Καλώς σας βρήκα! Επιλογή δικύκλου!

WannabeADV

Μέλος
Περιοχή
Αιγάλεω-μαντρί και λίγο Πήλιο στις άδειες
Όνομα
Κυριάκος
Μοτό
F650 GS DAKAR
Καλησπέρα σε όλους!
Μετά από ατέλειωτες ώρες διαβάσματος στην πάροδο των τελευταίων δυο θα έλεγα ετών, ήρθε η ώρα να γίνω και εγώ μέλος της διαδικτυακής (προς το παρών) παρέας σας!
Ο λόγος είναι φυσικά η αγάπη για τα δίκυκλα, οποιαδήποτε δίκυκλα (εντάξει, όχι σκούτερ).

Κάτοχος στο παρελθόν μηχανών δρόμου (street triple 675 και bonneville 865). Ναι, λάτρης της εγγλεζικης εταιρείας. Έχω όμως μια κάποια εμπειρία με DR200 για ένα διάστημα και γενικά έχω πατήσει χώμα και έχω περάσει και ρέματα, αφπυ κατάγομαι από χωριό του Πηλίου και εκεί μεγάλωσα μέχρι να με κατασπαράξει η καταραμένη Αθήνα στα 20 μου.

Αφού πέρασα τις εξετάσεις δρόμου με το triple, και «ήπια τους καφέδες» μου με τη bonnie, και αφού ανέκαθεν με ενθουσίαζε η φάση της travel-enduro-adventure-on-offΆδας, και αφου το bonneville πάει σε αλλα χέρια, του πατέρα μου, είμαι σε αναζητηση μηχανής. Σαν οδηγό θα με περιέγραφα, «με το μυαλό στο κεφάλι» αλλά και έξω απ αυτό ώρες ώρες.

Το νέο δίκυκλο, θα πρέπει να:
  1. Το γουστάρω.
  2. Να πατάει χώμα με αξιώσεις.
  3. Να με μετακινει στην Αθήνα. ( Δεν είμαι και διανομέας βέβαια και σπίτι δουλειά προς το παρόν είναι 2 χλμ)
  4. Να με πηγαίνει μέχρι το χώμα, όπου και αν είναι αυτό. (Εντός Ελλάδας, έτσι για να βάλουμε και εναν περιορισμό).
Η ΣΕΙΡΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΥΧΑΙΑ

Τα μπάτζετ θα είναι γύρω στα 2-3.000 €. Και άντε αν κάτι αξίζει πολύ να ανεβεί κανένα 500άρικο ακόμα.

Όποτε βλέπω στο δρόμο το KTM 640 Adv ενθουσιάζομαι. Φοβάμαι όμως μήπως ειναι παρορμητική μια τέτοια κίνηση, Παλιό μηχανάκι, ακούγονται διαφορα. Βέβαια ως φαν της ευρωπαϊκής γενικότερα σχολής, αυτά τα ακούω σαν ψυθιρους, αφού η προσωπική μου εμπειρία έχει δείξει ότι όλα τα μηχανάκια, σχεδόν, με την εκάστοτε απαιτητή συντήρηση, δεν έχουν και κανένα τραγικό θέμα. Και τα δικά μου έως τώρα βασικά δεν είχαν καμία βλάβη ποτέ.

Μήπως όμως, η αγορά κάποιου άλλου μοντέλου, τύπου F650 Dakar να ήταν πιο ώριμη;
Μήπως το μπεμφε κάνει τικ σε όλα τα κουτάκια και δεν έχει και κίνδυνο να μείνει αβοήθητο στο δρόμο;

Μήπως να πάρω ΤΤR600 που από παιδί το βλέπω και γουστάρω και να κάνω τις ανάλογες υποχωρήσεις;

Κάποια από αυτά τα μοντέλα είναι καλύτερα σε κάποιους τομείς. Πχ ΚΤΜ στο 1)
Με κάποια αλλά απλά συμβιβάζομαι. Πχ BMW στο 1)

