου, αλλά για μια περίοδο είχα και δικό μου αυτοκίνητο και τύχαινε κάποιες φορές (ελάχιστες) να το παρκάρω έξω από το σπίτι του, αν δεν υπήρχε χώρος αλλού στο στενό. Μια μέρα μου "την είπε", γιατί παρκάρω έξω από το σπίτι του κι όχι στο γκαράζ μου. Ε εκεί "έσπασα" λίγο και τα άκουσε. Του είπα ξεκάθαρα ότι θα παρκάρω όπου γουστάρω και αν ξανακούσω κουβέντα του σχετικά, θα παρκάρω εκεί και τα 2 αυτοκίνητα και το μηχανάκι. Για πάντα.

Δεν ξαναμίλησε. Αλλά συνέχισε να κάνει ό,τι έκανε, φυσικά. Μερικοί απλά δε γίνονται άνθρωποι ποτέ, δεν αξίζει καν τον κόπο.
Ζω την ίδια κατάσταση εδώ και 10 χρόνια αλλά όχι από έναν, από πολύ περισσότερους! Οι περισσότεροι στο δρόμο που μένω έχουν εξασφαλίσει την ιδιωτική θέση παρκαρίσματος. Οι ασκήσεις διαχείρισης θυμού για μένα είναι μια καθημερινότητα... πρόκειται για εμφύλιο πόλεμο μεταξύ γειτόνων αλλά όλοι ξέρουμε τις συνέπειες των εμφυλίων πολέμων, στο τέλος όλοι είναι χαμένοι.
 

George_M.

..ο Βαρθολομαίος..!
Περιοχή
Ανατολικα της Αττικης...
Όνομα
George.
Μοτό
R1100GS 75th Aniversary Edition.
το αρχικο ποστ αποτελει ''διατριβη'' στο φαινομενο που ονομαζουμε ''ελληνικη γειτονια'',ενα φαινομενο οπου ο καθενας τους νομιζει πως επειδη μενει χρονια εκει μπορει να οικειοποιηθει τα παντα.
απο τις θεσεις παρκιν εως την αποβολη των νερων του πλυντηριου στον δρομο.
βεβαια δεν συμαβινουν μονο στις πολεις οπου ο χωρος ειναι περιορισμενος,κ εδω στην Λουτσα που εχει τοσο τοπο διαθεσιμο τα ιδια κ χειροτερα.
εδω ριχνουν ακομα τα καμενα λαδια στους χωματοδρομους,εξω απο τα ΙΔΙΑ ΤΟΥΣ ΤΑ ΣΠΙΤΙΑ,ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΠΑΙΖΟΥΝ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΤΟΥΣ για να μην σηκωνεται σκονη...
ποση δυστηχια τελικα επιφερει η ελειψη παιδειας...
 

StepaS

Μέλος
Περιοχή
Νάουσα
Όνομα
Vag
Μοτό
KTM Adventure 990 `09
Σχετικά με το παρκάρισμα στα πεζοδρόμια... ή την κατάληψη που κάνουν κάποια καταστήματα με τραπεζοκαθίσματα ή άλλο εξοπλισμό (π.χ ψυγεία-περιπτερα) κτλ ΝΟΜΙΖΩ πως σε μερικές περιπτώσεις επιτρέπεται με την προϋπόθεση πως υπάρχει χώρος τουλάχιστον 1,20 μετρο (αν θυμάμαι καλά) καθαρής διέλευσης (χωρίς κάποιο δέντρο, κολώνα ΔΕΗ κτλ) .

Καλά τα λέμε όλοι εδώ μέσα αλλά σε άπειρες περιπτώσεις παρανομει και ο ίδιος ο δήμος ο οποίος δίνει άδεια τραπεζοκαθισματων σε μαγαζιά των οποίων τα πεζοδρόμια δεν μπορούν να υποστηρίξουν κάτι τέτοιο.
Οπότε στο γενικοτερο ελλειμα παιδείας το οποίο είπε ο φίλος πολύ σωστά, εγώ θα προσθέσω και το κράτος με τις "πρόχειρο-δουλειές" του.

