Και το party ξεκινάει!!!

nikanthi

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Νικος
Μοτό
fzs1000
Σουπερ...καλο δρομο...και αν θες ταξιδιωτικες κατευθηνσης για το πος να χαθεις στην Γιουγκοσλαβία ...εδω ειμαι...

Ρε συ τι κινητο ειναι αυτο...απο την ΝΑΣΑ το πήρες. ..μα με τέτοια ταξιδιωτικη περιγραφή απο αλλο πλανητη μεσα σε ενα μήνυμα. ..σίγουρα ...

Καλο δρομο...και αναμένουμε την συνέχεια
 

StepaS

Μέλος
Περιοχή
Νάουσα
Όνομα
Vag
Μοτό
KTM Adventure 990 `09
Ωραία πράματα!!! Καλη συνέχεια. Δυστυχώς όμως το λάστιχο που έχεις όντως τετραγωνιζει πολύ εύκολα... Ειδικα με το επιπλεον βάρος από βαλίτσες και 2ο άτομο. Γι'αυτο να έχεις κατά νου τις πιέσεις. Το φορούσα κι εγώ το '11 σε ένα ταξίδι και ορκίστηκα πως στο ΚΤΜ δεν θα το ξαναβαλω ποτέ! (Αν και είναι ιδανικό για στροφιλικια)

Edit: με μια καλύτερη μάτια δεν είμαι και τόσο σίγουρος... Μάλλον δεν είναι το Conti-TrailAttack... E?
 

ΚΟΥΛΗΣ

Μέλος
Περιοχή
Πάργα
Όνομα
ΔΗΜΗΤΡΗΣ
Μοτό
990 ADVENTURE
Το dunlop tr91 είναι.
τετραγωνισμενο ήταν από την αθηνα αλλά μέχρι παργα είδα μεγάλη φθορά.
δεν νομίζω να με βγάλει για το ταξίδι αλλά δεν έχω και καθόλου χρόνο.
Το πρωί ξεκιναω κ βλεπουμε!!!
Έχει κανείς υπόψιν του κανένα χωριό παραδοσιακο στην αλβανια;;;
όπως το αργυροκαστρο το μπερατ...
μην μου πείτε αι σαράντα κ αυλωνα, έχω πάει κ δεν μου άρεσαν καθόλου.
Ευχαριστώ!
 

N4pSt3R

Lost Balkaneros
Περιοχή
Ορεστιάδα
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
BMW F800gs
Καλή συνέχεια φίλος!!!
 

ΚΟΥΛΗΣ

Μέλος
Περιοχή
Πάργα
Όνομα
ΔΗΜΗΤΡΗΣ
Μοτό
990 ADVENTURE
ετοιμαστηκαμε και βγήκαμε την κλασική βόλτα δεκαπενταυγουστου να δούμε τα βεγγαλικά! όσοι δεν έχετε πάει, αξίζει να τα δείτε...



γυρίσαμε όμως νωρίς γιατί έπρεπε να κουρευτουμε...



μην μας περάσουν κ για απολιτιστους σε ξένες χώρες!!!

κάναμε τις δουλειτσες μας, φορτωσαμε το μηχανακι, αλλάξαμε τις πιέσεις γιατί ήταν πέρα βρεχει!
γιαυτό έφαγε κ τόσο λαστιχο από αθηνα ως την παλαιρο...
και ξαπλωσαμε με αγωνία...

7.30 ώρα ημασταν στο πόδι πριν χτυπήσει το ξυπνητήρι, ιπιαμε ένα γρήγορο καφεδακι και ξεκινήσαμε με προορισμό την σκοδρα!

φτάσαμε ίσα ίσα μέχρι το καρτέρι όπου κ βάλαμε λίγο βενζινη διότι μέχρι εκεί όλα τα βενζινάδικα κλειστά...

φτάνουμε στο ελληνικο τελωνειο μας ελέγχουν τα χαρτιά και πιάνουμε κουβέντα με έναν αστυνομικό που είχε ένα vstrom.. μας ρώταγε που πάμε,μας ρώταγε για το μηχανάκι και άλλα διαφορα...
ξεθαρεψα πολύ εγω! πηγαίνοντας να ανέβω κ παλι στο μηχανακι του λεω η σούζα για πάρτι σου... και εκεί ξεκίνησε να φωνάζει για να μην χαλασω το βιομηχανικό δάπεδο!
σταματήσαμε στα duty free πήραμε τα τσιγαρακια μας και περάσαμε στο αλβανικό τελωνειο όπου κ ήμασταν κοτουλες



φουλαρουμε στο πρώτο βενζινάδικο και φύγαμε για αγιους σαράντα να κάνουμε συνάλλαγμα και να φαμε και κάτι...