Να σημειωθεί ότι, η βασική συντήρηση θα γίνεται από εμένα, καθώς «πιάνουν» τα χέρια μου που λένε και στο χωριό μου την Αργαλαστή. Αλλά και τυχόν βλάβες με την πολύτιμη βοήθεια σας έως έναν βαθμό μπορούν να διορθωθούν απο εμένα.
Συννεφάκι: Τι να πω; Με κάποιου τη βοήθεια, ίσως ανοίξω και το ΚΤΜ και το κάνω καινούργιο.

Ελπίζω να μην κούρασα. Προσπάθησα να οργανώσω όσο πιο πολύ μπορώ τη σκέψη μου για να σας γραψω πρωινιάτικα.
Τα λέμε και από κοντά στο μέλλον!!!
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Καλώς ήρθες στο Advride

Θα ακούσεις πολλά και διάφορα εδώ μέσα, εγώ θα σε συμβούλευα να αγοράσεις ότι σε εξιταρει περισσότερο και να ζυγίσεις καλά την χρήση.

Χώμα και καθημερινή μετακίνηση στην Αθήνα για dakar σε βλέπω.
Στα χρήματα που διαθέτεις θα βρεις καλό....νομιζω
 

WannabeADV

Μέλος
Περιοχή
Αιγάλεω-μαντρί και λίγο Πήλιο στις άδειες
Όνομα
Κυριάκος
Μοτό
F650 GS DAKAR
Καλώς ήρθες στο Advride

Θα ακούσεις πολλά και διάφορα εδώ μέσα, εγώ θα σε συμβούλευα να αγοράσεις ότι σε εξιταρει περισσότερο και να ζυγίσεις καλά την χρήση.

Χώμα και καθημερινή μετακίνηση στην Αθήνα για dakar σε βλέπω.
Στα χρήματα που διαθέτεις θα βρεις καλό....νομιζω
Λες να μου τα ξεράσει όλα το ΚΤΜ εε;
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Λες να μου τα ξεράσει όλα το ΚΤΜ εε;
Όχι βεβαια....ένα καλοσυντηρημενο 640 δεν ξερνάει τίποτα, απλά δεν είναι τόσο άνετο όσο το dakar στην καθημερινότητα λόγω χαρακτήρα
 

WannabeADV

Μέλος
Περιοχή
Αιγάλεω-μαντρί και λίγο Πήλιο στις άδειες
Όνομα
Κυριάκος
Μοτό
F650 GS DAKAR
Όχι βεβαια....ένα καλοσυντηρημενο 640 δεν ξερνάει τίποτα, απλά δεν είναι τόσο άνετο όσο το dakar στην καθημερινότητα λόγω χαρακτήρα
Αυτός ο χαρακτήρας είναι που μου αρέσει!
Αλλά και το Dakar, απρόσωπο μεν, αλλά νομίζω θα κάνει καλά τη δουλειά του!
 

πυξιδας990

Μέλος
Περιοχή
Λεωνιδιο Τσακωνιας
Όνομα
μανωλης
Μοτό
aprilia DORSODURO RED
καλως ηρθες...μηχανακι θα βρεις,θα πουνε και τα παιδια...
το τριπλακι πες μας τι ελεγε:cool::cool:
 