Πάντως με οσους κάνουν κατάληψη θέσεων με ότι τους βολεψει (και για καθε τέτοια νοοτροπία) .... αξίζει να πέσουν μερικές ψιλες!!!
 

mitch

Μέλος
Περιοχή
Πιτσουνι Σιτυ
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
BMW R1150GS ADV
Suzuki drz400s
Honda VT250Z
Σχετικά με το παρκάρισμα στα πεζοδρόμια... ή την κατάληψη που κάνουν κάποια καταστήματα με τραπεζοκαθίσματα ή άλλο εξοπλισμό (π.χ ψυγεία-περιπτερα) κτλ ΝΟΜΙΖΩ πως σε μερικές περιπτώσεις επιτρέπεται με την προϋπόθεση πως υπάρχει χώρος τουλάχιστον 1,20 μετρο (αν θυμάμαι καλά) καθαρής διέλευσης (χωρίς κάποιο δέντρο, κολώνα ΔΕΗ κτλ) .

Καλά τα λέμε όλοι εδώ μέσα αλλά σε άπειρες περιπτώσεις παρανομει και ο ίδιος ο δήμος ο οποίος δίνει άδεια τραπεζοκαθισματων σε μαγαζιά των οποίων τα πεζοδρόμια δεν μπορούν να υποστηρίξουν κάτι τέτοιο.
Οπότε στο γενικοτερο ελλειμα παιδείας το οποίο είπε ο φίλος πολύ σωστά, εγώ θα προσθέσω και το κράτος με τις "πρόχειρο-δουλειές" του.

Πάντως με οσους κάνουν κατάληψη θέσεων με ότι τους βολεψει (και για καθε τέτοια νοοτροπία) .... αξίζει να πέσουν μερικές ψιλες!!!

Το κρατος ειναι εσυ και εγω!!
Ειναι ο καθρεφτης της κοινωνίας. Στη κοινωνία που ζουμε υπαρχει τεραστια ελληψη παιδιας και ανθρωπιας. Οποτε επομενο ειναι και η αρχη της κοινωνίας να ειναι οπως ακριβως ειναι και η κοινωνία.

Στην λυση του να πεσουν "μερικες ψιλες" καταφευγουν οσοι αδυνατουν να συνομιλουν και να λυσουν τα προβληματα τους με πολιτισμενο τροπο
 

StepaS

Μέλος
Περιοχή
Νάουσα
Όνομα
Vag
Μοτό
KTM Adventure 990 `09
@mitch ανοίγουμε πολλά θέματα τα οποία δεν μπορεί κανείς μας να κλείσει νομίζω (περί κράτους, παιδείας, γαϊδουριάς και πάει λέγοντας).

Απλά στα αυτιά μου πλέον είναι πολύ κουραστική η γενίκευση του στυλ "εμείς είμαστε το κράτος" ή "φταίμε κι εμείς". Το κάναμε καραμέλα (ειδικά τα τελευταία χρόνια) και οι ευθύνες κάπου στην πορεία χάνονται! και δεν καταλογίζονται εκεί που θα έπρεπε!
Όχι ρε φίλος... δε φταίω! Όχι ρε φίλος... δεν καβατζώνω θέσεις βάζοντας καφάσια με κορδέλες.

όπως πολύ σωστά λες κι εσύ (αν και είμαι σίγουρος πως κάτι άλλο εννοούσες)...
όπου δεν πίπτει λόγος, πίπτει ράβδος!
:crs::crs::crs:
 

mitch

Μέλος
Περιοχή
Πιτσουνι Σιτυ
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
BMW R1150GS ADV
Suzuki drz400s
Honda VT250Z
Στο δικο μου τροπο σκεψης η βια και η βαρβαρότητα δεν χωράνε.

Συμφωνουμε λοιπον................ οτι διαφωνούμε. Οπότε παμε παρακατω.
 