(γκομενα να το είχα το μηχανάκι τόσες φωτο δεν θα το έβγαζα..)
και ξεκινήσαμε για αυλωνα από τον παραλιακό δρόμο που είναι όλο στροφές για να μην τετραγωνιζουμε κ αλλο το λάστιχο





σταματήσαμε και λίγο να ξεκουραστουμε



το μαγαζι ήταν πάνω σε ένα πέταλο και το τι γέλιο ρίξαμε με του αλβανούς οδηγούς δεν περιγράφετε...
είναι καλά αυτοί! αυτό έχει σημασία!
μπαινωντας για αυλωνα η κίνηση ήταν απίστευτη από τα αυτοκίνητα που κινούνται τοπικά για μπάνιο.



φτάσαμε αυλωνα και αραξαμε λίγο με τον φίλο μου τον drit, ο οποίος έχει απέλαση και τον βλέπουμε μόνο όταν ερχομαστε αλβανια!

μπήκαμε εθνική και ξεκινήσαμε για σκοδρα όπου κ είχαμε κλείσει δωμάτιο!
τελικά όμως τα πλάνα άλλαξαν και φτασαμε kruje. μην με ρωτήσετε πως έγινε!
φωτο από το δωμάτιο του ξενοδοχείου όπου τσακωθηκαμε κιολας με τον ρεσεψιόνιστ διότι ήθελε να μας πουλήσει την θέα συν 15 ευρω!!!



κάναμε το μπανακι μας και βγήκαμε να γνωρίσουμε το μέρος και να φαμε.

να κ μια νυφη





έχει κ ένα ωραίο καλντεριμι που πουλάνε ότι μπορείς να φανταστείς αλλά δεν το έβγαλα φωτο! θα το βγάλω αύριο όμως!
φάγαμε κ το παγωτακι μας

ψωνίσαμε τις μπιριτσες μας κ ξεκουραζομαστε στο δωμάτιο!!!
cu tomorrow

Στάλθηκε από το GT-I9505 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
καλο δρομο και τα; ματια σου 400
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
εισαι μεγαλος καραμπινας(γρηγορος) φιλαρακι
χαιρετιζματα στην ανιτα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 

ΚΟΥΛΗΣ

Μέλος
Περιοχή
Πάργα
Όνομα
ΔΗΜΗΤΡΗΣ
Μοτό
990 ADVENTURE
ξυπνήσαμε εχθες στο kruje, φάγαμε το πρωινό μας και ξεκινήσαμε αδιαθετοι για kotor. Η δυσαρέσκεια της πρώτης μέρας στη αλβανια με την κίνηση τους οδηγούς κ την συμπεριφορά, κορυφώθηκε...
οι Αλβανοί αν δεν πηγαίνουν στη μέση του δρόμου...δεν τους πιάνετε!
να πατάς κόρνα κ απλός να σε κοιτούν απαθεστατοι.. κάτι χειρότερο από τους βουλγαρους.
το τι βρίσιμο έχουμε ρίξει δεν περιγράφετε! αφού δεν έβγαλε κάνεις κανένα καλασνικοφ να μας καθαρίσει πάλι καλά!




είναι η τέταρτη φορά που επισκέπτομαι την αλβανια είτε με το μηχανάκι είτε με το αμαξι και είχα σκοπό να γυρίσω κ από εκει αλλά αν μπορέσω δεν θα το κάνω, θα γυρίσω από αλλου.. δεν έχω άλλη υπομονή!
ευτυχώς ομως τα σύνορα είναι πολύ κοντα

όταν γεράσω θα πάρω ένα τέτοιο τερας!

μέχρι τότε ομως θα αλωνιζω και θα περνάω από το πλάι με τους δύο τροχούς!