WannabeADV

Μέλος
Περιοχή
Αιγάλεω-μαντρί και λίγο Πήλιο στις άδειες
Όνομα
Κυριάκος
Μοτό
F650 GS DAKAR
καλως ηρθες...μηχανακι θα βρεις,θα πουνε και τα παιδια...
το τριπλακι πες μας τι ελεγε:cool::cool:
Το τριπλ ήταν αρρρρρρρωωωωωστιαααααα!
Στην κατηγορία του θεωρώ κορυφαίο όσον αφορά συμπεριφορά στο δρόμο ( φρένα, αναρτήσεις, στήσιμο κλπ). Σε γκάζι μάλλον ήταν ένα σκαλί πάνω απ την κατηγορία του. Παρότι δεν έχω μπει πίστα , έφτασα σε σημείο να το στρίβω ΚΑΛΑ. Ένιωσα και την αδρεναλίνη, ένιωσα και το γκάζι, είδα και τη ρόδα στον ουρανό, είδα και την άσφαλτο δίπλα μου! Γενικά τα είδα όλα! Αν μπορούσα να το κρατήσω θα το κράταγα.
Το ιδανικό θα ήταν ένα GS για τα μακρινά, ένα τριπλ για τα «κοντινά-στριφτερα», ένα 690 enduro για τα ψιλομαρινα χωμάτινα, και μια διχρονιά για το κοντινά χωμάτινα. Αλλά…
Μεγάλο σχολείο θα πω το τριπλ και θα κλείσω εδώ! Μπορώ να γράψω σελίδες γι αυτό το μηχανάκι!
 

πυξιδας990

Μέλος
Περιοχή
Λεωνιδιο Τσακωνιας
Όνομα
μανωλης
Μοτό
aprilia DORSODURO RED
Το τριπλ ήταν αρρρρρρρωωωωωστιαααααα!
Στην κατηγορία του θεωρώ κορυφαίο όσον αφορά συμπεριφορά στο δρόμο ( φρένα, αναρτήσεις, στήσιμο κλπ). Σε γκάζι μάλλον ήταν ένα σκαλί πάνω απ την κατηγορία του. Παρότι δεν έχω μπει πίστα , έφτασα σε σημείο να το στρίβω ΚΑΛΑ. Ένιωσα και την αδρεναλίνη, ένιωσα και το γκάζι, είδα και τη ρόδα στον ουρανό, είδα και την άσφαλτο δίπλα μου! Γενικά τα είδα όλα! Αν μπορούσα να το κρατήσω θα το κράταγα.
Το ιδανικό θα ήταν ένα GS για τα μακρινά, ένα τριπλ για τα «κοντινά-στριφτερα», ένα 690 enduro για τα ψιλομαρινα χωμάτινα, και μια διχρονιά για το κοντινά χωμάτινα. Αλλά…
Μεγάλο σχολείο θα πω το τριπλ και θα κλείσω εδώ! Μπορώ να γράψω σελίδες γι αυτό το μηχανάκι!
γραψε σε νεο θεμα....τα καλα και τα κακα..
 

WannabeADV

Μέλος
Περιοχή
Αιγάλεω-μαντρί και λίγο Πήλιο στις άδειες
Όνομα
Κυριάκος
Μοτό
F650 GS DAKAR
Κυριάκο.... :welcome:
Ίσως η καλύτερη συλλογή να είχε και τα δικά σου μηχανάκια μέσα! Nuda λέει!
Καλώς σε βρήκα! Και εσένα και όλους! Αφήστε τα καλωσορίσματα για από κοντά και προτείνετε μηχανάκι παιδιά! Είμαι με τα λεφτά στο χέρι!
ΥΓ Δε σας λέω που μένω…
 