Xenos

Μέλος
Περιοχή
Περιστερι-Πευκη
Όνομα
Ξενοφων
Μοτό
GS 1200- 06
ορισμενες φορες ο "πολύς πολιτισμός" δεν εχει και πολλά αποτελέσματα,αντιμετώπισα το ιδιο προβλημα πριν αρκετά χρόνια στην παλιά μου γειτονιά,υπήρχαν οικογένειες που ειχαν 2-3 αμάξια,και φυσικά θελαν να τα έχουν ολα εξω απο την πόρτα τους,οι υπόλοιποι να κανουμε βόλτες τα τετράγωνα 3-4 πιο πέρα για μια θέση.
Αφου δεν εβγαλα ακρη με τα λογια-ακομα και με μικρο καυγαδες λεκτικους-...εγινα κολεγιόπαιδο,μερικά ξενύχτια..και έπιασαν το νόημα!!!!!...Δεν λεω οτι ηταν-ειναι σωστό.....αλλά όπου δεν περνάει ο λόγος,περνάει κάτι άλλο!!!!...Δεν γινετε να είμαστε οι πολιτισμένοι και να μας λένε και μακακες!!!!
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
ορισμενες φορες ο "πολύς πολιτισμός" δεν εχει και πολλά αποτελέσματα,αντιμετώπισα το ιδιο προβλημα πριν αρκετά χρόνια στην παλιά μου γειτονιά,υπήρχαν οικογένειες που ειχαν 2-3 αμάξια,και φυσικά θελαν να τα έχουν ολα εξω απο την πόρτα τους,οι υπόλοιποι να κανουμε βόλτες τα τετράγωνα 3-4 πιο πέρα για μια θέση.
Αφου δεν εβγαλα ακρη με τα λογια-ακομα και με μικρο καυγαδες λεκτικους-...εγινα κολεγιόπαιδο,μερικά ξενύχτια..και έπιασαν το νόημα!!!!!...Δεν λεω οτι ηταν-ειναι σωστό.....αλλά όπου δεν περνάει ο λόγος,περνάει κάτι άλλο!!!!...Δεν γινετε να είμαστε οι πολιτισμένοι και να μας λένε και μακακες!!!!
Δε κατάλαβα τι εννοείς με τα ξενύχτια. Δηλαδή τι έκανες;

Στάλθηκε από το SM-N910C μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Xenos

Μέλος
Περιοχή
Περιστερι-Πευκη
Όνομα
Ξενοφων
Μοτό
GS 1200- 06
πράγματα που στο φως της ημερας δε τα κάνεις!!!!....έγινε 2-3 φορές..οποτε καταλάβανε οτι καποιος ειχε στραβώσει πολυ μαζί τους με το θέμα του παρκαρίσματος...οπότε και έβαλαν μυαλό!....ειχα τέτοιο θεμα ,που υπήρχαν μέρες που δεν είχα χώρο ουτε την μηχανή να βάλω ανάμεσα στα αμάξια τους,οχι να βρω χώρο για το δικό μου αμάξι!!!!!
 
Reactions: STF

dimos47ki7

Μέλος
Περιοχή
Τρικαλα
Όνομα
Δημος
Μοτό
KTM 1290 Super Adventure 16
δυστυχως τα περισσοτερα που ανεφερες ειναι νομιμα. δεν μπορεις να κανεις κατι, απλα οι ανθρωποι ειναι παρτακηδες.
για τα υπολοιπα, δεν προκειται ποτε να συννενοηθεις με καποιον απο αυτους. αν ειχαν την στοιχειωδη ευαισθησια, δεν θα το εκαναν εξαρχης, αρα, το να προσπαθεις να ανακαλυψεις την ευαισθησια σε εναν απο δαυτους, ειναι χασιμο χρονου.

καταγγελιες στο 100, να πεφτουν τα 400αρια και να στρωνουν χαρακτηρα...σε καμμια πολιτισμενη χωρα (οπως πχ η γερμανια που πολλοι την χρησιμοποιουμε σαν παραδειγμα) δεν συννετιστηκαν οι πολιτες απο την καλη τους την καρδια. εγιναν ανθρωποι επειδη ειχαν τον φοβο του προστιμου και της καταγγελιας. εμεις εχουμε ακομα καταλοιπα, μην τυχων μας πουν χαφιεδες
 

tzigis

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα /Συβοτα Θεσπρωτίας
Όνομα
Γιωργος
Μοτό
F650gs twin
P200
Avon 300
Δεν μπορεί και είναι ουτοπία να περιμένουμε να έχουν όλοι την φημισμένη"παιδεια"
Αρκεί αυτοι που την έχουν να κάνουν αυτό που πρέπει όταν πρέπει...
Και δεν φτάνεις στο επιθυμητό εύκολα ,πρέπει να περάσει η κοινωνία από μερικά όχι και τόσο δημοκρατικά στάδια μέχρι να μάθει ο πολίτης τα όρια που έχει θεσπίσει η κοινωνία/κράτος ..
Γιατί νιώθω ότι όταν χάνονται η δεν υπάρχουν όρια η παιδεία πάει περίπατο ακόμα και από πολλους από αυτούς που την βροντοεκφραζουν ...
Στην Ελλάδα δυστυχώς εσκεμενα η πες απο κατάλοιπα περασμένων αιώνων η ανομία κυβερναει και πολλαπλασιάζεται ρακδαια με την ανοχή όλων μας που κατά τα λεγόμενα είμαστε ενεργοι πολίτες αυτού του κράτους,
Και όπως έλεγε και ο κυρ Πλάτων ο πολίτης πρέπει να προασπιζει τα θεσπισμενα ακόμα και όταν δεν είναι η πολιτεία παρόν ...
 