ξαφνηκα κει που ημασταν μεσα στα νευρα κ στην κατάθλιψη...
ολη η ψυχολογία αλλαζει!
το τοπίο αρχίζει να πρασινίζει και ο δρόμος είναι τέρμα στριφτερος με σουπερ άσφαλτο...
"ελα και πα πα πα παρτωνε"


λίγο αργότερα σταματήσαμε για ένα καφεδακι κ να ξεκουραστουμε κ λίγο

ήταν 3 4 χιλιομετρα πριν το sveti stefan

και βαριομασταν να ξαναστημουμε αλλά μου έμεινε,ήθελα να το δω!
Όσο πήγαινε σκοτινιαζε ακόμα πιο πολύ και εμεις να μην βάζουμε αδιαβροχα!
να σου στη budva και η βροχουλα


μόλις έκοψε λίγο ξεκινήσαμε αλλά μέχρι να φτάσουμε kotor γίναμε λουτσα.
βάζουμε στο gps την διεύθυνση του ξενοδοχείου που είχα κλείσει "Zlatne Njive" και να μην μπορούμε να το βρούμε πουθενά επί μια ωρα. ευτυχώς είχα γράψει το τηλέφωνο κ μας βοήθησε ένα ντόπιος αλλιώς ακόμα θα ψάχναμε.
μπαίνουμε μέσα κ βλεπουμε το δωμάτιο μας, αλλά τρία με κοινόχρηστη τουαλέτα και κουζίνα.
τσακώνεται η κοπελα με την υπεύθυνη, η οποία μας εξηγεί πως όλα αυτά τα γράφει στο booking.
που να ήξερε ότι εγώ δεν σκαμπάζω γρι αγγλικά και έκλεινα ότι να ναι από τις φωτογραφίες.

αυτή είναι η θέα από την κουζίνα της κυρίας που μενουμε σπίτι της και αυτη

είναι η θέα από το δωμάτιο μας!!!!
στο αψε σβήσε τα ξεπερνάμε όλα... ημαστε μαυροβουνιο, δεν μασάμε μια. με τα πολλά γίναμε και φίλοι με την κυρία και ημαστε μια χαρά!

ξεκουραστηκαμε και βγήκαμε την βολτιτσα μας



καθησαμε και στο κοτοριανο καφενείο με μπίρα 1.20

και επιστροφή στο δωμάτιο για ξεκούραση...
εμένα μου είχε κολλήσει στο μιαλο το sveti stefan και έτσι σήμερα ξεκινήσαμε το πρωί για μπανακι...
σε όλη τη διαδρομή σκεφτόμουν πως θα στήσω το μηχανάκι για φωτο στη γέφυρα με φόντο το sveti stefan.
όχι μόνο το μηχανάκι δεν έβγαλα αλλά ούτε καν εμάς δεν μας άφησαν να πάμε βολτα


γυριζοντας πήραμε τον δρόμο για setinje


για να πάμε στο εθνικό πάρκο lovcen που τελικά δεν σταματήσαμε γιατί 2 3 χιλιομετρα πιο πριν είχαμε σταματήσει σε ένα ξενοδοχείο για φαγητό

εκεί δείξαμε σε κάτι Ιταλούς πως πάνε τα κτμ στο χωμα!

και πήραμε το δρόμο για kotor


σταματήσαμε και εδώ

αλλά δεν κάναμε!
Αν είναι γραφτό προτιμώ να φύγω από μαλακια μου σε καμία στροφή πάρα να πάω ακλαφτος μέσα στη χαράδρα...
τα υπόλοιπα γνωστά φαγητακι μπανακι και βολτιτσα (σεξακι δεν εχει, ημαστε σε ξένο σπιτι)




και ένα ιταλικό... λες και το έχεις περάσει με wd-40

καλό σας βράδυ!!!

Στάλθηκε από το GT-I9505 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 
Last edited by a moderator:

ΚΟΥΛΗΣ

Μέλος
Περιοχή
Πάργα
Όνομα
ΔΗΜΗΤΡΗΣ
Μοτό
990 ADVENTURE
Με συγχωρείτε για τις πολλές διπλές φωτογραφίες αλλά κόλλησε το νετ κ δεν μπορώ να τις σβησω
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Με συγχωρείτε για τις πολλές διπλές φωτογραφίες αλλά κόλλησε το νετ κ δεν μπορώ να τις σβησω
Θα τις σβήσει κάποιο οργιο διαχειριστής. ...φανταζομαι:p
Εσύ συνέχισε και το νου σου...
 
Top Bottom