est

Μέλος
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
Σουζούκι ΔρΖ
Μεγάλο μονοκύλινδρο, όσο πιο ελαφρύ και όποιο είναι σε καλύτερη κατάσταση.
Αυτά θα ήταν τα βασικά μου κριτήρια για ψιλομετακίνηση εντός και καναν επαρχιακό/ δασικό παραέξω.
Ακόμα και τα πιο "πολιτικά" TTR/ DR ας πούμε, έχουν τη ροπούλα τους και μια Α’ δύναμη. Αν δεν έχεις θέμα με μανιβέλα λοξοκοιτάς και τα XR.
Τα λεφτά που θες να διαθέσεις είναι οκ.
Από την άλλη, όλα αυτά είναι παλιά. Κωδικοί ανταλλακτικών ήδη έχουν καταργηθεί σε αρκετά και ίσως να χρειαστούν πατέντες και αναζήτηση σε μεταχειρισμένα. Αν τα χλμ που υπολογίζεις να κάνεις είναι λίγα, δεν σε πολυνοιάζει.
Αλλιώς, βάζεις αναζήτηση στο καρ με το μπάτζετ σου, κυβικά=όλα και σορτάρισμα με τα πιο νέα μοντέλα. Θα πέσεις σε κυβικά, θα κερδίσεις σε χρονιά. (250άρι klx ψεκαστό ας πούμε).
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Μεγάλο μονοκύλινδρο, όσο πιο ελαφρύ και όποιο είναι σε καλύτερη κατάσταση.
Αυτά θα ήταν τα βασικά μου κριτήρια για ψιλομετακίνηση εντός και καναν επαρχιακό/ δασικό παραέξω.
Ακόμα και τα πιο "πολιτικά" TTR/ DR ας πούμε, έχουν τη ροπούλα τους και μια Α’ δύναμη. Αν δεν έχεις θέμα με μανιβέλα λοξοκοιτάς και τα XR.
Τα λεφτά που θες να διαθέσεις είναι οκ.
Από την άλλη, όλα αυτά είναι παλιά. Κωδικοί ανταλλακτικών ήδη έχουν καταργηθεί σε αρκετά και ίσως να χρειαστούν πατέντες και αναζήτηση σε μεταχειρισμένα. Αν τα χλμ που υπολογίζεις να κάνεις είναι λίγα, δεν σε πολυνοιάζει.
Αλλιώς, βάζεις αναζήτηση στο καρ με το μπάτζετ σου, κυβικά=όλα και σορτάρισμα με τα πιο νέα μοντέλα. Θα πέσεις σε κυβικά, θα κερδίσεις σε χρονιά. (250άρι klx ψεκαστό ας πούμε).
Αυτό! Και από εμένα ένα συν για όσο το δυνατόν πιο σύγχρονο και άλλο ένα συν για το KLX250.
 

est

Μέλος
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
Σουζούκι ΔρΖ
Στο χώμα θα περνάς ωραία μαζί του (βάσει της χρήσης που είπες ότι θες να κάνεις).
Οκ, στο αρχικό σου μήνυμα δεν αναφέρεις καθόλου μικρά κυβικά. Αν θες να ανοίγεις το γκάζι για να νιώθεις αυτό το κάτι, και σε συνάρτηση με το ύψος χρημάτων που θες να διαθέσεις, πας για δεινόσαυρο. #sorrybro

Υπομονή μέχρι να βρεθεί και καλό τσεκάρισμα πριν την αγορά.

ΥΓ. Καλά περνάμε και με τους δεινόσαυρους.
 

WannabeADV

Μέλος
Περιοχή
Αιγάλεω-μαντρί και λίγο Πήλιο στις άδειες
Όνομα
Κυριάκος
Μοτό
F650 GS DAKAR
Στο χώμα θα περνάς ωραία μαζί του (βάσει της χρήσης που είπες ότι θες να κάνεις).
Οκ, στο αρχικό σου μήνυμα δεν αναφέρεις καθόλου μικρά κυβικά. Αν θες να ανοίγεις το γκάζι για να νιώθεις αυτό το κάτι, και σε συνάρτηση με το ύψος χρημάτων που θες να διαθέσεις, πας για δεινόσαυρο. #sorrybro

Υπομονή μέχρι να βρεθεί και καλό τσεκάρισμα πριν την αγορά.

ΥΓ. Καλά περνάμε και με τους δεινόσαυρους.
Μου φαίνεται με τους δεινόσαυρους πιο καλά περνάτε! Αφού δεν τους λυπάστε!
 
Top Bottom