Savvas62

Μοτοβόλτα = ΙΕΡΗ - ΑΠΑΡΑΒΙΑΣΤΗ και ΑΙΤΙΑ ΠΟΛΕΜΟΥ
Όνομα
Σάββας
Μοτό
HONDA RC 90, HONDA HF-05, HONDA PCX 125+150, YAMAHA CYGNUS
Το επόμενο στάδιο που θα ζήσετε θάναι το εξής (όσοι δεν τόχετε ζήσει) :
Πληρώνετε να πάρετε διαμέρισμα με χώρο στάθμευσης. Όλα καλά? Βολευτήκατε και χρεωθήκατε κανά 20άρι-30άρι χρόνια?
Αμ δε...ξέρετε το <<για ένα λεπτάκι>>? Να θες να φύγεις ή να μπεις και να περιμένεις τον έξυπνο που για ένα λεπτάκι έχει κλείσει την είσοδό- έξοδό σου.

Το θέμα του να αναγράφεται ο αριθμός αδείας του χώρου σταθμεύσεως πολυκατοικίας με χώρο σταθμεύσεως σε πυλωτή και υπόγειο ας μην το κάνουμε λεπτομέρεια διότι για να κτισθεί η πολυκατοικία έχει άδεια από την πολεοδομία που βγαίνει μετά από κατάθεση σχεδίων κλπ. Θα γράφεις τον αριθμό αδείας και μετά την ολοκλήρωση της οικοδομής ? Λίγο τραβηγμένο νομίζω, είναι πασιφανές αλλά άντε να το δεχθώ και αυτό και να πληρώσουμε να φτιάξουμε και άλλη πινακίδα να το γράφει και αυτό. Νομίζει έστω και ένας ότι θα εμποδίσει τον αχαρακτήριστο ? (ρητορική ερώτηση)

Τα υπόλοιπα τα είπατε όλα σύντροχοι και με έχετε καλύψει απλά θα προσθέσω πως όποτε ασχολούμαι με τα σέρβις των μοτό επί ώρες βλέπω καθαρά το δούλεμα που πέφτει για το <<ένα λεπτάκι>> = ένα μισαωράκι, τριωράκι κλπ κλπ....

Κανένας Γερμανός, Αμερικάνος, Ελβετός, πούχω δει τουλάχιστον καλά δεν είναι πολιτισμένος απλά ισχύει το <<Άμα θέλει ας μην είναι>> και όπως λέει ο Σερίφης στο Αμέρικα που εκλέγεται παρακαλώ και έχει ανάγκη τις ψήφους αυτών που γράφει μετά από την πρώτη προειδοποίηση <<No hard feelings...I'm only doing my job>>. Μόνο έτσι γίνεται δουλειά και όχι ο καθείς εξ ημών - υμών να παίρνει τον Νόμο στα χέρια του και να αλληλοσφαχτούμε.

Παιδεία και τα υπόλοιπα ξεχάστε τα, είναι όμορφα να τα λέμε αλλά μη εφαρμόσιμα ή εφαρμόσιμα από ελάχιστους που αποτελούν την εξαίρεση που επιβεβαιώνει τον κανόνα .

Αν δουλέψει Αστυνομία όπως πρέπει και Δικαιοσύνη κάθε κατεργάρης θα κάτσει στον πάγκο του.
 

dimos47ki7

Μέλος
Περιοχή
Τρικαλα
Όνομα
Δημος
Μοτό
KTM 1290 Super Adventure 16
Το επόμενο στάδιο που θα ζήσετε θάναι το εξής (όσοι δεν τόχετε ζήσει) :
Πληρώνετε να πάρετε διαμέρισμα με χώρο στάθμευσης. Όλα καλά? Βολευτήκατε και χρεωθήκατε κανά 20άρι-30άρι χρόνια?
Αμ δε...ξέρετε το <<για ένα λεπτάκι>>? Να θες να φύγεις ή να μπεις και να περιμένεις τον έξυπνο που για ένα λεπτάκι έχει κλείσει την είσοδό- έξοδό σου.

Το θέμα του να αναγράφεται ο αριθμός αδείας του χώρου σταθμεύσεως πολυκατοικίας με χώρο σταθμεύσεως σε πυλωτή και υπόγειο ας μην το κάνουμε λεπτομέρεια διότι για να κτισθεί η πολυκατοικία έχει άδεια από την πολεοδομία που βγαίνει μετά από κατάθεση σχεδίων κλπ. Θα γράφεις τον αριθμό αδείας και μετά την ολοκλήρωση της οικοδομής ? Λίγο τραβηγμένο νομίζω, είναι πασιφανές αλλά άντε να το δεχθώ και αυτό και να πληρώσουμε να φτιάξουμε και άλλη πινακίδα να το γράφει και αυτό. Νομίζει έστω και ένας ότι θα εμποδίσει τον αχαρακτήριστο ? (ρητορική ερώτηση)

Τα υπόλοιπα τα είπατε όλα σύντροχοι και με έχετε καλύψει απλά θα προσθέσω πως όποτε ασχολούμαι με τα σέρβις των μοτό επί ώρες βλέπω καθαρά το δούλεμα που πέφτει για το <<ένα λεπτάκι>> = ένα μισαωράκι, τριωράκι κλπ κλπ....

Κανένας Γερμανός, Αμερικάνος, Ελβετός, πούχω δει τουλάχιστον καλά δεν είναι πολιτισμένος απλά ισχύει το <<Άμα θέλει ας μην είναι>> και όπως λέει ο Σερίφης στο Αμέρικα που εκλέγεται παρακαλώ και έχει ανάγκη τις ψήφους αυτών που γράφει μετά από την πρώτη προειδοποίηση <<No hard feelings...I'm only doing my job>>. Μόνο έτσι γίνεται δουλειά και όχι ο καθείς εξ ημών - υμών να παίρνει τον Νόμο στα χέρια του και να αλληλοσφαχτούμε.

Παιδεία και τα υπόλοιπα ξεχάστε τα, είναι όμορφα να τα λέμε αλλά μη εφαρμόσιμα ή εφαρμόσιμα από ελάχιστους που αποτελούν την εξαίρεση που επιβεβαιώνει τον κανόνα .

Αν δουλέψει Αστυνομία όπως πρέπει και Δικαιοσύνη κάθε κατεργάρης θα κάτσει στον πάγκο του.
Συμφωνώ σε όλα.
Μια σημείωση μόνο. Δεν χρειάζεται ξεχωριστή ταμπέλα με τον αριθμό άδειας. Πάνω στην ταμπέλα με το κεφάλαιο Ρ (μην παρκάρετε δλδ) αναγράφεται με λευκό χρώμα και ο αριθμός άδειας. Τόσο απλό. Και αυτό διότι μια θέση στάθμευσης, σε αντίθεση με μια ολοκληρωμένη οικοδομή, απαιτεί και ένα κομμάτι οδοστρωματος ελεύθερο μπροστά, γιαυτό και απαιτείται διαρκής άδεια. Έτσι είναι καλυμμένος και ο ιδιοκτήτης

Όσο για την αστυνομία, έχουμε την αστυνομία που θέλουμε και μας βολεύει.


Στάλθηκε από το SM-T320 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
δυστυχως τα περισσοτερα που ανεφερες ειναι νομιμα. δεν μπορεις να κανεις κατι, απλα οι ανθρωποι ειναι παρτακηδες.
για τα υπολοιπα, δεν προκειται ποτε να συννενοηθεις με καποιον απο αυτους. αν ειχαν την στοιχειωδη ευαισθησια, δεν θα το εκαναν εξαρχης, αρα, το να προσπαθεις να ανακαλυψεις την ευαισθησια σε εναν απο δαυτους, ειναι χασιμο χρονου.

καταγγελιες στο 100, να πεφτουν τα 400αρια και να στρωνουν χαρακτηρα...σε καμμια πολιτισμενη χωρα (οπως πχ η γερμανια που πολλοι την χρησιμοποιουμε σαν παραδειγμα) δεν συννετιστηκαν οι πολιτες απο την καλη τους την καρδια. εγιναν ανθρωποι επειδη ειχαν τον φοβο του προστιμου και της καταγγελιας. εμεις εχουμε ακομα καταλοιπα, μην τυχων μας πουν χαφιεδες
Φίλε σε ευχαριστώ για την τοποθέτηση σου. Συνυπογράφω κάθε πρόταση σου από την αρχή εως το τέλος του κειμένου σου.

Στάλθηκε από το SM-N910C μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 
Top Bottom